steeubeatorting aan den oever van den Stoofpolder, tot een bedrag van 3592,02. Het dgkgeschot, dienst 1896/97, werd bepaald op 14408,34de bijdrage voor den polder Ooster en Sir-Jansland werd vastgesteld op f 2801,32. Totaal dus 17209,66. Zaterdag werd aan A. Jumelet Az., schipper alhier, de zilveren medaille en een loffelijk getuig schrift uitgereikt, ingesteld bij koninklijk besluit van 22 Sept. 1855 no. 64, wegens betoonden moed, beleid en zelfopoffering bij het in veiligheid brengen van de tjalk >Vertronwen" van Amsterdam en bet aakschip Aurora", welke zich op 7 Dec. 1895 in ontredderden staat in bet Nieuwe Vaarwater bg Oude Tonge bevonden. Aan de varensgezellen A. Vane, P. van Gilst Jz. en J. Jumelet Az., werd de bronzen medaille en getuigschrift uitgereikt. llurgh, 24 Febr. In den voormiddag van Vrijdag jX. ging het op ons stil dorpje van mond tot mond, dat de beer Iman van Zugen daar op eens, beel plotseling was overleden. En iedereen vernam die tjjding met smart, met een gevoel van deelneming. Want bet is maar al te waar, dat met den dood van den heer I. van Zugen één onzer beste burgers ons is ontnomen. Door zgn dood treuren eene bedroefde familie en vele deelnemende vrienden; door zijn verscheiden is de burgerg gedrukt. En geen wonder, Van Zujjen was bij velen geliefd, bij anderen geacht. Als Wethouder der gemeente genoot hij bet volste vertrouwen, als Ambtenaar van den Burger!. Stand heeft hij velen aan zich verplicht. Hoevelen toch kwamen gedurende de 27-jarige ver vulling van deze laatste betrekking niet met hem in aanraking en ontvingen daar een deelnemend woord of eene gelukkig geuite gedachte; hoevelen zullen niet hem herinneren, wanneer zij herdenken, dat door zgn »ik verklaar een gelukkig tijdperk voor hen werd geopend. Maar meer nog dan de vervulling dier ambten, heeft Van Zugen aanspraak op onze hulde. Vriend der armen die hij was, deelde hij met minzame hand de gaven uit aan arme of ongelukkige medeburgers, steunde daar waar hem steun werd gevraagd, verleende hulp waar dit nooöig bleek. Met zgn vriendelgken blik, zgn gullen lach heeft hg velen opgewekt. Als presi dent van het Armbestuur van Westenschouwen was hjj dan ook nuttig werkzaam. Gaan wij van gemeente- op polderbelangen over, dan houden wij ons over tuigd, dat ook daar zgn verscheiden zal worden betreurd. Sinds jaren als dijkgraaf van den Burgh- en Westlandpolder werkzaam, zal het moeten worden getuigd, dat ook op dit gebied veel aan hem is te danken. Sedert enkele jaren geroepen ook bij de Waterkeering van dien polder als voorzitter op te treden, hadden wij hem zoo gaarne nog vele jaren levensvreugd toegedacht. Want ofschoon zware slagen zjjne haren hebben vergrijsd, was en bleef hg steeds bij uitnemendheid de man, die elke smartelijke ramp moedig wist te dragen. Wanneer hjj straks in den killen schoot der aarde zal rusten naast hen, die hg zoo innig liefhad, dan zg die rust hem eene zachte rust, dan zij die slaap hem een zachte slaap. Mogen wij dan ondanks de wereld- sche beslommeringen nog laDgen tijd aan Iman van Zuijen blijven denken als aan eenen goeden vriend. ZlerlkzeC; 22 Febr. Naar wij uit goede bron vernemen, is door de firma Braakman Go. te Rotterdam, voor hunne dageljjksche stoomboot- dienst tuBSchen Rotterdam en Antwerpen, aanvraag gedaan aan HEI. Gedeputeerde Staten van Zeeland om op den steigerdam te Zgpe een goederenloods met kantoor te plaatsen voor hunnen dienst. Tot commissaris aan het Zgpe is benoemd de heer P. Okkerse Cz. te Bruinisse. Trouwlustig! Alhier is een paartje in ondertrouw opgenomen, waarvan. de bruid de 77 gepasseerd is. Een jubiléOp 27 dezer herdenkt de heer G. Borcherts, chef-stemmer der firma Gebr. Rjjken en de Lange te Rotterdam, op 37-jarigen leeftijd den dag waarop hg vóór 25 jaar bij genoemde firma in betrekking kwam. Ook in Zierikzee is genoemde heer geen onbekende. Reeds vele wan klanken zal hg hebben weggenomen; moge hij ze door verdere stemmingen alien doen verdwijnen! Bij kon. besluit is eervol ontslag verleend aan den heer J. Hocke Hoogenboom, als res.-officier van gez. 2de kl. bij de landmacht. Bjj kon. besluit is aan L. E. A. Liebert, notaris in het arrond. Middelburg, op zijn daartoe gedaan verzoek, vergund zgn standplaats van Ierseke over to brengen naar de gemeente Kapelle. Te Wolfaartadijk hebben zich voor de betrekking van secretaris-ontvanger van het burgerlijk armbestuur zeven sollicitanten aangemeld, allen wonende in de gemeente. Het wrak van de nabij Koljjnsplaat gezonken tjalk »Eduard Alphonse" is, na onderzoek der experts, met al het nog daarin aanwezige voor f 10 verkocht aan A. Schrier c.s. aldaar. De minister van financiën heeft de rustpoos in de behandeling van zgn wetsontwerp op het personeel gebruikt om daarin een paar belangrijke wijzigingen aan te brengen. Zij betreffen de tarieven voor de belasting naar de haardsteden en naar de paarden. De grens, waar de heffing der belasting naar den grondslag haarsteden begint, is hooger gesteld dan die voor den grondslag huurwaarde. Overeenkomstig bot denkbeeld van den heer Borgesius worden de perceelen, waarvoor de belasting wegens mobilair niet wordt geheven, mede van de heffing naar den grondslag haarsteden uitgesloten. En verder is voor bjjna alle overige perceelen deze heffing matiger gemaakt. De belasting is ook gematigd geworden ten aanzien van de paarden in gemengd gebruik. Terwijl het wetsontwerp oorspronkelgk voor één dier paarden 10, voor twee 30 vorderde, wordt thans voor elk paard in gemengd gebruik eene bolasting van slechts G voorgesteld, en voor elk paard van ge neesheeren 10. De wjjziging van het wetsontwerp ten aanzien van de belasting der haarsteden zal, volgens de raming des ministers, ƒ350,000, die ten aanzien van de belasting der paarden ƒ150,000 mindere opbrengst ten gevolge hebben. In het geheel zal de schatkist door deze wijzigingen dus ty2 millioen minder ontvangen. De minister heeft deze belangrijke vermindering durven vooratellen met het oog op de zoo ongemeen gunstige uitkomst van de heffing der invoerrechten volgens de nieuwe wet. Ook in een ander opzicht is de minister actief geweest. Hjj heeft reeds een ontwerp van wet in gereedheid gebracht tot afzonderlijke regeling der rljwielenhelasting, zoo ook de Kamer deze aanbe velenswaardig acht. Voor eene dergelijke afzonderlijke regeling, van de regeering uitgaande, is inderdaad veel te zeggen, en verwonderen zou het ons niet, als de Kamer blgk gad eene dergelijke regeling te verkiezen boven die, welke bij wijze van amendement op het wetsontwerp op het personeel is voorgesteld. De gemeenteraad van IJzendoorneene Geldersche gemeente, niet ver van Tiel, heeft, naar gemeld wordt, den gemeente-veldwachter op een leeftijd van 72 jaren en na een 27-jarigen dienst, eervol ontslagen met een pensioen van 20 'a jaars. De eerste grasboter is aan de Koninginnen aangeboden. De commissaris van politie te Dordrecht ver zoekt opsporing en bericht van twee personen, de een 25 26 jaren, tamelijk lang en gezet, spraak Zeeuwsch, die in den avond van 13 Febr. jl. onder een samenweefsel van verdichtsels aan een winke lierster een lap zwart kamgaren van zeer geringe waarde te koop heeft aangeboden, terwijl de andere van gelijken leeftijd, schijnbaar met den verkooper niet in betrekking staande, de winkelierster heeft bewogen de lap kamgaren voor 15 te koopen, onder belofte deze later met eenige winst over te nemen, waaraan niet is voldaan. Een logé van mevr. de wed. B. te Alfen tf/d. Rijn had bijna bet leven verloren, door achteloos heid van anderen. De koperslager, die daar ten hnize, den vorigen dag aan de gaskronen eenige werkzaam heden had verricht, verzuimde het gas zorgvuldig af te sluiten, en als gevolg daarvan, werd de logé den volgenden morgen goheel bewusteloos gevonden. Slechts na veel inspanning en moeite mocht het den geneesheer gelukken, de levensgeesten op te wekken. Nog maar altjjd verkeert men in het onzekere omtrent dr. F. M. F. S te Gorinchem, die sinds 1L Januari 1.1. spoorloos is verdwenen. Wel wordt algemeen verondersteld dat hem een ongeluk zal overkomen zgn, maar veel grond bestaat er voor dit vermoeden niet, daar tot hiertoe alle onder zoekingen en information zonder gevolg bleven en zelfs niet het minste licht in deze duistere zaak hebben ontstoken. Onze voormalige landgenoot, Maarten Stolte, uit Delft, die zich in de Transvaal bevond, is, 'in den strijdt tegen Jameson, aan zgn bekomen wonden overleden. Zgn vrouw is van den schrik ernstig ziek, zijn 4 kinderen zijn tot staatsburgers benoemd en worden goed verzorgd. De directie der Zuid-Afrikaansche spoorweg maatschappij te Amsterdam ontving geen enkel bericht over de dynamietontploffing te Johannesburg. Zg verklaart het achterwege blijven daarvan, uit den grooten omvang der ramp en dat het bestuur ginds haar geheel wil overzien en kennen om in een bericht volledige opgave te kunnen doen. Te Breda zal in het huis, waar de op Lombok gesneuvelde generaal Van Ham geboren werd, diens borstbeeld in den gevel worden geplaatst. In de kosten daarvan wordt voorzien door verschillende bjjdragen, vooral uit Indië. Prof. Strackó zal het beeld ontwerpen. Wij ontvingen den tienden jaargang van het Restantenboek, premie voor abonnenten op De kleine Kapitalist, Het Jmancieele nieuwsbevattende de tot 31 December 1895 uitgelote seriën van 52 premieleeningen. We vestigen de aandacht onzer lezers op dit handige boekje. Uit Davos Platz deelt men aan de Arnh. Ct. mede, dat het aldaar in de laatste weken het prach tigste weer van de wereld is, en de zon des middags reeds zoo warm dat men op het terras niet zonder scherm kan zitten. Het Nieuws van den Dag meldt: Wg hebben een bezoek ontvangen van den heer A. G. G. Sntherland Royaards, den dooren wiel rijder, die in de vorige week van zgn grooten tocht door oost- en zuidelijk Europa bier ter stede terug keerde, en van wiens reisavonturen hier reeds her haaldelijk melding werd gemaakt. De heer Royaards vertoonde ons zgn boek met documenten, waarin o.a. de officieele verklaringen staan opgeteekend van de autoriteiten in verschillende groots plaatsen in den vreemde, en daarbjj zoowel van de gemeente lijke overheden als van de besturen van bekende wielrgdersvereenigingen en van doofstommen-in richtingen. Den 14en Augustas ging hij van Amers foort op reis en reed toen achtereenvolgens naar Hannover, Hamborg, Berlijn, Dresden, Leipzig, Breslau, Warschau, Smolensk en Moskou. Hg wilde toen naar Constantinopel gaan, maar veranderde zgn reisplan, omdat deze tocht levensgevaarlijk werd geacht. De reis ging daarom over Krakau naar Rumenië, door Servië, Hongarije en Oostenrijk, door Bohemen, Beieren, Wurtemberg, Zwitserland, door den St. Gothardtunnel naar Verona en Turijn, en vervolgens over Straatsburg, Karlsruhe, Frankfort, Mainz, Keulen, Dusseldorf en Venloo. Onderweg werd nog telkens van het reisplan afgeweken (zooals van Dusseldorf naar Aken), wanneer de reiziger een instituut voor doofstommen wensebte te bezoeken, met het doel daar lezingen te honden en aldus in zgn onderhoud te voorzien. De krans, welke dezen onvermoeiden wielrijder bg zgn aankomst in het Paleis voor Volksvlijt namens sportverenigingen werd vereerd, was zeker welverdiend. Van tijd tot tijd komen uit sommige streken vau ons land berichtjes, waaruit blijkt dat het oude volksgeloof aan heksen en aan 't beheksen" van kin deren volstrekt nog niet geheel is uitgeroeid. Meestal gelijken die verhalen te veel op elkander, om telkens de moeite van het opnemen waard te zgn. Het volgende verhaal nit Loosdrecht dunkt ons echter in sommige bijzonderheden nieuw in zgn soort. Vandaar dat wjj het als curiositeit hier laten volgen Aativankeljjk waren de ouders van het behekste kind daarvan onkundig gebleven. Thans echter hebben zjj ontdekt, dat dit feit zich zes weken geleden reeds heeft voorgedaan. De vader van het kind is toen dadelijk, nadat hem dit was mede gedeeld, naar Hilversum getogen, ten einde den •Grootmeester der Heksenorde", een schoenmaker aldaar, te raadplegen. •Tegen betaling van een vaat recht vau ƒ2.90 gaat deze Grootmeester" tot ontheksing over, en daarna loopt hot kind gedurende 1 jaar en 17 dagen precies volstrekt geen gevaar meer. Na ver loop van dien termün moot men echter weer op passen. Men gelooft de heks op het spoor te zijn Van zulk een heksenbezwering bg abonnement kenden wg tot dasver nog geen voorbeelden. Doch misschien ligt dat wel aan onze onkunde. Ter waarschuwing nemen wij het volgende over uit het Nieuws v. d. Dag: KIPPEN. Herhaalde malen komt onder bovenstaand opschrift in het Nieuws van den Dag de navolgende adver tentie voor: »Indien uwe kippen weinig eieren leggen of niet meer leggen, schrijf aan A. de Becque- vort, te Wolnwe-St. Etienne (België), die n gratis bet onfeilbare middel zal aangeven, om hen onaf gebroken te doen leggen, zelfs door strenge koude. Meer dan 200 bewjjzen van goeden uitslag". Na ontvangst van het prospectus en attesten over het wondermiddel bestelde ik voor den opgegeven prijs ad 1,65 een kistje met 4 kilo, dat mij na eenige dagen franco werd toegezonden en dienstig moet zgn voor 50 kippen, gedurende één maand. Na enkele dagen gebruik van het voeder onder het eten van de kippen, legden de kippen geen eieren meer. Bij onderzoek van het onfeilbare middel bleek dit te bestaan nit: gemalen roode steen, gemalen krijt en zwarte peper (Cnbeba peper). Met de opname zoudt u ongetwijfeld velen ver plichten. Hoogachtend, E., '96. v. d. H. R. Een onzer bekenden, zegt het Haarl. Dagbl. die nogal eens reist en het voornemen had te Moskou de kroningfeesten van den Czaar te gaan bijwonen, heeft van daar bericht ontvangen van de prijzen, welke in de hotels gevraagd worden voor logies in die dagen. Voor een kamer in een eersterangshotel verlangt men van 500 tot 1000 roebels; in een hotel van den 2en rang kan men goedkooper terecht maar ook daar loopen de prijzen nog van 100 tot 500 roebels. Voor deze respectabele sommetjes heeft men niet anders dan logies en in verreweg de meeste kamers natuurljjk niet eens het uitzicht op straat. Zierikzee, 24 Febr. In de heden namiddag ten 1 Vi ure gehouden openbare zitting van den Gemeenteraad waren afwezig de H.H. ten Haaf en van der Lek de Clercq. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter, de heer Vermeys, deelt mede dat zgn ingekomen: Twee brieven van Gedep. Staten, houdende goed keuring vau genomen raadsbesluiten, betreffende beschikking over den post voor Onv. Uitgaven der gemeentebegrooting en af- en overschrijving van - en op posten der gemeentebegrooting voor 1895 een brief van de Plaatselijke Schoolcommissie met het verslag van den toestand van het Lager Onderwijs in deze gemeente over 1895; en een brief van den Gemeente-Ontvanger, hondende dankbetuiging voor de hem verleende vergoeding voor vuur, licht en schoonhouden van zgn kantoor. Ingekomen is een voorstel van Burgem. en Weth. tot beschikking over den post van Onv. Uitgaven der gemeentebegrooting voor 1896. Een voorstel van Burgem. en Weth. om te beschikken nit den post voor Onvoorziene Uitgaven der gemeentebegrooting voor 1896, ad 500 aan den heer v. d. Vegt, voor het uitbrengen van een rapport over de havenwerken te dezer stede, wordt aangenomen met algemeone stemmen. De heer Legemaat verklaarde vóór te stemmen uit respect voor hetgeen de Raad vroeger heeft besloten; daardoor wil hij echter niet geacht worden met het besluit zelve te sympathiseeren. Thans is aan de orde de verdere behandeling van het rapport omtrent de inrichting der Armenzorg hier ter stede, uitgebracht door de Raadscommissie in wier banden is gesteld het verzoek der gemeente geneeskundigen om verhooging hunner jaarwedde. De Voorzitter zegt hieromtrent het volgende: Nu de Raad in zjjne vergadering van 10 dezer heeft aangenomen het voorstel der Raadscommissie om te besluiten dat de armen der Kerkelijke Armbesturen voortaan niet meer door de gemeente- geneesheeren zullen worden behandeld, is naar aanleiding daarvan door Burgem. en Weth. aan den Raad het voorstel gedaan, om de betrekking van gemeente-geneesheer op te heffen, en het Bnrgerl. Armbestuur te machtigen voor de behandeling van zijne armen zelf twee geneeskundigen aan te stellen. Burgem. en Weth. stellen o. m. tot toelichting van hun voorstel: dat tengevolge het genomen raadsbesluit de aard der betrekking van gemeente-geneesheer geheel veranderd istot nu toe was de toestand zoodanig, dat de gemeente feitelijk zorgde voor de geheele geneeskundige armen-practjjk in de gemeente, thans is die toestand veranderd en zullen de verschillende Kerkeljjke Armbesturen ieder voor hun eigen genees kundige te zorgen hebben, die ook geheel onder hun eigen toezicht zal staan, terwijl het Burgerl. Armbestuur uitsluitend voor eigen bedeelden geneeskundige hulp behoeft. Hierdoor is derhalve de reden voor de gemeente, om gemeente-geneesheeren te hebben, vervallen en is het zelfs raadzaam geworden de betrekking van gemeente-geneesheer af te schaffen en in plaats daarvan het Burgerl. Armbestuur te machtigen eigen geneeskundigen te benoemen, zooals dit voortaan door Kerkel. Armbesturen zal geschieden. De reden hiervoor is de volgende: De gemeente-geneesheeren, door den Raad benoemd en werkzaam op de door den Raad vastgestelde InBtrnctie, staan niet direct onder toezicht van het Burgerl. Armbestuur, wat uit den aard der zaak ook niet mogelijk was. Mogelijke klachten moeten dus bij Burgem. en Weth. worden ingebracht, doch de patiënt zal dat liever doen bg hot Armbestuur, dan bg Burgem. en Weth. Zoodoende zullen, wanneer de betrekking van gemeente-geneesheer wordt gehandhaafd, de armen van het Burgerl. Armbestuur achter staan bg die van de Kerkelijke Armbesturen, iets wat niet kon worden toegelaten. De afscheiding van de Kerkelgke-Armbesturen heeft voor de gemeente financiëel nadeelige gevolgen, doch daaraan wordt door het voorstel van Burgem. en Weth. ook eenigszins tegemoet gekomen, terwijl tevens daardoor wordt voorkomen dat de belooning der doctoren, die, ofschoon hunne werkzaamheden door genoemde afscheiding verminderen, dezelfde bljjft, feitelijk belangrjjk wordt verhoogd, zeer ten nadeele der gemeente-financiën. Burgem. eu Weth. tneenen ook dat hun voorstel, tegenover de in functie zjjnde geneesheeren, niet onbillijk is. Meermalen komt het toch voor, dat ambtenaren door opheffing van hunne betrekking worden ont slagen, omdat men toch geen overbodige of onnoodige betrekking kan bestendigen, ten genoege van den titularis. Het zou alleen de vraag kunnen zgn: of het noodig of billjjk was eene schadeloosstelling, in den vorm van gratificatie of wachtgeld, toe te kennen, iets wat ia dit geval geheel onnoodig wordt geacht, daar de betrekking van gemeente geneesheer voor adressanten geheel eene bij-betrekking en de gewone practgk hun hoofdbestaan was. Het aanstellen van twee geneeskundigen bg het Burgerl. Armbestuur wordt door Burgem. eu Weth. wenschelijk geaebt, omdat moet gezorgd worden dat het Burgerl. Armbestuur steeds geneeskundige hulp voor zijne armen heeft. Bg het aanstellen van één geneesheer bestond de mogelijkheid, dat door afwezigheid enz. niet in de geneeskundige hulp kon worden voorzien. De twee door het Burgerl. Armbestuur aan te stellen geneeskundigen zullen bevoegd moeten zgn tot het uitoefenen van alle onderdeelen der genees kunde, zoodat aan hen kan worden opgedragen om, zoo noodig, elkanders practgk waar te nemen. Zij verdeelen voorts onderling de practgk, terwijl hun een jaarlgkscb tractement van 400 wordt toegekend. Voorts stellen Burgem. en Weth. voor, eene Instructie door het Burgerl. Armbestuur voor de door beu aan te stellen geneeskundigen te doen vaststellen, die vooraf door Burgem. en Weth. zal moeten worden goedgekeurd, en de regeling van een en ander in te doen gaan met 1 Juli e.k. terwijl de eerste benoeming zal geschieden uit de geneesheeren die thans hier gevestigd zgn. De Voorzitter deelt mede, dat omtrent deze zaak zijn ingekomen een brief van het Burgerlijk Armbestuur, betuigende adhaesie aan het voorstel vau het Dag. Bestuur; en een brief van hetzelfde Bestuur, omtrent Dr. Goemans. Hierover ontstond een uitvoerig debat, waarvan wij, tengevolge den laten afloop der zitting (5 l/s uur), in het volgend No. een meer uitgebreid verslag zullen geven. Het voorstel vau Burgem. en Weth. werd ver worpen met 9 tegen 2 st., die van de H.H. v. d. Vliet en Moolenburgh. Daarna kwam in behandeling de instructie voor do gemeente-geneesheeren, in verband met de voor stellen der Commissie, Art. 1 dezer instructie bepaalt, dat er zal zgn 1 geneeskundige en 1 genees-, heel- en verloskundige. De heer de Crane vindt dat een ongelnkkigen toestand, daar bg on gesteldheid van dr. v. d. Hoeven er geen verlos- of heelkundige hulp zou tjjn. Dit art. wordt aangenomen met 7 tegen 4 st., die van de H.H. de Crane, van Geuns, Moolenburgh en v. d. Vliet. Na eenige kleine wijzigingen in de instructie, wordt deze aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, die van de heereu van Geuns en van der Vliet. De Instructie der gemeente-vroed vrouw zal worden herzien. Alsnu kwam eene uitvoerige bespreking omtrent Armenzorg alhier, wat tot langdurig debat aan leiding gaf en waarvan wg in een volgend No. een en ander zullen- mededeelen. Het Reglement voor het Burgerl, Armbestuur wordt daarop geamendeerd goedgekeurd. De Voorzitter betuigt der Commissie den dank van den Raad voor het groote en grootsche werk dat zij heeft verricht. De heer Fokker heeft gezegd dat er tnsschen de verschillende Armbesturen meer eenstemmigheid moest bestaan. De Voorzitter geeft in overweging of het niet wenschelijk zou zgn een poging daartoe uit te doen gaan vau het Gemeentebestuur. Mr. Fokker betuigt zijne sympathie voor dit plan. Met algemeene stemmen wordt besloten dit yoorloopig over te laten aan Burgem. en Weth., in de hoop dat het moge leiden tot een betere Armenzorg. Na omvraag wordt de vergadering gesloten. ITA M D M i W. In de omstreken van Zevenbergen zgn de beet- wortelprijzen met ƒ0.50 per 1000 K.G. verhoogd. Terwijl onlangB per 1000 K.G. bieten franco fabriek 10.50 werd betaald, besteden bgna alle fabrikanten ƒ11 per 1000 K.G. vrg aan de fabriek geleverd. De hoogere suikerprijzen gaven aanleiding om iets meer voor de bieten te besteden. VolgenB de Revue Scientifique heeft men in Zwitserland de verschijning van een nieuwe ziekte der aardappels waargenomen, zich kenmerkende door de aanwezigheid op de knolletjes van een zwamsoort van het geslacht rhizoctonia, welke eerst de schil zwart maakt, daarna de kern en ten slotte den knol tot verrotting doet overgaan. Men kent nog geen middel tegen deze ziekte. De Gazette des Campagnesbrengt in herinnering, dat de wortels der spurrie dikwijls door een soortgelijke zwam worden geteisterdhet zou dus aanbeveling verdienen, aardappelen niet te telen op akkers, gelegen in de nabgheid van velden met zieke spurrie. Men zou intusschen kunnen beproeven of gzersulfaat of gips het kwaad niet keerde. 'becmtszakeu, Door het kantongerecht te Zierikzee zijn de na volgende vonnissen gewezen, wegens: 1°. Jach to vertreding P. T. te Haamstede, tot 2 X f 20, subs. 2 X 4 dagen, verbeurdverklaring der twee niet in beslag genomen geweren, met bevel deze uit te leveren of te betalen 5 voor elk geweer, subs. 2X2dagen; D. R. te Zierikzee, tot 7 dagen hechtenis, ver beurdverklaring van den in beslag genomen wild strik, met bevel tot vernieling; A. v. W. te Kerkwerve, tot f 20, subs. 4 dagen, verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer, met bevel dit uit te leveren of te betalen 10, 6ubs. 4 dagen; H. B. te Kerkwerve, tot f 20, subs. 4 dagen, verbeurdverklaring van den niet in beslag genomen haas, met bevel dezen uit te leveren of te betalen 2, subs. 2 dagen; 2*. Overtreding Schelde-reglement en zeilen zonder licht: A. V. en N. P. B. te Tholen, ieder tot 2 X 10, subs. 2 X 2 dagen; 3°. Overtreding Schelde-reglement: M. v. d. K. Dz. te Barghsluis, tot 5, subs. 2 dagen O. V. Cz., T. v. V. te Bruinisse, ieder tot S, subs. 1 dag; F. v. O. P. Jz. te Barghsluis, tot 5, subs. 2 dagen 4°. Overtreding polder-reglement: A. K., B. P. te Zierikzee, S. J. en W. J. te Bruinisse, ieder tot 1, subs. 1 dag; 5°. Overtreding wapenwet S. A. te Zierikzee, tot 3, subs. 1 dag; A. v. M. te Zierikzee, tot 3, subs. 1 dag, ver beurdverklaring van het in beslag genomen pistool; 6®. Overtreding drankwet: G. v. S. te Brouwershaven, tot 50, subs. 10 dagen 7°. Verwekken van burengerucht: W. O. Az., M. B. te Bruinisse, M. d. H. te Nieuwer- kerk, ieder tot 1, subs. 1 dag; 8°. Overtreding wegen-reglemeut: J. B. te Zierikzee» tot f 1, sube. I dag)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 2