ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 26 Maart 1896. NIEUWSTIJDINGEN. „STAD ZIERIKZEE" en „ZEELAND". Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. Gewijzigde Dienst. APVERTE1ITIEN. ritflNHNiÉdl Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6747. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cis. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement*- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesehe Nieuwsbode" Indië. De mailbladen liebben reeds melding gemaakt van hot feit, dat de luitenant der infanterie Franssen in de buurt van AnagaloeDg licht gewond is geworden. Aan een aan de N. R. Cl. ter inzage gegeven brief van een op dien buitenpost gedetacheerden infanterist ontleent dat blad het volgende over dit voorval. ♦In den morgen van 6 Februari kreeg de luitenant Franssen iu last om met 14 bajonetten, 40 onge wapende inlanders en 10 dwangarbeiders klapper- boonien te halen uit de sawa, gelegen tegenover de kampong Anabateh. Toen het kappan en op maat afzagen geschied was, werd aan de inlanders gekommandeerd om de hoornen op te nemen en ze te brengen naar de benting. Op dit oogenblik viel een schot, op een afstand van ongeveer 400 M. luitenant Franssen was in het rechterdijbeen ge troffen, bij viel in een put, waarin water stond. De sergeant Hoogenboom stond met 50 ongewapende mannen en 5 gewapende fuseliers in het open veld, en de overige gewapendon waren achter den dijk opgesteld om, in geval van nood, de anderen te dekken. Een tweede schot viel, doch niemand werd geraakt. Toen gelastte sergeant Hoogenboom: alle man plat op den buik", en nauwelijks waren alle manschappen gaan liggen of er yiel een salvo van zeker veertig geweren. Niets werd geraakt. In een oogwenk was sergeant Hoogenboom in de put, haalde zjjn luitenant uit het water, trok zijn jas uit en verbond hem met een stuk hemd zoo goed dat ging maar nu moest de officier naar de benting gebracht, en telkens als de sergeant hem wilde opnemen, begonnen >de smeerlappen" te vuren. Maar de schoten waren gehoord, de benting begon ook te vuren met de kanonnen, en sergeant Hoogenboom, snelvuur gevende met zijn dekking, pakte met hulp van een soldaat den gewonden officier op, en door het vuur heen droegen zij hem achter den dijk, ongeveer 100 M." Luitenant Franssen, wiens gedrag op Lombok met de Militaire Willemsorde 4e klasse is beloond, heeft sergeant Hoogenboom zijn tevredenheid over dit flink en voortvarend optreden te kennen gegeven. De luitenant is nu voor de derde maal gewond, alle drie koeren zegt de briefschrijver op ♦een Vrijdag". Volgens de laatste mailberichten was zijn toestand redelijk. Engeland. Londen, 23 Maart. Reuters bureau verneemt uit Pretoria van Donderdag jl., dat de geheele correspondentie, die gevoerd is over het bezoek van president Kriiger aan Engeland, aan de beoordeéling van den Volksraad zal worden onderworpen, die den 4 Mei zal bijeenkomen. Men hoopt het eens te worden over de onderwerpen, waaromtrent overleg zal worden gepleegd. President Krüger, die president Stejns, van den Oranje-Vrijstraat, met zijn verkiezing is gaan geluk- wenschen, is te Pretoria teruggekeerd. Een eigenaardige scheepslading gaat dezer dagen van Londen naar de Kaapkolonie af; zij be staat uit 120,000 zangvogels van allerlei soort, die in het Kaapland in vrijheid gelaten zullen worden om zich daar te acclimatiseeren. Zweden. Een geneesheer te Stokholm heeft de lauden van Europa gerangschikt naar het aantal blinden, die er zijn, in evenredigheid met de bevolking, en heeft daarbij de volgende uitkomsten verkregen. Terwijl men 20 blinden telt op de 10,000 inwoners in Portugal en in Rusland, vindt men er niet meer dan 4, 5, op een even gi-oot aantal zielen in Neder land, het land, dat in dit opzicht in de gunstigste gesteldheid verkeert. Spanje. Koning Alfonso XIII van Spanje, die in Mei 10 jaren oud wordt, heeft dezer dagen zijn eigen hof houding gekregen en zijn eigen aparte uien ten, geheel gescheiden van de hofhouding der Regentes, die nog slechts op zijn godsdienstige vorming let. Een aantal leeraren zijn met 's Koniogs opvoeding belast. Italië. Te Rome verkeeren nog altijd honderden families in den grootsten angst over hun zonen en verwanten in Afrika. Er vielen ruim 5000 Italianen bij Adoea, maar nog steeds ontbreken lijsten van gesneuvelden en gewonden. En in de Kamer is daar zelfs niet over gesproken. Frankrijk. Te Parijs is een vreeselijk ongelnk gebeurd. In een kamer op de vijfde verdieping van een huis in een volksbuurt woonde een echtpaar met drie kinderen, twee meisjes van drie en negen en een jongentje van vijf jaar. De ouders waren 's morgens naar hun werk gegaan, hun drie kinderen achter latend, waarvan de oudste tegen tien uur eenige boodschappen ging doen. Toen het meisje na een half uur terugkwam, vond het de kamer, waarin haar broertje en zusje waren, vol rook. Het kind riep om hulp, waarop de buren toeschoten en ramen en deuren openzetten om den rook te laten wegtrekken. En nu vertoonde zich een akelig schouw spel aan aller oogen. Op het half verbrande bed lag het jongentje met verkoold hoofd, terwijl ook het bovenste gedeelte van het lichaam totaal verkoold was. Achter een soort van canapé vond men het meisje met verbrande kleeren, verzengde haren en met hevige wonden op de armpjes. Het kind ademde nog. Na veel moeite slaagde men er in, de levens geesten weder op te wekken. Men kan zich de ontzetting voorstellen der ouders, toen zij thuis kwamen om te eten en hun kleinen jongen dood, hun jongste dochtertje stervende vonden. Vermoedelijk is de brand ontstaan, doordat bet jongentje met lucifers gespeeld heeft. Cornelius Herz kan zich te Bournemouth weder in ongestoorde rust verheugen. De Engeische justitie heeft den Franschen gezant te Londen doen weten, dat er geen grond bestaat om de gevraagde uitlevering toe te te staan. Onder grooten toeloop van nieuwsgierigen is voor de correctioneele rechtbank van de Seine het proces-Dupas-Royère begonnen. Dupas ontkende in 't verhoor ooit bevel te hebben gekregen tot inhechtenisneming van Arton,; hij ontkende eveneens in verstandhouding te hebben gestaan met Royère en Arton en Arton verborgen te hebben. Dupas verklaarde, dat zjjn chef Soinoury, toenmaals direc teur van den veiligheidsdienst, hem alleen had opgedragen met Arton te onderhandelen, ten einde van dezen verschillende documenten te verkrijgen. De oud-minister Ribot vei'klaarde, dat het ministerie, waarvan hij toen president was, wilde, dat Arton gearresteerd werd. Is er verraad in 'tspel geweest, voegde Ribot.er bij, dan moet de justitie dat uit maken. Arton zelf vertelde, dat in November 1892 Dupas hem een voorstel van de regeering heeft overgebracht. Het onderhoud bad in December te Venetië plaats. Arton begaf zich vervolgens naar Buda-Pest, waar hij brieven ontving van Dupas en Royère met de mededeeling, dat de onderhandelingen met den minister (Loubet) goed vorderden. Na het verlaten van Buda-Pest ontving hij geen waar schuwingen meer. België. Te Hasselt is een ♦engeltjesmaakster" in hechtenis genomen, in wier woning elf kinderlijkjes zijn gevonden. In de kolenmijn van Val-Saint-Benoit, bij Luik, woedt sinds twee dagen een hevige brand in de middelste schacht, driehonderd meter onder den beganen grond. Gelukkig zjjn alle werklui, die zich in de schacht bevonden, ten getale van twee honderd, gered, maar het werk staat stil, en men ziet geen kans om den brand te stuiten. Nederland. Rotterdam, 23 Maart. Hedenmorgen, zeven uur, werd zonder stoornis met het lossen der »Drott" en daarna op de tMonkshaven", door de Brabanders aangevangen met ploegen van 9 man. De berichten uit Amsterdam en uit Vlissingen over de werkstaking op de schepen der firma Muller, in de vergadering gisteren meegedeeld, worden heden Middelburg, 24 Maart. Binnenkort in 't begin der volgende maand zal hier een tweede rjjwielschool worden geopend en wel op een terrein in de Jodengang nabij den Seisweg. De geheele bevloerde oppervlakte van het terrein bedraagt 1800 M2. en is tot nu toe de grootste in ons land. Aan de inrichting bestaat ook ruimschoots gelegen heid om het sehoonrijden en het figuurrijden te leeren, terwijl, om de aantrekkelijkheid en de gezelligheid te verhoogen, de ondernemer, de heer C. P. Gilde, aan zijne inrichting verbonden heeft een lokaal met aangrenzende veranda, buffet met verschillende ververschingen enz. Dat overigens de rijwielsport in deze stad in den laatsten tijd eene hooge vlucht nam, blijkt wel nit het feit, dat binnen een jaar tjjds de inrichtingen tot verkoop en verhuur van rijwielen van een vermeerderden tot vijf. De heer J. Borsius alhier, die in de j.l. Zater dag gehouden vergadering van aandeelhouders in de Trammaatschappij Breskens—Maldeghem benoemd werd tot Commissaris van die Maatschappij, in de plaats van den aftredenden heer Hammacher te Groede, heeft voor die benoeming bedankt. De adspirant-vaandrig Wirtz (reserve-onder officier van het regiment grenadiers en jagers te 's Gravenhage), die aan het vaandrigsexamen heeft voldaan, zal als zoodanig worden aange alzoo de eerste vaandrig in ons leger zijn. 25 Maart. Op 13 April a.s. wordt hier eene tentoonstelling van schilderjjen van levende meesters geopend, georganiseerd door de Vereeniging ♦Kunst museum". Ruim 200 stukkon zijn toegezegd, waaronder van de beste Hollandsche en Belgische schilders. Goes, 25 Maart. Bij Flora!ia zijn door 221 personen 959 potjes aangevraagd. In 't vorige jaar waren er 158 aanvragers om 853 planten. Eene aanzienlijke vermeerdering alzoo. StaVCIlisSC. IQ de 1.1. Maandag alhier ge houden raadsvergadering werd het nieuwbenoemde raadslid, de heer L. J. Dorst, als zoodanig beëedigd en geïastalleerd. Opgemaakt werd het kohier van den hoofdelijken omslag, tot een totaal bedrag van f 2600, verdeeld in 32 klassen. De hoogste klasse betaalt f 141,75, de laagste f 0,44, zonder de even redige verhooging. De hondenbelasting werd vast gesteld tot een totaal bedrag van f 105. Zierikzee, 25 Maart. Wat mag toch wel de reden geweest zjjn, dat betrekkelijk zoo weinigen aan de roepstem van 't Bestuur der afd. van ♦Volksonderwijs" hebben gehoor gegeven? Toen we voor eenigen tijd den wensch uitspraken, dat ook voor niet-leden de gelegenheid om den heer Smecngo te hooren zou worden opengesteld, hielden we bet voor zeker, dat velen mochten gerekend worden belang te stellen in 't onderwerp, dat aan do orde zou komen. En nu deed zich 't verschijnsel voor, dat de leden der afd. vrijwel waren opgekomen, doch dat de belangstelling bij zooveel anderen scheen te ont breken. Waarom ontbraken een groot aantal werk bazen, waarom verscheidene onderwijzers en leeraren, waarom ontbrak voor een deel 't bestuur der ambachtsschool? Waarljjk, voor 't Bestuur der afd. was 't niet aanmoedigend vele stoelen onbezet te zien en de Spreker, hij mocht dan zelf in zijn inleidend woord naar verontschuldiging zoeken moet toch zonder twjjfel teleurgesteld geweest zjjn. Indien nu maar geschiedt, wat de beer Smeenge hoopt, dat n.l. zijne hoorders zóó overtuigd zijn geworden, dat voor de opleiding tot 't ambacht veel meer dan tot heden moet gedaan worden, dat ze propaganda gaan maken voor zjjne denkbeelden en vooral dat ze zelf handelend gaan optreden, dan voorzeker kan hjj tevreden zijn. Indien iemand in staat is bij zijne hoorders eene glasheldere voorstelling te doen ontstaan en een betoog te leveren, dat medesJeept, dan zeker wel de heer Smeenge. 't Kennis is macht" van onzen tjjd geldt ook vooral voor den werkman, en toch ontbreekt hem zoo vaak de kennis, omdat de opleiding gebrekkig is. Terwijl onder 't gilde wezen de banden te knellend waren, daar is ons stelsel van vrijheid tot bandeloos heid gewordenallen waarborg van degelijkheid van den jeugdigen werkman wordt gemist, en een band tusschen patroon en knecht bestaat zoo goed als niet meer. Verschillend zijn de pogingen om de verbroken banden met weglating van 't è,l te knellende op nieuw te hechten: in 't buitenland vindt men verschillende voorbeelden van contract tusschen meester en leerling. In ons land heeft men hoofdzakelijk door 't op richten van cursussen en ambachtsscholen getracht de opleiding te verboterenin 't begin alleen door particulier initiatief, than» met hulp van Staat, provincie en gemeente. Hoe goed die ambachts scholen werken, toch mogen de bezwaren er tegen Diet over 't hoofd gezien worden: ze kunnen alleen dienen voor een betrekkelijk gering getal der toe komstige werklieden; de groote massa kan er niet komen; de concurrentie met den vrijen arbeid; 't uitbljjven van verdiensten der jongens etc. Een andere wijze van opleiden is die in de werkplaats, waarvan de voordeelen zeer groot zjjn. Daarbjj is een contract noodzakeljjk, liefst met Staatstoezicht. De ♦Vereeniging ter bevordering van het ambachts- onderwjjs in Drenthe" heeft reeds eenige jaren een opleiding in de werkplaats trachten te geven en met succes. Ziehier een korte, vage aanduiding van de hoofd zaken, door den Spreker achtereenvolgens behandeld en met een vuur voorgedragen en met een kracht uitgesproken, die van innige belangstelling getuigde. Moge 't waar blijken, dat Spreker opgewekt heeft tot ontevredenheid, dat hjj gestemd heeft tot na denken, tot onderzoek en tot handelen. Dat Nuts- en andere vergaderingen niet druk bezocht worden weten wij wel uit ervaring in eigen kring; maar curieus is toch het bericht uit Utrecht dat de jongste vergadering van het departe ment Utrecht van de ♦Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", behalve door het bestuur, bijgewoond werd dooréén lid. Er was reglements herziening aan de orde. Voor de betrekking van gemeente-veldwachter te Borsele hebben zich 41 candidaten aangemeld. De voordracht bestaat uitG. G. Andriessen, politie agent te Terneuzen; J. de Hullu, politie-agent te Middelburg en A. Ardon, gepasp. maréchaussee te voet te Dinteloord. De inspecteur van administratie bij do zee macht P. F. van Wage, werkzaam bij het departement van marine te Batavia, keert uit Oost-Indië terug. De Haagscbe correspondent van de Zutph. Ct. schrijft: Volgens een in vele bladen voorkomend bericht, dat allen schijn heeft een officieus karakter te hebben, zal de memorie van antwoord op de kieswet worden ingediend enkele dagen, nadat de Eerste Kamer het personeel zal hebben aangenomen. Het schijnt niet voorbarig daaruit de conclusie te trekken, dat de regeering blijft bij haar plan om het nieuwe kies recht te baseeren op het nieuwe personeel. Er is beweerd dat dit onmogelijk zou zijn zoolang omrent den tijd van invoering van het personeel nog niets is beslist, maar er lobpt een gerucht, dat de minister er iets op gevonden heeft om de kieswet zóó in te richten, dat tijdeljjk, zoolang het personeel nog niet in werking is, een andere maatstaf voor de kiesbevoegdheid zal gelden, maar dat, zoodra de nieuwe belastingwet het aantal belastingbetalers in het personeel zal hebben uitgebreid, die belasting betalers door de nieuwe kieswet ook per sé kiezers zullen worden. Hoe dit zal gaan, is nog niet geheel duidelijk, maar ik deel dan ook alleen mede wat mij als gerucht, zij het dan ook uit gewoonlijk goed ingelichte bron, ter oore kwam. Zierikzee, 25 Maart. Wij vestigen de aan dacht onzer lezers op achterstaande advertentie betreffende de Voordrachten van den heer Willem van Zuylen, op a.s. Zaterdagavond in de Concert zaal alhier. Een woord tot opwekking achten wij totaal over bodig: als men nagaat welke ontvangst de heer van Zuylen in alle plaatsen van Nederland ondervindt, hoe hij in de laatste dagen te Gent enz. is ge vierd, dan verwachten wij zeer zeker, dat hem ook hier een druk bezoek zal ten deel vallen. Te meer daar het programma geheel nieuw is voor deze stad; het luidt als volgt: 1°. De Boterham en de Goudzoeker; 2°. Een gewichtige Creatie; 3°. De St. Nicolaas-Vrijer; 4°. Ik kan me beheerschen; 5°. Mjjn Condoleantie-bezoek; 6°. Anarchist; 7°. Geheim verdriet en 8'. Zoo'n indringer. Het programma belooft aldus veel. Geslaagd als adspirant-verificateur bjj de dir. belastingen enz., de heer C. W. van Stapele van Tholen. Zaterdag 1.1. in den vroegen morgen passeerden in lapgzamen tred twee gewone vrachtkarren bet grensstation der Belgische douanen te Koewacht, naar het scheen waren zij met hout geladen. Even buiten het dorp deden de ambtenaren Raes en Alleijn dienst; bij het zien der karren vermoedden zij smokkelhandel en liepen op de voertuigen aan. De voorste voerman, dit bemerkende, koos het hazenpad. Op de kar vonden de douanen onder het hout eenige balen tabak, die, alsmede het paard en de kar, in beslag werden genomen. De achterste voerman, die, daar het nog wat donker was, van de aanhouding weinig gezien had, reed, geen kwaad vermoedende, rustig door. Er werd halt geroepen en hij hield stil; een der ambtenaren nam een kijkje op de kar en vond ook daarop onder het hout een groote hoeveelheid tabak. De voerman, J. A., van Koewacht, werd gearresteerdkar en paard werden ook in beslag genomen. Die ambtenaren hadden dus een aardige vangst. De paarden evenwel waren nu nog niet klaar; zij moesten hun vracht naar Selzaete vervoeren (stand plaats van den controleur), waar alles: paarden, karren en tabak, in het geheel ruim 1200 K.G., publiek zal worden verkocht. A. werd naar Stekene gebracht om van daar naar Dendermonde te worden getransporteerd. Een bekend weldoener te Amsterdam heeft f 45,000 beschikbaar gesteld voor den aankoop van woeste gronden ter ontginning in de gemeenten Schoterland, Opsterland en Haskerland. Daarop zullen arbeiderswoningen gebonwd worden enz., om de aldaar heerscbende ellende onder de arbeiders bevolking te lenigen. De uitvoering is door den milden gever opge dragen aan den heer R. van Zinderen Bakker, wethouder der gemeente Opsterland te Kortezwaag. Bij de commissie te Amsterdam tot inzameling van gelden ten behoeve der slachtoffers van de dynamietontploffing te Johannesburg is tot dusver een totaal ontvangen van f 16,152,97. Een apotheek in de bnurt van den Vijgendam te Amsterdam is nu eens gesloten dan weer geopend. De eigenaar, die geen diploma heeft, kreeg twist met zijn bediende of liever provisor, die wel bevoegd is. Zoodra nu een bediende in den winkel helpt, die geen voldoend diploma heeft, maakt de provisor den commissaris van de sectie op dit onwettig feit opmerkzaam. Door de inmenging van de poli tb ir de winkel telkens gesloten. Onder de onlangs ingelijfde lotelingen te Amersfoort voor de lichting van 1896 bevond er zich één, die bepaald mank liep. Toen hij voor den provincialen adjudant verscheen, verontschuldigde hij zich op diens vraag, waarom hij niet voor de keuriDg was getveest, met het antwoord, dat juist op den dag waarop de militieraad zitting hield, zijn moeder werd begraven. Toen nu op de vraag van den provincialen adjudant, of hij bepaald slecht liep, een bevestigend antwoord door den loteling werd gegeven, sprak eerstgenoemde: »dan zal ik je laten rijden. Ingedeeld bij het le regiment huzaren". Hilariteit in de zaal, verbazing te lezen op het gelaat des jongelings! Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) heeft men ook gasbronnen ontdekt. Bij den heer S. hield men, na het oppompen van een karaf water, een brandende lucifer er boven, waarna dadelijk eene vlam zicht baar werd. Bij den landbouwer Eyken, waar zij het eerst ontdekt werd, is zooveel gas aanwezig, dat de geheele boerenplaats hiervan kan worden voorzien. Men berekent dat voor den te maken strand- muur «nz. te Scheveningen, ongeveer 3000 wagen ladingen materialen derwaarts zullen moeten worden vervoerd. De veldwachter der gemeente Bom (Limburg) is aangehouden, wegens diefstal van een reisvalies met f 500, ten nadeele van den heer G. te Roer mond. Voor de vacante betrekking van gemeente secretaris van Vlissingen hebben zich 12 sollicitanten aaDgemeld, waaronder 7 meesters iu de rechten en waarvan een hunner gemeente-secretaris is. Falb's weervoorspellingen! Van den 25 tot 31 Maart: Het wordt buiten gewoon warm, althans naar den tijd van het jaar. In midden-Europa zal men last hebben van onweer, soms vergezeld van sneeuwbuien. Er yalt vrp wat regen. Na den 29n Maart nemen echter de regens veel en de warmte iets af en wordt het droog, betrekkelijk koel weer. Aanbestedingen, Verkoopingen enz Ten overstaan van den Notaris Mr. J. C. van der Lek de Clercq, d.d. 24 Maart j.l., zijn voor mej. de wed. L. C. Boogerd en den heer M. Hanse Sz. te Kerkwerve verkocht: !/3 in 6 H.A. 02 A. 50 c.A. weiland aan den Zwaardweg onder Duivendijke voor f 475 3 H.A. 40 A. 70 c.A. weiland in Prunjebevang onder Ellemeet voor f 448 1 H.A. 27 A. 30 c.A. weiland bij Striepbeule onder Haamstede voor f 415. Alles per 41 A. 68 c.A. Landbouw en Veeteelt. De Tentoonstelling van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, Maandag en Dinsdag te Rotterdam gehouden, is dit jaar begunstigd door prachtig weör en schitterend geslaagd. Er waren pracht-exemplaren van koeien en ossen, van varkens, van schapen en van pluimgedierte. Onder de bekroningen komt voor, onder gemest vee: Voor den fijnsten en zwaarsten os, uitsluitend met hard voeder gevoerd, niet ouder dan 3 jaar; de eerste prijs van f 40 aan den heer L. de Oude te Serooskerke (Schouwen). RË€HT§ZAKEH. ZierikzCC. 24 Maart. De arrondissements rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van J. Q. S.Mz., oud 20 jaar, arbeider, geboren en wonende te Poortvliet, thans gedetineerd in het huis van bewaring alhier. Beklaagde werd schuldig verklaard aan: >het in een geval, waarin een wettelijk voorschrift eene ♦verklaring onder eede vordert, mondeling persoonlijk ♦opzettelijk eene valsche verklaring onder eede ♦afleggen", en veroordeeld tot eene gevangenisstraf maanden, mot bepaling, dat de tijd door den veroordeelde vóór de tenuitvoerlegging dezer uitspraak voorloopig in verzekerde bewaring door gebracht, in mindering zal worden gebracht. Door het O. M. was gevorderd 1 jaar en 6 maanden. De kantonrechter te Goes veroordeelde op nieuw elf personen tot onderscheidene straffen wegens overtreding dor jachtwet. In diezelfde zitfing van het kantongerecht stond terecht wegens openbare dronkenschap J- van T., onbezoldigd rijksveldwachter te Borsele. Aanklagers waren de K, met vrouw en zoon, die eene heiberg houden aan den steiger te Borsele. Getuigen a décharge verklaarden beschul digde nooit dronken gezien te hebben, terwijl van T. onder getuigen verklaarde, dat hij den zoon van zijn beschuldiger des nachts betrapt had, terwijl hij bezig was bij eene oude vrouw de ruiten in te gooien, waarop de zoon zich moet uitgelaten hebben, dat hij van T. wel vinden zou. Daarop is de aan klacht gevolgd van dronkenschap. De ambtenaar van het O. M. vroeg vrijspraak van den beschuldigde, terwijl hij grondig zou laten onderzoeken of er ook meineed in het spel kon zijn. kKRItillEll W S. Xierikzcc. Naar wij vernemen hoopt ds. G. W. H Esselink te Sliedrecht, beroepen predikant bij de Geref Gem. alhier, na Zoudag 26 April e.k. zjjn afscheid te hebben gepredikt te Sliedrecht, Zondag 10 Mei d.a.v. zijn intrec-rede alhier te houden. Beroepen bij de Geref. Gem. te OoltgenBplaat ds. H. Kuijk te Putten (Veluwe); te Werkendam ds. J, H. Donner Jr. te Nieuwdorp; tweetal bij de Geref. Gem. te Baarn ds. J. H. Donner Jr. te Nieuwdorp en de cand. dr. G. Kramer, van de Vrije Universiteit. Te Borne (Overijsel) overleed j.l. Zaterdag de predikant der Herv. Gem. aldaar, ds. J. C. van de Velde, die juist den volgenden dag (22 Maart) zjjne 50-jarige evangeliebediening aldaar zou her dacht hebben. Door de hoofdcommissie voor het Zeeuw-set- Vlaamsch zendingfeest te Terneuzen vergaderd, js in beginsel besloten, dat feest in dit jaar in de nabjjheid van Terneuzen te houden, waarschijnlijk op 18 Juni of 2 Juli. Daar wegens het vertrek van Axikele lejlen de commissie moet aangevuld worden, zal op 8 April nogmaals een vergadering plaats hebben, waarin een definitief besluit zal worden genomen. O H D E R If IJ S. Te Groningen hebben zich voor het examen van onderwijzer en onderwijzeres 128 candidaten aangemeld, driemaal zooveel als in den vorigen herfst. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Arnemuiden is benoemd mej. W. D. Wijnmalen te Bergen op Zoom. VEBSCnEIPEÜHEIP. Verzekering tegen oude vrijster worden. Als in Japan eene vrouw niet op zekeren leeftijd getrouwd is, zoeken de autoriteiten een man voor haar uit, die verplicht is met haar te trouwen. In Sleeswgk bestaat een oude-vrijsters-verzekering- maatschappij ter verzorging van ongehuwde vrouwelijke leden van welgestelde families. De vereeniging geeft baar huisvesting, kost en speldegeld. Iu Denemarken kunnen meisjes zich verzekeren tegen oudé vrijster worden. Blijven zjj tot haar veertigste jaar ongehuwd, dan ontvangen zij een wekelijksche toelage. De leden van de Mariahilf-trouwclub van Oosten- rjjk, alle rijke mannen, verbinden zich met een arm 'meisje te trouweninbreuk maken op die verplichting, door een rijk meisje tot vrouw te nemen, wordt beboet met 4500 florijnen, welke tea goedé komen aan hen, die zich aan den regel houden. -Daarentegen bestaat in Frankfort eene anti- trouwclub, waarvan de leden dames tusschen den leeftijd van twintig tot veertig jaar zjjn, die eene jaarlijksche contributie van 200 Mark betalen. Zij doen een gelofte om nooit te trouwen"; wie het toch doet, betaalt een boete van 2000 Mark. Elk lid moet in 't zwart gekleed gaan en romans afzweren. HABPTBEP 1<3"MÏT E IV Op de veemarkt te Goes waren aangevoerd 46 koeien en 1 schaap. Er werd vrjj veel verkocht. Zeetijdingen. Zierikzee. AANGEKOMEN: 25 Maart. ♦Mary Kate", kapt. Bennett, van Londen naar Remagen. ♦Lord Tennyson", kapt. Inge, van Londen naar Hocbfeld. ♦Lord Wolseley", kapt. Dorell, van Schotland naar Duisburg. VERTROKKEN: 25 Maart. ♦Lord Churchill", kapt. Boreham, van Dordrecht naar Londen. Raderstoonibooten STOOMBOOTDIENST Zierikzee en Rotterdam. MAARTAPRIL (Amsterd. tijd). Van Zierikzee: Van Rotterdam: Dond. 26'9morg. 8,—u. Dond. 26'smorg. 11,u. Vrijdag27 8,—Vrijdag27 11,— Zaterd. 28 8,n Zaterd. 28 11, Zondag 29 9,—Zondag 29 11, Maand. 30 7,30;/ Maand. 30 11, Dinsd. 31 8,Dinsd. 31 'smidd. 12, Woens. 1 w 8,Woens. l'smorg. 11, De Retourkaarten ook roor de tusschenveerenzijn geldig gedurende drie maanden. De Directeur li. F. do Loozo. Stoomhootdienst MAART-APRIL 1896. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. V. Rotterdam naar Middelburg en Vlissingen. AMSTERDAMSCHE TIJD, Dond. 26 'sm. 7,30 'sm. 8,45 'am. Vrjj dag 27 it ii - Zaterd. 28 7,30 8,45 Maand. 30 H t H u 9,— Dinsd. 31 7,30 H 8,45 Woensd. 1 ii a 9,- V Ondertrouwd ADRIAAN HEIJBOER Wz. en ADRIAN A ELIZABETH STEKETEE Jo. St.-Annaland, 23 Maart 1896. Algemeene kennisgeving

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1