1 in I k 1 I SIII NIEUWSBODE. Donderdag 30 April 1896. J Directeur-Uitgever J. WAALE HERBESTEDING AFKONDIGING. Belasting op de Honden. DRANKWET. NIEUWSTIJDINGEN. Publieke Geheimen. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6761. Advertentiënvan 13 regels 30 Cti. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dw Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode"' Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor te Zierikzee, ge durende de le helft der maand April 1896: 1. A. Haman, Amsterdam. 2. Wed. H. A. C. Goedhart, id. Van Bronwershaven. 3. E. de Vries, Rotterdam. op Manndajj (leu 4 Mei 1890, 's namiddags 12'/j uur, ten Raadhuize van Zierikzee, van: «Het uitvoeren van onderhouds- #werken, vernieuwingen en herstel lingen aan de gebouwen en andere «werken dezer gemeente", en wel van het Aclitsto Perceel: »De Schoöl- •gebouwen voor het Lager- en meer Uitgebreid Lager •Onderwijs". De voorwaarden voor de primitieve aanbesteding vast gesteld, blijven voor deze herbesteding van kracht. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het Primitief Kohier der Belasting op de Honden van deze gemeente, voor het dienstjaar 1896, heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en aan i Gemeente-Ontvanger ter invordering gezonden. Zierikzee, den 27 April 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op Artikel 7 der Wet tot regeling van den klein handel in sterken drank, enz., zooals dit is gewijzigd bij*de Wet van 16 April 1885 (Staatsblad No. 78); Herinneren belanghebbenden aan den inhoud van dit Artikel, volgens welke bepalingen alle vergunningen met den 30 April vervallen, tenzy het over het volgende jaar verschuldigde recht vóór het verstrijken van dien dag is betaald. Zierikzee, den 28 April 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Transvaal. ■•retorla, 27 April. Het proces tegen het Jobannesburger hervormingscomité werd heden hervat. De beschuldigde Hammond bekende ook schuld aan hoogverraadSauer en Simpson bekenden schuld aau majesteitsschennis. Deze gedaagden waren "Vrjjdag afwezig. Een der advocaten las eene ver klaring voor ten behoeve van Philips, Hammond, Farrar en kolonel Rhodes, waarin zij erkenden Jameson verzocht te hebben, in bet land te komen, maar verzekerden dat hnn handeling geen vijand schap tegen de republiek bedoelde. Het vonnis is tot morgen verdaagd. (Zie telegram). Amerika. Hieronder geven wij eenige cijfers ten bewijze van den krachtigen aanwas der bevolking van Chicago, met welken groei de prijs van */4 Acre grond nabjj den mond der Chicago-rivier gelyken tred houdt. Jaren. Bevolking. Waarde V« Acre grond. 1830 50 f 20 1840 5,470 5,470 1850 28,265 17,500 1860 109,000 28,000 1870 298,977 120,000 1880 503,298 130,000 1890 1,098,570 900,000 1896 1,650,000 1,200,000 Wat in 1830 f 1 kostte, kost nu f 60000 Engeland. LiOlltlen, 27 April. De Times ontvangt uit Pretoria het bericht, dat, naar men gelooft, president Krüger in zijn antwoord aan Chamberlain uiteenzet, dat de regeering bezwaar maakt tegen het beraad slagen over de hervormingen, omdat Engeland niet tnsschenbeiden kan treden in de binnenlandsche aangelegenheden van Transvaalindien de herziening van de conventie van Londen en de vervanging daarvan door een vriendschaps- en handelstractaat niet kan worden besproken, zonder dat tevens de beweerde grieven worden behandeld, wil de regeering liever deu eisch tot schadeloosstelling voor Jameson's rooftocht verminderen. In het antwoord wordt de hoop uitgesproken, dat de vriendschappelijke betrekkingen hersteld zullen worden. Londen, 27 April. De Times verneemt uit Kaapstad: Te Johannesburg hebben vrijwilligers op last der regeering weder de Simmer-and-Jack- mjjn naar wapenen doorzocht, maar vergeefs. De regeering gelooft niettemin, dat nog veel wapenen en munitie te Johannesburg verborgen worden gehouden. Bij een proces wegens dierenmishandeling, dat dezer dagen te Londen voor den politierechter kwam, bleek uit de verklaringen der getuigen, dat jaarlijks wel 26,000 oude en onbruikbare omnibus- paarden uit Londen naar Rotterdam en Antwerpen verscheept worden, om daar »verwerkt" te worden tot »rundvleesch in blikjes" met Amerikaansche etiketten. Frankrijk. Parits, 26 April. De heer Sarrien heeft den President medegedeeld, dat hy er voor goed van afziet, de opdracht tot het vormen van een nieuw Kabinet op zich te nemen. Par(|s, 28 April. De combinatie voor een ministerie, opgemaakt door Méline, is als volgt: voorzitterschap en landbouw Méline, binnenlandsche zaken Barthon, buitenlandsche zaken Hanotaux, financiën George6 Cochery, koloniën Deschanel, koophandel André Lebon, oorlog generaal Billot. I Nederland. Amsterdam, 27 April. HH. MM. de Koninginnen vertrokken heden te 11,45 uit Amsterdam naar Faulenseebad (Zwitserland). Een onafzienbare schare was allerwegen samengestroomd. Aan het station werden HH. MM. uitgeleide gedaan door den burgemeester en den commandant der schuttéry. Van de Commissarissen der Hollaudsche Spoor waren aanwezig de heeren Mr. "Westerwoudt en Beels. De trein werd vergezeld door de heeren Matthijsen, ingenieur van tractie en de inspecteurs van vervoer de heeren Rauwenhoff en Melotte, tot aan Kleef. Op het perron verzocht H. M. de Koningin- Regentes den burgemeester den dank van de Koningin en van Haar aan d,e burgery te willen overbrengen, vqor de ondubbelzinnige blyken van liefde voor Haar Dochter en voor Haar en voor de verknocht heid aan het Huis van Oranje aan den dag gelegd. De Koninginnen hebben aan de besturen van verschillende liefdadige instellingen geldsommen en aan den burgemeester f 2000 voor de algemeene armen ter hand doen stellen. Bij het groote diner, Vrydag ten paleize ge houden, hield H. M. de Koningin-Regentes de volgende toespraak: •Mijne Heeren. Ik stel u voor met de Koningin en mij te drinken op onze krijgsmacht in Atjeh, welke in deze dagen een zoo ernstigen eu moeite vollen strijd heeft te voeren voor de belangen van het vaderland en van de koloniën. Indien ik uiting geef aan de waardeering en het vertrouwen, waarmede wy de krijgsverrichtingen onzer legermacht in Atjeh volgen, ben ik zeker, dat mijne woorden instemming vinden bij u allen, en, indien ik mede namens de Koningin den op rechten wensch uitspreek, dat de offers, die daar ginds voor het vaderland worden gevraagd, niet velen mogen zijn en niet vergeefs mogen gebracht worden, weet ik, dat ik de gevoelens vertolk van elk rechtgeaard Nederlander. Ik verzoek u met mij een dronk van eerbiedige hulde te brengen aan hen, die ginds voor ons strijden, en uw glas te ledigen op den voorspoed van ons dapper en getrouw Indisch leger". Stormachtige toejuiching volgde op deze toespraak. De minister van koloniën heeft de woorden, waarin H. M. de Koningin-Regentes Vrijdag aan het diner in het paleis te Amsterdam hulde bracht aau het Indische leger, geseind aan den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, ter mededeeling aan generaal Vetter, om door hem aan de krijgs macht in Atjeh te worden medegedeeld. Wat aan vorsten en gouverneurs-gene. .1 wel eens is overkomen, was dezer nachten ook het lot van een paar lakeien te Amsterdamzij kwamen wat laat thuis en toen zy het paleis wilden binnen gaan, werden zy door de twee schutters, die vóór den ingang van het personeel op schildwacht stonden, zeer terecht niet toegelaten, wanneer zy het wacht woord niet zeiden. Dit konden zij niet en zij zonden den ganschen nacht buiten moeten blijven, als een der schutters den portier niet had geroepen, die de lakeien herkende, welke daarop werden toegelaten. De werkstaking der roosjesslijpers te Amrterdam heeft hen niet f 80.000 maar f 65,965,67 gekost, 't Is toch een sommetje van beteekenis, zouden wij Rotterdam, 27 April. Zaterdagnacht ging een man van 56 jaar, zekere B., met een jonkman van 20 jaar, genaamd W. en wonende op het Burgemeester Hoffmanplein, die sedert eenigen tijd kennis aan elkaar hebbed, naar de woning van eerstgenoemde in de Korte Wynstraat No. 20. Na eenigen tijd in de woning vertoefd en iets gedronken te hebben, zoodat beiden onder den invloed van den drank geraakt waren en eerstgenoemde zich te bed begeven had, kregen zy twist. De jonkman, een zeevarende, nam toen, na zijn gastheer eerst met de pook tegen het hoofd gegooid te hebben, een byl op en ging hem daarmede te lyf, slagen toebrengende waar hy hem maar raken kon en vooral op het hoofd. B. werd daardoor vreeselijk verwond en verloor het bewustzijn. De joDkman ging toen, zonder iemand te waarschnwen, de dear uit, in het vertrek de sporen van het gevecht en de bloedplassen achterlatende, doch na eerst rond gekeken te hebben waar B., die van zijn geld leeft, zijn geld geborgen kon hebben. Daar dit evenwel niet in huis was, stelde hy zich tevreden met eenige kleedingstukkeu en andere goederen mede te nemen. Gisterenochtend kwam een en ander ter oore van de politie, die daarop den 56-jarigen B., in zeer hulpbehoevende omstandigheden gevonden, naar het ziekenhuis liet overbrengen, waar een geneesheer zijn toestand levensgevaarlijk oordeelde. De dader, in de nabijheid zijner woning op het Burgemeester Hoffmanplein aangehouden en van daar naar het bureau in de Fauwensteeg gebracht, is heden namiddag naar de strafgevangenis aan den Noordsingel overgebracht. Gedurende zijn ver blijf bij de politie werd hij voortdurend bewaakt, uit vrees dat hij de handen aan zich zelf zou slaan. Omstreeks 4 uren Zondagnamiddag werd een agent van politie, op weg huiswaarts, in de Goudsche Wagenstraat door twee half beschonken mannen, die hem den weg versperden, beleedigd, omdat hij hun niet wilde zeggen waar hij de Atjeli- en de bronzen medaille, die hij gerechtigd is te dragen, verdiend had. Toen de agent, door uit te wijken, hun nit den weg wilde gaan, grepen zy hem aan, hetgeen den politieman zijn sabel deed trekken. Op het Oostvestplein gekomen, daagden er meer agenten op tot ontzet van hun makker. Tegelijkertijd verzamelde zich een groote volks menigte, uit het midden waarvan men nu, onder het roepen van: »gooit ze dood!" met steenen begon te werpen, die men maar voor het grijpen had van aldaar geplaatste steenhoopen. De agent van Dam kreeg een baksteen boven het linkeroog, hetgeen een bloedende wonde veroorzaakte. Met uitgetrokken sabel werd toen eene charge gemaakt en een dergenen, die den uit dienst komenden agent beleedigden, gegrepen. Het is de sleeper K., een uit den gemeentedienst ontslagen politie-agent. Met hem in het midden, en het volk op een eerbiedigen afstand houdende, trok men nu naar den politiepost j- iv *■- -i-t- 3 van eeu sabel aan de Vechterhand verwondde, verbleef tot halfzes, toen hy naar bet politio-bureau in de Meermansstraat overgebracht en daar in bewaring gesteld werd. Zjju ontkomen medeplichtige is opgespoord. (ioes. 27 April. Men verwacht veel bezoek bij gelegenheid van het turnfeest en festival op 25 Mei a.s. Ten gerieve der bezoekers uit Oostelyk Zuid- Beveland en Westelijk Noord-Brabant, zal op den avond van dien dag om half elf een extra-trein GoesRozendaal rijden. 21 Mei a.s. zal het 10 jaar geleden zyn, dat het gezelschap «Oefening kweekt kennis", eene schietvereeniging van het kader der d.d. Sohutterij, werd opgericht. Die jaardag zal met eene prijs- schieting worden gevierd. Zekere v. d. M.f H dagavond per fiets het dorp 's Gravenpolder passeerende, ontving van een voorbijgaand meisje zulk een' onverwachten stoot, dat hy met rijwiel eu al in eene sloot terecht kwam. Met een kletsnat pak liep het af. Tegen de brutale meid is proces-verbaal opgemaakt. Staveiftisse. In de Maandag 1.1. alhier gehouden raadsvergadering werden, na indiening van het gemeenteverslag over 1895, benoemd tot tegenschatters bij de personeele belasting, dienst 1896/97, de heeren C. Steendyk en J. van Putte. Zierikzee, 28 April. Zooals uit de iu dit blad voorkomende advertentie blijktheeft het voorloopig bestuur van de Vereeniging tot bevordenng van het Vreemdelingenverkeer te Zierikzee en op de eilandeneene algemeene vergadering uitgeschreven tegen Vrijdag 1 Mei a.s., des avonds ten 8 ure, teneinde daarin de Vereeniging te constitueeren, een gids en een reglement voor de Vereeniging vasttestellen en een bestuur te kiezen. Wy ver trouwen dat de velen, die als lid toetraden, die vergadering zullen gaan bijwonen, niet alleen om daardoor sympathie te betuigen aan hetgeen reeds door het voorloopig bestuur werd gedaan, maar ook en vooral, om door hun tegenwoordigheid te toonen, dat zij in het tot stand komen der Vereeni ging belang stellen. Het bestuur schynt er in geslaagd te zijn, iemand te vinden die een gids beeft willen schrijven, die zoowel door vorm van styl en inhoud, als door wetenschappelijke waarde, aantrekt én die dan ook zeer zeker, opgeluisterd door vele schilderachtige punten uit Schouwen en Duivelandgereedelijk afnemers zal vinden en buiten twyfel zeer bevorderlijk zal zijn aan het schoone doel dat de Vereeniging, in het belang voorat van handel en nijverheid, beoogt. Uit goede bron vernemen wy, dat deze gids voor betrekkelijk weinig geld kan worden ..ver krijgbaar gesteld, omdat de schryver van de gids zulks gratis, in het belang der zaak, heeft gedaan, en ook de meeste photografiëD, hetzij door gemeente besturen, hetzij door particulieren, welwillend gratis worden verstrekt. Waar dus reeds zooveel steun werd verleend, waar reeds zooveel sympathie voor deze in wording zijnde Vereeniging bestaat, getuige het groot aantal personen dat zich in de eilanden als lid der Vereeniging aanmeldde, daar goloovon wij wel dat der Vereeniging een schoone toekomst is weggelegd. Van harte hopen wy dan ook, dat op de ver gadering van Vrijdagavond, waarvoor eene opwekking om die te gaan bijwonen wel overbodig zal zijn, de Vereeniging zal worden geconstitueerd .en dat dan ook zij, krachtig moge medewerken aeB| het schoone doel dat wij allen zoo gaarne willen bevorderen en beoogen: Bevordering van den bloei van Zierikzee en vau de eilanden Schouwen en Duiveland". Hit St. Alinalaud schrijft men aan de Midd. Ct Zoo het mogelyk is, ware het zeer wenschelyk, dat er in den bodedienst tnsschen Stavenise en St. Annaland eenige wijziging kwam, daar het nu dikwijls uiterst moeilijk, op sommige dagen zelfs onmogelijk is de 's middags ontvangen correspon dentie vóór den volgenden middag te beantwoorden. Ondanks den grooten y ver van onzen brievenbesteller ontvangt men de brieven dikwijls, vooral 's Zondags, eerst, als de post op het punt staat weer naar Stavenisse te vertrekken of als die reeds vertrokken is. Deze blyft te kort te St. Annaland. Het is te begrypen, hoe lastig deze toestand is, vooral voor bandeldryvenden. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot voorzitter vau het bestuur der waterkeering van den cal. polder Burgh- eu Westland, M. Bolle; tot dijk graaf van den polder Willem, H. Menlenberg Dz. en tot plaateverv. dijkgraaf van den Bijleveldpolder P. Hage. uitwijken, maar te laat. De machine wierp hem tegen den grond en de wielen gingen over het rechterbeen, dat onder de knie geheel werd afgesneden. Na ter plaatse voorloopig verbonden te zyn, is het kind naar het ziekenhuis gebracht om geamputeerd te worden. Het stemmen door werklieden! In het gewijzigde ontwerp der kieswet heeft de minister het voorschrift gehandhaafd, dat aan kies gerechtigde arbeiders in fabrieken of werkplaatsen bij elke verkiezing ten minste gedurende 2 uren, tusschen 3 en 5 uur, gelegenheid moet worden gegeven tot de keuze mede te werken en dat gedurende 2 werkdagen vóór en op den dag vau de verkiezing een lijst vermeldende die uren voor elk of voor allen of voor groepen moet worden opgehangen. Deze bepaling, zegt de Minister in de memorie van antwoord, moge niet in alle gevallen doeltreffend zyn en geen algemeene en volledige vrijheid tot uitoefening der kiesbevoegdheid waarborgen, haar practisch nut kan niet worden ontkend. De wet gever tracht door dit voorschrift die vrijheid te verzekeren, voor zoover hij daartoe bij machte is. De beide vrije uren moeten achtereenvolgend zijn, zooals blijkens de toelichting in het artikel wordt ingevoerd, ofschoon wij die bijvoeging in de nota van wijzigingen niet hebben kannen vinden. De Minister zegt, dat onder die uren «natuurlijk" ook de schafttijd begrepen mag zijn. Deze toch staat niet officieel vast, zoodat de wetgever dien bezwaarlijk in zijn regeling kan betrekken. De Minister acht overigens de tijdruimte vau 2 uren voldoende, ook al wordt de schafttijd mede gerekend. In de Heraut schrijft dr. Kuyper een artikel naar aanleiding van de enquête omtrent het verschil tusschen hem eu jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, welk artikel eeu zeer verzoenend karakter draagt. Dr. Kuyper wenschte wel, dat hy eenige woorden, naar aanleiding der bekende Utrechtsche vergadering geschreven, die den heer Lohman »als bittere, snij dende ironie in de ziel moeten hebben geklonken, voor altoos uit zyn blad kon lichten". »Zij waren hem", zegt hy, »zelven reeds zoo dikwyls tot pijnlijk verwijt". Ook al mogen wij", zegt dr. Kuyper, in beginsel niet voor den heer Lohman wijken, het voegt ons van den anderen kant ons ongeveinsd leedwezen te betuigen, over al wat, bedoeld of niet bedoeld, voor een broeder, met wien we zoo nauw verbonden waren, in zoo pijnlyk oogenblik, onnoodige vererge ring van leed was". Nog twee ongestrafte moordenDen vorigen zomer werd op den Bergweg by Rotterdam op klaarlichten dag een arme vrouw vermoord gevonden. Van den dader geen spoor! Eenigen tijd later vond men in een sloot aan het Toepad onder Kralingen een vrouw verdronken, die kort te roren daar met een man gezien was. Naar dien man is veel onderzoek gedaan, doch vruchteloos! Te Nijmegen was Dinsdag de aanvoer van boter en eieren op de weekmarkt zoo groot, dat de oudste getrouwe marktbezoekers zich niet konden herinneren aldaar ooit zoo iets te hebben aanschouwd. De beste boter liep dan ook terug tot den ongekend lagen prys van slechts 35 cents per 1/2 kilo, terwijl de mooiste groote eieren voor 2 cents moeilijk of geen koopers konden vinden, zoodat er vele bonderden stuks onverkocht van de markt door de boeren of boerinnen huiswaarts werden genomen. Voorzichtig met gekleurde zakdoeken! Te Blesdyk (Friesland) kreeg een pas gehuwde land bouwer een bloedend wondje aan zijn neus en wies het af met een gekleurden zakdoek. Spoedig volgde hevige ontsteking. Geneeskundige hulp mocht uiet meer baten, en na hevige pijnen is de ongelukkige aan bloedvergiftiging overleden. kwamen bestudeeren, dezer dagen waren weer enkele Duitsche heeren met hetzelfde doel daar. Deze heeren zullen te Keulen een tabaksplantage oprichten, en hebben als opzichter .aangesteld den heer P. Janssen Thz. In Maas en "Waal begint men zich al meer op de tabaksteelt toe te leggendit is dan ook het eenige prodnet dat iets oplevert. E CU I S Z A K E |t, De Arrond.-Rechtbank te Middelburg deed Dinsdag uitspraak in de zaak contra J. C. v. d. W., 29 jaar, voormalig agent der Hollandsche Crediet- bank te Breskens, thans gedetineerd, ter zake van oplichting in genoemde betrekking gepleegd. Bekl. werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tyd in voorarrest doorgebracht. De Hooge Raad verwierp Maandag LI. bet beroep in cassatie van C. J. N., reiziger te Middel- bnrg, veroordeeld wegens mishandeling met een kapmes. Twee notarissen. De rechtbank te Breda heeft den notaris Coolen te Helvoet veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf wegens het ter bedriegelyke verkorting van de rechten der schuldeiscbers in een faillissement eenig goed aan een boedel onttrekken. En het O. M. by de rechtbank te Roermond heeft wegens valschheid en knevelarij voor den notaris W. J. Sarton, te Nederweert, 18 maanden gevangenisstraf geëischt. KEBtMIEüWS. Beroepen by de Herv. Gem. te Kolynsplaat ds. H. J. de Zwarte te Ouderkerk a/d. Amstel; bij de Geref. Gem. te Biezelinge ds. S. O. Lob te Zalk c.s. Zondag j.l. nam ds. G. W. H. Esselink, die het beroep aannam naar Zierikzee, na een ruim 6-jarig verblijf, afscheid van de Geref. Kerk te Sliedrecht. De scheidende leeraar hield daarbij eene rede, ont leend aan 1 Petr. 5 10 en 11. Aan het slot dankte de heer Meyer, ouderling, den leeraar voor alles wat hij in de gemeente verricht had, terwijl hem door de aanwezigen werd toegezongen Ps. 121 4. De belangstelling, bij deze plechtigheid getoond, was groot, zoo zelfs, dat het kerkgebouw nauwelijks de schare kou bevatten. Ds. R. J. v. d. Veen deed Zondag zijne intrede bij de Ohr. Geref. Gem. te Goes. In de voormiddag godsdienstoefening werd hij bevestigd door zyn broeder ds. H. v. d. Veen nit Ruinerwold, naar aanleiding van Jesaja 52 vers 7. 's Middags deed de nieuwe predikant (tweemaal uit Bolsward be roepen) zijne intrede met 2 Cor. 5 verB 18—2* Beide kerkelijke plechtigheden werden door eene overgroote menigte bijgewoond. OHPEBW IJl 9*. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter te Amersfoort, mr. P. J. F. van Voorst Vader, thans rechter in de Arrond.-Rechtbank te Middel burg. Het 3e regiment infanterie zal van 17 tot 27 Augustus eeu kamp betrekken bij Rijen (N.-Br.), terwijl dit regiment de laatste 5 dagen zal manoeu vreeren met of tegen bet 6e regiment infanterie uit Breda, onder leiding van den generaal-majoor H. G. Benschop. De Duitsche consul te Vlissingen ontving het officiëel bericht, dat het geheelo Duitsche eskader te Nieuwediep zal ankeren en Vlissingen niet be zoeken. Het eskader is bemand met ruim 3200 koppen, waaronder ±130 officieren, waarvan 2 admiraals. Als een bewijs dat de weegbruggen met afdruktoestel in den geest vallen, kan dienen, dat den beer J. Vis Cz. te Sommelsdyk op heden niet minder dan 4 stuks is opgedragen te plaatsen; 2 te Goedereede, 1 te Putter6hoeken 1 teNieuwenhoorn. Do deugdelijkheid der machines wordt dan ook als om strijd geroemd en stelt alle andere weeg- werktuigen in de schaduw. ATJEH. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, d.d. 28 April, ontvangen: Daar Toekoe Oemar niet voldeed aan sommatie tot teruggave wapens, werd gisteren krachtig vuur geopend op Pakan-Badak, Oleh-GIi en Lam Pisang. Vyand schoot weinig terug. Een cavalerist licht De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft beslist, dat de kweekschool voor onderwijzeressen zal worden gevestigd te Apeldoorn. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Axel de heer F. 0. Zonnevijlle, kweekeling aan de Groen v. Prinstererschool te Doetinchem. Geslaagd by het theor. geneeskundig exam i aan de Hoogeschool te Utrecht de heer P. j. N. Hocke, geb. te Zonnemaire. De heer J. W. Schorer, geboren te Middel burg, is aan de Universiteit te Leiden gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschap. Het 50-jarig bestaan der gewestelijke ver eeniging Zeeland zal op Zaterdag 31 Mei feestelyc worden gevierd. De vergadering zal plaats hebben te Middelburg in het Café Versepnt. Per barge zal een bezoek gebracht worden aan de maatschappij „De Schelde". Daarna een vaartochtje door 't kanaal naar Veere. Gemeenschappelijke maaltijd in bet Badhotel. Concert van de Middelburgsche Schutterij- muziek. Ingezonden Stukken. braoht te Terneuzen een -jarig knaapje boterhammen en koffie aan zijn vader, die werkzaam was aan de loskade van bet spoorwegstation. Dit koffie brengen" geschiedt aldaar voor het meerendeel door kinderen, die dan blijven wachten tot de mannen hun eten genuttigd hebben om het ledige mandje mede te nemen. Bedoeld knaapje speelde tusschen de rails, toen een aan de Oostpoort, waar K„ die zich door het grjjpen j locomotief kwam aangeredenbij wilde er nog voor Uit dit bericht schynt te blyken, dat Toekoe Oemar nog in het bezit is der geweren, waarmede zijne krijgers door ons gewapend waren. Daar bij den 29sten Maart met 1000 man en 1000 koelies een inval zon doen in Zuid-Lamkrah, is bet mogelyk dat die geweren even groot in aantal zijn, en daar er geen koelies geworven kunnen worden zonder voorschot, beeft hy ter zelfder tijd wellicht ettelijke zakken rijksdaalders in handen gekregen, die hem nu maar al te goed van pas kunnen komen. Pakan-Badak is de plaats, op 1200 meter zuid westelijk van onzen post Lam-Djamoe, waar vroeger eene groote markt gehouden werd en een onzer posten gelegen was. Oleh-GIi is nu een passer, 1000 meters zuidelijker op den weg naar Boekit-Seboen aangelegd. Naar aanleiding van de aanvrage van het departement van koloniën hebben van het Neder- landsche leger 160 luitenants zich bereid verklaard om voor twee jaar gedetacheerd te worden by het Nederl.-Indische leger. Van hen zyn er 30 opgeroepen geworden om door eene geneeskundige commissie te 's Gravenhage te worden gekeurd. By geschikt-bevinding worden deze 30 uitgezonden. Voor zooveel deze gedetacheerde officieren niet als medegeleider eener troepen-afdeeling scheep gaan, zullen zij zoo spoedig mogelyk afzonderlijk naar Indië vertrekken, voorloopig om in de garnizoenen dienst te doen. Mocht er in Atjeh behoefte komen aan officieren, dan zullen zij aan de expeditie deelnemen. Aanbestedingen, Verkoopingen eni. rt«T!n .?verstaan van <ïen Notaris J. Franse is op 28 April voor H. van de Vaate verkocht: Een woonhuis en erve, by de Fonteijne te Zierikzee, voor f 670. L N 19 IB O *J W. Kreeg het dorp Druteu verleden jaar bezoek van 2 Hongaarsche heeren, die de tabakscultunr ii. 't Is veemarkt geweest op Cortgene on men heeft daar behalve paarden, ook ossen, kalvers en zwijnen kannen zien, ook schapen, lammeren, stieren en •myn liefje wat wil je nog meer." De handel in beesten was slap. in jenever levendig, daar zouden de zwynen, als ze praten konden, van kunnen meespreken, maar zie je, of men werkelijk mensch is of werkelyk zwyn, de een noch de ander kan dat, omdat als een mensch zwyn is hy ook niet spreken of zien kan, net zoo min als een zwyn. Enfin, dat er zwynen en ossen en kalveren ge weest zyn op onze veemarkt, zal niemand mjj tegenspreken, ze waren er en zullen op iedere vee markt misschien wel zyn, doch er waren ook fat soenlijke menschen, menschen die, zooals men ze overal ook wel hebben zal, een hekel hebben aan een dag als zoo'n veemarkt, enkel omdat zoo'n dag niet door hen is gemaakt. Ze zyn daar wel, doch niet met genoegen en waar bet mogelijk is mompelen ze altijd tegen (hnn inzien) vriendendat zoo'n markt ook wel zonder lotery zou kunnen, want dat daardoor minder menschen op Cortgene zouden komen, die nu enkel daar zijn voor geen beesten; door dezen wordt ook een hoop geld verteerd, wat gansch onnoodig is, en zoo voort. En dan zeggen ze: op zoo'n tooneel wijn drinken van wat heb ik jou daar, dat 's een verkwisting die heelemaal niet te pas komt endan fluistert het duiveltje van een dwaze en zeer on gemotiveerde jaloezie allerlei leelyke woorden in 't oor, leelyk, brrr zoo leelyk, en ze luisteren niet naar een stem die hun daar toefluistert dat de veemarkt op Cortgene niets zou zyn, wanneer eene vereeniging zoo iets niet tot stand had gebracht. Ze bedenken niet dat door de vereeniging alles pro deo gedaan wordt en zij oorzaak is dat vau heinde en ver koopers komen, die anders thuis bleven; dat voor verkoopers dit een zeer gunstige gelegenheid baart om hun vee van de hand te zetten en dat die dag oorzaak is dat vele Cort- geensche burgers dan een stuk brood verdienen. Dat bedenken ze niet, zoo min als do ossen, kalvers en zwynen. WITTE. ■hm

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1