ZIËRIKZEESOHE NIEUWSBODE. Tholen. Zaterdag 14 Maart 1896. G. A. VAN ZUIJEN. -A Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIE!!. AMBACHTSSCHOOL. THDLEN -ST-MAARTENSDIJKv.v. ÜKflMHB Yeraohgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6742. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Nederland. 's GravenkagC, 12 Maart. Inzake de Scheveningsche haven hebben Burgem. en Weth. den gemeenteraad voorgesteld te herhalen de vroeger gedane toezegging omtreDt kosteloozen afstand van grond, het verleenen van een subsidie tot een maximum van 1*/, millioen, mits zekerheid bestaat, ten eerste dat vanwege het departement van oorlog geen fort zal worden geëischt, ten tweede, dat door het Rijk waarborgen worden gegeven voor behoorlijke totstandkoming en onderhoud van de havenwerken. Naar de bekeude Haagsche correspondent der Zutph. Ct. het Tweede-Kamerlid mr. Goeman Borgesius mededeelt, blijft het plan bestaan om de openbare behandeling van de kieswet in de Tweede Kamer ongeveer midden Mei te beginnen. Rotterdam, 12 Maart. Van morgen stond de 34-jarige dienstbode M. de Jong, sinds geruimen tijd in dienst van den heer M. S. Bosman, vleesch- houwer, Schiedamschendijk 120, buiten het venster van een achterkamér op de tweede verdieping de ruiten te zee men, toen zij het evenwicht verloor en op de binnenplaats neerviel, waar zij bleef liggen, zonder nog een teeken van leven te geven. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. De N.A.S.M heeft haren tusschendekspassagiers- irijs opnieuw (voor de derde maal binnenkort) met 'ark 10 (ƒ6) verhoogd. KrabbendUkc. De matroos v. d. B., afkomstig uit deze gemeente, welke verdacht werd op Harer Majesteits Wachtschip te Willemsoord, ten nadeele van den matroos K. een bankbiljet van f 40 te hebben ontvreemd, welk bankbiljet genoemde v. d. B. had gezonden aan een dienstmeid in deze gemeente, met welke hij verkeering aangeknoopt had, heeft, naar men zegt, dezen diefstal bekend. Zlcrikzee, 13 Maart. Gisterenavond werd in het «Huis vau Nassau" alhier gehouden de ge wone voorjaars-vergadering der Sociëteit «Tot Nut en Genoegen", die goed bezocht was. De Voorzitter de heer H. 0. v. d. Ende opende de vergadering met eene herinnering aan het in het najaar gevierd halfeeuwfeest der Sociëteithij bracht zijn dank aan diegenen die tot opluistering van dat feest hadden medegewerkt en sprak den wensch uit dat de Sociëteit ook bij het klimmen der jaren in bloei mocht toenemen. Na het lezen van de notulen der vorige vergadering, kwam ter sprake de gewone jaarlijksche feestviering in den aanstaanden zomer. Het Bestuur deelde mede dat onderhandelingen waren geopend met den heer Stenz, kapelmeester te Breda. Door een der leden werd in overweging gegeven of het niet mogelijk zou zijn een Festival te orga- niseeren, waarop zich verschillende Muziekgezelschap pen zouden doen hooren, en waarbij dan bekroningen zouden worden uitgereikt. Hierover ontstond een langdurig debat, waaruit bleek dat het Bestuur, tengevolge vroeger opgedane ervaring, bezwaar tegen dat voorstel had om finan- cieele redenen, waarop werd besloten, dat het Bestuur zal trachten in het volgend jaar een Festival te doen organiseeren door het Harmoniegezelsehap «Kunst en Eer" alhier, waaraan de Sociëteit »Ons Genoegen" hare medewerking zal verleenen. Nadat door een der aanwezigen nog was aanbevolen de Schuttersmuziek van Rotterdam, deelde de Voorzitter* medé, dat de Koninklijke goedkeuring verkregen was op de ook dit jaar wederom te houden Verloting van Paarden, Rijtuigen enz. De vergadering werd daarna gesloten. Naar het Dbld. meldt, zal een staatscommissie worden benoemd tot onderzoek van den toestand van den waterweg van Dordrecht naar Brouwers haven, waaromtrent bij de staatsbegrooting voor dit jaar klachten werden geuit. In die commissie zullen o. a. zitting hebben de leden der Tweede Kamer Conrad en Van Gijn. Naar men nader verneemt zal bij de indijking van het verdronken land van Saftingen (Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen) 600 hectaren worden ver kregen, waarvan er 500 aan het Rijk zullen be- hooren. Bjj kon. besluit is op hun verzoek eervol ontslag verleend aan J. van Male en J. B. Been, als leden van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap «Oud- en Jong-Breskens". Tot gemeente-ontvanger te Hoedekenskerke is thans definitief benoemd de heer G. J. C. Noot hoven van Goor, die de vorige week tijdelijk werd aangesteld ter vervanging van den ontvanger Van Poppelen. Onze Koningin schonk f 25 aan een ingezetenen van BorBsele, die tengevolge van een ongeluk bij het lossen van een steenschip buiten staat geraakte zijn beroep als polderwerker uit te oefenen en overigens door andere omstandigheden in armoedigen staat verkeert. Tot vader en moeder van het oude mannen- en vrouwenhuis te Middelburg zijn benoemd de heer C. M. van Sluijs en echtgenoote, thans con cierge van het raadhuis. Een zonderling geval heeft zich te Meersen (bij Maastricht) voorgedaan. Twee onbekenden ver voegden zich bg de firma H., kochten daar een hoeveelheid kruidenierswaren, betaalden en ver zochten het gekochte aan het station te willen laten bezorgen. Na weinige oogenblikken keerden zij echter terug met een mandje en verzochten ook dat tegelijk naar het station te zenden. Gaarne werd hieraan voldaan en het korfje in ontvangst genomen. Daar er echter iets levends in het mandje werd waargenomen, giDg men tot een onderzoek over en wat vond men een pasgeboren kind benevens eer niet onaanzienlijk bedrag aan Duitsch bank papier. Intusschen waren de vreemdelingen geblazen en is het mandje met inhoud aan de handen van den burgemeester toevertrouwd. Woensdag ontvingen naar het U. D. meldt familiebetrekkingen te Utrecht van den len luitenant der infanterie Karei Hendrik Westendorp uit Ned.-Indië het bericht, dat deze te Atjeh is overleden. Naar men weet, behoorde deze officier tot de gewonden bij den overval bij Anagaloeng en was hij in het telegram opgegeven als zwaar gewond. De Laanstraat te Baarn, voor 20 jaar nog een mulle zandweg, is nu een winkelstraat geworden, waar menige stad trotsch op zou kunnen zijn. Geen dorp is in den laatsten tijd dan ook zóó in het oogloopend vooruitgegaan als Baarn, met zjjn sierlijk aangelegde parken en buitenplaatsen. En al weder staat haar allicht groot voordeel te wachten met andere dorpen, niet ver van de hoofdstad des lands gelegen, nu 25000 inwoners van Nieuwer- Amstel bij Amsterdam zijn ingelijfd en daaronder zeker velen, die weder zullen .uittrekken naar goed- kooper bodem. Amsterdam telde op 1 Januari jl, 456,192 inwoners. Met 1 Mei a.s. komen daarbij ongeveer 24000 personen uit bijgevoegde gedeelten van Nieuwer-Amstel, Sloten en Diemon. Vóór het eind dezer eeuw zal de bevolking wel tot een half mil lioen zgn gestegen. Ook een aanbeveling! Voor de betrekking van »koddebeier" (opzichter en onbezoldigd rijksveldwachter) op de buitenplaats «Spanjerswoud" te 's Gravenland, hebben zich 120 sollicitanten aangemeld, waarvan één ter aanbeveling aanvoerde, dat hij acht jaar »strooper" was geweest Te Nijemirdum (Fr.) hebben eenige jaren achtereen al de boeren, die voorstanders zgn van eene school met den bgbel, ieder een lam afgestaan en geweid totdat het een volwassen schaap was, om de opbrengst te bestemmen voor het oprichten van zulk een school. Thans is het gezamenlijk bedrag dezer school-schapen zóódanig gestegen, dat met ernst aan de oprichting wordt gedacht. De schoenmaker A. R. te Alkmaar, die wegens niet betaling van de verschuldigde huurpenningen door den deurwaarder met zijn gezin en inboedel op straat was gezet, heeft zich in het Noord-Hol- landsch kanaal verdronken. Het lijk is gevonden. Hij laat een vrouw met een dochter achter. Zondagnacht werden de bewoners van Ooster- wolde (Fr.) uit den slaap opgeschrikt door het geroep van: brand, brand!" De klok klepte, de menschen liepen samen, en allen spoedden zich naar het schoolgebouw, waar de brand moest zgn, want een regen van vonken steeg uit den schoor steen. Toen men de school binnentrad, stond de kachel glooiend, maar van brand in het gebouw was geen sprake. Wat was het geval? Een jongeling had met het dienstmeisje van den onderwijzer in stilte de school uitgekozen om er eenigen tijd te minnekoozen, en om nu geen koude te lijden, hadden zij de kachel aangezet en gestookt. Een vonk uit den schoorsteen had hunne tegenwoordigheid aldaar aan het licht gebracht. Voor de voorstanders van inkomende rechten op granen valt tegenwoordig in Frankrijk iets voor, waaruit zeer veel leering te trekken is. De slechte wijze, waarop de contröle aldaar wordt uitgeoefend tusschen ingevoerd graan en uit te voeren meel, is oorzaak, dat wij tegenwoordig in Nederland Fransch meel belangrijk goedkooper kunnen koopen dan het waard is. Ontzaglijk moeten de schaden zijn, die door zulke handel wijze aan de Frausche schatkist worden toe gebracht. (V. Bakk. Ct.) Vreeselijke toestanden »Op het oogenblik heb ik een geval in handen, waar het grootste onrecht plaats heeft, en waar de wet mij machteloos maakt een meisje van 14 jaar te redden. Ziehier: de vader zit in de gevangenis, voor de zooveelste maal; de moeder drinkt. Het meisje, een lief, handig kind, dat goed wil, ontvangt van mij nieuwe kleeren om in een dienstje te gaan, de moeder verpandt die kleeren om te drinkennu kan het kind niets gaan verdienen, zij loopt in een baaien onderrokje. Ik los de kleeren uit het pand jeshuis, trek ze het kind aan, stuur haar naar een dienstje doch wat ontdek ik? Het kind, dat gaarne goed wil, moet eerst aan de moeder geld verschaffen, alleen maar om de permissie te krijgen van zich te presenteeren. En door welk middel wordt dat geld verkregen? Mijn pen kan het niet neerschrijven! Alles heb ik gedaan om 'tkind te redden; aan de moeder stelde ik voor haar geheel tot mg te nemen en daarvoor de moeder wekelijks te betalen, tervvgl het kind opgeleid zou worden om later goede verdiensten te hebben. «Neen!" riep die vrouw, «ik ben slecht, en dan moet mjjn kind ook slecht zijn; het kind is mijn eigendom, ik wil van haar trekken wat ik kan". De wet onze goede Hollandsche wet laat zoo iets toe! Geeft aan wreede, zcdelooze ouders het recht, de macht, hun kinderen in 't verderf te storten Zijn er dan geen mannen in Holland, die 'thart op de rechte plaats hebben, mannen die in de Kamers opstaan voor de eer van 't volk, voor de rechtvaardigheid van 't gezag en eindelijk zorgen, dat het zwakke, het hulpbehoevende, het kleine werkelijk bescherming vinden?!" Het bovenstaande wordt door mej. C. AJberdingk Thijm geschreven in het groene weekblad. RECHTSKAkEll. Voor de arrond.-rechtbank te Middelburg had zich heden (Vrijdag) te verantwoorden de 17-jarige R. v. K., werkman te Wachtebeke (België), thans gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij op 15 Februari j.l., des avonds omstreeks half zeven, te Zuiddorpe uit een duivenhok, zich bevindende in de schuur van Johannes Coone, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen 5 duiven, aan genoemden C., althans niet aan hem, beklaagde toebehoorende, en vervolgens toen hij, op heeterdaad betrapt door L. C., uit de schuur wilde wegvluchten, genoemden L. C., die voor de deur van de schuur stond, ten einde hem, beklaagde, het wegvluchten te beletten, heeft bedreigd hem te zullen neerschieten met ziin met twee scherpe patronen geladen geweer, dom* hom toe te roepen: «ge moet van voor de deftr gaan of ik schiet je neer." Het O. M. eischtte 2 jaar gevangenisstraf, met mindering van heb voor-arrest. Uitspraak heden over acht Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Landbouw en Veeteelt. Gedurende de maand Februari zgn in de provincie Zeeland voorgekomen twee gevallen van varkens ziekte bg twee eigenaren te Scherpenisse en te Tholen en een geval van miltvuur bij een eigenaar te Koudekerke. De uitvoer van vee uit Nederland was Dins dag 11. zeer belangrjjk. Per extra-vee trein werden langs het grensstation Rozendaal 95 waggons naar België en Frankrijk verzonden, ter waarde van ruim f 1,500,000. Stavcnisse. Woensdag 11. had alhier plaats, ten verzoeke van mej. H. E. Tissot van Patot, ten overstaan van notaris van Seters, de inzet van onroerende goederen. De inzetprijzen liepen uiteen van f 350 tot f 500 per gemet van 39,24 A. De volgende week, Woensdag, heeft de toewijzing plaats. Dinsdag is door de rechtbank te Roermond, in hooger beroep, behandeld de zaak tegen den heer Dr. J. H. Geene, pastoor te Baarlo, die door het kantongerecht te Venloo veroordeeld was tot f 25 boete, wegens het voltrekken van een huwelijk, vóórdat dit door den ambtenaar van den Burger lijken Stand was voltrokken. De pastoor was niet verschenen; als verdediger trad voor hem op, Mr. Geelen, advocaat te Venloo. Het Openbaar Ministerie, Mr. Carsten, eischte eene boete van f 800, zooals ook door het kanton gerecht destijds geëischt was. Uitspraak 17 dezer. KERKNIEUWS. Beroepen te Serooskerke (S.) de cand. H. Vermaas te Oost- en West-Souburg. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te De Lier door ds. A. Keers te Veere. Het bedrag van twee ton gouds, dat onlangs door een vermogend lid der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam is aangeboden, strekt tot den bouw van een kerk en pastorie te Feyenoord. De grond alleen moet f 60,000 kosten. Kijkje in de Hoofdstad. 11 Maart 1896. Waar jaren lang over is gehaspeld, geschreven en gesproken, en wat telkens en telkens in de «doofpot" werd gestopt, (hetgeen in ons gezegende vaderland méér gebeurt), is op Woensdag j.l. door de Volksvertegenwoordiging met sprekende meerder heid van 43 stemmen en na betrekkelijk kort debat tot stand gebracht: de grensregeling van Amsterdam ten opzichte der gemeenten Nieuwer-Amstel, Sloten en Diemen. Ik weet u niet met zekerheid mede te deelen, hoe deze lang verbeide decisie aan beide zijden tot grens is opgenomen veel emotie vermocht de tijding (althans in de Hoofdstad) niet te weeg brengen, terwgl het gros der Nieuwer-Amstelnaren vermeent, dat zij bij de annexatie slechts kunnen winnen. Men zoude dus, oppervlakkig gezien en geoordeeld, kunnen beweren, dat het absoluut geen beteekenis heeft, of de grenspaal op déze of op dié hoogte staat en of men zijne brieven geadresseerd krijgt naar Amsterdam óf Nieuwer-Amstel, ware het niet, dat de fiscus hen, die tot dusverre tot «nos- bous villageois", d. w. z. tot bewoners van Nieuwer- Amstel gerekend worden, zal doen gevoelen, dat de voorrechten eener groote stad noodwendig gepaard gaan aan zwaarder offers op het belasting-altaar. Waar te Nieuwer-Amstel de opcenten van het personeel wellicht circa 40 bedragen, worden die verdubbeld als bijdrage in de huishouding dei- Hoofdstad en waar tot dusverre eene dragelijke verteringsbelasting de Amsterdamsche uitwonenden" trof, zullen hun thans de pijnlijke duimschroeven onzer plaatselijke directe belasting naar het inkomen worden aangezet en d&t, weest er van ver zekerd, zal de meesten niet meevallen. Of nu deze grensregeling kan worden getoetst aan de billijkheid? Ik wensch mij niet te verdiepen in de gesteldheid der geografische grenzen of in de onderlinge verhouding van polderbesturen, water- j graafschappen enz., doch slechts de vraag testellen: i Is het eene anomalie, dat in de een of andere straat, laat ons zeggen aan den Parkweg huis no. 6 op- en no. 8 buiten het gebied der Hoofdstad staat? Antwoord: Ja. Is het billijk, dat van de bewoners van twee perceelen, veelal gelijksoortig gebouwd en dezelfde huur opbrengende, de één bijv. f 600 en de andere slechts f 400 aan den fiscus moet offeren, terwijl beiden dezelfde gemakken, voordeelen cuprivileges der Hoofdstad genieten? Naar mijne bescheiden meening kan daarop slechts een ontkennend antwoord volgen en al behoor ik tot degenen, die door het Kamerbesluit onaangenaam in mijne beurs worden getroffen, ik aarzel geen oogenblik, om de verplaatsing der grenzen van de gemeente Amsterdam een' billijken maatregel te noemen en toe te juichen, dat de Nieuwer- Amstel- 8che forensen", die verleden jaar het hardst hebben geschreeuwd, toen onze Gemeenteraad eene bijdrage aan de inkomsten-belasting der stad, die zij waude- lende of per tram aan de Amsterdamsche omnibus maatschappij in een paar minuten kunnen bereiken, van hen eischte, dat die forensen thans inwoners der Hoofdstad* zijn geworden. Of echter de Hoofdstad door deze uitbreiding financieel zal worden gebaat, acht ik minstens twijfelachtig. Amsterdam toch, moet beginnen met verschillende openbare werken en gebouwen over te nemen, politie, brandweer, telephoon-uet enz. uit te breiden, om van andere weldra noodzakelijk te blijken uitgaven niet te gewagendaarvoor moet geld zijn, dat geld moet geleend dus de schulden last der gemeente verzwaard worden en om die schuldenlast te helpen torschen, zullen de belasting plichtigen weldra onder minder voordeelige condities komen, want het aantal Nieuwer-Amstelnaren, dat door de annexatie thans schatplichtig wordt aan de Hoofdstad en dat in 't geheel naar ik vermeen, 11 12000 zielen bedraagt, iB geen toereikend equivalent tegenover de steeds klimmende behoeften der groote Amsterdamsche huishouding. Belasting betalen" behoort tot niemand's speciale liefhebberijen, doch het is een noodzakelijk kwaad en het mag allerminst verwondering baren, dat Amsterdam van het thans levende geslacht zwaardere offers vraagt dan menige grootere stad in Westelijk en Midden-Europa. Slaan wij een terugblik op het tijdperk, waarin onze groot- of overgrootouders leefden, dan ont waren wij de Hoofdstad van ons koninkrijk achter- big vende en stilstaande, daar waar steden als Liverpool en Manchester, Hamburg en Bremen, Marseille en Brussel, om van de grootere centra van verkeer niet te spreken, met reuzenschreden voorwaarts gingen op den weg van verbetering, ontwikkeling en uitbreiding. Gedurende de veel jarige bestunrsprediode van Joost van Vollenhoven scheen het alsof de Amstelstad aan boeien was gelegd en onder de leuze traditie en historie" bleef alles zooals het was in dien »goeien ouden tijd". Toen de tegenwoordige Gouverneur van Zuid- Holland als hoofd dezer gemeente optrad, werd een streven naar vooruitgang en ommekeer in de bestaande orde van zaken merkbaar en eindelijk brak onder wijlen onzen burgervader Den Tex het tijdvak aan voor Amsterdam, hetwelk wij gevoegelijk kunnen vergelijken bjj de Hautsman-periode voor Parijs. Duizenden, ja tonnen gouds zijn sedert besteed (niet altijd op even doelmatige en praktische wijze) ten behoeve van het openbaar onderwijs, in het belang van den algemeenen gezondheidsdienst, voor politie en brandweer, voor onze havenwerken, voor verbetering der verkeerswegen en voor uitbreiding en verfraaiing der stad. Achtereenvolgens wisten Jhr. Den Tex en Mr. Van Tienhoven te doen dóór zetten al datgene, waartoe het hunnen voorgangers aan initiatief had ontbrokenook de tegenwoordige burgemeester (hoewel misschien uit noodzakelijkheid ietwat remmende) gaat op den ingeslagen weg voort en zóó zien wij in het betrekkelijk korte tijdsbestek van circa een kwart eeuw zaken vol bracht en werken uitgevoerd, die, ware hetExcelsior" eerder toegepast en waren al die kostbare ver beteringen en scheppingen verdeeld geweest over langeren tgd, de financiën der gemeente zeker minder zouden hebben ontredderd, met zich brengende de thans zoo ontzettend zware, doch schier onver mijdelijke belastingdruk. Het is hier gegaan als in het huisgezin, waar al dan niet uit noodzakelijkheid, tal van vernieuwingen en reparatiën op de lange baan zijn geschoven en waar man en vrouw eensklaps uit hunne apathie opgewekt, ten laatste tot de conclusie komen, dat men in meubilair, in tapijten, kleeding enz., minstens een lustrum of wat oen retard" is. Din moet alles opeens en als met tooverslag veranderd, verbeterd en vernieuwd worden en waar bij meer geleidelijken en normalen gang van zaken, behangers, meubel makers en andere leveranciers elk jaar betamelijke en dragelijke rekeningen zouden hebben ingediend, die zonder schokken hadden kunnen voldaan worden, wordt thans het budget van één jaar zóó buiten sporig bezwaard, dat men niet alleen zeer diep met de handen in den zak moet tasten, doch wat erger is, veelal met de handen in het haar zit. Met >de handen in het haar" zitten ook de aan deelhouders der Baltimore- en Ohio-spoorweg-maat- schappij, eene der oudste en grootste maatschappijen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De aandeelen dezer maatschappij werden in 1892 onder begeleiding van schetterende toekomst-muziek aan de markt gebracht tot den civielen koers van weinige percenten beneden pari, wanneer ik mij niet bedrieg 96 en vooral te Londen gretig door het publiek genomen op de verzekering der emit- tanten, dat genoemde maatschappij aan een hoogst conservatief beheer, de meest mogelijke waarborgen paarde voor het nakomen harer verplichtingen, en thans, nauwelijks 4 jaar later,, is het met diezelfde maatschappij zóó gesteld, dat zij in handen van «Receivers" is moeten overgaan, d. w. z. niet bij machte zijnde, de op 1 Maart j.l. te haren laste verschenen coupon te betalen, in déconfiture is geraakt en eene gerechtelijke aanstelling van cura toren heeft moeten aanvragen, ten einde eene reorganisatie voor te bereiden. Poor dezen ónverkwikkelijken gang van zaken zijn de aandeelen, die in den laatsten tijd met voorbeeldigen Amerikaanschen spoed waren omlaag gegaan, thans gekelderd tot circa 15 zoodat de gelukkigen, die in 1892, laat ons stellen f 10,000 in Baltimore- en Ohio-aandeelen staken, thans dit waardevolle bezit tot hoogstens f 2000 zien terug gebracht. Maar déarom niet getreurd; er komt eene reorganisatie, er worden comités gevormd ter behartiging van de belangen der aandeelen- en obligatiehouders van genoemde spoorweg-maat schappij en na 2 i 3 jaar tusschen hoop en vrees te zgn heen en weer geslingerd, mag men ten laatste zus - of zooveel percent op het gedécimeerde bezit bijpassen, ten einde bjj de gratie van een ijverig comité ander papier terug te ontvangen, dat, zoo al niet absoluut scheurpapier, dit toch in vele gevallen zéér nabij komt. Niet ieder wordt echter bij die financieele goochel partijen arm, en ook hier bevestigen de uitzonderingen den regel, want tegenover het geruineerde en gedu peerde groote publiek, staat de kleine clique" financiers en enkele andere bevoorrechten, wien het vergund is, in die reorganisatie-comités zitting te nemen en meê te graven uit het goudmijntje, waar het del vers-houweel aan twee kanten snijdt. De maatschappij, welke in de «misère" is geraakt, wordt dan uit den financieelen poel, waarin zij duizenden goëdgeloovigen heeft medegesleept, om hoog gewerkt en dan is alles weer »pour le mieur dans le meilleur des mondes" mits men de geheel of half uitgekleede slachtoffers, de ter beurze «geplukte vogels" wegcijfer e. Is nu het Amsterdamsche publiek bij het débacle der Baltimore- en Ohio-spoorweg-maatschappij den dans grootendeels ontsprongen, de achtereenvolgende déconfitures der Union Pasific-Atchison Topeka en Santa fé en Norfolk <j- Western spoorweg-maatschap- pjjen, om anderen niet te noemen, liggen ons nog kersversch in het geheugen en drukken menigeen's budget nog te zwaar, om niet ten volle te beseffen hoe onaangenaam de val der Baltimore- Ohio- spoorweg-maatschappij de effectenmarkt noodwendig moet stemmen. Onlangs vernam ik van wèl onderrichte zijde, dat gedurende de laatste drie jaren, in de Vereenigde Staten, niet minder dan 70. zegge zeventig spoorweg-maatschappijen, in gebreke waren gebleven, haro verplichtingen na te komen, voorzeker een grandioos Recordwaarop de Yankees en hunne aanbidders met trots en zelf voldoening kunnen wijzen 351ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekking der 1ste klasse. Prijs van f SOO. No. 2609 Prijzen van f 20. 414 419 425 4329 4333 4336 2504 2520 2521 2525 2531 2537 2545 2580 2630 2632 2633 6391 8826 44924 20460 20471 20473 20482 20188 20491 Zeetijdingen. Zierikzee. AANGEKOMEN: 12 Maart. «Southern Belle", kapt. Perk, van Southampton naar Keulen. Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren: 6 Maart. Een zoon van G. J. Bakker en J. van der Wekken. 7 dito. Eene dochter van J. den Dekker en M. M. Luijcx. 8 dito. Eene dochter van L. van Strien en C. de Valk. 40 dito. Eene dochter van J. G. Bakker en A. van der Schelde. 42 dito. Een zoon van L. Renters en C. Krijger. gehuwd: 41 Maart. M. van 't Noordende, 25 j., i.m. en N. Missel, 24 j. j.d. overleden: 6 Maart. J. Mattron, 69 j., wed. T. Botbijl. 9 dito. N. Ranse, 72 j., vrouw van M. L. Blom. 42 dito. A. J. Luijk, 4 j., z. n.tlllïTIIEIIK'IITKV. Zierikzee, 42 Maart. Bij weinig aanbod en zeer flauwe stemming ging er zoo goed als niets om. Puike Tarwe f 5,75 a f 6, Goede en mindere f 5,25 a f 5,60 Rogge f 3,50 a f 3,60 Chevaliergerst f 3,75 a f 4,50 Zomergerst f 3,— a f 3,30 Win ter gerst f a I Haver 2,— a 1 2,25 Groene Erwten t 5,a f 5,50 Bruineboonen f 9,a f 9,50 Witteboonen f af Paardeboonen f 4,75 a f 5, Lijnzaad f 7,a f 8, Het behaagde den Heere van leven en dood van ons weg te nemen onze lieveling ADRIAAHJACOB, in den leetfïjd van 4 jaar en bijna 7 maanden. Moge de Heere ons in deze sterken. Zierikzee, 12 Maart 1896. J. LUIJK. H. A. LUIJK-geb. v. d. Berg. Mijn hartelijke» «lank voor de belangstelling, zoo binnen als buiten deze stad, op 11 Maart, met mijn 81sten Jaardag ontvangen. Zierikzee. Mej. M. VAN WAGE. Hartelijk «laitk voor de betoonde belangstelling van hier en van elders ontvangen op 11 dezer. Serooskerke, Maart 1896. H. GOEMANS Pz. De TENTOONSTELLING van door de leerlingen vervaardigde VOORWERPEN is aaa de school voor belangstellenden alsnog te zien op Zaterdag 141-, Maandag 16- en Dinsdag 19 Maart, van 10 tot 12 uur. HET BESTUUR. Stichting Nieuwe Fairbank. VERGADERING op Dinsdag den 19 Maart, voorm. 11 urein de hérberg van van Spj.unter te Zonnemaire, waarbij alle toegetredene leden en die nog wenschen deel te nemen (Land bouwers zijnde) worden opgeroepen. Getrouwe opkomst zeer gewenscht! NAMENS DE COMMISSIE. BALLOTAGE Zondag 15 Maart aanst., 's namiddags 2 ure, bij Mej. de Wed. W. KANAAR. Voor de verkiezing van een lid vau den Gemeenteraad van Burgb, op Dinsdag 17 dezer, wordt ten zeerste aanbevolen de Heer TELE KIEZERS. Onderlinge Omnibus-Onderneming Gewijzigde Dienstregeling aanvangende ÏO Maart 1896. (Amsterdamsche tijd). Vertrek van St.-Maarteusdijkvoorm. 8,IS en nam. £,30. Tholenvoorm. 8,4t» en nam. 6,4U». 's Zaterdags een b(j-rit van St.-Maartensdgk en van Tholen, beiden vertrek l£,4k& nam. 's h otid ag s geen dienst. De Ondernemers: Wed. D. HAGE,j C. GAAKEER, j SL-Maartensdijk. N.B. Boodschappen en pakjes worden aan voor noemde stations te St,.-Maartensdijk en to Tholen ter bezorging aangenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 2