ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 21 Maart 1896. Eerste Blad. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. MIDDEL BURG--ZIERIKZEE. ADVERTENTIEN. „Bevordering van den Veehandel en veredeling van den Veestapel". VEEMARKT STIERENKEURING. y Verechnnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, IndiS enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6745. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., knnnen uiterlijk tot de» Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 nre bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op 31aan<lag^ den S3 Maart e.k., des namiddags te één uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. ZrERiK7.ee, den 19 Maart 1896. De Burgemeester. CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tot wijziging der Verordening tot voorkoming en biussching van brand. Verzoek van Directeur en leeraren der Hoogere Burgerschool tot wijziging der Verordening regelende het Openbaar Middelbaar onderwijs in deze gemeente, enz. Het is niet te verwonderen, dat na al hetgeen wij in de laatste twee weken uit Italië moesten vermelden, er een reeks geruchten in omloop kwamen, waarvan het soms zeer moeilijk viel waarheid en verdichting te scheiden: geruchten over het aan bieden van vredes-voorwaarden door Italië, geruchten omtrent eischen gesteld door den vijand, geruchten omtrent de houding die Crispi zou aannemen, en nog zoovele andere, waaraan gelukkig een einde is gekomen door de bijeenkomst der Kamer in Italië, waarin di Rudini in de eerste zitting de volgende verklaring aflegde: Streng gestraft zullen worden de zwakheden en misslagen, die in de aanvoering der troepen in Afrika zijn gepleegd; het is evenwel op hot oogenblik nog onmogelgk juiste inlichtingen over het gebeurde te geven, maar de ernst van den toestand blijkt uit de volmacht aan Generaal Baldis- sera gegeven. Den 8en Maart reeds werd bevel gegeven op de beste voorwaarden vrede te Bluiten. Daaruit blijkt, dat de vorige Regeering ook de noodzakelijkheid begreep, om aan den oorlog een einde te maken. Generaal Baldissera heeft gemeld, dat hij de troepen, die nog niet vertrokken zjjn, niet meer noodig heeft; daaruit zou dus blijken, dat er kans bestaat om goede voorwaarden te ver krijgen; evenwel zullen, totdat die verkregen zijn, de vijandelijkheden worden voortgezet. Maar al mocht het lot zich ook thans ten gunste onzer wapenen keeren, toch zouden we niet streven naar de verovering van Tigre, evenmin als naar het protectoraat over Abessinië. Onze positie als groote mogendheid moet niet worden verzwakt door onze koloniale politiek. Evenwel om goede vredes-voor waarden te kunnen bedingen, moet er gerekend worden op een voorzetten van den krijg; daartoe acht de Regeering eene som van 140 millioen lire tot het einde van December voldoende. Deze som zal gevonden worden door eene binnenlandsche leening, terwijl er voor het dienstjaar 1896/97 maatregelen moeten beraamd worden, die ter zijner tijd aan de goedkeuring der volksvertegenwoordiging zullen worden onderworpen. Italië in Afrika eene big ven de plaats te verzekeren en het leger naar de draagkracht des lands te verbeteren, ziedaar het streven der Regeering, die tevens in het herstellen en behoeden van de openbare vrijheden, en in het verdedigen der monarchie tegen alle aanslagen haar plicht ziet. In de bnitenlandsche politiek zij eene voorzichtige gedragslijn volgenzoodat zij vrienden en bondgenooten vinden kan in hen, in wie zij het geloof denkon te bewaren. Totdat alles vraagt de Regeering den steun en het vertrouwen der Kamer, opdat Italië na de rampen, die het trof, te boven te zijn gekomen, streven kan naar die ware en onvergankelijke grootheid, die de droom was van mannen, aan wie het vaderland zijne herrij zenis had te danken." Deze verklaring beeft overal een goeden indruk gemaakt. Ook in de Kamer werd zij luide toege- j nicht en toen di Rudini de urgentie vroeg voor de credietvoorstellen en de benoeming van eene commissie van onderzoek van negen leden, uit de Kamer door den voorzitter te benoemen, werd dit voorstel met bijna algemeene stemmen aangenomen. Daarna werd de vergadering verdaagd om gelegen heid te geven de boodschap in den Senaat voor te lezen. Ook daar werd de rede van di Rudini met toejuichingen ontvangen, doch reeds werden daar stemmen vernomen om Crispi te verdedigen. De minister-president beloofde zoo spoedig mogelijk alle stukken te publiceeren, opdat het volle licht over 't gebeurde zou kunnen vallen. Doch van di Rudini, die het vorige jaar in de Kamer eene rede hield, waarin hij zijne verontwaardiging uitsprak over de vele politieke veroordeelingen, zoo spoedig hij aan het bewind kwam eene amnestie zou uitvaardigen, was te verwachten, hij heeft dit gedaan en ten gevolge daarvan hebben de socialisten Barbato, de Felici en Bosco reeds weder zitting in de Kamer genomen; en dit moest de reden zijn, waarom Crispi, ondanks zijn voornemen, niet is verschenen. JEngeland heeft zich ook gereed gemaakt voor een veldtocht in Soedan: en hierdoor komt de Egyptische quaestie weder te voorschijn. Motief voor Engeland is do invallen der Derwissen in Egypte. Egypte nu is niet machtig die vijanden in bedwang te houden, dus helpt Engeland. Frankrijk en andere rijken met deze republiek zien in Enge- land's helpen niets anders dan een bedekt pogen om Kartoem te heroveren. Maar hoe het zij, dit optreden van Engeland komt Italië ten goede, die daardoor hare stelling te Kassala versterkt ziet. Ook in Duittchland houdt men zich weer erg met de koloniale zaken bezig. In de vergadering van den Rijksdag werden de oude beschuldigingen tegen dr. Peters weder ter sprake gebracht, maar nü kwam graaf Armin, nadat dr. Kayser de her opening van het onderzoek tegen Peters had aan gekondigd, met een brief van dr. Peters zelf voor den dag, waarin deze vrjjwel de tegen hem aangevoerde feiten van onzedelijkheid en wreedheid in Afrika begaan, erkent. De Rjjksdag eischte volledige mede deeling over het gebeurde met dr. Peters, zoodat diens zaak opnieuw zal moeten worden onderzocht. In de Kamer in Frankrijk kwam in behande ling het ontwerp van wet voor het houden eener wereldtentoonstelling in 1900 te Parijs. Heftig werd het ontwerp bestreden, doch nadat het kabinet de quaestie van vertrouwen gesteld had, toch daartoe besloten. Op de regeling van den arbeid voor de tentoonstelling waren een paar amendementen inge diend; het eene dat er eens in de week een rustdag zal worden gegeven, zonder dat dit bepaald de Zondag behoeft te zijn, werd aangenomenhet andere, betrekking hebbende op een achturigen werkdag, werd, na bestrijding door den minister Bourgeois, verworpen. Parijs krijgt dus weer een wereld tentoonstelling in 1900. Twee-en-twintig landen moeten reeds inzendingen hebben toegezegd, zoodat deze in .veelheid van inzendingen wei niet voor hare voorgangsters zal behoeven onder te doen. Amerika. Stoom en spoor wegroo vers zullen in het vervolg in Amerika verbitterde doodvijanden worden. Eigenlijk moet men zich verwonderen, dat de stoom, dit machtige hulpmiddel, dat in de locomotieven opgestapeld is, niet reeds veel vroeger is aangewend ter verdediging van spoortreinen tegen de aanvallen van roovers. Eene nieuw uitgedachte verdedigings wijze der treinen, met stoom als hulpmiddel, bestaat daarin, dat vooraan en aan de zijden der locomotief buizen zijn aangebracht, voorzien van talrijke uit- Strooming8gaten. Dergelijke pijpen loopen ook aan weerskanten langs de volle lengte van den trein. In geval van nood kan de trein, alleen door het openen eener kraan, in een oogwenk gehuld worden in eene sissende wolk van kokend heeten stoom, die iedere nadering onmogelgk maakt. Dezelfde methode zoude overigens met de noodige wijziging met voordeel kunnen worden toegepast voor de beveiliging van geldkisten en keldergewelven met papieren van waarde, gelijk bij de déposito-bauken. Omtrent een brand in de deftigste wijk van Baltimore, waarbij zeven menscben in de vlammen omkwamen, worden thans de naderende bijzonder heden meegedeeld. De meeste bewoners der wijk, die nog te bed lagen, werden omstreeks 8 nur in den morgen gewekt door het gestamp van onder vollen stoom druk werkende stoombrandspuiten en de kreten van een enorme volksmenigte, die voor het huis van vier verdiepingen, toebehoorend aan den heer James Armiger, waarvan de benedenverdieping in brand stond, zich verzameld had. Louwhitling, een negerbediende, die de vlammen het eerst uit het huis van den lieer Armiger had zien slaan, maakte direct alarm. Daarna drong de brave neger, zijn eigen leven niet tellende, in het brandende huis, waarvan hij alle bewoners wekte. Acht hunner wisten zich te redden, voordat de vlammen, die zich met verbazende snelheid ver spreidden, den uitweg langs de trap geheel hadden afgesneden. De bedienden van den heer Armiger, die op de vierde verdieping gehuisvest waren, snelden langs de trappen naar beneden, doch op de tweede verdieping gekomen, werden zij door geweldige vuurtongen teruggedreven. De brandweer, inmiddels op het terrein verschenen, en 14 personen vóór de verschillende vensters van het brandende huis ziende, bracht onmiddellijk de vangzeilen in gereedheid en riep den bewoners toe, naar beneden te springen. Doch de onwetende menigte riep onmiddellijk tot de ongelukkigen»Niet springen, niet springen!" waardoor verscheidene personen in de vlammen omkwamen, in plaats van in de vangzeilen zich te laten vallen en gered te worden. Tot overmaat van ramp hakten twee politiemannen in hun overgrooten ijver de deuren van het brandende huis open, in plaats van de werkzaamheden geheel aan de brand weer over te laten. De luchtstroom, die zich nu langs de trappen een weg tot den vnurgloed baande, schonk nieuwe kracht aan den brand, maakte het reddingswerk veel moeielyker en vermeerderde het gevaar, waarin de bewoners van het pand verkeerden. Ziende, dat de in gevaar verkeerenden niet naar beneden durfden springen, lieten de spuitgasten hnn vangzeilen vallen en in allerijl werden brandladders opgericht, die echter te kort bleken te zijn. Ondanks dit feit wist de brandspuitmeester Mac-Affee zich bijna tot een venster der 2e verdieping op te werken, ten einde mevrouw Armiger te bereiken, die zich daaraan vastgeklemd hield. Hg stak haar de armen toe en beduidde haar, zich zachtjes in zijn richting te laten zakken. Mevrouw Armiger durfde echter niet. Daarop trok de moedige brandweerman, op gevaar af te pletter te vallen, zich aan bet venster op, greep mevronw Armiger in een zijner armen, terwijl hg zich met den ander aan het raamkozijn vastklemde en slaagde er op onbegrijpelijke wijze in, veilig met zijn last de straat te bereiken, waar nit de menigte een zacht van verlichting opging. De held Mac-Affee was nauwelijks in veiligheid, of een negermeisje, Alice Williams, dat niet naar be neden dorst springen, toen de brandweermannen de zeilen ophielden, stortte zich met een vreeselijken gil uit het raam en smakte op de straatsteenen neer. Zij werd voor dood opgenomen. Intusschen klommen andere brandweerlieden tegen een ladder op, die zij tegen een venster hadden geplaatst, waar een man met een kind op den arm wanhopige gebaren maakte. Zij kwamen te laat, de man en het kind, beiden reeds deerlijk verbrand, stortten bewusteloos achterover in den vuurgloed. De man was een rijk New-Yorksch bankier, Harold Manuel, en het kind, Richard Riley, was de kleinzoon van den heer Armiger. Op hetzelfde oogenblik wisten, dank zij de koelbloedigheid en tegenwoordigheid van geest, de 14- en 25-jarige dochters van den heer Armiger, Eleonore en Virginia, zich langs een venster aan de tuinzijde van het huis iu veiligheid te stellen, de eene door zich langs een touw van aaneengeknoopte bedlakens te laten zakken, de andere door op eenige in den tuin geworpen matrassen te springen. De eenige persoon, die de brandweer ten slotte nog met behulp der brandladders wist te redden, was mevrouw Letitia Ritey. Behalve de heer Harold Manuel en de kleine Riley kwamen in de vlammen om, de heer James Armiger, oud 55 jaar, W. Riley, zijn schoonzoon, oud 38 jaar, Marion Riley, een meisje van 2'/3 jaar, mevrouw Marian Chamblin, oud 30 jaar, en de 3-jarige James Chamblin. De heer Armiger, importeur van diamanten, was een der rijkste en geacbtste kooplieden van Baltimore. Spanje. Uit Valencia wordt gemeld: Een zekere José Rolly werd eenigen tijd geleden door het Hof van Assises te Valencia ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van een zjjner kinderen, dat hem, naar hij zeide, te lastig was. Hij had het kind met een geweer a. bout portant doodgeschoten en ver volgens den broeder van het slachtoffer gedwongen, het lijkje te helpen begraven. Deze medeplichtige tegen wil en dank was bet, die den moordenaar, zijn eigen vader, bg de justitie aanwees. De executie had plaats in de centrale gevangenis San Migeul do los Eeyei*ife Valencia en wel onder de afgrijselijkste omstandigheden. De veroordeelde zat reeds op het bankje aan den worgpaal en de armen waren hem reeds ruggelings om den paal gebonden, toen de beul bemerkte, dat de strop, in plaats van den hals des ongelukkigen te omknellen, om zijn kaken sloot. José werd daarop weer losgemaakt en wachtte, tusschen de beide priesters staande, tot men het moordwerktuig in orde had gebracht. Toen hij weder plaats genomen en men hem opnieuw vastgebonden had, nam de beul plaats achter den worgpaal en draaide aan de kruk om den strop aan te halen. Het bleek nu, dat de strop niet wilde werken, omdat de doorsnede van den paal te groot was voor de schroef, die den strop aanhaalde. De veroordeelde werd opnieuw losgemaakt en moest wachten, tot ook dit inconveniënt was hersteld. Hij toonde een bewonderenswaardige koelbloedigheid en keek zonder belangstelling naar dit afkeerwek kende schouwspel. In een der bijgebouwen der gevangenis had men intusschen een bijl gezocht, waarmede men de paal een weinig afhakte. De houtspaanders vlogen daarbij tot op de kleederen en in het gelaat van den ver oordeelde en de priesters. De menigte, die dit tooneel bijwoonde, werd door een innig medelijden over weldigd en riep herhaaldelijk>Por Dios, acalad prouto!" (Om Godswil, houdt op!) Eindelijk was alles gereed, José nam nogmaals plaats om van het leven beroofd te worden, de griffier las het doodvonnis voor en het vonnis werd voltrokken. Deze lange marteling van den veroordeelde had meer dan een half uur geduurd. De beul, die gedurende al dien tgd zich tegenover den ongelukkige hoogst onwaar dig had gedragen door dezen allerlei spotternijen toe te voegen, zal gerechtelijk worden vervolgd. Engeland. Londen heeft met verbazing vernomen, dat na inzage van het dossier van den ter dood veroor deelden Alfred Chipperfield, de staatssecretaris voor binnenlandsche zaken M. W„ Ridley, zich voor de uitvoering van het vonnis verklaard heeft. Hij heeft den justitieelen autoriteiten doen weten, »dat hij de clementie van hare majesteit koningin Victoria voor den veroordeelde niet meende te moeten in roepen". Alfred Chipperfield is, zooals men zich herinnert, de jonge man, die schuldig verklaard werd zijne jonge vrouw op hun trouwdag in een rgtuig van het leven te hebben beroofd. Hij werd naast het lijk zijner jonge eehtgenoote met half afgesneden hals in het rgtuig gevonden. Hoewel hij de aanleiding tot dit drama hardnekkig ver zweeg, erkende hg, dat zij samen den dood hadden gezocht en dat zij zich het eerst het leven had benomen. De openbare aanklager wist geen enkele reden te vinden, die dezen moord zou kunnen ver klaren, dan een aanval van plotselinge jaloezie en de geneesheeren durfden op den door hen afgelegden eed niet verklaren, of hier moord of zelfmoord was gepleegd. Den dag na de nitspraak van het dood vonnis had de vader van den veroordeelde een enorm petitionnement op touw gezet, dat in drie dagen ruim 130,000 handteekeningen verkreeg. Nuttelooze moeite! Alfred Chipperfield is dezer dagen des morgens te acht uur in de gevangenis te Newgate opgehangen. Toen men hem den dag zgner terechtstelling aankondigde, antwoordde Chip perfield kalmdat hg bereid was, zoo spoedig mogelijk te sterven, daar zijn leven hem een last was, sedert hij zgn teerbeminde gezellin beweende. De gouverneur der gevangenis deelde den veroor deelde mede, dat hij bezoek van zijn vader mocht ontvangen, waarop hij dezen een brief schreef, met het volgende werkelijk dramatische slot: Spreek vooral geen woord ten nadeele mijner beminde Anna. Sta nooit toe, dat men in uw tegen woordigheid kwaad van haar spreekt; zij was een braaf en kuisch meisje; altijd is zij zeer lief voor mij geweest. Ik smeek u, nu en dan uit mijn naam bloemen op haar graf te leggen". De vader van den veroordeelde diende na het bezoek aan zgn zoon een request in aan de koningin, hetwelk echter niets uitwerkte. Te Londen heeft Zaterdagavond een brutale diefstal plaats gehad in het magazijn van de Parasian Diamond Company in New-Bondstreet. De buiten deur werd met een valschen sleutel geopend, in een gesloten binnendeur werd een gat gezaagd, waardoor de dieven konden kruipen, en eenmaal binnen hadden zij vrij spel, daar niemand in het gebouw sliep. Den volgenden morgen vond men den gebeelen winkel overhoop gehaald; alles wat waarde had, was meegenomen. De schade bedraagt 50 k 60.000 pd. st. Men vreest dat de bnit het vasteland reeds bereikt heeft. Frankrijk. De Fransche regeering heeft bepaald dat al het ingevoerde rundvee, hetwelk niet onmiddellijk naar het slachthuis wordt vervoerd, moet onderworpen worden aan een proef met tuberculide. Nederland. 'S Gravenhage, 19 Maart. De Eerste Kamer heeft beden, na eenige discussie, zonder stemming aangenomen het ontwerp-grensregeling AmsterdamNieuwer-Amstel. Ter gelegenheid van het optreden van den ont- zagwekkenden Memisch heeft zich naar de Haagsche kouter der Pr. Gr. Ct. meedeelt, een Haagsche sterke man geroerd op wit en zwart. In de arena heeft hg zich niet begeven, maar toen de uitdagende worstelaars van beroep Achiles uit zijn tent beproefden te lokken, heeft hij in de Haagsche pers kort en bondig geantwoord: wie zich met mij wenscht te meten, kloppe bg mg aanl Van dezen sterken Hagenaar, een athleet bij uit nemendheid, vertelt men wonderen. Als gezeten bakker, wiens winkel een goeden naam heeft, draagt hij met ongeloofelijke vlugheid en gemakkelijkheid zakken meel naar den zolder, waartoe geen ander sterveling kans ziet. Onlangs ontving hg het bezoek van twee befaamde Herculessen, die, in de residentie voorstellingen gevende, van de wondere lichaams kracht van den Haagschen bakker gehoord hadden en een worstelstrijd met hem wenschten aan te binden. De bakker ontving hem vriendelijk in een zij vertrek, waar een vat krenten stond, dat ongeveer 700 kilo woog. Hg verklaarde zich bereid den worstelstrijd met hen te aanvaarden, maar vorzoeht hun, eerst het vat krenten naar een ander vertrek te brengen, omdat hnn dit in hanne beweging bij de worsteling hinderlijk kon zijn. Te vergeefs be proefde de een na den ander het vat op te tillen en weg te dragen; toen omklemden de stalen armen van den bakker het vat en droeg de sterke man het in oen ommezien weg. Vervolgens terugkeerende en de twee circus- Herculessen bekijkende, zei hij lachend, dat hij den strijd tegen hun beiden aandorst. In een oog wenk grijpt hij het tweetal en klots het zoo heftig tegen elkaar, alsof het een paar kadetjes uit zgn eigen oven waren. Heeren worstelaars weten dus, dat zij in de hofstad een athleet kunnen vinden, wiens beroep hem de zachte stof doet kneden en wiens beroeping hem met stalen vuist te werk doet gaan. Rotterdam, 18 Maart. In het oude Delfts haven (thans gemeente Rotterdam) heeft binnen één jaar tijds reeds voor de vierde maal een hevige brand gewoed. Gisterenavond was het aan den Oostkonsdgk, in de hooiperserg van den heer C. G. de Graaf, waar omstreeks 8 uur een hevige brand ontstond, welke ook weldra de aangrenzende loodsen van de hout- kooperg der firma W. S. v. d. Wetering en Co. in vuur zette. Het was een ontzetend schouwspel: een terrein van een 60 70 vierkante meters geleek één vuurzee. Veertien loodsen, elk 48 voet lang en geheel gevnld met greenenhont, stonden in lichte laaie. Voortdurend bestond ook groot gevaar voor de onmiddellijk aan dat terrein grenzende gasfabriek, en zelfs geraakte reeds eene kolenloods in brand, doch, dank zij de uiterste krachtsinspanning van de brandweer, bleef deze gespaard. Drie stoomspuiten, drie waterstoomspuiten en elf handspuiten verleenden hunne diensten en konden er eerst omstreeks 11 uur in slagen de vrees voor verdere uitbreiding te keeren. Ook de schepen in de Oostkons hadden het, evenals bg dan vorigen brand, zwaar to verantwoor den. Van enkelen geraakte zelfs de tuigage in brand. De schade wordt begroot op honderdduizend gulden. Zoowel de firma van de Wetering St Co. als de heer de Graaf, zijn door assurantie gedekt. Juist wegens het gevaar voor brand, dat de hooiperserg opleverde, was den heer de Graaf tegen 1 Mei de huur opgezegd. Twee woonhuizen en twee loodsen bleven, doordat de wind daarvan af was, gespaard. Ofschoon omstreeks 11 uren het gevaar voorbij was dat de brand nog verdere uitbreiding zou ver krijgen, bleef het vuur den geheelen nacht nog doorwoeden, en al konden een aantal handspuiten inrukken, de 5 stoomspuiten waren den ganschen nacht en zijn ook nog heden in werking om de smeulende massa in bedwang te houden. 19 Maart. Nog altijd rookt en smeult de vuurlooze massa, die de plaats aanwgst waar de houtloodsen van de firma W. 8. van de Wetering A Co. en de hooiperserij met annexen van den heer C. G. de Graaf aan den Oost-Kousdijk stonden. Hoewel de ruïne geen grootschen aanblik biedt, waren toch vele nieuwsgierigen heden derwaarts getogen, om de overblijfselen in oogenschouw te nemen. Het is grootendeels eene drassige kolossale massa houtskool, waar tevens hier en daar wat planken uitsteken en eene partij rookend en smeulend hooi. Eerst te 4'/4 uur in den nacht rukten de hand brandspuiten in, de zorg voor de verdere biussching aau de stoomspuiten en stoombootjes overlatende. Heden ochtend toog men aan het werk met het omhalen van het stroo en hooi en plankenmassa, alles onder het voortdurend nathouden daarvan door het aanwezige bluschmateriaal. De heer De Graaf, die op het oogenblik dat de brand uitbrak, 50,000 kilo hooi en stroo in voorraad had, is voor zijne inrichting voor 4300 verzekerd. Op de houtloodsen der firma van de Wetering is verzekerd een bedrag van f 89,000. Zierikzee, 18 Maart. De schrijver van den Haagschen Brief in de Nieuwsbode van 17 Maart heeft zich vergist: hij zegt, dat door den dood van Generaal van der Schrieck, de heer Donner het oudste Kamerlid in leeftijd is, en op dat lid het eerst de heer van Kerkwijk volgt. Dit is niet geheel juist; de heer Donner is in 1824 geboren, de heer van Kerkwijk in 1830de heer Donner is het oudste Kamerlid in leeftijd, maar tusschen den heer Donner en den heer van Kerkwijk zijn verschillende Kamerleden in leeftijd ouder dan den heer van Kerkwijk. Wjj noemen slechts den gewezen hoofd-ingenieur van den waterstaat in Zeeland, den heer Conrad, geboren in 1825. De heer van Kerkwijk is langer dan eenig Kamer lid onafgebroken lid der Kamer geweest, n.l. van Februari 1863 tot heden en heeft alzoo meer dienst jaren als Kamerlid, dan iemand anders. De heer Donner is in Februari 1880 wel tot lid der Kamer gekozen, maar heeft sinds dien tijd eenige jaren geen zitting gehad, als zijnde niet herkozen. De heer Donner is alzoo het oudste lid in leefoijd, maar de heer van Kerkwijk heeft meer dienstjaren als Kamerlid, dan iemand anders, en heeft steeds onafgebroken zitting gehad, als zjjnde steeds herkozen. Een resolutie van den Minister van Financiën van 9 Maart j.l. bepaalt, dat met de voorbereiding der heffing van de personeele belasting over het dienstjaar 1896/97, overeenkomstig de bestaande wetten, kan worden begonnen. De primitieve kohieren behooren tijdig, het laatste althans vóór 20 Augustus a.s., executoir verklaard te worden. Op de hoofdsom der personeele belasting, dienst 1896, zullen voor Zeeland 18 opcenten worden In de andere provinciën bedraagt dit getal reap.: Noord-Brabant 17, Gelderland ó'/j, Zuid-Holland 5, Noord-Holland 5, Utrecht 6, Friesland 19, Over- gsel 10, Groningen 30, Drenthe 16, Limburg 13. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Burgerlijke Stand van Zierikzee. oeboren: 44 Maart. Eene dochter van L. Uijl en P. Bax. 48 dito. Een zoon van J. Labzowski en B. Bregmann. Een zoon van D. Janse en C. Schiettekatte. Eene dochter t*n A. Kaan en P. van den Berge. gehuwd: 48 Maart P. C. Willemse, 22 j., j.m, en N. van Meeren- donk, 22 j., j.d. overleden: 43 Maart. J. Renters, 4 d., z. 45 dito. J. F. Israël, 40 m., z. 46 dito. E. de Leeuw, 44 j., z. 48 dito. D. Eijke, 68 j., vrouw van M. Adriaanse. IIIRKTBERICHTEII. Zierikzee, 49 Maart. Het aanbod van Tarwe was heden iets ruimer en was bij zeer flauwe stemming slechts gedeeltelijk te plaatsen. Puike Tarwe f 5,75 a i 6, Goede en mindere f 5,— a f 5,50 Rogge f 3,40 a f 3,60 Chevaliergerst f 3,75 a f 4,40 Zomergerst f 3,a t 3,25 Wintergerst f a I Haver 1 2,— a 1 2,30 Gróene Erwten f 4,60 a f 5, Bruineboonen f a f Witteboonen f a f -r, Paardeboonen f 4,75 a f 5,— Lijnzaad f a f Weekmarkt te Zierikzee, 19 Maart 1896. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 55, 60, 62Yj en 65 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zgn verkocht voor f 0,50, f 0,75, ƒ0,80 en ƒ0,85 per 25 stuks. Eend-Eieren: De Eend-Eieren zijn verkocht voor 0,85 en 0,90. STOOM BOOTDIEHV ST Maart 1896. Amsterdamsche tijd. Van MIDDELBURG 's morg. *s midd. Zaterd. 21 7,40 3,— Zondag 22 7,40 Maand. 23 7,40 Dinsdag 24 7,40 Woensd. 25 7,40 Dond. 26 7,40 Vrijdag 27 7,40 3,— 3,— 3,— 3,— 3,— Van ZIERIKZEE: 's midd. s morg. Zaterd. 21 7,50 Zondag 22 11,30 Maand. 23 7,50 Dinsdag 24 7,50 Woensd. 25 7,50 Dond. 26 6,30 Vrijdag 27 7,50 3,30 3,30 3,30 3,30 3,30 3,80 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bg den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 nur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden j 1 1 1 Schipper A. VAN DER HUCHT vertrekt ^Woensdag van Zierikzee naar Mid delburg en des Vr(jdag-iiainiddagg van Middelburg naar Zierikzee. Maandag 23 Maart e.k. hopen onze geliefde Ouders: CORN.' VAN STRIEN en M. REMIJNSE hunne 15-jarige Eehtvereenlging te herdenken. St.-Fixipsiand, 21 Maart 1896. Hnnne dankbare Kinderen. Uit aller naam, JAN VAN STRIEN Cz. Den 24"en Maart aanst. hoopt onze geliefde Vader CORNELIS VAN DEN BOUT, zgn SOsten Oebooriedag te herdenken. Scharendijke, 21 Maart 1896. Namens zijne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. A. BEZUIJEN. V Ondertrouwd: A. GELUK Mz. Zierikzee, Nooedwelle, M. DE MEULMEESTER JD. 18 Maart 1896. YEREË!«1G1IIG en Woensdag 8 April 18»« te St.-fcf Donderdag O April te Tholen. Voorzitter. KIEVIT Mz., Secretaris-Penningmeester.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1