ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 22 Februari 1896. L. 4. DORST, Vergadering TOOHEELVOORSTELIM VOLKSVOORSTELLING AANBESTEDING. AANBESTEDING. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. MIDDEL BURG--ZIERIKZEE. Amsterdamsche tijd. ADVERTENTIEN. Landbouw-Societeit te Noordwelle. „Vooruitgang zij ons Streven" De leverantie van 1280 M3. ge wone Grint voor het onder houd van de rijbanen over de Dijken enz. van het Water schap Schouwen, in één perceel en van 1350 M3. voor de Grintwegen in het Water schap Schouwen, mede in één perceel. Het verlagen van den duiker onder Cauwers Inlaagdijk in het district Borrendamme, volgens Bestek No. 211. Vorsobünt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De priia per 3 maanden ie f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-Amerika, Transraal, Indi? ene. yeraending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6733. Directeur-Uitgever J. WA ALE, Ad verten fciënvan 43 regels 30 Cta. meerdere regel» 40 Cta., kunnen uiterlijk tot de» Maandag», "Woensdags en Vrijdags middaga 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïkzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. KEIVMSGEVliXG. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenendat er op Maandag den Februari e.k., des namiddags te l'/s uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 18 Februari 1896. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Verdere behande ling van het rapport omtrent de inrichting van de armen zorg hier ter stede, uitgebracht door de Raadscommissie, in wier handen is gesteld het verzoek der gemeente-genees kundigen om verhooging hunner jaarwedden; enz. Transvaal. Een vreeselijke dynamiet-ontploffing heeft Dins dag 1.1. te Johannesburg plaats gehad in "Vieden- dorp, een arme buitenwijk van Johannesburg. Het geheele district is in de lucht gevlogen honderden huizen liggen in puin. Het verlies aan menschenlevens is vermoedelijk ontzettend. Een groot aantal politie-agenten en inwoners van Johannesburg zijn ijverig in de weer om de lijken te voorschijn te brengen. In geheel Johannesburg is geen enkele vensterruit heel gebleven. Het dynamiet was geladen in acht goederen wagens; men was bezig die te rangeeren, toen de ontploffing plaats had. In den grond werd een ont zaggelijk gat geslagen van dertig voet diepte. Alle huizen op een afstand van een halve mijl op de plaats des onheils zgn als van den bodem weggevaagd. Reeds zijn veertig lijken, voor bet meerendeel vree- .selijk verminkt, teruggevonden, doch het werk tot het onderzoeken van de bouwvallen is nog nauwelijks begonnen. Een paar honderd meer ernstig gekwetsten zijn in het hospitaal opgenomen, waarvan er reeds verschillenden overleden zijn. Men gelooft dat er zeer weinig blanken gedood zgn. Op de iuschrijvingslijsten voor de slachtoffers van de ontploffing te Johannesburg, die geopend zgn aan de Beurs en ten kantore van Eckstein en Langerman, is reeds voor zestigduizend pond geteekend. De correspondent van de Times te Johannesburg deelt mee, dat honderden zijn omgekomen, ofschoon het onmogelijk is, het cijfer nauwkeurig op te geven. Een Londensche firma heeft uit Pretoria be richt ontvangen, dat de Johaunesburg6che gevangenen tegen een borgstelling van 10,000 pd. 6t. per hoofd onder bewaking zullen worden gesteld in particuliere woningen. De heer W. J. Leyds, staats-secretaris der Transvaalsche Republiek, die, hoewel nog jeugdig, reeds zoo hooge positie inneemt, werd in het jaar 1859 in Indië geboren. Hij was de zoon van een officier bij het Indische leger en toen zijn vader overleden was, kwam de jonge Leyds naar Neder land, om zich te bekwamen voor den onderwijzers stand. Na zijn opleiding te hebben genoten aan de kweekscholen te Haarlem en te Amsterdam, ver kreeg hij op 20-jarigen leeftijd zijne acte. De jeugdige onderwijzer ging echter niet rusten op deze lauweren, doch zette zich integendeel eene nieuwe taak voor de borst. In de weinige uren, die hem na zijne dagtaak restten, bekwaamde hij zich voor zgn toe latingsexamen tot de universiteit en deze promo veerde hem een paar jaar later tot doctor in de rechtswetenschap. Een dag na zijne promotie was dr. Leyds in dienst der Zuid-Afrikaansche Republiek. Paul Krüger, die in 1884 in ons land vertoefde, nam den jeugdigen doctor, op aanbeveling van een thans tot een der Nederlandsche regeerings-colleges behoorend man, met zich mede naar Znid-Afrika. Daar maakte Leyds zich zóó bemind en geacht, dat hij na een paar jaar door den volksraad werd ge kozen tot staats-secretaris. Dat dr. Leyds dit hooge ambt tot aller tevredenheid heeft bekleed, bleek, toen hij onlangs moest aftreden eu herkozen werd. Amerika. Een hevige brand heeft het zeven verdiepingen hooge gebouw van de Amerikaansche Baptisten- vereeniging te Philadelphia verwoest. In de bovenste verdiepingen bevonden zich de ateliers van eenige schilders, terwijl de onderste verdiepingen als pianomagazijn waren ingericht. Bovendien was er iu het gebouw een bibliotheek van ongeveer 10,000 werken, aan de Baptistiscbe vereeniging toebehoorend. De schade wordt op twee millioen dollars geschat. De waarde der verbrande schilderijen bedraagt ongeveer 300,000, die van de bibliotheek 200,000 dollars. In de Vereenigde Staten is het Maandag buitengewoon koud geweest. Om acht uur des morgens stond de thermometer op zes graden Fahrenheit beneden nul. In de laatste twintig jaren beeft men op dezen tijd van het jaar niet zulk een lage temperatuur gekend. Op sommige plaatsen in den staat New-York stond de thermometer zelfs op twintig en dertig graden beneden nul; te Saranac in de Adirondac Mountains op negen en veertig graden onder nul. Te Troy, in den staat New-York, heeft Maandag een vreeselijke brand gewoed in een linnenfabriek, waar 300 vrouwen aan het werk waren. Er ont stond een hevige paniek; de uitgangen waren on voldoende en een aantal meisjes sprongen van nit de vgfde verdieping te midden van een opgewonden menigte, die onmachtig was om haar te hulp te komen. Drie dezer meisjes vielen dood, eenige andere werden zwaar gewond. Met ladders kon men een aantal vrouwen redden, maar er worden 20 A 30 vermist. Dinsdag was de hitte nog zoo groot, dat men niet kon zoeken naar de lijken. Spanje. Madrid, 20 Febr, Gisteren avond om half tien zgn vijf bommen ontploft in den tuin van het koninklijk paleis. Er hadden geen ongelukken plaats. Men gelooft aan een anarchistischeu aanslag of aan een demonstratie ten gunste van de republiek. Portugal. Lissabon, 19 Febr. Een vreeselgke ramp wordt uit Santarem gemeld. In de artisten-club aldaar ontstond tjjdens een bal masqué brand, die zich met snelheid uitbreidde. Eeu aantal mannen, vrouwen en kinderen sprongen in hnn angst uit de vensters. Reeds zgn 40 lijken en talrijke gewonden te voorsehgn gebracht. Engeland. Londeil, 18 Febr. In het Lagerhuis deelde Minister Chamberlain mede, dat, volgens de laatste berichten, 21 man van Jameson's strijdmacht in de gevechten zgn gedood of later gestorven; in het hospitaal zgn 46 gewonden of zieken opgenomen. Omtrent de verliezen der Boeren is geen officieelo mededeeling ontvangen. Frankrijk. Het Gerechtshof der Seine heeft het doodvonnis geveld over Voignier, den moordenaar der kleine Alice Neut. Yoignier zou gelijk door verscheidene getuigenissen werd bevestigd een aantal kleine meisjes in zijne woning hebben gelokt, om ergerlijke ontuchtigheden met die kinderen te plegen. De misdaad, waarvoor hij nu veroordeeld werd het vermoorden van de 10-jarige Alice Neut is al vijf jaren geleden. Men had tot dusver tevergeefs gezocht naar den moordenaar van het kind, totdat onlangs een jongen van 18jaar, zekere Robin, die Voignier in vele gevallen behulpzaam was geweest, den ouden Voignier aanwees als pleger van die misdaad. Maandag zijn te Parga de processen der veel besproken «lijst der 104" («Panama-chéquards") begonnen. De beer Lalou, directeur van het blad La France, en zijne medebeschuldigden hebben alleen te ParijB zich te verantwoorden tegenover ruim 20 Kamerleden of Senatoren, wier namen op de valscb gebleken lijst hebben gestaan. In dat proces verschenen Maandagmiddag drie sensatie-getuigen, door de verdediging opgeroepen, en welde oud-Minister Baïbaut, die wegens Panama- knoeierijen gevangen zit, Arton, de pas door Engeland uitgeleverde oplichter, en de gewezen commissaris van politie Dupas, die gevangen zit wegens een door hem uitgegeven brochure over de zaak Arton. De Panama-mannen hebben echter niets medege deeld omtrent de beruchte lijst- Baïhaut, die zeer verouderd is. was een droevige figuur. «Ik zit nu", zeide hij, 1135 dagen in mgn cel. Ik heb (hier trilde zijn stem) mjjne dochter niet mogen omhelzen op haar sterfbed. Ik heb zooveel geleden, dat ik uitgeput beu. Maar door dat lijden hoop ik vergeving te vinden voor mgn schuld. En daarbij smaakte ik de voldoening, dat ik geen woord had gesproken, dat anderen in ongelegenheid kon brengen. •Omtrent de lijst der 104 heb ik niets te zeggen. Ik vraag alleen maar, dat die vergeten worde. Maar het blad heeft naast mgn naam die der heeren Marquisefc en Mercier genoemd, en dat verklaar ik voor een valsche aantijging. Arton kwam glimlachend verklaren, dat hg »uit principe" geen getuigenis wilde afleggen in deze zaak, en er was geen woord uit hem te krijgen. Pnrö», 20 Febr. Andrieux heeft zgn pleidooi geëindigd met vrijspraak te eischen. Zijn cliënten waren te goeder trouw en de publicatie der lijst van 104 was op touw gezet door de politie. Na een langdurige beraadslaging verklaart de jury de beklaagden schuldig. Lalou en Aubay worden ver oordeeld tot één maand, Gaspard en Bonneterre tot 15 dagen, Boussignaud en Colleville tot 8 dagen gevangenisstraf, allen gezamenlijk tot 2000 francs schadeloosstelling aan de civiele partij. Vitrac- Desroziers is bij verstek veroordeeld tot 4 maanden De radicale afgevaardigde Chauden zal in de Kamer de regeering interpelleeren over de tegen strijdige beweringen van den minister van justitie bij de laatste interpellaties. Voor het Gerechtshof te Toulouse is nu eeu proces iu behandeling van den glasfabrikant Ressi- guier te Carmanx, tegen den socialisten-leider Jaures, dien hg aansprakelijk stelt voor de schade, hem door de werkstaking in zijne fabriek berokkend, en van wien hij nu 100,000 francs eiseht, ter ver goeding vau die schade. In Frankrijk is eene algemeene regeling in de maak om armen ouden lieden en invaliden personen van overheidswege te hulp te komen. In afwachting daarvan heeft de regeering in de begrooting voor 1897 de bepaling opgenomen, dat de Staat 40 francs '8 jaars bijdraagt tot elk pensioen van 120200 francs, dat vanwege een departement of gemeente, of door beide samen wordt toegelegd aan behoeftige Franscben, die niet in eigen onderhoud kunnen voorzien, en 't zij boven 70 jaar oud zijn, 't zij een ongeneeslijke kwaal hebben, en tot ten hoogste 2 op elke 1000 inwoners van elk departement. Duitschland. De werkstaking in het confectievak iB geëindigd door eene loonsverhooging van I2I/3 pet. De strike in het dames-confectievak duurt voort. België. Te Brussel heeft een dienstbode Elise van Beversluys, een moordaanslag gepleegd op hare meesteres, barones Van Loo de Serret. De barones logeerde voor eenige maanden bij haren schoonzoon en dochter, den heer en mevrouw de Hemptinne, en zij had Elise meftgenomen, die daar als keukenmeid dienst deed. Elize's groot gebrek was verslaafdheid aan sterken drank, en toen de barones Dinsdagavond even in de keuken kwam, vond zij haar dienstbode weer in een hevigen graad van dronkenschap. Toen de dame haar daarvoor onderhield, vloog het meisje woedend op, greep een bijl en bracht haar vier wonden toe, van welke twee zeer ernstig zgn. De barones had nog de kracht naar boven te vluchten, waar zg bewusteloos neerviel. Mevrouw de Bemptinne, die naar de keuken snelde, werd ook door de woedende keukenmeid met den dood bedreigd- Maar de politie, die inmiddels door een andere dienstbode geroepen was, kwam nu tusschenbeide, ontwapende de moordenares en nam haar gevangen. Elise moet groot berouw hebben over de misdaad, welke zg in een vlaag van drin kerswaanzin bedreef en waarvan zg zich niete her innert. Vervolg der Nieuwstijdingen iu het Tweede Blad. LANDBOUW. Zonnemaire, 15 Febr. Een ingezonden stuk in de Middelb. Courant van één der dagen in Dec. '95 over de bemesting met Thomasslakkenmeel óf Superpbospbaat gaf aanleiding tot discussie op onze landbouw-sociëteit «Ceres" en het gevolg daarvan was, dat aan den schryver van dat stuk, den heer Kakebeeke, landbouwleeraar te Goes, een schrijven gericht werd om inlichtingen dienaangaande. Wel willend werd dat schrijven beantwoord, doch tevens de opmerking gemaakt, of het niet beter zou zijn mondeling toe te lichten wat aanleiding gegeven had tot verschil in opinie. Dankbaar werd dit aanbod aanvaard en hedenmiddag trad genoemde beer Kakebeekr vcMWfcf-?enr talrijk publiek op, om in 't algemeen de voeding van planten en dieren te behandelen. In eene schoon uitgewerkte en keurig voorgedragen rede boeide hij zijne toehoorders en voorzeker zal ieder der aan wezigen heengegaan zijn met de overtuiging een goed werk verricht te hebben met het bijwonen der voordracht. Spreker begon zijne rede met te zeggen, dat plant èn dier samen gesteld zyn uit dezelfde bestanddeelen, die, hoewel op't eerste gezicht verschillende, in den aard der zaak geheel overeen komen. Een eenvoudige proef leert ons dat. Verbranden we eene plant, dan houdt men over, wat wij gewoonlijk asch noemen. De scheikunde leert ons, dat daarin zich bevinden: phos phor, kalk, magnesia, enz. En dit alles vinden we ook by de dieren terug. De plant moet, evenals elk levend wezen, gevoed worden, wil ze leven en blijven leven; en juist moeten we haar dat geven, wat ze zelf niet kan vinden. Veel, ja alles haalt de plant uit den grond en de lucht; uit 't laatste de koolzuur, uit het eerste het water. Deze vereenigen zich en in de bladeren der planten vormen zich koolhydraten. Jammer is het, dat de planten van zich zeiven ook geen eiwit kunnen produceeren; het zou den mensch te stade komen en hem veel geld voor dure voeding besparen. Wat de plant niet uit den grond of de lucht kan opnemen, moet haar worden gegeven, en het is juist dat, wat de be mesting noodzakelijk maakt. Verschillende gewassen halen niet dezelfde hoeveelheden uit den grond op. Als voorbeelden haalde spreker aan: suikerpeen en tarwe. Bij een gemiddeld gewas per H.A. berekend, neemt de eerstgenoemde 35 K.G. phosphorzuur, 150 K.G. kali en 35 K.G. kalk op, tegen de laatstgenoemde respectievelijk 30, 50 en 15 K.G. Naar deze opneming der stoffen worden de planten ver deeld in kaliplanten, als suikerpeen, kalkplanten, als lucerne, enz. Een proef, genomen in Duitschland, bewees, dat de vlinderbloemigen stikstof uit de lucht opnemen, iets wat andere planten niet doen. Afbeeldingen van die genomen proeven liet spreker den aanwezigen zien. Daar de overige planten die stikstof niet uit de Tucht kunnen opnemen, is bemesting met die stof noodig; het is de slofwaarop men bij bemesting het eerst moet letteo. Hoe moet de bemesting geschieden: Stal- of kunstmest? Naar sprekers inzien kan vergelijking dier 2 bemestingen niet bestaan. Hij drukte er ten stelligste op, dat kunst- naast stalmest alleen goede diensten kan bewijzen. Stalmest geeft alles en maakt bovendien door het bestanddeel stroo den grond in betere constructie. Maar dan ook de gier be nuttigd, vastgehouden op mestvaalt en stal. Middelen daartoe gaf spreker aan en beval ten zeerste superphosphaatgips, in tegenstelling van kaïniet, dat slecht werkt op de hoeven der dieren, ja zelfs op de uiers. Als meest stikstof bevattende kunstmest werd chili-salpeter genoemd, dat 14 a 16 pet. bevat. Na nagegaan te hebben, waar die stof vandaan kwam, ging spreker de werking er van na. Eene spoedige werking, gul groeien, maar als gevolg daarvan uitputtend, roovend. Als tegenmiddel werd aange geven supherphosphaat, vooral voor suikerpeen. Niet alles in eens, niet te laat. Te laat zou by suikerpeen veel invloed hebben ten nadeele van 't suikergehalte. Vroege zaaiing van chili op graan geeft een dik gewas, eene latere werkt meer op den korrel. Vervolgens ging spreker over tot de peru-guano en de ammoniak-superphosphaat, waarvan hij, hoewel zij geheel gelyk aan gehalte zijn, de voorkeur gaf aan 't laatstgenoemde. Vroeger was de eerste veel beter dan tegenwoordig, daar op de plaatsen, waar men ze vindt (Peru) de beste lagen verdwenen zijn. Chili-salpeter keurde spreker af als bemesting voor vlas. Deze maakt het lint bros, daar het vlas te hard groeit, hoewel het uiterlijk zeer mooi is. Daar wegens de lage prijzen de landbouwers weinig graan verbouwen, wordt de mestvaalt bij velen klein en de noodige humus wordt den grond alzoo onthouden. Men tracht daarom door eene nieu we bemesting, zoogenaamde groene bemesting, dit te veranderen. Als de beste groene bemesting gaf spreker aan, vlinderbloemige planten, als veel stikstof aanbrengende; voor kleigronden: roode klaver, erwten en boonen en voor lichte grondenlupinen en serradella. Het zou echter al te idealis tisch zijn, aan te nemen, dat groene bemesting alleen geheel voldoende zou zijn, zooals men in sommige Duitsche streken gelooft, waar men zelfs er toe overgaat den veestapel op te ruimen. Alsnu kwamen aan de beurt: thomasslakkenmeel, super- phosphaat en natuurlijk phosphaat. Opmerkende dat phos- phaten niet anders zijn dan kalk plus phosphor, wees spreker er op, dat er in de drie genoemde meststoffen alleen verschil bestaat in de aanwezige hoeveelheid kalk. De verschillende werking der genoemde stoffen moet dus worden toegeschreven aan de meerdere of mindere hoeveelheid dier stof. Als be mesting voor lichte gronden beval spreker het eerste aan, voor zwaardere het tweede genoemde. De meerdere inge nomenheid met slakkenmeel, volgens meening van sommigen eigen aan de leerlingen der Wageningsche landbouwschool, wees spreker geheel van de hand, doch maakte de opmer king, dat het verschil in prijs in vroegereu tyd, de voorkeur deed geven aan die meststof. Bemesting der suikerbieten met chili alleen, gaf onzuivere bestanddeelen, die den fabrikanten veel moeite veroorzaakt en duurder fabricatie na zich sleept. Als tegengift noemde spreker de superphosphaat. Uitzaaiing der super volgens spreker: niet vroeg, daar men natuurlijk niet van te voren weet, of men een nat of droog jaar zal hebben en in 't eerste geval veel verliest. Bemesting met kali is vooreerst op de meeste gronden in Zeeland nog niet noodig, daar die nog genoeg bevatten. Proeven hebben bewezen, dat het percentage balk telken jare met 1 vermindert. Is toevoer van kali noodig, dan is kaïniet aan te bevelen. Deze stof komt uit Duitschland en wordt uit de zoutmijnen gehaald. Eerst als eene waardelooze stof weggeworpen, is men er later achter gekomen, dat het wel degelijk waarde bezit. Soms vindt men in deze meststof echter eenig chloor aanwezig, waarvan de verkeerde werking echter by uitzaaiing in 't najaar door de vele regens opge heven wordt. Om te onderzoeken of er zich in den grond kalk bevindt, gaf spreker eene eenvoudige proef met zoutzuur. Kalkbemesting kan geschieden met ongebluschte kalk, gaskalk en met de pas in den handel gebrachte «mergel", waarvan echter de werking op kleigrond niet genoegzaam bekend is. Spreker eindigde het eerste gedeelte zijner rede door met nadruk te waarschuwen tegen het aanschaffen van verschillende meststoffen, die den naam hebben van het graan, waarvoor ze moeten dienen. Alsnu ging spreker over tot de behandeling van 't vee voeder. Tabellen aanhalende uit den Zeeuwschen Almanak voor Landbouw, zei spreker, dat men wel vond, hoeveel voe dingswaarde de verschillende voedersoorten hadden, maar dat men miste de percentage, die door het dier verteerd worden. Hy bejammerde dit ten zeerste, daar dit zeer veel zou helpen bijdragen tot de wetenschap, wat men het vee zal moeten voeren. Daar het voederen voor alle dieren niet 't zelfde doel heeft, zal ook het soort voer daarop invloed hebben. Ia 't algemeen zal de verhouding van het eiwit tot de vetten plus kool hydraten moeten zijn als 1 tot minstens 4 en hoogstens 9. De vraag behandelende, of men zijne granen moet ver voeren of kunstvoer aanschaffen, beantwoordde spreker door eene eenvoudige berekening. Vóórop stellende, dat eene een heid eiwit 3 koolhydraten 2 vetten zya, kwam spreker tot de conclusie, dat by de tegenwoordige prijzen der tarwe, deze beter kan worden gevoederd dan lynkoeken, en evenzoo de erwten; dat andere koeken echter goedkooper zijn dan de granen en die dan weer de voorkeur verdienen. Bij 't voederen moet men ook, vooral by 't melkvee, letten op den smaak van 'tvoer. Raapkoeken geven een minder aangenamen smaak en geur aan melk en boter; beter zijn in dat opzicht katoenpittenkoeken en vleeschmeel. Een schei kundig onderzoek van dit voeder is zeer aan te bevelen, daar wegens de vele bestanddeelen, die niet altijd de zui verste zijn, er wel eens schimmelplanten in zitten. Hiermede eindigde de spreker zijne rede, die met belang stelling was aangehoord. Van de gelegenheid tot het vragen van inlichtingen werd door eenigen gebruik gemaakt en op de meest heusche wijze werd iedereen door spreker zooveel mogelijk beantwoord. Over den verbouw van lupinen: of men invloed kan uit oefenen door een of ander middel, om kookbare erwten te telen; of in onze granen 't eiwit en de koolhydraten minder gemakkelijk te verteren waren; over proefstation Goes; over 't afnemende gehalte in den tegenwoordigen tyd der melk over middelen, aan te wenden om het geel worden van 't graan (bier werd een speciaal geval genoemd) tegen Us gaan; over dit alles werden inlichtingen gevraagd en ge geven, en het was voor den voorzitter van a Ceres" een ge- noegelijke taak den spreker dank te zeggen voor zyne gehouden leerrijke rede en hem een hartelyk «tot weerziens" toe te roepen. Een luid applaus bewees, dat de vergadering volkomen instemde met de gesproken woorden. De heer Bolle van Renesse bedankte vóór 't sluiten der vergadering het bestuur der landbouw-sociëteit voor de gelegenheid, die het niet-leden dier vereeniging had gegeven om deze nuttige en aangename vergadering bij te wonen. Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren: 16 Febr. Eene dochter van L. Beye en N. de Vos. Een zoon van A. Verseput en A. M. Leeuw. 19 dito. Een zoon van G. van der Werff en A. van Versendaal. 20 dito. Eene dochter van H. Leijdekker en W. J. den Dekker. 21 dito. Een zoon van L. Peute (overl.) en M. Logmans. overleden: 17 Febr. J. van der Velde, byna 82 jaar, wedn. van J. Berrevoets, II. Leeuwe, 82 jaar, wedn. van D. Geluk. als levenloos aangegeven*. 20 Febr. Een zoon van W. van Putte en A. Manni. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 20 Februari. Het aanbod bestond hoofdzakelijk uit tarwe en chevalier- gerst, welke echter meest te hoog gehouden werden om tot zaken aanleiding te geven en giDg er mitsdien zoo goed als niets om. Puike Tarwe f 5,75 a f 6, Goede en mindere f 5,25 a f 5,60 Rogge f 3,50 a f 3.60 Chevaliergeret f 3,75 a f 4,50 Zomergerst f 3,a f 3,30 Wintergerst f a 1 Haver i 2,— a 1 2.25 Groene Erwten i 5,a f 5,50 Bruineboonen f 9,a f 9,50 Witteboonen f a f Paardeboonen f 4,75 a f 5, Lijnzaad f 7,— a f 8,— Weekmarkt te Zierikzee, 20 Februari 1896. Boterprijzeo: De Boter is verkocht voor 471/,, 57 V2 en 60 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zgn verkocht voor f 0,50, f 0,65, f 0,80 en f 0,85 per 25 stuks. STOOM BOOTOI fiSST Februari 1896. Van MIDDELBURG"! 's midd. 2,— Van ZIERIKZEE: Zaterd. 22 7,40 Zondag 23 7,40 Maand. 24 7,40 Dinsdag 25 7,40 Woensd.26 7,40 Dond. 27 7,40 Vrijdag 28 7,40 2,- 2 2,— 2 2,— morg. Zaterd. 22 7,50 Zondag 2311,30 Maand. 24 7,50 Dinsdag 25 7,50 Woensd.26 7,50 Dond. 27 6,30 Vrijdag 28 7,50 's midd. 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemon voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. VAN DER HUCHT vertrekt Woensdag van Zierikzee naar Mid delburg en des Vrü dag-namiddags van Middelburg naar Zierikzee. Op Zaterdag 29 Februari hopen onze geliefde Ouders: WILLEM BROUWER en JANNETJE TÜIJNMAN hunne <*©-jarlge Ectatvereenlgïng te herdenken. Niecweeeerk, 25 Februari 1896. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. V Ondertrouwd PIETER KOT Wz. en CORNELIA BORGO Hd. Schebpenisse, 20 Februari 1896. Eenige en algemeene kennisgeving. V Ondertrouwd: PIETER LEENDERT DE WILDE Az. LENA ÖEFOUW Md. St.-Maartrnsdijk, 20 Februari 1896. Bevallen van een Zoon M. LOCHMAN8, Wed. L. Pbutb. Zierikzee, 21 Februari 1896. Tot diepe droefheid van mij, mijn eenig Zoontje en wederzjjdsche Familie, overleed heden onze geliefde Echtgenoote en- Moeder Helena Moerland, in den nog jeugdigen leeftijd van ruim 28 jaar. Stavbni88E, 19 Februari 1896. Uit aller naam, D. WE8DORP. Door de Liberale Kiesvereeniging te Stavenisse is tot candidaat voor Lid van den Gemeenteraad gesteld de Heer welke candidaat den kiezers met de meeste vrij- moedigheid wordt aanbevolen. Stavenisse, 20 Febr. 1896. Het Bestuur, C. TUIJNMAN, waarn. Voorzitter. A. F. HANSSENS, Secretaris. Departement Duiveland. op Dinsdag den 25 Februari, des avonds ten 6 ure, bij Lievense te Nieuwerkerk. Lezing: de Heer OLDEMAN. lsfce bijdrage: de Heer HOMAN. VERGADERING op Woensdag SC Februari a.s., 's avonds 6J/2 ure, Rij J. VER JA AL. te geven door de Rederykersvereem'ging te Iturgh op Vrijdag 28 Februari 1896, des avonds ten zeven ure, in de herberg van W. SP EE LM. AN te Burgh met opluistering van Muziek. Entrée OO cent. op Woensdag 86 Februari 1696, des avonds ten zeven urein hetzelfde locaaL Entrée IQ cent. Gehuwde lieden uit den werkenden stand hebben vrijen toegaog. LEVERANTIE VAH GRINT. Op 's Landskamer te Zierikzee zal, op Don derdag 5 Maart 189Q, te 1 uur, publiek worden aanbesteed, volgens Bestek No. 210: Het Bestek ligt ter inzage in de Divectielocalen van het Waterschap Schouwen en is te verkrijgen bij den Boekhandelaar A. M. E, VAN DISHOECK te Zierikzee, tegen betaling van O,AO. Inlichtingen zgn te bekomen ten kantore van den Ingenieur van het Waterschap Schouwen te Zierikzee. Het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen, A. J. F. FOKKER, Voorzitter. D. VAN DER VLIETOntv.-Griffier. De Commissie van de Grintwegen in Schouwen, A. J. F. FOKKER. Voorzitter. D. VAN DER VLIET, Secr.-Penuingm. Op Donderdag 5 Mauri 1896. te 1 uur, zal door het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap SCHOUWEN, op 'sLands kamer te Zierikzee, worden besteed Het Bestek ligt ter inzage in de verschillende Directielocalen en is te verkrijgen bii den TWV_ handelaar A. M. E. VAN DISHÖECK te ZierifceL tegen betaling van f O,IQ. Aanwijzing in loco^op Maandag 2 - en Woens dag 4 Maart 1896, te.,10 Uur, Jwijl ten kantore van den Ingenieur de^uoodige inlichtingen te be komen zijn. Het Dageljjkach Bestuur voornoemd, n' ti» Toorz'ttor. D. VAN DER VLIET, Ontv.-Qriffler.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1