ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 17 Maart 1896. J AANKONDIGING. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. DOET TE WETEN!: Gr. A. van Zuijen. Cichorei-Verbouwers. openbare algemeene Vergadering Vefeobgnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De priie per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-Amerika, Trans-raai, Indië eni. verzending eena per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6743. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesehe Nieuwsbode" BK ANDSCHOU WING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den 1€» Maart eerstkomende en volgende dagen eene Algemeene Brandschouwing in de woningen der ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 13 Maart 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgen JAN SNELLEN, Secretaris. Nederland. Tei'licuzen, 14 Maart. In de Donderdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad, waarbij alle leden tegenwoordig waren, werd mede- deeling gedaan van het ontvangen van een geschenk, een zilveren en een bronzen medaille, van den baron Van Vredenburgh, kleinzoon van den voor- maligen gouverneur van Zeeland. Deze medailles zijn geslagen bij gelegenheid van de opening in 1827 van het kanaal TerneuzenGent. Door den raad werd het geschenk in dank ontvangen. Middelburg, 16 Maart. Een persoon Walraven genaamd, vader van zes kinderen, is Zaterdagavond in de loskade te water geraakt en verdronken. Zijn ljjk is gisteren opgevischt. C«ioes, 15 Maart. Na bespreking met den min sten inschrijver voor het restaureeren der Hervormde Kerk te Kapelle, den heer D. van Maris, die had ingeschreven voor f 6684, zijn kerkvoogden met dezen overeengekomen, dat hg voor ƒ6400 het werk zal uitvoeren. 4 Mei kan hg beginnen en 1 Sept. moet bet werk opgeleverd worden. Omtrent die kerk wordt medegedeeld, dat zij met den grooten massieven toren een geheel vormt, een der fraaiste en merkwaardigste monumenten van dien aard uit Zeeland. Zij is gebouwd iu het begiu der 15e eeuw. Zij ligt heel schilderachtig op een groot plein, dat door een hek is afgesloten. Evenals bij alle andere katholieke kerken staat de toren in het westen. Het gebouw is opgetrokken in baksteen van groot formaathet is verdeeld in drie schepen met koor en uitgebouwde kapel. Het geheel wordt over- wulfd door een houten kap met tongewelf. Veel heeft het gebouw iu den loop der tijden geleden; ornamenten zijn weggehakt en vervangen door cement. De toren is vierkant en heeft een gemet selde spits en is voorzien van vier gemetselde hoektorentjes, evenals de oude kerk te Delft. Men vindt er een goed onderhouden heerenbank van 1674, en stukken van fraaie Gothische koor banken, die in het koor zijn opgeborgen. Vele fraaie grafzerken zijn tegen de muren geplaatst om te voorkomen dat ze verder beschadigd worden. In het koor vindt men een prachtige graftombe voor Philibert van Tuyl van Serooskerke. Door bovenbedoelde verbouwing nu, onder leiding van den architect J. Verheul te Botterdam, zal de preekstoel verplaatst worden en een andere indee ling der zitplaatsen tot stand komen. Ook zullen vorm en kleur der zitbanken meer in overeenstem ming gebracht worden met het inwendige der kerk. De muren en het plafond zullen, van de laag wit kalk worden ontdaan. Voorzichtig zal die kalk worden afgestoken, zoodat de natuurlijke zandsteen- kleur weer voor deu dag komt. Ook het plafond wordt van de kalklaag ontdaan en met eenvoudige decoratie beschilderd. De sehoone eikenhouten hee renbank, predikstoel en doophek worden in vorigen luister hersteld. Ook de fraaie lichtkronen worden weer jn gebruik genomen en de petroleumlampen afgeschaft. Inwendig zal dus deze prachtige kerk worden ge restaureerd. Voor hot uitwendige ontbreken bij het kerkbestuur de middelen. Mogelijk zal mettertijd de regeering zich wel eens over de monumentale kerk ontfermen. Icrsekc, 15 Maart. Vrijdag omstreeks midder nacht brak er plotseling brand uit in eene kalkloods, licht bij den zeedijk. Door de flinke werking der spuit bleef er nog een groot gedeelte der loods voor het vuur bewaard. Ook eene loods, die vlak bij het brandende gedeelte stond, werd gespaard. Naar wij vernemen was alles verzekerd. De oorzaak is onbekend. JRruiilisse, 14 Maart. In de gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd goedgekeurd het uitdiepen van een gedeelte der haven te gnnnen aan A. Vane voor f 231, de som, waarvoor het minst ingeschreven was. De raming bedroeg f 200. Medegedeeld werd een ingekomen schrijven van de Landbouw-Vereeniging te Dreischor, inhoudende bet verzoek om garantiestelling door verbinding van de eigendommen der gemeente voor een jaar- lijksche toelage van f 20 voor het maken van een verbindingsweg tusschen Dreischor en Nieuwerkerk. Hierop werd afwijzend beschikt. De f 20 zal worden uitgekeerd zonder verdere verbinding, dan het bestaande raadsbesluit. Brouwershaven, 14 Maart. De blazer schippers M. Sparling en J. Kastelein te Ouddorp, die de verlaten barge «Edyth Mary" alhier hebben binnengebracht, krijgen f 1560 bergloon. Zierikzee, 16 Maart. Het door de Tweede Kamer aangenomen wets-ontwerp op de personeele belasting bevat de volgende veranderingen: Belastbaarheid van winkels slechts voor een derde der huurwaarde. Van de huurwaarde wordt van f 25 tot f 125 afgetrokken naar gelang van de hoogte der woning prijzen in de verschillende gemeenten. Classificatie der gemeenten, ofschoon met fcame- lijken willekeur. Één haardstede niets. Twee stookplaatsen f 1. Drie stookplaatsen f 3: Vier stookplaatsen f 6. Aftrek wegens kinderen op de drie eerste grond slagen, voor huisvaders met minder d#n 4000 Inkomen. Dienstmeisjes van 18 tot 21 jaar belastbaar gesteld op f 4. Werkpaarden van landbouwers en andere nijveren vrij van belasting. Dokterspaarden verminderd. Meerdere vrijgevigheid tegenover paarden voor gemengd gebruik. Luidens eene advertentie in dit nummer voor komende, deelt de heer Max Stern, Spui 23 te Amsterdam mede, dat te zijnen kantore gelegenheid bestaat tot deelneming in eene premieloten-combi- natie van 1000 stuks origineele loten. Deze combinatie bestaat uit: 600 Witte Kruisloten, 100 loten Paleis voor Volks vlijt 1867, 100 Italiaansche Boode Kruisloten A lires 25, 100 Koninkl. Servische loten A francs 10 en 100 Bevilacqua- la Masaloten A lires 10. Deze 1000 loteu zijn voor 100 deelnemers bestemd, terwijl iedere deelemer f 99 heeft te betalen en wel in 33 maandelijksche en opvolgende termijnen f 3 elk. Wat nu evenwel eene dergelijke combinatie ten zeerste doet verschillen met de bekende combinatiën, zooals die gewoonlijk door te Amsterdam gevestigde firma's worden aangekondigd, is, dat de boven bedoelde loten zijn aangekocht en bij het Amster- damsche Trusteekantoor gedeponeerd, dat voor de uitbetaling van alle op deze 1000 loten gedurende 33 maanden vallende prijzen zorg draagt, en na afloop van dien termijn de verdeeling der origineele loten onder de deelnemers bewerkstelligt, daar be halve y100 kans gedurende 33 maanden op de prijzen die op 1000 loten vallen, men bovendien na afloop van dien tijd6 Witte Kruisloten, 1 lot Paleis voor Volksvlijt, 1 Italiaansche Boode Kruislot, 1 Servi sche lot van 1888 en I Bevilacqua- la Masalot in vol eigendom krijgt, zal men, wanneer eventueel alle voornoemde loten met eigen geld uitloten, toch nog f 129 ontvangen en dus na zekeren tijd een winst van ongeveer f 30 maken, terwgl de loten ten allen tijde in geld kunnen omgezet worden. En om de werkelgb groote winstkansen daaraan ver bonden èn van wege de soliede basis, waarop deze combinatie door deu beer Stern ia saamgesteld, ver dient zij ten volle de aandacht, vooral van hen die de gewoonte hebben kleine bedragen te sparen. De heer H. Janssen, stationschef te Kapelle Biezelinge, wordt met April a.s. als zoodanig ver plaatst naar Heerle in Limburg. Benoemd met ingang van 1 April a.s. tot brievenbestellers te Viissingeu de postboden A. Lindhout te Tholen en J. F. van der Wallo te Hulst. Als eene bijzonderheid meldt men, dat te Nieuw- en St. Joosland jl. Zaterdag nieuwe aard appelen, op den kouden grond geteeld, gegeten zgn. Aan de herstemming voor een lid van den raad van Hulst namen 160 van de 197 kiezers deel. Gekozen werd de heer J. Seydlitz met 100 stemmen, terwijl de heer mr. P. H. W. van Alphen er 54 bekwam. Onder de miliciens, die de vorige week te Bergen-op-Zoom zgn ingedeeld, bevindt er zich een met slechts één oog. Hij had vergeten dit als reden van vrijstelling op te geven; na de indeeling werd hg terstond naar het hospitaal gebracht. Stoomtram op Flakkeel De gemeenteraad te Nieuwe-Tonge besloot geen subsidie te verleenen voor de verlangde f 2800, 'benoodigd om het ontworpen tramwegplan in kaart te brengen. Thans circuleert een lijst in de gemeente om daardoor een bedrag bij elkaar te krijgen. Er zgn daar, naar het schijnt, meer tegen- dan voorstanders. Door de ingezetenen is voor ongeveer f 50 ge- teekend. De Tweede Kamer heeft met 45 tegen 18 stemmen aangenomen het wetsontwerp, waarbjj bepaald wordt, dat de gerechtskosten in strafzaken niet meer zullen worden verhaald op de veroor deelden, maar gebracht worden ten laste van den Staat. Wanneer een zeemilicien levensgevaarlijk ziek in het hospitaal ligt, kunnen, volgens een goed gunstige bepaling van den Minister van Oorlog, zijne ouders, voogden of echtgenoote op rijkskosten hem bezoeken. De reis moet dan echter op de goed koopste wijze worden gemaakt. Naar men verneemt, is Jaap Eden Vrijdag 1.1. als professional voor de «Humber-ry wielen Co." naar Parijs vertrokken. Hij zou voor drie jaren met die maatschappij contract hebben gemaakt. Men schrijft aan het D.: Nu generaal Van der Schrieck is overleden, volgt hem op als nestor der Tweede Kamer de heer D. Donner, thans directeur der Geref. Zending te Leiden. Wat verandering! De heer Donner was reeds voor 30, 40 jaar predikant bij de kerk, toen bekend onder den naam afgescheiden kerk". Hij preekte toen vaak in schuren en op zolderkamers. Hij zag zich om zijne kerkelijke overtuiging beschimpt, teruggezet en veracht. En nu, als straks een nieuw zittingjaar begint, en de heer Donner het beleeft, wordt hij geroepen in het hooge staatslichaam, in onze Tweede Kamer der Staten-Generaal den voorzittersstoel te bezetten. 't Kan verkeeren Uit Groningen vertrokken Vrijdag 11. volgens de Prov. Gron. Gt. naar Transvaal een hoofdver pleegster en twee verpleegsters voor het ziekenhuis aldaar. De eerste zal als directrice optreden. Voor een paar vacatures wenschte men daar het Holland- sche element te versterken, waartoe het bestuur van bedoeld ziekenhuis zich tot den consul te Amsterdam wendde, met bovengenoemd gevolg. Zoodra echter de Eugelsche verpleegsters in het ziekenhuis van deze zaak kennis kregen, legden alle hare functie neer, tot zelfs de keukeumeid toe. Opnieuw werd de zaak ter kennis van deu consul gebracht, om nu maar zoo mogelijk voor een geheel Hollandsch personeel te zorgen, 't Gevolg van een en ander is, dat, behalve de drie bovenbedoelde, binnen vier weken nog een viertal verpleegsters en een keukenmeid van Groningen naar de Zuid- Afrikaansche Bepubliek zullen vertrekken. Te Groningen heeft de bekende dwerg Gerrit Keizer, lang 82 cM., wegende 13 kilo, van Oude- bildtzijl, voor eene zaal, waar het publiek schouder aan schouder stond, verhaald hoe hij zgn vroeger leven, om in eene kermistent op te treden, vaarwel heeft gezegd en zich alleen op christelijk gebied wil doen hooren. Met zijne toespraak wist hij van het begin tot het einde de aandacht zijner hoorders te boeien, vooral ook door het zingen van Sankey- en Engelsche liederen. Ook te Appingedam, Haren en Boodeschool zal Keizer als spreker optreden. Te Kapelle a/d. IJsel is overleden in den ouderdom van 104 jaren de oudste vrouw van Nederland, de wed. Vuijk, geboren De Hon. Tot in de laatste oogenblikken haars levens was zij helder van geest. Naar men verneemt zgn door de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij met 15 dezer de prijzen der retourbiljetten op het baanvak Rotterdam— Roosendaal verlaagd. Bedoelde retour biljetten zijn op de heenreis slechts geldig voor de treinen van de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij, doch geven op de terugreis toegang tot alle op het genoemde baanvak loopende treinen. Diensvolgens wordt o. a. de prijs van Botterdam D. P. of B. n. Dordrecht le kl. f 1,20, 2e kl. f 1 en 3e kl. 60 cts., in plaats van respectievelijk f 1,60, f 1,20 en 80 cents. Te Groningen is het 3-jarig dochtertje der familie D. op treurige wijze om bet leven gekomen. Terwgl ze ten huize barer grootmoeder vertoefde, kreeg de kleine éen pot met kokend water over zich heen, waardoor het zoo deerlijk gebrand raakte, dat weldra het leven geweken was. Er is weer een dame in 't spel. De heer H. F. Bultman Hzn., de bekende sport man, zal terechtstaan wegens smaadschrift tegen luitenant J. A. H. Ten Kate. De quaestie loopt over een duel, waaraan, vol gens den heer Bnltman, de luitenant Ten Kate zich op onwaardige wijze zou hebben onttrokken. Deze quaestie houdt de sportwereld reeds geruimen tijd bezig, doch er was tot dusver geen aanleiding die publiek te bespreken. Nu het echter een recht zaak wordt, kunnen wij aan het medegedeelde toevoegen, dat het een zonderlinge geschiedenis is. De heer Bultman beweert n.l. meer recht te hebben op de aanstaande van luitenant Ten Kate dan deze, en daagde hem daarom nit. De luitenant vond hierin volstrekt geen reden tot vechten en vandaar dat het geschrift van den heer Bultman onder de sport-high-life werd ver spreid. De dreigementen van den heer Bultman, dat er verschrikkelijke dingen zonden gebeuren bij het huwelijk schijnen de maat vol gemeten en den luitenant aanleiding gegeven te hebben tot een vervolging. Als bewijs hoe ingewikkeld soms de zoo genaamde dieventaal Sföu-'ijjaf wordt het volgende verhaald De internationale oplichter P., die onlangs door de Rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld werd tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, gaf aan een ontslagen gevangene een brief mede, welke nog tijdig door het personeel van het huis van bewaring in Den Haag werd onderschept. Deze brief was zoo onverstaanbaar geschreven dat deskundigen de grootste moeite hadden om tot eenige ontcijfering te kooien. Men ontdekte, dat het schrijven bestond uit Hebreeuwsche karakters, het onderste boven tot regels saamgevat, terwgl na veel studie bleek, dat de brief geschreven was in de taal van een volksdialect uit Zuidelijk Hongarije. De stoomboot «Prinses Elisabeth", een der vroegere nachtbooten van de Maatschappij «Zeeland" te Vlissingen, is verhuurd aan de Maatschappij te' Hamburg, ten einde gedurende den zomer te varen tusschen Hamburg en Helgoland. Op het eind van dit jaar zal het aantal bijbel vertalingen tot 430 geBtegen zijn. Landbouw e*i Weeteelt. Noord-Bevelaild. De handel in vee is bier in den laatsten tijd zeer levendig. In veertien dagen tijds werden van Cortgene verscheept ongeveer 150 stuks. Twee ladingen werden per expresse stoomboot vervoerd naar België. Wlissingeil, 14 Maart. Londen zit te verlangen naar kalfsvleesch, maar het aantal gemeste kalveren is uiterst gering. De Vlissingsche slachterij, die gewoonlijk van 100 tot 120 stuks per dag levert, kon het in de laatste drie weken zelden verder dan tot 20 stuks brengen. Als een gevolg biervan werden voor de aanwezigen fabelachtige prijzen besteed. Zaterdag morgen vóór 9 uur zijn uit Nederland langs het grensstation Rozendaal naar België ver zonden 82 waggons vee, een waarde vertegen woordigend van f 1,250,000. Naar Frankrijk werd geen enkel stuk vee uitgevoerd. Van 1 tot 16 dezer zijn te Bruinisse opge kocht 3500 mud blauwe aardappelen tegen f 1,70 per 70 Kilo. RECHTSZAKEN. Op Vrijdag 27 dezer zal voor de Arrond.-Rechtbank te Middelburg terechtstaan J. F. B. de K., 38 jaar, werkman te Clinge, thans gedetineerd, beklaagd van verduistering van een pak kleedingstukken, horloge en geld. J.l. Vrijdag deed bovengenoemde Rechtbank uitspraak in de zaak contra E. P. Pz., 40 jaar, visscher en schipper te Clinge, beklaagd van ver- valschiDg van een vischconsent. Beklaagde tegen wien door het O. M. een week te voren eene maand gevangenisstraf was geëischt werd van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. KËHUIVIGlliVS. Zooals wij in ons No. van 3 dezer hebben gemeld, bestond het voornemen te Zierikzee eene tweede Ned. Herv. Jongelings-Vereeniging op te richten. Het driemanschap, dat daartoe bet plan vormde en bestond uit voormalige leden der Ver eeniging «Samuel", heeft dezer dagen eeDe circulaire verspreid, waarin zij de redenen opgeven waarom zij deze Vereeniging hebben verlaten. Daarin komen o. i. uitdrukkingen, ja zelfs beschuldigingen voor, die weinig van Christelijke liefde bij die jongelieden getuigen, daar zij (naar wij hopen) een onverdiende blaam werpen op enkele leden van genoemde Vereeniging. Hebben wij in ons eerste beriebt gezegd, dat wij deze verdeeldheid betreuren, aangenaam is het ons te kunnen melden, dat het Bestuur der Jongelings- Vereeniging «Samuel" tegen morgen (Dinsdag) avond te 8 ure, op de bovenzaal van het «Huis van Nassau." eene openbare vergadering heeft belegd, waarin naar aanleiding van bedoelde circulaire zal worden gesproken door ds. P. F. van den Berg en anderen, terwgl het woord zal worden gegeven aan elk, die het verlangt. De Eerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Middolburg heeft met ééne stem meerderheid besloten, na 1 April e.k., het na het overlijden van Dr. Sibmacher Zijnen voor godsdienstoefeningen ten gebruike afgestane kerkgebouw (de Koorkerk) niet meer voor de moderne Vereeniging «de Reservebas" beschikbaar te stellen. De predikanten stemden allen tegen het desbetreffend voorstel. Door bovengenoemde Vereeniging is inmiddels instemming betuigd met het plan van Dr. I. A. Bruins te Idaard bij Leeuwarden, om aan de Synode der Ned. Herv. Kerk een adres te richten, ter verkrijging van het recht voor de minderheden in de gemeenten op het beroepen van predikanten naar hunne keus. De heer C. J. H. Verweys te Middelburg, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Burgh (Sch.) heeft te Leiden met gunstig gevolg het doctoraal examen in de Godgeleerdheid afgelegd. J.l. Donderdag herdacht Ds. J. A. de Vlieger, predikant der Herv. Gemeente te Maaslaüdl, onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij vóór 25 jaren den Evangeliearbeid te Oosterland aanvaardde. Daarna was Z.Eerw. werkzaam te Katwijk aan Zee, Welsrijp en sedert 8 September 1889 iu zijne tegenwoordige gemeente. In de groote kerk te Goes trad op dr. Vale- ton, thans te Amersfoort, ond-hoogleeraar, om te spreken over de heerschende drankgewoonten. De 86jarige spreker sprak met een gloed, die menig jeugdig redenaar hem zou kunnen bengden. Tot tekst was gekozen Bom. 12 2a. De eisch «word veranderd door de vernieuwing uws gemoeds" be vat ook den eisch tot ontbonding van bedwelmende dranken. Onthouding wordt geëischt door: eigen belang liefde tot den naaste en vooral door verheerlijking Gods. Hij geeselde scherp de drank gewoonten bij huiselijke en maatschappelijke ge beurtenissen. Daaraan maken zich zoowel de hoogere als de lagere stauden schuldig. Al drinkt men onder de hoogere standen binnenshuis, terwijl de lagere standen meer op straat leven, de eeisten drinken er niet minder om. Bij geboorte, sterfgeval, doop, verzoening, bevor dering, verjaardagen, als men naar het werk gaat of daarvan terugkomt, 's avonds, 's nachts, is een borrel of grogje in gebruik. 10 cent per dag aan jenever is f36 per jaar, die nuttiger kunnen besteed worden, terwijl bovendien het lichaam nog nadeel ondervindt van het drank gebruik. Tal van voorbeelden omtrent het noodlottige van het drankmisbruik werden vermeld, maar niet minder krachtig de middelen aangewezen die binnen ieders bereik liggen om het misbruik tegen te gaan. In zake onthouding van sterken drank werd in herinnering gebracht het woord van den grooten Nelson vóór den slag bij Trafalgar«Engeland ver trouwt dat elk man zijn plicht zal doen." OUDER IV IJ Zaterdag 14 Maart werd te Zierikzee de gewone drie-maande] ijksche vergadering van onderwijzers gehouden. Door afwezigheid van den Voorzitter, door ongesteldheid verhinderd, de vergadering bij te wonen, werd de vergadering geopend door den heer Bastmeijer. Aanwezig waren 26 leden, onder welke 2 dames. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Er werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden der 4 afdeelingen gedurende 't vorige jaar. De heer Rensen bracht daarna verslag nit over de bibliotheek. Uit dit verslag bleek, dat ruim een dertig-tal onderwijzers geregeld boeken ter lezing vragen en dat weder een 15-tal nieuwe boeken zijn aangekocht. Uit de rekening van den Penningmeester bleek, dat de inkomsten 105 en de uitgaven f 80,70 bedroegen. Na de pauze kwam de heer Spek van Haamstede aan 't woord. Hij beantwoordde, naar zijne beschou wing, een examen-vraag: «Hoe maakt ge bij uw onderwijs voor de leerlingen den overgang van de •kaart van Nederland op die van Europa?" Nadat de vergadering nog besloot f 10 toe te staan ter bestrijding van onkosten aan een commissie, die pogingen aanwendt een pensioenfonds voor weduwen en weezen te verkrijgen en de volgende vergadering op 19 September werd bepaald, sloot de heer Bastmeijer de vergadering, na dankbetuiging aan den heer Spek voor zgn lezing en aan de leden voor hun tegenwoordigheid. Tholen. Van de 15 adspiranten voor de rijks- normaalschool zijn 13, en van de 12 voor de voor bereidende klasse zgn 9 toegelaten. De heer J. Konsemaker, hoofd der openb. school te Nisse, hoopt 1 April e.k. zijn veertigjarig ambtsfeest als zoodanig te vieren. Van de 66 candidaten (38 inann. en 28 vrouw.) die in April te Middelburg zullen deelnemen aan het examen als onderwijzer of onderwijzeres (art. 56 a wet 1. o.) meldden zich aan tot het verkrijgen eener aaDteekening voor vak j. 27 mann. en 5 vrouw.; voor vak k 7 vrouw, en voor de beide vakken j en k 9 vrouw, candidaten. Heden ontsliep zacht en kalm, onze eenige lieveling •Vohan Fredcrïk, in den aanvalligen leeftijd van bijna 11 maanden. Zierikzee, 15 Maart 1896. C. H. ISRAËL. E, ISRAËL—Schilt. Voor de vele bewijzen van belangstelling, mij betoond bij gelegenheid van mijn 102',en Ver jaardag, betuig ik aan allen mijnen hartelij ke» dank. Dreischor, Maart 1896. KAATJE VAN DEN BERGE, Wed. C. Tüin. De Zangvereeniging „Ontspanning door Inspanning" te Sint-Annalandbrengt haren Openlijken dank aan den EdelAchtbaren Heer Burgemeester, voor zijne aan haar gewaardeerde woorden, tgdens het uitreiken dor Medaille door ZijnEd. haar geschonken door Z. E. den Commis saris der Koningin in Zeeland. REGLEMENT Art. 28 1, J°. Art. 14 g 1. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente St. Philipsla-nd brengen ter algemeene kennis, dat overeenkomstig 1, van Art. 28, junefco Art. 14 1 van het Reglement op de Wegen en Voetpaden in Zeeland, Provinciaal blad No. 2 van 1887, gedurende één maand en wel V3n den 17 Maart 1896 tot en met den 15 April 1896, dagelijks op de werkuren, ten Gemeentehuize voor een ieder kosteloos ter inzage ligt, een ontwerp van wijziging van den ligger der Wegen en Voetpaden in de geaoemde Gemeente; alsmede dat binnen dien termyn schriftelijke bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Raad. St. Philipsxand, den 14 Maart 1896. Burgemeester en Wethonders voornoemd, De Burgemeester, J. J. GEENSE. De Secretaris, M. VAN BENDEGOM. Het DAGELIJKSOH BESTUUR van het Waterschap Schouwen Gelet op Art. 119 van het Reglement op het Bestuur van genoemd Waterschap; 1°. Dat van heden af, gedurende veertien dagen, ter inzage van Ingelanden in het lokaal van 't Waterschap ('s Landskamer) te Zierikzee, eiken werkdag van 's morgens 10 - tot 's namiddags 3 ure, ligt: Een Ontwerp-Itegrootln^; met Memorie van Toelichting voor den dienst van 1896, welke stukken voor Ingelanden verkrijgbaar zijn ten kantore van den Ontvanger- Griffier, tegen betaling van vijftig centen per exemplaar. Zierikzee, 16 Maart 1896. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, A. J. F. FOKKER, Voorzitter. D. VAN DER VLIET, Ontvanger-Griffier. Kiezers van Burgh. Kiest met ons heden tot Lid van den Gemeente raad den heer VELE KIEZERS. 3ij de aanst. verkiezing van een Gezworen bij het Waterschap St.-Raartensdljk wordt met den meesten aandrang als eersten candidaat aanbevolen Verscheidene Ingelanden. VERGADERING Donderdag den 19 Maart, des namiddags half één ureTuinkamer «Huis van Nassau". De VOORZITTER van het Water- 9^9 schapsbestunr van SCHOUWEN DOET TE WETENi dat op Woensdag 1 April isfxt. 's morgens MO uur, zal gehouden worden eene van het Waterschapsbestuur, op 's Landskamer to Zierikzee. Zierikzee, 16 Maart 1896. De Voorzitter, A. J. F. FOKKER. Het BESTUUR der Coöp. Zuivelfabriek »de Düif" zal trachten, onder de Leden, aan te besteden: Het vervoer der in 1896 voor de fabriek noodige Steenkolen. Nadere inlichtingen geeft het Bestuur, dat in- Bchrijvingsbiljetten vóór 21 Maart a.s. inwacht. Do Notaris J. FE AN SE ral ««oensdag Is li 1" de ,an M- DE RIJKE te Sir-Jansland, en dodeljik na aSoop van de veiling dor Hofstede van den Heer C. STRUTJK, nog publiek verboopen: Het TILi\1)BëCHT op deu „Gantelblok", M29 gTLSTopbr9n88t gemiddeld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 2