ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 5 Maart 1890. bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De rij r per 3 maanden ie ƒ1,30, fianco per poai 1,60. Noord-Amerika, Tranaraal, Indië era. reraending eena per week, 10,per jaar. 52ste JAARGANG. - No. 6738. Directeur-Uitgever J. WAALE, Ad ver tentienvan 13 regels 30 Cto. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement*- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat dejaarlijksche haltvasteia- mi ar lei; op Donderdag cleo 19 Maart e.k. alhier ral gebonden worden, en dat de standplaats voor kramen zal zijn op het Kraanplein en het Havenplein. Zierikzee, den 4 Maart 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierkzee Gelet op de Circulaire van den heer Commissaris der Koningin in cfoze Provincie van den 8 Februari j.l., A No. 130, 4e Afdeeling (Prov. blad No. 16); Noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit, om hunne rekeningen en bewijsstukken, wegens Schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het jaar 1895, ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen, en daartoe den uitersten termijn (30 Juni 1896) niet at te wachten, ten einde te voorkomen dat. hunne vorderingen, ten gevolge van te late indiening, als veijaard moeten worden beschouwd. Zierikzee, den 4 Maart 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. Het hoofdkwartier van het Heilsleger zegt, dat de generaal berusten zal in het besluit van Ballington Booth om zijn ontslag te.nemen. Een scheiding is in Amerika toch niet te verwachten omdat de over het geheele land verspreide staf Booth's organisatie getrouw bljjft. Uit New-York wordt bericht, dat B. Booth en zijn vrouw een nieuwe evangelisatie op touw zetten, waarvoor zij de noodige gelden hebben. Zjj willen echter geen officieren en in het algemeen niet de militaire organisatie van het Heilsleger hebben. Noorwegen. In tegenwoordigheid van den Koning en van den Kroonprins en onder een grooten toeloop van men- schen hebben te Ohristiania de jaarlijksche groote wedstryden op sneeuwschoenen plaats gehad. Ten gevolge van den zachten winter had men de baan op kunstmatige wijze moeten verbeteren. Aan den wedstrijd werd deelgenomen door 172 sneeuwschoen- loopers uit alle deelen van het land, die in drie klassen verdeeld waren. De grootste sprong bjj den wedloop met sprongen van hellingen af, was dit jaar van een hoogte van 24% meter. Er waren er wel, die sprongen van 26 meter maakten, maar daarbij vielen zij. Een der mededingers bleef bg een val bewusteloos liggen, waarop de muziek dadeljjk zweeg, tot men den gevallene, die later weer bij kwam, had weggedragen. Koning Oscar woonde de wedstrijden gedurende 2'/a uur bij, terwijl de Kroon prins tot het einde bleef. Rusland. Helsingfors 2 Maart. Zondagmorgen ont stond een ontploffing in een spoorwegwaggon 2e klasse aan het station Sand-Andreae. De wagen werd geheel verbrijzeld. Twee personen werden gedood, zeven gewond. Men vermoedt dat een reiziger dynamiet bij zich had. Italië. Z. H. Paus Leo XIII is Maandag 1.1. 86 jaar geworden. Dinsdag vierde Z. H. den achttienden verjaardag zijner kroning. Ken kleine statistiek: Van de 250 voorgangers van den tegenwoordigen Paus hebben er niet meer dan 19 tusschen 15 en 20 jaar de tiara gedragen, en 9 meer dan 20 jaar. Pius IX, de onmiddellijke voorganger van Leo XIII, is iu 86-jarigen ouderdom overleden, na het langst van alle pausen, 32 jaar, den Heiligen Stoel bekleed te hebben. En slechts drie Pausen zijn onder geworden dan 86 jaar. Gregorius IX, die in 1241 overleed, had den 100- jarigen leeftijd bereikt. Ter gelegenheid van zijnen feestdag de kardinalen ontvangende, zeide de Paus dat een zóó lang voort gezette werkzaamheid hem zou kunnen doen ver langen de eeuwige rust te gaan smaken, maar dat hij nochtans onwillig zoude wezen zijn werk zoo lang het Gode behaagt niet tot Gods eer en in het belang der Kerk voort te zetten. Z. H. verklaarde treurig gestemd te zgn over de bedroevende handeling van hem die zijne ziel en de ziel zijns zoons opofferde en een onderdanige staatkunde beter vond dan het handhaven der waardigheid van zijn geweten. God verlichte het pad der verdoolden, opdat zoodanig voorbeeld geene navolging vinde. De Paus geniet eene voortreffelijke gezondheid. Engeland. MjOnden, 2 Maart. Aan de Times wordt uit Johannesburg, van eergisteren, bericht, dat president Krtiger bg zgn bezoek aan Engeland zal trachten de volgende concessiön te verkrjjgen: afschaffing van de conventie van 1884 en hare vervanging door een handels- en vriendschapsverdrag, waarbij Groot- Brittannië als de opperste macht in Zuid-Afrika wordt erkend; verder annexatie van Swaziland door Transvaal, waarborging van Transvaal's onafhan kelijkheid en toekenning van een recht van voorkeur op Kosibaai en Delagoabaai aan Transvaal. De uit landera zouden dan de volledige burgerrechten ontvangen. De regeering tracht het weerstands vermogen van het land te verhoogen door het aankoopen van wapenen en door het binnenkomen van Duitschers te bevorderen. Wat gevraagd wordt, is meer dan 'tgeen men verwacht te zullen ver kregen. Dat geschiedt met het doel den Boeren tevreden te stellen, die zich verzetten tegen de reis van den president. Londen, 2 Maart. Sir John Willoughby, die het militaire commando had over Jameson's troep, heeft de briefwisseling openbaar gemaakt, welke op het slagveld te Krügersdorp plaats had. Hieruit blijkt, dat President Krilger door het leven der gevangenen te sparen, eenvoudig de voorwaarden nakwam, waarop de overgave was geschied. Wil loughby schreef aan den kommandant der Boeren, dat hij zich wilde overgeven, indien deze hem een vrijgeleide voor zijn geheele macht toestond. De kommandant antwoordde, dat, als Willoughby de kosten vergoedde, die hij de Republiek berokkend had en de wapenen neerlegde, het leven van hem en de zjjnen gespaard zou worden. Duitschland. Driemaal ter dood veroordeeld. Het gerechtshof te Meseritz, in Posen, behandelde dezer dagen voor de derde maal de zaak van een 30-jarig arbeider, die beschuldigd was zijne 20-jarige vrouw vermoord te hebben om met een 18-jarig meisje te kunnen trouwen. In eerste instantie werd de beschuldigde den 21 Juni 1895 ter dood veroordeeld. Hijteekende evenwel appèl tegen dit vonnis aan, waarop de hooge raad het, wegens een gebrek in den vorm, ophief en de zaak terug verwees naar bet gerecht te Meseritz. De tweede behandeling der zaak had den 23 October 1895 plaats. Weer werd de be schuldigde ter dood veroordeeld, weer teekende hij appèl aan en weer vernietigde de hooge raad het vonnis, ditmaal wijl een getuige ten onrechte onder eede was gehoord. Thans heeft de moordenaar voor de derde maal terechtgestaan en heeft hg vo^r de derde maal het doodvonnis tegen zich hooren uit spreken. België. Zaterdagmiddag te 12 uur is aan een der in gangen van de beurs te Antwerpen een brutale diefstal gepleegdwaarover het Handelsbl. van Antw. de volgende bijzonderheden mededeelt: Een bediende der wolfabriek van Hoboken was met een chèque naar de >Banque Centrale Anvereoise" gekomen om eene som van 10,000 frank te ontvangen. Deze som werd hem uitbetaald in 10 bankbiljetten van 1000 fr., welke hg in zgn portefeuille stak, te zamen met 11 andere van 20 fr., die er reeds iu waren en welke moesten dienen voor eene betaling, die hij in de Klooster straat te doen had. Na zijne zaak in de bureau's der >Banque Centrale" te hebben afgedaan, moest hjj zich naar de »Banque d'Anvers" begeven om er 3000 fr. te ontvangen voor een chèque, die hg in de bureau's van het huis Oaterrieth ontvangen had. Hij ging langs de Meir, nuttigde in een koffiehuis der Twaalf Maanden straat een kop bouillon en ging de Beurs over, om zich naar de »Banque d'Anvers" te begeven. Doch in de draaiende deur der Beurzenstraat werd hij eensklaps vastgegrepen door 4 of 5 kerels, die hem zijne portefeuille ontrukten en er mee op de vlucht gingen. De bestolene kon een der dieven vastgrijpen en overleveren aan de politie, die op zgn geroep aanstonds toegesneld kwam. De dief werd naar het politiebureau der 3e wijk gebracht en ondervraagd, doch hij was niet in 't bezit der portefeuille. Uit de eerste ondervraging schijnt te big ken dat hg een Oostenrijker is. De aangehoudene is dertig tot vijf-en-dertig jaren oud, deftig gekleed en beweert Vrijdag uit Aken aangekomen te zgn met eene vrouw, die Zaterdag morgen naar Holland vertrokken is. Hij b«d slechts 10 fr. en eenige centiemen op zak en was voor nemens ook dien dag nog naar Holland te reizen. Hg verklaart van heel de zaak niets te weten en beweert de mannen, die den bediende aanrandden, niet te kennen. Antwerpen krijgt een nieuw tuighuis. Er is op de Begrooting van Oorlog voor 1896 150.000 frs. uitgetrokken; het geheele werk zal 1.200.000 fra. kosten. Nederland. Amsterdam, 2 Maart Alweer heeft de onvoorzichtigheid van te gaan slapen in een kamer waar een kachel brandt met afgesloten ventilatieklep een jong leven geëischt. Ten hnize van den heer Lobatto (sigarenhandelaar, Weesperetraat 59 alhier) waren nameljjk Zaterdag avond de 20-jarige dienstbode Anna en de 17-jarige dochter des huizes Dora te ruste gegaan in dezelfde kamer, alwaar de meisjes, ten einde de warmte in de kamer te houden, de klep van de kachel toe schoven. Toen men haar Zondagmorgen tusschen 7 en 7% uur wilde wekken, werd geen antwoord ver nomen. noch de dienstbode, noch de dochter gaven eenig beken van levenwaarop in allerijl de doctoren Piemen tel en Roos ontboden werden. Dezen constateerden onmiddellijk den dood door kolendamp verstikking bij de dienstbode. Bij mej. Lobatto echter bleek het leven nog niet geheel geweken te zijn en werd natuurlijk alles in 't werk gesteld om haar te redden. Het dnurde verscheidene uren, aleer aan de ont zettende angst der oudera een einde kwam door de mededeeling der geneesheeren, dat het meisje tot het leven terugkwam. Des avonds was haar toestand naar omstandig heden bevredigend. De bierhnishouder De Wolff, die Vrijdag jl. door h6t Gerechtshof te Amsterdam tot 4 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld en op den avond van dienzelfden dag uit de cellulaire gevangenis aan de Weteringschans wist te ontsnappen, is Maandagnacht door den inspecteur van politie Van der Schriek iu zgn woning in de St. Annastraat gevat. 's Graveubage, 3 Maart. Tweede Kamer. De beraadslagingen over de personeels belasting werden voortgezet. De beraadslaging werd voortgezet over het amen- dement-Vermeulen-Kolkman, thans aldus gewijzigd, dat de wet op het personeel eerst op een later te bepalen dag in werking zal treden. De heer De Beaufort (Wijk) bestreed ook het gewjjzigd amendement, z. i. volstrekt geen bewjjs van toenadering en een beletsel voor de Kamer om bg de regeling der gemeente-financiën de kohieren van het nieuwe personeel te kennen. De moeielijk- heden voor enkele gemeenten rechtvaardigen geen overgangsbepaling, bovendien onnoodig nu de Minister met een tijdelgken maatregel wil helpen. Tevens wees bij op den aandrang ten plattenlande op invoering van bet gewijzigd personeel. Men neme de wet aan of niet, maar werpe geen excepten op in strijd met 's lands belang. De heer Lobman stelde in het licht hoe het amen dement welkom moet zijn aan de tegenstandera der wet, die, om politieke redenen, bij verkiezingen de verwerping misschien uitspelen als middel om de kiezers in te nemen tegen een Kamer, die geen lastenverlichting wil. Hg begreep echter niet hoe twee katholieke leden een amendement tegen de wet konden voorstellen. De heer Pyttersen was tegen het amendement, dat wel een dwangmiddel is tegen deze en elke jEtegeering in zake de gemeeute-fiuanciön, doch de Regeering niet bindt en haar volkomen vrjjlaat tijdelijke maatregelen te nemen. Hg wil de ver lichting van druk niet langer verdagen en wees vooral op de politieke gevolgen vau aanneming, o.a. op de belemmering voor een spoedige uitvoering van het werkplan der Regeering, gegrond op de kiezersuitspraak van 1894. Meu stelle het algemeen boven het partijbelang. De beer Pijnappel achtte het niet noodig de uit komsten der nieuwe personeele belasting te kennen om aan de gemeenten meer belasting-vrgheid te geven of om de forsenen te treffen. Hij zou alleen voor uitstel der invoering zgn, ten einde den tegen woordigen grondslag voor het kiesrecht niet te missen zoolang geen nieuwe kiesrechtregeling bestaat. De heer Borgesius betwistte, dat met invoering dezer wet het algemeen belang bevorderd wordt, tevens betoogende, dat bg dadeljjke invoering van het personeel de Kamer niet vrij is ten aanzien van het kiesrecht en de gemeente-financiën. Hjj althans laat de basis van het kiesrecht niet los zonder nieuwe kiesrechtregeling. Tegenover de beweerde ontlasting van velen, stelde hij het voor 't eerst belasten van duizenden en de geringe lastenver lichting voor den middenstand. Evenmin verwachtte hij storing in het werkplan der Regeering; ook wegens 's Ministers financieele berekeningen stemt hij voor het amendement en de meesten zijner geestverwanten. De heer Staalman weigerde de wet af te maken met een kunstmiddeltje als het amendement, over tuigd ook als hg is dat de gemeente-financiën niet geschaad zullen worden. Hij deinst terug voor de politieke gevolgen van niet-invoering der wet, die goede verwachtingen bij het volk heeft opgewekt, dat nu moet worden teleurgesteld met opwekking tevens van wantrouwen in de volksvertegenwoor diging. De Minister van Financiën, andermaal sprekende, dankte voor den heden ontvangen steun, en bleef het invoeren van een tijdelgken maatregel tot hulp der gemeenten verdedigen. De forensenquaestie is niet zoo spoedoischend als de gemeente-financiën, die door invoering der persoDeele belasting wordt bespoedigd en waartoe het noodige geld beschikbaar is na de Btijging der invoerrechten en de geslaagde conversie. De Minister van BiDnenlandscbe Zaken kwam tusschen beiden om te herhalen, dat een overgangs toestand in zake het kiesrecht gemakkelijk te maken is, doch de heer Drncker hield vol, dat met dit personeel de grondslag voor het bestaande kiesrecht verdwijnt. De voorsteller Vermeulen verwerpt elke gedachte van hoogere politiek aan het amendement. De Minister Van Houten herhaalde, dat als de kieswet mocht schipbreuk lijden, deze Regeering de gegevens moet bezitten om een noodwet te maken, in verband met het nieuwe personeel, en die ge gevens bezit hij. Het amendement-Vermeulen-Kolkman (om het personeel in werking te doen treden op een door de wet nader te bepalen dag) is aangenomen met 49 tegen 47 stemmen. De Minister van Financiën trok nu de volgende artikelen, regelende de invoering als behoorende in de invoeringswet, in. De eindstemming over de geheele wet op het personeel werd nu bepaald op a.3. Vrjjdag na de pauze. 'fS Gravenhage, 3 Maart. De toestand van den heer Fransen van de Putte is afwisselend, nu eens wat beter, dan wéér wat minder goed, zoodat evenmin van belangrijken achteruitgang als van vooruitgang sprake is. De nachten zijn onrnstig. Aan een der politiebureelen te '6 Hage meldde zich Zondagavond een door koude en honger uit geput 12-jarig meisje aan, dat Zaterdagavond de ouderlijke woning aan de Prinsegracht ontvlucht was. Het kind had verklaard gedurig te worden mishandeld door haar ouders, die beiden schier iederen dag in beschonken toestand verkeeren. Uit Batavia wordt geseind, dat in de Preanger regentschappen een complot van dwepers is ontdekt, waarvan de aanvoerders gevangen zijn genomen en naar de hoofdplaats gebracht. OoeS, 2 Maart. Den heer J. Kooiman, directeur van »Euphonia", zijn veertigsten jaardag vierende, werd door dit muziekgezelschap een serenade gebracht. Ook de werkende leden van de zangvereeniging >Excelsior", waarvan genoemde heer eveneens direc teur is, bleven niet in gebreke dezen een bewijs van waardeering te geven. Bij de vele veranderingen en verbeteringen, die in den laatsten tijd in den toestand van vele werklieden zgn gekomen, heeft men één rubriek werklieden vergeten, n.l. de wegwerkers of kanton- niere aan de rijks groote wegen. Deze personen worden benoemd door den ingenieur of den hoofd ingenieur met het toezicht op die wegen belast, en betaald door den aannemer van het jaarlijksch onder houd vau den weg. De aannemer verhoogt dus slechts de som, die hg voor onderhoud of vernieuwing noodig rekent met 350 of 400, de jaarwedde van den kantonnier. Deze toestand is niet gunstig voor den werkman, al was het slechts dat er nooit sprake kan zgn van pensioen, misschien zelfs niet van verzekering tegen ongelukken. Diezelfde werklieden aan de provinciale wegen zijn in gunstiger conditie. (Dit is althans voor Zeeland het geval). Zou het voor het rijk ondoenlijk zgn, om die werklieden, onder toezicht van ingenieurs en op zichters van den waterstaat, rechtstreeks uit de schatkist te doen betalen De kans op pensioen was dan niet voor hen uitgesloten, en voor de schatkist werd de eene directe uitgave vervangen door eene andere directe van gelijke grootte. De gemeente Wemeldinge zal een van hare aantrekkelijkheden verliezen. De ontzaglijke benken bij het dorp worden gerooid. Enkele dier kolossale boomen had aan de bijlsnede 4,5 M. in omtrek. De heer J. L. van Poppelen, sedert 12 Febr. geschorst als gemeente-ontvanger van Hoedekens- kerke, is definitief ontslagen en tijdelijk benoemd is de heer G. J. C. Noothoven van Goor. Voor eenige maanden werd een jachtopziener, onder Kloetinge op surveillance zjjnde, een geladen geweer tegen de beenen gesmeten, zoodat dit geweer afging. De stroopers wisten te ontkomen. Dezer dagen echter zgn ze op toevallige wijze ontdekt. Ze zullen hunne straf niet ontgaan. Oosterland, 2 Maart. Na eenige voor bereidende vergaderingen werd hedenavond in het logement van den heer J. Bege eene druk bezóchte gecombineerde vergadering gehouden vau ingezetenen uit Ooöter- en Sirjansland: Het gevolg van eeD en ander is geweest, dat onze gemeente eene vereeniging rijker is geworden. Door de ijverige bemoeiingen van onzen nieuwen burgemeester toch, werd heden avond een varkensfonds opgericht. Het beste bewijs, dat aan een dergelijk fonds behoefte bestond, is zeker wel het feit, dat reeds een 70 leden zijn toe- Met algemeene stemmen werd tot voorzitter benoemd de burgemeester. Tot secretaris en penning meester werden gekozen de heeren J. Flohil en J. Zeijler, tot wegers de heeren J. W. Mathijsse, A. Kesteloo en C. Vrj verberg, terwijl als bode-keurmeester onze gemeente-veldwachter werd aangesteld. In eene vroegere vergadering waren voor Sirjansland reeds drie wegers benoemd, n.l. de heeren J. de Rijke, D. Hansen en D. v. d. Velde. Daar het aantal leden reeds zoo groot is en 't fonds bovendien door donateurs aanvankelijk voor den tijd van twee jaren financieel gesteund wordt, kunnen weals zeker aannemen, dat het fonds levensvatbaarheid genoeg bezit, om eenmaal een zegen te worden voor velen in den polder Ooster en Sirjansland. Drelschor, 3 Maart. Als eene bijzonderheid kunnen we mededeelen, dat door doctor Wortman met assistentie van de doctoren Sprujjt en De Lange, alhier eene vrouw is geopereerd, waarbij gewichtige lichaamsdeelen uit den buik, wegens kanker, ver wijderd zgn. De toestand van de patiënte, nu ongeveer 14 dagen na de operatie, laat niets te wenschen over. Het gevaar schijnt geheel geweken te zgn. Zierikzee, 4 Maart. In de Maandag 1.1. gehouden vergadering van ons Departement van Nij verheid werden in de eerste plaats eenige huis houdelijke zaken behandeld. Door den Secretaris werd voorlezing gedaan van zgn jaarverslag, waaruit bleek dat het leden-aantal in het vorige jaar klom van 48 tot 56, terwijl de Rekening en Verantwoording werd goedgekeurd met een woord van d3nk aan den Penningmeester voor zijn richtig en zuinig beheer in het afgeloopen gewichtige jaar. Op voorstel van het Bestuur werd besloten gebruik te maken van de door den Directeur van het Koloniaal Museum te Haarlem aangeboden gelegenheid, om te Zierikzee eene collectie fotografiën van Paramaribo, afkomstig van den heer Muller aldaar, ter tentoon stelling te ontvangen en deze tentoonstelling in het voorjaar te houden. Vervolgens werden de hoofdbeginselen van het wetsontwerp op de Kamera van Arbeid behandeld. Het door het Bestuur daaromtrent gedane pneadvies werd aangenomen. Debat lokte vooral uit de quaestie van de benoeming van den Voorzitter der Kamer, welke benoeming de heeren Vermeys, Callenfels en W. C. de Crane, wilden doen plaats hebben door de Kroon, op aanbeveling der Kamer van twee personen. Daartegenover werd door de heeren van Geuns en van der Werff het gevoelen verdedigd om de benoeming te doen geschieden door de Kamer zelve en ingeval de stemmen staken door eene juridische of administratieve autoriteit, aan welk gevoelen de vergadering hare adhaesie schonk. Na de pauze werd eene hoogst belangrijke mede deeling gedaan door den heer Dr. de Haas over de X-stralen van professor Röntgen. Spreker maakte zgn hoorders duidelgk, welke de wetenschappelijke beteeken is is van de ontdekking, die in zoo hooge mate de aandacht trok van de geheele wereld, in wélk opzicht de thans ontdekte stralen verschillen van de reeds vroeger bekende üTatóode-stralen, die hij door eenige fraaie proeven deed aanschouwen; hoe zij n.l., in tegenstelling met deze, niet door een magneet afwijken, en door de lucht en bepaalde stoffen doordringen. De laatste eigenschap is oorzaak geweest, dat hare ontdekking heeft geleid tot practische toepassingen van groote beteekenis, waardoor zij in zoo korten tjjd zulke vermaardheid verwierven. Het vermoeden bestaat, dat de ontdekte stralen zgn longitudinale aethertrillingen, maar daar dit volgens Röntgen zei ven slechts eene hypothese is zal omtrent de juistheid daarvan nog nader moeten blyken. De Voorzitter sprak namens de vergadering een woord van warme erkentelijkheid tot den Spreker voor zgn uitnemende uiteenzetting van de quaestie van den dag, waaromtrent hij voor zgn auditorium meêr licht had ontstoken. Ten slotte werd medegedeeld, dat het Rapport der speciale commissie, (bestaande uit de heeren Olivier, de Bruyne, Callenfels en van den Bout), omtrent het vrjjhandelstelsel, bij het Bestuur is ingekomen en in de eerstvolgend vergadering zal worden behandeld. Bij Kon. besluit is toestemming verleend aan den heer J. Barendregt Az., burgemeester der gemeente Zaamslag, om tot 1 Sept. te Terneuzen te wonen. Tot gemeente-secretaris en secretaris-ontvanger van het burgerlijk armbestuur te Zaamslag is be noemd de heer P. J. Wortman aldaar. Te Vlissingen werd Dinsdagmorgen een executoriale verkoop gehouden. N ïettegeustaande een heftige toespraak van den socialist Van der Veer werd toch door particulieren geboden en was spoedig het verei6chte bedrag verkregen. De verkooping liep kalm af. Zierikzee, 4 Maart. Gisterenavond werd alhier gehouden de derde en laatste Leesvergadering (in dit seizoen) van het Nutsdepartement. Voor de niet talrijk opgekomen leden trad als Spreker op de heer Keiler van Hoorn uit Dordrecht. Vóór de panze gaf Spreker eene novelle, getiteldeen vreemd soortig bruiloftsfeest, dat niet zeer in den smaak der aanwezigen viel, die zeker met genoegen be merkten dat na de pauze de Spreker geen gevolg gaf aan zijne mededeeling om deze verder voort te zetten. Als bijdrage gaf Spreker: eene ontmoeting van een oude kennis. Deze had zich toegelegd op de oogheelkunde en op sarcastische wijze deed de heer Keiler van Hoorn ons opmerken hoe sommige menschen zien, nl, met één oog, met twee oogen naar verschillende kanten, ja soms met vier oogen. Hierbij werden verschillende grepen in het men- scheljjk leven gedaan, ons herinnerende aan eene vroegere causerie van denzelfden Spreker, nl. een bezoek in een ziekenhuis voor maatschappelijke kwalen. FramjoiB De Reu te Nieuwvliet hoopt 16 Maait a.s. zijn lOOsten verjaardag te vieren. Hij komt nog dagelijks buiten, is helder van geest en kan nog goed eten. Een zonderlinge speling der natuur had te Ooltgensplaat bij eene koe plaats bij den landbouwer A. M. aldaar. Deze wierp nl. een kalf af met een menschenhoofd en geitenpootjes. Falb's weervoorspellingen: De eerste helft van Maart is rijk aan sneeuw: in de tweede helft zal deze niet voorkomen. Het weer is in de eerste helft voortdurend koud, in de tweede voortdurend warm. Van 1 tot 8 Maart: zeer koud weer met veel sneeuw. SMEEUW EU STORM. Berichten uit den Kankasus melden, dat de over groots massa's sneeuw, die bg de laatste stomen zijn gevallen, veel schade hebben aangericht. Het verkeer is bijna overal geBtremd. Vele huizen zijn door de stormen en de sneeuwmassa's vernield. Talrijke personen zijn bevroren. De Transkaukasiscbe spoorlijn zal met den inval van dooiweer versperd zgn. In Hongarije, Zevenbergen, het noorden van Servië, Croatië, het gebied van Triëst en van Noord en Midden-Italië hebben hevige stormen gewoed, gepaard gaande met een vinnige koude. In de om geving van Becskerek in Hongarije heeft de storm zulke hoeveelheden zand uit de poestavan Deliblat overgevoerd, dat verscheidene plaatsen daaronder letterlijk bedolven werden en spoortreinen in het drie meter hoog opgejaagde zand zijn blijven steken. Terwijl Berlijn de geheele maand Februari vrij van sneeuw was gebleven, is de burgerij Vrijdag morgen verrast door zulk een sneeuwval, dat het tramverkeer hier en daar moest worden gestaakt. AanbestedingenVerkoopingen enz. Ten overstaan van den Notaris De Ronde Bresser werd op 2 Maart te Goes verkocht: 1°. een huis met erf voor 1704 aan A. Verburg te Kloetinge; 2°. 1260 c.A. tuingrond voor 614 aan G. Reijers te Goes; 3°. 863 c.A. tuingrond voor ƒ614 aan C. Kaulse4°. 49 A. tuingrond voor 1888 aan N. de Jonge te Goes; 5°. een hoefje met 2 H.A. 10 A. 50 c.A. bouwland en 2540 c.A. tuingrond voor 3145 aan M. Verbeem te Goes; 6°. twee woon huizen met tuin voor 1710 aan W. Duvekot te Goes. Verkooper van een en ander M. de Dreu. Cortgenc, 3 Maart. Heden werd door het BeBtuur van den Calamiteuzen »Anna-polder" ten gemeentehuize aanbesteedDe uitvoering van buiten gewone werken tot dijksverbetering aan de water- keering van genoemden polder. Ingeschreven was door: J. L. Geluk, Tholenf 16,995 A. Guliker, 17,500 B. A. den Exter v. d. Brink, Krabbendijke 20,500 P. Bezuijen, Duivendijke21,397 C. de Wilde Az., Kattendjjke 19,290 J. Hack, Oud-Gastel16,990 H. J. Romeijn, Burgh21,337 A. Prins Thz., Sliedrecht19,640 A. van Popering, Bruinisse 19,200 A. Korevaar, Hardinxveld en G. Sterk, Heukelom18,360 C. Bolier Cz., Bruinisse17,560 P. Sterk, Heukelom18,867 Joh. de Jonge, Biezelinge17,888 G. Bolier Gz., Scherpenisse 18,680 A. Fourdraine Az., Goes19,690 J. G. Zwets, Hardinxveld19,957 W. H. Zwets, 19,420 A. Dubbelman, Dordrecht20,452 Jac. Schepers, Rozendaal19,878,08 A. Schrier, Kolijnsplaat21,103 J. v. d. Plas, Hardinxveld 17,774 P. Zanen, Ammerstol17,390 P. J. Visser Pz., Hontenisse. 21,300 L. Brand Dz., Giesendam17,990 A. y. d. Straaten, Berg-Ambacht 18,490 Eén biljet was van onwaarde. Raming 21,550,72. Onder nadere goedkeuring is het werk aan den laagsten inschrijver, den heer J. Hack, gegund. Rencsse, 8 Maart. Ten overstaan van Notaris Mr. J. A. Bolle werd ten verzoeke van den heer J. van Klooster in de herberg van H. Blom publiek verkocht: een woon- en winkelhuis, staando in de kom der gemeente, voor 665, plus 10 onkosten. Staveilisse. Door het Gemeentebestuur alhier is publiek aanbesteed de levering van 210 M3. onderhoudsgrint. Inschrijvers waren de H.H.: A. O. Geleijns te Sommelsdijk i f 1,75s; Gebr. Verstraate alhier f 1,74L. Moerland alhier ƒ1,74 en J. Servaas te Colgnsplaafc f 1,69 per M3. Den laagsten inschrijver is de levering BECHTSZAK E 1%. Door het kantongerecht te Zierikzee zijn de na volgende vonnissen gewezen, wegens: 1°. Overtreding boterwet: C. d. J. te Brouwershaven, tot 25, subs. 10 dagen* 2°. Overtreding drankwet: A. T. S. te Bruinisse, tot ƒ50, subs. 10 dazen- 8°. Overtreding jachtwet: W. T. en M. T. te Haamstede, ieder tot 20 subs. 4 dagen; N. G. F. te Renesse, tot 10, subs. 8 dagen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1