ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 29 Februari 1896. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmeriiaTransvaal, Indië ena. veraending eens per weekf 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6736. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 3© Ct«. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot de» Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" KADASTER. Opneming Terreinsveranderingen. De BURGEMEESTER van Zierkzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Landmeter van het Kadaster, belast met den velddienst, bij gunstig weder, in het begin van de volgende maand, zijne eerste rondreis in deze gemeente zal aanvangen, tot het opnemen van alle terreinsverande ringen, die eene wijziging in de kadastrale stukken ten gevolge hebben. ZtERiKZEE, den 27 Februari 1896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMELTS. Nederland. Heerenvcen25 Febr. Toen M. Li eiker hedenmorgen om 6 uur wakker werd, vermiste hij zijn vrouw. Dadelijk verliet hij het bed, en zag dat hare bovenkleeren en sehoenen nog aanwezig waren. Onverwijld begaf bij zich naar de nachtwacht, om te vernemen of deze haar ook gezien had, maar te vergeefs. Den geheelen dag ging men zoeken, totdat iemand uit Bovenknijpe mededeelde, dat hij heden ochtend, vijf uur ongeveer, een vrouw daar had gezien in nachtgewaad. Dadelijk begaf M. L. zich op reis en het gelukte hem haar op te sporen bjj hare zuster te Oudehorne, 2'/o uur van Heerenveen, waar zij hedenmorgen bijna verkleumd om 7 uur was aangekomen. Nadat zij van hare noodige boven kleeren en ook van schoeisel was voorzien, begaf zij zich weer met baar man naar de echtelijke woning, die ze 's avonds elf uur bereikten. Opmerkelijk is het, dat zg zich er bijna niets van herinnert, dat zij de woning in hare onderkleeren heeft verlaten en naar Oudehorne is gegaan. Als men nu weet, dat ze over wel twintig gevaarlijke draaien, die over de wijken liggen, is gegaan, dan is het zeker een groot wonder, dat haar geen ongeluk is overkomen. Men beweert, dat zg slaapwande laarster was. Amsterdam, 27 Febr. De zeemeeuwen trekken bij deze felle koude weder stadwaarts, om aan grachten en pleinen haar aas op te duiken. Vóór een perceel aan de Heerengracht had een bot- boertje zij a kar met spiering een oogenblik onbeheerd laten staan, 't Boertje was in-koud, zijn wangen en handen waren blauwrood, het stompje pijp dreigde van zijn beverige lippen te gigden geen wonder dat het hart van de keukenmeid der bewuste woning door medelijden getroffen werd en zij het boertje binnen noodigde, om eventjes een »bakkie" dampende koffie naar binnen te slaan. Nou, zoo'n »voerinkie" teek het hoertje, en loet wellust slurpte fiij het verwarmende vocht»Nou, nogmaals dank hoor, hoe hiet"Verder kwam hij nietmet gapenden mond en ontsteltenis in het oog zag hij, hoe een zwerm meeuwen krgschend zijn laatste spieringen in triomf medevoerdenEn dat nog wel onder de oogen der politie 1Wat heb je nou aan zoo'n politie, hè, die niet eens een kar met onbeheerde spiering beschermen kan 's Oravenhage, 27 Febr. Tweede Kamer. Heden werd voortgezet de beraadslaging over de personeele belasting. Na eenig debat heeft de Minister van Financiën overgenomen het amendement der Commissie van Rapporteurs om de belasting voor huisbewaarders en huisbewaarsters te stellen op f 10, een recht slechts éénmaal verschuldigd, wanneer die dienst aan gehuwde lieden is toevertrouwd, en ook het voorstel-Bouman om, gelijk thans, voor eiken jager uitsluitend voor de jacht dienende, f 18 te heffen. Bij de algemeene beschouwingen over den grond slag paarden verzekerde de Minister aan den heer Schepel, dat het gebruik maken van landbouw- paarden bjj dwingenden nood zooals bv. het door den boer halen van den doctor, evenals dusver vrij gelaten zal zijn. De vrees van den heer Schepel, dat ten opzichte der rijtuigen oneerljjkheden zouden ontstaan, deelde de heer Van Dedern evenmin als de Minister, die rekende op een gezonde toepassing. Op art, 29 stelden de beeren Schepel en vier anderen voor, het door het ontwerp naar het aantal paarden voorgestelde opklimmend belastingbedrag te veranderen in een vaste som van 25 voor elk paard. De eerste voorsteller beval de wenschelgkheid tot verlichting van den landbouw en het belang der paardenfokkerij als gronden aan. De heer De Beaufort (Wijk) duchtte van het cijfer der Regeering geen nadeel. De Minister stelde de ontheffing van den landbouw bij andere bepalingen dezer regeling in het licht. De heer Van Dedem ondersteunde het amendement, omdat^de Regeering reeds door subsidiën de paarden fokkerij bevordert en bijgevolg de vermeerdering van bet aantal paarden niet moet tegengaan. De heer Pijnappel verdedigde de kleine progressie in de paardenbelasting, die het gebruik van weelde- paarden niet zal verminderen. Aan bet einde der discussie trokken de voor stellers echter hun amendement in, gelijk mede dat hetwelk nog verdere vermindering beoogde voor paarden van doctors, rijtuigverhuurders en paarden- koopers. De heer Van Borssele stelde voor, het privilege van verminderde belastingen voor de paarden van practiseerende geneesheeren te doen vervallen, als grond o.a. aanvoerende de kolossale rekeningen, die de doctors ten plattelande aan hunne patiënten in zenden, rekeningen, die, vreesde de heer Van Delden, nog hooger zullen worden bij opvoering der belasting (gelach). Ook de Minister bestreed het amendement, ook omdat anders het rijden der doctoren buiten hun beroep vrij is, niet of hoogst moeilijk ware te belasten. Ook de heer Van Borssele trok zijn amendement in. Het amendement-Rutgers c.s., om te bepalen dat de grondslag belasting op de rijwielen nader bij de wet zal worden geregeld met de bedoeling, dat als de Minister later een afzonderlijke wet mocht voor stellen, de grondslag rjjwielen in het personeel aal vervallen, werd door den Minister van Financiën overgenomen. Op de vraag van den heer Veegens aan de Regeering of nu de voortzetting van de schriftelijke gedachten wisseling over de kieswet ook zal afhangen van de beslissing dier rijwielbelasting, verklaarde de Minister Röell, namens de Regeering, dat al of niet aanneming van het amendement-Rutgers^ de voortzetting van het schriftelijk debat over de kies wet geen uur zou behoeven te vertragen. De heer Borgesius bleef niettemin den vorm van het nieuw artikel 3Sbis afkeuren. Het werd aan genomen met 42 tegen 31 stemmen, zoodat de rijwiel- belasting, 't zij als onderdeel van het personeel of afzonderlijk, nader zal worden geregeld. Volgens den Haagschen kroniekschrijver van de Nieuwe Groninger Courant verkeert men ook na de wijzigingen, die do minister van Financiën heeft aangebracht, nog in het onzekere over het lot van het Ontwerp-Personeele Belasting, en de pessimisten zien 't zaakje nog altijd erg kwaad in. Iemand, die gewoon is in de couloirs der Kamer goed te luisteren, verzekerde den correspondent, dat de neuzen geteld zijn en behoudens onverwachte front-veraode- ringen, het wetsontwerp met een stem of 2, 3 zou worden verworpen. De toestand van den heer Fransen van de Pntte blijft steeds dezelfde. De nestor der Tweede Kamer, generaal van der Schrieck, is sedert eenige dagen zeer ernstig ongesteld. De heer Seret, lid der Tweede Kamer, heeft ontslag aangevraagd als kapitein der artillerie. Een telegram van H. M. de Koningin-Regentes aan President Krüger luidt als volgt: Staatspresident Krüger, Pretoria. De Koningin en ik zenden door consul Amsterdam bijdrage 100 pond voor slachtoffers ramp Johannes burg en verzekeren u Hoogedele onze oprechte Emma. Het antwoord van President Krüger aan H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes luidt als volgt: »Ik betuig Uwe Majesteiten namens mij zei ven en mijn volk mgn hartgrondigen dank voor Uwe sympathie in bet lot der ongelukkigen, wier rouw en smart door deelneming als deze, waar de daad gekoppeld wordt aan het woord, zoozeer zullen worden gelenigd. Pretoria, 26 Februari 1896. Paul Krüger". Borssele. Aan den gemeenteveldwachter M. Karelse is, na ongeveer 22-jarigen diensttijd, op zijn verzoek, met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag als zoodanig verleend. Ierseke, 27 Febr. In de vergadering van Woensdagavond van de handboogschutterij »St. Bastiaan" werd rekening en verantwoording gedaan over 1895. De inkomsten bedroegen f 179,52 en do uitgaven f 151,98*, zoodat er oun batig saldo was van f 27,585. Ook werden de statuten vast gesteld, waarop de koninklijke goedkeuring zal gevraagd worden. Met ingang van 1 Maart a.s. is de conducteur der brievenmalen J. Verstelle, van de lgn Vlissingen- Breda, wegens uitbreiding van personeel benoemd tot assistent aau het postkantoor te Middelburg. Staventsse., 27 Febr. Hedenavond werd alhier de laatste wintervergadering met dames ge houden der vereenigiog >Nut en Genoegen". In zake de afdeeling Kinderfloralia", waarmede de vereeni- ging verleden zomer een proef nam, die zeer gewenschte resultaten opleverde, werd door de leden besloten, deze proef dit jaar te herhalen, op eene wijze, nader te regelen. Voor een groot publiek, waaronder een rijke damesschaar, trad als lezer op de heer Jac. Z. Risch van Scberpenisse, die o.a. eene boeiende eigen pennevrucht, getiteld Voerman Pieter Joris", ten gehoore bracht. Verschillende bijdragen en zang, door dames en beeren, deden den avond gezellig en nuttig passeeren. Zierikzec, 28 Febr. Gisterenavond werd in het Huis van Nassau" alhier eene vergadering gehouden der Liberale Kiesvereening, onder voor zitterschap van den heer J. A. de Bruyne. Acht en twintig leden waren tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering werden gelezen door den waarn. secretaris jhr. A. 0. Röell en daarna goedgekeurd. De voorzitter brengt, ook namens zijne mede bestuursleden, den dank aan de leden voor het hun geschonken vertrouwen. Hg hoopt dat het nieuwe Reglement moge bevorderlijk zjjn tot bot wekken van nieuw leven in de Kiesvereeniging. Een drachtige sameu werking (zegt spr.) moge strekken tot bloei der Liberale Kiesvereeniging in dit uit sluitend liberale district. Uit gedane mededeeling blijkt, dat als volle leden zich hebben aangemeld 96 personen, terwijl tot de afdeelingen A en B resp. 4 en 3 personeu zjjn toe getreden. Daar echter nog vele reglementen in omloop zijn, is het juiste getal leden nog niet op te geven. Uit de rekening van het vorig Bestuur (van 1 Maart 1895—1 Jan. 1896) blijkt, dat deze sluit met een goed slot van f 60,84s. Voorzeker een resultaat, waarin weinig kiesverenigingen zich kunnen verheugen 1 Ter aanvulling van het bestuur worden als leden daarvan gekozen de HH. C. J. Bethe en L. Koopman. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur voor nemens is spoedig twee vergaderingen te houden van afdeeling A. In de eerste zal als spreker optreden de heer A. Bouman, lid der Tweede Kamer voor Harlingen, die behandelen zal ons Belastingstelsel, terwgl in de tweede het programma der Liberale Unie zal worden besproken. De vergadering wordt daarna gesloten. Bij kon. besl. is aan den heer J. A. Fokker, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart a.s., eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Tholen. Bg Kon. besluit is aan W. Versluis of Versluys, gewezen cipier van het huis van bewaring te Oost- burg, verleend een pensioen ten laste van den Staat vau 252 's jaars. Met ingang van 1 Mei a s. zgn benoemd tot Binnenvader en -moeder in het Ger. Burgerweeshuis te 's Hertogeubosch de heer C. van der Graaff (on derwijzer) en echtgenoote te Scherpenisse. Tot sub-ontvanger der accijnzen te Zaamslag is benoemd de heer P. J. Wortmaa. Heden (Vrijdag) zal in Nederland eene gedeel telijke maansverduistering plaats hebben. Zg is be gonnen 's av, 6 u. 34 m. en eindigt te 9 u. 33 m. Deze week werd uit Middelburg te Rotterdam aangebracht J. S. uit Ierseke, die door de rechtbank te Middelburg wegens bedelarij veroordeeld was tot opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van drie jaar, en die Woensdag is getranspor teerd. De bedelaar werd in het bezit gevonden van ongeveer f 250. To Bergen-op-Zoom is een Vereeniging opge richt ter bevordering van de belangen der Zeeuwsche Oester-industrie. Zij zetelt te Ierseke en tracht haar doel o. a. te bereiken door ieder lid door raad en voorlichting zooveel bchulpzuam te zijn als met de belangen der andere leden bestaanbaar wordt geacht. De vereeniging is opgericht voor 25 jaar, in te gaan als de koninkl. goedkeuring zal zgn verkregen. De leden moeten zijn hoofd- of mede-bestuurder eener Zeeuwsche oestercultuur-onderneming en betalen f 5 contributie. Dat het nog niet allen menscben slecht gaat, bewgst de door den heer Rössing in het Nieuws van den Dag medegedeelde bijzonderheid, dat den socié- taires van den schouwburg >Frascati" te Amsterdam aan het begin dezer maand behalve hun appointe- ment 1200 procent winst werd uitbetaald, behaald in ééne maand. Daar kan geen enkele speculatie tegen op. Man en vrouw één! Te Rijswijk (tegenover Wijk bij Duurstede) wordt een hoofd der school gevraagd, bij-acten gewenscht, op een salaris van f 700 en f 75 vergoeding voor vrije woning. Onder de 35 liefhebbers bevond er zich één, die, boewei alleen de hoofdacte bezittende, zich aan den burgemeester ging presenteeren. Toen deze den sollicitant opmerkzaam maakte op het gemis van bij-acten, antwoordde die: »o, dat hindert niet, die heeft mgn aanstaande vrouw!" Te Eexta heeft een treurig geval vau bloed vergiftiging plaats gehad. Een dienstbode van een landbouwer kreeg, door zich aan een spijker te schrammen, een zwerenden vinger. Weldra werd de pijn zoo hevig, dat zij haar dienst moest ver laten, om bij hare moeder te worden verpleegd. Reeds den volgenden morgen bezweek de ongelukkige aan bloedvergiftiging. Er schijnt een ernstig geschil gerezen tusschen generaal Booth en diens zoon, die de leider is van het Heilsleger in Amerika; deze heeft zijn ontslag genomen. Men vreest een scheuring in het Heils leger der Unie. Als reden wordt opgegeven dat kolonel Nicol, de vertegenwoordiger van generaal Booth, verlangd had dat kolonel Booth en zijn vrouw naar Londen zouden gaan en hem, Nicol, volmacht zonden geven om de geldelijke aangelegenheden van het leger te besturen. Booth Jr. weigerde naar Engeland te gaan, tenzjj zijn vrouw met de leiding der zaken in Amerika bleef belast; deze voorwaarde werd niet aangenomen. Een Fransch blad bevat een bericht over het vinden van gas in diepe waterputten in Noord- Holland. Daarbij maakt het de volgende opmerking: >Het is waarschijnlijk, dat deze gassen het in de buurt aanwezig zijn van petroleumlagen aanduiden, welker ligging nog onbekend is en misschien het voorwerp eener voordeelige exploitatie zouden kunnen zijn". Ook te Akkrum (Friesland) is brongas ontdekt in eene Norton-wel. Landbouw en Veeteelt. De hengst »Monaco" was gisteren (Donderdag) voor het eerst te Zierikzee. Door kenners werd het prachtige dier algemeen bewonderd en zeer aan bevolen voor 3-jarige afstammelingen van de »Pride of Burnbank". Als een groote zeldzaamheid meldt men, dat bij den landbouwer S. te Grijpskerke eene koe aan drielingen, allen welgeschapen telgen, het leven schonk. Moeder en kroost zijn welvarend. De Veldpost deelt het volgende middel tegon klauwzeer mede, dat een harer lezers proefonder vindelijk gebleken is. Men wascht den poot twee maal daags met witte terpetijn gedurende 2 dagen, daarna met bruine teer 6 dagen achtereen tweemaal daags. Na 8 dagen is de ziekte geweken. Het best is direct er bij te zijn. Boerenbond. In de Limb. Koerier vestigt de heer de Ras, lid van de Tweede Kamer, de aan dacht op de oprichting van den Nederlandschen Boerenbond. Hij schetst, hoe treurig in sommige provinciën de toestand van den landbouwer is en wijst eveneens met ingenomenheid op de bekeering van dr. Adolf Mayer van vrijhandelaaf tot pro tectionist. Waar nu van de Tweede Kamer bij haar tegen woordige samenstelling niets te hopen is, de stemming over de mofcie-Dobbelman heeft 't bewezen juicht de heer de Ras 't van heeler harte toe, dat eenige wakkere mannen in Gelderland het ini tiatief hebben genomen om, in navolging van den Duitschen Bauerverein", zelf de band aan den ploeg te slaan en te komen tot de oprichting van een Nederlandschen Boerenbond. Met zulk een ver eeniging zal de regeering in de toekomst rekening hebben te houden. De Nederlandsche landbouwers hebben het nu, meent de heer de Ras, in hun macht te toonen door daden, dat de nood groot is. Want laten zij den heer Schueren en zijn medehelpers in den steek, dan zullen de vrijhandelaars zeggen: >Ziet ge nu wel, aan een boerenbond is volstrekt geen behoefte, 't is dus met den landbouw iu Nederland zoo erg nog niet gesteld I" KËCIlTÜZikËiV. Zierikzee, 28 Febr. Door de Arrondisse- ments-Rechtbank zijn heden veroordeeld: le. I. J. M. H. Cz., molenaarsknecht te Poort vliet, wegens: le. mishandeling; 2e. mishandeling, gepleegd tegen een ambtenaar gedurende de recht matige uitoefening zjjner bediening; en 3e. weder- spannigheid, tot een gevangenisstraf van drie maanden 2e. O. V. en A, R., huisvrouw van G. V., arbeidsters te Ond-Vosmeer, wegens mishandeling te zamen en in vereeniging gepleegd, ieder tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis voor ieder; 3e. K. K., slagersknecht te Stavenisse, wegens mishandeling, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis 4e. L. B., arbeider te Brninisse, wegeDS mis handeling, twee malen gepleegd, tot ééne maand 5e. J. K., arbeider te Poortvliet, wegens mis handeling, tot f 15 boete, subs. 1 maand hechtenis 6e. C. van den H., arbeider te Dnivendijke, wegens diefstal, tot f 15 boete, sabs. 12 dagen hechtenis; 7e. E. M., schipper te Wemeldinge, bij verstek, wegens strooperij, gepleegd met behulp van een vaartuig, (weghalen van zand van een plaat in de rivier de Oosterschelde), tot f 3 boete, subs. 6 dagen hechtenis. Heden (Vrgdag) werd voor de arrond.-rechtbank te Middelburg behandeld de zaak contra I. le R. oud 18 jaar, werkman te Cadzand, beklaagd van meineed voor het Kantongerecht te Oostburg op 13 Januari j.l. Het O. M. eiachte tegen beklaagde 6 maanden gevangenisstraf. Do Rechtbank te Rotterdam heeft Donderdag F. O. Weinroth, zeeman van beroep, beschuldigd van moord op Cornelia Telgenkamp voor welk feit den 13en dezer door het O. M. 8 jaar gevan genisstraf was geëischt, vrijgesproken, daar noch het doodbrengen door verworging, noch het opzet om dat te doen, bewezen is. In de zaak tegen mevrouw Van Wermeskerken- Junius zijn Zaterdag te Haarlem 5 getuigen gehoord. De instructie duurde van 10 tot 4 uur. Maandag zijn de reehter-commissaris voor straf zaken mr. J. de Clercq van Weel, en de griffier, te Krommenie geweest om daar als getuigen te hooren den heer Van Wermeskerken, zijn huishoud ster, zgn dienstbode en twee veldwachters. KERKNIEUWS. Toezegging van beroep naar Dreischór is ge daan aan den beer J. van den Bergen, predikant te Varsseveld. Ds. P. de Buck te Oostkapelle heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Gapinge (gem. Vrouwepolder) bedankt. Door de laatst gehouden algemeene vergadering der Provinciale Zeeuwsche Afdeeling van de Neder landsche Zendingsvereeniging is tot lid van het Bestuur benoemd Dr. P. A. Klap, predikant te Oosterland. Naar men verneemt zou het voornemen be staan om de vacature van predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg, ontstaan door bet overlijden van Dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen, on vervuld te laten. Het getal predikanten zou daar door gereduceerd worden tot vijf, een aantal even groot als juist drie eeuwen geleden. Intusschen zijn reeds ruim 200 zitplaatsen in de verschillende kerkgebouwen door vrijzinnige lid maten opgezegd. Te Woerden is op bijna 89-jarigen leeftijd, na een kortstondig lijden, overleden Ds. T. J. Jansen Schoonhoven, sedert 1857 predikant der Ned. Herv. gemeente aldaardie onlangs (9 Januari j.l.) zgn 65-jarig ambtsjubilé vieren mocht. De overledene behoorde tot de oudste der in de Hervormde kerk dienstdoende predikanten. O B E B W IJ Voor de betrekking van hoofd der openbare school te Zaamslag hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. Saimenspraike tusschen en Stoffel Bieze. Jilles Kruke Lüf. Stoffel. Noe ek beoefte buurt om is mit je te praiten, et weer eit zoa lange moai ewist in ik zou wel zin in 't zaoien kriege. Ik Donderdag nai de stad ewist, espres om is op de tentoonsiellinge van zaoigrain te kieken. Jilles. Zoa, zoa, jie begint dan toch oak stilletjes is je oagen open te doen in te voelen dat je wat meer beoeften eit dan je overgroatvaoder. Stoffel. Jao man, ik noe al meer as eens ezie dat je mit veranderienge van zaoigrain meer opbriengste kriegt; noe mot ik zegge dat m'n ier onder Aimstie nog nie ard van 'tstal loape om dairan gevolg te geven, in dat viel m'n dan oak op, dat ze onder onze kanten nie reel arte voor 'de tentoonstellinge Hete blieken, want er was geen enkei monster van onze kanten inezonden. Mit plezier ek de mooie uutstallinge bekeke en ik mot het Bestier de eere geve die ze toekomme, want et zag er netjes in solide uut. De inzenders etoond dat ze belang stelle in den landbouw, want dair was veel moois in goeds. Ik kon 't dan oak nie laite om er is wat van te snoepen in van elk wat besteld, Jilles. Waire d'r veel monsters tentoonesteld Stoffel. Oir is man, 't was ij'ntelbair veel; ik meene dat er 96 medediengers waire in dan nog zoo'n overvloed van zaiden, die deur de zaidandelairs opesteid waire, 't was o, o, zoa inooil Jilles. Zou jie noe dienken dat je mit die veranderienge veel op zal schiete in meer in de bosse kriegt? Stoffel. Wel wis in drie. Vooreerst zal de opbriengste ligt 'n pair mud op 'tgemet meer weze in et koren iets beter van allooi, dan kan ik a.s. jair oak mcedienge op de tentoonstellinge in wairschieniik dairvan wat verkoape tegen een betere pries, wairdeur wat meer geld in de bosse, in wat meer moed in m'n korpus komt. Jilles. Jao man, dat eit beide veel wairde, want zonder geld beije 'n groaten wurm, in zonder moed beye aleel verloren. Stoffel. Jao Jilles, ik oirde dair oak nog praite over de iandbouwtoestanden in Amerika in Australië; ze zeide dat de boeren dair de terve voor vuuf gulden konne levere, in dan verdienden ze nog fasoenlik geld; dat komt omdat ze op die nieuwe gronden niks doe as zaoye en maoije, èrbeidsloon ze nie uuttegeven, in ze worre nie opegete van de belastingen Z03 as ier, dus je begriept wel, dat m'n vooreest ier geen dier koren zullen Dairom motte willie mar prakkezeere om veel opbriengste te kriegen, anders smelte m'n as de sneeuw voor de zonne aleel weg. Jilles. Kiek buurt, de zwaire lasten die raaike de boeren aleel doad in dairom kunne m'n niks meer verdraige. Stoffel. Dat oirde ik oak bespreke, in toe vertelden ze dat in Duutschland de boeren reel meer ulpe kregen as in Nederland; dair ze 'n voorschotbank van Riekswege, in iedere gemeinte is d'r 'n ofdeelinge van, in dan kuye tegen 2 pCt. dair geld leene, dat mot eel goed werke, in dat is ligt te begriepen, want as je die ouwe regelienge van 6 pOt. ier is naigait, dat is villen. Noe kuije et ier wel minder kriege, mar die voor tien jair zoo'n schuld tegen 6 pCt. op z'n aols ailde in nie of kon doe, die bluuft in die ouwe zonde rond ploetere in vindt dairin mit die slechte tieden 'n gewissen doad. Jilles. Eije in de stad nog over de kaoigelden oirt? Stoffel. De mensen waire al wat bekoeld, mar ik oirde dat et in die daigen van beraid 'n vreeselijke beroe- nnge ewist eit; aole mensen grepen nair de waipens, in d'r verbeeldinge waire de kanonnen an 't Luitje al opesteid in bie aol de poorten waire de boeren, suukerpeelossers in laiders mit peen gewaipend eposteerd, om bie et eeste sein los te branden in overeenstemming mit 'n pee-bombardement, 'n Oproeping van boeren, andelairs in burgers is er edai, om 'n bond op te richten ingeval de stad in stait van beleg kwam om mit mekaore dan andelend op te treeèn; m'n zeit dat er 40 kloeke mannen in dien bond toeëtree bin, die de belangen van het aolgemeen zulle elpe voorstai. Gelukkig de vroede mannen d'r dwailinge bietieds inezie, zoodat de vrede is weerekeerd in de goègemeinte weer in den dut ewiegd is. Noe oirde ik dat ze nog wel is droame over verkoap van boamen, mar dat schient zoa mar 'n dolle farmente, zegge ze, te wezen. Ik aode bie 't nair uus rieii, deurdat ik nog bie m'n gceelmaiker ju de Korte Nobelestraite most weze, m'n oage d'r op, mar dan mot ik zegge dat ze mit voordeel die boamen bie de Nobelepoorte wel tot zuiver konne maike, mar ieder z'n meugje docht ik. Jilles. Je kunt je eige dair oak niks van antrekke buurt, dan was je nooit 't eude. Stoffel. Da's wair, dat docht ik oak toe ik deur de stad liep. Oe gelukkig zei ik as ieder z'n eige potje kan koke in nie gedwonge is om aolerlei vuule lucht in te aidemen, want ik kwam op de ouwe aiven *n groatscbe daome tegen, in die ao zoo'n vreeselijke scherpe lucht bie d'r, dat et ondje ('twas 'n witten mit 'o zwart plekje an z'n kop) aoltied 'n ende van d'r of bleef op de wind, omdat et beestje de lucht nie kon verdraige; wel twintig uuzen varre was die luebt nog merkbair, 't was 'u soort van loddrijn, zeide m'n, die je bie Gudde kunt koape; noe 't is wat lekkers, in dat is noe bie de groate Juu et zoagenaimde odeur de roze, in klair de lune, zeiden ze m'n, mar ik zei: as m'n Griete zoo'n lucht bie d'r ao, dan leide ik ze 's nachts op den bleik in over dag ieng ik ze in den boam. De mensen zie nair de stank, de uutverkoapers kuije d'r van kenne, ze gai d'r aolemaile van kapot. De boeremeid, die uut de koeiestal komt, eit natuurlijker lucht bie d'r as die daomes. Jilles. Dat zal zeker weer 'n kostbair mode-artikel weze in as 't mar veel geld kost dan ruukt aoles lekker, dair kan Jan in aoleman nie an. Stoffel. Dat is wair, mar de meid nut de groato wienkel bie ons die stonk oak in 't verbiegain zoa bonse- lienkachtig, m'n Griete zei: dat was van reukzeepe, noe dat meise zal oak wel gouw doad weze. Jilles. Eije nie over de schutsluus in de stad eoirt? Stoffel. Jao, nog een de weer, ze dochte dat het net zou gai as mit de kaoigelden: den arsetekt steekt de duiten in z'n zak, in 't bluuft zoo as 't is. Jilles. Gelukkig voor de stad, in voor et verkeer te waiter, as et zoa bluuft; ze kunne beter den arsetekt 'n goeije fooije geve omdat ie zoa leuk in zoa knap is, as dat ze 'n eeuwigdurende kanker voor et verkeer in 't leven roepe. Stoffel. Noe ze weer wat nieuws in de stad dair ze in stilte op gainde bin. Ze praite over 'n kopperatieve bakkerie. Jilles. Dair bin ik dan niks verstel! van; dat is al lange noadig eweest, in dan motte ze die zoa groat maike dat eel Schouwen in Duuveland dairvan kan profiteeren, aoltied as er tervenbroad bakken. Dat zou 'n zegen voor de mensen weze, want et bakkersbroad bestait tegenwoardig meestal uut kunstmeel, dair geen contröle op is in wairin zeker schaidelike bestanddeelen bin. Lait de bakkers nog zoa goed bakken, ze kunnen et broad onmogelik mit zulk meel goed maike. M'n begint dat dan toch oak te merker, in de stad. Stoffel. Dat komt, buurt, omdat de boeren van buut» wel is 'n broad present doe an de stadsiuu in dairdeur wete ze dat groate verschil. Ze liete m'n in de stad zoo'n stik tervenbroad zoagenaimd, proeve, et was wel goed ebakke, mar m'n lieve maD, zei ik, wat is dat noe voor 'n kost, et balde in m'n mond in 't was nai 'n bitje kou wen of ik kajaputa-zalve in m'n mond aode. Wel, wei, zei ik, doe de boeren dairvoor noe zoaveel moeite om goeije terve te kweeken, in kriegt de burgerie zukke ellendige kost? Waïrom lait je geen terve van den boer bakke? Och, zeide de man, ik weet geen eenen bakker, die anders as blom bakt. Ik zei dair niks van te begriepen, want as er eenen bakker in de stad in waireid niks as terve van de boeren uut Schouwen in Duuveland verhakte, kon ie gerust 'n pair cent voor 't pond meer rekene in aole verstandige uusmoe- ders liete bie dien bakker broad aiie. Jilles. In wat zei die man dairvan? Stoffel. Dat ie d'r net zoa over docht in dairom mee zou werken om zoo'n bakkerie in de stad te kriegen. Jilles. Dan komme ze tot gezonder toestand, want aol dat geknoei mit koren in mit butter is de doad voar den boerestand. Noe beginne ze weer mit de riewielen, dat is oak weer schaidelik, want dan bin d'r geen pairden meer noadignoe gai ze veel ankweeke in as ze verkoapbair bin, dan stai de kweekers weer mit 'n lange neuze, want de koapluu bin dan nie te vinden. M'n zeit dat de uur koetsiers et noe al kunne merken. Stoffel, Dair bin dan de engste-ouwers oak mee op stap. Dat schient toch winstgevend te wezen, want ik oirde dat er omstreeks 'n a If dozien bie ekomrae bin, in zoa as te verwachten is, van allerande soort, om toch mar geen vast ras ier te kriegen, 't is net as mit de oenders, de mensen probere alle mogelike soorten, in de opbriengst wordt er nie beter deur, in wat et ergste is, dat je dairdeur zooveel verschil in de martpriezen kriegt, want 35 cent op 25 eijeren verschil, dat is toch kollesaol. Jilles. Dat zal in de pairdesoorten oak wel zoa weze, want dair wordt bie vele zoa nauw nie op ezie, m'n begint mit 'n goedkoapen engst, in eindigt mit 'n ouwe merrie mit veel gebreken, 't is aol winste dat er nog van komt, zegge ze dan. S t o ff e 1. Jao man, 'tis net zoo as ik er eene in de stad oirde zeggeom de poen is 't aol te doen, in ieder vairt zoa scherp as ie kan om z'n medemensen 'n rliege af te vangen. Zoo is 't oak mit de doctors, zegge ze in de stad. Ze waire ongerust dat ze op d'r inkommen ekort zo uwe worre, in toe was et of er 'n leeuw op z'n stairt etrapt was, toe moste de jongere collega's 't ontgelden, in eel dat gilde raikte dairdeur in beroeringe. Jilles. Dat is 'ii treurig verschiensel man, want as die mannen nie vriendschappelijk mit mekaore bin, dan zou et in sommige gevallen kunne weze dat er patiënten deur krirnpeerde. Stoffel. Wat bin ik blie dat ze op Aimstie zoo goed mit m'nkaore bin. mar nog veel blieër dat tn'n Griete in ik de mannen nie noodig i, want Jan allejée! dat is nog veel erger dan brand in 't vlas ol kwaid in d' airpels. Jilles. Wat geleerde mensen oak dwaile kunne, zoa dat noe deur eer- of eerschzucht ontstai? Stoffel. Och buurt, laite tn'n dair raar nie nair gissen, want ik bin d'r nie voor om de verdiensten van 'n mens te verkorten, in as je dat wairom uut gieng visse, dan zou dat wairschieniik de roem van de geleerde as et zonnetje op 'n mistigen dag doe ondergai. Nee, nee, 'n geleerd mens jaigt nie nair roem of eere, want ze wete mar aol te goed, dat je die kroane deur je daiden mot verwerve in dat je die je eige zeivers nie op je oot raag zette, omdat de waire ver diensten genoegzaun op pries worre esteld in deur je mede mensen gaim bekroaud worre. Meugelik kan ik je op 'n andere keer dairvan wel meer vertelle. Et wort m'n tied buurt, Griete wacht m'n. Gegroet oir! I n ge y. o 11 (I ciLsTü kken. Naar aanleiding van het behandelde in de Raads vergadering van 24 Febr. j.l. en het verslag van de sitting in de Z,enk,. Nimw.bod, van heden 21 Febr., heb ik het volgende te leggen: Er was eene klacht tegen mij ingekomen van den Vooratter van het Borgerljjk Armbestuur, wegens het n.et verleenen van verloskundige hulp. Ik heb aangetoond aan Burgem. en Weth., dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1