ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag IS Maart 1896. Directeur-Uitgever J. WAALE. KENNISGEVING. li iezerslijste n. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De priis per 3 maanden is f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6744. Advertentienvan 13 regels 30 Ct». meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot de* Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 nre bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode*' De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt, overeen komstig artikel 31 der Kieswet, ter openbare kennis, dat de lijsten der kiesbevoegden in die gemeente, voor de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provincial© Stilten en den Gemeenteraad, op heden door hem zijn gesloten, in den benedengang van het Raadhuis aangeplakt en voor ren ieder ter Secretarie der gemeente ter intake zijn nedergelegd. Zterjkzee, den 17 Maart 1896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van maken bekend d^t op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd eer\ verzoekschrift met bijlagen van P1ETER ADRIA.ANSE, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprichting van eene Droogory -van Sïjsfarou, op het erf, achter het huis, staande op de Oude Haven, plaatselijk gemerkt wijk D, no. 488, kadastraal •kend sectie B no. 3*21 dat op Woensdag den 1 April aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de op richting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. :e, den 18 Maart 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Vergunning bnitenlandsclie zee vaart aan zeemiliciens. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op eene circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van 12 Maart 1896, A No. 651, 3e Afdeeling N. M. (Prov. blad No. 23); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Minister van Marine, met intrekking van vroegere bepalingen, nieuwe voorschriften zijn vastgesteld voor het verleenen van vergunningen tot uitoefening van de in art. 156 der Militie- wet bedoelde buitenlandsche zeevaart en visschery en dat deze voorschriften luiden als volgt: 1°. «Het verleenen van vergunningen tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart of de visscherij aan zeemiliciens- verlofgangers, ook voor verschillende reizen achtereen in eene bepaalde richting, kan, met inachtneming van het hieronder omschrevene, in gewone tijden geschieden door de Commis- r». rissen der Koningin, uitgezonderd in de gevallen, waarbij die vergunningen worden gevraagd voor reizen op schepen onder vreemde vlag,.of metbet doeJ oca binnen 'sRÏjks oveücesche bezittingen, of van uit die bezittingen op vreemde lenden, de scheepvaart uit te oefenen". »lo zoodanige gevallen;, die met vestiging buitenslands gel'jk staan, verblijft de beslissing op de gedane verzoeken a^'i den Minister van Marine". 2°. De vergunningen tot uitoefening van buitenlandsche zeevaart en visscherij mogen slechts worden verleend onder voorwaarde, dat de belanghebbenden zich na terugkomst van iedere reis terstond aanmelden bij den Burgemeester hunner woonplaats". 3°. «Aangezien de door de zeemiliciens-verlofgangers ver kregen vergunningen tot uitoefening van zeevaart of visscherij hen niet ontheffen van hunne verplichtingen in zake de Militie, en zij alzoo steeds gehouden zijn aan eene eventueele oproeping in werkelijken dienst gehoor te geven, voor zoover ï:j althans op het voor de opkomst bepaalde tijdstip van de hun verleende vergunningen geen gebruik maken, be hoort ten aanzien van het verleenen van vergunningen aan hen, die zich nog bevinden in het tijdperk vóór het houden der herhalingsoefeningen, waa-voor zij volgens art.;1536is der Militiewet in hun derde dienstjaar kunnen worden op geroepen, zoodanig te worden gehandeld, dat bedoelde mili ciens steeds, voor zoover het zich Ir'.t aanzien, tijdig genoeg van hunne reizen kunnen zijn teruggekeerd om op het voor hen bepaalde tijdstip in werkelijken dienst op te komen". Vestigt voorts de aandacht van belanghebbenden erop, dat de herhalingsoefeningen in den regel zullen plaats hebben in de laatste helft der maand April en in de mrand Mei, terwijl de juiste data van opkomst in het vervolg telkens zoo vroegtijdig mogelijk zullen worden bekend gemackt. Zierikzee, den 18 Maart 1896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Transvaal. Wij ontleenen aan een particulier schrijven, dd. 22 Februari, van een ambtenaar aan bet goederen bureau van de Ned. Zuid-Afrikaanscbe Spoorweg maatschappij to Johannesburg nog het volgende omtrent de dynamietontploffing. «De ontploffing had Woensdag den 19en plaats te 3.10 uur. Ik had mij juist even van het kantoor begeven om naar de plaats te gaan waar het dyna miet was opgeslagen, toen de ramp gebeurde. Ik verbeeldde mij tweemaal op het hoofd geslagen te zijn en was een oogenblik bewusteloos, doch kwam spoedig weder bij en had slechts een kleine wond aan de zijde. Half waanzinnig vloog ik hoen en weer. Op hjet kantoor komende bleek het, dat dit geheel uiteengeslagen was; twee mijner klerken en mijn ladingmeester vond ik hevig bloedende op den grond; een zware boekenkast lag op mijn gewone zitplaats, zoodat ik als door een wonder gered hen. Omtrent de oorzaak kan ik niet veel met zeker heid zeggen. Er waren 2200 kisten dynamiet; volgens de wet moeten dynamiet en alle ontplofbare stoffen binnen 24 uren worden weggehaald. Dit was door geadresseerde niet gedaan, daar hij niet op zijn magazgn aanwezig washet dynamiet, dat per wagen van 'oos station was weggevoerd, werd alzoo weder ingeladen. Hierover ontstond geschil tusschen den geadresseerde en de contractanten, die het dynamiet hadden weggehaald. Alzoo bleef het staan in de open lucht, gedekt met dekkleeden, waardoor broeiing ontstond. Door een onbekend persoon schijnt een wissel omgelegd te zijn, waardoor eenige ledige wagens in botsing kwamen met de dynamiet-wagens. En zoo moet de ontploffing ontstaan zijn. De Volksstem geeft een lijst van de personen, die bij de ramp te Johannesburg omkwamen. Herkend werden de lijken van: Pieter Oberholzer, A. S. Dupreez (knaap), F, Kroger (meisje), mej. E. Swarfcz, mej. Pienaar. J. H. Smith (knaap), G. G. J. Smith, mevr. H. van der Walt en drie dochters, Geertruida, Johanna en Hester, mevr. Fray, den heer Duplessis, mevr. M. O. Backer, Maria W. Dubarc, W. A. van de Venter, S. F. Dupreez (knaap), mevr. Ryan en haar zoontje, M. Harais (meisje) en J. Baker (knaap). Van het personeel der Z. A. S. M. werd gewond de beer G. J. Kok; de heer H. D. de Bruijn is vonnist en vermoedelijk overleden. Zijn familie is te Pretoria woonachtig. Amerika. Ballington Booth heeft het afgescheiden gedeelte van het Heilsleger den naam van «Gods Ameri- kaanscho vrijwilligers" gegeven. De standaard is een witte vlag, met een groote blauwe ster, een Wit kruis in het midden, en vgf-en-veertig sterren up een blauw veld in een' hoek van de vlag, voor stellende de Vereenigde Staten. De leuze luidt: «De Heer is mijn banier". Booth heeft verklaard, dat hij alle officinale relaties met zijn vader af gebroken heeft. Italië. Roilie, 14 Maart. Het koninklijk besluit, waarbij amnestie wordt verleend, ia openbaar ge maakt. De personen, op wie dit betrekking heeft, zijn in vrijheid gesteld. België. Het gerecht te Brussel heeft kennis gekregen dat de notaris Yerhaegen de vlucht heeft genomen naar P&tras, in Griekenland. Het is nu gebleken dat hij fr. 200,000 van zijn vrouw heeft opgemaakt en waarschijnlijk van anderen nog zoowat fr. 400,000. Nederland. ïelp, 17 Maart. Zondagavond omstreeks halfacht heeft zekere M. Albers, bleekersknecht alhier, zijne vrouw door eenige messteken ver moord. Nadat zij nog uit haar huis bij zekeren D. in huis was gevlucht, overleed zij tengevolge van veel bloedverlies aldaar, zittende op een stoel. Spoedig was de burgemeester van Rheden, Mr. A. H. Brandt, met drie gemeente-veld wach ters en een rijksveldwachter, ter plaatse van den moord aanwezig. Albers had zich intusschen in zijn eigen huis opgesloten, zoodat deur en vensters mefT geweld moesten worden geopend. Het kostte heel wat moeite hem te arresteeren, waarna hij naar het arrestantenhuis alhier werd overgebracht, achter volgd door honderden menschen, die hem allerlei scheldwoorden toeriepen. De moordenaargepensionneerd Oost-Indisch militair, is een man van ongeveer 50 jaren en staat bij politie en justitie slecht aangeschreven. Maandagnamiddag, ruim 2 uur, arriveerde de iustitie^uit Arnhem., ten einde den moordenaar bij het vreèseïyk verminkte lijk te brengen en hem in verhoor te nemen. Dit is reeds de tweede moord, die binnen den tijd van een jaar alhier plaats vindt. '8 Gravenhagc, 16 Maart. Zaterdagnacht had in de Wagenstraat een brutale aanranding plaats. Twee heeren werden door 4 kerels aangevallen. Een der aangeranden ontving met een scheermes een wonde aan 't hoofd. Een gep. Indisch kapitein heeft, door dapper op het viertal los te slaan, hen op de vlucht geslagen. De hoofddader, A. genaamd, werd later gevat en had het scheermes over den muur, van het plein om de Nieuwe Kerk geworpen, waar het later is teruggevonden. De verwonde moest worden verbonden. 17 Maart. In de gisterenavond gehouden zitting der Eerste Kamer werd medegedeeld, dat de geloofsbrieven zijn ingekomen van het nieuw benoemde lid mr. M. C. van Hall, die echter door ongesteldheid verhinderd wordt de vergadering bij te wonen. Ingekomen zijn de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Voorts adressen be treffende het ontwerp over de grensregeling Amster dam— Nieuwer-Amstel en een kennisgeving van den Voorzitter der Tweede Kamer, dat de heer Gerritsen is opgedragen de toelichting van het wetsvoorstel betreffende den eed. De vergadering wordt verdaagd tot a.s. Donder dag, waarschijnlijk ten 2 ure namiddag. Naar men verneemt, zou het ontwerp op den suiker-accijns niet gunstig in de afdeelingen der Tweede Kamer ontvangen zijn. Rotterdam, 17 Maart. Alhier is gisteren middag onder de bootwerkers, die zich belasten met het lossen van ijzererts, een werkstaking uitgebroken. De oorzaak hiervan wordt gezocht in het in werking stellen van de twee electrische kranen aan de Tweede Katendrechtsche haven en het gebruik maken daarvan door de firma Wm. H. Muller Co., tot het lossen van het met erts geladen stoomschip »Drott", ten gevolge waarvan die firma het getal werklieden verminderde van 12 op 9 per ploeg. Alzoo kwamen van drie ploegen 9 erts werkers zonder werk, waarbij nog 3 wegers en 1 naschrijver, alzoo 13 man per boot. Dit, gevoegd bij andere grieven, welke men tegen de firma Muller had, deed de werkstaking uitbreken. In een gisterenavond gehouden vergadering van bootwerkers werd de stand van zaken uiteengezet en besloten de staking voor het oogenblik alleen te bepalen tot het stoomschip »Drott", en eene commissie van 9 man te benoemen, die te zorgen heeft dat niet op dat stoomschip gewerkt wordt en voorts zal hebben te ijveren voor de oprichting van een groote vereeniging, welke de belangen van de bootwerkers in 't algemeen behartigt. Deze vergadering werd door 300 a 400 bootwerkers bezocht. Een algemeeno staking werd vooralsnog niet in het belang van de werklieden geacht, daar men voor eene nederlaag vreesde. De firma Wm. H. Muller A Co. zal wegens de werkstaking 3 booten te VlissiDgen laten lossen. Te Rotterdam is Zondag naar het huis van bewaring aan de Korte Hoogstraat overgebracht de postambtenaar Franz Winter, uit Rüdesheim a/Rhein, verdacht van ve*d»>ptering van een aangeteekenden brief met 2500 mark. Hij was sedert 3 Maart voort vluchtig, en de Duitsche Regeering heeft zyn uit levering aangevraagd. Een inspecteur van derecbercbe aldaar hield hem op de Hoogstraat aan. Op zijne aanhouding en terugbezorging van het geld is eene belooning van 150 mark gesteld. VIi88ii>geil, 46 Maart. Door de vele orders van de Departementen vau Marine en Koloniën en van vele particuliere Maatschappijen, zijn reeds lang de fabriek, de werf, de gieterijen enz. van de Kon. Maatschappij »(Ij Schelde" alhier, gebleken te klein te zijn. Naar wij vernemen beeft de Maatschappij, ter uitbreiding het oog gevestigd op een blok huizen, gelegen ten Noorden harer fabriek, waartusschen echter eene straat (Aagje Deken) is gelegen en waarover de stoomtram op Middelburg rijdt. Op de fabriek werken nu geregeld ruim 1000 personen. Dmgh, 18 M&ovf.My do verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier op 17 Maart j.l. werden uitgebracht 35 geldige stemmen. Eene her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. A. van Zuijen met 15 en J. den Boer met 12 stemmen. Rcne88e. Hoor den raad dezer gemeente is in zijne vergadering van 17 Maart benoemd tot Wethouder (vacature C. Steur) de heer M. Eijke, en zijn op de voordracht voor zetter geplaatst de heeren P. Höogenboom en R. Steur Krz. Zierikzee, 18 Maart. Naar wij met genoegen vernemen zal de heer Willem van Zuylen op Zaterdag 28 dezer alhier optreden ia de Concertzaal. Maandagavond hield de heer van Zuylen te Middelburg zijne voordrachten. De Middelb. Ct. zegt daarvan: »Met het bekende succes hield de heer Willem van Zuylen een talrijk gehoor hoogst aangenaam bezig. Onze Schouwburg was dicht bezetalleen in de loges waren nog enkele plaatsen open. Over de wijze van voordragen van dezen zeldzaam begaafden, in zijn genre in ons land eenigen tooueelspeler, kunnen wij alleen het is niet alleen voordragen, het is leven aan geesteskinderen van anderen. Wij zijn er van overtuigd, dat ook te Zierikzee den begaafden van Zuylen een druk bezoek zal ten deel vallen. Benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering vau het calam. waterschap Walsoorden" A. G. V. Hombach en tot plaatsvervangend dijk graaf voor den »Nieuwen Veerpolder" V. M. Krepel. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Terneuzen, de heer J. Spaanstra, thans directeur van het telegraafkantoor te Amersfoort. Aan den heer W. T. Slegt is, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur vau het post kantoor te Bergen op Zoom. Voor de betrekking van gemeente-veldwachter te Borsele, (jaarwedde f 355), ter vervanging van den met 1 April eervol ontslagen titularis M. Karelse, hebben zich 39 sollicitanten aangemeld. De heer D. A. Willemsen Jr. te Middelburg, bouwkundige bij de firma M. K. Jeras Zonen aldaar, is benoemd tot gemeente-opzichter over het bouwen te Utrecht. In een bierhuis te Terneuzen werd Zondag avond, ofschoon het niet geoorloofd was, muziek gemaakt, wat, niettegenstaande men daartoe werd aangemaand, niet werd nagelaten. De inspecteur van politie was, nadat hij werd aangerand, tot zelfverdediging genoodzaakt te vuren, waarbij hij een der bezoekers van het bierhuis iu den buik en het rechterbeen trof. Zaterdagavond is de echtgenoote van den heer S. te Dordrecht, in een vlaag van waanzin, uit het raam harer woning in de rivier gesprongen en jammerlijk verdronken. Het lijk der ongelukkige is Maandagavond nabij de spoorwegbrug opgevischt. Bij een weduwe onder Aalsmeer, die geregeld door het Armbestuur werd bedeeld, is na haar overlijden onder het bed gevonden een builtje, in houdende f 210. In het begin van haar ziekte vond men de vrouw iu een loods, in zeer vervuilden toestand. Sedert Vrijdag wordt te Groningen vermist mej. R. W., onderwijzeres te Garmerwolde en bij haar moeder te Groningen inwonende. Buiten de voormalige Steentilpoort, op den dijk van het Eems- kanaal, heeft men eenige haar toebehoorende boeken gevonden, wat, in verband met haar moedeloosheid in den laatsten tijd, aanleiding heeft gegeven tot het vermoeden, dat zij zich verdronken heeft. De toestand van (Jen persoon, die in een caroussel te Zutfen gewond werd, moet hoogst ernstig zijn. De twee anderen, die eveneens gekwetst werden, zijn beterende. Ook te Maasland heeft een landbouwer uit een Nortonwel gas verzameld, dat geruimen tijd brandde. Ongeveer vier jaren geleden werd Auke Postma te Houtigehage (Fr.), wegens levensgevaarlijke ver wonding van de zoogenaamde «mooie Akke", tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft nu voorwaardelijk vrijstelling verkregen van de 15 maanden gevangenisstraf, welke hij nog moest onder gaan, omdat hij zich gedurende den geheelen tijd na de mishandeling goed heeft LANDBOU W. Men is te Zevenbergen en omstreken voor nemens dit jaar veel beetwortelen te zaaien. De fabrikanten willen bestedon 11 per 1000 K.G. franco fabriek. Vele landerijen, tot heden met vlas bebonwd, zullen nu voor de suikerbieten bestemd worden. RËCIIT§X4KEIV. Zierikzee, 17 Maart. De rekening van den doctor Q. uit het eiland Tholen heeft bij velen de gemoederen gaande gemaakt, niet het minst bij de erfgenamen van de overledene, mej. N. Q,, weduwe L. W., en den 30 November 1894 overleden te St. Maartensdijk. De erfgenamen werden n.l. bij deurwaarders-exploot van 3 Juli 1895 gesommeerd tot betaling van een duizend twee honderd vijftig guldenwegens geneeskundig© behandeling en ge leverde geneesmiddelen. De erfgenamen weigerden aan die sommatie te voldoen. Toen werden deze gedagvaard voor de rechtbank alhier. Voor den eischenden doctor trad op Mr. A. J. F. Fokker; voor de erfgenamen, Mr. D. J. Wolfson, met Mr. W. A. van Hoek te Middelburg als advocaat. Na wederzijds genomen conclusiën, werd op 18 Februari de zaak bepleit door Mr. Fokker voor den eischer en door Mr. Van Hoek voor de erfgenamen. Mr. Van Hoek begon zijn inleiding met te zeggen, dat als men 30 jaar als advocaat heeft gepractiseerd, men tragische en komische procedures behandelt. Deze procedure noemde PI. in hooge mate komisch Het feit, dat aan dit proces ten grondslag lag, was allereenvoudigst. Een arts, geen doctor in de medicijnen, heeft voor 21 visites en 14-flescbjes geneesmiddelen, eene rekening aan den exécuteur- testamentair ingezonden, ten bedrage van f 1250. In een uitvoerig en geestigpleidooi, met aan haling van verschillende vonnissen, o. a. van de rechtbanken te Middelburg, Dordrecht, Amsterdam, Leeuwarden en Brussel, komt PI. tot deze conclusie, dat zonder aanbod te stellen, de rechtbank het bedrag van het verschuldigde zal vaststellen met of zonder raadpleging van deskundigen, onder ver wijzing naar het Weekblad 4206, onder den titel «tarieven voor geneeskundigen". Omtrent de kosten der procedures, meent PI., dat.die moeten gedragen worden door dengene, die daarvan de schuld draagt. PI. eindigde zijn pleidooi met de opmerking: dat de uitslag van procedures als de onderwerpelijke van grootea invloed zou zijn op onze samenleving. Worden, zegt PI., door de magistratuur zulke reke ningen als de onderwerpelijke ook maar eenigszins verdedigbaar geacht, daar wordeü dan de ingezetenen aan sommige geneesheeren geheel en al overgeleverd. Mr. Fokker, daarna het woord voerende, betoogde mede in een zeer uitvoerig pleidooi, dat de erf genamen tot betaling terecht door den eischer waren aangesproken. De overledene was een zonderling, lastig, maar zeer gefortuneerd persoon. Zij liet geen kinderen na, maar wel eene groote familie. Ver schillende kwesties kwamen voor. De erfgenamen wilden wel halen, maar niet betalen. De over ledene, die vroeger door den overleden doctor W. was behandeld, weigerde alle hulp van andere doctoren en o.a. van den gunstig bekend staanden doctor G. te St. Maartensdijk en stond er per sé op, door doctor Q. te worden behandeld. PI. noemt in het breede op, de verschillende gemaakte visites, door eischer gemaakt in het najaar, toen de wegen slecht waren en daarvoor een omweg moest worden gemaaktden tijd, die patiënte in beslag nam, waar door eischer verschillende andere zaken moest over laten aan anderen. Ook deze PI. haalt verschillende vonnissen aan van rechtbanken, enz. Hij kon zich voorstellen, dat de rechtbank de rekening te hoog vindt, maar dat is evenmin voldoende voor gedaagden. Hoe zal de rechtbank of deskundigen, met redenen van wetenschap kunnen zeggen, het gedeclag^erde' is te hoogin verhouding tot den aard der ziekte, tijdverlies, schade, kosten der medicijnen en de buitengewone diensten van eischer gevorderd. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Bij deze uitspraak veroordeelde de Rechtbank de gedaagde erfgenamen tot betaling aan den eischer van de som van f 375. Het meerder gevorderde werd aan den eischer ontzegd, met zijne veroordeeling in de proceskosten ten bedrage van ƒ170. Zierikzee, 17 Maart. Ter buitengewone terechtzitting voor strafzaken der arrondissements rechtbank alhier, stond heden terecht: J. Q. S.Mz., 21 jaar, arbeider,1 Wonende te Poortvliet, thans gedetineerd in het huis van bewaring alhier, beklaagd als zoude hij ter openbare terechtzitting van voornoemde rechtbank op 14 Februari 1.1., als getuige gehoord onder eede in de zaak van den Officier van Justitie tegen I. J. M. H. Cz., molenaars knecht te Poortvliet, opzettelijk hebben afgelegd de valsche verklaring«dat het niet waar is, dat in «den avond van 1 November 1895 in de herberg «van de weduwe van Z. te Poortvliet de beklaagde «I. J. M. H. hem heeft geslagen". Door den Rechter-Commissaris, Mr. Kronenberg, werden tal van getuigen in de instructie gehoord. Beklaagde bleef echter steeds volhouden niet door H. geslagen te zijn. Beklaagde staat in de gemeente gunstig bekend. Door het O. M. zijn gedagvaard 4 getuigen, terwijl door den verdediger, Mr. A. J. F. Fokker, zijn gedagvaard 6 getuigen a décharge. Nadat door den Griffier het bevel van verwijzing naar de terechtzitting is voorgelezen, wordt over gegaan tot het hooren der getuigen, en wel in de eerste plaats van P. van Dij Ice, gemeente- en on- bezoldigd-rijksveldwachter te Poortvliet. Deze verklaarde ook thans, zooals bij de eerste behandeling der zaak, dat hij heeft gezien dat op den bewusten avond de tegenwoordige beklaagde twee klappen van H. heoft gekregen. De ver klaringen der drie volgende getuigen: Jan van de Repe, nachtwaker te Poortvliet, Marinus Geense en L. G. van Zaltbommel aldaar, stemmen hierin overeen, dat zij hebben gezien dat de beklaagde Q. door H. is geslagen. De beklaagde houdt vol, dat hij van H. geen klappen heeft gehad, wel een duw. De zes volgende getuigen a décharge verklaren allen dat zij niet hebben gezien dat de beklaagde door H. is geslagen. De Voorzitter maakt den beklaagde opmerkzaam op de verklaringen der 4 eerste getuigen, die allen verklaren dat zij hebben gezien dat by door H. is geslagen. De beklaagde houdt zijne afgelegde verklaring vol en zegt dat hij door H. alleen is geduwd. Alsuu is het woord aan den S3ubst.-Officier van Justitie Mr. van Eeten. Deze herinnerde aan den oorsprong dezer zaak, n.l. dat beklaagde, opgeroepen in de zaak van H., verklaarde door dezen niet te zijn geslagen, ofschoon toen reeds verschillende getuigen verklaarden dat te hebben gezien, wat heden door hen wordt bevestigd. De verklaringen der getuigen a décharge zijn z. i. weinig belangrijk, daar zij zich thans veel minder pertinent hebben verklaard dan voor den Rechter-Commissaris. Hij meent dat het wettig bewijs voor meineed degelijk is geleverd door de 4 eerste getuigen; eene zware straf zal hij voor beklaagde eischen, omdat deze- opzettelijk onwaarheid heeft gesproken, terwijl vroeger op hem niets te zeggen viel. Hij hoopt dat het verblijf ia de gevangenis hem tot nadenken moge brengen en ook anderen, die dikwpLs de terechtzittingen bijwonen, deze vervolging moge aansporen steeds het gewicht van den eed te beseffen. ZEd. requireerde alzoo schuldigverklaring van den beklaagde aan meineed en zijne veroor deeling tot eene gevangenisstraf van1 jaar en 6 maanden, beuevens in de kosten van het geding. Hierop verkreeg de verdediger het woord. Mr. Fokker noemde deze zaak zonderling en betreurens waardig, omdat de beklaagde tot nog toe onbesmet van levenswandel is geweest. Hij meent, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat men zich hier bevindt op een dwaalweg. Hij erkent dat de getuigen ■X décharge thatis minder pertinent in hunne ver klaringen zyn dan voor den Rechter-Commissaris, üoch schrijft dit Jae aan den indruk die zij hebben verkregen op" Bet gezicht van den beklaagde. Spr. meent echter dat de vier eerste getuigen ook geeno gelijkluidende verklaringen hebben afgelegd. Vooral wijst hij er op dat de beklaagde nog altijd pertinent in zijne verklaring is, dat hij door H. niet geslagen is geworden; er is geen enkele grond waarom hij onwaarheid zou spreken. Mr. Fokker legt thans over een brief van den vader van den beklaagde aan den Heer Officier van Justitie, waarbij deze getuigen opgeeft om de onschuld van zijn zoon te bevestigen. Wat de vier getuigen betreft, door hen is het feit wel wettelijk, doch niet over tuigend bewezen. Eene verklaring van den Burge meester van Poortvliet luidt, dat hij niet kan begrijpen hoe beklaagde er toe gekomen is om eene valsche verklaring af te leggenhij kan dit alleen aan zijne domheid toeschrijven. Spr. meent ook, dat beklaagde in zyn domheid slechts volhoudt wat hij eenmaal heeft gezegd; bij wijst voorts op de kalmte van den beklaagde, zoowel hier als in de gevangenis en herhaald dat de mogelijkheid bestaat, dat er geen opzet by beklaagde bestaat om eene valsche verklaring af te leggen. De beklaagde staat gunstig bekend in zijne woonplaats, wat openlijk verklaard wordt door den Burgemeester en vele notabelen van Poortvliet, zoodat men moet twijfelen aan het opzet van den beklaagde en zijne daad alleen moet toeschrijven aan zijne domheid. Hij vraagt dan ook met vertrouwen vrijspraak van den beklaagde. In de tweede plaats vraagt PI.-onmiddellijke in vrijheidstelling van beklaagde, daar alle getuigenissen zijn afgelegd en beklaagde de kostwinner van het gezin zijner moeder is. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie brengt hulde aan het pleidooi van den verdediger, doch meent dat beklaagde willens en wetens zijne eenmaal afgelegde verklaring volhoudt. Hij verzet zich verder tegen het ontslaan van den beklaagde uit zijn arrest, daar hij meent dat de >tijd in de gevangenis doorgebracht, hem tot na denken, zal stemmen. Mr. Fokker wijst nogmaals op de geringe ont wikkeling van den beklaagde en meent, dat de mogelijkheid bestaat dat hij zonder opzet eene valsche verklaring heeft afgelegd. Beklaagde heeft het gevoel by zich: ik heb het niet gedaan, en gisteren zeide hij^nog tot den cipier: ik word morgen vrijgesproken. De Rechtbank begaf zich toen in Raadkamer oin te beslissen over den eisch van den verdediger tot invrijheidstelling van den beklaagde. Teruggekeerd, verklaarde de Voorzitter dat de Rechtbank geen termen had gevonden dien eisch in te willigen. De uitspraak in deze zaak werd daarop bepaald op heden over acht dagen. Voor de rechtbank te Haarlem werd Maandag 1.1. de zaak Ten Kate-Bultman behandeld. Na afloop van het langdurig verhoor van de 31 getuigen, die allen in meerdere of mindere mate betrokken waren bij de duel-zaak of wat daarmede in verband staat en aanleiding gaf tot het schrijven van een «Open brief aan luit. Ten Kate", door den heer Bultman Jr., eischte het O. M., waargenomen door Mr. J. P. van Outeren, op grond van art. 261 W. v. 8., tegen beklaagde 6 maanden gevangenisstraf, wegens het misdrijf van smaadschrift. Van de brochure waren 250 exemplaren gedrukt. De heer H. T. Bultman van Haarlemmermeer droeg zelf zijne verdediging voor. Uitspraak 26 dezer. Ten onrechte heeft men in de zaak iets sensationeels meenen te zien. Ze maakte den indruk van een on- beteekenende en vrij verwarde kibbelpartij tusschen twee sportsmen, een zaak, die, op derenbaan begonnen, misschien beter daar geëindigd ware dan uit te loopen op zulk een ongehoorden eisch van 6 maanden ge- k E It k I E U W s. Zierikzee, 18 Maart. Meldden wy in ons vorig No. dat het bestuur der Ned. Herv. Jongel.-Vereeui- ging «Samuel" voornemens was begunstigers en begunstigsters, benevens eeDige belangstellenden tot by woning eener vergadering uit te noodigen, aan dat plan is gevolg gegeven, en gisteren avond heeft in hot «Huis van Nassau" die vergadering plaats gehad. De circulaire, door drie afgetreden bestuursleden verspreid, werd vau alle kanten besproken. 'tWas het bestuur bovenal te doen, om dhr. P. Podt Jr. te zuiveren van den blaam van inhaligheid - om geen kras ser woord te gebruiken-in die circulaire op hem gelegd. Dit nu is volkomen gelukt. Hij is in zyn goeden naam ten volle gerehabiliteerd door gegeven inlichtingen en vooral door het kasboek der vereeniging, dat nauwkeurig is nagezien door eene Commissie, daaitoe door den voorzitter benoemd, en bestaande uit de H.H. Ch. W. Vermeys, A. J. de Looze, A. C. de Mooij en L. van Beveren. Ten slotte nam de vergadering met algemeene stemmen de volgende motie aan: «de vergadering, gehoord de inlichtingen gegeven naar aanleiding van de oirculaire, door drie afgetreden bestuursleden verspreid, blijft de Jongel.-Vereen. «Samuel" allen steun waardig achten". De verga dering werd gesloten met het zingen van een gezangvers on met dankzegging, gelijk ze met het zingen van een psalmvers en met gebed geopend was." Aangenomen het berpep naar de Geref. gem. té Heinkenszand door ds. J. J. Koopmans te Naaldwijk. Korkvoogdeu en notabelen der Ned Hervr Gem. te Middelburg hebben op het verxo'ek TO. den herberaad d.er gemeente, om de gemeente- toelage aan de vacante predibantsplatls weder toe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1