Haagsche Brieven. Noordgouwc, 1 Maart. De maand Februari beeft zicb door bijzondere droogte gekenmerkt. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter heeft de neerslag in die maand Blechts 2,8 m.M. bedragen. Zierikzce, 29 Febr, Gisterenavond j.l. hield de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van de Ambachtsschool haar gewone jaarvergadering tot het vaststellen van de rekening over het af geloopen jaar en het uitbrengen van het verslag. Uit de mededeelingen van het Bestuur bleek, dat thans 34 leerlingen den timmer-, smids- en schilder cursus volgen en dat de Vereeniging zich in een steeds toenemenden bloei mag verheugen, zoo zelfs, dat men in de noodzakelijkheid zal komen opneming van nieuwe leerlingen te weigeren of tot uitbreiding van de localen over te gaan. Het Bestuur zal eerst bij het begin van den volgenden cursus in Mei a.s. kunnen nagaan of uitbreiding noodzakelijk is, maar werd op voorstel van den Voorzitter na eenige discussie reeds nu gemachtigd om, zoo het gewenscht werd, een leening ten hoogste groot f 1000 ad.8 ten laste van de Vereeniging aan te gaan. Blijkens de rekening wordt jaarljjks 2000 aan subsidie ontvangen, terwijl de contributie van deleden (ƒ2,50) en opbrengst van afgeleverd werk samen 299,20 opbrachten. In totaal werd uitgegeven f 2370,97, terwijl het batig saldo (noodig voor kasgeld) 945,735 groot is. Het ledental bleek met 8 verminderd te zijn en bedraagt thans OO. Naar aanleiding van dezen achteruitgang en het feit, dat de tentoon stelling van in den afgeloopen cursus vervaardigde voorwerpen betrekkelijk zoo Biecht bezocht was ge worden, stelde de heer J. Bal Cz. voor, om de Am bachtsschool zelve gedurende enkele dagen voor leden en belangstellenden open te stellen, opdat men van nabij de inrichting en den gang van het onderwijs zou kunnen nagaan. Naar wij vernemen heeft het Bestuur besloten, gevolg gevende aan dit denkbeeld, om de Ambachts school op Maandag 9 en Dinsdag 10 Maart voor belangstellenden open te stellen, telkens van 10 tot 12 en van 2% tot 4 uur, en zal dan tevens in hetscbilderlocaal een kleine tentoonstelling worden georganiseerd van dezelfde voorwerpen, die ook Vrijdagavond waren opgesteld en die werkelijk wel gezien mogen worden, omdat zij een duidelijk inzicht geven van den degelijken gang van het onderwijs. Zooals werd medegedeeld, heeft de Hooge Raad, een drietal personen, door den kantonrechter te Zwolle tot geldboete veroordeeld wegens het op verboden tijd zich bevinden in een koffiehuis, van alle rechtsvervolging ontslagen, op grond dat in de toegepaste bepaling der gemeentelijke verordening aan den burgemeester de bevoegdheid wordt gegeven om eene wijziging in den sluitingstijd voor koffie huizen te brengen, eene bevoegdheid welke alleen aan den Baad toekomt, zoodat de hierbedoelde be paling de verbindende kracht mist. Deze beslissing heeft zeer zeker verstrekkende ge volgen, die vooral de aandacht van de bestaren van plattelandsgemeenten verdienen en die een berichtgever der N. R. Gt. als volgt in 't licht stelt »In elke verordening, regelende het uur van slui ting van koffiehuizen enz., komt die nu door den Hoogen Baad veroordeelde delegatie van macht op den burgemeester of op burgemeester en wethouders voor. Met één slag zijn al die verordeningen vervallen, en kan ieder, zonder vrees voor eene bekeuring, rustig na het sluitingsuur in een koffiehuis blijven zitten. »Het gevolg zal wel moeten zijn algeheele af schaffing der bestaande verordeningen, want eeno bepaling omtrent het sluitingsuur, waarvan eene wijziging niet d3n bij wjjziging der verordening door den raad kan plaats hebben, levert in de praktijk onoverkomelijke bezwaren op. »Elke tooneelvoorstelling, elk concert, ja elke publieke vermakelijkheid, of vergadering zelfs, zal in grootere plaatsen te elf nnr en in platteland gemeenten te tien uur 's avonds moeten zijn afge loopen, op straffe eener bekeuring, want verandering van 't sluitingsuur, gesteld al dat het door den raad voor elk speciaal geval zoude kunnen geschieden zonder wijziging der verordening met al den admi- nistratieven omslag van dien des zeer zeker neen zou niet uitvoerbaar zijn, omdat de Gemeenteraad niet steeds vergaderd is. Zelfs waar dit in een enkel geval al gedaan zon kunnen worden, zou in den regel het reglement van orde een dadelijke behan deling van een dergelijk verzoek in den weg staan, zoodat de beslissing veel te laat zonde komen. »Tot welke verwarring en komische voorvallen de verdere handhaving van een verordening op het sluiten der koffiehuizen enz. dus in het vervolg zal kannen leiden, laat zich denken". Deelden wij kort geleden mede dat de firma wed. J. C. Dekker te Middelburg een petroleumtank zal plaatsen op het terrein van de Staatsspoor te Middelburg, thans is ook door nog twee andere firma's in Middelburg en Ylissingen daartoe ver gunning gevraagd. Niet minder dan zestig duizend Liter petroleum zal daar dan kunnen worden geborgen. De heer mr. J. H. C. Busing, secretaris der gemeente Ylissingen, is door burg. en weth. van Amsterdam benoemd tot commies aan de afdeeling financiën der gemeente-secretarie. Half Maart komt de heer Willem van Zuylen in Zeeland voordrachten houden. Uit Koewacht meldt men: Donderdag omstreeks acht nnr reden twee rijtuigen in woeste vaart door deze gemeente in de richting naar Belgiëeen oogenblik later werden op ongeveer 7 minnten afstand buiten het dorp 12 revolver schoten geloBt. De Belgische douanen De Geest en Allein hadden daar dienBt, hoorden de rijtuigen aankomen en riepen don voerlieden toe halt te houden; toen aan hun bevel niet werd voldaan, maakten zjj van hunne vuurwapenen gebruik. Het voorste rijtuig ontkwam aan de kogels en vervolgde met den bekwaamBten spoed zjjn wegden voerman van het volgende was echter een ander lot beschoren. Hjj werd door 2 kogels in den rug getroffen, terwijl zjjn paard een schot bekwam, dat doodeljjk was. Door den plotse- lingen stilstand viel de man uit het rijtuig, over het stervende paard heen buitelende. Hij bevond zich nu in handen der ambtenaren, die inmiddels toegeschoten waren; door een vlugge en krachtige beweging wist hij zich evenwel los te rukken en spoedde zich terug naar de grens. Zijn verwonding scheen dus niet van zeer ernstigen aard te zijn. Op de kar lagen 9 balen tabak, die een gewicht hadden van c. a. 500 K.G. De voerman, zekere S. B. van Hulst, werd nog dieozelfden avond naar zijn woonplaats vervoerd. Zooals gewoonlijk, bracht ook dit geval in de buurt van het Belgische grenskantoor heel wat volk op de been. (Af. Ct.) Als eene bijdrage tot het inwendige leven in sommige gemeenten, laten wij hier volgen een adres van een man, die zich, na een leven, gewijd aan de belangen zijner gemeente, door die gemeente miskend ziet. 't Luidt als volgt Aan den Gemeenteraad van E'iüegom. Verontwaardigd over het Raadsbesluit, vervat in uw schrijven van 29 Dec. 1.1., geeft ondergeteekende zich de eer, de navolgende opmerking te maken: Het billijkheids- en rechtvaardigheidsgevoel moet bjj den Raad al tot een zeer laag peil gedaald zijn, als men mij de terugbetaling weigert der 700, en zulks bjj het bewustzijn, het geld, op verzoek van burgemeester en gemeente-secretaris, aan de gemeente geleend is ter completeering der kas, ten einde die den destjjds nieuwbenoemden gemeente ontvanger, den heer A. M. v. d. Jagt, te kunnen overdragen. Geheel buiten weten, ook van mjjn destijds mede wethouder, den heer H. Mjjnders, zijn destijds verbalen van kas-opname en notulen van vergade ringen gemaakt, die nooit hebben plaats gehad, aldus is de fraude gepleegd geworden. Zal dat dan het loon zijn voor 40-jarige behartiging der gemeentebelangen? waarvan 25 jaar als oudste wethouder, vele jaren zelfs met een burgemeester, die óf buiten de gemeente, öf beschonken was, zoodat hij zich onmiddellijk na zijn ontslag onder cnrateele liet stellen. Steeds was ik de liberale partij toegedaan, maar ik tart u, anti-revolutionnaren of katholieken, djy thans de meerderheid des Raads uitmaakt en fcqï tegenwerkt, mij, in mijn 40-jarige loopbaan als lid van een raad, te wjjzen op eene door partijschap gedreven onrechtvaardigheid. Verschuilt ge u ook achter een schild waar de wet u niet treffen kan, ik zeg u: liever ware mij het geld ontstolen, dan op dusdanige wijze afgezet". Dat, mijne heeren, is Gode geklaagd en tot schande der bloeiende gemeente Hillegom. Verberg u niet langer achter het zoetsappig argument: >Wij weten niet, onder welken post eene dergelijke afbetaling te boeken", want Zijne Er- cellentie de Commissaris der Koningin heeft mg, bij zijn bezoek te dezer plaatse, gezegd: >Zonder medewerking des Raads kan ik er niets aan doen, met medewerking des Raads zou zulks wel te vinden zjjn". Openbare behandeling dezes verzoekende, verblgve ik, zonder eenige achting, (was get.) Hk. van Wateren. Door de Stoomvaart-maatschappij Zeeland" wordt een excursie op touw gezet met een van hare stoomschepen door het Kaiser Wilhelm-Kanaal naar Kiel, St. Petersburg, Stockholm, Kopenhagen en terug. Wordt de excursie verbonden met een uitstapje van St. Petersburg naar Moskou, ter gelegenheid van de kronings-feesten, dan zal de tocht plaats vinden omstreeks half Mei; zoo niet, dan in Juni. De geheele reis zal 18 tot 22 dagen duren. De mailboot »Koningin Wilhelmina" bracht Donderdagmorgen te Vlissingen 10500 kilo post, brieven en drukwerken aan. Dit gewicht, verdeeld over 461 zakken, is het grootste dat tot heden werd vervoerd. Bjj Koninklijk besluit is dr. H. Van de Stadt, directeur van de gemeenteljjke lioogere burgerschool te Arnhem, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Een zekere staat heeft twee legers, een voor het kleine moederland, waar gelukkig nooit, en een voor zijne overzeesche bezittingen, vele malen grooter, waar bjjna voortdurend oorlog is te voeren. En het leger in het moederland heeft 16 actieve generaals en het koloniale slechts 6. Is dat Nederland?!!! Op de boerderij van den heer L. Visser, te Beemster, wordt sedert eenigen tjjd het brongas voor verlichting en verwarming gebruikt. Met het gas van één wel verlicht men daar 5 vertrekken en den stal. Voorts gebruikt men het gas tot het koken van alle Bpijzen, het verwarmen van de melk, enz. Om een denkbeeld te geven van den verbazenden gasaanvoer, meldt men daarbij, dat de veertien pitten gedurende een half etmaal kunnen branden, zonder dat de lichtsterkte noemenswaard vermindert. Te Harderwijk heeft de penningmeester der vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Indische leger Kameraadschap en Onderling Hulpbetoon zich met een niet onaan zienlijk bedrag, bijeengekomen door bedragen van ingezetenendie dienen moesten om een eigen lokaal te huren, uit de voeten gemaakt. Op de markt te Gorinchem werd Maandag der vorige week o. a. een gezond nuchter kalf ver kocht voor 25 stuivers. T1SSCBEB1J-BEB1CBTEM. Bruinisse, 2 Maart 1896. Oesters. Verzonden van 28 Maart tot heden: naar Rotterdam, Amsterdam en 's Gravenhage, lste soort 22500 stuks 4045 per duizend; naar Londen was geen verzending, omdat de 2de soort slecht van visch is en daardoor geen aftrek heeft. In de putten en op de banken sterven veel oesters, wat wordt toegeschreven aan den weinig gevallen regen, waardoor het water te zout is. Mosselen. Verzonden per schuiten naar Ant werpen: bestemd voor de markt te Parijs, lste soort 1273 ton, prijs 2,50 a f 2,35 per tonbestemd voor Antwerpen voor den handel: lste soort 350 ton 2,30 per ton2de soort 210 ton k f 1,80 per ton; naar Mechelen en Brussel, 2de soort 312 ton k f 2,20 per ton. In België was veel aanvoer van zeevisch, dat schade doet aan den Mosselhande)naar Londen: 475 balen, lste soort, prjjs 2,50 per baal; naar Hull, Grimsby en Birmingham, 380 balen, 2de soort, prijs f 2,20 per baalnaar Rotterdam en Amsterdam 182 ton, 2de soort, prijs 2 per ton. Mosselzaad. Aanvoer door 4 schuiten 60 ton, prijs f 0,75 per ton. De Mosselzaadbank vóór Bruinisse is afgevischt, zoodat de aldaar wonende visschers, zoodra het wéér zulks toelaat, de mosselbanken van de Zuiderzee en die van Enkhuizen en Wieringen zullen moeten bezaaien, in de hoop dóór nog iets te vinden. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. DIrksland, 28 Febr. Het verbouwen en inrichten van een heerenhuis alhier tot post- en telegraafkantoor met directeurswoning is aan genomen door den heer O. P. Tieleman te Melissant voor 5097; de hoogste inschrijver was de heer C. Tieleman te Melissant voor f 5555. Ten overstaan van den notaris Liebert werd op 28 Febr. te Goes geveild de hofstede >De Ver wachting" in de gemeenten Kattendijke, Wemeldinge en Kloetinge, ter grootte van 10 H.A. 70 c.A. Bouwland en 23 H.A. 54 Aren 66 c.A. weiland. De hofstede werd gekocht door de heeren O. de Wilde en P. K. van Daalen te Kattendijke voor 1405 per H.A. Totale opbrengst f 80521. Onkosten 81/, procent. Een woon- en winkelhuis in de Langekerk- straat te Goes is ten overstaan van den notaris Pilaar verkocht aan den heer Harmsen voor 3650. Onkosten 8% procent. Een woonhuis met erf, groot 1 A. 30 c.A., te Wemeldinge, werd door notaris Liebert geveild en verkocht aan A. Laven te Wemeldinge voor ƒ330. ■I Ë€T» X S g 1 14 E M. De arrondissements-rechtbank te Zierikzee heeft de zaak van J. Q. S.Mz., oud 20 jaar, arbeider, geboren en wonende te Poortvliet, thans gedetineerd in het huis van bewaring aldaar, beklaagd van meineed, verwezen naar de openbare terechtzitting, met bevel tot gevangenhouding. Aan beklaagde is ambtshalve als raadsman toe gevoegd de heer mr. A. Moolenburgh, advocaat en procureur te Zierikzee. I Het bestuur der vereeniging tot bestrijding van knoeierijeil in den fcoteifllihÜfel meldt ons, dat Zater dag 22 Febr. voor het kantongerecht in Zaandam veroordeeld zijn wegens overtreding der boterwet: L. Holstvoogd, W. Zwart, H. Ero, P. Ouwerijk, allen 5 boete; en op 28 Febr. voor het kanton gerecht Alfen a/d. Rgn, M. van den Hoek, ƒ6 boete, M. Tom, 6 boete, P. Oudshoorn, 6 boete, O. Koog, f 10 boete. Bij bovenstaande personen werden monsters door onzen ambtenaar genomen. B E B k M IE1 W H. De heer A. Stejjling, predikant bij de gecombi neerde Geref. gemeenten te St.-Laurens en Gapinge (gem. Vrouwepolder), heeft het beroep naar diezelfde gemeente te Axel aangenomen. De Generale Synode van de Geref. kerken in Nederland, dit jaar te Middelburg te bonden, zal worden geopend op Dinsdag 11 Augustus. Ds. D. P. M, Graswinckel, pred. bij de Horv. Gem. te Amersfoort, herdenkt 3 Maart a.s. den dag, waarop hij vóór 35 jaar het leeraars-ambt te Zalk aanvaardde. Van af 1868—1871 was Z.Eerw. pred. bij de Herv. Gem. te Zierikzee. Volgens achterstaande advertentie zal te Zierikzee eene tweede Herv. Jongelings-Vereeniging worden opgericht. Wjj kunnen niet anders dan dit voornemen betreuren, omdat hieruit bljjkt, dat die jongelingen vergeten de oude Vaderlandsche spreuk: „Eendracht maakt Macht". Het plan tot vergrooting der kerk van de Ned. Herv. Gemeente te Bruinisse is weer iets nader tot zijne uitvoering gekomen. Voorloopig toch is een ontwerp van een bouwkundige uit deze gemeente aangenomen. Alvorens echter een definitief besluit te nemen, zal het ontwerp aan het oordeel van een deskundige in kerkenbouw worden onder worpen. <7F«TE II u IJ S. Voor den nieuwen cursus (1 April 1896) der Rijksnormaallessen te Zierikzee hebben zich aan gemeld 27 adspiranten, zijnde: 7 voor de voor bereidende klasse, 18 voor de eerste en 2 voor de tweede klasse. 's-gravenhaqe, 29 Febr. 1896. We hebben in de afgeloopen week meer hanen hooren kraaien dan tot dusver in ons geheele leven en dat, nota bene, in den Haag, waar toch wezenlijk geen hanen ontbreken, daar het de baker mat is van alle politieke weerhanen. Het was me een leven als een oordeel in den Dierentuin, een concert van hanengeschreeuw, dat in kracht en in timbre van geluid kon wedij veren met de prach tigste concerten die in deze inrichting des zomers en des winters worden gegeven. Drie dagen lang, achtereen, zonder oponthoud, verkondigden daar inlandsche en vreemde hanen aan hun lot- genooten onder het pluimgedierte de genoegens die zij smaakten om in een soort van kooi van eenige decimeters lengte, breedte en hoogte te worden tentoongesteld ten believe van bet geëerd publiek. Avieultura, de vereeniging die deze ten toonstelling op 't getouw zette, had plezier van haar werk. Zalen en nogmaals zalen vol kippen, hanen, eendvogels, ganzen, vogels, op tafels soms twee of drie hokken boven elkaar. En om de lieve beestjes nog meer genoegen te geven had de commissie er voor gezorgd dat zij, althans de dames en heeren van het kippengeslacht die in de onmid dellijke nabijheid waren geplaatst, eens zouden zien hoe zij er zelf zouden uitzien, als zij eenmaal ge plukt en gedood, gereed worden gemaakt om aan lekkerbekken te worden voorgezet. Een poelier had een inzending staan van puike waar op schotel, die binnen de drie dagen reeds verorberd was. De kippen kunnen dus tevreden zijn en Avieultura ook, want de kippen hebben haar geen windeieren gelegd, wat anders toch ook licht had kunnen ge beuren, daar de beestjes waarlijk niet zich aan kalk konden vergasten. Ruim 5500 bezoekers in drie dagen is geen kleinigheid in een stad als den Haag, waar zooveel te zien is en waar op 't oogen blik zelfs een andere tentoonstelling ge.op.epd is, de bekende Singer-tentoonstelling van borduur werk op de machine vervaardigd die geen cent koet aan de bezoekers. Opmerkelijk is het ver schijnsel en kenmerkend voor den Haag, dat in den Dierentuin do twee eerste dagen, toen de toegangs prijs 1 en ƒ0.50 was, slechts enkele honderden per sonen waren te vinden om dien prijs te betalen, terwijl do vorige Zondag, toen 25 cents werd gevorderd voor Dierentuinleden zelfs maar 20 cents er 5000 personen het kwartje offerden. Trouwens die eigenaardigheid van de Hagenaars om gaarne overal bij te zjjn, mits het goedkoop zij, is reeds lang bekend. In 1888 bij de groote tentoonstelling in de Koekamp werd reeds de ervaring opgedaan dat alleen op de dagen, bIb de entrée zeer laag, op 10 cents, werd geBteld, het publiek binnenstroomde en de verkoopers er goede zaken maakten, terwjjl bjj hoogere prijzen de zalen leeg bleven. Een kwartje voor de kippen was dus eigenljjk nog te veel. Het is intusschen aardig waar te nemen hoe zelfs in een groote stad veel belangstelling bestaat voor pluimvee en hoeveel mensehen er verstand van hebben. Ge hadt die gesprekken eens moeten hooren, die getuigden van de veelomvattende kennis van burgerlui en heeren van het kippenleven. Ge zoudt zoo denken dat men in den Haag, waar het gros waarlijk niet met de kippen naar bed gaat of er mede opstaat, niet zooveel van de zaken af wiBt. Goeden morgen, het is mij nu duidelijk geworden, dat de kippeneultunr de meest beoefende is in de residentie, zelfs in die mate dat de fabrikanten, die met broeimachines op deze expositie ter markt stonden, geen banden genoeg hadden om hun prospectussen rond te geven en ik er een hoorde verklaren dat hij zijn toestellen, hier vertoond, verkocht had en geen bestellingen voor eerst meer aannam. Zou die liefde voor de fokkerij van kippen ook voortspruiten uit de toenemende behoefte aan goede eieren als versterkend voedsel voor de Hagenaars, wier physieke krachten beginnen te verzwakken? Ik durf het niet beweren, maar stellig mag Avieultura big zijn met haar succes, te grooter nu de Koninginnen de tentoonstelling hebben bezocht en zich niet ontzien hebben rond te loopen tusschen het kakelend gedierte. Toch waag ik de veronderstelling, dat als men de dieren zelf had kunnen intervieuwen, het tegenwoordig al meer en meer in gebruik komende stelsel van heeren dagblad verslaggevers om Imlommen te vullen zonder nieuws, zij jjunne verwondering zouden hebben 'te kennen gegeven dat ae Vereeniging vóór' Dierenbescherming, die zich varkens, honden en paarden aantrekt, zoo weinig notitie neemt van het pluimvee, dat door ruwe handen vaak alles behalve netjes wordt aangegrepen, in een zak of mand geduwd met tal van lotgenooten en be handeld als beesten. Hadden al die dieren zulke scherpe wapenen als de vechthoenders, menig pluimgraaf zou al lang het leven er bij hebben ingeschoten. Een andere aangelegenheid interesseert op dit oogenblik zeer velen in den Haag, de vraag name lijk of we den aanstaanden zomer wel behoorlijk het strandgenot zullen kunnen genieten. Wat is de zaak Het grootsche werk van den strandboulevard, den steenen muur langs het strand, die, als hjj gereed is, de badplaats zal moeten stempelen tot een der fraaiste van Europa, eischt stellig gedu rende den aanstaanden zomer, maar misschien ook nog het daarop volgende jaar, zooveel werk en zooveel plaats, dat de dames en heeren die van de baden gebruik maken, dit niet meer zullen kunnen doen in de nabijheid van het Kurhaus, maar tjjdeljjk zullen moeten worden verschoven" tot het Oranje- hötel, een heel eind van het Kurhaus af. Zoo'n strandmuur, die maar eventjes ruim 5 ton zal kosten, moet toch gebouwd wordöD, en ofschoon alle maat regelen zijn genomen die mogelijk waren, is het toch duidelijk dat voor aanvoer en berging van materiëel en voor het werk zelf, zooveel strand- en duinruimte noodig zullen zjjn, dat de bezoekers wel zullen doen een eindje uit de buurt te blijven. Nu is het strand voor het Kurhuis in erfpacht uitgegeven aan de directie ten behoeve van de baden, maar het gemeentebestuur heeft de directie weten over te halen voor een of twee jaar dat gedeelte strand uit de pacht te nemen en te ver vangen door het verder liggende deel voor het Oranje- hótel, waarvoor de directie echter 5000 vraagt omdat zij een pad daarheen moet maken en al hare strandinrichtingen moet verplaatsen. Nu dit acht ik niet geheel onbillijk, al is de som vrij hoog. Maar wat ik nu wel zou vreezen, dat is de invloed, die dit historietje op de badplaats zal uitoefenen. Reeds is in 't buitenland verkondigd dat het badseizoen wegens den bouw van den muur Biecht zal zijn, wat de directie van het Kurhaus wel heeft tegengesproken, maar wat, naar ik vrees, big ken zal niet voor tegenspraak vatbaar te zijn. Bovendien zal de afstand naar de nieuwe standplaats der badkoetsen velen hoogst onaangenaam 2jjn, tenzij de directie van de Haagsche tram besluite met de electrische tramwagens het publiek vlak bij het OraDjehötel te brengen. Het is anders hoogst onaangenaam vóór een bad een klein kwartiertje door een brandende zon te moeten loopen. Het levendig gezicht vóór het Kurhaus op het strand zal nu ook gemist worden. Het Oranjehótel zou er zijde bij kunnen spinnen, maar dit hótel stelt zulke hooge eischen van de beurzen der bezoekers, dat slechts weinigen daar een beschuttend dak zullen kannen vinden. Ik hoop waarlijk dat deze strand muur niet de badplaats een knak zal geven, want dat die muur de dood is voor de visscherij, dit is zoo goed als zeker en men gelooft in de vissehers- kringen dan ook al vrij zeker dat men naar elders zal moeten verhuizen. Alle adressen en noodkreten zjjn dusver onverhoord gebleven. De gemeente zwijgt, do Staat laat niets van zich hooren en het beroep op de Regentes schijnt ook nog niets te hebben geholpen. Het strand eigendom van den Staat wordt onttrokken aan zijn natuurlijke bestemr ming, naar het heet om het land te beschermen, maar volgens de meening van anderen omdat men de visschersplaats wil doen vergaan. Een Scheve- ninger, nog wel een dokter, heeft er honderden guldens voor over om bijna dagelijks de couranten met advertentiën te vullen, waarin hij opkomt tegen de onverstandige wijze, waarop het visschon van schelpen wordt toegelaten, waardoor het strand in kracht afneemt en de dninen verzwakken. Wan neer men daartegen beter had gewaakt, zou geen strandmuur noodig zjjn geweest. Het ia moeiljjk voor leeken hierin te beslissen, maar dat in deze geheele quaestie op allerzonderlingste wjjze iB ge handeld, is voor ieder duidelijk. Ik sprak daar van Staat en eigendom. Onwille keurig brengen mij die woorden in herinnering de rede, die de Amsterdamsche heer Treub eenige dagen geleden bier heeft gehouden voor heeren candidaat-notarissen. Het kan voor die heeren misschien zeer nuttig en onderhoudend geweest zjjn mr. Treub te hooren, maar toch moet ik eerljjk bekennen niet te begrijpen hoe het mogelijk is met zooveel omhaal en geleerdheid zoo weinig te ver tellen. Mr. Treub die radicaal is, wil den Staaf krachtiger doen optreden dan volgens zijn z,eggen de liberalen wenschen, maar weer niet zoo krachtig als de sociaal-democraten, die alle eigendom gemeen willen maken. Hjj wil dat de Staat gelijke voorwaarden stelle aan allen voor ontwikkeling, opdat, volgens de natuurwetten, de sterksfen kunnen overwinnen. Maar komt men dap niet ten slotte terug tot de oudste toestanden, waarin de sterkste de machtigste was? Of physieke dan wel geesteskracht de motor is maakt eigenljjk weinig verschil, daar in den atrjjd om 't bestaan de geest zich ook juist spitst op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 2