ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 16 April 1896. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. lita Verflohgnt DIN8DAGK, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6755. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Ct«. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot dei Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij aan Pitster* Adriaunse, wonende in deze gemeente, en zgne rechtverkrijgenden, vergunning hebben verleend tot de oprichting van eene drogerij (eest), ten behoeve eener sigarenmakerswerkplaats, op het erf achter zijne woning, staande op de Oude Haven, plaatselijk gemerkt wijk D No. 488, kadastraal bekend Sectie B No. 321. Zierikzee, den 13 April 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. DRANKWET. ~"De üuiu*ttofc,gsïi-.rt bil WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat by hen een vu.^ckschrift is ingekomen om vergunning tot verkoop van stérken drank in het klein, ran: ADRIAAN MARINUS VAN NIEUWENHUIZE, voor den winkel van het huis, staande op der. Dam, wijk B No. 84. Zierikzee, den 14 April 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, I JAN SNELLEN, Secretaris. Gemeente-Reiniging. Lediging van Privaatputten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op hunne bekendmaking van den 13den Dec. 1893; Gelet op het voorstel der Commissie van Fabricage; Maken bekend, dat van af 15 April 1896 het ledigen van privaatputten in deze gemeente zal geschieden tegen het navolgende tarief: Twee gulden per put, indien in denzelfden nacht drie of meer putten worden geruimd. Drie gulden per put, indien in denzelfden nacht twee putten worden geruimd. Zes gulden per put, indien in denzelfden nacht slechts één put wordt geruimd, (tot het ruimen van één enkelen put naar dit tarief wordt niet overgegaan, dan na verloop van veertien dagen, nadat de aanvrage daartoe is gedaan, tenzij de belanghebbende de ruiming binnen dat tijdsverloop mocht wenschen, zullende hij alsdan zeven gulden per put moeten betalen). Indien de ruiming van een put niet in één nacht kan geschieden, dan moet voor eiken nacht, dat daartoe langer moet geruimd worden, vyf gulden worden betaald. Zierikzee, den 14 April 4896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Rapport afsluiting haven door een schutsluis en inpoldering Dijkwater. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het «Rapport omtrent de mogelijkheid en wenschelijkheid van het afsluiten van de Zierikzeesche haven door middel van een schutsluis, het inpolderen van het Dgk water en het uitvoeren van verschillende met de afsluiting in verband staande werken", ter Gemeente-Secretarie, in druk verkrjjgbaar is gesteld tegen betaling van f 1,75 per exemplaar. Zierikzee, den 15 April 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burger JAN SNELLEN, Secretaris. Transvaal. In de akte van beschuldiging tegen het Johannes- burger Re form-Committee wordt den leden zonder onderscheid het volgende ten laste gelegd: 1°. dat zij zich met dr. Jameson verbonden om de Republiek binnen te vallen en een opstand te Johannesburg verwekten; 2°. dat zij, optredende als het Reform-Committee, dr. Jameson onwettig steunden, nadat hij aan het hoofd van een gewapende macht de Republiek was binnengevallen dat zij Johannesburg van wapenen voorzagen om hem te helpen, en hem inderdaad hielpen door hem gewapende troepen te gemoet te zenden en door hem van leeftocht te voorzien; 3°. dat zij op onwettige wijze gebruik maakten van Maxims kanonnen, wapenen en ammunitie, en die onder het volk uitdeelden, met het doel de Republiek te ondermijnen; 4°. dat zij zich de function en de macht van de Republiek aanmatigden, door de gevestigde politie ter zjjde te stellen, eigen politie aan te stellen en een zekeren Trimble te bekleeden met rechterlijke macht in politiezaken, welke macht hij feitelijk uitoefende. Bij het onderzoek naar de oorzaak van de dynamiet-ontploffing te Johannesburg is bevestigd, dat het dynamiet niet afgeleverd werd, omdat de ontvanger zooals nu blijkt, een vertegenwoordiger van Lippert weigerde pd. st. 3 onkosten te betalen. De toevloed van immigranten, meestal werklui, naar de Johannesburgsche goudvelden is weer zoo groot als ooit te voren. Engeland. Twee leden van den Transvaalschen Volksraad, Meintjes en Jooste, behoorende tot de progressieven in den raad, zijn Zaterdag uit Southampton naar Zuid-Afrika vertrokken. Naar hun zeggen aan een vertegenwoordiger van Reuter hebben zij met Chamberlain gesproken. Wat er verhandeld was, mochten zjj niet zeggen. Ouitschland. In de wetenschappelijke wereld te Berlijn is groote sensatie gewekt door de volgende Donderdag in de bladen opgenomen advertentie van prof. Robert Langerhaus: «Gisteren namiddag te zes uren overleed plotseling ons nog kort te voren de beste gezondheid genietend zoontje Ernst, tengevolge van een inspuiting met Behring's heilserum". Prof. Langerhaus is prosector aan het stedelijk ziekenhuis te Moabit. Dezer dagen werd zjjn kinder meisje door diphtheritis aangetast en naar het ziekenhuis gebracht. Daar de mogelijkheid bestond dat het -u .i^je reeds de kiemen harer ziekte aan de kinderen had medegedeeld, werd oj» aanraden van de geneesheeren van het ziekenhuis dadelijk een inenting verricht, als voorbehoedmiddel, bij het overigens volkomen gezonde en opgewekte kind. Eenige minuten, nadat men het knaapje met het serum had ingespoten, was het dood. Van zelve wordt het gebeurde druk besproken. Prof. Langerhaus heeft zelf zjjn kind ingespoten met serum, uit de apotheek van het door hem bestuurde hospitaal te Moabit; het nog overige sernm uit die apotheek is door de justitie in beslag genomen, om te onderzoeken, of het misschien bedorven was. Professor Brieger vermoedt, dat in dit geval misschien lacht mede ingespoten zal zijn, waardoor stolling van het bloed ontstaan kan. Het lijkje van Prof. Langerhaus' kind wordt te Berlijn van gerechtswege onderzocht. Het anatomisch ijnderzoek bracht niets bjjzonders aan het licht. Men is nu in afwachting van de uitkomst der scheikundige onderzoekingen. Ondertnsschen gaat de wanhopige vader voort, bekend te maken, dat zijn zoontje door het keel- serum van Behring is vergiftigd. Het had weinig gescheeld, of ook het jongste kind van den professor, 8 maanden oud, was met het serum ingespotenmaar dat werd niet gedaan, omdat de moeder zich er tegen verzette. België. Antwerpen, 11 April. Hedennacht te 11 uur brak in het ruim van het Belgische stoomschip «Cleves" dat hier met 560 vaten koolteer, 750 zakken naphtaline en een hoeveelheid jjzer en zout van Middlesbro was aangekomen en aan de Zuider- kaai (Statiekaai) lag te losBen, brand uit, doordat een groote petroleumlamp, die aau den mast was vastgemaakt, in het rnim viel. De brandweer was spoedig ter plaatse en stroomen waters werden in het ruim geworpen, doch het hielp niets, de brand woedde hevig voort en tot overmaat van gevaar had te half twaalf een hevige ontploffing plaats, tengevolge der in het rnim ver zamelde gassen, die vnur hadden gevat. Het dek, de dekhutten, een gedeelte van den mast werden weggerukt, van vele huizen werden de ruiten stuk geslagen en stukken van het schip werden honderd meters ver weggeslingerd, zoodat het een wonder mag heeten dat van de talrijke volksmenigte, die zich op de kaai bevond, niemand gekwetst werd. De slag moet recht in de hoogte zjjn gegaan, waardoor de stalen romp van het schip, alsmede de machines en het achterruim ongeschonden bleven, maar daar er gevaar bestond dat de hitte van het voorruim den ketel zou doen springen, sleepten 4 Bleepbooten de «Cleves" naar de overzijde van de rivier, waar zij op de plaat werd gezet en geheel uitbrandde. De schade is aanzienlijk. Nederland. 's Ciravenliage, 14 April. {Eerste Kamer). De afdeelingen hebben benoemd tot voorzitters de heeren Prins, Njjsingh, Geertsema, van Swinderen en W. Cremers. Aan de orde was allereerst het voorstel om ook voor leden der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad de eedsaflegging niet verplichtend te stellen. Als ontwerper van dit voorstel was de heer Gerritsen in de vergadering toegelaten, gezeten op een voor hem ingerichte plaats tusschen fle ministerstafel en de stenografenbank. De heer van Zinnicq Bergmann, overtuigd van de wettigheid en de wenschelijkheid van den eed, ging niet op in de eeds-quaestie zelf, maar had tegen het voorstel bedenkingen, ontleend aan het verschil in werkkring tusschen de beide colleges met de Staten-Generaal. Hij wees op verschillende misstanden, die daaruit zullen voortvloeien. De heer Melvil van Lynden erkende die mis standen en was tegen het ontwerp, dat zijns inziens vooruitloopt op de regeling van den ambtseed. De afgevaardigde der Tweede Kamer, de heer Gerritsen, trachtte de bezwaren te weerleggen door de opmerking, dat aan de belofte dezelfde kracht blijft toegekend als aan den eed en dat de mis standen, waarop men wees, thans ook bestaan ten opzichte van de niet-eedzwerende Doopsgezinden. Verder verdedigde hij zijn voorstel wegens het verschil in kracht van den staatsrechtelijken en den gerechtelijken eed. De heer Bergmann was wel overtuigd en beweerde, dat de belofte, door den voorsteller bedoeld, niet is een uiting van godsdienstige gezindheid, doch eene willekeurige dwaÜDg. De heeren van Swinderen en Rahusen, voorstanders van het ontwerp, stelden in het licht dat de bewijs kracht aan processen-verbaal toe te kennen, niet zal verminderen en de heer Rengers zag in het ontwerp de verdere toepassing van een grondbeginsel in de Grondwet voor de leden der Staten-Generaal reeds neergelegd. De heer Sassen zag in het wetsontwerp in be ginsel de afschaffing van den justitieelen eed. Nadat de heer Gerritsen zijn voorstel nog nader had verdedigd, werd het wetsontwerp met 24 tegen 17 stemmen aangenomen. De Kamer bekrachtigde vervolgens de regeling betreffende de gerechtskosten in strafzaken, de wijziging der wet regelende het veeartsen ij kun dig Staatstoezicht en na eenige beraadslaging, de wette lijke regeling van de militaire inundatiön en de daarvoor te verleenen schadeloosstelling. Bij het ontwerp, regelende het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen, komt de heer van Boneval Faure op tegen 't misbruik, Ook weer hier gemaakt van de verplichting tot eedsaflegging in onze wetgeving. Het wetsontwerp werd na eenige gekleed, doch in een zwart fantaisie-pak hij droeg een zwarten cylinderhoed van een onmogeljjken vorm, witte handschoenen, een rijzweep en had wederom wit geschuurde klompen aan. Bij wjjze van versiering droeg hij een aantal blikken voor werpen aan roode strikken op de borst. Onder gejuich eu uitroepen alsleve de generaal, begeleidde een dichte volksmenigte den ruiter naar de Groote Markt, waar een detachement politie, onder bevel van een inspecteur, aanwezig was, uit sluitend om te beletten dat anderen dan de gedag vaarde het gebonw binnentraden. Er was hedenmiddag weer groote herrie bij de oefening der schutterij in de Maliebaan. Weer was er een «schutter op klompen", die door het opdrin gende volk zeer werd to igej uicht toen hij afzonderlijk moest exercoerotj. M- Ji .ledigde den held op allmlei wijzen aau en iemand wist zelfs op het veld te komen om hem een glas bier aan te bieden. De politie was onmachtig om het volk van het terrein te houden en de sohutters met het afzetten belast, bleken ook niet in staat de menigte te keeren. Zij stond eindelijk zoo dicht bij de exerceerenden, dat eenige jongens bij een oefening in den looppas van de beenen geraakten. De exercitie eindigde dan ook veel vroeger dan anders. Middelburg. Toen Maandagmorgen van eene woning in de Geere alhier de luiken langer dan gewoonlijk gesloten bleven, werd door de buren vermoed dat den alleen wonenden bewoner een ongeluk overkomen was. De politie, met het geval in kennis gesteld, ging aan het onderzoeken en alras bleek het vermoeden zekerheid, want de ongelukkige werd dood zijn stoel zittende 'S Gravenliage, 14 April. De schutter- plichtige, die heden vóór acht dagen op eene oefening der schutterjj te paard verscheen en met klompen, en zich voorts gedurende den geheelen oefentijd zonderling gedroeg, was heden voor den schutters raad gedaagd naar aanleiding van dit gedrag. Daar van socialistische zijde was bekend gemaakt dat deze schutter zich te 1 ure, wederom te paard, naar het lokaal van den schuttersraad aan de Groote Markt zou begeven, bevonden zich op dat unr honderden in de Koninginnestraat nabij een ver- eenigingslokaal, van waar hg zou vertrekken. Even 1 ure besteeg de man werkelijk een on- gezadeld paard. Ditmaal was hg niet in uniform Door wjjlen baron van Lynden van Sandeuburg is bjj testamentaire beschikking aan de Wees inrichting te Neerbosch een kapitaal van een half millioen gulden, onder bezwaar van vrucht gebruik, gelegateerd. Goes, 14 April. De beer L. Schouten, notaris klerk te *8 Gravenpolder, is benoemd tot gemeente ontvanger te Hoedekenskerke. Voor eenige weken zijn de touwen gebroken, waaraan de zware gewichten hangen van het toren uurwerk. Om dergelijke ongelukken te voorkomen, zijn die gewichten aau staaldraad gehangen. St. illlinlniHl, 15 April. Iu de Raads vergadering van gisteren werd de heer D. Quakkelaar als lid van den Raad beöedigd en geïnstalleerd. Tevens werd besloten tot invoering van een belasting op de honden en aan Mej. A. 0. Theunisse eervol ontslag verleend als helpster bg het geven van onderwijs in de nuttige handwerken van de school, met ingang van 1 Mei a.s. Zierikzee, 14 April. Gisterenavond besprak de heer A. Boumau, lid der Tweede Kamer voor Harlingen, in eene vergadering der Liberale Kies vereniging alhier, onze Belastingen. Te bejammeren was het, dat niet meer leden tegenwoordig waren. Na ingeleid te zijn door den Voorzitter dezer Vereeniging, de heer J. A. de Bruyne, die op het belangrijke van dit onderwerp wees, gaf de Spreker eene historische schets van ons belastingstelsel vóór en nè. 1848, waarbij bij deed uitkomen, dat door de liberale partij steeds in democratischen zin was gestuurd n.l. dat de minvermogenden ook genieten van het voordeel door die partij aangebracht. Spr. vergeleek den toestand der belastingen van af 1821, toen gemaal, geslacht, vuur- en bakengelden aan belasting onderhevig waren, terwijl deze thans alle verdwenen zjjn. Een geleidelijke overgang achtte hij echter wenscheljjk; er moet komen: niet eene directe forvorming, maar vervorming. Wat den suikeraccijns betreft, deze besprak Spr. uitvoering en toonde aan, hoe door dien accijns de sniker, die een voedingsmiddel kon zijn ook voor den arme, driemaal zoo duur is als zij kon zijn. Deze belas ting moest, volgens Spr., dan ook hoe eerder hoe liever verdwijnen uit de rij onzer belastingwetten, daar de waarde van een kilo suiker slechts 15 cts. is en ze wordt belast met 27 cts. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot debat, waaraan deelnamen de H.H. P. O. Olivier, C. J. v. d. Bout en den Voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, die den Spreker inlichtingen verzochten omtrent de nieuwe belasting op het Personeel, het Grondbezit en de geheele werking der Wet. De Spreker beantwoordde deze heeren in eene uiteenzetting zijner bezwaren tegen de nieuwe Wet op de Personeele Belasting. Wij herhalen nogmaals, dat het te betreuren is dat niet meer leden tegenwoordig waren, zij vooral die steeds den mond vol hebben van «liberaal" te zijn. Te Kortgene is met gunstigen uitslag aange wend het heilsernm bg eea dipbtheritis-ljjder. De toepassing had plaats door den geneesheer van Koljjnsplaat en het serum was afkomstig van het depót, gevestigd van wege de afdeeling Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in het gasthuis aldaar. Door de arrondissements-rechtbank te Utrecht is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Amersfoort, opgemaakt de volgende alphabetische lij6t van aanbeveling: mr. P. J. F. van Voorst Vader, rechter in de arrondissements-rechtbank te Middelburg; mr. J. K. van Weel, kantonrechter te Schoonhoven; mr. H. Wesseling, kantonrechter te Hoorn. De landbouwer E. te Hulst ontdekte, toen hij Zondagmorgen in zijn schuur kwam, dat van zijn eenige koe des nachts door baldadige hand een speen was afgesneden. Het gelukte der politie, wie natuurlijk de zaak in handen is gegeven, tot heden nog niet den gemeenen dader op te sporen. De heer J. Schotel te Rotterdam is door commissarissen van de «Stoomtram Breskens Maldeghem", benoemd tot secretaris van commis sarissen, in de plaats van den niet-herbenoemden commissaris Hamm&cher. Een schutter te Amsterdam werd onlangs bij een oefening door een kapitein, die niet het commando over hem voerde, beleedigd. Zonder daarvoor reden te geven, werd hij n.l. voor «ezel" uitgescholden. De schatter diende daarop een aanklacht in bij den schuttersraad. De auditeur-militair, aannemende dat er provocatie had plaats gehad, eischte f 3 boete tegen den schutter. Naar aanleiding daarvan heeft de veroordeelde zich thans met een uitvoerig adres gewend tot den Minister van Binnenlandscbe Zaken. Het bloemenfeest van den >A. N. Wielrijders- bond" te Bloemendaal is met groot succes Zondag gevierd, en door tienduizenden, uit alle richtingen naar Haarlem gestroomde, men6chen bijgewoond, die daartoe te voet, te paard, per wiel, per rijtuig of, en dat waren de meesten wel, per trein waren gekomen. De treinen van Amsterdam naar Haarlem waren Zondag jl. zóó vol reizigers, dat het draagvermogen ver overtroffen werd, waardoor de machinist weigerde den trein in beweging te brengen. Daar niemand zijn staan- of zitplaats wilde verlaten, was goede raad dnur. De stoker begaf zich met zwart gemaakte handen naar de rijtuigen en ging aan het sorteoren. Velen, beangst voor hun Zondagsche kleeding, namen nu ijlings de vlucht, waardoor de reis kou aanvangen. De Hollaudsche Spoor liet van Amsterdam naar Haarlem en omgekeerd 68 extra-treinen loopen. Vervoerd werden 40,000 personen; 20,000 van Amsterdam en 20,000 van andere plaatsen. Precies te half drie zette de stoet zich in beweging. Hij bestond uit vijf afdeelingen1*. de A. N. W. B'\, 2°. toegetreden vereenigingen, 3°. orgaan van den Bond, 4°. bondsleden niet tot eene vereeniging behoorende en 5°. de rjjwielhandel. Die stoet maakte een alleraardigsten indruk en er was heel wat werk van gemaakt om de machine in allerlei vorm en soort zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Er waren parapluies, zwanen, schepen, manden, wiegen, schuiten enz.; eene verscheiden heid, te groot om in détails te treden. Vooral de clubs hadden veel werk van de versiering en costuums gemaakt. Zij stelden alle wat anders voor. De handelaren hadden ook honderden guldens voor hnnne afdeeling besteed. Het waren meest zege wagens, met paarden bespannen. De rijtuigen van het dagelijksch betuur van den bond waren rijk en kwistig met guirlandes van bloemen en groen versierd tot de wielen toe. De zegewagen van den bond maakte een kranig figuur met zgne Chineezen, Japanneezen, racers, toeristen, militaire wielrijders, rijwiel-industrieelen enz. In de verschillende phases van het rijwiel waren bijna alle modellen vertegen woordigd, de loopmachines en de houten tweewielers niet te vergeten. De drie muziekkorpsen waren in versierde wagens verdekt opgesteld en bliezen er lustig op los. Het muziekkorps van Oud-Holland onder den heer Wofff begon natuurlijk met het «Oude Wilhelmus". De stoet werd herhaaldelijk door het publiek toegejuicht en dikwerf heerschte er bijzondere geest drift onder het publiek. «En haie" stonden de toeschouwers overal laags den weg geschaard, en het wordt nadrukkelijk gezegd: ieder heeft mede geholpen om de orde te handhaven. Iu de Elswouts- laan stonden honderden rijtuigen met meDschen, die er een picnic-dag van gemaakt hadden. Van de meeste huizen wapperde de vaderlandsche driekleur en op vele buitenplaatsen waren keurige versieringen met toepasselijke opschriften aangebracht. De deel nemers aan den stoet werden op verscheidene plaatsen met bloemen bestrooid. Op de Eems (bg Delfzgl) is Zaterdagmiddag een ontzettend ongeluk gebeurd. Een schip, diep geladen met steenkolen, zonk plotseling en alle pogingen tot redding van de opvarenden bleven vruchteloos, zoodat de schipper met zijn geheele gezin vrouw en acht kinderen verdronken. Omtrent bovenvermeld ongeluk verneemt de N. O. Ct. nog het volgende: Schipper Kroeze van Oude Pekela was verbonden aan de papierfabriek van den heer Mulder aldaar. Zaterdag was hij op de terugreis van Engeland en had in Delfzijl steenkolen ingeladen. Onderweg stoomde hem do sleepboot van Delfzijl voorbij, die aan Kroeze vroeg of zij diens tjalk mee zou nemen, waarop ontkennend werd geantwoord. De kapitein der boot raadde hem toen, dan toch in elk geval te ankeren. Ook daarin had Kroeze geen zin. Geen kwartier later ontwaarde men op de sleepboot, dat de tjalk in zinkenden toestand verkeerde. Men stoomde terug, doch kwam te laat om één der opvarenden te redden. Van de 8 kinderen was het oudste 12, het jongste één jaar. De zetschipper W. van Ophuizen, uit Millingen, varende op een schip van den heer Giesen te Dordrecht, is bij het naar boord roeien te Ruhrort verdronken. Twee schippersknechts, die met hem in het schuitje zaten, deelden mede dat het ongeluk gebeurde, doordat het bootje tegen een pijler van de Krim- brug stiet, waardoor het kantelde en alle drie te water geraakten. De knechts wisten zwemmende den wal te bereiken; v. O. echter verdronk. Daar de knechts dit verhaal deden, ruim een halven dag nadat het ongeluk had plaats gehad, heeft de politie te Ruhrort daarin aanleiding gevonden beiden in hechtenis te doen nemen. Of hier dus aan een ongeluk dan wel aau een misdaad moet worden gedacht, zal eerst later kunnen blijken. De ver dronkene was een oppassend man en ongehuwd. Men meldt uit Ooststellingwerf, dat de geschorste gemeente-ontvanger gevankelijk naar Heeren veen is gevoerd. Terwijl de scheepmaker J. B. te Maassluis Zondagmiddag zijn vrouw een scheurkalender-blaadje zat voor te lezen, werd hij plotseling ongesteld èn was oogenblikkelijk dood. De ontboden geneesheer constateerde als oorzaak hiervan een hartsverlamming. if JEII. De heer N. v. H(arpen) heeft de vorige week een onderhoud gehad met generaal Karei van der Heijden, en vertelt daarvan in de Amst. Ct. o. a. het volgende Zonder den generaal voortdurend vragen te stellen, bleek mij uit ons gesprek, dat hg den toestand in Atjeh zeer ernstig inzag. .Toekoe Oemar (Djoban) hoeft ons in de kaart gekeken, gelijk te verwachten was ea zal nu met onze eigen geweien en onze eigen patronen, wie weet hoeveel van dat kostbare mooie bloed van onze brave kerels doen vloeien. Nu is er maar één maaier: den Atjehera toonen dat wij sterker zjjn dan zjj meenen en ze over de kling te jagen. Als de Regeering nu maar voor troepen zorgt. Aan den kranigen gouverneur Van der Wijck zal het niet liggen. Zijn snel handelen op Lombok en ook nu weder, waarborgt dat. Evenmin aan generaal Vetter, dien ik ken als een dapper soldaat, die nooit met het laatstgevolgde stelsel ingenomen kon zijn. Men beweert, dat hjj Toekoe Oemar bij zijn bezoek leelijk aangekeken heeft. Het kan best zgn en dan pleit het voor den eerlijken soldaat, die geen verrader vertrouwt. Wat oen geluk, dat Vetter nu tenminste alleen baas is door zgn functie van legercommandant en regeerings-commissaris. Het civiel-bestuur, daf zoo dikwjjls bij expedities ons in den weg liep, heeft thans tenminste niets te zeggen". Over het beschikbaar stellen van het korps mari niers verheugde de generaal zich in hooge mate. «Men heeft er mij wel eens een verwijt van gemaakt, dat ik 300 Jantjes aan een expeditie te land liet deelnemen. Maar ik blijf er bg, dat bet een kranig korps is en ik begrijp mij niet, dat men dit korps heeft willen afschaffen. Men moest het veeleer uitbreiden, om steeds troepen gereed te hebben om naar Indiö te kunnen zenden. Zij zgn flinke soldaten onze mariniere en goedkooper dan de Indische soldaat". «Zoudt u meenen, dat generaal Vetter het, indien hij over genoeg troepen kan beschikken, zal klaar spelen?" «Ik heb in generaal Vetter het grootste vertrouwen, maar hij heeft een zware taak. Hjj zal moeten goed maken, wat gedurende zooveel jaren bedorven is: er opnieuw den schrik onder brengen en eigenlijt van meet af beginnen". «Hoe groot schat u den Atjehschen vjjand?" «Ik heb destijds uit verschillende expeditie kunnen opmaken, dat elke Moekim minstens oir 1000 weerbare mannen beschikt, zoodat ik t vgand minst genomen op 80000 man schat". Volgens een tulegram aan het Handelè loopen in Batavia geruchten, dat Toekoe 0* zich weder aan ons wil onderwerpen. Uit het Maandag vermelde telegram, df posten Biloel en Lamkoenjit geslecht zgn, leii Nieuws af, dat men weer binnen de geconcenl linie gaat retiteeren en de vooruitgeschoven/ opgeeft. Een maatregel dus van zeer ver stn' gevolgen en het begin van een nieuwe ged Ook de Amst. Ct. uit het vermoeden, dat Vetter de postenketen buiten de gecono linie wil opgeven. Te verwonderen is dit niet. Die keten behoorde thuis in het st generaal Deijkerhoff, on moet met dut at* vallen, ook omdat het verband tusschen ons bezette posten is verbroken, door den bondgenooten, die de tusschenposten bezetta De buitenposten hielden een tamelijk sterke gebonden en zouden voortdurend groote offers ei Bovendien zal het moreel van den troep t winnen, als een einde komt aan de opsluiting kleine versterkingen, afgesloten vau de hoofdli*. De generaal krjjgt nu de beschikking overi ingetrokken bezettingen, en kan deze indeeling de colonnes, welke, naar verwacht mag wordei, zullen gaan opereeren in de Moekims. 't Zal moeten bljjken of alle posten worden in* getrokken, dan wel sommige, zooals Anak Galoeng, bezet blijven, om als steunpunt bij een tocht naat het oude centrum van het verzet (VI Moekims) te dienen. Dó luitenants, men spreekt van een 30-tal, die binnenkort naar Indiö worden gedetacheerd, zullen slechts voor 2 jaren daarheen gaan en een® gratificatie van f 1000 voor uitrusting ontvangen. L A If P B O IJ W. Op Zuid-Beveland is men begonnen met het uitzaaien van suikerbieten. Door het gunstig weder kan men een paar weken vroeger dan andere jaren met dit werk beginnen. Om meerder goede soorten van grond ook dienst baar aan die cultuur te maken, heeft men die gronden eerst gemest mot guano, om, wanneer de bieten boven zijn gekomen, daarover nog eens chiU. salpeter te strooien. Deze nieuwe methode is door oen deskundige aangeraden. kEBI4f IEIIWS, Ds. P. J. Romgn te Scharnegoutum (vroeger te Zierikzee) is beroepen naar de Herv. Gem. te Amsterdam. Zondag j.l. werd ds. P. Bok ma van Bruinisse te Gorinchem bevestigd door ds. Klomp van Oud- Beijerland, met een leerrede naar 1 Petr. 5:2-4. Des avonds verbond ds. Bokma zich aan de* gemeente met eene predikatie naar Ps. 90 16 en 17. Zondagvoormiddag trad in de kerk van wnlen ds. Budding te Goes op als voorganger dr. G. Otte uit China. Deze heer is geboren te Ellewoutsdjjk zijn vader behoorde tot de gemeente van ds. Bud ding. Van Ellewoutsdjjk vertrok de familie naar Amerika, waar de zoou (spreker van dezen morgen) voor negen jaar aan een der boogescholen tot chirurgisch dokter promoveerde. Hierop deed bn eene reis door Nederland om gelden te verzamel- ten einde in China een ziekenhuis te stichten. Door eene Amerikaaosche Zendingsvereeniging werd Hj als zendeling-geneesheer naar China gezonden. Veel wederwaardigheden heeft spreker ondervonden Tot driemaal toe werd hem belet zjjn ziekenhuis te bouwen, tot hg eindelijk op eene moerassige plaats aan het werk kon gaan. 1500 operaties heeft hü gedaan en ruim 6000 andere patiönten behandeld m den tjjd van 6V2 jaar. Veel sympathie "heeft spreker in China onder vonden. Bg zijn vertrek stonden rnim duizend Chineezen aan de boot om hem uitgeleide te do met het verzoek om spoedig terug te keeren D onder waren velen die hem eerst in den bouw het ziekenhuis haddeu tegengewerkt. Nu wil T ziekenhuis voor mannen sti. ook heeft de Amonkaansche consul gratis afgestaan om er een ziekenhuis voor vroui ■tal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1