fOWMRIlli. Schroefstoomschip „SCHELDE". ADVERTENTIE!!. UITVOERING Harmonie „Witte vae Haamstede", de deur eindelgk met geweld geopend was, bleek, dat de moordenaar zich daarachter met een groot mee geposteerd had, hetwelk hem echter door een der omstanders behendig uit de hand werd geslagen. De man moet het mes, waarmee de moord ge pleegd is, opzettelgk daartoe bg een slager gekocht hebben. Hg was een kwartier ongeveer vóór het plegen zgner misdaad nog bij de vrouw van een zijner kennissen geweest, aan wie hg zijn horloge ten geschenke gaf, zeggende: Morgen ben ik er misschien niet meer". Hetzelfde zeide hg tot den man dier vrouw, welke spoedig daarna thuis kwam. De misdadiger heeft, naar men wil, ook reeds in Indië een achttal jaren achter de tralies door gebracht wegens een moordaanslag op een sergeant. Te Termunterzgl (Gr.) viel de zeer oude heer M. C. Roozenbeek, door de duisternis misleid, aan de buitenzgde der sluis in de haven. De sluis wachter Dik en zijn knecht, die dichtbij stonden, hoorden wel iets in 't water vallen, doch konden niets onderscheiden. Op het hulpgeroep van den drenkeling spoedden ze zich naar huis, om een lantaarn te halen, en lieten zich met een vlet door de sluis in de haven drijven. Intusschen was R. door den stroom reeds tot bgna in den mond van de haven meegevoerdmet groote moeite werd hij echter gered, juist op het oogenblik, dat de Dollard zijn graf zou geworden zijn. De 78-jarige man heeft tijdens het ongeval ge- ruimen tijd zijne tegenwoordigheid van geest behouden. De bekende socialist Van Emmenes, die nog twee vonnissen heeft »uittezitten", bevond zich de laatste weken in België. Daar heeft hg nu aanzegging gekregen om het land te verlaten. Te Nieuw-Buinen werd de godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk geleid door ds. Eilerts de Haan, predikant te Borger en consulent der vacante gemeente te Nieuw-Buinen. Nadat de bevestiging van nieuwe leden had plaats gehad, werd door een der kerkgangers tegen den predikant gesproken, waarbij er o. a. op gewezen werd, dat door den spreker Jezus niet als Gods Zoon was erkend. De predikant wees den rustverstoorder er op, dat hij na afloop der godsdienstoefening met hem over de zaak zou kunnen spreken of een aanklacht tegen hom bij het Klassikaal Bestuur zou kunnen worden ingediend, maar dat de bgeenkomst niet gestoord mocht worden. Nadat vervolgens de predikant eene aanklacht tegen den rustverstoorder bij de politie had ingediend, is deze den volgenden dag bij den predikant verschenen om vergiffenis te vragen voor zgne wandaad, waarmede de zaak geëindigd is. Op 1 Januari j.l. waren in Limburg 100 kloosters, waarvan 30 mannen- en 70 vrouwen kloosters. Buitendien waren er vier missiehuizen, nl. te Stegl, Sittard en Heer. De meeste vindt men te Roermond, n.l. negen. Zlei'ilcscee, 23 Maart. In de lieden namiddag ten 1 ure gehouden zitting van den gemeenteraad was afwezig de heer Fokker, met kennisgeving, benevens de heeren v. d. Lek de Clercq en Mulock Houwer. De notulen der vorige vergadering worden geleten en goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen twee brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten tot onderhandsche verpachting der visschery in de Nieuwe Haven en tot beschikking over den post voor Onvoorziene Uitgaven der gemeentebegrooting voor 1896. Ingekomen zijn: het verslag van den toestand van het Middelbaar Onderwijs over 1895; van den Gemeentebouw meester eenige opgaven betreffende de opbrengst van diverse middelen der gemeente over 1895, benevens de rekening van het Pensioen- en Weduwenfonds en van het Pensioen fonds der gemeente-ambtenaren over 1895, welke laatste wordt gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de heeren Legemaat, van Geuns en Lechner. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten tot af- en overschrijving van - en op eenige posten der ge meentebegrooting voor 1895 en 1896. Namens de Commissie voor de Strafverordeningen wordt door Mr. van Geuns toegelicht een voorstel tot wijziging der Verordening tot voorkoming en blussching van brand, strekkende om het getal assistenten by de brandweer wederom te brengen op 32. De heer Mulock Houwer komt ter vergadering. Dit voorstel wordt met algeraeene stemmen aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een adres van Directeur en Leeraren der Hoogere Burgerschool alhier, houdende verzoek, terug te komen op het laatst genomen besluit tot wyziging van de laatste alinea van art 8 der Verordening, regelende het Openbaar Middelbaar Onderwys in deze gemeente, waarbij bepaald is, dat eervol ontslag eerst kan worden verkregen na het einde van den loopenden cursus of zooveel vroeger als een opvolger zal zijn benoemd. Zij achten dit bezwarend en nadeelig zoowel voor de Leeraren als voor de Hoogere Burgerschool en stellen daarom voor, het ontslag te doen ingaan twee maanden na de aanvrage om ontslag, of zooveel vroeger als in de vacature is voorzien. De Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs verklaart, nog niet te kunnen oordeelen over de toepassing van de nieuwe bepaling en stelt daarom voor, afwijzend op het adres te beschikken. Burgem. en Weth, stellen voor, gunstig op het adres te beschikken, daar zij het in het belang der School achten en soortgelijke maatregel ook nog niet bij andere H. B. S. is toegepast De heer van Geun9 is het geheel eens met Burgem. en Weth. De heer Legemaat meent, dat de noodzakelijkheid nog niet is gebleken om het slechts onlangs genomen besluit te wijzigen; hij zal daarom tegenstemmen. De heer Franse verklaart zich mede tegen het voorstel, omdat hij niet overtuigd is van het nadeel dezer bepaling. Op dit oogenblik is het bezwaar niet bewezen en hij meent dat de Raad zijn prestige verliest door nu weer te ver nietigen een besluit, waarvan het nadeel nog onzeker is. De heer van Geuns wijst er op, dat het genomen besluit thans nog éénig is in het geheele land. Als men ziet, dat een besluit verkeerd is genomeD, moet men het ook willen wijzigen. De Leeraren hebben eenparig verzocht om op het besluit terug te komen: hij meent, dat zy het best deze zaak kunnen beoordeelen en acht de intrekking van het besluit in het belang der School. De Voorzitter verdedigt nader het voorstel van Burgem. en Weth. tot inwilliging van het verzoek der Leeraren. De heer Legemaat wijst er op, dat hier aan de II. B. S. steeds jeugdige Leeraren komen, die deze gemeente als een doorgangsplaats schijnen te beschouwen, wat niet in het belang der School is. De heer Lechner zal mede voorstemmen en deelt mede, dat de Commissie van Toezicht bij het zenden van gemeld, adres niet voltallig Was. Tot stemming overgaande, wordt het voorstel van Burgem.. en Weth. aangenomen met 8 tegen 2 stemmen, die van. de H.H. Legemaat en Franse. De Voorzitter deelt mede, dat nog een onderzoek is- ingesteld nopens de verlegging van een put in het Zeike terrein door Dalebout. Burgem. en Weth. meenen, na heb bericht van Gedep. Staten, dat de verlegging niet zóó- noodzakelijk is om daarvoor geldelyke offers aan de Gemeente op te leggen. Na eenig debat over de al of niet wenschelijkheid op dit oogenblik van verlegging van dien put, waaraan deel nemen de H.H. ten Haaf, Franse, Lechner en de Voorzitter, wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen het voorstel van Burgem. en Weth. om aan Gedep. Staten mede te deelen, dat in het voorstel om dezen put van Gemeentewege te verleggen, niet kan worden getreden. Tegen stemden de H.H. van Schelven, Franse en ten Haaf. De heer van der Lek de Clercq is binnengekomen. AJsnu gaat de openbare vergadering over in eene geslotene, ter behandeling van de bezwaarschriften van ingezetenen tegen hunnen aanslag in den Hoofdei. Omslag voor 1895 en de behandeling van het piimitief Kohier van den Hoofdei. Omsiag voor 1896. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Ten overstaan van den notaris Mr. J. C. van der Lek de Clercq dd. 21 Maart j.l. zijn verkocht: Een woonhuis en erve in de Hoofdpoortstraat te Zierikzee voor f 800; Een pakhuis en erve in de Poststraat aldaar voor f 2076; 4 woonhuizen en erven in de Manhuisstraat aldaar voor f 800; Een woonhuis en erve in het Lange Groenendaal aldaar voor f 675 Een woonhuis en erve in het Sint Jacobstraatje aldaar voor f 605 Een woonhuis en erve aldaar voor f 275; Een woonhuis, wagenmakerij en erve op den Visschersdgk aldaar voor f 1525; Een woonhuis en pakhuis in het Slop aldaar voor f 450. Isamlboiiw en Veeteelt. Zaterdag j.l. werd in het lokaal van den heer Verwer eene vergadering gehouden der onlangs te Zierikzee opgerichte Landbouw-Yereeniging »Voor- uitgang zij ons streven". De vergadering was goed bezocht: 28 van de 35 leden waren tegenwoordig. De agenda bevatte de volgende belangrijke punten: 1°. de Tiendkwestie2°. aankoop van Chili-Salpeter 3°. is aansluiting bg den Boerenbond gewenschtV 4°. Melkkeur; 5°. Ooft-Tentoonstelling en G°. be spreking Nagras. Omtrent het eerste punt was men algemeen van gevoelen, dat het in dezen tijd van malaise niet te billijken was, dat de eene landbouwer genoot van de vruchten van den anderen; vooral is dit af te keuren nu men in den laatsten tijd tracht zooveel mogelijk van zgn land te halen. Na eenige be sprekingen werd met algemeene stemmen in beginsel aangenomen, dat voortaan ieder zon trachten zgn eigen tienden te huren en wel onder deze bepaling, dat, wanneer meerdere eigenaren in één kavel zijn, de grootste aandeelhouder de huurder zal zgn, onder verplichting dat hij aan zijne mede-eigenaars de tienden volgens de opgenomen taxatie moet overgeven, indien zulks wordt gewenscht. Verschillende klachten werden geuit over de gaarding van de tienden. Daar hieromtrent echter nog geene zekere gronden konden worden aangegevenword besloten dit pont aan te honden tot na de eerstvolgende tiend verpachting. Mocht men dan klachten hebben, die op goede gronden steunen, dan kan de Vereeniging zich tot de verkoopers wenden. 2°, Besloten werd om nog tot besteding van Chili-Salpeter over te gaan, ofschoon reeds vele leden hunne bestellingen voor dit jaar hadden gedaan. 3°. Omtrent eene aansluiting bij den Boerenbond werd besloten de behandeling van deze vraag uit te stellen tot het Bestuur meerdere inlichtingen omtrent dezen Bond had verkregen. 4°. Omtrent de Melkkeur was men algemeen van oordeel, dat deze noodzakelijk is. Een paar leden meenden echter, dat men nog te weinig voor bereid was om reeds tot die keur te besluiten, daar men verzekerd moet zgn of deze uitvoerbaar is, n.l. of de eerlijke leverancier zonder zijn schuld de begunstigers kan doen bedriegen. Ofschoon de voorsteller het middel aangaf, waardoor dit kan worden voorkomen, werd besloten dit punt aan te houden tot eene volgende vergadering, opdat ieder daaromtrent zich nader op de hoogte zou kunnen stellen. 5°. Besloten werd in de maand October eene tentoonstelling van Ooft te houden. 6°. Het doel van dit punt was, om te trachten het stelen van nagras tegen te gaan. Het schijnt n.l. onder deze gemeente een begrip te zijn, dat het snijden van een anders nagras geen diefstal is, en het ergste hiervan is, dat dit gras wordt opgekocht door koe-houders, die soms totaal geen weide of land bezitten en zoodoende hnnne koeien in het leven weten te houden met gras van de landbouwers, die zjj met hnnne melk groote concurrentie aandoen. Besloten werd dat alle leden zich op schrift zonden verbinden om aan niemand hun nagras af te staan, hetzjj bij verkoop of hoe dan ook, zonder schriftelijk bewijs van den eigenaar en hiermede zoowel de Rijks- als de Gemeente-politie in kennis te stellen. Ingekomen was een brief van een der leden omtrent de FranBche Kunstmest. Daarbij werd echter zooveel mogelijk geheimhouding verzocht, zoodat wij hieromtrent niets kunnen mededeelen. Daarna werd de vergadering gesloten. Wissenkerkc, 20 Maart. Als eene bij zonderheid kan worden vermeld dat eene koe van den heer Maris alhier deze week een kalf wierp, wegende ruim 76 K.Gr. De verkoop van loten voor de a.s. verloting van Landbouwbelang in Noord-Beveland gaat uitstekendeen groot aantal is nn reeds meer verkocht dan verleden jaar om dezen tijd, zoodat het waarschijnlijk is dat beduidend mees' loten zullen geplaatst worden dan vorige jaren. Bij de in Januari 1.1. gehouden keuring van hengsten van het N. P. S. zgn bekroond de uit het buitenland ingevoerde hengsten: »Bara", eigenaar R. Pauwels te Bouchaute, f 700; Swell", van H. de Bruin te Colgnsplaat, f 600 Albert", van A. Moggré te Schoondgke, f 400; en de in de provincie te huis behoorende hengsten: Pride of Burnbank", van de associatie Clydes dale, f 300; Joris", van P. de Muijnck te St. Kruis, f 300; »Frans", van P. A. Verschueren te Hongstdijk, f 300; »Harrisson", van J. do Feijter te Zaamslag, f 300; »Aléore" van A. Moggré te Schoondgke, plaatsvervanger No. 1 en Alfred" ex »CaeBar", van J. Jasperse te Kloetinge, plaatsverv. No. 2. BECH T AR E IV De kantonrechter te Zevenbergen deed Donderdag uitspraak in het proces van Nivette te Parijs tegen een dertiental landbouwers uit Etten-Leur in zako weigering van betaling van bloedmest. In de zitting van 27 Februari had de heer J. A. M. Lindeman, als vertegenwoordigende de firma Nivette, verklaard afstand van instantie te willen doen, waartegen de gedaagden zich verzetten. De kantonrechter besliste dat Nivette dozen af stand kon doen, zoodat be beslissing in het nadeel der landbouwers is uitgevallen. Op Vrgdag 17 April e.k. zal voor de arrond.- rechtbank te Middelburg zich te verantwoorden hebben J. K., schipper te Middelburg, wegens frauduleuzen invoer van suiker onder zeer ver zwarende omstandigheden. In deze zaak zgn 14 getuigen gedagvaard. kEBKMIElWS, Bedankt voor het beroep naar Zuidzande door ds. C. van Wijngaarden te Nieuw-Amsterdam. Burgh, 23 Maart. Ten gehoore van een talrijke schare werd Zondagvoormiddag jl. de heer C. J. H. Verwegs, candidaat te Middelburg, door dr. J. H. Gunning J.Hz. van Utrecht bevestigd als predikant bg de Ned. Herv. Gem. alhier, naar aanleiding van Joh. 3 29 en 30. Des namiddags trad de nieuwe leeraar voor eene even talrijke schare op, naar aanleiding van I Kor. 1 23 eerste gedeelte. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Vrouwepolder heeft, met het oog op de langdurige predikantsvacature en met medewerking van den ring Veere, besloten over te gaan tot de aanstelling van een godsdienstonderwijzer. Zoodra door den ring dispensatie van art. 23 Reglement op de Vacature zal verkregen zijn, zal de heer M. G. Gebhart te Velzen in bedoelde betrekking worden benoemd. O M D E B W IJ s. Rijksnormaallessen te Zierikzee. Toelatings-examen, gehouden den 21en Maart. Voorbereidende klasse. Toegelaten 5, afgewezen 2 candidaten. Eerste klasse. Toegelaten onvoorwaardelijk 13, voorwaardelijk 1, afgewezen 3 candidaten. Eén candidaat trok zich terug. Tweede klasse. Toegelaten voorwaardelijk 1, af gewezen 1 candidaat. Voorwaardelijke toelating geschiedt voor de eerste drie maanden van den cursus. Bij het op 21 dezer te 's Hage gehouden acte-examen voor nattige handwerken is o. a. geslaagd mej. S. Groeneweg van Duivendijke. YiiSCHEBlJBEBICBTEil. Bruin isse, 23 Maart. Oesters. Verzonden van 14 tot 23 dezer naar Rotterdam, 's Gravenhage en Amsterdam, 17.500 stuks le soort a f 40 per duizend. mosselen. Verzonden per schuitnaar Antwerpen bestemd voor de markt te Parijs, 1252 ton verkochtle soort f 2,50 a f 2,35 per ton bestemd voor Antwerpen 400 ton, verkocht le soort f 2,50 per ton, 2e soort f 1,90 ii f 1,80 per ton naar Mechelen en Brussel 200 ton a f 2,10 per ton; naar Engeland: voor Londen 350 balen le soort a f 2,50 per baalnaar Hull, Grimsby en Birmingham 350 balen, verkocht 2e soort a f'2,20 per baal; naar Holland 110 ton, verkocht af 2,20 per ton. mosselzaad. Aangevoerd van Engeland: twee kotters met 500 ton, verkocht a f 1,05 per ton van de Zuiderzee 4 schuiten met 300 ton, verkocht van 100 tot 90 Cts. per ton; van de slikken van Oosterland, in kwestie, 50 ton en door twee schippers van Kieldrecht, verkocht A 60 Cts. per ton. ZKEBIKZEE. TIJD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. Maart. Maans- ouderdom H.W. L.W. u. m. u. m. 23. 9 voorm. nam. 8,14 8,53 1,46 2,22 24. 10 voorm. nam. 9,41 10,28 3,3 3,47 25. 11 voorm. nam. 11,21 11,59 4,32 5,12 26. 12 voorm. nam. 0,38 5,51 6,19 27. 13 voorm. nam. 1,1 1,36 6,46 7,2 28. 14 voorm. 1,53 7,16 nam. 2,28 7,42 29. z.o. voorm. 2,40 8,6 5,41 v. nam. 3,11 8,19 30. 16 voorm. 3,22 8,47 nam. 3,53 8,56 31. 17 voorm. 4,2 9,29 nam. 4,34 9,38 Tjjd von H.W. te Dordrecht 3,15 u. later. L.W. 5,30 TELEGB4M1IEM. Rotterdam, 23 Maart. GRAANMARKT. Tarwe 20 en Bruine Boonen 25 cts. lager. Overigens onveranderd. Vlas. Aanvoer 25000 steen, verkocht tot iets vaster prgzen. Lijnzaad- Onveranderd. dieil. Aanvoer 3000 balen; prgs 70 cts. Runderen 07, 60 en 56 cts. Balve ren 100, 90 en 80 cts. Varkens 36, 34 en 32 cts. Schapen, le kwal. 56, 2e kwal. 50 cts. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen betreffende de uitreiking van een vaandel aan het fanfarencorps Apollo" te Brouwers haven twee berichten, waarvan wij dat van onzen gewonen correspondent hebben geplaatsthet andere was dus vervallen. DIENST Zierikzee—Rotterdam en TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Maart Nmsterd. t|)d. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Dinsd. 24 'smorg. 7,30 u. Woens.25 'smidd. 12,u. Vrjjd. 27 8,Zaterd. 28 'smorg. 10,45 Zondag 29 11,Maand. 30 11, Passagiersvracht ZierikzeeDordtRotterdam Enkele reis: Retour 3 maanden geldig: lste Klasse 1,25. 2,—. 2de Klasse - -,50. - -,75. De Directeur, I». H. VAN GASTEJL. H®n 26sten Maart aanst. hoopt onze geliefde Vader JAN CLEMENT, zgn SOsten C*eboor- tedag te gedenken. Noordwelle, Maart 1896. Zgne dankbare Kinderen. Heden overleed zacht en kalm JACOB DE GROEN, in den ouderdom van 82 jaar en 10 maanden, bijna tot zijn einde toe lid van het Calamiteuse Waterschap van den polder Brninisse. Bruintsse, den 18 Maart 1896. Namens Broeder en Zuster, M. DE GROEN. J. DE GROEN. Heden overleed onze geliefdo Zoon en Broeder .1 O I V s, in den ouderdom van 84 jaar. Dbeischor, 21 Maart '96. Uit aller naam, Wed. C. DE VR1EZE— Gaakebb. Eenige kennisgeving. Heden ontsliep zacht en kalm, in de hope dea eeuwigen levens, na een lang en geduldig lijden, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Theuuls van dei* Rave in den gezegenden ouderdom van 74 jaar en 4 maanden. Ierseke, 21 Maart 1896. Uit aller naam, J.' VAN DER HAVE. Heden behaagde het den Heere van onze zjjde weg te nemen, na een smartelijk lijden van 14 dagen, onze geliefde Zoon J acob, in den jeugdigen leeftgd van 15 jaar en 5 maanden. Noordgouwe, 22 Maart 1896. N. DE WIT en vrouw, Kinderen en Behuwdkindereu. Algemeene kennisgeving. \m Heden behaagde het den Heere van leven en dood van onze zijde weg te nemen, onze innig geliefde Zoon en Broeder Cornells de Wilde, na een langdurig, doch geduldig lijden, in den nog jeugdigen leeftgd van bijna 19 jaar. Oud-Vosmeer, 22 Maart 1896. H. DE WILDE. M. DE WILDEStolk en Kinderen. De ondergeteekenden betuigen hunnen hariel|)keil dank voor de vele bewijzen van deelneming, die zij gedurende de ziekte en bg het overlijden van hunnen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer D. DE WILDE Cz., zoowel van hier als van elders mochten ontvangen. St.-Maabtensdijk, 21 Maart 1896. Mede namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, Wed. D. DE WILDE—Snouck. Voor de vele blijken van deelneming, onder vonden na het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwdvader, den heer IMAN VAN ZULTEN, betuigen de ondergeteekenden hunnen harte- lUken dank. Bürgfi, 23 Maart 1896. G. A. VAN ZUIJEN. L. C. VAN ZUIJEN—van Lillo. A. T. VAN ZUIJEN. M. J. VAN ZUIJEN. Voor de vele blijken van belangstelling, onder vonden bg het overlijden onzer geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw Wed. C. L. KLOEK, geb. Dina de Bruijne, betuigt de Familie haren hartelfKken dank. Zierikzee, 23 Maart 1896. Namens allen, J. J. KLOEK. Ned. Herv. Gemeente Zierikzee. Van de Leenlng (renteloos voorschot) voor bet Orgel In de Kleine Kerk, zgn uitgeloot de aandeelen 11, 15, 41, 59, 82 A en B, 95 A en B, die bij aanbieding door den Ontvanger C. J. KIJN zullen worden afgelost. Wjgjgp* Zoo nog meer werklieden te NOORD- GOUWE lid wenschen te worden van het Toelaagfonds, wordt hun aangeraden, zich vóór 1°. April a.s. aan te melden bg den Directeur. ''•iMÊSF' d(e genegen *U" aandeel te neuien In een SPDDTG9T1BB, worden ter eerste vergadering opgeroepen op Dinsdag 841 Kaart 1S9W, 's avonds ten seven are, bij P. VAU LA1V6EBAAD te Klleineet. BrouwersH»ven. Woensdagavond 85 Kaart, 7 uur, hoopt do heer J. DE BRAAL Cz. uit Leiden, Agent voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, in de Gereform. Kerk alhier, op te treden in het belang van het Christelijk Onderwijs. HET BESTUUB. dbr «P Vrlldog 'l. Maart a.tt., in de zaal van J. BOM te Haamstede. Aanvang half acht. Entrée 5Q oenta Donderdag 26 Maart, Entrée ÏO cent».

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 2