ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 12 Maart 1896. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste iAARGANG. No. 6741. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van AbonneinenU- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor te Zierikzee, ge durende de 2e helft der maand Februari 1896: 1. K. Verton, Rotterdam. Opgaaf van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Bruinisse over de 2e helft van de maand Februari 1896: M. Janse, Boston, N.-A. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op hunne bekendmakingen van den 25 September 1874 en den 13 Maart 1893, waarbij wordt bekend gemaakt, dat de akemeene ligplaats van^ puin, aan de buitenzijde der Westbrug bij den ingang" van den Miereweg, buiten gebruik is gesteld; Brengen bij dezen nogmaals ter openbare kennis, dat op voormelde plaats geen puin mest, vuilnis enz. mag worden g;e- l>rael»t, maar dit moet geschieden op de algemeene Stadsmestput buiten de Zuidhavenpoort. Zierikzee, den 6 Maart 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgen JAN SNELLEN, Secretaris. Transvaal. In de Daily News geeft iemand, die zich F. R. S. teekent, eene schets van President Krtiger. De schrijver vergelijkt den President met Gladstone. Evenals deze heeft gene »eene natuurlijke scherp zinnigheid, een bijna intuïtief vermogen om de dingen te doorzien en daarbij warme vaderlands liefde en ruime edelmoedigheid Bjj deze eigen schappen komt een gevoel voor humor, dat meer tot de school van Abraham Lincoln behoort". Van dit laatste geeft de schrijver, die te Pretoria geweest is, een voorbeeld, voor de waarheid waarvan hij zegt in te staan. In den Uitvoerenden Raad werd eene memorie behandeld, waarin Johannesburgers zich beklaagden over de lasten, waaronder de mijnnij verheid werken moet. zeide de President dat is net mijn ezel. Ik houd achter in mijn tuin een ezel. Verleden waren we een hoop vnil aan het ver branden. Do ezel kwam met zijn staart bij het vuur en brandde zich. Toen liep hg op me los en beet me. Dat is net als die Johannesbnrgers. Zij branden zich met hun eigen specnlatiën en dan komen ze en bijten me". Italië. Home, 9 Maart. Van de 550 officieren, die den slag bij Adoea bijwoonden, zijn er 189 nog in leven. Er worden dus 361 officieren vermist. Bijna de gebeele Romeinsche adel gaat in den rouw over den dood van prins Chigi, die gesneuveld is aan de zijde van generaal Baratieri. 10 Maart. Het garnizoen van Kassala is in goede orde op Keren teruggetrokken. Over de ont ruiming van Adrigat zal door majoor Salza in het kamp van Menelik worden onderhandeld. Generaal Baldissera heeft bevel ontvangen zich te bepalen tot de verdediging van Keren, Asmara, Halaï en Massoah en uitsluitend defensief op te treden. Het gerucht loopt, dat vele prefecten worden vervangen en dat er groote diplomatieke vewisse- lingen op handen zjjn. De laatste berichten over den slag bij Adoea melden, dat de Italiaansche troepen niet minder dan 7000 Europeeürs en 2000 inlanders verloren hebben. Hieronder zijn de gevangenen begrepen, maar een verlies van 9000 man op een aanvallende krijgsmacht van 15000 mag zeker uiterst zwaar heeten. Vooral de brigade van generaal Dabormida, die bijna geheel vernietigd is, heeft wonderen van dapperheid verricht. Driemaal deed zij een uit stekend volgehouden bajonet-aanval. Een officier, die uit den slag terugkeerde, vertelt, dat bij den laatsten aanval deze brigade zich door de stelling der Shoanen heensloeg en daarachter een veld vond, dat met lijken bedekt was. Frankrijk. Tegen de pogingen, aangewend om den oud minister Baïhautden zondebok der Panama schandalen, in vrijheid te stellen, wordt als argument aangevoerd, dat hij nog niet de volle proces-kosten en boeten betaald heeft, voor welke hij met Blondin en Charles de Lesseps solidair aansprakelijk is gesteld. Evenwel is door hem 700,000 frs. betaald, terwijl de beide anderen slechts hun aandeel in de gerechtskosten voldaan hebben. Blondin en Charles de Lesseps worden nu vervolgd ter betaling van de nog resteerende 800,000 frs.; beiden hebben echter, toevallig of niet, kort geleden Parijs ver laten. Eerst na de geheele voldoening kan aan Baïhaut het overschot van zijn straftijd worden kwijtgescholden. Duitschland. Keulen. 9 Maart. Door den aanhoudenden regen stijgen de Rijn en zijne zijrivieren met groote snelheid. De linkerdijk van de Kinzig is bjj Elgers- heim, Schutterwald en Bühl doorgebroken. Tegenover Offenburg loopt de dijk gevaar. Nederland. Haarlem, 9 Maart. Na een verblijf buiten slands van meer dan 20 jaren vestigde onlangs iemand zijne woonplaate weder in het moederland, om de vruchten te plukken van zijn noesten arbeid in den vreemde. Het duurde echter niet lang, of op minder aangename wijs werd hg herinnerd aan iets dat hij reeds lang vergeten waande. Op zeer jeudigen leeftjjd vrijwillig in militairen dienst getreden, nam hij weder afscheid van het soldatenleven, alvorens bjj recht had den dienst te verlaten. Even 18 jaar oud deserteerde hij en nam de wijk naar het buitenland.^ De autoriteiten waren bljjkbaar deze ontrouw aan het vaandel na dit lange tijdsverloop niet vergeten «n herinnerden den pas gerepatrieerde aan zijn plicht „m den vrijwillig op zich genomen militairen dienst tijd te vervullen. Het gelukte den deserteur den dans te ontspringen hem werd toegestaan zijn nog overigen diensttijd als vrijwilliger voor zgn rekening door een anderen vrijwilliger te doen vervullen. De straf op het misdrjjf van desertie veijaard zijnde, meende lig nu geheel van de zaak af te zijn. Doch deze berekening faalde; hg had ook aan de loting voor de militie deelgenomen en werd door den militieraad voor den dienst aangewezen, omdat hg tijdens de uitspraak van dien raad reeds als deserteur uit de gelederen was gevoerd. Yan zijn militie-diensttijd nu werd hij niet ont heven. Ingevolge de bepaling van art. 173 der militiewet werd hij dezer dagen te Amsterdam als achtergebleven loteling voor zeven jaren bij de militie ingeljjfd, om gedurende de eerste vijf jaren onder de wapenen te worden gehouden. Eerst op ruim 43-jarigen leeftijd zal hg als milicien met onbepaald verlof den dienst kunnen verlaten.. 'S Oravcilhage, 10 Maart. De Tweede Kamer heeft het wetsvoorstel van den heer Gerritsen tot facultatiefs telling van den politieken eed in de Provinciale en in de Gemeentewet, met 44 tegen 27 stemmen aangenomen. De sehrifteljjke en mondelinge verdediging van het wetsvoorstel in de Eerste Kamer wordt opgedragen aan den heer Gerritsen. De conclusie in zake het adres Frowein (dank betuiging aan de Regeering voor de gegeven inlich tingen) wordt goedgekeurd. Na het overigden van den generaal Van der Schrieck is nu de heer J. H. Donner, afgevaardigde voor het district Katwijk, het oudste lid in jaren der Tweede Kamer. De Staatscourant bevat omtrent den aanval bij Anagaloeng, behalve wat reeds in het vorig No. werd gemeld: De namen der op 7 dezer in Atjeh gesneuvelde en gewonde militairen zijn: gesneuveld: sergeant A. van Oosterkorporaal H. G. Willems, en fuseliers M. J. Monden, G. Lourens, G. Roosjen, K. H. van de Groenekan en E. Yoegeli z waar gewond: lste luitenant der infanterie K. H. Westendorp en fuselier A. Debate; licht gewond: kapitein der infanterie H. F. T. van Blokland; lste luitenants der infanterie J. van Hasselt en C. J. F. Stakman, en officier van gezondheid 2e klasse C. van der Meer. Het telegram, dat het N. v. d. D. uit Batavia ontving, luidt als volgt: Bij een plotselingen overval van een patrouille van Anakgaloeng werden gedood sergeant Van Oosten, korporaal Willem en zes soldaten; zwaar gewond de le luitenant K. H. Westendorp en drie fuseliers; licht gewond kapitein H. F. T. van Blok land, de le luitenants C. J. F. Stakman en J. van Hasselt, de officier van gezondheid 2e kl. C. van der Meer en 21 soldaten. Men meldt uit Den Haag aan de N. R. Ct. het volgende voorval, dat eerst thans bekend is geworden Op een avond van de vorige week te 7 uren, toen de cipier van den schuttersprovoost op de Groote Markt aan twee arrestanten, die daarin waren opgesloten, omdat zij de hun opgelegde boeten niet hadden betaald, brood en koffie kwam brengen, wisten zij, na vooraf ijzers verbroken te hebben, achter zijn rug om, terwijl hij bezig was het in het lokaal aanwezige gaslicht in het voorportaal van den provoost aan te steken, te ontvluchten, met achterlating van den bewaarder, dien zjj nu op hunne beurt opsloten. De cipier schreeuwde luidkeels om hulp, maar niemand hoorde hemhet was dan ook te druk op de markt. Het is niet bekend, hoe hij uit zijne gevangenschap bevrijd werd. Oorlncheui, 10 Maart. Het lijk van den sinds 9 Januari alhier vermisten Dr. S. is heden ochtend te Sliedrecht uit het water Aliddelburs, 10 Maart. Gisterenavond onstond in een koffiehuis een vechtpartij tusschen eenige bezoekers. Een hunner trok daarbij zjjn revolver en schoot dit af. Het schot raakte ge lukkig niemand: het kwam slechts in den munr terecht. Do dader een Westkapelsche landverhuizer, die dienzelfden dag te Middelburg was gekomen en daar vertoefde alvorens zijne reis naar de Nieuwe Wereld te ondernemen werd natuurlijk ingere kend en zal nu nog wel een tijdje Europeaan big ven. Goes, 11 Maart. In de gemeenteraadszitting van gisterenavond werd door den voorzitter mede gedeeld, dat de koopsom met onkosten van den grond tot uitbreiding der begraafplaats f 2489,05 bedragen. De gemeentebode J. Visser is op zgn ver zoek eervol ontslagen als ambtenaar belast met de vervolging van belastingschuldigen. In zgn plaats is benoemd zijn jongere collega M. J. van Houten. Aan den heer J. de Visser, leeraar in de Fransche taal aan de Hoogere Burgerschool, wordt op diens verzoek tegen 15 April eervol ontslag verleend, en in zijne plaats met 11 stemmen benoemd de heer G. Ch. C. Bethe, geboren te Zierikzee, thans te Voorburg. Mede aanbevolen waren de heeren C. Timmermans te 's Gravenhage en C. W. B. Ingenhoest te Warfum. De rekening der gasfabriek wordt vastgesteld met eene zuivere winst van f 2513,94. Daaraan wordt de volgende bestemming gegevenf 553,23s tot goedmaking der kosten voor den vierden oven, f 1000 voor een condensorhuis en f 960,705 voor het overdekken van een bergplaats. De gascommissie en de directeur ontvangen den dank der vergade ring voor hun ricbtig beheer. De rekening der gezondheidscommissie bedraagt f 11,43, goed slot /"44.45 s. De rekening der vroegere gelden f 676. Eenige kwijtscheldingen van belas tingen en schoolgelden worden verleend. De honden belasting zal f 568 opbrengen. Op verzoek van den heer van der Leeuw zal aan de raadsleden worden rondgezonden het rapport van wijlen dr. Callenfels in zake gemeentereiniging. Tegen de aanstaande verpachting kannen de leden daarvan kennis nemen. Een begin van brand op een bovenwoning in de Lange Kerkstraat te Goes werd door de bewoners zelf met eenige emmers water gebluscht. Aan meubels enz. werd nog al eenige schade geleden. Col Onsplaat, 9 Maart. In eene Zaterdag gehouden vergadering van de vrijzinnige kiesver- eeniging Algemeen Belang werd de vraag behandeld of de vereeniging al of niet ontbonden zal worden. Besloten werd tot instandhouding ervan. Stavenisse. In de Maandag 1.1. alhier ge houden raadsvergadering werd, na onderzoek der geloofsbrieven, besloten tot toelating van den heer L. J. Dorst als lid van den gemeenteraad. Daarop werd genoemde heer benoemd als ambtenaar van den burgerlijken stand, en de heer J. van Oost als opzichter bij de gemeentewerken. Besloten werd nog tot het aangaan van eene S'/g geldleening van f 3000, pari te plaatsen, ten behoeve van den aanleg van een keiweg tover den Stoofdjjk alhier. 12ruiiiigft»c, 9 Maart. Het stormweder der laatste dagen heeft door het wegstormen van mosselzaad voor enkele schippers nog al schade veroorzaakt. De vloot zelve heeft weinig nadeel ondervonden; alleen geraakten van een paar vaar tuigen de zeilen gescheurd. Zonneiliaire, 10 Maart. Gisterenavond gaf het 8trijkorchest van het Muziekgezelschap »Kunst en Eer" uit Zierikzee alhier een instrumentaal en vocaal concert. Het programmadat menig keurig nummer bevatte, werd op eene verdienstelijke wijze afgespeeld, en men weet niet, wat meer te bewonderen: de leiding van den directeur, die de pianopartijen op zich had genomen, of het spel der leden. Die zoo schoone klanken der verschillende instru menten die rondheid der tonendat harmonisch samenspel; zij allen getuigen van ernstige studie, en een welverdiend applaus van de zijde der toe hoorders was het loon voor hun zoo schoon vol brachte taak. Onrecht zouden we echter doen, indien we de •voordragers" geen woord van dank brachten voor hunne aardige comische scènes. Waarljjk, de opgeko menen hebben genoten eu volkomen stemmen wij in met eene uitdrukking, opgevangen in een gesprek in de Koffiekamer": Deze avond mag en moet met gouden lettereu aangeteekend worden in het boek van Zonnemaire's kunstgeschiedenis". Dit was geen concert van dilettanten, doch van kanstenaars. 11 Maart. Naar wij vernemen heeft de heer O. F. van den Bont Cz.f sedert tal van jaren lid van den Raad dezer gemeente, als zoodanig zgn ontslag genomen. Zierikzee, 10 Maart. Zooals wij de vorige week meldden, had het Bestuur der Ambachtsschool alhier besloten deze School op gisteren en heden voor belangstellenden open te stellen, terwijl tevens eenige voorwerpen op de School vervaardigd ter bezichtiging werden gesteld. Het is te bejaoimeieii, dat niet meer van deze gelegenheid is gebruik gemaakt, want daardoor zou zeer zeker menig vooroordeeldat ook ten opzichte dezer School nog bestaat, worden weggenomen. Wij kunnen althans verzekeren, dat wij met het grootste genoegen deze Inrichting hebben bezocht en zoowel de plafonds, als het hout- en marmer-schilderen, het smids- en timmer werk hebben gezien. De jongens ontvangen niet alleen eene theoretische -, doch ook eene practische opleiding, dat hen voor zeker bjj de voortzetting van hun vak zeer zal ten goede komen. Aan hunne opleiding wordt een goed fondament gelegd, zij weten niet alleen wat zg doen, maar ook waarom zij dat zóó moeten doen als hun wordt gezegd, en dat moet vanzelf nuttig werken voor hunne toekomst. Wij kunnen niet anders eindigen, dan met een woord van lof aan de onderwijzers toe te brengen voor hunne vaak moeiljjke taak en met den wensch, dat zij goede vruchten mogen zien van hunnen arbeid. Naar de M. Ct. verneemt, is door de Rijks politie in het voormalige vierde district van Zeeland proces-verbaal opgemaakt tegen tweè artsen, wegens het leveren van geneesmiddelen naar een plaats, waar een apotheek gevestigd is. Ook is tegen een apotheker eene vordering ingesteld wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Te Vlissingen is weer voor geruimen tijd werk aan de Kon. Maatschappij »de Schelde", wijl behalve de op stapel staande mailstoomboot •Koningin Wilhelmina" van de Maatschappij •Neder land" en Hr. Ms. Zeeland" van het Departement van Marine nu weer twee vaartuigen voor het Departement van Koloniën moeten gebouwd worden. Het dividend over het afgeloopon jaar zal 7% pCt. bedragen. In den laatsten tijd werd bij een slager te telkens als er geslacht was vleesch uit de slachtplaats vermist. Zondagavond omstreeks tien uur snapte de politie, die met het verdwjjuen van het vleesch iu kennis gesteld was en in de slachtplaats een agent op post had gezet, een man, die met een valschen sleutel de deur der slachtplaats opende, daarna een lantaarn opstak en van het pas geslachte rund met een groot slagersmes een stuk afsnijden wilde. Vóór hij die laatste verrichting pleegde, werd hij gearresteerd. (Af. Ct.) Te Vlissingen is tot tijdelijk gemeente-secretaris benoemd de heer J. Dommisse, aldaar. Door polderwerkers in den polder Donkersloot te Ridderkerk, is bij het uitgraven van een greppel, in de griend langs de haven, gevonden het geraamte van een menscb. Naar de gaafheid van schedel en beenderen te oordeelen, heeft het er niet veel jaren gelegen. Men verdiept zich in gissingen, welke ongelukkige hier vroeger den dood heeft gevonden en op welke wjjze. Te Stadskanaal verspreidde zich Zaterdag ochtend in de vroegte het gerucht, dat de heer H. Sloots, wonoDde nabij het zoogenaamde >steenen verlaat" te Musselkanaal, en zijn echtgenoote, lieden van ongeveer 60 jaren oud, in den lsten Exloër- mond waren verdronken. Zij waren daar den avond te voren heengegaan om eene visite bij bekenden af te leggen. Tegen den middag werd het gerucht bewaarheid. Volgens het algemeen oordeel zou de oorzaak aan de duisternis moeten geweten worden, daar men nog nauwkeurig kon nagaan, dat de heer S. met zgn stok al tastende naar de brug heeft gezocht, zoodat zij eindeljjk te zameu van den steUen wal moeten zijn gevallen. Zierikzee, 11 Maart. Uit goede bron ver nemen wij, dat het strijkorkest van het muziek gezelschap »Kunst en Eer", onder directie van den heer S. Klimmerboom alhier, op Vrijdag den 20 Maart a.s., in de Concertzaal haar laatste abonne mentsconcert zal geven en dat daarbij als solisten zullen optreden, mejuffrouw G. Melchers, altzangeres te Rotterdam en de heer S. Klimmerboom, piano en viool. Ook voor niet-geahonneerden zal dit concert toegankelijk worden gesteld, terwijl er ge legenheid zal worden gegeven tot plaatsbespreking. Wjj achten het eene goede gedachte van het strijkorchest, om zich de medewerking van een zoo bekwame zangeres als mej. Melchers, die bij het laatst gehouden orgel-concert alhier zulk een goeden indruk heeft achtergelaten, te verzekeren, en vertrouwen, dat velen van de gelegenheid gebruik zullen maken, om zoowel van haar schoonen zang als van het fraaie spel van onzen bekwamen muziek directeur te profiteeren. Een te Heenvliet door eenige dames gehouden verloting, ten voordeele der betrekkingen van de omgekomen Zwartewaalsche visschers, heeft zuiver f 354 opgebracht. Te Scbeveningen is ƒ1027,12 bijeengebracht voor de betrekkingen der verongelukte visschers van Zwartewaal, Middelharnis en Perais. Voor Zwartewaal is de helft, voor Middelharnis en Perais elk éón vierde bestemd. Te Breda heeft de vereeniging »Bredasche Armenzorg" zich per circulaire gewend tot alle lichamen, welke zich te dier plaatse met armenzorg bezighouden, met verzoek tot onderlinge samen werking. Een rijksontvanger in Limburg schrijft: Aanslagen in de grondbelasting ad 1 ct. zgn in Limburg geen zeldzaamheden. Onder mijn ontvang kantoor heb ik er 74 van 1 ct., 59 ad 2 ct., 58 ad 3 ct., 63 ad 4 ct., 66 ad 5 ct., enz. Uit Asperen meldt men aan het H.blad dat de doleerende predikant veel beter van den brand is afgekomen dan eerst gemeend werd; want in de plaats dat zijn inboedel niet verzekerd zon zgn, was deze integendeel tegen brandgevaar gewaarborgd voor een som van f 6000. Maandagnamiddag heeft een 18-jarig meisje, J. V., bekend den brand te Asperen aangestoken te hebben. Zg loopt met negotie, waaronder ook lucifers. Zij had willen probeeren of de lucifers nat waren geworden door den regen en er een aan gestoken, welke zij brandende in een hooimijt had geworpen. Het meisje moet niet wel bij het hoofd zgn. Een Amsterdamsche begrafenisvereeniging, zich per advertentie bij het publiek aanbevelende, schrijft daarboven: »Goede wijn behoeft geen krans". In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Zntfen een moordaanslag gepleegd. Een koloniaal van de reconvalescenten-compagnie aldaar, die uit een stoomcaronssel op het sluitings uur moest verwijderd wordenheeft een der bedienden, die daarbij behulpzaam was, in de borst gestoken. Long en lever moeten ernstig getroffen zgn. Zondagmiddag was de ongelukkige nog in leven, doch er bestond geen hoop op herstel. De man was gehuwd. Ook een andere bediende werd hevig, doch niet levensgevaarlijk verwond. De dader is nog niet bekend. Wel zijn eenige soldaten der Koloniale Reserve in voorloopig arrest en is één van hen, zekere R., door het personeel van den draaimolen herkend, maar het bewijs, dat hij de levensgevaarlijke wond heeft toegebracht, is nog niet geleverd en de dolk nog niet gevonden. Voor de betrekking van gemeente-veldwachter te Roon jaarwedde f 400 en f 60 voor kleeding hadden zich 38 liefhebbers aangemeld. Onder hen bevonden zich gepensionneerde, gegageerde en dienstdoende wachtmeesters en onderofficieren van het corps maréchaussee, cavalerie, infanterie en marine, benevens een korporaal provoost gewel diger", agenten van de le, 2e en 3e klasse uit de hoofdplaatsen, soldaten en burgers. Benoemd is M. Runia, sergeant bij het 4e regi ment infanterie te Leiden. De gemeente Oostdongeradeel, tellende 13 dorpen met ruim 7000 zielen, heeft slechts 2 doctoren, die samen 150 jaren tellen. Daar is dus wel plaats voor een jongen doctor of arts. Voor eene standplaats ten behoeve van een stoomcaroussel, gedurende de St.-Servaaskevmis te Maastricht, die bij inschrijving is toegewezen, was de hoogste inschrijving ad f 1025. Behalve deze nog inschrijvingen van f 1017, f 1012, enz. Met weder in liet buitenland. De storm, die gedurende eenige dagen in ons land bjj tasscheiipoozen gewoed heeft, heeft ook onze oostelijke naburen niet verschoond. In den nacht van Zaterdag op Zondag woedde hij met het geweld eens orkaans uit het westen boven Lubeck. Op het platteland stortten van vele woningen de daken in. Men vreest, dat de storm op zee verscheidene ongelukken zal hebben veroor zaakt. Te Eisenach ging de orkaan in den nacht van Zaterdag op Zondag vergezeld van zware hagel buien en omstreeks 2 uur in den morgen van een hevig onweder, dat geheel westelijk Thüringen teisterde. De Werra en de Folde zgn door de zware hagelbuien enorm gestegen en dreigen buiten hare oevers te treden. Uit Norden in Hannover wordt gemeld, dat Zaterdag de verbinding met de eilanden verbroken was en dat aan de Noordzeekust twee vaartuigen strandden. Ook uit Northeim wordt gewag gemaakt van een hevigen orkaan, die van het noord westen naar het zuidoosten trok en vergezeld ging van onweder en hagelslag. Te Koburg in Thiiringen en in het naburige plaatsje Kipfendorf werd tijdens het onweder en den storm, een zware aardschok van het westen naar het oosten waargenomen. In Italië is het nog steeds winter. Sedert 1788 is daar nog nooit zooveel sneeuw gevallen. Het omnibus- en rijtuigverkeer werd door een waren sneeuwstorm onmogelijk gemaakt. Alle telegraafdraden zgn ver nield. De treinen kwamen óf uren te laat of bleven geheel in de sneeuw steken. En dat in het zonnig Italië Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Bij de aanbesteding van het restaureeren van het inwendige der Hervormde Kerk te Kapelle (Zuid-Beveland) op 9 Maart j.l., waren inschrijvers: de Jonge en Buitendijk te Goes voor f 11200; M. Buitendijk te Goes voor f 11000; J. Dekker te Goes voor f 8400; J. A. Vertrecht te Midde'barg voor f 8384firma W. de Beste te Goes voor ƒ8110 firma van de Weerdt en Zonen te Goes voor 7990 A. Foudraine te Goes voor f 7110; J. Lindenberg te Wemeldinge voor f 6980W. v. d. Linde te Kattendijke voor f 6800; 0. de Wilde te Katten- dijke voor f 6738; D. van Maris te Kapelle voor f 6684 en P. Dronkers te Kapelle voor f 5749. De gunning werd aangehouden tot nadere be slissing. Er is geen klein verschil tusschen den koogsten en den laagsten inschrijver, f 11200 en f 5749. De biljetten van de Jonge te Goes en P. Dronkers te Kapelle waren niet behoorlijk geteekend. LANDBOUW. Goes, 9 Maart. Vergadering van landbouwers, die suikerbieten verbouwen. Opgekomen behalve het bestuur, de eere-voorzitter de heer S. Lako van Wageningen en de landbouwleeraar te Goes de heer I. Kakebeeke, de afdeelingen Wolfaartsdjjk, Wemeldinge, Rilland-Bath, Nieuw- en Sint-Joos- land, Terneuzen, Zonnemaire en Dreischor. De aftredende secretaris, O. J. Hocke Hoogenboom, werd met algemeene stemmen herkozen, de reke ning over 1895 goedgekeurd. De voorzitter, barou Collot d'Escury gaf een duidelijke uiteenzetting der nieuwe snikerwet. Een adres werd door allen geteekend, ten einde door wijziging in de wet meerdere voordeelen voor de landbouwers te ver- krjjgen. Voorzitter en secretaris znllen maatregelen nemen om dit plan te doen slagen. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 10 Maart. Ter terechtzitting van de arrondissements-rechtbank vau 28 Februari 1.1. stonden o. a. terecht 1°. M. van 't N., koopman en poelier te Ooster* land, beklaagd van holing van 6 konijnen, die door C. K. door diefstal zouden verkregen zgn ten na- deele van den landbouwer H. v. d. Z. te Bruinisse. De substituut-officier vau justitie, Mr. van Eeteu, acht het feit bewezen en vordert 8 dagen gevange nisstraf. De verdediger, Mr. D. van der Vliet, trachtte aan te toonen, dat beklaagde niet had geweten dat de konijnen door diefstal verkregen waren en concludeerde tot vrijspraak. Door de rechtbank werd die verdediging niet aangenomen en beklaagde heden veroordeeld tot eene gevangenisstraf van ééne maand. 2°. D. van G. Jzn., schipper en visscher te Bruinisse, is beklaagd dat hg opzettelijk en weder rechtelijk met zgn vaartuig zoo hevig tegen het vaartuig, toebehoorende aan J. Z., is aangevaren, dat daardoor aan genoemd vaartuig schade is toe gebracht. Beklaagde zegt, dat dit niet opzettelijk maar bjj ongeluk is geschied. Mr. van Eeten vordert f 50, subs, ééne maand Mr. A. J. F. Fokker, die voor beklaagde als raadsman optrad, trachtte te bewjjzen dat hier niet aan opzet, maar aan een ongelnk moest worden gedacht en conclndeerde daarom tot vrijspraak van zjjn cliënt. De rechtbank sprak heden beklaagde vrij, omdat het wettig en overtuigend bewijs niet was geleverd. 3°. J. van S., arbeider te Zierikzee, beklaagd van bedreiging met doodslag, tegen den djjkbaag van den Dreischorpolder, M. O. D., tevens on bezoldigd rijksveldwachter. Beklaagde, meermalen veroordeeld, o. a. wegens diefstal tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, ontkent pertinent het hem ten,laste gelegde feit. Hij heeft spottenderwijze tegen dien beambte gezegd laat ik je in een zak steken". Door den dijkbaas wordt, niettegenstaande het hooren van drie getuigen a décharge, volhardt bij zijn proces-verbaal en zijne verklaring onder eede substituut-officier van justitie meende niet te lang behoeven stil te staan voor zgn requisitoir en vorderde 3 maanden gevangenisstraf. Voor beklaagde trad als verdediger op Mr. A. J. F. Fokker. In een uitvoerig pleidooi trachtte deze aan te toonen, dat de beambte zich in den persoon van beklaagde had vergist. Pleiter geloofde niet, al was zjjn cliënt wel eens meermalen voor diefstal Bchuldig verklaard, hij thans zich aan het feit hem te laste gelegd zou hebben schuldig gemaakt. Hij wjjst er voorts op, dat deze beklaagde zich vroeger nooit liet verdedigen en thans door zjjn vrouw alles in het werk is gesteld een verdediger te verkrijgen, zoo zelfs, dat zij gouden sieraden, aan haar kind toebehoorende, daarvoor heeft verkocht. Pleiter neemt volkomen aan de goede trouw van den beambte, maar meent dat een vergissing, met het oog op de 7 personen die daar aanwezig waren, niet is uitgesloten. Met vertrouwen wordt daarop geconcludeerd tot vrijspraak. Heden uitspraak doende, veroordeelde de rechtbank den beklaagde tot ééne maand gevangenisstraf. Verder werden nog veroordeeld: 1°. O. K., arbeider te Oosterland, wegens diefstal van konijnen, tot ééne maand gevangenisstraf. Deze zaak stond in verband met den hierboven veroordeelden beklaagde M. van 't N. 2°. A. O. en J. L., arbeiders te Haamstede, wegens bedreiging yan een ambtenaar en eenvoudige beleediging, ieder tot 1 maand gevangenisstraf Vrijgesproken werd J. M. 8., schipper te lerseke, beklaagd van diefstal van een broek ten nadeele van den herbergier S. te Stavenisse. 11 Maart. Naar we vernemen zal op Dinsdag 17 Maart a.s. worden behandeld de zaak van J. Q, arbeider, wonende te Poortvliet, thans ge detineerd in het buis van bewaring alhier, beklaagd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1