t ZlllllkZIIMIII NIEUWSBODE. Dinsdag 17 Maart 1896. BRARKW ET. 0 Eerste Blad. Schrnefstoomschip „SCHELDE". THOLEN-ST-MAARTENSDIJKv.v. Het vernieuwen van 19 Meter houten Beschoeiing en het leggen van pl.m. 420 M2. Zuilen-Bazaltglooiing bij het Havenplateau aldaar, met opruiming van pl.m. 60 M. Beschoeiing en verwerking van 600 M3. Grond. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6743. Directeur-Uitgever J. WA ALE, Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode Advertentiënvan 13 regels 30 OU. meerdere regels 10 Cts.knnnen uiterlijk tot do* Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zieiukzee herinneren de belanghebbenden, die wenschen, dat de hun verleende vergunning tot het verkoopen van sterken drank in bet klein zal worden geacht wederom voor één jaar te zijn verlengd, dat zij vóór den 1 April a.s. daarvan aan hen behooren kennis te geven. Zierikzee, den 2 Maart 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN. Engeland. De >Röntgen-stralen" hebben dezer dagen ook al dienst gedaan in een rechtszaak. Een tooneelspeelster, Miss FfolUott, had voor de rechtbank te -Notting ham een proces ingesteld tegen de Nottinghamsche schouwburg-maatschappij, omdat zij, wegens een gebrek van een trap gevallen was en haar voet bezeerd had, zoodat zij niet kon spelen. Door photographeeren met Röntgen-stralen werd bewezen, dat de voet werkelijk tengevolge van den val bezeerd was, en de rechtbank kende aan de eischeres een schadevergoeding van 918 toe. De Engelsche expeditie naar Asjanti heeft weinig medegebracht van de gedroomde schatten van koning Prempeh; thans komt echter van de kust van Guinea een wonderlijk verhaal van een onmetelijken schat. Eenige jaren geleden nl. had een jonge, naar Asjantijnsche begrippen zeer schoon e slavin, het ongeluk van de bewondering te wekken van een Asjantijnsch opperhoofd, wiens >oppergemalin" geen mededingster kon dulden en zelfs haar hoofd in de waagschaal stelde door den beul der jonge slavin de ooren en lippen te doen afhouwen. Van nu af dorstte de slavin naar weerwraak. Onlangs verkreeg zij een audiëntie bij den Britschen gouverneur en deelde hem mede, dat de wezenlijke schat der Asjantjjners 50 voet diep onder den grond begraven lag in een oude mijnschacht nabij Koomassi, en bood aan de plaats te wijzen. Men is dientengevolge aan het graven en heeft reeds een kwart gedeelte van den grond weggeruimd. Indien de schat bestaat en werkelijk zoo groot is als het negermeisje ver zekerde, zullen de expeditiekosten geheel gedekt zjjn. Wellicht echter is het cijfer overdreven. Frankrijk. Reeds 22 mogendheden hebben te kennen gegeven, dat zij officieel deel zullen nemen aan de Parijsche wereldtentoonstelling van 1900. Dezer dagen is aan het bureau van den burger lijken stand in het derde arrondissement te Parijs, aangifte gedaan van de geboorte van een kind van 't vrouwelijk geslacht, zonder armen of beenen ge boren. De ontboden geneesheer heeft geconstateerd, dat het hart en de longen van het kind normaal ontwikkkld waren, zoodat er alle kans bestaat, dat het ongelukkige schepseltje met een lang leven zal worden gestraft. België. Een bergstorting op vrij groote schaal heeft in het naburige Lanaye op Belgisch grondgebied, vlak bij de Nederlandsche grens, plaats gehad. Zooals men weet strekt zich de St. Pietersberg langs het kanaal uit. Een ontzaglijk rotsblok, ter lengte en hoogte van ongeveer dertig meter, met eene ge middelde dikte van twee en een hal ven meter, stortte Donderdagavond ten acht ure met een donderend geraas naar beneden. De geheele weg tot aan het kanaal is versperd door een berg van groote en kleine rotsblokken, waarvan eenige tot in het kanaal terecht kwamen en een aldaar liggend vaartuig beschadigden. Geheele hoornen zijn medegesleept. Reeds sedert geruimen tijd was het voor velen geen geheim, dat een dergeljjk onheil, dat ook menscken- levens had kunnen kosten, langs den openbaren weg te vreezen was. Het dreigend rotsgevaarte, dat vlak naast eene woning ligt, vertoonde immers reeds lang vrij breede spleten, zbodat in het voorjaar wel gevaar moest ontstaan. De ongewoon zachte winter deed evenwel thans minder gevaar duchten. Op meerdere plaatsen, waar zelfs de weg vrij smal, ja zelfs beneden de tien meter is, vereischt de toe stand voorzorg. Een in te stellen onderzoek zou nog plaatsen aanwijzen, waar in de toekomst gevaar is te vreezen, en eene nieuwe ramp zou' dus ge makkelijk te voorkomen zijn door aldaar de rotsen opzettelijk te doen springen. Hierdoor zou tevens de op sommige plaatsen al te smalle weg verbreed worden. Deze is reeds de derde groote aardstorting in een tijdsruimte van veertien jaren. Nederland. Amsterdam, 14 Maart. Bij de commissie tot inzameling van gelden ten behoeve der slacht offers van de dyuamiet-ontploffing te Johannesburg zijn tot heden ingekomen f 13,293,90. De heer J. A. Kwast is door den kolonel commandant der schutterij te Amsterdam behoudens nadere goedkeuring van B. en W., belast met de vorming en leiding van een nieuw muziekkorps. De beer Kwast was kapelmeester te Zierikzee, ge durende 12 jaar kapelmeester bjj het 8e reg. inf. te Arnhem, vervolgens dirigent van de »Amsterdamsche orkestvereeniging", van het Concertgebouw" te Warschau en van het »Kurorkest" te bad Kreuz- nach. Een oude schuld terug betaald. Een bewoner van de Govert Flinckstraat te Amsterdam werd dezer dagen aangenaam verrast door de ontvangst van een brief uit Indië, waarin 3 bankbiljetten van f 25 waren ingesloten. De man keek niet weinig vreemd, daar hij het handschrift volstrekt niet kende. Uit de handteeke- ning bleek hem evenwel spoedig met wien hij te doen had. Vier jaren geleden had hij een jongmensch als mensaal gehuisvest en deze .ras, aan schuld f 60 achterlatende, verdwenen, zonder dat men er achter kwam waar hij gestoven was. Zonder dat de kostheer er iets van wist, had het bedoelde jongmensch een betrekking op een suiker plantage op Java aangenomen. Hij schreef zijn voormaligen kostheer dat het hem altijd zeer heeft gedrukt, dat hij in de noodzakelijk heid was geweest, hem zoo slecht te behandelen. Om hem de geleden schade eenigszins te vergoeden, had hij de som nu maar met f 15 verhoogd, dat was voor de rente op rente. Hij had geruimen tijd moeten sparen, om de som bijeen te krijgen, maar 't was hem een genot, vooral deze schuld af te doen, wier bestaan hem een voort durende kwelling was geweest. Hg hoopte nu maar, dat zijn voormalige kostheer hem niet al te hard meer zou veroordeelen. Nu, op dat laatste kan hij rekenen. De man, die het best gebruiken kan, was w&t bljj met de ont vangst van dat sommetje, dat hg al lang als verloren had beschouwd. Rotterdam, 14 Maart. Twee inspecteurs van politie alhier, de heeren G. L. Thejjssen en J. van den Broek, zullen in de volgende maand naar Transvaal vertrekken, waar zij in hooge be trekkingen bij de politie van de Zuid-Afrikaansche Republiek zijn benoemd. Goedereede. In een daartoe door heeren aandeelhouders belegde vergadering werd besloten eene weegbrug te doen daarstellen, die den naam van »Eer8teling" zal dragen. De heer J. Vis Cz. te Sommelsdjjk werd dien tengevolge belast met de opdracht en daarstelling. Deze zal de tweede in Nederland zijn volgens dat systeem met zelfwerkend afdruktoestel. De eerste is door den heer Vis j.l. jaar te Numansdorp gesteld. Icrseke, 14 Maart. In de gisterenavond ge houden raadszitting werd tot lid van het burgerljjk armbestuur benoemd de heer C. Hartoog in de plaats van den heer Joost Sandee Jz., die vertrekt. Wegens het overigden van een der borgen van den ontvanger van het burgerlijk armbestuur werd al8 zakelijke borgtocht aangeboden en goedgekeurd een hypotheek ad f 1000 op de eigendommen van den heer A. de Jonge Cz. Aangaande de peneioneering van de gemeente veldwachters opperde de Voorzitter (de Burgemeester) het denkbeeld om langzamerhand een kapitaal te vormen, uit welks rente het pensioen kan verstrekt worden. Een der leden stelde voor, dit onderwerp, wegens gebrek aan voorbereiding en met het oog op de drukke werkzaamheden van deze zitting, aan te houden en Burgem. en Weth. te verzoeken een bepaald voorstel te doen. Dit werd aangenomen, nadat in algemeenen zin de wenscheljjkheid der pensioneering was uitgesproken. Alvorens in gesloten zitting het kohier van den hoofdei jjken omslag vast te stellen, werd een heden ontvangen missive van Gedep. Staten voorgelezen, betreffende de aangevraagde rijkssubsidie van f 4600. Gedep. Staten meenden, dat de hoofdelijke omslag, die in 1895 f 6920 opgebracht heeft, zonder bezwaar van f 6500—7000 kon verhoogd worden, terwijl het niet onbillijk kan geacht worden, dat de inge zetenen in de hoogere uitgaven helpen bijdragen door de opcenten op het personeel met 15 te ver- In de volgende vergadering zal over de wijziging der begrooting, overeenkomstig deze opmerkingen, gehandeld worden. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. L A H D R O U Ur. DE MOESTUIN is de tekst van het negende deeltje der goedkoope landbouw-bibliotheek van A. A. ter Haar. »Een boekje voor iedereen" staat op het titelblad. En dat is niet te veel gezegd. Iedereen die een tuin heeft of een tuintje; iedereen die groenten teelt voor den verkoop of voor eigen gebruik, zal het werkje met voordeel kunnen raadplegen. Allereerst behandelt de schrijver >den grond en zijne bewerking" met de bemesting en de mest stoffen, zoowel de natuurlijke als de hulpmeststoffen. Daarna: de ligging, afsluiting, indeeling, vrucht wisseling. Hierop volgen zaaien en planten met de verpleging tijdens den groei. Een der hoofdzaken van het werkje is de teelt der verschillende groenten, die ten gemakke van den gebruiker alphabetisch is ingericht. Een bijzondere beschouwing wordt geleverd over de teelt van asperges, meloenen op den kouden grond, tomaten od het kruidenbed. Veel kan de groenteteeler ook leeren uit het hoofdstuk: »Het oogsten en bewaren van enkele groenten". Evenals alle voorgaande nommers bevat ook dit een schat van practi8cbe wenken, die voor den gebruiker van zeer groot practisch nut kannen zjjn. De uitgave van deze serie is nu overgebracht naar deu uitgever van de Veldpost, en door het toenemend debiet, waarin de goedkoope landbouw- bibliotheek zich mag verheugen, zal zij uitgebreid worden tot meerdere nommers dan tien, waartoe eerst besloten was. Haagsche Brieven. 's Gravbnhagi, 14 Maart 1896. Wanneer men buiten den Haag spreekt van de paleizen in de hofstad, dan denkt men zich prachtige gebouwen in- en uitwendig vorstelijk versierd. In waarheid is het toch wel eenigszins anders. Eenige jaren geleden vond ik gelegenheid er op deze plaats op te wijzen, dat het paleis in het Noordeinde ver van prachtig was. Sedert is dat wol een beetje veranderd. Er is veel verfraaid en verbeterd, maar toch zijn er nog vele kamers ook in dat paleis, die volstrekt niet uitmunten door meubileeriDg. Doch stoffeering en inrichting van het paleis der Koningin mogen nog schitterend heeten, wanneer men zo ver gelijkt met die van andere in de residentie. Dit is mg alweer gebleken, toen ik in de afgeloopen week met een honderdtal dames en heeren, allen leden van de voreeniging >die Haghe", rondwandelde door de zalen van het paleis van wijlen prins Frederik, den goeden, ouden prins, die al6 oom van wjjlen onzen Koning, tot in hoogen ouderdom de eer van zijn geslacht ophield en wiens dochter prinses Marie sedert jaren de gelukkige gemalin is van den prins von Wied. Prins Frederik was in zijn tjjd bij het volk wezenlijk in aanzien. Hg had het geheele tjjd vak sedert 1818 meegeleefd, had zich onderscheiden als militair en werd beschouwd als de goede genius van den Koning en diens zonen. Daarbij was hij schatrijk en wist dit, waar het pas gaf, te toonen door groote subsidiën ten behoeve der kunst en wetenschap, foesten, menige belang rijke hulpverleening aan den grootsten en aan minderen. Welnu, die prins leefde met vrouw en dochter jarenlang in een paleis, dat uiterlijk er als een groot Fransch hotel uitziet, met inrijpoort, zuilengang en trappen, maar inwendig volstrekt geen grootschen indruk maakt. Witte, gestucadoorde muren, geen plafond-beschilderingen, hier'en daar zelfs half donkere gangen en een aantal vertrekken, waarvan velen volstrekt niet ruime afmetingen be zitten, zoodat de rondwa*idt8«ule leden van »die Haghe" telkens herinnerd moesten worden, dat zij Blechts met kleine groepjes tegelijk binnen konden gelaten worden. Eenige ontvangstzalen hadden iets vorsteljjkers, wegens de stoffeering en de ruimte, maar in onze moderne paleizen of villa's in het van Stolk-park of aan het Bezuidenhout, ziet het er heel wat weelderiger uit. Nu weet ik wel, dat het paleis van den prins onbewoond is sedert jaren, zoodat er het leven ontbreekt, de bloemen in de vazen en in de serre, de loopers op de trappen, lakkeien en bedienden, in één woord al datgene wat een bewoond hnis geur en levendigheid bijzet, maar desniettemin bleek uit de meubileering toch reeds, dat de Prins zich in zjjne naaste omgeving al heel weinig bekommerd had om versiering. Schildergen, die anders de paleizen gewoonlijk tot ware kunstgalerijen maken, ontbraken wel niet geheel, maar zijn toch zeer gering in getalmogelijk is het echter, dat daarvan door de prinses vele reeds zijn weggehaald, om ze in andere paleizen te plaatsen. Doch een feit is het, dat de meubels zich al heel weinig onderscheidden van die van een deftig burgergezin en dat de vazen en voorwerpen tot versiering noch voor een antiquaar waarde bezaten, noch in zichzelf veel kunstwaarde ver tegenwoordigden. De bovenvertrekken van wjjlen prinses Frederik waren nog iets gezelliger en, wil men, rijker gestoffeerd dan de benedenkamers waar prins Frederik woonde en sliep, arbeidde en ontving. Zelden of ooit zag ik zooveel eenvoud. De minste hoofdcommies op een departement heeft tegen woordig mooier lessenaar, dan de schrijftafel waar aan prins Frederik zijn leven lang gezeten was op een houten gesneden stoel, met een dun kussentje tot zitting. Als bewaarplaats een commode van eikenhout, die een Haagsche dienstbode, die in een dienst gaat, zou versmaden, en tot legerstede in een aangrenzend vertrek een doodeenvoudig ledikant. Men kon aan alles zien, dat de prins heeft behoord tot dat vroegere geslacht van mannen, die in leef wijze door soberheid en eenvoud uitmuntten en een leven voerden van studie, waarop vele staats lieden tegenwoordig zouden neerzien. Tot korten tijd geleden was dit studeervertrek van den prins geheel in denzelfden toestand als bij zijn dood, dat wil zeggen om de schrijftafel, op den grond en op alle andere meubelen lagen de boeken, die de prins raadpleegde en waarin hg werkte. Thans zijn de hoeken opgeruimd, maar de lessenaar is geheel onveranderd gelaten en de doosjes met genees middelen staan nog op tafel zooals ze waren, toen de prins daaruit het laatst gebruikte. De eenvoud van deze omgeving deed velen dieper aan, dan de schitterendste pracht had vermogen te doeD. Die eenvoud toekende het karakter van den prins en van het Oranje-stamhuis van zijn beste zijde: Gul, offervaardig voor anderen, sober voor zichzelf. Wat ook zeer opmerkelijk mag heeten is, dat ook het tweede paleis van den prins, een nieuw gebouwd paleis aan den Boschkantinwendig gemeen schap hebbende met het oude, en dat de prins had laten bouwen en inrichten met bet doel om zijne dochter en schoonzoon in zgne nabijheid te hebben, dat ook dit tweede paleis volstrekt niet een toonbeeld kan heeten van vorstelijke pracht. Het is moderner ingericht, vooral beneden, er is zelfs een oud-Hollandsch vertrek in een der kamers getimmerd, dat er zeer oogelijk uitziet, maar menig burgerhuis houdt er tegenwoordig kamers in stjjl op na, die deze prinselijke mooie kamer ver in de schaduw stellen. En boven, neen boven zag het er soms al te eenvoudig uit. Behangseltjes zonder Bmaak of stijl, gewone tapijten, meubels van alledaagsch fabrikaat en dat alles in een woning, die betrekkelijk modern mag heeten, al werd ze nooit door den vorst von Wied en zijne gemalin betrokken, noch bjj het leven van hun vader, noch na diens dood. Inderdaad is dit kijkje in eene vorsteljjke woning voor vele bezoekers erg leerzaam geweest. Vooral in een stad als den Haag hecht men aan den uiter- lijken scbjjn en de kolossale groote, nieuwe magazjjnen, die eiken dag bjj de bestaande zich voegen, bewjjzen dat er heel wat wordt uitgegeven voor toilet en stoffeering. Ea hoeveel van de be woners dier groote huizen zjjn tevreden? Hoevele haken niet steeds naar nog rijker omgeving? En ziet hier, een prins, millioeneu rijk, die zjjn staat wist op te houden en toch voor zichzelf en zjjn gezin doodeenvoudig was, die in arbeid verstrooiing zocht en vond en een gelukkig huiseljjk leven had, zooals weinigen. Jammer alleen, dat deze woning zoolang blijft ledig staan. De prinses Marie komt, als zjj in den Haag is, wel eens zien, maar zij betrekt geen der beide paleizen. Wellicht dat dit in de toekomst zal veranderen. Reeds nu heeft een ander ledigstaand paleis, dat van wjjlen prins Hendrik in hot Voorhout, een bestemming gekregen, daar het door de Koningin-Regentes is aangekocht om voor haar te worden ingericht, als zij over twee jaar het paleis in hot Noordeinde aan de, naar wjj hopen, dan regeerende Koningin Wilhel- mina, zal hebben afgestaan. Het winter-seizoen loopt nu bijna ten einde en weldra zullen de Koninginnen de hofstad waar zjj dezen winter zeer vele openbare uitvoeringen hebben bjjgewoond verlaten, om eerst haar gewoon bezoek te brengen aan de hoofdstad en vervolgens naar Soestdijk te gaan. Waarscbjjnljjk zal ook do gewone buitenlandsche reis niet uit blijven, tenzij politieke verwikkelingen die mochten beletten. Of deze dan te vreezen zjjn Wie kan het voor spellen! Met ongetneenen spoed heeft de Tweede Kamer, na de aanneming der personeele belasting, de voor afdoening vatbare onderwerpen afgehandeld en o.a. aangenomen het eedsvoorstel van den heer Gerritsen, dat, geljjk bekend is, vrijheid geeft aan de leden van de Staten en van den Raad, om zich tot eene verklaring te beperken, onverschillig welken godsdienst zjj belgden. Na die afdoening is de Kamer eenvoudig naar huis gegaan, na alvorens in de afdeelingen eenige belangrijke ont werpen te hebben onderzocht, o.a. het wetsontwerp betreffende den euikeracejjns. Het zeggen is, dat de Kamer tegen 5 Mei zal terugkomen voor de Kieswet, maar bepaalde zekerheid daaromtrent be staat niet. Eerst moet deze week de EerBte Kamer hare werkzaamheden hebben verricht, alvorens met eenige beslistheid kan worden voorspeld wat den loop van zaken zjjn zal. Het is niet te denken, dat de Eerste Kamer dadelijk het Personeel zal afdoen, maar geschiedt dit niet, dan bestaat er voor Minister van Houten ook al weinig zekerheid, dat hg in zijn Kieswet de tabel van het Personeel zal kunnen gebruiken. En doet zij het wel, dan is tengevolge van het uitstel der invoering van het Personeel de zaak toch op losse schroeven gezet. Alles zal afhangen van 't antwoord van Min. v. Houten omtrent de Kieswet. Is het geschikt om overeen stemming te doen geboren worden, dan bestaat er nog eenige kans op aanneming der Kieswet. Maar anders komt er waarschijnlijk niets van en zal de Regeering bij de Kieswet vallen. In die wetenschap nn is geen prikkel gelegen tot vlugge afdoening der kieswet, te minder omdat er nog verscheidene zaken zijn, waarover de beslissing zeer gewenscht is en die dus toch nog wel vóór de kieswet in behandeling zullen komen. De Kamer heeft onlangs haar nestor, generaal Van der Schrieck, verloren. Er is reeds zooveel over den ouden man geschreven en gesproken, dat ik maar niets meer van hem zal zeggen. Door zjjn dood nu is de heer Donner de oudste in jaren ge worden en op dat lid volgt het eerst de Zierikzee sche afgevaardigde, de heer Van Kerkwjjk, wiens jaren echter volstrekt niet zoo hoog zjjn dat hjj niet nog een geruimen tjjd als oudste zou kunnen fungeeren, wanneer hjj tot die betrekking mocht worden geroepen. Van den heer Donner wordt gezegd, dat hij geen voorstander is van lange toe spraken zooals zjjn voorganger, die het soms wel wat al te bont maakte met zijne ontboezemingen. Van bont gesproken, ook ons dagelijksch bestuur heeft het weer eens »bont" gemaakt. Verledènjaar heeft zich een particuliere commissie beijverd om te rapporteeren over de Scbeveningsche haven- qnaestie. Uit die commissie is een comité ontstaan voor concessie-aanvrage. Na langdurig onderzoek komen Burgem. en Weth. tot de slotsom, dat zjj bereid zjjn gestand te doen het vorig raadsbesluit om een hooge som als subsidie te geven, mits be paald vaststa, dat het Departement van Oorlog geen fort zal maken en onderhoud en verbetering van de aan te leggen haven voor rjjks rekening kome. Twee voorwaarden nu waarop al de vroegere haven plannen hebben schipbreuk geleden. Met andere woorden, de concessie-aanvragers worden met een klnitje in het riet gestuurd. Er zal voor de Sche- veningers niets anders overblijven dan zich tevreden te stellen met een haven aan den Hoek van Holland door een spoorweg met Scheveningen verbonden. Draalt men daarmede nog lang, dan is het visschers- dorp Scheveningen weldra verloren. Ingezonden stukkeu. Noord-Bevelandsch rijmpje. Vroeger was 't een goeie tied Toen as ze zeie dag Jan dag Piet, Toen is 't geworre dag Piet dag Jan, Toen was er nog geld onder de man, Toen is 't geworre meseur, meseur, Toen kon 't er nog een bitje deur, Mer noe is 't hier meneer, meneer, Noe deugt et niemendale meer. w. ZIERIKZEE. TIJD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. 17. 3 18. 4 19. 5 20. 6 21. 7 22. z.o. 5 0,16 n. 23. 9 24. 10 25. 11 H.W. L.W. u. m. u. m. voorm. 4,27 4,46 10,6 nam. 10,3 voorm. 4,53 10,33 nam. 5,14 10,31 voorm. 5,22 11,2 nam. 5,42 11,8 voorm. 5,52 11,37 nam. 6,14 11,51 voorm. 6,26 nam. 6,52 0,20 voorm. 7,10 0,44 nam. 7,43 1,15 voorm. nam. 8,14 8,53 1,46 2,22 voorm. 9,41 10,28 3,3 3,47 nam. voorm. 11,21 4,32 nam. 11,59 5,12 Tjjd van H.W. te Dordrecht 8,15 u. later. L.W. 5,80 In de maand Maart komen te Zierikzee omstreeks de springtijden twee hoogwaterperiodes voor, die ongeveer 51 minuten in tjjd met elkaar verschillen het tweede hoogwater-uur is in de tabel vermeld, als zijnde de hoogte van dat hoogwater een enkele centimeter hooger dan het eerste. YISSCHËRIJBÜIIICUTEIIV. Rruinisse, 16 Maart. Oesters. Verzonden van 7 tot 14 dezer naar Amsterdam, Rotterdam en 's Graveuhage, le soort 14000 Btuks k f 40 per duizend. Mosselen. Verzonden per schuit naar Antwerpen bestemd naar Parjjs, le soort 1578 tonnen, f 2,50 f 2,35 per ton; bestemd voor Antwerpen, 300 ton, le soort a f 2,50' voor de bandelaars en 350 ton, 2e soort f 2 per Antwerpsche ton; voor Mechelen en Brussel 200 ton k f 2,20 per ton; naar Engeland: voor Londen 880 halen Ie soort, A f 2,50 per baal; naar Hull, Grimsby en Birmingham 335 balen, 2e soort, a f 2,20 por baal; voor Rotterdam en Amsterdam 150 ton, 2e soort f 2,10 per ton. Mosselzaad. Van de slikken van Oosterland (in kwestie) door twee schippers van Kieldrecht 60 ton aangevoerd; prijs 60 Cts. per ton. Van de Zuiderzee geen aanvoer. PIEIST Zierikzee--Rotterdam en TUSSCHBNGELE8EN PLAATSEN. Maart Anutenl. <||d. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM: Dinsd. 17 'smorg. 7,30 u. Vrijd. 20 7,30 Zondag 22 Woens.18 'smorg. 10,45 u. Zaterd. 21 10,45» Maand. 23 11, Passagiersvracht ZierikzeeDordtRotterdam Enkele reis; Retour 3 maanden geldig lste Klasse 1,25. f 2, 2de Klasse - -,50. - -,75. De Directeur, P. R. AAA GAiTEL. ADVERTENTIEN. V Ondertrouwd: L.s VAN DER HAVE J. 0. M. 8EVENHUIJSEN. 13 Maart 1896. Haarlem, Brouwershaven, Bevallen van een levenloos Meisje, L. DE WAAL—Boüman. Bruinisse, 14 Maart 1896. Strékkende tot algemeene kennisgeving Heden overleed tot onze diepe droefheid, ons innig geliefd Dochtertje Rilda, in den jeugdigen leeftijd van bjjna 6 jaren. Dordrecht, 13 Maart 1896. JAC. H. HOLLESTELLE. M. J. P. HOLLESTELLETuiten. Ook namens wederzijdsche Grootoudera. Heden behaagde het den Heere van ons weg te nemen, ons lief Kind en onze geliefde Zuster, Cornelia Janna in den jeugdigen leeftijd van 9 jaar en 10 maanden. Brouwershaven, 14 Maart 1896. J. v. d. BOS, Echtgenoote en Kinderen. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Onderlinge Omnibus-Onderneming Gewijzigde JDienetregeling aanvangende 16 Maart 1896. (Amsterdamsche tjjd). Vertrek van St.-Maartensdjjkvoorm. 8,6.5 en nam. 4,30. Tholenvoorm. 8,415 en nam. 6,45. 's Zaterdags een hlf-rit van St.-Maartensdjjk en van Tholen, beiden vertrek JL2,4L5 nam. Zondaggeen d ien et. De Ondernemers: W-MOELKER.j te Tholen. a BGAAKEEE,B'te Sfc.-Maartensdijk. N.B. Boodschappen en pakjes worden aan voor noemde stations to St.-Maartensdjjk en te Tholen ter bezorging aangenomen. ■ME» BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Brouwershaven zullen, op Dins dag den 84L Maart ISRtt, 's namiddags 2 uro, ten Raadhuize, openbaar aanbesteden, bij enkele inschrijving: Aanwjjzing Vrjjdag 20 Maart 1896, voormiddag van 11—1 ure. Bestek verkrijgbaar 25 cent ter Secretarie en bij den heer A. M. E. VAN DIS- HOECK, Zierikzee. De Deurwaarder L. M. VAN KOGE- LENBERG te Zierikzee zal, op KHna- dag 17 Maart 1896, des namiddags ten 2 ure, vóór het huis gemerkt C 541, in de Breedstraat te Zierikzee, veilen en verkoopen: Meubilaire- en Huishoude lijke Goederen, als: Chiffonière, Linnenkast, Ladetafel, Tafels, StoelenLedikant, Haarden, Spiegels, Schilderijen, Glas- en Aardewerk, Waseh- en Schuurgerief, 7 Biggen, enz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1