ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 9 Mei 1896. Eerste Blad. Nationale Militie. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Financieel Overzicht. m Yersohijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indie enz. Terzending eena per week, f 40,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6765. Directeur-Uitgever J. WAALE, AdvertentiënTan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot dei Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 nre bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïkzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Oproeping vanWcrlofgangers der lichtingen 1898, 1893 en 1894. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van dedafabghKoninklylt besluit van 13 April 1896, No. 40, is bepaald, dat krachtens artikel 125 der mihtiewet, dit jaar in werkelijken dienst moeten worden opgeroepen de verlof gangers, behoorende tot de hierna te vermelden lichtingen en korpsen, te weten: a. van de lichtingen van 1892 en 1893: de verlofgangers der militie, behoorende tot de regimenten infanterie; b. van de lichting van 1893: de verlofgangers der militie, behoorende tot de compagniën Hospitaalsoldaten, het le en het 3e regiment Veldartillerie, met uitzondering van die der Treincompagniën dezer regimenten, het 2e regiment Veldartillerie, met uitzondering van hen, die van het wapen der Cavalerie bij de Treincompagniën van dat regiment zijn overgeplaatst, het korps Rijdende Artillerie, het korps Pon tonniers, het korps Torpedisten en het korps Genietroepen, rnet uitzondering van de Vestingtelegrafisten, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het Koninklijk besluit van 29 Februari 1884, No. 13; c. van de lichting van 1894de verlofgangers der militie, behoorende tot de regimenten Vestingartillerie, het korps Pantserfortartillerie en het korps Genietroepen een en ander zooals breeder hieronder is aangewezen. Infanterie Van 15 Augustus tot 28 Augustus de verlofgangers der lichtingen 1892 en 1893 van het 3e en 6e regiment; van 27 Augustus tot 9 September die der lichtingen 1892 en 1893 van het 5e bataljon 2e regiment, van het 5e bataljon 5e regiment, van het 2e, 3e, 4e en 5e bataljon 7e regiment en van het 5e bataljon 8e regiment van 27 Augustus tot 15 September die der lichtingen 1892 en 1893 van het 5e bataljon le regiment en van het le bataljon 7e regiment van 27 Augustus tot 17 September die der lichtingen 1892 en 1893 van het le, 2e, 3e en 4e bataljon le regi ment. van het le, 2e, 3e en 4e bataljon 2e regiment, van het le, 2e, 3e en 4e bataljon 5e regiment en van het le, 2e, 3e en 4e bataljon 8e regiment; van 4 September tot 17 September die der lichtingen 1892 en 1893 van het 4e regiment en van het regiment Grenadiers en Jagers. Artillerie. a. "V eld-ar tillerïe Van 24 Juni tot 28 Juli de verlofgangers der lichting 4893 van de le, 3e en 6e batterij; alsmede de 2e trein- compagnie van het 2e regiment, met uitzondering van hen, die in dit jaar van de Cavalerie daarbij zijn overgeplaatst van 8 Juli tot 11 Augustus die der lichting 1893 van de le, 3e en 6e batterij 3e regiment; .-vw, ♦cdc-'^&AttS'tSJöS-die der lichting 1893 wm de 2e, 4e en 6e battery le regimentf van 14 Augustus tot 17 September die der lichting 1893 van de 2e, 4e en oe batterij, alsmede de la treincompagnie 2e regiment, met uitzondering van hen, die in dit jaar van de Cavalerie daarbij rijn overgeplaatst; van 20 Augustus tot 23 September die der lichting 1893 van de 2e, 4e en 5e batterij 3e regiment van 26 Augustus tot 29 September die der lichting 1893 van de le, 3e en 5e battery le regiment; b. Rijdende artillerie: Van 15 Juni tot 18 Juli de verlofgangers der lichting 1893 van de le batterij en van 17 Augustus tot 19 September die derzelfde lichting van de 2e batterij van dit korps; c. Yestiiiff-artillez-io Van 26 Mei tot 27 Juni de verlofgangers der lichting 1894 van de 6e, 7e, 8e, 9e en 10e compagnie 3e regiment; van 29 Mei tot 30 Juni die der lichting 1894 van de 9e compagnie le regiment; van 2 Juni tot 4 Juli die der lichting 1894 van de le, 2e, 3e en 4e compagnie le regiment; van 16 Juni tot 18 Juli die der lichting 1894 van de 2e compagnie 2e regiment en van de le en 5e compagnie 4e regiment van 23 Juni tot 25 Juli, die der lichting 1894 van de 2e en 4e compagnie 4e regiment; van 7 Juli tot 8 Augustus, die der lichting 1894 van de Ce compagnie 2e regiment; van 28 Juli tot 29 Augustus, die der lichting 1894 van de 7e compagnie 2e regiment; van 11 Augustus tot 12 September, die der lichiing 1894 van de le, 3e, 5e, 8e, 9e en 10e compagnie, 2e regiment; van 17 Augustus tot 18 September, die der lichting 4894 van de 3e, 6e, 7e, 8e, 9e en 10e compagnie, 4e regiment; van 18 Augustus tot 19 September, die der lichting 1894 van de 10a compagm'e, le regiment; van 25 Augustus tot 26 September, die der lichting 1894 van de le, 2e, 3e, 4e en 5e compagnie, 3e regiment; van 15 September tot 17 October, die der lichting 1894 van de 5e, 6e, 7e en 8e compagnie, le regiment; van 29 September tot 31 October, die der lichting 1894 van de le compagnie, 2e regiment; d. JPun tf^ez'ftillorie Van 19 Mei tot 20 Juni, die der lichting 1894 van de 3e compagnie van 16 Juni tot 18 Juli, die der lichting 1894 van de 2e compagnie van 21 Juli tot 22 Augustus, die der lichting 1894 van de 4e compagnie; van 14 Augustus tot 15 September, die der lichting 1894 van de le compagnie van dit korps. Ivorps Pontonniers: Van 10 Juli tot 12 Augustus, die der lichting 1893 van de le compagnie en van 27 Juli tot 29 Augustus, die der lichting 1893 van de 2e compagnie van dit korps. Korps Torpedisten: Van 2 Juli tot 5 Augustus, die der lichting 1893 van het le peloton der le compagnie (plaats van opkomst fort de Ruijter) en van het 2e peleton der le compagnie (plaats van opkomst Ilellevoetsluis), van 20 Augustus tot 23 Sep tember, die der lichting 1893 van het le peloton der 2e compagnie (plaats van opkomst het fort aan den Hoek van Holland) eu van het 2e peloton der 2e compagnie (plaats van opkomst den Helder). Korps Genietroepen Van 4 Mei tot 13 Mei, die der lichting 1894, behoorende tot de 1e serie der Vesting-telegrafisten en van 13 Mei tot 22 Mei, die der 2e serie van de Vesting-telegrafistenwelke voldaan hebben aan het bepaalde in den eersten volzin van Art. 6 van het Koninklijk besluit van 29 Februari 1884, No. 13; van 27 Mei tot 30 Juni, die der lichting 1894 (uitgezon derd de Vesting-telegrafisten bovengemeld); van 22 Juli tot 25 Augustus, die der lichting 1893 (met uitzondering als boven). Hospitaal-Soldaten Van 15 Augustus tot 17 September, die der lichting 1893 van de 3e compagnie; van 24 Augustus tot 17 September, die der lichting 1893 van de le en 2e compagnie van dit korps. Gezien de daartoe betrekkelijke circulaire van den Com missaris der Koningin in deze provincie van den 24 Aprü j.l., A No. 1054, 3e afdeeling N. M. (Prov. blad No. 30); Roept bij dezen op de in deze gemeente wonende milicien- verlofgangers der lichtingen 1892, 1893 en 1894, hierboven genoemd, om overeenkomstig het bepaalde, op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken orders is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Voorts wordt te hunner kennis gebracht, dat zij, die in gebreke blijven op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij hunne latere opkomst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden, en die niet aan de oproeping vol doen, volgens Artikel 145 der Militiewet als deserteur zullen worden behandeld, tenzy zij, om andere reden dan ziekte, buiten staat zynde aan hunne oproeping te voldoen, over leggen een deugdelijk bewijs ol deugdelijke verklaring tot staving der redenen van het achterblijven, terwijl zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden tyd onder de wapenen komen, verplicht zijn over te leggen een gelegaliseerd geneeskundig getuigschrift en zullen die, zoowel in het algemeen belang van den dienst als om misbruik tegen te gaan, te dier zake niet voor diligent worden gehouden, maar verplicht zijn zich na hunne herstelling bij hun korps te vervoegen, ten einde daarbij in den wapenhandel geoefend te worden. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort te Zierikzee, den 8 Mei 1896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Het nieuwe JRraneahe Ministerie, onder voor zitterschap van den heer Méline, waarvan wij de samenstelling reeds in ons vorig Overzicht mede deelden, heeft in Kamer en Senaat reedB op 1 Mei zijn entrée gemaakt. De Minister-President las in de Kamer eene verklaring" voor, waarin gezegd wordt, dat het Ministerie zich ten doel stelde eene staatkunde van kalmeering te volgen en zijn best zal doen tusschen de openbare machten, (bedoeld worden de Kamer en den Senaat), de noodzakelijke overeenstemming te handhaven. Zonder den Senaat, aldus verklaarde de Minister-President, laat zich geen wetgevenden arbeid verrichten, en is regeeren onmogelijk. Het gaat niet aan zich met noodelooze en geen practisch nut afwerpende theorieën bezig te houden, waar men met feiten rekening moet houden. Wij doen, aldus vervolgde de Minister zijne verklaring, een beroep op uwen goeden wil, om alle sporen der laatste twisten uit te wisschen. Wij zullen u een reeks van rijpelijk overwogen hervormingen in democratischen zin voorleggen, die aanstonds verwezenlijkt kunnen worden. Ook de wetten ten dienste der arbeiders moeten gereed komen. De fiscale hervorming verlangt evenzeer eene spoedige regeling en wjj zullen daartoe eene betere verdeeling van lasten en tevens bezuinigingen voorstellen. Wij wenschen het ingewikkeld samenstel onzer administratie te vereenvoudigen en znllen alle aandacht wijden aan den lanabouw. Het werk der nationale verdediging zullen wij voortzetten en een koloniaal leger scheppen. Met kracht zullen wet en orde handhaven en eene staatkunde leze staatkunde" tegenover den heer Cecil Rhodes en de Chartered Company, gedaan door den heer Labouchère, werd niet beantwoord. De Minister verzocht uitstel tot Vrijdag, wat werd toegestaan, maar een uitstel tot Dinsdag werd geweigerd, daar Sir William Harcourt zeer terecht opmerkte, dat spoedige ophelderingen omtrent de houding, die de Regeeriug vrenschtaau te nemen, noodzakeljjk was. Zoodoende zal men dus spoedig vernemen, wat de Regeering van plan is te doen tegen Cecil Rhodes en de andere direc teuren, die in het complot betrokken zijn. Ondertusschen is de Tranevaalsche Volks raad door President Krüger geopend. Hij begon met zgn leedwezen te uiten over den dood van Generaal Smit, wiens heengaan een groot verlies is voor het land. De inval van Jameson schreef hij toe aan kwaadwilligheid en zelfzv *afige doeleinden. Steeds zou hij streven naar de ontwikkeling en den wel vaart der Republiek op een meer vreedzame wijze en hij hield zich overtuigd van het verlangen van don Volksraad om tot dit doel mede te werken, opdat de rust en de vrede zou worden hersteld en het land zou bloeien. Ondanks de jongste onlusten zijn de betrekkingen met de vreemde Mogendheden van zeer vriendschappelijken aardmet den Oranje- Vrijstaat zal eene nauwere verbintenis worden gesloten. De financiëele toestand is gunstig. Wets ontwerpen op het Openbaar Onderwijs en den Landbouw zgn in voorbereiding. De President sprak den wensch uit, dat de Volksraad in dezen veel bewogen tjjd, den plicht, dien het volk hem heeft opgelegd, ernstig zou vervullen en al zijne krachten zou wjjden aan de belangen der Republiek. De moord, gepleegd op den Shah van JPcral'è zal geene aanleiding geven tot politieke verwikke lingen. Vreesde men een oogenblik, dat de oudste zoon den troon zou betwisten aan den wettigen opvolger Muzafer-EddiD, deze vrees is thans ver dwenen, nu de jonge Shah reeds als zoodanig in do groote moskee te Tabriz is erkend en zgn broeder zich daar met hem schijnt te hebben ver zoend. EngelandRusland en Turkije erkenden hem ook reeds, en zijne plechtige kroning te Teheran zal wel niet lang uitblijven. De Sultan van Turkge, die toch altijd zeer angstig moet 2ijn voor zgn leven, trekt zich dezen moord zeer aan. China. China's vertegenwoordiger bij de Russische kroningsfeesten, de onderkoning Li-Hun-Chang, heeft naar het rijk van den czaar een ongemeen stuk bagage meegenomen, namelijk een doodkist, waarin hij gelegd moet als hij soms óp reismochti^jj^ heeft, zoowel wat het binnenland als het buitenland betreft, vele vcordeclen en heeft reeds aan Frankrijk getrouwe en veel beteekenende hondgenootschappen bezorgd. Laat ons opwindende discussies vermijden. Frankrijk is het moede al dat drijven aan te zien en haakt naar vrede en rust. Wij vertrouwen, aldus eindigde Méline, dat gij ons begrjjpen zult, en dat gij gevolg zult geven aan ons beroep op u. Maar ondanks dit ernstige woord, werden er toch weer opwindende discussies gehouden. De oud-Minister Goblet noemde het optreden van dit Ministerie zelfs in strijd met de Grondwet, heette het nieuwe Ministerie, een Ministerie van verzet en riep het deswege ter verantwoording. De afgevaardigde Dechanel verweet aan het afgetreden Ministerie zijne oneerlijke staatkunde, terwijl Ricard daaren tegen het nieuwe Ministerie en vooral den Minister Barthou met verwijten overlaadde. De nieuwe Premier betoogde, dat, wat de samenstelling van dit Ministerie betrof, hier aan niets ongebruikelijks gedacht behoefde te worden en haalde ten bewijze hiervan eenige precedenten aan. Ook ten aanzien der bekende uitspraak der Kamer van 25 April, was de verklaring van het nieuwe Kabinet geens zins te laken. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat een Kabinet, dat zich niet storen zon aan een votum van den Senaat, zich vroeg of laat ook wel eens niet zou kunnen gaan storen aaneen votum der Kamer. Wanneer het dit laatste deed, zou het in staat van beschuldiging kunnen gesteld worden, wanneer het zich verzet tegen den Senaat, kan een Kabinet niet aan de regeering blijven, het moet aftreden. Harmonie tusschen - de openbare machten is absoluut nood zakelijk". Daarna kwam de afgetreden Premier Bourgeois in het debat; hij trok heftig te velde tegen den Senaat, maar zeer ad rem vroeg Méline hem, waarom hg dan geen Kamerontbinding had voorgesteld en grondwetsherziening had aan de orde gebracht. Eindelijk ging men aanhetstemmen, en nadat er weer laDg over de prioriteit der verschillende moties was gehaspeld, werd de door de Regeering aanvaarde motie in stemming gebracht. Zij hield in dat de Kamer, den voorrang harer geboorte, uit het algemeen stemrecht handhavend, zich vereenigt met de door de Regeering uitgesproken gevoelens. Het eerste gedeelte dezer motie werd met algemeene stemmen goedgekeurd, het tweede met 231 tegen 196 stemmen aangenomen. De motie in haar geheel werd daarna met 299 tegen 256 stemmen goed gekeurd, waarna de Kamer tot 28 Mei op re^es ging. Was de meerderheid, die het Ministerie bij zgn eerste ontmoeting met de Kamer behaalde, niet groot, toch werd de voorspelling niet vervuld van hen, die profiteerden, dat de dag van zijne geboorte -ook zgn stervensdag wezen zou. Dat deze uitslag den radicalen en socialistischen leden verdroot, laat zich begrijpen. Zij vergaderden onmiddellijk na af loop der Kamerzitting en besloten een heftig manifest tegen den Senaat op te stellen, dat door het geheele land zal worden verspreid. Daarin wordt de meerder heid der Kamer van verraad beschuldigd en van het overleveren des lands aan de reactie. Het stuk eindigt met eene oproeping aan allen, om de in gevaar verkeerendo republiek en het bedreigd algemeen stemrecht te hulp te komen. De Minister van Koloniën in JCngetand, do heer Chamberlain, beleeft geen prettigen tijd. De door de Transvaalscbe Regeering openbaar gemaakte tekst van de gewisselde cijfer-telegrammen tusschen de deelnemers aan den inval in Transvaal, heeft de Engelschen opgeschrikt en men hoopte van Chamber lain, dat hij de gemoederen tot rust zou brengen. De groote vraag, waarom alles draait, natuurlijk, welke houding de Regeering wenscht aan te nemen I Dat memento mori is rijk met goud vèiaionr-^i het heeft een waarde van 6000 taels of f 21,600. Transvaal. Johannesburg, 5 Mei. Diggers News ontvangt bericht, dat het vonnis tegen de hoofden der hervormings"-partij veranderd zal worden in eene kleine boete zonder gevangenisstraf of ver banning. Amerika. Het aantal vrouwelijke predikanten neemt in de Vereenigde Staten van N.-Amerika met elk jaar toe. Aan sommige universiteiten hebben dienten gevolge de mannelijke theologanten reeds anti- vrouwenbewegings-vereenigingen opgericht. Bgzonder geliefd wegens de wijze, waarop zjj haar ambt opvat, is miss Mary Billings, die kapelaan is bij de Un i versalisten kerk van Texas. Als kansel- redenares onderscheidt zich boven allen miss Florence Hallock te Boston, wier groot organiseerend talent aan de kerkelijke vereenigingen ten goede komt. Miss Palmer, die tot hiertoe zendelinge in Afrika was, is thans in Minnesota als predikant aangesteld. Zjj moet eene zeer indrukwekkende schoonheid zijn en zich onderscheiden door eene vurige welsprekend heid. Vooral om den ernst, waarmede zjj haren pastoralen arbeid opvatten, worden de Amerikaansche vrouwe lijke predikanten hoogelijk geprezen. Spanje. Te Madrid zijn openbare gebeden gezegd om regen te bekomen. De reliquien van den H. Isidoor werden in processie door drie bisschoppen rondgedragen. Alle burgerlijke en militaire overheden namen aan de processie deel. Italië. De koning heeft uit zijn naam en namens de koningin en de prinsen van het koninkljjke huis de door de regeering ingestelde commissie voor de ondersteuning der families van de in Afrika ge sneuvelde of gewonde soldaten de som van 430000 lire doen toekomen met de bepaling, dat bij het verleenen van onderstand geen onderscheid tusschen Italianen en Afrikanen mag worden gemaakt. Boven dien zond de koning, eveneens namens de koninklijke familie, opnieuw 100000 lire aan de Italiaansche vereeniging. van het Roode Kruis, ten behoeve van de verwonde Italiaansche en inlandsche soldaten. Oenemarken. De Deensche landbouwers hebben de laatste jaren moeielijkheden gehad met het melken der koeien. De Deensche boeren en boerinnen deden het slecht, en geruimen tjjd liet men melkmeisjes uit Zweden komen. Maar over het algemeen waren deze weinig jverig en vertrouwbaar. Toen werden melkmachines jeproefd, maar met weinig resultaat. Nu hebben verscheidene landbouwvereenigingen prijzen uit geloofd voor de beste melkers of melksters, en hier en daar worden melk wedstrijden gehouden. Men hoopt daardoor dit handwerk, waar langzamerhand uit de hoogte op werd neergezien, weer in aanzien te brengen. Engeland. Londen, 6 Mei. Verscheidene morgenbladen bevestigen het bericht, dat Cecil Rhodes en Beit zijn ontslagen als directeuren van de Chartered Company. De Standard bericht, dat Cecil Rhodes zich onvoorwaardelijk ter beschikking van Chamberlain Heeft gesteld. Hjj heeft aangeboden van zgn zetel in den geheimen raad afstand te doen wanneer de minister zulks raadzaam acht, en zal naar Engeland terugkeeren als het verlangd wordt. Frankrijk. Het gebruik van machines dringt overal door, tot zelfs in het inbrekersvak. Dezer dagen hebben dieven in een bankiers kantoor te Marseille een brandkast opengebroken met behulp van een cirkelzaag, in beweging gebracht door een daartoe meegebrachten petroleum- motor. Zoo ging het »werk" vlug van de hand en het bracht den heeren 15,000 fr. op. De slimme uitvinders moesten octrooi aanvragen. Duitschland. Met de electrische tram, die van Aken berg opwaarts gaat, i,s Dinsdag een ernstig ongeluk gebeurd. De motorwagen stond boven aan het einde van de lijn; er zaten elf personen in, ook bevonden de machinist en een 18-jarige leerling conducteur zich op den wagen. Even voordat de rit naar Aken zou aanvangen, stapte de machinist nog even uit, maar vergat den conducteur, die op het achterbalkon stond, daarvan kennis te geven. Deze in de meening verkeerende, dat de machinist nog voorop Btond, draaide den remtoestel los, zoodat de wagen zonder dat de electrische beweeg kracht kon werken, het hellend vlak begon af te rollen, sneller en sneller. Nauwelijks hadden de reizigers bemerkt wat er gaande was, of de motor wagen stootte tegen een anderen, die uit de stad naar boven kwam. De machinist van dezen wagen zag het dreigende gevaar, schreeuwde de passagiers toe, op den weg te springen, en redde ook zichzelf op die wijze. Het volgende oogenblik bonsden de wagens tegen elkaar. De balkons werden tot een klomp ineen geslagen, zware ijzeren staven als draadjes gebogen. De conducteur, die de onmiddel lijke oorzaak tot het onheil had teweeggebracht, brak een dijbeen, de slager Brauers uit Vaals bekwam een schedelbreuk; een vrouwelijke passagier werd inwendig gekneusd. De overige reizigers werden door glassplinters gekwetst. Gelukkig bevond zich dicht bij de plaats van het onheil de woning van den heer Van Hal fern, die met de stad telefonisch verbonden is, zoodat zeer spoedig genees kundige en andere hulp ter plaatse was. De drie zwaargewonden werden naar het hospitaal gebracht, waar de slager uit Vaals reeds overleden is. Prins Bismarck heeft een deputatie uit Bremen en Bremerhavèn ontvangen en daarbij eenige woorden gesproken, die gelezen en gehoord mogen worden. Ik zie van deze lijst, sprak hij, dat in deze deputatie alle beroepen vertegenwoordigd zgn. Dit toont mij met voldoening dat wat ik gedaan heb, niet wordt goedgekeurd door bijzondere kringen. Niemand is natuurlijk altijd tevreden en het zou ongelukkig zijn, wanneer dit het geval was. iets beters zou ten einde zgn, B^*®E^*N^jNNNÉÉ^^ili<leliik. God wanneer ieder tovreden is heeft de ontevredenheid in ons geplant als een spooi- fllag, en daarom zal elk uwer zijn bgzondere wenschen hebben en dankbaar zgn voor onze open bare instellingen, in zoover, dat zij voldoening geven aan uwe wenschen, voor zoover menschelijke onvolmaaktheid dit vermag. Maar geloof niet, dat ooit een algemeene toestand van tevredenheid in de wereld zal ontstaan, zelfs niet door de sociaal-democratische middelen of op eenige andere wijze. Dat is onmogelijk. Wij zouden mets meer zgn dan de luie kerels als die der Zuidzee-eilanden, die onder de palmboonen liggen en niets anders eten dan de dadels, welke hun in den mond vallen. Tevredenheid bestaat niet is ons niet door de Voorzienigheid gegeven. België. De politie van Scharbeek heeft een persoon aan gehouden, die op straat riepWeg met den Koning. De Shah van Perzië is gecreveerd, de beurt van Leopold zal ook weldra komen!" Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Amsterdam, 2 Mei 1896. De afgeloopen week leverde opnieuw weinig stof tot beschouwingen en op deze wijze krggen wij een bedenkelijk vroegtijdige en langdurige voorproef van den traditioneelen komkommertijd. De omzetten op de Londensche en New-Torker Beurzen waren veel geringer dan eene week te voren en terwijl in het begin der week de stemming, zoowel te Londen als in Wallstreet" wel vrij vast was en de koersen hooger afkwamen, kwam de ernstige wending der Transvaalsche aangelegenheden althans de New-Yorker Markt weder verstoren. Na scherpe reactie omstreeks het midden der week, liepen de koersen er Zaterdag weer op. De lnstelooze stemming werd nog versterkt door eene kleine rgzing van de wisselkoersen op het Buitenland, waardoor gouduitvoer wederom rendabel wordt. Voorloopig zijn de ter verscheping aan gevraagde bedragen echter van geene groote be- teekenis en bovendien is gouduitvoer in deze maand een gewoon verschijnsel. Nochtans is men na de ervaringen der laatste jaren in dit opzicht zeer gevoelig geworden. Londen, waar de Consols binnen weinige dagen van het hoogste punt 114 weder op lllV. daalden, scheen de situatie kalmer te beschouwen en hadden daar de noteeringen betrekkelijk weinig te lijden. Parijs was willig en het nieuwe Ministerie Méline werd aan de Beurs begroet met eene verheffing van den koors voor de Fransche Rente, hetgeen van gunstigen invloed bleek te zgn op de verdere daar verhandelde staatsfondsen. Berlijn was onder den indruk der daar broeiende Ministenöele crisis onzeker. Van Weenen valt weinig te zeggen. Onze Markt sloot zich over het algemeen voor Amerikaansche waarden weder bij de stemming van New-York aan en werd mede eenigszins verstoord door den hoogen rentevoet, die in eene prolongatie rente van 5 - en op een oogenblik zelfs van°6 scherp tot uitdrukking komt. Benevens de gewone behoefte der geldmarkt in dezen tijd van het. jaar, nog versterkt door de financiëele operatiön, ver bonden aan de doorvoering van de conversie der Nederl. Staatsschuld, stelt ook de Goederen-Handel groote eischen aan de AmBterdamsche Geldmarkt. Dit in aanmerking nemende, mag de stemming voor Yankees althans niet ongunstiger genoemd worden. Vooral blijft voor de nieuwe obligatiëa der ver schillende gereorganiseerde Maatschappijen belang stelling bestaande reorganisatie plaatst de betreffende Maatschappijen onder belangrijk verlaagde rente lasten dan zij te voren droegen en dit geeft aan vele nieuwe waarden eene soliditeit, die meer en meer geapprecieerd zal worden. De berichten omtrent de spoorweg-ontvangsten en den toestand van den algemeenen handel in de Vereenigde Staten zgn in den laatsten tijd wel iets rooskleuriger geworden, doch deze vooruitgang is onbelangrijk met het oog op de geringe vermeerdering, welke in 1895 tegen over 1894 viel te constateeren. De Europae8che Fondsen waren lusteloos gestemd en de koersen toonen geene noemenswaardige ver andering aan. Ook de Znid-Amerikaansche afdeeling was zonder variatie, doch vrij vast. De noteeringen voor onze Nationale Schuldbrieven waren tengevolge der geldschaarschte weder lager, speciaal Integralen. Provinciale en Stedelijke Leeningen nagenoeg onveranderd. Binnenl. Spoorwegleeningen ook iets lager. Koloniale soorten over het algemeen gedrukt en de waarden der Soerabayasche Bank- <k Handels- vereeniging waren nogmaals beduidend lager. Petroleum-Bronnen aandeelen nog al sterk fluctu- Ya&ifoculture-aandeelen liepen nog verder terug, ondanks den gunstiger afloop der in het begin dor week hier ter stede gehouden inschrijving op aan gevoerde partgen Tabak. Wisselkoersen tengevolge het nog steeds dure geld zwak; alleen was Londen iets beter circa 12.08. Parjjs 48, Duitschland 59.05 4 59.10. Eene verdere kleine daling van den Dollar-koers alhier, zal goud uitvoer uit Amerika, ook naar Holland mogelijk maken. Geld op prolongatie aan het einde der week 5 ■Beurs van Amsterdam. DONDERDAG 7 NI JE I ISO O. Staatsleeniiigen. EUROPA. Nederland. pCt. V. K. L. K. H. K. Ned. W. S. Cert2'/, 92»/» 92»/. dito dito Obl3 100 100»/, 100*/, dito dito Cert3 99»»/,99»»/!, 99'/, Hongarije. Obl. Goudl. 1876 5 102»/» dito 1881/1893 4 102 102»/, dito Zilver4»/, 853/, 85'/, 85»/,, I't a 1 i Inschrijving '62/81 5 79»/, 79'/, Oostenrijk. Obl. Papier Mei 5 84*1* dito Febr./Aug. Zilver Jan./Juli o/i!a 85 ■iö^ril/Oct a - 5 84»/., 92"/.. 23s/. 25"/.. 25 Geconv. serie D dito serie C Obligat. in Goud 4 Polen. Obl. Scbatk. 1844. 4 Portugal. Obl. m. tick. 1003 dito m. c. 88/89 April '92 fr. 5004'/» m. ticket fr. 500 4'/, 38»/,. 383/. 30,, O. Tabaltsmonop st%, 91 914, Rusland. Cert. Hamb. 1820. 5 76 ObL Londen 1822. 5 C. Ins. 5e Serie '54 5 71 Oblig. Transcauc. 5 100 99»/. dito 1880 Gec. 4 977/ gg dito (Donetz) '94 .4 94v, dito Kursk Ch. Az. 4 94»/. dito '94 (Orel Vit.) 4 967/* 97 dito G. R. 625 3'/, 94»/,, 941/, 18893 82'/, 82'/?, dito Goudl. '91 .3 877/s Obl. in Goud '84 .5 103»'/,, 103*3/ Spanje. Perpet. Schuld4 60 60 Binnenl. Amortis4 dito Perpet. Sch. 4 49 T u r k y e. Gepriv. Conv. L4 88 873/. 2J5/u 21»/, 21»/, 21'/. 21 v. ai Ji'. MIDDEN- en ZUID-AMERIKA. Brazilië. Obligation 1883 .4»/. 763 dito 18894 723/. 7211 Venezuela. Obligatiën 1881 4 42 42»/, Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. Spoor 110'/, Mij tot Expl. van St.-Spw. Aand. 963/. Ned. Centr. Spoorweg Aand. 001/ dito Obligatie3 g2s(* Italië. Spoorw. Leening 1887/89. 491/. iqs/ Zuid-Ital. Sp. O. .3 52' 52'/ O 0 s t e n r ij k. F. O. Spw. Obl. 3 895/. Polen. W. W. A159»/, 159 Rusland. Gr. Sp. Maatsch. Obl. 4'/. 98 qs dito dito dito4 Z - Balt. Spw. Aand3 62»fr Kurk-Ch. Az. 04 1015 <011/ Mosk.-Smol. dito5 1055/ Amerika. Iu Atch. T. volg C. v. A. 135/, 15T/„ 4511» C. v. 4 pc. G. M. B. 753/^ 751/ O. 2e Hyp. let. A. 4 265/.e 255/, 26'/ O. 2e Hyp. let. B. 4 28 - Atlant. P. Tr.-C. 4 483/. 483/. Gentral Pacific A. 15'/,. 15 151/. dito Obligatiën 6 99'/. St. Obligatiën7 106 dito Gec. Schuld 6 114'/, dito in Goud4'/, 102J/„ 102 dito 2e Hyp. O. 6 115'/. 114"/, S. Rlw. le M. C. T. O. 5 92' U. Pac. hoofd I. A. dito Cert. v. dito 8'/, 8 8'/ dito met assessm. dito Obligatiën 6 102 U. Term. Br. 05 105 105 Wab. afg. C. v. P. A. 18'/,, C v. 6 pCt. Deb. B. W. N. T. ft P. afgest. 51 Argent. Republ. Spwg. Ink. Obl5 Brazilië. Spoorwegl. Obl4773/, Premie-Leeninge n. Nederland. Stad Amsterdam 3 110'/ Stad Rotterdam België. Stad Antwerpen 1887. 2'/, 1030 dito Brussel 1886 JJ&J» Oostenrijk. Staatsl. 1854! 4403^ Mo 1860 - 1213/ Aom dito 1864 o \U3i% 121*/*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1