Haagsche Brieven. heden, naar men verneemt, eene inspectiereis door j het Hellegat naar Brouwersharen en van het Hollandsch Diep naar Hellevoet. Met belangstelling zien wij den uitslag der bemoeiingen dezer Commissie te gemoet, waaruit ook voor onze eilanden niet onbeteekenende resultaten kunnen voortvloeien. AanbestedingenVerkoopingen en». llurgh, 0 Mei. Uitslag van de aanbesteding der werken aan den polder Burgh en Westland (minste inschrijver reeds Vrijdag j.l. door ons mede gedeeld). Ingeschreven werd door de heeren: J. den Boer te Eikerzee voor f 10500P. Vink te Noordgouwe voor f 10160; A. van Popering te Bruinisse voor f 10156; W. Ringelberg te Duivendjjke voor f 10156; P. Bezuijen te Duivendijke voor f 10155; C. Bolier Cz. te Bruinisse voor ƒ10149; J. van Strien te Zierikzee voor f 10133; H. J. Romeijn te Burgh voor f 10123. Zierfik zee, 11 Mei. Uitslag der door de Raads-Commissio voor de Gasfabriek en Straat verlichting alhier, den 9 Mei j.l. gehouden aan besteding van 14000 H.L. Engelsche gaskolen. Er was ingeschreven door de H.H.W. Hoven Sc Zoon, Rotterdam, New Pelton-Main, 55l/, cent per H.L.Idem, Idem, Altofts, 64 cent per H.L. P. H. Hoos Zoou, Idem, Mickley, Cl cent per H.L.; Idem, Idem, South Moor Pelton, 56*/A cent per H.L.Idem, Idem, Thoru Cliffi Silkstono, 61% cent per H.L.; van der Meer en van den Arend, Idem, Barnston, 54% cent per H.L.; B. Hagendoorn Zoon, Amsterdam, Holmside, 55 cent per H.L.Raab, Karcher Sc Co., Duisburg, Ewald, 58'/, cent per H.L. De leverantie is gegund aan de heeren W. Hoven Zoon te Rotterdam, New Pelton-Main, ad 551/-» cent per Hectoliter. Aan het Polderhuis in de Abdij te Middelburg werd heden door het polderbestuur van Walcheren aanbesteed: de uitvoering der gewone onderbouds- en vernieuwingswerken aan de vier wateringen des polders, met bijlevering van de noodige materialen, in vier perceelen. Voor het le perceel (Noord watering) was minste inschrijverJ. van den Hoek te Middelburg voor f 50,700, (hoogste: P. J. Visser te Hansweert voor f 56,900; 2e perceel (Oostwatering)Minste in schrijver: C. de Wilde Az. te Kattendijke, voor f 6920, (hoogste: A. van Popering te Bruinisse voor f 7897); 3e perceel (Zuidwatering): Minste inschrijver: J. van den Hoek te Middelburg voor f 11,520, (hoogste: A. van Dam te Langbroek voor f 12^260); 4e perceel (Westwatering)Minste inschrijver: J. van den Hoek te Middelburg voor 8680, (hoogste: J. de Jonge te Biezelinge, voor f 9780). Landbouw en Veeteelt» Zaterdag 1.1. hield de Landbouw-Verceniging •Vooruitgang zij ons streven" eene vergadering in het lokaal van den heer Verwer alhier. Aanwezig waren 35 van do 37 leden. Na voorlozing der notulen en afdoening van huishoudelijke zaken, bracht do heer C. J. van den Bout rapport uit van de door hem verkregen inlichtingen aangaande do boterkeur. Volgens ver trouwde raededeelingen worden om ,do 2 3 maanden monsters gestoken, met eon van Rijkswege gedeponeerde hoor, welke monstors in busjes door hot Rjjk verstrekt, naar het proefstation gezondon worden. Volgens zijn inzien is dit goed te noemen en kan men niet verder gaan. Een paar leden moenen echter dat die keuring meermalen en op meerdere plaatsen moest geschieden. Door twee bestuursleden werd rapport uit gebracht van hunne verkregen inlichtingen omtrent de melkkeur. De beide door hen geraadpleegde scheikundigen waren van oordeel, dat het slechts in zeer enkele gevallen (wanneer de melk met onrein water vervalscht is) mogelijk is de ver- valsching te constateeren, omdat er geen onder scheid is tusschen vervalschte melk en die van nature dun is. Een der scheikundigen had als middel de Duitsche stalkeur aangegeveu, waarbij dezelfde melk eerst in den stal en later op de 6traat onder zocht wordt, doch ook deze wijze heeft een groot bezwaar, daar het vet eerst naar boven komt en alzoo het eerst wordt afgeleverd, en men alzoo op het laatst, ook zonder vervalsebing, steeds de dunste melk aflevert. Door een paar leden werd dit punt ook nog nader besproken. Ingekomen was een schrijven van de Landbouw- Vereeniging te Dreischor, waarbij instemming werd gevraagd met een pogiug om te trachten bij publieke verkoopingen het geven van strijk-rijks- daalders af te schaffen. Het meerendeel der aanwezigen was van oordeel, dat deze wijze van verkoopen slecht werkt voor de gebruikers van gronden, zoodat met 31 tegen 4 stemmen besloten werd een brief van adhaesie aau die Vereeniging te zenden. Ten slotte werd besproken het oprichten eener nieuwe Faicbauk. Na verschillende besprekingen, bleek het, dat men de oprichting daarvan wensche- lijk achtte. Besloten werd een adres te richten aan het Gemeentebestuur tot het in huur krijgen van een stuk Gemeentegrond, ten einde die bank daar op te richten. Het benoodigde kapitaal zou in 60 aandeelen worden gesplitst, zoodat iedereen daaraan deel kan nemenalleen leden dezer Vereeniging zijn daartoe gerechtigd. Al de aanwezigen verklaarden elk 1 aandeel te zullen nemen, terwijl verschillende meer aandeelen zouden willen. Deze zaak zal nader door het Bestuur worden geregeld Niets meer te behandelen zijnde, werd de ver gadering door den Voorzitter gesloten, onder dank zegging aan de leden voor hunne flinke opkomst. Borselc. Als eene groote zeldzaamheid kan vermeld worden, dat Woensdagnacht bij den land bouwer A. Mol Cz. alhier eone koe vier volwassen kalveren ter wereld bracht, waarvan echter drie kort na de geboorte stierven. Wij lezen in het Nederl. Landb.-Weekblad van 18 April j.L het volgende: Iets over den landbouw en over nog wat anders. Mijnheer de Redacteur f Het in het Nederl. Landb.-Weekblad opgenomen artikel van jhr. Mr. Rochussen, geeft mij aanleiding UEd. beleefdelijk te verzoeken ook het volgende in het weekblad wel te willen opnemen. Over de theorie van Vrijhandel of die'van Pro tectie zal ik met jhr. mr. Rochussen niet twisten want beiden kan uien vovheerljjkou ea verguizen* Een staatsman echter laat zich leiden noch door de eene noch door de andere; hij neemt van de 1 twee stelsels datgene wat voor zijn laad het boste is en het meest in belang van alle partgen, zooals dit eene eerlijke politiek vordert. Maar de Landbouw en de Industrie hebben evenveel recht van bestaan, evenveel reebt op be scherming als de Handel. Men kan niet één dezer drie factoren onder steunen zonder opofferingen te vorderen van de overige» Zijn er millioenen noodig voor de waterwegen, tot instandhouding en bevordering van den Handel, dan worden die opgebracht door den Landbouw en de Industrie net zoo goed als door den Handel. Zijn er 30 of 40 millioen gulden noodig voor de Landmacht en de Marine dan moeten de Land bouw en de Industrie daaraan betalen evenals de Handel. Aan heel het Staatsbestuur moeten Land bouw eu Industrie hunne offers brengen, juist gelijk de Handel. Het is dus zeer onrechtvaardig dat onze Handels politiek is eene Politiek teu behoeve van den Handel, maar tea koste van Industrie en Landbouw. De Landbouw is in nood, de Industrie vindt overal elders deuren en vensters gesloten en niets wordt er gedaan, om deze ongelukkige toestanden te verhelpen. Zeker zou die hulp ook opofferingen "kosten; maar is de Staat dan niet verplicht de gemeenschap te steunen en te beschermeu? Heeft de Grondwet aan den Haudel privilegiën toegekend Met partiëele gevalleD, gevallen die niet yan blijveudou aard zijn, die zich hebben voorgedaan b.v. in Pruisen in 1877, moet men niet schermen de oogst is niet steeds dezelfde, niet steeds vol doende, nog minder overvloedig. Ten allen tijde en overal doen zich zaken voor die veranderen» ver beteren en verergeren. Laat ons dan den tegenwoordigen toestand van ons Vaderland nagaan en vergelijken met den toe stand van heden in het naburige Pruisen en het naburige België, twee landen met beschermende rechten, alwaar wjj van nabij het leven kunnen gadeslaan. In Pruisen wordt wel geklaagd dat de Landbouw eo de Industrie nog niet genoeg beschermd zijn, maar de menscben betalen er niet alléén hunne belastingen, zij betalen ook hunne pachten en huren en het is bekend dat telkens in het voorjaar met duizenden, werklieden uit Nederland naar Pruisen trekken, (uit Limburg alléén tienduizend) om daar hun dagelijksch brood te verdienen, en om nog wat over te houden voor den opvolgenden winter. Waren de verdiensten nu in Nederland slechts gelijk aan die vau Pruisen, dan kon dit immers niet plaats vinden. De economische toestand in Pruisen moet dus beter wezen dan in Nederland. En als het bedrag der inleggelden in de Post spaarbanken eenig bewijs levert voor do welvaart der arbeidzame klassen, dan ziet het in België juist zeventien maal beter uit dan in Nederland, op het einde van 1895. De inleggelden in Nederl. bedragen f 42,207,000,— lu België voor 6 millioen zielen fr. 1,765,792,000, dat is voor 5 millioen zielen ia guldens. 706,316,800,— 1 a België, een land van protectie, zijn dus moer iugelegd dan in Nederland met zijn vrijhandela- stelsel. 661,109,S00,— Volgens jhr. Rochussen ziju de economische toe standen in Nederland onverbeterlijk. Toch is het van algemeen© bekendheid, dat de Industrie kwijnt, dat de Landbouw vergaat en dat de werkeloosheid op eene schrikbarende wijze met den dag toeneemt. Laat men de transito-goederen buiten rekening, dan blijft ook voor de scheepvaart op den uitvoer bijna niets meer over dan ballast; omdat do nationale productie zeer onbeduidend is. En had men niet, tegen bet >laat maar waaiën- stel8el" in, millioenen veil gehad voor de water wegen, ware de vaart naar Oost en West niet ondersteund geworden, dan zou onze scheepvaart even erg te beklagen zijn. De Maatschappij is bepaald ziek wegens gebrek aan arbeiden men mag hot gerust den hoogleeraar Quack nazeggen: Dat de bezoedelende cn verontreinigende miserie, •het vernederend zwoegen, de ellende der menscben •die in onze maatschappij geen werk kunnen vinden, veel het gevolg is van onze Handelspolitiek", dat wil zeggen van ons gebrekkig tarief van rechten. Ook de beer Qnack geeft den raad, evenals alle mannen van zaken, om het arbeidsveld in Neder land uit te breiden, zooals de meeste Staten dit al over jaren gedaan hebben. Met het vigeerend stelsel worden jaarlijks, volgens de officiëele gegevens, meer dan honderd millioen gulden naar den vreemden werkman gebracht om in landen met beschermende rechten goederen te koopen, die daar veel beter koop zijn dan in Neder land, en die in het lieve Vaderland, met zijn vrijhandelstelsel, veel duurder worden verkocht; goederen als: meubelen, kleeren, mode waren, hoeden, manufacturen, rijtuigen, kramerijen, ijzerwerk (geen fabriekswerktuigen), gelooid leder, zadel- en schoen- makerswevk, papier, tapijten enz. enz., welke allen in Nederland door onze werklieden konden worden vervaardigd, evengoed als door de vreemde. En als men nu denkt dat sedert 1875, toen do malaise zich begon te doen gevoelen, het uit het Vaderland verdreven kapitaal met de interesten, minstens drie milliarden of drie duizend millioen gulden bedraagt, een enorm fortuin, dat in Neder land had kunnen worden verwerkt en omgezet, waarvan de arbeidende klasse, in één woord alle werklieden en producenten hadden knnnen profiteeren en in welstand geraken, waardoor werk in over vloed zoude zijn, zelfs met electrische kranen, dan, ja dan doet zich de vraag voor, hoe bet Volk zoo iets kan dulden en op den duur verdragen? Do Industrie als de Landbouw moeten zooveel mogelijk geholpen wordenmaar hulp moet er spoedig komen vóóv het te laat zij; de Neder- landsche Regeering moet doen wat in allo landen wordt gedaan. Subsidiën en arbeidsraden halen niets uit; bet tarief van rechten behoort te worden verbeterd. Van alle goederen in Nederland te vervaardigen, diende een invoerrecht van 10 pCt. der waarde te worden geheven en zooveel doenlijk bij het getal, bjj de maat en bij het gewicht. Indien de Regeering op Engeland zoude wijzen, dan kan, volgens het Leerboek van den heer Pierson, onze Landbouw niet met den Eugelschen Landbouw vergeleken worden; ook daar worden in de havens en dokken diiferentiëele rechten geheven op den invoer voor moer dan 100 millioen gulden 's jaars; en onder de douane-rechten wordt van een enkelen kilogram ruwe tabak meer gevorderd daa van G66 kilogram ruwe tabak in Nederland. In de beschaafde Staten is juist de tabak het hoogst belast, omdat iedereen van oordeel is, als de schatkist het geld noodig beeft, dat de tabak het meest aanbevelenswaardig artikel is voor belas! ing. Jaarlijks worden in Nederland ingevoerd tot verbruik circa 20 millioen kilogram ruwe of on bewerkte tabak, die belast is met een invoerrecht van slechts 70 cent de 100 kilogram, eene opbrengst nauwelgks voldoende om de kosten van beheer en toezicht te bestrijden. Of nu de rechten 70 cent of 10 gulden de 100 kilogram bedragen, de formaliteiten zjjn en blijven dezelfde. Waarom, als een paar millioenen in de schatkist te kort komen, wordt de tabak dan niet naar behooren belast Waarom blijven tal van bewerkte en gefabriceerde goederen vrijgesteld van invoerrechten als de fabrieken, wegens gebrek aan de geringste bescherming, te niet-gaan en hierdoor duizenden gezinnen broodeloos worden gemaakt? Is het niet, met miskenning der Grondwet, een privilegie verleenen aan een linnenwever, als deze geniet eene protectie van 5 pCt. en de leerlooier niemendal? De meeste Hoofdambtenaren zijn van gevoelen dat ons tarief al overlang had dienen herzien te wordenwant, er komen anomalieën in voor, die bespottelijk zijn. Bij die herziening dienen dan ook graanrechten te worden vastgesteld. Een invoerrecht b.v. van 50 cent van alle granen zou van circa duizend millioen kilogram, voor de consumtie ingevoerd, voor Nederland bedragen ongeveer 5 millioen gulden of eeu gulden per hoofd. Zeker zou de Handel hieraan zjjn offer moeten brengen, maar ook het Koninklijk Huis, de Heeren Ministers, de Leden der Staten-Generaal, de vreemde badgasten te Scheveningen, alle hooge, groote en rjjke inwoners, alle welhebbende burgers, allen die goed betalen kunnen, zullen het hunne moeten bijdragenook de kaasboeren, die voor hunne kaas reeds eene protectie genieten van 15 pCt. dei- waarde; ook de bierbrouwers, die eene protectie genieten van 50 pCt.ook de brandersmaar het invoerrecht op gedistilleerd dient alsdan tevens verhoogd te worden; 't geBn al over lang had moeten plaats hebben, wegens den hoogen accijns in Nederland en de premiön op den uitvoer in het buitenland. Het zou toch onmenscbelijk wezen den stervenden Landbouw aau zgu lot over te latenzelfs volgens het vrijhandelstelsel mag men niet besluitenbeter dood dan hulp. En N. B. met die 5 millioen gulden, verdeeld naar het bevolkingscijfer, toe te kennen aan de Gemeenten, waro in don nood van alle gemeenten voorzien. Amsterdam alléén zou een aandeel van pl.m. 5 ton ontvangen. Ja, heer Rochussen, U. H. W. G. zegt het terecht, •gezonde ontwikkeling en duurzame vooruitgang van het latdbouwbedrijf zijn van overwegend belang"; raaur, waar is die duurzame vooruitgang? Heden ten dage hoort men in Nederland, van Noord tot Zuid, niet dan van achteruitgang van het Land bouwbedrijf. Mijnheer de Redacteur, U bij voorbaat dankende, heb ik de eer te zijn UEd. dw. dienaar, J. H. JANSEN, Gep. Ontvanger der Invoerrecten etc Maastricht, 14 April 1896. R E C H ÏS1AKËM. Door bet kantongerecht te Zierikzee zijn de na volgende vonnissen gewezen, wegens: 1°. Het zookon van eieren van waterwild J. C. K. te Zierikzee, tot f 3, subs. 1 dag hecht. 2°. Visscherij-overtreding A. v. d. K. te Zierikzee, tot f 2, subs. 1 dag hecht.; 3°. Overtreding Schelde-reglement C. v. d. K. te Burgh, tot f 5, subs. 2 dagen hecht. 4". In de Ooster-Scbelde kornetten slepen binnen den afstand van 500 Moters zeewaarts, ge meten uit den buitenteen der zeewering, zonder vergunning: A. H., C. G., J. P. te Ierseke, ieder tot f 10, subs. 3 dagen hecht 5°. Zeilen zonder licht: N. d. W., J. G. Gz., W. B. Pz., F. B. Lz. te Clinge, ieder tot f 5, subs. 2 dagen hecht.; 6°. Het rapen van schelpvisch aan den voet van een waterkeerenden dijk: A. V. te Zierikzee, P. v. G., W. S. te Bruinisse, .ieder tot f 1, subs. 1 dag hecht.; 7°. Strooperij: C. v. d. B. te Bruinisse, tot 14 dagen gevangenis straf; 8°. Loopen over bezaaiden grond, zonder ver gunning S. S., L, K., te Zierikzee, ieder tot f 3, subs. 2 dagen hecht.; 9°. Laten loopen van vee op weiland: J. A. K. to Duivendgke, tot f 10, subs 3 dagen hecht. 10°. In staat van dronkenschap verkeerende, verstoren der openbare orde: J. N. te Zierikzee, tot f 1, subs. 1 dag hecht.; 11°. Openbare droukenschap bij 2e herhaling: M. cl. J. te Zierikzee, tot 7 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting voor één jaar 12°. Openbare dronkenschap: P. V. te Bruinisse, D. d. V. te Zierikzee, ieder tot 3 dagen hecht.; O. H., A. d. V., J. S. te Zierikzee, C. J. H. te Kerkworve, H. J. te Renesse, A. v. Z. te Amster dam, A. D. L. te 's-Hertogenbosch, ieder tot f 3, subs. 1 dag hecht. M. A. te Zierikzee, tot f 5, subs. 3 dagen beebt. J.l. Vrijdag hadden zich voor de arrond.- rechtbank te Middelburg te verantwoorden: le. J. v. d. B39 jaar, en 2e. A. v. d. B., 16 jaar, schippers te Wemeldinge, thans gedetineerd, beklaagd in den avond van 15 April j.l. te Ierseke van een oesterperceel no. 220, liggende in de Ooster-Schelde, ruim 400 oesters, toebehoorende aan J. L. Bom, zich wederrechteljjk te hebben toegeëigend. Het O. M. eischte tegen den eersten beklaagde 6 en tegen den tweeden 3 maanden gevangenisstraf, met mindering tijd voorarrest. In de jongste zitting der arrond.-rechtbank te Utrecht werd, naar het D. meldt, de ernst een oogenblik onderbroken door eene zonderlinge ver schijning: een man met een bolrond geel gelaat, waarin twee guitige oogen vonkten dat geheel omljjst W3S met een zwarten baard, die als 't ware met zgu dito hoofdhaar eeu geheel vormde, waarboven troonde een hooge zijden hoed met veer, die minst genomen even oud scheen als de drager. Zgne gestalte was gehuld in een grooten jas, dien hjj naar de heerscheude mode als een cape bad omgeslagen, terwijl hij was gewapend met een groot, vreemdsoortig regenscherm. De veldwachters wilden hem van deze bagage ontdoen, maar beklaagde toonde geen geneigdheid zijne eigendommen aan andere handen toe te ver trouwen en nam ze mede in de bank der beschuldigden, waar hij zijn hoofddeksel zoo hield, dat de goede hoedanigheden er van het gunstigst uitkwamen. Even vreemd als zjjn uiterlijk, waren ook de antwoorden van dezen zonderling, die luistert naar den naam van Poot en te Driebergen woonachtig is. Zoo klonk het o.a., toen hem gevraagd werd of hij gehuwd was, met komische» ernst: Gelukkig niet". Hij hoorde daarop met ten hemel geslagen oogen als wilde hij dezen tot getuige roepen van zgne onschuld den officier van justitie en de voor lezing der stukken aan, waaruit bleek dat bij werd beschuldigd van diefstal van dennenboompjes uit 't bosch van den heer Vau Selm. Het was er echter verre van dat hij zich hieraan zou hebben schuldig gemaakt en op de desbetreffende vraag luidde dan ook het antwoord met eigenaardige verontwaardiging: »wel neen, president! Ik heb ze gekocht van die arme mensohen, die daar wonen." Of hij reeds vroeger was veroordeeld? Cynisch openhartig was hierop 't bescheid: »wel 100 maal! Veel meer! maar altijd voor zoo (hier bootste bekl. het aanleggen van een geweer en tevens het afgaan van eeu schot na). Toen de officier van justitie f 3 boete of 3 dagen hechtenis tegen hem geëischt had, verzocht bekl. uitstel van verdere behandeling, opdat hij alsnog getuigen zou kunnen medebrengen. De rechtbank giug natuurlijk niet op dit verzoek in en het onderzoek werd gesloten verklaard. Na eene buiging verwijderde bek), zich en tooide zich on middellijk met zijn cilinder". De veldwachter beduidde hem dat hij zjjn hoed moest afzetten, doch bekl. hield zich onnoozol, waarop de man der wet hem den schedel ontblootte. Doch nauweljjks wist de zonderling zijn hoofddeksel in andere handen of onmiddolljjk haalde bij van onder zgu jas een steek van een marine-officier te voorschijn on sierde zich daarmede de glanzende lokken. Dansend en springend, zijn regenscherm met beide armen aan zijn borst knellende, verliet hij hierop de rechtszaal. Deze zonderling was geen vreemdeling voor de rechtbank. Een paar jaar geleden verscheen hjj in eeu paardendeken gewikkeld. k E Uk M I E D W Xierikxce, 11 Mei. Gisterenmorgen werd Ds, G. W. H. Essolink, beroepen predikant bij de Geref. Gemeente alhier, in zijn dienstwerk alhier ingeleid door Z.Eerw.s Zwager Ds. J. Breukelaar van Bodegraven, die tot tekst had Openb. 1 16a. 's Avonds verbond de beroepen leeraar zich op plechtige wijze aan de gemeente met eene leerrede naar aanleiding van Zach. 4 6b. Daarna sprak de consulent der gemeente, Ds. Sieraense van Oosterland, namens den Kerkeraad een harleljjk woord van welkomst en bemoediging, waarop de zegenbede van Psalm 134 3 gezongen werd. Beide koeren was het kerkgebouw door zeer veel belangstellenden gevuld. Volgens de Midd. Cl. worden in den laatsten tijd steeds meer en meer plaatsen opgezegd in de kerken der Herv. Gem. te Middelburg, vooral door hen die de moderne richting zijn toegedaan. Ds. J. J. Koopmans, beroepen predikant der Geref. Gemeente te Heinkenszand, zal Zondag 31 dezer afscheid prediken te Naaldwijk en den Zondag d.a.v. te Heinkenszand intrede doen. Voordracht voor directeur van het Nederl. Zendelinggenootschap te Rotterdam (vac.-Weyland) de heerenJ. Craandijk, doopsgez. pred. te Haarlem dr. A. Drost, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Delft; J. v. d. Veen on dr. H. M. van Nes, Ned. Herv. pred. te Rotterdam; G. H. Ledeboer te Kralingen; J. J. Luti, Waalsch pred. te Rotterdam en W. Lamers, Ned. Herv. pred. te Rijsoord (gem. Ridderkerk). O M P E B H IJ S. Aan de Universiteit te Amsterdam is voor het eerste gedeelte arts-examen geslaagd de heer W. de Looze G.Az., geb. te Zierikzee. Voordracht voor eene onderwijzeres aan do meisjesschool te Goes: mej. M. A. W. Middel- veld Viersen te Voorburg, mej. E. G. Koch te Harlingen on mej. M. L. Dooremans te Dordrecht. Benoemd tot onderwjjzer te Heinkenszand de heer A. A. de Priester te Borselo. De landbouwcursus voor onderwijzers te Goes is weer aangevangen. Slechts een zestal woont het onderwijs bij. De bedoeling is, dat in 1897 de cursus in Zeeuwsch- Vlaanderen zal worden gegeven door hetzelfde personeel der landbouwschool. Sfir-Janslaild, 11 Mei. Benoemd tot onder wijzeres alhier mej. A. C. M. Brelis, geboren alhier, laatst kweekelinge bij de Rjjbsnormaallesen te Dordrecht. IVissenkerke, 9 Mei. Bij bekkenslag werd heden bekend gemaakt, dat onze bewaarschool Maandag as. weder heropend wordt en dat Mej. van dor Peijl van Camperland zich met de leiding zal belasten. Het is ongetwijfeld dat vele ouders dit met genoegen vernamen, daar het gemis er van zeor werd gevoeld. 's Gravenhage, 9 Mei 1896. Beweer nu nog eens dat wij geen geestig volk zjjn als ge durft. Nauwelijks heeft een schutter op klompen de Hagenaars eenige keeren aan 't lachen gebracht, zóó zelfs, dat do halve stad op stelten liep en als er geen krachtige maatregelen zouden genomen zjjn, de schutterij van de baan zou zijn geknikkerd, of onze fiscus weet een geestigheid, te bedenken die deze klompen-generaal en zjjue vrienden in hun zak zullen voelen. De klompenscbutter, socialist en verbonden aan de socialistische coöperatieve bakkerjj »de Volharding", had zich op een paard naar het Malieveld begeven, dat voor de belasting uitsluitend als trekbeest door die bakkerjj was aangegeven voor de belasting»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 2