ZIEBIKZËESUHË NIEUWSBODE. I Zaterdag 2 Mei 1896. Eerste Blad. HERBESTEDING Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Saimenspraike tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze. MIDDEL BURG--ZIERIKZEE. ADVERTENTIE!*. 35-jarige Eehtvereeniging Yeraohijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6762. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertenfiënvan 13 regels 30 CU. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot dea Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierihzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. op Maandag <ïen 4 Mei 1896, 's namiddags 12'/j uur, ten Raadhuize van Zierikzee, van: «Het uitvoeren van onderhouds werken, vernieuwingen en herstel- klingen aan de gebouwen en andere «werken dezer gemeente", en wel van het Achtste Perceel»De School- dgebouwen voor het Lager- en meer Uitgebreid Lager •Onderwijs''. De voorwaarden voor de primitieve aanbesteding vast gesteld, blijven voor deze herbesteding: van kracht. Jacht- en Vischacten. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die voor het seizoen van 1896 1897 eene jacht- of vischacte verlangen, zich daartoe ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden, en dat zij, die ter zake van onvermogen eene kostelooze vergunning om te visschen wenschen te bekomen, aldaar zullen moeten over leggen de bewijzen van toestemming, door eigenaars van de vischwaters af te geven. Hij noodigt de belanghebbenden uit die aanvragen ondor opgaaf van hun leeftijd, zoo spoedig mogelijk te dóen, opdat ieder intijds van zijne acte zal kunnen voor zien zijn. Zierikzee, den 29 April 1896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Dat na het gebeurde in den Senaat, medegedeeld in ons vorig Overzicht, het Ministerie in Frankrijk zou aftreden, hebben wij toen reeds waarschijnlijk geacht. En inderdaad schijnt, al is het dan ook na lange discussie geweest, het Ministerie dadelgk daarna besloten te hebben af te treden, maar eerst nog in de Kamer eene verklaring" af Ofschoon vacantia hebbende tot 19 Mei, werd dit lichaam bijeengeroepen en onmiddellijk na de opening begon de Minister-President Bourgeois zijne ver klaring voor te lezen. Hij herinnerde daarin er aan, hoe de Kamer in dit Kabinet herhaalde malen haar vertrouwen getoond had, en daarom kon de tegen woordige Regeering niet heengaan, zonder nog eens voor haar te verschijnen, want volgens Gambetta en Jules Ferry, evenals volgens de meening van den heer Bourgeois, is de Kamer de éénige bevoegde, die een Kabinet kan omverwerpen. Onwaar, aldus vervolgde de Minister, is de beschuldiging, dat het Kabinet zich aan ongrondwettelijke handelingen zóu hebben schuldig gemaaktmaar gelukkig is de Senaat niet de eenige bevoegde om de grondwet uit te leggen. Het Ministerie deed zijn best om zijn programma te verwezenlijken; gerust aan het land het eindoordeel overlatende, meende het nu echter, ten einde zich niet aan onregelmatigheden schuldig te maken, het bewind neder te moeten leggen, in het vaste vertrouwen, dat de meerderheid zich door dit aftreden niet zal laten ontmoedigen. Terstond na het voorlezen dezer verklaring werd den President het verzoek om ontslag aangeboden, wat door hem dadelijk werd aanvaard. In de Kamer begon het dadelijk, na het vertrek van Bourgeois, zeer rumoerig te worden. Kreten als weg met den Senaat" werden herhaaldelijk gehoord, zoodat eindelijk de Voorzitter, de heer Brisson, tusschenbeide komen moest, met de verklaring, dat eene dergelijke houding weinig paste, op een oogenblik, dat de groote vraag over de rechten der.Kamer aan de orde was. Toen werd het een weinig rustiger, zoodat de heer Ricard eene motie kon voorstellen, waarin verklaard werd, dat aan de Kamer overwegenden invloed toekomt, en dat zij vast besloten heeft de hervormingen in demo- cratischen zin voort te zetten. De oud-Minister Gollet veroordeelde de houding van den Senaat, en stelde de volgende orde van den dag voor: »De Kamer verklaart, dat zij baar steun zal verleenen aan een Ministerie, vastelijk besloten te streven naar verwezenlijking der democratische hervormingen, en de hoogere rechten te doen eerbiedigen, welke de Kamer ontleent aan hare afkomst van het al gemeen stemrecht". Nadat nog eenige zeer radicale moties waren voorgesteld, o.a, een tot »schoonmaking van den Senaat", werd de hierboven genoemde motie van den heer Ricard de prioriteit verleend. Het eerste gedeelte daarvan, »de Kamer constateert andermaal het overwicht dergenen, die gekozen zijn door het algemeen stemrecht", werd met 309 tegen 38 stemmen goedgekeurd, terwijl het tweede gedeelte, waarin verklaard wordt dat de Kamer verwezenlijking der democratische hervormingen wenscht, werd goedgekeurd met 417 tegen 73 stemmen en eindelijk de geheele resolutie met 258 stemmen werd goedgekeurd. Nadat nog was medegedeeld, dat bjj de Kamer verscheidene voorstellen tot wijziging der grondwet waren ingekomen en die voorstellen verzonden zouden worden naar de commissie, ging de Kamer uiteen. Zoo was er dus weder een ministeriëele crisis in Frankrijk en stond de President voor de moeilijke vraag, hoe die op te lossen. Drieërlei weg kon hij daartoe inslaan. Hij kon, en volgens de constitutioneele begrippen was dit de aangewezen weg, aan een der leden van den Senaat, die vóór de bekende verklaring hadden gestemd, opdragen een nieuw Ministerie te vormen; maar dan zou, veronderstelt het Kabinet kwam tot stand, de Kamer dit nieuwe Kabinet niet lang aan het roer latenóf wel, hij kon weder een der radicalen belasten met de vorming van een nieuw Kabinet, en zou de strijd tusschen Senaat en Kamer worden voortgezet, wie weet met welk resultaat, óf eindelijk men kon trachten een verzoenings-Ministerie tot stand te brengen. Tot dit laatste besloot dan ook de heer Faure en de samenstelling werd opgedragen aan den radicaal Sarrien. Deze aanvaardde de op dracht, om echter reeds den volgenden dag te komen mededeelen, dat hjj geen kans van slagen zag. Toen werd Méline ontboden en deze schijnt er in geslaagd een Ministerie samen te stellen, waarin de volgende heeren zitting hebbenMéline, Voorzitter, Minister van Landbouw; Barthou, Binnenlandsche Zaken; Hanotaux, Buitenlandsche Zaken; Cochery, Finan ciën; Delpech, Koloniën; Lebon, Koophandel; Generaal Billot, Oorlog; Cordelet, JustitieAdmiraal Benard, Marine en Rambaud, Onderwijs. Daar men de verantwoordelijkheid niet op zich durft laden Frankrjjk op den 1 Mei zonder Ministerie te laten, zal deze combinatie wel vóór dien datum tot stand moeten zijn gekomen en zijn de gematigden weer opnieuw aan het bewind gekomen, na eene korte tusschen-regeering der radicalen. Wat een optreden van een zoodanig Ministerie echter opmerkelijk maakt, is, dat men daarvan op de invoering eener progressieve inkomstenbelasting niet behoeft te rekenende heer Cochery, die thans als Minister van Financiën optreedt, heeft als Voorzitter der Budget-Commissie zich door zijne vjjandige houding tegenover de financiöele hervormingen der vorige Regeering onderscheiden; maar hoe zal dan de houding der Kamer zgn, die zich herhaalde malen voor de invoering eener inkomstenbelasting ver klaarde? De radicale en socialistische troepen zijn vast besloten het Ministerie-Méline niet te steunen. Kamerontbinding schijnt dus in het verschiet te leggen. Met belangstelling zien wij het programma der nieuwe Regeering tegemoet. Terwijl dit alles te Parijs voorviel, kwam daar Vorst Ferdinand van Bulgarije aan, en werd er door eenige geestdriftige jongelieden feestelijk ontvangen. De ontvangst te St.-Petersburg schijnt de verhouding tusschen den Czaar en hem tot de meest gewenschte te hebben gemaakt; want niet alle9n dat de Vorst geschenken ontving, maar hij moest den Keizer beloven, zelf bij zijne kroning tegenwoordig te zgn, en zich niet te laten vertegenwoordigen. De Burgemeesters- qnaestie in Weetienzal nu eindelijk tot een einde komen. Dr. Lueger, de weer opnieuw gekozen Burgemeester van Weenen, is door den Keizer in audiëntie ontvangen. Bij. het onderhoud, dat de Keizer met den leider der Weener anti-semieten had, deed hg beroep op diens loyanteit en Lueger, die dit beroep als een bevel beschouwde, begaf zich onmiddellijk naar den Keizerlijken Commis saris en bedankte voor zijne benoeming, zoodat er weder eene nieuwe verkiezing voor het Burgemeester schap van Weenen zal moeten plaats hebben. Natuurlijk wordt er, de meerderheid is anti-semiet, weder een hunner als Burgemeester gekozen, maar Dr. Lueger is geweerd, en dat schgnt de Regeering voldoende. Bij de Engelsche Regeering is nu het antwoord van President KrUger ontvangen, waarin hij in beleefde termen, maar zeer beslist, weigert naar Engeland over te komen, ten einde met de Engelsche Regeering te onderhandelende toestanden in Transvaal wettigen het niet den Volksraad te vragen, den President verlof te geven naar Engeland te gaan. Hoewel noode, moet de Engelsche Regeering bjj dit antwoord nederliggen en zal zij zich ver plicht achten, indien zij de zaken met Transvaal wil regelen, zelf iemand naar Pretoria te zenden. Dat de Engelschen deze flinke houding der Trans- valers, zjj het dan ook met ingehouden woede, aanzien, is begrijpelijk, maar men houdt zich vrij stil, vooral nu de leden van het Hervormings- Comitó" te Johannesburg, die te Pretoria terecht staan, zelf schuld hebben erkend aan hoogverraad of aan Majesteitschennis, en zoodoende alle be weringen van onschuld door de Engelsche pers zoo luide verkondigd, zelf hebben te niet gedaan. Het vonnis, de dood, is voor eenigen reeds uitgesproken, doch zal wel in eeno mildere straf worden veranderd. Transvaal. Pretoria, 28 April. (Zaak van het Reform- committee). Nadat de rechter de zaak had nagegaan, zeide hij, dat zga pijnlijke plicht was vonnis te geven. Hij sprak de hoop uit, dat de Regeering dezelfde goedertierenheid zou gebruiken als bij de crisis in het begin des jaars. Toen sprak hij te midden van een doodsche stilte de bekende vonnissen uit. De Engelsche agent de Wet had een onderhoud met Krüger; de President was kalm, maar zgn houding bewees, dat hjj zeer onder den indruk is van het ernstige van den toestand. Pretoria, 28 April. In een onderhoud met Renter's vertegenwoordiger heeft de president gezegd, dat hjj met ernstigen geest de verwikkelingen van dezen dag volgt. Hjj vertrouwde, dat Johannesburg met kalmte de beslissing der regeering zou afwachten. Het geschreven vonnis zou Donderdag aan den Uitvoerenden Raad worden overgelegd. De zaak zou dau dadelijk behandeld worden. Bloemfontein, 29 April. De Volksraad van den O ran je-Vrijstaat nam het voorstel aan der commissie voor de bewapening tot uitbreiding der artillerie en tot het aankoopen vau ammunitie voor vier millioen pd. st. Te Johannesburg is op vermetele wijze een hoeveelheid goud ter waarde van 5000 p. st. geroofd. In den nacht van 3 April werden de heer Ross, mjjn-ingenieur van de Glencairnmjjn en zijn metgezel, toen zij zich met 1700 Engelsche onsen goud bjj zich, naar hun kantoor begaven, plotseling door vier gemaskerde met revolvers gewapende mannen overvallen. Zjj werden gedwongen het goud af te geven, waarna de roovers hen aan een paal vastbonden. Tot nu toe zjjn allo nasporingen naar de roovers vruchteloos gebleven. Amerika. De vermaarde hooge huizen te Chicago, met hunne 20 of 25 verdiepingen, worden onveilig. De ontzaglijk groote bovenbouw is op den duur te zwaar voor de grondslagen en zjj beginnen bedenkeljjk te verzakken. Het gebouw der kamer van koop handel is op sommige plaatsen in de laatste jaren 3 a 4 decimeter, op andere ruim 2 decimeter verzakt, en er zijn leelijke scheuren in het metsel werk ontstaan. Te Boston is dezer dagen een geestelijke, Karl Horst met mej. Emilie Dilken in het huweljjk getreden. De eehtvereeniging werd ingezegend door de moeder der bruid, mevr. Martha Dilken, een der meest populaire zielverzorgsters in de Unie. Spanje. Er heerscht hier 6edert geruimen tijd eene verschrikkelijke droogte, waardoor de oogst, vooral van de graangewassen, dreigt verloren te gaan. Indien er binnen twee weken geen regen valt, wordt de schade begroot op 900 millioen. De regeering zal openbare werken doen uitvoeren, om de boerenarbeiders werk te verschaffen. Italië. Te ver gegaan. Iu do nabijheid van Como speelden onlangs eenige jongens oorlogje. De eene partjj stelde de Abessyniërs, de andere partij stelde de Italianen voor. Generaal Baratieri ontbrak na- tuurljjk niet, zoomin als Koning Menelik. De jongens liepen vooruit op den afloop van den strijd, zjj lieten de Italianen de overwinning behalen en kregen Menelik in hun macht, zjj bonden hem aan handen en voeten, wierpen hem in een hut op stroo en staken dit in brand. Toen eenige voorbij- gangers te hulp snelden was de pseudo-Menelik reeds in de vlammen omgekomen. Frankrijk. Te Parjjs is dezer dagen de restauratie van het Vélodrome bjj de Seine, een gebouw van 9 meter breedte en 5 meter diepte en ongeveer 30,000 KG. wegende, vier meter achteruit gerold, zonder dat iets beschadigd is, en wel in den tjjd van 8 uur. Par Us, 30 April. Het Journal Officiel bevat heden het besluit, waarbij het ministerie-Méline wordt benoemd. Duitschland. Voor het Berlgnsche SchÖffengericht is uitgemaakt, dat iemand, die zgn naam en beroep nog opgeven kan, niet in kenneljjken staat van dronkenschap verkeert. Voor de kantongerechten in Nederland geldt algemeen als regel, dat men de dronkenschap van iemand constateert uit diens waggelenden gang en het uiten van onsamenhangende woorden. Nederland. Gravenhagc, 29 April. Het oph-ekien van een bataljon der dienstdoende schutterjj gisteren middag, uit het Voorhout naar het oefeningsveld in de Maliebaan, werd gekenmerkt door de aan wezigheid van een groot aantal nieuwsgierigen, ofschoon niet zoovelen als de vorige week. De politie begeleidde de schutters tot het Malieveld, alwaar een geheel escadron huzaren het oefenings terrein afzette. Ditmaal was de weg langs de stoomtram en de Boorlaan voor het publiek afgesloten door de huzaren, die ook eenige steen- hoopen bjj in aanbouw zjjnde huizen aan den Benoordenhoutschenweg bewaakten. Alleen aan twee zjjden dus, in de eerste Boschlaan en langs de achterzijde van het Malieveld, konden de toeschouwers naar de oefeningen kijken. Tegen het einde van de oefening werd aan de oostzjjde van de Maliebaan een dronken man onder sterk politie-geleide naar de wacht aan de Boschbrug gebracht. Het aanbrengen van dien arrestant veroorzaakte een opstootje onder de opdringende menigte. Aan den ingang van de Maliebaan werd toen een steen geworpen naar de huzaren, die daarom de ruimte tusschen die plek en de Boschbrug schoon veegden. Onder het publiek ging men toen aan het uitjouwen van de gewapende macht, die inmiddels versterkt was met de grenadiers van de hoofdwacht, die naar buiten waren gerukt. Een huzaar, die door een groep mannen werd lastig gevallen, zwaaide duchtig met zjjn sabel en moest dit nog eenige keeren herhalen. De politie had inmiddels het terrein voor de Boschbrug doen ontruimen van de wandelaars, en toen er een werkman, die verzet pleegde, in arrest werd genomen, moest zij het opdringende volk met wapenstok en sabel uiteenjagen, waardoor eenige klappen werden uitgedeeld, die hier en daar goed terecht kwamen. Na dit incident kwam het schuttersbataljon uit de Maliebaan naar het Voorhout marcheeren, welke aftocht ditmaal in de beate orde geschiedde, tengevolge van de doeltreffende maat regelen, onder leiding van den commissaris van politie, den Heer Dietz, en den escadrons-commandant, ritmeester Van Lilaar, genomen, en hierin bestaande, dat een breede ruimte voor het hoofd van het marcheerende bataljon werd vrij gehouden, dat een aantal huzaren langs de gelederen waren verdeeld en een sterk peloton den trein sloot. Bovendien werd bjj de halt op het Voorhout niemand op het verhoogd voetpad toegelaten, en werd den bataljons commandant door de cavalerie, bjj het afdanken van de schutterij, vrijheid van beweging verzekerd. Het uiteengaan van de schutters geschiedde dan ook onder betrekkeljjke stilte. Toen de schutters reeds ontslagen waren, ging er geschreeuw uit de menigte op. Een reclame-wagen voor de meeting op 1 Mei reed gedurende de oefeningen rond. Volgens R. v. A. is D., de schutter op klompen, voor de door hem >te paard" gehouden exercitie veroordeeld tot 55 boete, n.l. voor het komen op klompen, gegeven bevelen niet opvolgen, 't geven van ongepaste antwoorden en het niet staan in de positie, 3 x 15 ƒ45 boete, te vroeg weggaan 10 boete. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Iingezonden Stukken. LXVM. Stoffel. Goeijen aivend buurt, ik komme 'n oagenblik praite om m'n wat te verlichten, want ik al 'n pair benouwde daigen aod over de suukerpeén. Verbeel je dat rn'n land gereed lag in ik kon mar geen zaoier kriege, die ao veel werk, zaid kon ik nie van um bekomme, want dair meuge de boeren nie ankomme, uut onruste dat ze et zaid betoavere zulle. Wel m'n lieve man, wat m'n ons eige in 'n stik estoke, 't is of de boeren aolemaile stadskind emaikt bin, ze laite mar mit ullie solle. Jilles. De veroudinge tegenover de boeren in fabrikanten stait nie erg mooi buurt, in dat komt omdat ze aolebeije schuld In dat zal er nie op betere as de suukerwet ver anderd wordt, in. volgens recht en gercchtigeid zou dat motte, want wairom mot de peèsuuker meer voorrecht dan de rietsuuker. Het eerste is ten voordeele van de boeren zoa eprakkeseerd, ofschoan de boeren d'r weinig van in de zak steke. Stoffel. Jao, mar buurt, oe mot et dan gai as die wet zoa verandert, dan zulle de fabrikanten minder peèn olnemen. Jilles. Juust, dat zal wel, mar dan motte de boeren die suukerbieten verbouwen noe is toanen dat ze nog moed in der lief in de mannen die zich zoaveel moeite getroaste om 'n coöperatieve fabriek in 't leven te roepen elpe steune, om zoa gouw mogeljjk 'n fabriek te bouwen, dan kom je tot 'n gezonde toestand. As elk volgens z'n gehalte betaild wordt, dan is et geknoei klair, de lasten van konterleurs in vrimde zaoiers gai weg in je gait er zeker mee vooruut, want aol die roafveugels pikke nog al veel duiten uut ons zak. Stoffel. Ik al van onderscheye peêverbouwers oirt, die mit de tegenwoordige priezen over geen eige fabriek wille dienke, want ze vertrouwe de boel nie. Jilles. Noe jao, et vertrouwen dat stait tegenwoordig op 'n zeer laige koers, mar as je volgens et reglement werkt, dan zal dairvan de boers wel op pari bluuve, dair is veel degeliks in, zoa as et dair leit geloaf ik dat je gerust je peèn kunt zaoie, in ik verzeker je, dat ik gaira nair m'n krachten mee zal doe. Stoffel. As ik wat beter op de oagte van dat zaikje bin, dan zal ik nie onverschillig dairvoor weze, mar buurman de Bakker meent dat eel 't zaikje al in den doafpot zit. Jilles. Zou jie dan dienke dat mannen, die zoo'n werk durve beginne in al zoa varre evordert bin, net as de kleine jongere d'r doaze speelgoed in de loap laite, zoo'n zaik stilletjes zulle laite sliere? Nee man, wat mit zoo'n ernst begonnen is zal zeker deurezet worre in noe zal et alleen an de verbouwers ligge of die d'r belang begriepe in of ze zich tevree stelle mit de tegenwoordige onzekereid. Stoffel. Ik kan nie geloave dat er wat van komt, want et mensdom is zoa wantrouwend in ze zouwe vooruut vast motte wete dat ze veel meer zulle trekke as tegenwoordig. Jilles. As ze goed nairekene dan zulle ze tot de beste uutkomsten in de voordeeligste wieze van verbouwen komrae. Jammer buurt, dat onze ofdeeling van de Maat schappij van Landbouw dat oak mar lait sliere. Ik docht onze nieuwe Voorzitter zal dair is werk van maike, want as je dat mit mekaore beprait, dan kom je tot meer licht, in de Commissieleden van de suukerfabriek zouwe die rekenienge klair in voor ieder begriepelijk uut kunne legge, 't is mien inziens van te groat belang dan om er zoo mar bie neer te bluve zitten. Ik zal meneer Hubrecht er is attent op maike, dan zulle ze mogelijk wel 'n vergaiderienge belegge. Stoffel. Meneer Hubrecht eit et nog al druk mit de filejaol, zou die dairvoor kunne zurge? Jilles. Wel jao, want de Burgemeester zal wel toezie, in de kaismaikerie is noe toch in goeijcfl gOSk* S t o 1 f e I. Jan alle jé, wat is die kais lekker, m'n ö.l'ete zou ze drieraail daigs wille ete, dat treffe m'n goed dat m'n zoa dichtebie goeije in goedkoape kais kunne kriege. Jilles. Jao man, m'n gai ier goed vooruut; as je mar centen genoeg eit kujje ier van aoles bekomme, je oeft nie uut de stad te gain (zoa as de groate luu dat noeme) om uus- oudelike benoodigeden te ailenwat de priezen betreft konkereeren ze oak goed. Je weet wel dat ik lest nair Rotterdam ewist dair bin oak wienkels genoeg, ik most dair is nair 't een in andere vraige, om is te oiren wat verschil et mit de priezen van Zurkzee in Aimstie was. Ik mot eerlik bekenne, dat et op enkele diengen wel iets goed- koaper uutkwam, mar as je et transport nair Aimstie of Zurkzee rekende kwam et ruum zoa diere, zoadat ik de moeite in de duiten spairde om iets mee te briengen. Stoffel. Ei je nog plan om mit je vette beesjes nair de Rotterdamsche mart te gain? Jilles. Nee buurt, dair zal ik nie an doe, m'n groatevaoder zeide: koapluu ebbe streken, in die goeije man aode geliek, in die streken zulle nog wel wat toeënoine weze sedert de tied van groatevaoder. Ik op de mart weze kieke, mar dat gait dair soms raor toe. Je mot dat wete oe ze andele, anders bij je 'n kind van de rekenienge in et kost je bosse. Verlee jaire kwam er 'n boer uut Zonnemaire mit z'n beesten marte, die man aode ze gouw in 't oage, want ie aode geelachtige glacé andschoenen an, zoo'n vrimd ver- schiensel op de mart trok an, in ieder wouw kennisse mit die man maike, zoadat ie z'n beesten voor 'n ondergeschikte pries kwiet raikte. Toevallig was die eigenste man weer mit beesten op de mart, oewel ie noe geen andschoenen ver toonde, kende ze um toch nog goed, Noe gait de vraig in anbod dair onder de andelairs bie verkoriinge, ze noeme b.v. 'n pond: de rjjer; de dailders: twee of meer ponden, wairbie dan de onderd, twee of drie onderd gulden stil stait, nair gelang et beest wairde eit. Ons boertje zou die koapmausterm oak gebruuke in vroeg vuuf en-zestig gulden, in gedachten onderd gulden stil, de koapman kocht et beest voor vuuf-en-zestig gulden in bie de betailing wenschte ie nie meer uut te betailen, dat wier'n twistgedieg, inmiddels verkoapt de koaper et zeide beest an 'n andere, zoadat et 'n spraikverwarring wierd, tot dat ten slotte de verkoaper as ie twee riescfailders rouwkoap gaf, z'n beest terug kreeg, dat gebeurde in de twist was vereffend, de diefstal was openlik epleegd. Nai korten tied verkocht die man opnieuw z'n beesjes voor onderd-en-dartig gulden. Zoa kan m'n weg- kornme as m'n wat zwak in de negotie is. Stoffel. Jao buurt, de wieze oenders legge oak wel is in de broeinetels zou neef Kees zegge, die man weet er oak aoles van wat te Rotterdam ommegait, want die eit oak al is unt dat potje elikt. Jilles. As je op die jairen komt is et geen schande as je in aole kampen meeëdain eit, dan kuije meepraite, in as je nie probeert, dan weet je niks. Dat is noe nie, dat je de beestekoaplui verdienste misgunt, mar as je ziet oe sommige van die mannen d'r leefregel stelle, dan gai je twuufele of ze nie meer op je vee verdiene as billik enoemd kan worre. Ik zag er op de boat, die volgens vele gegevens nie bemiddeld bin, in die van 't begin der reize uut Rotter dam tot in de Zurkseesche aiven jenever zaite te drienken, broadjes eten, of andere verenaiperiengen, dairbie maike ze 'n misbair, dat 'n fereoenlik man verlege in beschaimd is om d'r bie te zitten. Zukke koapluu zouwe mar 'n plaisje inde beeste-kajuut motte want mit recht bederven ze de goeije naim der veekoapluu. Stoffel. Zouwe die groate levenmaikers de groatste verdiensten buurt? Je weet wat vaoder Cats dairvan zeide: m'n vindt de meeste klank in de al d'r leegste vaiten. In dat zie je toch nog mar aolgemeen bevestigd. Jilles. 't Is wel wair buurt, zoo oirde ik van 'n eele fersoenlike vleesouwer oak vertelle, dat ie rnit ingebeelde groate luu, die motte wurme om d'r stand op te ouwen, den groatsten dol aode. In den regel ze anmerkmgen op et beste vleis dat ze bezurgd worre, dan is et te grof, dan te vet of maiger in oe minder ze dan in d'r bosse oe meer ofkeuringen, zoo kriegt dan ieder z'n deel, den 6akker z'n broad is te bruun, de boerinne levert te kleine eijere, de butter smaikt nair kraailoak of is wat bont of te zout, de melkboer geeft te dunne melk, de airdappels bin nie precies van groatte, in as de groentevrouwe mit d'r bloinkoole komt dan inot ze d'r eene op de koap toe want ze bin te klein, 't is uutschot I Verbeel je, een stikje vleis uut den as gesneeë van drie pond, stiere ze terug omdat et een schiefje van drie pond most weze. Jao, zeit die man, ik al watdikkels edocht, kon ik mar op m'n renten gai lere dan dee ik m'n zaikje direkt an de kant. Stoffel. Ik geloave dat er zoo'n groaten oap mensen bin die dat zouwe wille, nie alleen die deur de judeerende menscheid et moelik emaikt worre, mar dien groaten oap die liever lui bin as moe. Jilles. Dat Tei die vleisouwer oak nog toe m'n mit de boat in de aiven kwaime. Kiek, zeit ie, noe zul je strakjes is zie oe groate massa leegloapera er in Zurkzee bin, op den oatdiek begon et al, an weerskanten zag je troepen mensen kuyeren, mar toe de boat anlei zou je zeit dat de groatste elft van de stadsmensen an de boat om bedeelinge kwaime, tot op de kant van de aiven stienge de mensen opesteld, de pelisie ieuw 'n klein gailje ope voor de passeiiere, die toch oak an wal wilden komme. Ik liep bienai de boatwagen van Burgh mis, ik kon d'r mar nie deur, in ik zei toe, dat, as ze mien voor burgemeester van de stad aode, zou ik ieder persoon, die zoa gairn de boat an ziet komme, 'n stuuver standgeld laite betaile, besprokene zitplaatsen vuuftien cent, dair zouwe ze beter mee opschicte as mit dat onzalige verongelukte aiven- of kaoigeld. Stoffel. Dat was zoo'n kwaije praktiek nie, want geld mot er weze, in de stad eit veel te onderouwen. Jilles. Jao man, de belastinge is er eel wat meer as op Aimstie, mar dairvoor kujje oak meer geniete. Je eit er muziek-uutvoeringen, die willie noe oak wel, mar dat is eenvoudiger dan kommedie, dat eel mooi is, dat kost mar twee kwartjes in 't ure per persoon, as je niks boven dien gebruukt, in daigeliks sociëteiten voor groot- in klein publiek. Stoffel. Mar wairvoor diene toch die daigelikse soce- teiten? Jilles. Och, dat bin eigenlijk plaisen, dair de mensen nair toe gai, om d'r tied doad te kriegen, ze vervele d'r eige t' uus in dan is de soos, zegge die getrouwen, de juuste plaise van uutspanninge. Dair wordt ieder in aoles beprait bie 'n glaisje van dit of dat, nair gelang dat et gezelschap in nair maite et onderwerp van de bespreking of wel kles- serie is. Stoffel. Zoo iets kost toch nog al aordig wat centen as je dair dikkels gebruuk van maikt, dat is geen boerekost. Jilles. Dat et meer kost as dat je mit je gezin thuus verteert, is onmiskenbair wair, want aol de kroegouwers die wat te doen worre rieke, in dat er nog boeren bin die d'r gebruuk van maike, zal oak wel wair weze, want as je in de soos komt bin je welkom, in dat is ieder mens gairn Stoffel. Weet je wat buurt, ik keure de soos nie goed, want ieder kan aoltied werk thuus vinden, dan verdient ie geld, dan komt ie tot geen kwaije praktieken, in as ie wat gebruuke wil, dan kuije, zoo as je te regt zeit, mit eel je gezin d'r van smulle in je eit uuselik plezier, dat meer waird it dan soceteitsgekles. Koman, ik gai nair m'n Griete. Gegroet oorl WELDADIGHEID. Voor de vervolgde Christenen In Armenië. Bij het Comité der Nederlandsche afdeeling van de Evangelische Alliantie zgn o. a. ingekomen voor bovenbedoeld doel uit Bruinisse, door tusschenkom&t van ds. Van Bueren, de navolgende giften: D. van den Berg 2,50Mr. G. A. M. Kallen- bach fljQ.de Waal Gz. f 2,50; I. Hage f 2,50; A. C. Haeck f 1A. van Gilst 1A. Hage f 1 M. Zoeter f 2R. de Waal f 2J. Okkerse f 1 M. de Groene f 2,50; S. Beekman f 1; Gebr. Goudzwaard f 1J. van den Berg f 1D. van den Berg f 2,50J. Goudzwaard ƒ1; J. Constandse f 1; J. Voorbegtel 1C. Hage ƒ2,50; N. N. ƒ2.50; A. V. B. 2,50. Hartverscheurende berichten komen uit Armenië, de 20Ód der Christenen is groot. Veel dank aan de gevers; de Heui'ó sage.nf. de gaven. Namens het Comité; (was geteekend) F. VAN BIJ LANDT. - Van ZIERIKZEE: Zaterd. Zondag Maand. Dinsdag B morg. 2 7,40 3 7,40 Dond. Vrijdag 7,40 7,40 7,40 7,40 7,40 s midd. Zaterd. Zondag Maand. Dinsdag Woensd. Dond. Vrijdag s morg. 's midd. 3,45 3,45 3,45 3,45 3,45 3,45 3,45 M ABkTBBUICUTE Zierikzee, 30 April Bij zeer weinig aanbod en flauwe stemming ging er zoo goed als niets om. Puike Tarwe f 5,85 a f 6,- Goede en mindere f 5,50 a f 5," Rogge f 3,50 a f 3 Chevaliergerst f 3,80 a I Zomergerst f 3,— a f Wintergeret f a 1 Haver i 2,— al 2,40 Groene Erwten f 4,75 a f 5,25 Bruineboonen f a f Witteboonen f a f Paardeboonen f 4,75 a f 5,— Lijnzaad f a f Weekmarkt te Zierikzee, 30 April 1896. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 40, 50 en 55 Ct. de 5 Hectogram. Kip-Eieren: De Kip-Eieren zijn verkocht voor ƒ0,55, ƒ0,65 en ƒ0,70 per 25 stuks. Eend-Eieren: De Eend-Eieren zijn verkocht voor 0,65, 0,80 en 0,85 per 25 stuks. STOOM BOOTD1ENST AprilMei 1896. Amsterdamsche tijd. Van MIDDELBURGh Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. VAN DER HUCHT vertrekt Woensdag van Zierikzee naar Mid delburg en des Vrüdag-liailiiddagS van Middelburg naar Zierikzee. van MARINUS POST en PIETERTJE PADMOS. Kerkwerve, 3 Mei 1896. Hunne dankbare Kinderen. Op 6 Mei aanst. hopen onze ge liefde Ouders: JOHANNIS KOSTEN en MAGDALENA MAATJE KROON hun 35 jurig Huwelijk to her- denken. Ellemeet, 2 Mei 1896. Hunne dankbare Kindoren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1