ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 28 April 1896. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6760. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot det Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 nre bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Plaatsing van kinderen op de school A. Zitting van Commissarissen dier School in het School lokaal in den Wevershoek (Hoofd de onderwijzer J. TH. Oosterman), op Woensdag deu ^9 April 189(>, des avonds te T uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. l_>e toelating g-escliietlt slechts eens in het jaar. Om als loei'lingfen op <1© School te worden toegelaten, moeten de hin deren in 1890 of vroeger geboren zjjn. Gemeente-Reiniging. Lediging van Privaatputten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op hunne bekendmaking van den 13den Dec. 1893; Gelet op het voorstel der Commissie van Fabricage; Maken bekend, dat van af 15 April 1896 het ledigen van privaatputten in deze gemeente zal geschieden tegen het navolgende tarief: Twee gulden per put, indien in denzelfden nacht drie of meer putten worden geruimd. Drie gulden per put, indien in denzelfden nacht twee putten worden geruimd. Zes gulden per pat, indien in denzelfden nacht slechts één put wordt geruimd, (tot het ruimen van één enkelen put naar dit tarief wordt niet overgegaan, dan .ia verloop van veertien dagen, nadat de aanvrage daartoe is gedaan, tenzij de belanghebbende de ruiming binnen dat tijdsverloop mocht wenschen, zullende hij alsdan zeven gulden per put moeten betalen). Indien de ruiming van een put niet in één nacht kan geschieden, dan moet voor eiken nacht, dat daartoe langer moet geruimd worden, vyf gulden worden betaald. Zierikzee, den 14 April 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Transvaal. Met de laatste mail werd uit de Transvaal een anecdote medegedeeld. President Krliger vertelde onlangs, dat hij na den wapenstilstand in 1881 een gesprek bad gevoerd met den Engelschen generaal sir Evelyn Wood, ridder van bet Victoria Cross, een krjjgsman zoo moedig als er een is. De generaal vroeg aan den president of hg dacht, dat indien de Boeren op den Majubaheuvel geweest waren, zij er door de Engelscbe soldaten niet hadden kunnen afgejaagd worden. De president meende van neen. »Maar het terrein was ongunstig voor de ver dediging", meende sir Evelyn. Toen antwoordde president Krüger: Bij Bronkhorstspruit hadden de Engelschen een vlak terrein; «bij Schuinshoogte hadden ze de kleine Koppies bezet «bij Majuba hadden ze een hoogen berg bezet. «Welk terrein willen do Êngelschen dan toch in 's hemels naam wel hebben om niet verslagen worden". Sir Evelyn zweeg. De heer Meischke, wien voor 67.000 pond sterling (f 804.000) de bouw van het nieuwe post kantoor te Pretoria is opgedragen, is een Hollander, vroeger te Hoogezand woonachtig. Timmerlieden een toekomst in Transvaal. Ia een schrgven uit Johannesburg aan het Utr. Dbl. wordt medegedeeld, dat de bedrijvigheid in het bouwvak er weder toeneemt en dat er voor flinko, in alle opzichten zelfstandige timmerlieden uit Nederland, en ook voor andere werklieden in het bouwvak, eene goede positie in Transvaal te vinden is. Er is aan zulke werklieden bepaald behoefte. Men vindt te Johannesburg een groot aantal Nederlandsche aannemers. Een hunner heeft thans den bouw van een nieuw post- en telegraafkantoor aangenomen voor de som van f 840,000. Een bekwaam timmermansgezel verdient in Johannes burg 300 360 gld. in de week (dit zal zeker per maand moeten zijn. Red.) Is hij ongetrouwd en stelt hij geen te hooge eischen aan het leven, dan kan hg daarvan gemakkelijk 120 a 180 gld. over leggen, zoodat hg in weinige jaren een kapitaaltje bijeen heeft, waarmee hij naar het vaderland kan terngkeeren. Is hij getrouwd, ook dan kan hij, zonder krimp te lijden, jaarlijks wat overhouden en een in zgn stand welgesteld man worden. In de N. Rt. Ct. merkt zekere M. eveneens op: «Geen werkman verdient te Johannesburg of elders in Transvaal 300 360 gld. in de week. Een enkele, die voor onderbaas kan fungeeren, kan die som in de maand verdienen. Flinke timmerlieden, metselaars en schilders, die hun vak goed verstaan, verdienen per dag één pd. sterling, soms iets meer, zoodat men kan zeggen, dat zij per week 70 OA gulden kunnen verdienen. Wanneer zij in hun stand op onbekrompen wijze in hun onderhoud wekelijks 25 a 35 gld. overhouden. 1 voorzien, kunnen ijj weKeujKS zo a oo gia. overnouaen. Neemt men nu aan, dat zy gemiddeld per jaar 10 weken zonder werk zijn en toch moeten leven, dan kunnen zij toch jaarlijks 42 maal 30 r= 1260 10 maal 45 810 gld. overhouden. De rentestandaard is in Transvaal belangrijk hooger dan hier, waardoor een werkman na tien jaren arbeidens een niet onaardig kapitaaltje kan overgespaard hebben. En dit met zooveel minder inspanning dan hier, daar de ruwe arbeid door kaffers geschiedt en men slechts acht a negen uren per dag werkt". Amerika. Edison, die zich terstond na Röntgen's ontdekking ijverig is gaan bezighouden met de »X-stralen", werkt nog steeds aan het volmaken van zijn «fluoroscoop". De fluoroscoop is een toestel, waarmee men, zonder pbotographie, met behulp van de Röntgen stralen, door de lichamen heen kan zien. De uitvinding is gegrond op de eigenschap van sommige stoffen van lichtstralen in zich op te nemen, en die in donker weer te geven (lichtgevende, phosphoriseerende stoffen). Edison ging aan het zoeken van een stof, gevoelig genoeg om door Röntgen-stralen voldoende lichtgevend te worden en na lang zoeken bevond hg, dat calciumtungstate, een zeldzaam chemisch product, die eigenschap bezat. Hg plakte nu met collodium een papier met een mengsel van die stof op een doorzichtige plaat van celluloid. Die plaat maakte, aan de Röntgen stralen blootgesteld, die stralen zichtbaar. Om nu alle ander licht af te sluiten, is de plaat in een koker besloten, door welks nauw kijkgat men dan de werking der X-stralen kan waarnemen. Bjj het toestel behoort voorts een luchtpomp, om de crookes-buizen naar bebooren luchtledig te houden, iets waarmee men nog al eens bezwaren heeft. In het laboratorium van Edison gebruikt men den fluoroscoop als volgt: Wil men b.v. een hand onderzoeken, dan wordt die gelegd op het deksel van een kist, waarin een crookes-buis is besloten. Brengt men die nu onder den fluoroskoop, dan ziet men een 6terk wit licht, waardoor de hand doorschijnend wordt, zoodat men al de beenderen nauwkeurig kan waarnemen. Edison heeft dezer dagen met een grooten fluoroscoop het geheele lichaam van een zjjner assistenten kunnen doorzien. Onder de passagiers van een stoomboot, welke te New-York aankwam, was er een, die de aandacht der politie trok door den zonderlingen vorm van zijn beenen. Die man werd aangehouden en onder zocht, en nu bleek het, dat hij in zgn pantalon een groot aantal gouden Zwitsersche horloges had verborgen, van welk artikel een hoog invoerrecht geheven wordt. De smokkelaar werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Hg is een handelaar uit Zurich, die wegens het maken van valsche wissels wordt vervolgd en die nu wegens een nieuw misdrijf in handen viel van de New-Yorksche politie, nog vóór hij een voet aan wal had gezet. De Zwitsersche Regeering verlangt zijne uitlevering, maar eerst moet hg zgn straf in Amerika ondergaan. Engeland. Londen, 25 April. De Times verneemt uit Kaapstad, dd. gisteren, dat uit Johannesburg bericht wordt, dat talrijke wagens van Boeren uit Pretoria vertrekken met krijgsbehoeften en veld-equipementen. De bestemming is onbekend. Frankrijk. Parlfs, 25 April. In een langdurig onderhoud met president Faure heeft Sarrien uiteengezet dat hij slechts een oplossing der crisis mogelijk acht door de vorming van een ministerie van verzoening, met een progressistisch program. President Faure heeft Sarrien uitgenoodigd een Kabinet te vormen. Sarrien zal morgen antwoorden. België. In het arrondissement Verviers hebben thans op 47 fabrieken de arbeiders het werk gestaakt. Het loonverlies bedraagt dagelijks 24000 francs. Er worden groote betoogingen in verschillende plaatsen op touw gezet. De verkoop van den inboedel van den voort- vluchtigen Brusselschen notaris Yerhaegen heeft 30.000 fr. opgebracht. De wjjnkelder alleen bracht 12.000 fr. op. Vrijdagnacht omstreeks halfeen werd de brand weer te Antwerpen gealarmeerd voor een geweldigen brand, die in de vernisfabriek van de firma E. Resse- leers aan de Vlaanderenstraat was uitgebroken. Hevig woedde het vuur reeds toen de brandweer ter plaatse verscheen en de stroomen brandende spiritus, vernis en andere chemische stoffen, die uit de ontploffende vaten overal heenspatten, deden voor de belendende perceelen het ergste vreezen. Machtige vuurzuilen stegen uit het half verteerde dak eu de vensters der fabriek omhoog om door den sterken noord-westenwind naar alle richtingen heengedreven te worden, zoodat de hitte nabjj het brandende gebouw van dien aard was, dat de brandweer de plaats des onbeils niet kon naderen en de huizen aan de overzijde der 6traat geblakerd werden. Twee huizen aan de overzijde der fabriek vatten weldra vuur en na korten tgd vereenigden de ruurgolven van twee branden zich tot één geweldige vlammenzee. Het gevaar werd onophou delijk grooter. Links en rechts van de vernisfabriek geraakten ook de huizen 9, 11 en 13 in brand, een half uur later stond de suikerfabriek der tinna Winders in lichterlaaie en de brandweer machteloos tegenover een onheil van zulke geweldige afmetingen. Stroomen brandende gesmolten suiker vloeiden met de brandende vernis hoog opvlammend door de straat, die een grootsch doch onheilspellend schouw spel opleverde. De straat brandde nu over de geheele lengte en de stoombrandspuiten, tot aan de hoeken der straat teruggedreven, bepaalden zich slechts bij het nathouden der hoekhuizen. Omstreeks kwart vóór drieön stonden tien huizen in vollen gloed, terwijl het vuur zich een weg tot aan de Klooster straat had gebaand. Eindeljjk ging de wind liggen en verminderde het vuur bij gebrek aan voedsel, zoodat de brandweer tegen halfvier meester van het terrein werd. Een grootsch tooneel van verwoesting levert de Vlaanderenstraat thans op. Een woeste dooreen geworpen massa puin, balken, ontzette machinedeelen en ineengesmolten fabrieksproducten. De door vuur en water aangerichte schade is enorm. Vooral de kleine burgers, wier kelders ondergeloopen zijn, lijden, daar de meesten met verzekerd waren, gevoelige verliezen. Persoonlgke ongelukken kwamen niet voor. De totale schade wordt begroot op één millioen gulden. De vernis fabriek is bij verschillende maatschappijen verzekerd voor f 135,000, de suiker voor f 70,000, waarde in entrepot, terwijl het huis van den heer Winders, waarin verscheidene kunstschatten geborgen waren, bij de «Assurance générale, verzekerd is. De liquideerende maatschappij der Antwerpsehe Wereldtentoonstelling van 1894 had, blijkens haar thans openbaar gemaakte balans, 509,185 fr. m kas. Na aftrek van verschuldigde gelden en van 264,000 fr. als reservefonds voor nog aanhangige processen enz. bleef er een batig saldo van 225,335 fr. over, wat de uitkeering van een voorloopig dividend van 14 percent mogelijk maakt. De gewezen Fransche Minister van Financiën Jules Roche heeft in de Figaro een statistiek ge publiceerd, die een zeer interessante vergelijking biedt tusschen het Europa van vóór 2 eeuwen en het tegenwoordige. Tegen het einde der regeering van Lodewjjk XV, aldus schrijft Jules Roche, stond Frankrijk ontegenzeggelijk aan de spits der be schaafde wereld, die zich toenmaals tot Europa beperkte. De Franschen waren een volk van 20 millioen zielen. Engeland had terzelfdertijd, volgens Macaulay, nauwelijks 6 millioen inwoners. Het Duitsche rjjk had niet meer inwoners dan Frankrgk en daartoe behoorde dan nog Oostenrijk met 10 A 12 millioen inwoners. Pruisen, dat juist een koninkrgk was geworden, Lad niet meer dan 2 millioen inwoners. KusiA-d lag aan het andere einde der wereld en telde in de Europeesche beweging nog niet mede. Het had in 1724 6,040,000 inwoners van het mannelijk geslacht, wat eene bevolking uitmaakt van 12 A 13 millioen. Polen had 10 a 11, Spanje 8 a 9 en Italië 10 11 millioen inwoners. De groote mogendheden van Europa hadden te zamen 50 A 60 millioen inwoners, geheel Europa had er 120 130 millioen. Zooals gezegd, stond Frankrgk aan de spits. Niet alleen door zgn aantal inwoners, maar ook door zgn rgkdom, zijn eenheid, zijn kracht. Ten tijde der revolutie was hierin weinig verandering gekomen. Frankrgk telde toen 25 millioen inwoners, Duitsch- land ongeveer evenveel, Engeland 12 millioen. Frankrgk stond nog altijd bovenaan. Toen in 1870 de Fransch-Duitsche oorlog uit brak, bekleedde Frankrgk niet langer de eerste plaats. Deze werd toen ingenomen door Rusland, dat (in Europa en Azië) 78 millioen inwoners telde. Onder de overige Europeesche staten was Frankrgk evenwel nog altjjd de eerste met 38 millioen in woners. Na Frankrgk kwam Oostenrgk-Hongarge met 36 millioen inwoners. De landen, die thans te zamen het Duitsche rjjk nitmakenhadden ongeveer 38 millioen inwoners, dus ongeveer even veel als Frankrgk. Engeland had nog geen 30 millioen inwoners, de Vereenigde Staten 38 millioen. Sedert heeft er eene groote verandering plaats gegrepen. Thans heeft Frankrgk nóg 38 millioen bewoners en is daarmede tot den 5en rang vervallen. Boven aan staat Rnsland met 100 millioen; dan komt Duitschland met 52:/4 millioen; Oostenrgk-Hongarge met ruim 43 millioen en Engeland met 40 millioen. Na Frankrgk komt Italië met 31 millioen. Terwgl Frankrijk's bevolking in de laatste eeuw dus met 50 is toegenomen, is die van Engeland in datzelfde verloop van tijd verviervoudigd, die van Rusland meer dan driemaal zoo groot geworden, die van Duitschand verdubbeld (Pruisen vervijf voudigd) en die van Italië bijna verdubbeld. Buiten Europa is de bevolking der Vereenigde Staten met 70 millioen toegenomen Japan, dat nu ook begint mede te tellen onder de beschaafde natiën heeft eene bevolking van 42 millioen zielen, dus meer dan Frankrgk. Jules Roche acht deze cjjfers zeer bedenkelijk voor Frankrgk en hg houdt zijn landslieden voor, dat zg niet moeten vergeten, dat het eerste element der nationale kracht, het machtigste werktuig en het nuttigste kapitaal, de mensch zelf is. VOOR BAKKERS. Omtrent het brood, dat rechtstreeks uit graan wordt gebakken, deelt dr. L. M. in de Nijverheid nader het volgende mede: De Duitsch-Rnssische koopman F. J. Gelinck te Riga heeft een in alle rjjkon geoctrooieerde methode gevonden, waardoor al de huidige gebreken in de gebruikelijke broodbereiding op eenvoudige wijze worden voorkomen. Door deze methode wordt het brood rechtstreeks uit het graan gemaakt zonder het graan door malen vooraf fijn te maken en daarna te builen; de rogge, do tarwe wordt niet in meel veranderd, maar rechtstreeks in deeg omgezet en dan gebakken. Het bereiden van brood op deze nieuwe manier is zoo eenvoudig, dat het te verwonderen is, waarom niemand vroeger op dat denkbeeld is gekomen. Nadat het graan bevrjjd is van onkruidzaden, zand en steentjes, stof enz. (droge zuivering) wordt het in een knip met aan- en wegvloeiend water zoo lang gewasschen, totdat het water helder afloopt. Door dit wasschen wordt alle onzuiverheid vau katten, muizen eu vogels, brandsporen en moeder- koorn verwgderd, welk een en ander tot heden eenvoudig mede werd gemalen. Vervolgens wordt het gewasschen graan met heet water gebroeid, totdat het met gemak tusschen de vingers tot brij fijn te wrijven is. Het gezonde graan zakt bij het broeien spoedig ten bodeip, terwijl aan de opper vlakte van het warm9 water een stinkende laag drijft, die afgeschept wordt. Na deze beide voor bereidingen komt het aldus behandelde graan in een deegmolen, waarin het, zonder weder met menschenhanden in aanraking te komen, in deeg veranderd wordt en met zuurdeeg en zout wordt vermengd. Het brood wordt op de gewone wijze gebakken. veelheid suiker aan de dageljjksche voeding ver keerd is. Onwillekeurig herinnert men zich de lessen uit de prille jeugdals moeder, de goede en zuinige huis vrouw, mot de meeste zorg de suikerpot in de kast wegsloot, en, met lijfstraffen dreigende, zeide «Waag het niet een stukje suiker te snoepen, je zondt er al je tanden door bederven en je voor de rest van je leven een slechte maag bezorgen". Van daar komt, gelooven wij, de natuurljjke afkeur, die veel mannen voor sniker hebben. De 6niker is echter meer dan een gewone snoeperjj die onzen smaak streelt. Ze is een waar voedsel. Wg zeiden zooeven, dat de ontdekkingsreizigers, en in de eerste plaats De Brazza, haar nuttige eigenschappen wisten te waardeeren. De geleerden hebben thans op wetenschappelijke wijze de vraag aan de orde gesteld. En op de vraag: «Moet mon, ja of neen, veel suiker gebruiken om gezond te blijven heeft een physioloog van naam eenvoudig met »ja" geant woord. Suiker is alleen schadelijk in zekere gevallen van ziekte, die bovendien duidelijk omschreven zijn; voor den gezonden mensch is ze nuttig. Het is een voedsel zonder weerga voor het onder houd en het herstel der spierkracht. Men behoort ze te gebruiken, evenals de Kozakken uit de legende de eindjes vetkaars verslinden, en men zal er zich wel bij bevinden. De Nansauty maakt in de volgende bewoordingen melding van de proeven van dr. Monin «De suiker is voedsel voor de spieren; voegt «men 200 gram suiker toe aan eene lichte maar ontoereikende voeding, dan zal een arbeider daar- «door in staat zgn tot 30 pCt. en meer boven zgn «gewone werk te verrichten." «Voor hen, die behoorlijk gevoed zgn, geeft het «gebruik van 250 gram suiker, in acht uur tijds, «een toename van spierarbeid van 22 tot 36 pCt." Dr. Monin geeft ook nog een recept, dat wjj gaarne mededeelen, aan een ontelbaar aantal personen, die daarvan nnt kannen trekken. «Het gebenrt dikwgls", zegt hij, «dat men zich tegen half zes 's avonds, tusschen het bijna vergeten déjeuner en het middagmaal, dat nog in het verschiet ligt, wat loom en slap gevoelt: het zijn de spieren, die hun middagslaap nemen. Om ze weer op te wekken, moet men tegen vier uur 's middags vijftig gram suiker innemen. De spieren worden wakker geschud, de energie aangewakkerd en gij zijt frisch en op gewekt. Het recept is eenvoudig, gemakkelijk, goedkoop en berekend voor ieders beurs. Wij hopen, dat het van dienst kan zijn aan tul van onze lezers, die thans onderworpen zgn aan bizondere oefeningen bij de manoeuvres, en waarvan velen, aan een zittend leveü gewoon, plotseling tot eene vermoeiende levenswijze gedwongen worden, die een aanmerkelijk verbruik van spierkracht vordert. Dank zg eenige klontjes suiker, die men gedurende den marsch opeet, zullen zij het kunnen volhouden, zonder dat hun de beenen te veel nasleepen. De wetenschap zegt het, en wat zij zegt dienen wg te gelooven. Vóór dat de wetenschap er zich mee had bemoeid, wij achten ons verplicht het te herhalen, hadden belanghebbenden, door eigen ondervinding, deze ontdekking reeds gemaakt. Om deze versterkende eigenschappen van de suiker doen de mijnwerkers daarvan zooveel mogelijk in de koffie, die zg drinken, vóórdat zg zich aan den arbeid begeven, Sedert de sport van het rijwiel zich zoo sterk heeft ontwikkeld, gaat er geen week voorbij, dat niet de een of andere industrieel een nieuw middel uitvindt, waardoor de wielrijders het uiterste van kracht en taaiheid zullen verkrijgen, dat het men- scheljjk lichaam kan bereiken. Welnu, ziehier, het ware krachtmiddeleenige klontjes suiker, die gij gaat halen bij den kruidenier op den hoek. A. DEBBLAY, Ingénieur civil. indien het kapitaal op die manier zou willen Rqspringen. De risico, die de bezitters van het kapitaal, dat zg op de voorgestelde wijze leenen, zullen loopen, kan door doelmatig getroffen overeenkomst, tot een minimum worden teruggebracht zooal niet bijna geheel worden opgeheven, bgaldien het pandverband wettig, op min kostbare manier, kan worden tot stand gebracht. Mocht het gelukken de vlasserij weer te doen opbloeien, mede door het gepast geven van voor schot op het gereepte vlas, dan zou daarmede een groot volksbelang zgn gebaat. Dordeboht, 15 April 1896. M. VAN KOOIJ. (Maas- en Mertvebodé). AT JEH. Woensdag vervoegde zich aan het departement van marine de marinier 2e kl. B. Wolff, die uit naam van 200 zijner kameraden een onderhoud met den Minister verzocht. Aan den adjudant van den Minister, die hem bjj afwezigheid van dezen te woord stond, legde bij het verlangen der 200 bloot om te mogen overgaan bij het Indisch leger buiten eenig bezwaar van den lande, daar het hun niet om eenig voordeel te doen was, maar om in de moeieljjke omstandigheden van het oogenblik het vaderland te dienen, zooveel in hun vermogen was. Tot zgn groote teleurstelling bleek hem spoedig, dat om welke reden dan ook, de vrijwillig aan geboden diensten niet konden worden aanvaard. Naar men zegt, zou generaal Vetter van de hulp der mariniers niet gediend willen zgn. Aan het Maasstation te Rotterdam kwamen Zaterdag 200 man Koloniale Reserve uit Nijmegen aan, bestemd voor Atjeh. Langs de oevers was het zwart van de menschen. Zg werden ontvangen door de muziek der «Weerbaarheid" en de staf muziek alsmede verschillende officieren en de Vereeniging- van Oudstrijders. Zij werden in acht sleepbootjij naar de «Gedeh" aan de Wilhelminakade ingescheept. Op het dek sprak majoor Notten, commandant der Koloniale Reserve, die wees op den Atjeh-krijg en besloot met de voorlezing van den toast der Koningin-Regentes op het Indische leger. Voorts werden militaire toespraken gehouden door den commandant der mariniers, kapitein Polw van de schutterij en voorzitter der oud-strijders. De detachement-commandant Pilger dankte sprekers. Te 12.30 vertrok de «Gedeh" onder donderen" hoera en volksliederen. Blijkens bij het departement vao koloni' Zaterdag 1.1. ontvangen telegraphisch bericht den Gouverneur-Generaal zgn aan hunne voor vgand bekomen wonden overledende sergeantr Rhee en de fuseliers _A. Hermans en C. je. Aan het Utr. Dagbl. werd het volgende geschreven Indertijd men herinnert het zich nam generaal Van Swieten den Kraton te Atjeh in, en toen ging het van mond tot mond: «Nn is het uit". Nu uit, zoo vroeg men, en de vragers maakten zich later vroolijk over dit gezegde, lettende op het verder verloop der voor ons zoo kostbare Atjeh- geschiedenis. Mogen we daarom hier eens herinneren wat de generaal toen zei in een particulier gesprok? Op de vraag: «Generaal, is het nu werkeljjk uit", antwoordde hg «Ja, zoo ons gouvernement de wijsheid heeft zich te bepalen tot het bezetten van den Kraton, met behoud van een vrijen uitgang naar zee; «Neen, zoo men de onvoorzichtigheid heeft meer binnenslands te gaan opereeren", waarvan deze generaal niets dan onspoed verwachtte. Ingezonden S t u k k e n. Oc suiker in de voeding. Journal cChygiene, 18 Juillet 1895 No. 982. De Brazza, die zgn vermoeiende tochten in de Afrikaan8ohe wildernis niet meer telt, zeide: «Met drie sardijntjes en eenige klontjes suiker per dag kan een man marcheeren". Op marsch, zijn voorschrift opvolgende, heeft De Brazza altijd een doos bij zich, waarin zich eenige klontjes sniker bevinden, die hjj opknabbelt, als hij een aanmaning krijgt van zijn maag, die hem aan de etensuren herinnert. Het feit: suiker te eten, om gemakkelijker ver moeienissen te overwinnen, is niet eene eenvoudige manie van de reizigers, jagers, voetgangers en arbeiders, die het voorbeeld van De Brazza opvolgen. Het is een gewoonte, waarvan de ondervinding de voordeelen, die zij aanbrengt, heeft aangetoond. Deze voordeelen waren echter slechts aan enkelen bekend, zelfs nu nog meenen een menigte van mensohen, dat de toevoeging van een kleine hoe- Aan onze Kapitalisten en Vlasboeren. Een ieder, die een open oog heeft voor den gedrukten toestand van de eertijds zoo bloeiende vlassergen, zal met voldoening kennis genomen hebben van het belangrijk artikel van den heer Corns, van* Nes te Rjjsoord, in dit blad van 21 Maart j.l.j terwijl zij, die bij de vlasbewerking betrokken zgn, niet zullen nalaten de in dat stuk gegeven wenken zooveel mogelijk op te volgen, daar het geheele betoog klaarbljjkeljjk met groote kennis van zaken geschreven is. Onder anderen wordt in dat stuk den vlasboeren op het hart gedrukt, jarig vlas te roten, waartoe, zooals de geachte schrijver aantoont, zoo tennaastebij, dubbel kapitaal wordt vereischt. Dit laatste zal, bij den gestadigen achteruitgang van het bedrijf, voor zeer velen een ernstig bezwaar opleveren. Hieraan kan echter worden tegemoet gekomen, bgaldien de bezitters van kapitaal bereid mochten zijn, om op het vlas, zoodra het gereept is, totdat het geroot en later voor de markt geschikt gemaakt zal zijn, een zeker bedrag tegen billijke rente voor te schieten, met in pand geving van het product, voor zooveel die wettig kan worden tot stand gebracht. Er zijn aan die manier van geldleening zeer zeker groote moeilijkheden verbonden, die niet zoo heel gemakkelijk zgn uit den weg te ruimen, doch bgaldien aan de zijde van het kapitaal een ernstig streven bestaat om de bedreigde ng verheid voor verderen ondergang te behoeden, kan er in die richting zeer veel met succes worden gedaan. De aandacht van het kapitaal en geldnemers op dit punt te vestigen, is het doel van mijn schrijven en stel ik mij gaarne disponibel om met belang hebbenden deze gewichtige zaak breeder te bespreken en ook om aangaande werkelijke bezwaren te worden onderricht, ten einde te trachten die uit den weg te ruimen en zoo mogelijk tot eene proefneming op kleine schaal te komen. Bevoegde personen, met wie ik een onderhoud over deze zaak had, zouden het zeer toejuichen, Wat men tegenwoordig eischt voor surnu merair bij posterijen en telegraphie. o. duidelijk en net schrift; b. kennis van de Nederlandsche taal, van hare spelling, spraakkunst en haren stijl, alsmede van de voornaamste voortbrengselen barer letterkunde. Vaardigheid om zich zoowel mondeling en schrifte lijk, ordelijk en duidelijk uit te drukken; c. kennis van de Fransche taal. De aspirant zal in de regels der spraakkunst ervaren on in staat behooren te zijn een stuk van de Nederlandsche in de Fransche en van de Fransche in de Nederland sche taal, zonder grove fouten, over te brengen. Hij behoort zich tevens in het Fransch op eene goed verstaanbare wijze, mondeling en schriftelijk te m kunnen uitdrukken. Kennis van de regels der Engelsche en Hoog- m duitsche spraakkunst en genoegzame bedrevenheid m. in beide talen om uit het Engelsch en het Duitsch in het Nederlandsch en van het Nederlandsch en Engelsoh in het Duitsch te kunnen overbrengen. Het vaardig lezen van gewoon Hoogduitsch schrift is vereischte. Bekendheid met de voornaamste voortbrengselen der Fransche, Engelsche en Duitsche letterkunde d. vlug en nauwkeurig rekenen, waarbij eene volledige en grondige kennis der behandeling van gewone en tiendcelige breuken, wat de vier hoofd regels betreft, vereischt wordt. Grondige kennis van het metriek stelsel van maten en gewichten en van de eigenschappen en toepassing van de leer der evenredigheden; e. aardrijkskunde in haren vollen omvang, meer bijzonder die van Nederland en van de Nederland sche koloniën en bezittingen in andere werelddeolen. De staatkundige indeeling eu de grenzen der voornaamste staten, gemeenzaamheid met het gebruik van landkaarten, waarop de candidaat met gemak de zeeën eu meren, den loop der rivieren en de ligging van bekende plaatsen zal behooren te kunnen aanwjjzen. Ten aanzien van Nederland wordt dit onderzoek ook tot kleinere plaatsen uitgestrekt. Beginselen der cosmographie of wiskundige aardrijks kunde, omvattende de kennis van de gedaante eu afmetingen der aarde, van de plaatsbepaling op hare oppervlakte, van de voornaamste verschijnselen, ont staande door de beweging der aarde en om haro as en om de zonvan zons- en maansverduistering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1