ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 7 Mei 1896. WEEKMARKT. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Veiaohgnt DÓISDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prüa per 3 maanden is 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6764. Directeur-Uitgever J. WA ALE, Advertentiênvan 13 regels 30 Ctz. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot de* Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnement*- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat wegens het invallen van den Hemel vaartsdag in de volgende week, de gewone Marktdag^ in deze gemeente zal worden gehouden op Woensdag den 13 Mei e.k. Zierikzee, den 6 Mei 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. BEKENDMAKING^ Hationale Militie. De BURGEMEESTER van Zierikzbe, Gelet op de Circulaire van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie van 24 April jl., A No, 1054, 3e afdeellng, N. M. (Prov. blad No. 30); Brengt ter kennis van FAtA-NS XIOTJD- KAMP, verlofganger van het Korps Genie-troepen van de lichting 1894 dezer gemeente, dat hy is opgeroepen tot den werkelijken dienstop S"?" Mei eerstkomende. Mitsdien zal hij op bovengenoemden dag des namiddags vóór 4 uur bij zijn korps tegenwoordig moeten zijn, voor zien van zijn verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof Aan bedoelden verlofganger wordt onder het oog gebracht, dat, zoo hij in gebreke blijft, op den bepaalden tyd onder de wapenen te komen, hy by latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehouden, terwijl hy voorts wordt gewezen op Art. 145 der Militiewet, volgens hetwelk de verlofganger, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. den 6 Mei 1896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Jaarigksck onderzoek van ver- lol'sangerg der militie te land, die buitenslands verblijven. De BURGEMEESTER van Gelet op eene Circulaire van den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie vau 28 April j.l., A No. 1092, 3e Afd., N. M. (Prov. Blad No. 33); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij Konink lijk besluit van 13 Mei 1895, No. 24, is bepaald, dat het bij Art. 138 der Wet betrekkelijk de natioijale militie voor geschreven jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der militie te land in 1896 en 1897, zal plaats hebben in Novem ber of December van elk dier jaren ten aanzien van hen, aan wie bij de in Art. 136 van vermelde Wet bedoelde toestemming of wegens de uitoefening van hun beroep of bedrijf is toegestaan, dat onderzoek op een lateren tijd van het jaar dan in Juni te ondergaan; dat in verband hiermede de Minister van Oorlog den Commissaris der Koningin heeft gemachtigd, om bij het verkenen van vergunningen krachtens de aanschrijvingen van het Departement van Oorlog van 2 October 1863, No. 1 P en 3 Mei 1882, Vile Afd. No. 33, hem medegedeeld bij de Circulaires van 23 October 1863 en 17 Mei 1882 (resp. Prov. blad Nos. 101 en 52) tevens tot November of December uitstel te verkenen van het jaarlijksch onderzoek, bedoeld bij Art. 138 der Militiewet, iiidieu om zulk eeii uitstel wordt verzocht; en dat verzoeken tot het bekomen van bovenbedoelde vergunningen op oii^ezejjeltl papier kunnen geschreven worden. Zierikzee, den 6 Mei 1896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Perzië. Teheran, 4 Mei. De moordenaar van den Shah, Mirza Mohammed Reza, is een ijverig aan hanger van den dweper Dzjemal-eddin, die in 1891 verbannen werd. Hij heeft bekend, dat hg uitgekozen was om den Shab te dooden. Twee maanden lang wachtte bij op eene gunstige gelegenheid. Dikwijls wist hij den Shab te naderen, maar nooit dicht genoeg. Vrijdag vertelden hem zijne twee nichten, die bij den Earem van dén Shah in dienst zijn, dat de Shah voornemens was het heiligdom te bezoeken. De moordenaar heeft acht mannen als medeplichtigen Transvaal. Pretoria, 5 Mei. President Kriigor heden den Volksraad met eene toespraak, waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van generaal Smit, wiens dood een groot verlies is. De inval van dr. Jameson is aan kwaadwilligheid en zelfzuchtige doeleinden te wijten geweest. Mijn streven, zegt Krüger, is altijd geweest de Republiek op vreedzame wijze tot voorspoed en ontwikkeling te brengen. Ik ben overtuigd, dat de Volksraad in dien geest met mg zal willen medewerken. Ik vertrouw, dat, de zitting zal bijdragen tot herstel der kalmte en van den vrede, opdat het land vooruitga ten voordeele van allen. Ondanks de jongste troebelen zijn de betrekkingen met de Mogendheden vriendschappelijk. Met den Oranje-Vrjjstaat zal een inniger verbond worden gesloten. De mijnindustrie bloeit en het vraagstuk van den arbeid wacht eeno bemoedigende oplossing. De binnenlandsche toestand is vreedzaam. Maat regelen zijn in voorbereiding in het belang van onderwijs en landbouw. De fioanciëele toestand is goed. De President eindigt met een beroep op den Volksraad, om zich vooral in deze troebele tijden met ijver te kwijten van do moeilijke plichten, aan de leden opgelegd door den wil des volks, en alle krachten te wijden aan het heil van den Staat. Turkije. De Sultan van Turkije heeft, volgens do Lady Ci/clist, het wielrgden in zijn Harem verbodenniet omdat hij het voor de gezondheid van de dames minder geschikt achtmaar omdat de dames er slank van zouden kunnen worden, on eene slanke vrouw vindt de Turk iets vreeselijks. Rusland. Gedurende den geheelen duur van 's keizers verblijf te Moskou ter gelegenheid der kroningsfeesten, zullen per dag 5000 malen kosteloos aan de armen der stad worden verstrekt. Op den kroningsdag zullen 10,000 personen een maal ontvangen. Frankrijk. Zondag 1.1. hebben in geheel Frankrijk de gemeente plaats gehad. Ofschoon men te Parijs geen rustverstoringen vreesde, was toch het garnizoen geconsigneerd en hield de garde répu- blicaine zich gereed om op het eerste bevel uit te trekken. Er heeft zich geen enkel incident van belang voorgedaan; vooral in de werklieden wgken, waar de kiezers in grooten getale opkwamen, heerschte veel drukte. In de meeste wgken zgn de aftredende raadsleden herkozen. Hier en daar werd »Leve de Commune 1" of »Weg met den Senaat!" geroepen. België. Orussel, 5 Mei. Heden is een man aan gehouden, die papieren van geldswaarde heeft ver kocht, onlangs bij barones Herry gestolen, nadat deze zelf was vermoord. De man heet Courtois en is oud-commissaris van politie, thans gepensioneerd, ofecheon hg nog jong is. Het is dezelfde Courtois die getrouwd is met een vroegere kamenier van de gravin van Vlaanderen en indertijd gehouden is voor den dader van den aanzienlijken diefstal van juweelen ten nadeele van die prinses. Twee personen, die destijds Courtois ronduit van d!?u diefstal betichtten, werden vervolgd en wegens laster veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf, maar hielden toch hun beschuldiging vol. In verband met het thans gebeurde vraagt men zich af of die beschuldiging niét gegrond was. Courtois kan den moord op baronet Her^* niet alleen hebben gepleegd; men is benieuwd wie zijn medeplichtigen zijn. Nederland. Itolsward, 4 Mei. Aangaande de staking van betalingen der kassiers-firma Brouwer alhier, schrijft de Bolsw. Cl. Sedert Donderdag verkeert deze gemeente in spanning en rouw. In den voormiddag kwam het gerucht, dat de firma J. B. Zn. hare betalingen had gestaakt, welk treurig nieuws als een loopend vuur zich verspreidde. Van alle zijden zag men niets dan angstige gezichten. Bijna niemand, of hij stond in relatie met die firma en is er dus bij betrokken. Het kantoor toch genoot hier en in de omstreken een groot vertrouwen, zoodat velen hunne spaar penningen er deponeerden. Hoevele handelaars werden door dat kantoor geholpen en gesteund! Grooter ongeluk kon onze stad moeilijk treffen, want welke gevolgen deze slag na zich zal sleepen, is niet in weinige woorden te zeggen. Verschillende geruchten zgn in omloop, maar met zekerheid is er niets bekend. Naar wij vernemen, heeft het gerecht een onder zoek ingesteld en zgn thans alle boeken en stukken verzegeld. De voortvluchtige firmant der kassiers-firma Brouwer Zoon is Zaterdag gearresteerd. MLapelle a/d. Usel, 4 Mei. Zaterdag middag had hier op de Kerklaan een treurig ongeval plaats. Ongeveer half drie stapte een jonge dame aan het station uit den trein, die van Rotterdam kwam. Nadat zij eerst den kant van het dorp was ingeslagen, bleef zij halverwege de laan eenigen tijd heen en weer wandelen. Toen hare medereizigers uit het oog waren, schijnt ze haar mantel te hebben uitgetrokken, deze met een valies in het gras te hebben gelegd en daarna in de sloot te zgn gespron gen, waarin zij jammerlijk is verdronken. Een paar mensehen, die het schouwspel uit de verte hadden gezien, liepen naar de plaats des ongeluks en haalden haar uit het water, doch alle pogingen om de levensgeesten op te wekken waren vergeefs. De burgemeester en de dokter werden van het feit in kennis gesteld en toen de laatste het lijk schouwde, herkende hij het als van zijn nicht uit Bloemondaal. De reden, welke de ongelukkige tot deze wanhopige daad schijnt te hebben gebracht, is het lijden aan zwaarmoedigheid. Maastricht, 3 Mei. De Algemeene Neder- landsche Diamantbewerkersbond te Amsterdam heeft in eene in het Paleis voor Volksvlgt" gehouden vergadering besloten aan de stakende glasslijpers alhier afdoenden steun te verleenen, door hun toe te zeggen, dat de som, welke wekelijks ont breken mocht om aan alle stakers een billijk weekgeld uit te keeren, uit de kas van den A. N. D. B. zal worden bijgedragen. Het voorstel tot het nemen van dit besluit ging uit van het Hoofdbestuur, nadat de besturen der onderscheidene diamantbewerkers-vereenigingen, welke bij den bond zijn aangesloten, zich daarmede hadden vereenigd. Met langdurig applaus werd het voorstel begroet en het besluit der vergadering werd den stakers alhier telegrafisch medegedeeld. De som, die de A, N. D. B. wekelijks ter beschikking zal hebben te stellen zoolang de staking duurt, werd op f 200 f 300 geraamd. 's Gravenhage, 5 Mei. Tweede Kamer). De Kamer heeft hedenmiddag ten 2 ure hare werk zaamheden hervat. Het nieuwbenoemde lid voor 's Bosch, mr. Loeff, na ui na beëediging plaats. De afdeelingeu werden hernieuwd. De afdeelingen kozen tot voorzitters de heeren Rink, Cremer, de Beaufort (Amsterdam), Lohman en van Delden. Tot ondervoorzitters de heeren Donner, Lely, Goekoop, Rutgers en Haffmans. Tegen Donderdag halftwee zgn voor openbare behandeling o. a. aangewezonde ontwerpen betreffende afstand van grond te Scheveningen en ruiling van grond te 's Hage, de Berkel-verbetering en de wijziging der Kinderwet. De heer van GenDe-p vroeg en verkreeg verlof eenige vragen te doen aan den Minister van Koloniën naar aanleiding der jongste gebeurtenissen op Atjeh. De interpellatie zal plaats hebben op een later te bepalen dag. 's Graven hage, 5 Mei. Men zal zich herinneren dat ten vorigen jare een adres van den heer Waale, uitgever van de Zicrikteesshe Nieuws bode, aan de Tweede Kamer aanleiding heeft gegeven bedenkingen te opperen over de wijze waarop getuigen, die weigerachtig zijn, gegijzeld worden. Het is toen gebleken, dat de liepaliogen, welke over die gijzeling in het wetboek van strafvordering voorkomen, onvolledig zgn. De Minister van Justitie heeft thans bij de Tweede Kamer een ontwerp aanhangig doen maken, waarmede een betere regeling wordt beoogd. Schiedam, 5 Mei. In de 6toombranderij van den heer J. Jurriaanse is gisteren een droevig ongeluk voorgevallen. Zekere Jan van Eyk zou een der grondvaten, zijnde een in den grond ge plaatste houten kuip van ongeveer 10 voet diepte, schoonmaken. Hg begaf zich daartoe in het vat; maar toen eenigen tijd daarna de meesterknecht door het luikgat aan Van Eyk iets vroeg, doch geen antwoord kreeg, daalden onmiddellijk 2 man in het grondvat en zagen den man in bewusteloozen toestand op den bodem liggen. Terstond werden pogingen gedaan, om hem uit het vat te doen ver wijderen; toen dit gelukt was, kon de intusschen te hulp geroepen dokter niets dan den dood con- stateeren. De ongelukkige was door de in het vat aanwezige kwade dampen gestikt. Hg laat eene vrouw met zes kinderen^ia. Vlissingen, 4 Mei. Mr. G. J. advocaat en procureur te Middelburg, heeft zijne benoeming tot gemeente-secretaris alhier aangenomen. Hij zal met ingang van 1 Juni in dienst treden. Middelburg;, 6 Mei. De verkiezing van een lid der Prov. Staten van Zeeland, in dit district, in plaats van Mr. P. J. F. van Voorst Vader, is door Gedep. Staten bepaald op Dinsdag 2 Juni en de herstemming (zoo noodig) op Dinsdag 16 Juni d. a. v. Zondag werd te Middelburg de zesde drie- jaarlijkscha schildergen-tentoonstelling van levende meesters gesloten. In 't geheel zijn 24 doeken verkocht, voor het o.vergroote deel aan Middel burgers. Mr. G. N. De Stoppelaar schouk vier der door hem aangekochte schilderstukken aan het Museum. Goes, 5 Mei. 't Is compleet kermis, zelden de menschen. Een groot beestenspel, zwevende dames, een caronssel, eene heele rg tenten en tentjes. Op een kermisdag kon het niet drukker geweest zgn. Instrumentale en vocale muziek langs de straat; dr. van der Zwaan met zgn buitengewone orato rische talenten gaf nog meer leven aan de aangename drukte. Eén wanklank is slechts vernomende sujetten van professor Boltini staakten geheel onverwacht het werk, waardoor het »Gehachte Ghoesche publiek" verstoken bleef van het genot om kennis te maken met de ongeëvenaarde talenten van Z.H.E.G. Op verzoek der Rotterdamsche politie is door de politie te Goes aangehouden en gisteren derwaarts gebracht ter beschikking van den commissaris van politie aan het bureau in de Meermausstraat zekere B. L. B., die zich daar eenigen tgd geleden had schuldig gemaakt aau verduistering en valschheid in geschrifte. Hij is ter beschikking der politie gesteld. In de afgeloopen week overleden in één gezin te Goes 8 personen: de vadar en twee kinderen. Een ondernemer van verhuizingen, gevestigd te Goes, die de transporteering vaD een netten in boedel naar St. Maartensdijk had aangenomen, kwam Zaterdag j.l. voor het veer te Tholen. Wegens den lagen waterstand gaf de veerman in overweging, daar hij gevaar in de overzetting zag, een paar uur op deu komenden vloed te wachten en bij hoog water over te gaan. De ondernemer nam hiermede geen genoegen en reed naar het pont, doch nauwelijks met het voertuig op de sterk hellende en glibberige glooiing zijnde, was het span niet meer te houden en ging het de rivier de Eendracht in. Door het breken van de strengen kwamen de twee paarden voorgespannen vrij en werden spoedig gered. Met het vol water geloopen voertuig ging het niet zoo vlug en was veel krachtsinspanning noodig, om het gevaarte op het droge te brengen. Bij de ontpakking bleek, dat alles door het zoute water was beschadigd en vielen de kostbare meubelen, waaronder kasten, canapé, piano, enz., nit elkander, zoodat de te vergoeden schade voor den ondernemer, wiens voertuig ook veel heeft geleden, zeer aan zienlijk is. Stavenissc, 6 Mei. Hedenvoormiddag ont stond een hevige brand in de landbouwersschuur van de wed. Smits alhier. Door de hulp der brand weer en vele particulieren bleef het huis gespaard. De oorzaak is onbekend. De schuur was verzekerd. Bruinisse, 5 Mei. Het kohier vau deu hoofdelijken omslag, dat in de raadsvergadering van Vrijdag 1.1. vastgesteld werd, wijst aan 289 aan- geslagenen, verdeeld over 15 klassen. De hoogste aanslag bedraagt 134,53, de laagste f 3,IIs. Het totaal bedrag is f 3000. Zierikzee, 6 Mei. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijks kustverlichting te Westerschouwen, gedurende April 1896. 19 regendagen; in 12 aftappingen verzameld 21,8 m.M., gevolgelijk ontvingen de Bannen slechts 405480 M3. water en bleef de gevallen hoèveelheid 10,2 m.M. beneden de normaal voor April, iets wat, vooral met de lage temperatuur, zeer nadeelig op de ontwikkeling van het plantenleven moet werken, niet veel goeds voor den laadbouwer en hovenier voorspelt. Sneeuw viel nog 8 maal, hagel 4 maal, 3 maal dauwde, 2 maal vroor het, weerlicht zag men een maal, 2 maal kringen rond de zon, 2 maal bijzonnen, 1 maal een kring en eenmaal een krans om de maaD, bewjjzen van koude in hooger sfeeren, 2 maal werden regenbogen gezien. Wat de luchtsgesteldbeid aangaat, die was, bg 22 malen een nevelachtige kim, en 10 maal mist, 11 maal helder, 8 maal licht bewolkt, 21 maal bewolkt, 17 maal zwaar bewolkt, buiig, 20 maal betrokken. De windrichting varieerde volgenderwijze 16 maal Noord, 6 maal N.O., 5 maal Oost, 2 maal Zuid, 3 maal Z.W., 2 maal West en 3 maal N.W.7 maal klom de kracht tot marszeilskoelte. Bg Kon. besluit van 1 Mei is aan den adelborst le kl. W. L. Pilaar, ingaande 6 Mei, op zgn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Bij kon. besluit is bepaald, dat aan de direction der registratie en domeinen, aan de inspectiën dier middelen en voor zoover aan de hulp vau klerken behoefte bestaat aan de ontvangkantoren der registratie of der successierechten en aan de kantoren van de hypotheken, het kadaster en scheepsbewgzen, kunnen worden aangesteld één of meer Rijksklerken. De Rijksklerken worden door den Minister van Financiën benoemd en ontslagen. Tot Rjjksklerk kunnen alleen worden benoemd zg, die den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en die gedurende ten minste vjjf jaren, op eene bezol diging van ten minste 300 's jaars, als klerk werkzaam zgn geweest bij het dienstvak, waarby zg aangesteld zullen worden. De belooning der Rjjksklerken wordt tot een maximum van f 1200 'sjaare bepaald door den Minister van Financiën. Hier is dus alleen sprake van klerken in 't alge meen en niet enkel van beëedigde klerken, zooals de vorige berichten luidden. Door den Minister van Financiën zgn met ingang van den len Mei 1896 benoemd tot Rijks klerk ten kantore van den ontvanger der directe belastingen enz. te Ylissingen M. J. Hemmekam, ten kantore van den ontvanger der dir. bel. te Hansweert L. Pekelder en ter inspectie der dir. hel. enz. te Hansweert J. Kruijthoff. Door den Minister van Financiën zgn bevorderd de navolgende kommiezen bij 's rgks-belastingen J. J. Hodde te Vlissingen (haven) van de 2e tot de le klasse; K. van der Meer te Vlissingen (haven) en J. A. van Hoeve te Terneuzen van de 3e tot de 2e klasse; F. Beun te Sluis, A. B. Daman te Zuiddorpe, L. Lips te St. Jansteen en A. Looij Az. te Sas van Gent van de 4e tot de 3e klasse. Bij beschikking van den Minister van Water staat is bij de zee- en oeverwerken in Zeeland tot *üdelgk adjunct-ingenieur benoemd de civiel- injgp5)«ur jhr. A. Holmberg en tot buitengewoon opzichterdüj de uitvoering van krib- en baggerwerken op de Nieuwe Merwede de heer A. Minderhout Lz. te Westkapelle. Eervol ontslagen de brievengaarder L. van Zaltbommel te Poort ;liet. In de gemeente- O'i/-Vosmeer woont een meisje, dat op het laatst van ^uril den leeftijd van elf jaren heeft bereikt en met rechtten reuzin mag genoemd worden. Hare lengte is ongeveer 1780 m.M. en alle lichaamsdeelen zijn daaraan getamredigd, zoodat zg een verbazend gewicht moet bereiken. Het meisje bezoekt de o. 1. school en is, wai. ver standelijke ontwikkeling aangaat, gelijk met kindeken van haren leeftijd. Te Bergen-op-Zoom heeft, bij het nederleggen van zijne betrekking, de directeur van het post kantoor, de heer W. F. Slegt, van den plaatsver vangende^ directeur, den heer Van Oldenbarneveld gen. Witte Tullingh, als souvenir _een keurige penteekenïng ontvangen in postzegelformaat, waarop het welgelijkend portret van den directeur met de insignes van de post en het wapen van Bergen-op- Zoom en het aantal dienstjaren, 41, keurig uit gevoerd. Een dichterlijk huwelijk is te Amsterdam gesloten, n.l. dat van mr. M. W. L. S. Bilderdijk, advocaat en procureur te Utrecht, kleinzoon van onzen beroemden landgenoot, met mej. D. C. B. Da Costa, kleindochter van den niet minder bekenden dichter. Generaal Booth zal, volgens De Oorlogskreet Zaterdag 4 Juli te Amsterdam aankomen en Zondag daarop verschillende meetings leiden. Vervolgens bezoekt hij Den Haag op Maandag 6, Rotterdam op Dinsdag 7 Juli en is op den velddag op Woens dag 8 Juli. De Kampioen heeft Koning Willem III indertgd wielgereden. De commissie voor de ge schiedenis van het rijwiel ter gelegenheid van het bloemencorso vond op de zolders van 't paleis te Soestdjjk een oude draisine, die zij verzocht te mogen gebruiken. Het antwoord der Regentes was weigerend, omdat Koning Willem III zelf daarop gereden had. Dorst is een gehucht behoorende tot de ge meente Oosterhout, een zeer lief plaatsje aan den steenweg van Breda naar Tilburg. Den eersten Zondag in Mei wordt daar geëerd de H. Marculfus, patroon tegen zweren en andere vuile ziekten. Ongelooflijk groot is het getal vreemdelingen, die het dorpje alsdan bezoeken, doch denkt niet dat allen gekomen zijn om bedevaart te houden. O, neen! want op denzelfden dag is het ook kermis te Dorst en menig jong paartje maakte reeds weken te voren afspraak om op hun manier Sin te Markoen te vieren. Zoo was ook Zondag de toeloop weder zeer groot en de luitjes amuseerden zich kostelgk. Men meldt uit Arnhem, dat de bekende socialist A. van Emmenes zich bij den officier van justitie heeft aangemeld, om zgn straf te ondergaan. Hij kwam ziek aan uit Emmerik. Hij heeft ook te Londen en te Brussel vertoefd; maar schijnt overal weggestuurd te zijn. Voor den bouw der afgebrande Ned. Herv. kerk te Asperen is door hare gemeenteleden f 4600 bijeengebracht. Voor dit doel ontving men verder nog van den heer Siiter f 6000 en van baron van den Boetselaar f 2000dit laatste met bepaling, dat om den familiegrafkelder in de kerk een ijzeren hek moet geplaatst worden. Te Zutphen is Dinsdag 11. door de politie een persoon in arrest genomen, die langs de huizen bedelde. In zijn bezit werd gevonden een hoofd- onderwijzersacte. Hij verklaarde reeds zesmaal landlooperij veroordeeld te zgn geweest. Te Oosterhout is een kind van ruim e bijna levend verbrand. Terwijl de moeder afwezig was, is de kleine in een onbewaakt oogenblik iu het vuur gevallen. De buren schoten op het angstgeschreeuw van het kind toe eu bluschten het vuur. De kleertjes waren van het lichaam gebrand, terwijl het stumpertje bijna onkenbaar wes door de bekomen brandwonden. Het zal hoogstwaarschijnlijk sterven. 3 jaar A T J E II. Het Nieuws van den Dag geeft een overzicht van de tijdvakken van den oorlog op Atjeh. In de eerste plaats werd de vestiging, ingeleid door de mislukte expeditie van generaal Kohier, door generaal Van Swieten tot stand gebracht. Deze bevelhebber was van oordeel, dat men in een sterke stelling met een postenketen een afwerende houding moest aannemen, zoodat de Atjeher, ziende dat wij ons niet lieten verdrgven, aan onze tegen woordigheid wennen en zich onderwerpen zou. De opvolger van generaal v. Swieten, kolonel Pel, deelde deze meening, maar onze passieve houding maakte de Atjehera slechts vermeteler en Pel zag zich genoodzaakt tot een offensief optreden over te gaan. De vijand werd verstrooid en de IV, VI en IX Moekims en de Sagi der XXV Moekims werden hem ontweldigd. Nadat Pel overleden was, zetten de generaals Wiggers van Kerchem en Diemont den begonnen arbeid mot succes voort. Diemont vertrok in 1877 wegens ziekte naar Java en werd toen voorloopig vervangen door kolonel Van der Heijden, die in 1878 benoemd werd tot generaal-majoor en gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden tevens militair gouverneur. Nu kwam een tijdvak van krachtig bandelen en tot 1881 werd de tegenstand der Atjehers zoo goed als vernietigd. De XXII Moekims werden zege vierend binnengerukt, de VII Moekims getuchtigd, Samalanga en Gighen, kuststaten, tot rede gebracht en eindelijk in Juli 1879 was geheel Groot-Atjeh door de bezetting van de XXVI Moekims aan het Ned. gezag onderworpen. De Atjeh-oorlog scheen geëindigd. Van Sept. 1879 tot April 1881, toen v. d. Hegden aftrad, is van onze versterkingen geen schot gelost. De generaal achtte het echter nog noodig, dat de bevolking bewaakt en geleid werd door een kracht vol bestuur, dat de middelen moest bezitten en gebruiken om zich te doen gehoorzamen. De raad werd, helaas! in den wind geslagen en het burgerlijk bestuur met den heer Pruys vau der Hoeven als gouverneur ingovoerd. Het nootlottigste tijdperk vau den Atjeh-oorlog volgde. Een bulletin van de Telegraaf van Maandag middag 5 uur meldt: De kolonne onder Van Heutz keerde Zaterdag terug. Zij behaalde weinig succes. Drie der onzen werden gedood en negen gewond. Heden vertrokken 4 bataillons, onder aanvoering van overste Bendien, tot het houden eener demonstratie tegen Kroeng Kali. Aan het Departement van Koloniën is, onder dagteekening van Dinsdag, volgend telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indië ont vangen Gisteren had een excursie plaats naar Kroeng Ki 'i. Bentings en bezettingen van Tjoet Toengkoep en iïii*n Siem vernield. Tjoet Ras uit VI Moekims terug. Een luitenant en ongeveer 15 militaireq heneden den rang vae officier gewond. Aanbestecangen, Verkoopingen enz. Ton overstaan van den Notaris Mr. J. C. v. d. Lek de Clercq zgn d.d. 5 Mei verkocht voor den heer P. Geradts te Zierikzee: Paarden van af f 110 tot f 328; koeien van af f 176 tot f 236; 2-jarige ossen en vaarzen van af f 34 tot f 141een stier voor f 123. Bergen op Zoom, 6 Mei. Door het dagelijksch bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen zijn hedenvoormiddag, ten overstaan van den alhier resideerenden notaris W. J. van Gruting, in het openbaar verpacht 13 perceelen schelpdieren-visscherg, in het Westelijk deel der Ooster-Schelde. Pachters werden van perc.: 453 G. H. Kakebeeke te Goes voor f 5 454 O. F. Baron Groeninx van Zoelen te 's-Gravenhage voor /ll; 459 A. deDreu te Ierseke voor f 5; 460 Jan Rol idem voor f 6; 461 Abr. Reinhout voor f 17462 dezelfde voor ƒ61; 464 dezelfde voor 5; 465 C. van Oosten Phz. voor f 5466 O. Lindenbergh voor f 5467 O. F. Baron Groeninx van Zoelen voor f 5468 C. v. d. Endt te Ierseke voor f 2469 K. Dominicus voor f 3 en 470 Wemeldingsche Compagnie voor f 5. De pachters, bij wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen te Wemeldinge. De totale opbrengst der pacht bedroeg f 135 tegen 2700 bij eene vorige verpachting. De oorzaak van deze verminderde opbrengst moet hoofdzakelijk gezocht worden in den korten pacht- termijn. MCt.) ■1 E CI1T S Z W E N. Voor den Hoogen Raad werd Maandag behandeld de bekende zaak van mr. P. W. H. v. A. te Hulst, beklaagd van overtreding der politie-verordening aldaar. Het requisitoir van den ambtenaar van het O. M. strekte tot verwerping van het beroep. Uitspraak 1 Juni. De kantonrechter te Middelburg had den bekl. veroordeeld tot f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis, wegens het zich in November als bezoeker bevinden in eene sociëteit, gehouden in eene tapperij, in de gemeente Hontenisse, tusschen den tijd, die door den burgemeester, bij wijze van tijdelgke vergunning, tot sluiting was gegeven, en des morgens te 4 uur. it E BI K M BEE W S. Zierlky.ee, 6 Mei. Ds. G. W. H Esselink, beroepen predikant bij de Geref. Gem. alhier, zal aanst. Zondagavond te zes uur zgn intreerede houden, na des morgens bevestigd te zijn door ds. J. Breukelaar van Bodegraven. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Amsterdam door ds. P. J. Romjjn te Scharnegoutum (vroeger te Zierikzee). Beroepen bij de Herv. Gem. te 's Heer-Arends- kerke ds. W. A. Keers te Veere. Bedankt voor het beroep naar de Geref Gem. te Kamperland door ds. Buitenhuis té Sleeuwijk. -Ds. J. W. Drost, die het beroep aannam naar de Ned. 'Herv. Gemeente te Wemeldinga, hoopt Zondag 31 dezer afsche.d te nemen Tan zijne gemeente te B.ezellnge, om den daaropvolgende Zondag, na bevestiging door ds. G. E. Meloen van Kloetinge, intrede te doen in zijne nieuwe gemeente.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1