ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 4 April 1896. Tweede Blad. De woning in de Noordhavenpoort, MiEUWSTIJPIIIGEM." Schroefstoomschip „SCHELDE". ADVERTENTIEN. Yersohgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6751. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cte. meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode' TE Hllll: iu eigendom behoorende aan de gemeente Zierikzee. Gegadigden kunnen zich zoo spoedig mogelijk vervoegen bij den Burgemeester. Nederland. Dirksland, 3 April. Naar wij vernemen is door de zorg van de Vereeniging van Burgemeesters op dit eiland eene som bijeengebracht voor de kosten van opneming van een stoomtram door dit eiland, welke som door de Rotterdamsche Tramwegmaat schappij voldoende is geacht. De opneming zal dns spoedig plaats hebben. Middelburg, 1 April. De gemeenteraad verwierp bet voorstel tot het opnemen van bepalingen in bestekken van gemeentewerken omtrent minimum loon en maximum-werktjjd. Naar de gevangenis te Middelburg zijn over gebracht H. en R., verdacht van belangrijke diefstallen te Hoedekenskerke gepleegd. Gedurende 14 April—3 Mei a.s. wordt te Middelburg in het Schuttershof eene Tentoonstelling gehouden van Schilderyen door de Vereeniging »Uit het Volk Voor het Volk", welwillend daartoe beschikbaar gesteld door eenige in Nederland, België en elders gevestigde schilders. De entrée bedraagt per persoon 25 cent. Ambachts lieden en dienstbaren worden op Zondagen door het bestuur toegelaten tegen 10 cent per persoon. Catalogussen zijn verkrijgbaar in het lokaal der tentoonstelling, tegen betaling van 15 cent. St. Maartensdijk. Door den gemeente raad is eene jaarlijksche subsidie verleend van ƒ60 aan de onderlinge omnibusmaatschappij St. Maartens dijkTholen. Staveuisse. Volgens den alhier van wege het K. N. Meteorolgisch Instituut te Utrecht ge plaatsten regenmeter viel er in Maart 1.1. 60 m.M. regen (verkregen in 14 aftappingen) tegen 46 in 1895; 43,5 in 1894; 26 in 1893 en 56,5 in 1892. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 770, de laagste 738 m.M. Door het Rijks-telefoonkantoor te Stavenisse zijn in het eerste kwartaal dezes jaars verhandeld 437 berichten, n.l. 225 verzonden en 212 ontvangen. In 1895 waren deze cijfers 304, 166 en 138; in 1894 waren ze 325, 176 en 149, terwijl zij in 1893 bedroegen 222, 104 en 118. Eikerzee. Tot groot genoegen der in gezetenen van deze en omliggende gemeenten is het telephoonkantoor te Scharendyke op zon- en feest dagen weer geopend des namiddags van 12,30 tot 1,30. De verschillende lijsten der diensturen aan de telegraaf- en telephoonkantoren in Zeeland geven dit uur voor Scharendyke reeds aan. Mreischor. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter is in de maand Maart gevallen 60 m.M. regen, tegen 57.8 m.M. in Maart 1895. Zierikzee, 3 April. Gisterenavond werd in de Concertzaal alhier wederom eene Volkslezing gehouden van wege ons Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Als Spreker trad op dr. M. de Haas, leeraar aan de B. B. S. alhier, die op boeiende en bevattelijke wijze zijne hoorders bekend maakte met de lucht; hare samenstelling, de drukking door de lucht en den invloed daarvan op het geluid; na de pauze gaf Spreker eene ver klaring omtrent de werking van den barometer, een en ander opgehelderd door proeven. Een talrijk publiek was aanwezig, dat met de grootste aandacht den Spreker volgde. Als een nieuw bewijs, dat het vee uit deze eilanden op hoogen prijs wordt gesteld, deelen wy mede, dat de os van den heer L. de Oude te Serooskerke (S.), die bij de op 24 Maart te Rotter dam gehouden tentoonstelling den eersten prijs behaalde en toen aan een Belgisch veehandelaar werd verkocht, dezer dagen te Brussel wederom den eersten prijs verwierf. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westen schouwen, gedurende de maand Maart 1896. In 18 aftappingen (20 regendagen) werd afgetapt 46,9 m.M. regen, sneeuw en hagelwater, alzoo 10,5 m.M. méér dan de normaal voor Maart aangeeft. De Bannen ontvingen dus 872340 M3. In geringe hoeveelheid viel er 2 maal sneeuw, 3 maal hagelrijp kwam 2 maal, vorst 7 maal voor. Wederom was het bijna altijd nevelachtig aan de kim 25 malen 6 maal heerschto er mist, eenmaal hoorde men, veraf, onweder. Ringen en kransen rond de maan zag men daarentegen zeer dikmaals (9 maal), 3 maal dauwde het. De luchtgesteldheid was: 18 maal helder, 11 maal lichtbewolkt, 15 maal bewolkt, 20 maal zwaar bewolkt en 23 maal betrokken. De windrichting was: 9 maal Noord, 4 maal N.-O., 1 maal Oost, 2 maal Z.-O., 14 maal Zuid, 12 maal Z.-W., 15 maal West, 7 maal N.-W.10 maal steeg de wind druk van M.Z.K. tot storm, waarvan die op 27 vooral uadeelig was, omdat zjj zoo onverwacht en heftig optrad. 2 malen zag men een regenboog. Voor den dienst bij het reservekader hebben zich te Middelburg 3 adspiranten-vaandrigs ver bonden en 4 jongelingen, die opgeleid worden. Te Zierikzee worden 15 jongelieden daarvoor opgeleid. In Goes is niet één adspiraut. Bij kon. besl. is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Tholen, de heer J. van Goreel, wethouder aldaar. De heer Hollestelle, onlangs benoemd tot gemeente-archivaris te Tholen, heeft voor deze betrekking moeten bedanken, omdat de Minister van Waterstaat meent, dat een rijksambtenaar deze betrekking niet behoort te vervullen. Op 1 April was het 25 jaar geleden dat de heer van Campen in fanctie trad als directeur van den Wilhelminapolder. De jubilaris ontving vele bewijzen van belangstelling op dien dag zoo van wege de ingezetenen van de gemeente Wilhelminadorp als vau den hoofdopzichter eu de kasteleins. Door het muziekgezelschap «de Echo" ontving den jubilaris des morgens ten 10 ure eene aubade, terwijl verder deu dag op recht aangename wijze werd doorgebracht. De Minister van Justitie heeft benoemd tot brigade-kommandant der ryksveldwacht te Zaamslag, met ingang van 1 April, H. P. Hendriks, „thans brig.-tit. te Rilland. Omtrent het vergaan van een schip onder Willem stad in de vorige week wordt nader gemeld Donderdag kwam vermeld schip, genaamd «De Dankbaarheid", onder de Tien Gometen ten anker. Zeer waarschijnlijk uit onbekendheid met de aldaar veilige reede, kwam het schip juist op de plaats der kentering der getijen van het Vuilegat en het Haringvliet te liggen en begon het Vrijdagmorgen omstreeks half elf zoo te slingeren, dat de schipper Frans Hakkers van Werkendamde noodvlag heesch. Juist passeerde daar op eenigen afstand de Zeemeeuw, een charge-vaartuig, dat waarschijnlijk het schip iu nood niet opmerkte. Eenigen tijd daarna liet de schipper, geholpen door een daar eveneens ledig liggend schip, zijn anker kappen en draaide het voor den wind, waarna het koers zette naar de Willemstad, waar het zonk, op ongeveer 250 M. uit den zeedijk. De knecht werd met de giek ver weggeslagende schipper zelf, staande aan het roer, verdween in de diepte, met zijne vrouw eu eene zuster. Maandag werd van rijkswege een duikeronderzoek ingesteld, maar er werd niets van de verdronkenen gevonden. De duiker heeft eenige voorwerpen uit het schip, behoorende tot de huishouding van den schipper, boven gebracht, o. a. een rieten stoel, een halsketting van de vrouw en eenige kleedingstukken. Deze voorwerpen zijn door de familie van schipper Hakkers en van zijne vrouw herkend, zoodat alle onzekerheid daaromtrent geheel is opgeheven. Het is zoo goed als zeker, dat zich de schipper, zijne vrouw en de knecht tijdens het ODgeval aan boord bevonden. Hunne lijken zyn door den duiker niet gevonden. Schipper Hakkers en zijne vrouw waren nog slechts 6 weken gehuwd. Nabij Klundert is het schip, bevaren door den te Werkendam thuisbehoorenden schipper Frans Hakkers, omgeslagen, tengevolge waarvan die schipper, zyne echtgenoote en een 20-jarige knecht hun dood in de golven hebben gevonden. Bij de Koloniale Reserve te Nijmegen heerscht groote opgewektheid door het onverwacht vooruit zicht van spoedig naar Oost-Indiö te worden gezonden. De winkelier A. Schreuder, eene groote zaak drijvende in eieren, boter, kaas enz. in de Eland straat 115 te Amsterdam, had achter zijn spiegelruit niet minder dan 6000 paascheieren uitgestald. Vrijdag ochtend ontwaarde hij, dat de helft van de ruit was uitgesneden. Dieven hadden den geheelen voor raad meegepakt en bovendien eenige kazen en hammen. Ongeveer 500 eieren waren intusscben op de straat gevallen en hadden daar een eigenaardig spoor van den diefstal achtergelaten. De heer S. M. van Wyck te Renkum heeft evenals verleden jaar weder een bedrag van /"-1000 gestort aan inlagen op de Rijks-Postspaarbank voor zyn werkvolk op de steenfabrieken te Mourib, met dit verschil echter, dat verleden jaar die so in naar den leeftijd der werklieden werd verdeeld en thans naar hun meer of minder goed sparen in het af- geloopen jaar. Ook te Utrecht heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan bij een vrouw, die in het Diakonessenhuis aldaar verpleegd werd. Gedurende vijf weken is zij slapende geweest; zy overleed, zonder de oogen geopend te hebben. Reeds vroeger werd gemeld dat uit Groningen eenige verpleegsters waren vertrokken naar Trans vaal voor 't ziekenhuis te Pretoria. Binnenkort zullen nog als verpleegsters derwaarts vertrekken de dames N. Wijndels van Arnhem, S. Voerman van Groningen en G. Stomp van Amsterdam (Bin nengasthuis), welke met de reeds vertrokkenen het personeel in het hospitaal te Pretoria zullen voltallig maken. Als keukenmeid op een loon van f 720 vertrekt met bovengenoemde dames mej. Hiltje Schuil van Grootegast. Dinsdagavond keerde de heer J. H., arts te Nederweert, na te Weert eenige zieken bezocht te hebben, per rijwiel terug naar Nederweert. Waar schijnlijk door de duisternis misleid is hij, na over de brug over de Zuid-Willemsvaart te Biest-Weert te zyn gereden, in een waterpoel terecht gekomen en verdronken. Zijn lijk werd Woensdagochtend gevonden. De heer H. was nog niet lang te Nederweert gevestigd, is slechts 28 jaren oud en laat eene jeugdige vrouw met een kind achter. Te Sneek werden Dinsdag ongeveer 2000 kievits eieren aangevoerd, welke voor den gemiddelden prijs van 20 cent per stuk werden verkocht. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. VISSCHERIJ-BERICHTEft. Bruinisse, 3 April. Oesters. Verzonden van 23 Maart tot naar Rotterdam, 's Grarenhage en Amsterdam, 13500 stuks; prijs: le soort f 40 per duizend, met weinig vraag. Mosselen. In de vorige week werd weinig verzonden door het warme weör. Nu dit veranderd is, is er meer vraag. Voor Parijs verzonden, per schuit naar Antwerpen, 950 ton le soort, prijs per baal f 2,50 a f 2,35bestemd voor Antwerpen 400 ton, verkocht f 1,30 tot 90 ct. per ton; voor Meehelen en Brussel 385 ton 2e soort, prijs f 2 tot f 1,80 per ton; naar Londen 350 balen, prijs f 2,50 per baal; naar Hull, Grimsby en Birmingham 380 balen 2e soort, pry's 2,20 per baal. Mosselzaad. Aanvoer van Engeland, door twee kotters, aangebracht 400 tonnen, prijs f 1 per ton van de bermen van de zeewering van Monster 400 ton en van de slikken van Oosterland (in kwestie) door twee schuiten 60 ton, prjjs 80 ct. per ton. Door het ruwe wéér was er geen aanvoer van de Zuiderzee. ZlerikzCC, 4 April. Bij de op Donderdag j.l. door het Dagelijkseh Bestuur van het Waterschap Schouwen gehouden aanbesteding van het vernieuwen en herstellen van eenige steenglooiingswerken aan den zeedijk van het District Borrendamme tusschen de dijkpalen 12 en 14 en 14 en 16, by enkele in schrijving volgens bestek No. 212, is aannemer geworden de minste inschrijver Jacob van Strien te Zierikzee voor f 3749. MtaveniSSe, 1 April. Hedenmorgen werd alhier door het Dagel. Bestuur publiek aanbesteed, het maken eener keibestrating op den Stoofdijk. Ingeleverd 10 biljetten. De raming was f 3464,15*. Behalve den reeds door ons gemelden laagsteu inschrijver, den heer I. Douw te Zierikzee, aan wien het werk voor f 2Tll gegund is, was er ingeschreven door de heerenW. Wandel te Nieuwer- kerk (D.) voor f 3543,97A. Dubbelman te Dord recht voor f 3520; G. Bolier Gz. te Scherpenisse voor f 3420C. Bolier Cz. te Bruinisse voor f 3337 J. v. d. Berg te Stavenisse voor f 3299J. de Jonge te Biezelinge voor f 3298; M. Kleppe te Scherpe nisse voor f 3250; F. Duijnhouwer te Goes voor f 3220 en L. Moerland te Stavenisse voor f 2929. Mt. llanrtensdyk, 2 April. Door het Bestuur van het Waterschap St. Maartensdijk werd heden aanbesteed; a. De levering van 400 Ms. onderhoudsgrint, vrij op den wal. Inschrijvers de H.H.H. Cornelisse, St. Maartensdijk, voor f 1,95J. P. Greijs, Idem, voor f 1,70I. Vermeulen, Idem, voor 1,67 M. G. Larooy, Scherpenisse, voor f 1,62. b. De levering van 225 M3. waalbrikken, aan de zeedijken van de polders Oudeland en Noord, vrij vóór den wal. Inschrijvers de H.H.W. Hokken, Sliedrecht, voor f 2,37G. M. Larooy, Scherpenisse, voor f 2,27. De inschrijving van een en ander geschiedde per Ms. Den minsten inschrijvers is de levering gegund. Door het calamitous waterschap Bruinisse werd Woensdag aanbesteed het doen van twee grondboringen aan de waterkeering. Minste in schrijver was de heer A. Lestrade te Arnhem voor f 545. Verder werd nog ingeschreven door de heeren H. Hartman te Loosduinen voor f 635 en N. Hoogendoorn te Giessendam voor f 640. Het werk werd den laagsten inschryver gegund. Aan het gebouw van het Gewest. Bestuur te Middelburg werd namens Gedep. Staten j.l. Donderdag aanbesteed: «Het uitvoeren van buitengewone her stellingen aan den steiger te Stavenisse". (Raming f 7700). Hiervoor was als volgt ingeschreven door de heeren: A. van Popering, Bruinisse, f 9999C. Bolier Cz., Bruinisse, f 9899; M. Visser, Papendrecht, f9690; G. Schermers Jr., Dassen, f 9200; G. Klootwijk, Papendrecht,/8990; L. Moerland, Stavenisse, f8890. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq zyn dd. 4 April te Nieuwerkerk verkocht 5 Heet. 71 Aren 70 Cent. bouwland aan het Galgewegje onder Nieuwerkerk, voor f 555 4 Heet. 42 Aren 20 Cent. bouwland aldaar en aan den zeedijk, voor 357 99 Aren 80 Cent. bouwland, aan den Hoogen weg onder Oosterland, voor f 600; 1 Heet, 38 Aren 90 Cent. bouwland in Boschblok aldaar, voor f 255. Alles per 40 Aren 33 Cent. Landbouw en Weeteelt. Dinsdag zyn langs het grensstation Rozendaal uit Nederland naar het buitenland verzonden 74 waggons vee, waarvan 52 ladingen bestemd waren voor België en 22 voor Frankrijk. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 2 April. Ter terechtzitting van de arrond.-recbtbank van 27 Maart 11. stonden o.a. terecht: M. van A., winkelier, wonende alhier, be klaagd van overtreding der drankwet. Door den Ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht was gevorderd 3, doch de kantonrechter veroor deelde beklaagde tot f 50 boete. Beklaagde, die van dit vonnis in hooger beroep was gekomen, bekent geen vergunning te hebben tot verkoop van sterken drankhij heeft aan getuige G., die een klant van hem was in het koopen van kruideniers- en andere waren, op diens verzoek een flesch jenever verkocht voor f 0,70. Dit deed hij ook wel aan andere boeren, aan zyn winkel verbonden. Hij kreeg van de land bouwers bij hem in den winkel een bestelbriefje van allerlei boodschappen, waarbij ook werd verzocht te zorgen voor zooveel flesschen jenever of brandewijn. Hij kocht de jenever tegen f 0,70 en de brandewijn tegen 0,80 per flesch bij den getuige M. C. M. H., wijnhandelaar alhier, en gaf die aan zyn winkel klanten tegen denzelfden prijs over. Hij deed dit te goeder trouw en meende zich niet aan ontduiking der drankwet te hebben schuldig gemaakt; van winstbejag was hier geen sprake. De getuige G., in het bezit van die flesch, liet die uit onhandigheid of welke oorzaak ook, op de stoep vallen, hetgeen de aandacht trok van den aldaar surveilleerenden agent van politie C. G. Hasselaar. Een onderzoek, door dozen ingesteld, werd gevolgd door een proces-verbaal. Getuige zegt dat bekl. gunstig bekend staat. Getuige G. zegt een flesch jenever te hebben gekocht bij bekl. voor f 0,70. «Nadat die flesch op de stoep stuk gevallen was, heeft hg aan bekl. om een nieuwe gevraagd. Bekl. zeide die niet voorhanden te hebben, maar tehuis zou laten bezorgen. De getuige décharge M. C. M. H. verklaarde dat de prijs overeenstemt met de opgave van bekl. Deze kocht bij hem jenever en brandewijndit is reeds eenige jaren geschied en wel bij 3 of meer flesschen tegelijk, omdat getuige (in verband met de drankwet) niet minder mocht verkoopen. Do 2e getuige décharge, den landbouwer v. d. S-, die geregeld zijn boodschappen (kruidenierswaren enz.) bestelt bij bekl., gaf dan tevens op hoeveel flesschen brandewyn hij moest hebben. Er werd dan l afgerekend tegen den prijs dien by anders by een wijnhandelaar zou moeteu betalen. Hij wist dat bekl. drank kocht bij getuige H.; nooit heeft by in den winkel drank in voorraad ten verkoop aan- wezig, gezien. De 6ubstituut-officier van justitie, mr. van Eeten, is zeer kort tot het nemen van zyn vordering. Na een reclame te hebben gebracht aan de jenever en brandewyn van get. H., vraagt Z.E.A. bevestiging van het vonnis, zooals dit door den kantonrechter is gewezen. Als raadsman trad op mr. A. J. F. Fokker. Pleiter meende dat het hier gold een voor velen belangrijke zaak, want als deze beklaagde een strafbaar feit had gepleegd, zou de politie te dezer stede handen vol werk krijgen. Men had in deze een nauwkeurig onderzoek kunnen instellen en den beklaagde, die allergunstigst bekend staat, op dat feit kunnen wijzen en waarschuwen. Als men Donderdags rond ging bij verschillende winkeliers, waar de klanten van den winkel koffie komen drinken enz., zou men hetzelfde bespeuren als thans met zyn cliënt is geschied. Wanneer men het aan den bekl. te laste gelegde verkoopen" wil noemen, zyn vele winkeliers op dat punt schuldig. Van «verkoopen" is hier geen sprake, het is een «vriendschapsdienst", die den winkelier aan zijn klant bewijst, door voor hem allerlei boodschappen te doen bij anderen en die 's middags, by zijn terugkeer uaar buiten, in den wagen gereed liggen. Pleiter bespreekt nog uitvoerig art. 16 der drankwet. Ten slotte vraagt pleiter, dat, als de rechtbank art. 16 van toepassing acht, of het dan noodig is eene geldboete van f 50 op te leggen? Mochten daarvoor geen termen zyn, dan concludeerde pleiter tot vernietiging van het vonnis vau den kantonrechter en tot vrijspraak van zyn cliënt, subsidiair tot het opleggen eener geringe geldboete. De rechtbank verklaarde heden bekl. schuldig aan: «bet verkoopen van sterken drank in «het klein zonder de vereischte vergunning" en veroordeelde hem tot een geldboete van f 3, by niet-betaling te vervangen door 6 dagen hechtenis. A. van den H., bier- en kofflehuisbouder, wonende alhier, staat terecht wegens beleediging van de agenten van politie A. C. en O. G. H., tijdens deze zich in zijn bierhuis bevonden om een onderzoek in te stellen naar het al- of niet verkoopen van sterken drank, waarvan beklaagde reeds lang ver dacht werd. Tegen bekl., die reeds meermalen is veroordeeld wegens verzet tegen de politie, vordert mr. van Eeten één maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. J. F. Fokker, concludeert op daartoe aangevoerde gronden tot vrijspraak van zyn cliënt van de ten laste gelegde beleediging van ambtenaren en betoogt dat hier alleen eene veroor deeling wegens eenvoudige beleediging kan volgen, daar de agenten buiten hun bevoegdheid gingen toen zy den bekl. aangrepen. Bij vonnis van heden werd bekl. schuldig ver klaard aan«eenvoudige beleediging, aangedaan aau «ambtenaren, gedurende de rechtmatige uitoefening «hunner bediening" en veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. Verder werden nog veroordeeld: 1°. D. G., broodbakkersknecht, alhier, wegens mishandeling, gepleegd te Noordwelle, tot f 15 boete, subs. 30 dagen hechtenis; 2°. A. van D., arbeider te Stavenisse, wegens diefstal van mosselen, bij verstek, tot f 10 boete, subs. 12 dagen hechtenis; 3°. G. van S., kastelein te Brouwershaven, in hooger beroep wegens het als verkooper van sterken drank in de uitoefening van zijn beroep sterken drank toedienen aan een kind beneden de 16 jaar, tot f 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis 4°. S. W. 8z., landbouwersknecht; C. W. Sz., arbeider; W. van den B. Cz., arbeider, en D. P. Q., arbeider, allen te St. Philipsland, wegens diefstal van mosselen, nos. 1 en 2 ieder tot één maand, nos. 3 en 4 ieder tot 14 De normaalschool te Goes begint den nieuwen cursus met 63 leerlingen, zonder de voorbereidende klas mee te rekenen. Onder eene hartelijke toespraak werd Woensdag door den voorzitter van het bestuur der ambachts school te Goes, den heer J. J. Ochtman, aan de leerlingen D. Hage van 's Heer Arendskerke en L. Marcusse van Kamperland het diploma uitgereikt van met uitnemend succes afgeloopen cursus in het timmeren. Vroeger werd dit diploma uitgereikt op voordracht van de onderwyzers der school. Daarin is nu verandering gekomen. Voortaan zal door des kundigen een onderzoek worden ingesteld naar de opgedane bekwaamheid, die zal moeten blijken uit de door de leerlingen vervaardigde teekoningen en proefstukken. Voorts bad de jaarlijksche bevordering plaats van leerlingen naar de tweede en derde klasse. Woensdag j.l. vierde de heer J. Kousemaker, hoofd der openbare school te Nisse, zijn 40-jarig jubileum als zoodanig. Ter zijner eere was het gansche dorp in feestgewaadvan den toren wapperde de driekleur en vele huizen en de school waren met groen en bloemen versierd. De heer Kousemaker is van af 1 April 1856, toen hij op 23-jarigen leeftijd in functie trad, hoofd der school alhier en heeft zich in al dien tijd ook bij de vele veranderingen, zoowel in het onderwijs als in zgne omgeving, de achting en toegenegenheid van de ingezetenen verworven en behouden. De receptie was drnk bezocht door verschillende notabelenterwijl de jubilaris vele stoffelijke bewijzen van belangstelling ondervond. Regenten der Diaconiescholen van de Ned. Herv. Gem. te Rotterdam werden de vorige week aangenaam verrast door een gift van f 20,000. Daar deze scholen voortdurend met groote tekorten te worstelen hebben, is deze aanzienlyke gift zeer welkom. Bij het cand. ex. theologie II slaagde te Utrecht de heer H. van Essen. KERKNIEUWS. Op 26 April a.s. zal ds. R. J. v. d. Veen, beroepen bij de Geref. Gem. te Goes bevestigd worden door zyn broeder ds. H. v. d. Veen te Ruinerwold (Drente). Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Ovezande ds. B. ten Cate Bz. te Lopiker en Jaarsvelder-kapel. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Biggekerke door ds. A. Keers te Veere; voor dat naar Schoonebeek (Drenthe) door ds. P. J. Kromsigt te Scherpenisse. De classicale zendingsdag zal gehouden worden te Goes in de Geref. kerk aldaar, op Woensdag S Juni a.s. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stuk, getiteld «Oordeel van een eenvoudigen Boer over de Overbevolking", kan niet worden opgenomen. DIENST Zierikzee-. Rotter dam en TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. De rechtbank te Middelburg heeft naar de openbare terechtstelling verwezen J. van der W., voormalig agent der Hollandsche Credietbank te Amsterdam, wonende te Breskens, thans in hechtenis, beklaagd van verduistering van gelden, welke hg in die betrekking in beheer had. J. L. v. P., ontslagen gemeente-ontvanger van Hoedekenskerke, vóór eenige dagen in hechtenis genomen, is thanB weder op vrije voeten gesteld. Een 36-jarige bierhuishoudster, die wegens openbare dronkenschap, het maken van nachtgeracht en verschillende drankwet-overtredingen door hef kantongerecht in Den Haag tot geldboeten ten ge- zamelijken bedrage van ƒ550 of 115 dagen hechte- nisstraf was veroordeeld, is tot het ondergaan van laatstgemelde straf, waaraan zy zich tot dusver had weten te onttrekken, door de politie aangehouden. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Reens wegens beleediging van 2 cavalerie-officieren, die hij had uitgemaakt voor «doodvreters", tot 15 De vordering van den heer Van S. te Parys tegen mevrouw Buckley, om geldelijke vergoeding wegens gerechtelijke bemoeiingen en kosten te haren behoeve, is door de Haagsche Rechtbank aan eischer onderrum. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Kolijnsplaat is benoemd mej. M. J. Bolle, onder wijzeres te Terwolde. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft benoemd tot kweekeling aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg: A. Boers te Lekkerkerk, J. L. Pisuisse te Vlis6ingen, B. Th. Krabbendam te Hoofddorp, H. F. Hoevenagel té Biervliet, J. M. Pattist te 's Graveuzande, W. H. Stouten te Ellewoutsdyk, J. Voortman te Goede reede, J. P. Boll te 's Gravenhage, C. P. Schout te Middelburg, N. Kampman te Dordt, L. A. Breedveld te Lekkerkerk, J. Heule te Burgh, H. Zanen te Ammerstol, W. B. Noteboom te Brouwers haven, H. J. Vooren te Zierikzee, C. Vorrink te Breda, K. G. Slikkerveer te Rotterdam, M. A. Romijn te Middelburg, P. de Man te Tinte en Ch. van de Linde te Biezelinge. Eerlang zal Middelburg weder eene inrichting voor meer uitgebreid lager onderwijs meer tellen. Op de pas gehouden vergadering der aldaar be staande vereeniging voor Geref. onderwijs is n.l. besloten een tweede bijzondere school op te richten voor 1. en m. u. L o. Op eene later te houden vergadering zullen nadere plannen door het bestuur worden overgelegd. April. Amsterd. ttfd. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Zondag 5 '6morg. 7,u. Maand. 6 'smorg. ll,30u. Dinnd. 7 6,30 Dinnd. 1 'snam. 1, Woens. 8 7,30» Dond. 9 'smidd. 12, Yryd. 10 7,30 Zaterd. II Worg. 10,45 Zondag 12 10,Maand. 13 11,30» Dimd. 14 6,-» Dined. I#'snam. 1, Passagiersvracht ZierikzeeDordtRotterdam Enkele reisRetour 3 maanden geldig 1st© Klasse 1,25. 2, 2de Klasse - -,50. ,75. De Directeur, P. H. AAN C4ASTEL. V Ondertrouwd CORNELIS HARTOG A.Cz. en CATHARINA VAN PAGÉE Ld. Scherpenisse, St. Maartensdijk^ p V Ondertrouwd %ABR. VAN DUKE Az. en J. J. W. STOLS Jac.d. St.-Filipsland, 4 April 1896. V Getrouwd J. N. BOUMAN en T. O. BOOGERD, die, namens wederzijdsche familie, hunnen harte- I ijken dank betuigen voor de vele blijkex van belangstelling by hun huwelijk ondervonden. Duivendijke, 31 Maart 1896. V Getrouwd LEVA VAN DER HAVE en J. C. M. SEVENHUIJSEN, die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen dank betuigen voor de blijken van belangstelling by hun huwelijk ondervonden. Brouwershaven 2 April 1896. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder en Grootmoeder, Adrlana van der Jagt wed. A. Cauw, in den ouderdom van bijna 88 jaren Zierikzee, 1 April 1896. Uit aller naam, Wed. 0. VAN ZAALEN— ,'7 ▼an der Jaqt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1