/lllilkZIIMill NIEUWSBODE. Dinsdag 28 April 1896. Tweede Blad. liK. Ei\ D.VIA KING NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De priis per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1.00, Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6760. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regel® 30 Cto. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zberikzbe maken bek en J: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van «Tucobu8 Hor- zielig Stccnluud, wonende in deze gemeente, waarby vergunning wordt gevraagd tot oprichting van eene t>e- WïUU'pluatS voor petroleum, op het erf achter het huis, staande in de Sint-Domusstraat, plaatselijk gemerkt Wijk C No. 144, kadastraal bekend Sectie B No. 720; dat op Maandag den 11 Mei aanstaande, te 12 uur des middags op het Raadhuis dezer gemeente in de vergader kamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van be doelde inrichting en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 27 April 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Nederland. 's Cl-aveilliage, 27 April. De Tweede Kamer ia bijeengeroepen tegen Dinsdag 5 Mei, 's namiddags 2 uren. Naar men uit 's Gravenhage meldt, waren reeds lang bij het Departement van Binnen landsehe Zaken voorstellen voorbereid betreffende oefeningen der schutterij, doch er was bezwaar deze ter hand te nemen vóór de afdoening der kieswet. De schutter Duivenstein, die zich in den liatsten tijd bij de schuttergoefeningen te 's-Graven- hage zonderling gedroeg, is thans in bewaring in de provoost van het schutterijgebouw aan de Groote Markt aldaar, tot het ondergaan van de straf, die in de plaats getreden is van door hem niet betaalde en ten vorigen jare opgelegde boeten. Ktozendaal, 25 April. Aan het naburige Belgische grensstation Esschen hebben de douanen een belangrijke aanhaling gedaan. Een waggon, welke op den vrachtbrief was aangegeven voor 5000 K.G. hooi. wekte den argwaan der douanen op. Dij onderzoek bleek, dat onder het hooi eenige duizenden ponden tabak verborgen waren, welke men heimelijk had willen smokkelen. De geheele Jading is in beslag genomen en tegen de invoerders is proces-verbaal opgemaakt. De waggon was te Oudenbosch door twee Belgen VlissiMgCii, 25 April. »Het is alsof de huizen hier geen geld kosten", kan met recht van onze stad yezegd worden. Men kan nergens komen of men ziet bouwen. Het eiland wordt zoo zachtjes aan een stadje apart, en achter om de werf de Schelde" zijn geheele nieuwe wijken verrezen. Doch het meest van alles valt het bouwen in het oog op den Bad huisweg. Dit is nu reeds een geheele lange straat met de prachtigste heerenhuizen en het laat zich aanzien, dat de tijd niet verre meer zal zijn, dat van af het Betje Wolfsplein tot het Badhuis een prachtige straat de wandelaars nog meer dan thans zal nopen hunne schreden daarheen te richten. Binnenkort wordt nu begonnen met het aanleggen van pas aangelegde wijken in het westelijk gedeelte der stad, waarvan de kosten worden geraamd op ruim f 11000 en nog komen dagelijks aanvragen in tot aankoop van gemeente-grond, om nog maar meer nieuwe huizen bij te bouwen. Waarlijk, wie Vlissingen in enkele jaren niet bezocht heeft, kent het niet meer! middelburg, 25 April. De door Gedep. Staten van Zeeland voor dit jaar vastgestelde lijst van hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen in deze provincie wijst 132 namen aan. Het laagste gezamenlijk bedrag van aanslagen dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid, is f 476,46. Als hoogstaangeslagenen komen o. a. de volgende namen voor: jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije te Zierikzee, mr. J. A. Bolle te Renesse, F. v. d. Bout Az. te Noordgouwe, F. v. d. Bout Cz. te Brouwershaven, dr. H. M. de Brnijn de Neve Moll te Zierikzee, mr. J. C. v. d. Lek de Clercq te Zierikzee, Th. C. J. J. v. d. Lek de Clercq te Haamstede, B. G. van der Have te Ouwerkerk, K. Hocke Iz. te Noordgouwe, jhr. W. M. H. de Jonge te Zierikzee, J. J. Keiler te Zierikzee, M. Koole Rz. te Zierikzee, C. J. Moo- lenburgh te Noordgouwe, J. Schalkwijk te Ellemeet, F. C. van der Vliet te Zierikzee, A. van der Weijde to Ellemeet. De Commissaris der Koningin in Zeeland beeft bij circulaire de aandacht der burgemeesters in deze provincie gevestigd op art. 2 van het koninklijk besluit van 2 dezer tot regeling van den werkkring en de bevoegdheden van de bij art. 12 der arbeids wet bedoelde inspecteurs en verdere ambtenaren, waarbij het Rijk met ingang van 1 Mei e.k. wordt verdeeld in zes arbeids-inspectiën, in verband waar mede bij resolutie van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 18 dezer, bepaald is dat voor de tweede inspectie, omvattende Zeeland en het zuidelijk deel van Zuid-Holland, als inspecteur zal optreden de heer J. Arendsen de Wolff, wien de gemeente Rotterdam tot standplaats wordt aan gewezen. Een der stoomschepen van de stoomvaart maatschappij «Zeeland" te Vlissingen, de Prinses Elisabeth", tbans liggende in bet dok te Middelburg, is dezer dagen overgegaan aan de »Ballin's Dampf- scbiffs Rederei" te Hamburg, naar welke havenstad het schip deze week zal vertrekken. GoCS, 24 April. Heden werd in het café de Prins van Oranje gehouden de jaarlijksche algemeene vergadering van ingelanden van het waterschap de Breede Watering. Het voorstel om te heffen een los-, laad- en aanleggeld bij het stoomgemaal te Kattendijke werd aangenomen. De begrooting vqor bet aanstaande dienstjaar bedraagt0/" 115036 met f 12400 voor onvoorziene uitgaven. Vermoedelijk zal er een goed slot zijn van f 19000. De polderlasten zijn vastgesteld op 10 gulden i per HA. Bij Wemeldinge zal over eene lengte van 100 M. eene oppervlakte van 10800 M2. met 4 zinkstukken en basaltbestorting worden verdedigd. De kosten daarvan zijn geraamd op f 39000. Onder Wemeldinge zal grond in erfpacht worden gegeven. Op de aanbevelingen aan H. M. ter benoeming van gezworens, tengevolge periodieke aftreding, worden de aftredende heeren als no. 1 geplaatst, zijnde de heeren J. Vreeke te Kruiningen, A.Nijssen te Kapelle en J. Oele te Kapelle. In de vacature H. van Koeveringen, die bedankt had, werd als no. 1 aanbevolen de heer O. Glerum te Schore. Oud-Vosmeer, 25 April. Een zoontje van een landbouwer, ongeveer vier jaren oud, kreeg dezer dagen een trap van een os, met bet gevolg dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar men meldt, deden zich verschijnselen van hersenschudding voor. Tliolen, 25 April. De persoon van J. J. D. alhier, een man van 57 jaren, verdacht van het plegen van openbare schennis der eerbaarheid tegenover 10 meisjes van 8—12 jaar, op 18 April j.l. in de wandeling alhier, heeft aan den gemeente veldwachter Kaan bekend zich aan genoemd feit te hebben schuldig gemaakt. DruinisSC, 25 April. Gisteren werd van de werf alhier, scheepsbouwmeester P. van Dnivendijk, te water gelaten het nieuw gebonwde jacht »de jonge Jan". Het vaartuig doet in alle opzichten den bonwmeester eer aan. Het aantal kiezers in deze gemeente voor Staten-Generaal, Provinciale Staten en Gemeente raad bedraagt volgens de opnieuw vastgestelde kiezerslijsten 259. Het vorige jaar was het aantal 251. Zierikzee, 25 April. Gisterenavond werd in de Concertzaal alhier eene voorstelling gegeven door het gezelschap van den Tivoli-schonwburg te Rotterdam. De opkomst was niet groot, iets wat wij zeer betreuren, want er zijn altijd uitvluchten te zoeken: dan valt het niet gelegen in dezen tijd van het jaar, dan in een anderen tijd, omdat dan ook in de nabijheid onzer stad door den een of ander eene voorstelling wordt gegeven, maar zoodoende wordt den ondernemers van degelijke gezelschappen de lust benomen om naar onze gemeente te komen, eene gemeente die 6teeds bekend was als liefhebster van de Tooneelkunst. En nu over de opvoering van gisterenavond: »flet Bal Masqué", een klucht in drie bedrgven, en »Onder ons", gaven aangename tafereelen. De beer Poolman als Pouland in het eerste bewees dat hij alleen door zijn blikken de gansche zaal aan zich boeide, terwijl hij daarin flink werd bij- gestaan door mej. Sasbach. «Onder ons" is een Stukje gegrepen uit de wereld, waarvan de dames wereld niet het kleinste gedeelte uitmaakt. In heide stukken is veel leerrijks gezegd en ze doen zienWie ooren heeft om te hooren, heeft kunnen profiteeren". Aan den surnumerair der directe belastingen enz. J. D. Noske te Middelburg is, met ingang van 27 April as., opgedragen de tijdelijke waar neming van het kantoor der dir. bel. en acc. te Hontenisse; aan den surnumerair J. C. Altorffer, met ingang van 1 Mei a.s., de tijdelijke waarneming van het kantoor der dir. bel., invoerrechten en accijnzen te Zierikzee en aan den surnumerair A. W. Udo, uit de directie Amsterdam, de tijdelgke waarneming van het kantoor der dir. bel. en acc. te Axel. Met ingang van den len Mei e.k., is de deurwaarder der directe belastingen R. Taag te Zierikzee in gelijke betrekking overgeplaatst naar Dokkum. Door den minister van financiën is ingetrokken de verplaatsing van den kommies der 2e klasse bij 's rijks belastingen A. Bosselaar van Vlissingen (stad) naar Domburg en van dien der 4e klasse H. Keuning van St. Jansteen naar Oostburg. Voorts is de kommies A. Bosselaar, met ingang van 1 Mei a.s. verplaatst van Vlissingen (stad) naar Oostburg (tijdelijk). Wij ontvingen den smaakvol bewerkten nieuwen «Catalogus der Nederlandsche fabriek van muziekinstrumenten van M. J. Kessels te Tilburg", eene inrichting, wier instrumenten en aanverwante artikelen herhaaldelijk en op de meest schitterende wijze werd erkend door vaklui en leeken. Voor deze artikelen behoeft men dan ook niet meer naar het buitenland te gaan, want de heer Kessels levert ze in de meest mogelijke verscheidenheid. De catalogus is in het Hollandsch en Frausch gedrukt en voor belanghebbenden op aanvrage zeker franco te bekomen. Te Melissant (Z -H.), is in den ouderdom van 92'/, jaar overleden de oud-strijder H. Lodder. Te Schore moet voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad herstemd worden tusschen de heeren J. G. Nieuwenhuijzen en M, Stols. Xicriltzee, 27 April. Gisteren werd door de d d. Schutterij alhier eene inspectie gehouden, waarbij de nieuw benoemde luits G. v, d. Werff en D. J. Wolfson werden geïnstalleerd. De schutterij defileerde voor genoemde officieren, waarna vergezeld van het muziekkorps, eene promonade door de stad werd gedaan en eene aubade bij den burgemeester werd gebracht. Dien avoud hield de sociëteit »Ter eere van de Koningin" de gewone jaarlijksche bijeenkomst. De gemeenteraad van Numansdorp heeft besloten aan de heeren A. J. A. De Bosson en mr. P. J. F. H. van de Rivièrre te Dordrecht, concessionnarissen voor een tramweg Dordrecht— Numansdorp, in de kosten van aanleg van dien tramweg een jaarlijksche subsidie te verleenen van f 100 gedurende tien achtereenvolgende jaren. Naar aanleiding van ingekomen berichten over verdachte boter op enkele botermarkten, met name te Dordrecht en Middelburg, is door het dagelijksch bestuur der vereeniging tot bestrgding van knoeierijen in den boterhandel bij de regeering opnieuw een adres ingediend, met bet dringend verzoek om, in het belang van een geregeld toe zicht over het geheele land, ten spoedigste over te gaan tot de aanstelling van enkele deskundige inspecteurs. Een tweejarig jongentje te Rotterdam dronk, terwijl de moeder afwezig was, uit een pot met kokende koffie, waardoor het kind inwendig ernstige brandwonden bekwam en in levensgevaar verkeert. Een buurvrouw bracht den kleine naar het ziekenhuis. De Haarlemsche Courant gaf een Igstje der moorden, in de laatste jaren in ons land gepleegd, waarvan de daders tot nog toe onbekend zijn ge bleven. Daarin is vergeten de afschuwelijke moord, Pinkstermaandag 1891 op klaarlichten-dag gepleegd op de vrouw van den veehouder Huisman te Nieuweschool (Fr.). Haar lij!: werd gevonden in de schuurhet onderzoek der \t»etorea wecc aan, dat de vrouw geworgd was, nadat baar door een bevigen slag eene ernstige hoofdwonde was toegebracht. Een voorbeeld van snelle rechtspleging is zeker het geval niet bij eene zaak die de vorige week te Breda werd behandeld. Voor ongeveer een jaar werd door den hotelhouder Th. aldaar tegen een landbouwer in de provincie aan de overzijde der Eendracht, van wien hij een paard gekocht had, eene rechtsvordering ingesteld, daar het dier bij het gebruik gebreken bleek te hebben, die het den naam van «kreng" deed verkrijgen. Door genoemden landbouwer werd het echter niet teruggenomen, daar deze beweerde dat het dier geen gebreken bezat, toen hij nog eigenaar was. Eindelgk heeft deze zaak gediend en komt men nog eens later op dit onderwerp terug, naar men zegt. In- tusschen is »de kreng" op kosten van ongelijk gestald, leidt een bruin leventje en beloofteen duur beestje te worden voor de verliezende partg. In de Dapperstraat te Amsterdam stond Donderdag een meisje van ongeveer twaalf jaar voor het geopende venster harer woning met een zuigeling op den arm. Toen de Kon. stoet in aan tocht was, boog het meisje zich uit het venster, om beter te kunnen zien; de zuigeling ontglipte haar en viel op straat. De kleine is aan de gevolgen overleden. Terwijl zich Woensdag op den Dam te Amster dam veel volk bevond zagen twee personen een voor hen staand man de hand steken in den achterzak van een heer. Een van hen klopte dien heer op den schouder met de waarschuwing «pas op, mijnheer, er zijn hier zakkenrollers". Op hetzelfde oogenblik kreeg hg van den betrapten dief een stomp met een scherp voorwerp in het linkeroog en zijn metgezel werd door drie handlangers van den zakkenroller zoo deerljjk mishandeld, dat hij in het binnen-gasthuis, waarheen beiden zich later begaven, in behandeling moest blijven. Toen de politie er op aan kwam, hadden de vier gauwdieven zich uit de voeten gemaakt. Zekere J. v. 't Hof, arbeider, wonende te Zuid- Bejjerland en diens schoonzoon K. v. K., woonachtig te Oud-Bejjerland, hadden j 1. Woensdag van den notaris te Klaaswaal ieder f 200, de afrekening eener nalatenschap, ontvangen. Reeds te Oud- Begerland werden verschillende tapperijen bezocht, waarna men besloot, in gezelschap van zekeren C. L. D., 29 jaar, arbeider, aldaar woonachtig, die door den schoonzoon was onthaald geworden, naar Dordrecht te gaan. Wat biervan het gevolg was, ligt voor de hand het drietal raakte in geheel beschonken toestand, en al spoedig kwam J. v. 't H. tot de ontdekking dat het zakje, inhoudende de erfenis, voor 't grootste gedeelte bestaande uit papieren geld, verdwenen was, terwijl zijn schoonzoon en diens kameraad hem in eene tapperij hadden verlaten. Hoewel laat in den avond, stelde men de politie met het voorgevallene in kennis, die natuurlijk terstond het oog liet vallen op den schoonzoon en diens kameraad, en jnist op bet oogenblik dat deze personen op het pnnt stonden met den trein naar Rotterdam te vertrekken, werden zij aangehouden en naar bet bureau vaD politie overgebracht. Daar bleek het evenwel, dat het vermiste geld door J. v. 't H. zelf aan zijn schoonzoon, zooals deze althans beweerde, in bewaring was gegeven, die op zijn beurt het geld had overgedragen aan C. L. D., ten einde het in eene bekende tapperij in veiligheid te brengen. Deze volbracht die taak op zeer zonderlinge wijze, want hij kocht in een confectiemagazijn voor een tamelijk groot bedrag aan kleederen en behield het overige geld. Ofschoon de man trachtte aan te toonen, dat het op hem bevonden geld zijn eigendom was, nam de politie dit, evenals de gekochte kleederen, waarvan bij er reeds eenige had aangetrokken, in beslag, terwijl hij, alsmede de schoonzoon, als verdacht van medeplichtigheid, in afwachting van het in te stellen onderzoek, in arrest bleven. Naar men verneemt staan beide personen in hunne woonplaats niet gunstig bekend en hebben zij reeds vroeger met de justitie kenuis gemaakt. Zicrilizoo, 27 April. In de heden namiddag ten 2 ure gehouden openbare vergadering van den Gemeenteraad waren afwezig de H.H. van den Bout, ten Haaf en Mulock Houwer, met kennisgeving. De notulen der beide vorige vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter, de heer Vermeys, deelt mede, dat zijn in gekomen drie brieven van Gedep. Staten, houdende goed keuring van even zoovee! genomen raadsbesluiten. Vervolgens wordt aangeboden het verslag van den toestand dezer gemeente over 1895. By de mededeeling van de opneming van de boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger op 30 Maart bleek dat toen in kas was f 2581,035. De Voorzitter doet mededeeling van den uitslag der aan besteding van de jaarlijksche onderhoudswerken der ge meente (reeds opgegeven). Hierbij is ingekomen een verzoek van P. Aleman, aannemer van 't achtste perceel, waarby hy verklaart dat hij zich f200 in zijne berekening heeft vergist en alzoo verzoekt om ontslag als aannemer of tegemoetkoming in zijn lage aan nemingssom. De Voorzitter deelt mede, dat gebleken is, dat het door Aleman ingeschreven cijfer op eene misrekening berust en alzoo namens Burgem. en Weth. voorstelt, gunstig op het adres te beschikken en eene herbesteding van dat perceel te houden. Aldus besloten. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1895 wordt gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de heeren Legemaat, van Geuns en Lechner; die der Gas fabriek, in handen eener Commissie, n.l. de heeren de Clercq, van Schelven en Lechner. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt afschrijving van Hoofdelijke» Omslag verleend aan: dr, J, Dorst f 90,665, F. M. Buckmann f 1,985 en C. B. Kloote f 4,585. Aangenomen wordt een voorstel van Burgem. en Weth. tot onderhandsche verpachting van aan de gemeente Zierikzee toebehoorende buitengronden, nabij »de Val", (verpacht geweest aan H. Ockerse, die de gemeente heeft verlaten), aan W. Jumelet Az. te Bruiuisse, voor f 75 per jaar, onder zekere voorwaarden. Het primitief kohier van de Hondenbelasting voor 1896 wordt vastgesteld op f 559 met 193 aanslagen. Een verzoek van A. v. d. Welle, thans te Rotterdam, om ontslag zijner pacht van gras-etting in Malta en die pacht over te dragen aan C. v. d. Welle, wordt op voorstel van Burgem. en Weth. toegestaan. Tot Regentes van het Burger-Weeshuis, in plaats van Meer. de Wed. van Citters, geb. v. d. Lek de Clercq, op verzuek eervol ontslagen, wordt met 8 van de 10 st. gekozen Mevr. van Elzelingen, geb. Paardekooperop Mevr. Mulock Houwer, geb. Bybau, waren 2 st. uitgebracht. Tot leden voor de zaken der Schutterij worden herbenoemd de H.R. C. J. van den Bout en J, Franse en tot hunne plaatsvervangers de H.H. W. C. de Crane en J. A. Legemaat. De vergadering gaat alsnu over in eene geslotene, tot onderzoek eener reclame op een aanslag Hoofdei. Omslag. Na heropening der vergadering bespreekt Mr. van Geuns het verslag betreffende het Lager Onderwijs in deze gemeente; bepaaldelijk hetgeen over School A wordt gezegd, waarover z. i. een scherp oordeel wordt uitgesproken. Hij noemt het treurig dat zulks moet geschieden, daar het openbaar onderwijs goed moet zijn. Hij vraagt of het Dagel. Bestuur er reeds in geslaagd is eenige verbetering in den toestand te brengen, b.v. door uitbreiding van personeel en beveelt deze zaak in de voortdurende aandacht van het Dagel. Bestuur aan. De Voorzitter verklaart, dat door Burgem. en Weth. steeds de meest mogelijke zorg aan het Openbaar Onderwijs wordt besteed; toch moet hij erkennen, dat de toestand op School A treurig te noemen is. Deze is echter niet te veranderen, zoolang het tegenwoordig Hoofd dier School in functie blijft; reeds vroeger is daarover gecorrespondeerd met de Schoolcommissie en den Districts-Schoolopziener in het schrijven van laatstgenoemde wordt bedoeld Hoofd der Schoot van plichtsverzuim beschuldigd. Door Burgem. en Weth. is hij dan daarop ook meermalen gewezen, zoowel in het belang van zichzelf als in dat der School. Burgem. en Weth. hebben alles gedaan wat zij konden doen om hierin verbetering te brengen, doch het is hun gebleken, dat deze School niet te reorganiseeren valt, zoolang het tegenwoordige Hoofd daaraan verbonden is. Als middel tot aanvankelijke verbetering is thans aan gewend, daar de onderwijzeressen voor veel te groote klassen staan, de morgenlesuren van 9—11 te bepalen, zoodat 'er een uur vrij komt voor Handwerken. Aanvankelijk heeft dit goede resultaten opgeleverd. De heer van Geuns dankt voor de verkregen inlichtingen. Mr. Lechner bespreekt en verdedigt kortelijk het rapport der Schoolcommissie. Mr. Fokker meent, dat de discussie over deze zaak tot nog toe niet zeer nuttig is geweest. Wel heeft men ge hoord, dat het Hoofd van School A niet zeer geschikt is voor zijn taak; maar welk nut zit daarin? En dit is reeds jaren bekend, waarom thans dit te bespreken in eene openbare zitting? *Er is ook geen voorstel gedaan om ver betering aan te brengen. Mr. van Geuns zegt, dat niet de bedoeling was het Hoofd dier School, maar wel het onderwijs op School A te bespreken. Nadat de heer de Clercq eenige inlichtingen heeft gevraagd betreflende de toezending van het rapport omtrent de 1Uven- sluis en deze in korte woorden door den Voorzitter zijn gegeven, wordt de vergadering na omvraag gesloten. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Door notaris Pilaar te Goes is 24 April te Wol- faartsdijk verkochttwee huizen met erf voor f 1770, 7230 c.A. bouwland tegen f 410 per Schouwsch gemet en nog 32 A. 90 c.A, bouwland voor f 380. Kapelle b|j Goes, 25 April. Zeldzaam groot was het aantal koopers en kijkers op de verkooping van den heer J. Oele. 41 koeien en 10 paarden brachten samen op f 8686. Een achtjarig paard werd verkocht voor 600, koeien voor f 220, tweejarige vaarzen voor f 140 enz., alles nog onge rekend 10 procent onkosten. Landbouw en Weeteelt. De uitslag der in Zeeuwsch-Vlaanderen (W. D.) vanwege de afdeeling Zeeland der vereeniging het Nederlandsch Rundveestamboek gehouden stieren keuringen was als volgt: Te Oostburg waren Vrijdag aangevoerd twee tweejarige en elf eenjarige stieren. Van de tweejarige verkreeg den eersten prijs «Rubbens", van H. F. Aernouts te Sluis en den derden »Groede?' van L. J. Roggeband te Groede. Van de elf eenjarige werden bekroond met den eer6ten prijs «Prosper" van de wed. L. J. Cammaeri te Sckoondijke; den tweeden prijs «Paul III", van Oornelis Verhage te Zuidzande en «Willem", van Mattb. de Muijnck te Aarden burg en met een derden prijs «Prins" van Petrus Maeuhout te Groede. Eene eerste eervolle vermelding verwierf «Dirk" van P. de Hullu te Zuidzande, een tweede «Jan", van J. Stoutjesdijk te Schoondgke en een derde «Willem" van A. Verplanke te Schoondijke. De collectie te Oostburg was wederom bijzonder schoon. In het Stamboek werden ingeschreven 7 stieren en 3 koeien. Te IJzendijke waren Zaterdag twee tweejarige en twee eenjarige stieren aangevoerd. De eerste prijs voor eerstgenoemde werd niet toe gekend; den tweeden verkreeg «Jaspert", van Prud. Thomaes te Hoofdplaat. Van de eenjarige stieren kreeg den eersten prijs «Rubbens", van Charles Wijffels te IJzendijke. De tweede prijs werd niet toegekend. De derde prijzen voor beide categoriën werden niet uitgereikt, wegens weigering van de eigenaars der dieren, om zich aan de gestelde keuringsvoor- waarden te onderwerpen. In den polder Bruinisse werden in 1895 verbouwd 89 H.A. 18 6 v 45 34 9 37 12 50 144 s 6 20 45 i) 28 20 48 16 d KËRKÜIEI'W^ tarwe, opbrengende 8560 H.L. rogge, 9 630 9 wintergerst, 300 9 zomergorst, 2250 haver, 1870 9 paardeboonen, 0 135 erwten, bruine boonen, x> 888 9 9 288 9 aardappelen, suikerbieten, 9 8000 9 9 5184000 K.G. meekrap, 9 4800 9 vlas, 100000 9 ajuin, 9 144000 H.L. maDge] wortelen 9 1176000 K.G. roode klaver, 9 60000 9 lucerne 9 201600 9 kunstweiden. Men schrijft uit St. Alliialamlï «Het is een oude gewoonte, dat de nieuwe lid maten na de aanneming den predikant een bewgs van dankbaarheid of wat dan ook geven. Hier is een gedeelte der nieuwe lidmaten van deze gewoonte afgeweken en hebben met hun negenen te zamen eene uitdeeling gedaan aan de armen der kerk". Dit denkbeeld is niet zóó verwerpelijk. Ds. W. E. Mense, sedert 14 Augustus predikaat bij de Ned. Herv. Gemeente te Westkapelle, en dezer dagen met een verlof van vijf weken vertrokken, berichtte den kerkeraad, dat zijn eerstvolgend op treden teveDS zijn afscheid van zijne gemeente zal zjjn. O M D E B WIJ S, De heer C. Hollestelle te Goes, die bij het jongst» examen de onderwijzers-akte behaalde, heeft een» benoeming ontvangen tot onderwijzer aan een» Christelijke school te Maassluis. Op de voordracht voor rector van het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam zjjn geplaatst de heeren Dr. S. J. Warren, rector te Dordrecht, en Dr. J. H. MoII, rector te Amersfoort. Benoemd tot onderwijzeres aan de cbr. school te Vlaardingen mej. A. Cappon van Goes. Benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school te Scherpenisse, de heer J, Slot te Haamstede. Geslaagd te Arnhem als onderwijzeres mej. J. J. M. Bolle van Zonnemaire. De heer G. J. Visser, hoofd eener school te Rozenburg, die eene beweging op touw beeft gezet om van den Minister van Binnen]. Zaken een beeluit uit te lokken tot het houden van najaars-examens voor onderwijzers, heeft uit alle oorden des lands bewijzen van adhaesie met dit streven ontvanger Het adres, voorzien van een honderdtal bandteek ningeD, is thans den Minister van Binnenl. Zal Vrijdag 1.1. hield de Afdeeling het N. O. G. te Scherpenisse hare eerste ring in dit jaar. Zij was door 28 dames en te* bezocht. Na de gebruikelijke welkoro&tgroet den Voorzitter, traden als nieuwe leden ^tot Afdeeling toe mej. en de heer Radiaker en Gcrm» van St. Maartensdijk, de heeren Wissel''^® van den Ende te Oud-Vosmeer en de beer 1 van Tholen. Als inleider van het eerste pnnt op agenda was de heer Boogaart van Poortdi* het woord over «Haast u langzaam". deze spreuk vooral in de school zien WP* Het groot aantal leervakkeu en bet to** aantal schooljaren voor eiken leerling zijnd'f*; oorzaak, dat van de zijde van dea oncier^* behoedzaamheid wordt geöischt, ten eindi**^ lingen tot het degeljjk verwerken van A gelegenheid te geven. Inleider Wèrnsi „e de ver schillende leervakken, in artikel 2 der wet op het L. O. genoemd, in noodzakelijke, nuttige en aan gename te verdeelen en die respectievelijk in de laagste, middelste en hoogste klassen op den voor grond te laten treden, zoodanig, dat in de eerste alleen de noodzakelijke, in de tweede ook de nuttige en in de derde eindelgk de drie soorten worden onderwezen. Behalve lezen, schrijven, rekenen en taal zou hg als noodzakelijke leervakken ook nog gezondheidsleer en plantkunde als zoodanig be schouwd willen zien. In menig opzicht droeg deze lezing de goedkeuring der vergadering weg, doch in strijd met de meening van den inleider, was zg afkeerig vaa het denkbeeld om de nuttige en aan gename vakken, als: teekenen, zingen enz. uit de laagste klassen te verbannen. In de pauze werd door den Penningmeester rekening en verantwoor ding gedaan over het afgeloopen dienstjaar. Het belangrijk batig slot leidde er toe, dat op voorstel van den heer Slager te St. Annaland de contributie voor dit jaar met 1 gld. per lid werd verminderd. Na de panze leidde de heer Avé van Tholen het tweede punt, «Assurantie" in, en Spreker had hier op het oog de onderlinge verzekering tegen brand schade, uitsluitend voor onderwijzers in het leven te roepen een onderwerp, waarover in den laatsten tijd in enkele schoolbladen veel is gehandeld. Inleider toonde met cijfers overtuigend aan, dat het tot stand brengen van zulk een verzekering zeer te ontraden is. Door bemiddeling van den heer Heijboer werd op deze vergadering de gelegenheid gegeven kennis .te maken met de teeken-methode van den heer W. Versluis. De heer van Dijk, teekenonderwijzer te Tholen, had de welwillendheid deze methode toe te lichten en zijn oordeel er over te geven. Hij kwam tot het resultaat, dat ze alle aanbeveling verdient, daar zg van alle methodes de meeste goede eigenschappen in zich vereenigt. Aan het slot van de vergadering sprak de Voorzitter nog een hartelijk woord van afscheid tot den heer C. van der Graaff, die door het aanvaarden eener betrekking buiten het onderwijs de school heeft verlaten en zich buiten het eiland met ter woon gaat vestigen. Eindelgk werd tot afgevaardigde voor de jaarvergadering van de Gewestelijke Vereeniging Zeeland, in de Pinksterweek te Vlissingen te houden, gekozen de heer L. Heijboer, hoofd dor school te Scherpenisse. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering. 's Gravenhage, 25 April 1896. Of de Schnttergwet spoedig zal gewijzigd worden dat betwijfel ik, maar plezier heeft die «schutter op klompen" van onze Haagsche burgerwacht toch wèl gehad van zijn inval om ter oefening te komen op de houtblokken, die onze voorouders zoo gaarne gebruikten en die in ons waterachtig landje bijna, een behoefte waren geworden. Niet alleen dat hii eenige kameraden, natuurlijk socialisteu, heeft weten over te balen om ook buitensporigheden te ver richten b.v. op paarden of ezels op te komen, maar hg beeft het publiek der onderste lagen, onze aan staande kiezers of misschien juist de laag die nog buiten het kiesrecht zullen komen te staan, zóó weten te pakken, dat eemge malen Don Haag totaal in beweging i8 geweest oui de .staatjes* bii te wonen, dm men voorzag en die zjjn uitgebleven, dank zij de krachtige maatregelen tot bescherming van de oefeningen, genomen door het hooger gezag, en dank zB het kalm optreden der schotterj'zelve. j^ÉügütiÉi1 jÉÜÉMfti «lAey iltijTTfernfrifiT^1^'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 3