/IllllkZIISdll NIEUWSBODE. Zaterdag 15 Februari 1896. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. WÊttÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIHÊÊI Veraohnnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De priis per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6730. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot de» Maandags, Woensdags en Vrgdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Nederland. Biervliet. Onze politie maakte deze week proces-verbaal tegen een paar jongens, die 's avonds in een der dorpsstraten een meisje zoenen wilden, tegen baar zin, want op haar geroep snelde de politie toe. Het meisje kwam er nu af met een verfrommelde muts en een geschaarde japon. Voor de jongens zullen de paar kusjes nog duurder te staan komen. ÏS Febr. In de Woensdag middag gebonden raadszitting werd o. m. het rapport ter tafel gebracht van de voor ongeveer een jaar benoemde Commissie van onderzoek in zake het opnemen van bepalingen in bestekken voor aan te besteden gemeentewerken omtrent minimum-loon en maximum-werktijd, van welke Commissie de meerderheid adviseert geene dergelijke bepalingen in de bestekken van aan te besteden werken op te nemen. Besloten wordt de behandeling dezer zaak aan te houden tot eene volgende vergadering, wijl een lid der Commissie van rapporteurs (Mr. W. A. van Hoek) en een lid der Commissie vau Fabricage (J. F. van Dunné) niet ter vergadering aanwezig zijn. Een door Burgem. en Weth. ingediend voorstel tot wijziging der verordening op het lager onderwijs, betreffende het geven van onderwijs in de vrouwe lijke handwerken door onderwijzeressen met of zonder hulpakte, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Ter voorziening in de door het overigden van den heer Dr. P. J. F. Sibmacher Zijnen ontstane vacature van curator van het gymnasium, wordt door den Raad benoemd de heer fl, J. L. Poort, predikant der Ned. Herv. Gemeente, met wien was aanbevolen door het College van Curatoren diens ambtgenoot A. B. ter Haar Romeny. CJoCS. 10 Febr. Beknopt overzicht van den omzet op het postkantoor in 1895. 371889 gefrankeerde binnenlaadsche brieven en nog 5954 uit den kring van het kantoor, ongefran- keerde brieven 1987 en 44. Enkele briefkaarten 179161, dubbele 957. 105954 nieuwsbladen a 1 cent en 640637 cent; 401296 andere gedrukte stukken. 7166 monsters, 72978 dienstbrieven. Binnenland6ch aangeteekende brievea met eene aangegeven waarde van f 808905. Op 16853 binnenlandsche postwissels werd betaald f 172597, terwijl 8009 wissels onbetaald werden teruggezonden. Bnitenlandsche wissels en kwitantiën betaald 144 tot een bedrag vau f 4885, onbetaald 108- Bij dcpothoudeis word voor 14511 aan postzegels verkocht. Naar het binnenland werden 25700 en naar het bnitenland 258 pakketten verzonden. Binnen- en bnitenlandsche postwissels 467384 en 283652. Ingevorderd op kwitantiën f 169192, uitbetaald f 30798. Ingelegd in de rijkspostspaarbank 201132 en terugbetaald f 151325. Yoor Goes en de hulpkantoren zijn 7743 boekjes in omloop. 12 Febr. Aan het voorloopig programma voor de feestelijkheden op Pinkster-Maandag ontleenen wij het volgende: Door een groot aantal muziekgezelschappen, waar onder Eupbonia van Goes, is toestemmend geant woord op de vraag of zij aan een festival znllen deelnemen. Dit no. van het programma gaat door. De directeur van het Goesche gezelschap zal een zal worden uitgevoerd. Ongeveer een 200 turners zullen aan het tura- feest deelnemen, dat bestaan zal in een persoonlijken wedstrijd aan toestellen, en een vereenigingBwedstrijd in vrije- en orde-oefeningen. Onder de gezamenlijke muziekgezelschappen zal minstens 150 in verschillende prijzen worden verloot. Verder zullen gegeven worden twee concerten met bals, volksfeesten; er zal vuurwerk afgestoken worden. De leider van het turnfeest is de heer A. Coumans, van Roozendaal. Teneinde aan het feest de grootst mogelijke uit breiding te geven, wil men trachten bijdragen van de ingezetenen te krggen. Igruiiiiisse, 13 Febr. In de vergadering van de alhier bestaande kolenvereeniging »de Voor zorg" werd door den boekhouder-ontvanger verslag uitgebracht. Daaruit bleek, dat het vorige jaar dooi de leden 5666 H.L. steenkolen gebruikt zijn. Boven dien zijn er nog 7371/» H.L. voorhanden in het pakhuis. De uitgaven bedroegen 3992,23. Her kozen werd als bestuurslid de heer L. Zoeter en in plaats van den heer P. Ockerse Cz., de heer C. Schikker. Het aantal bedraagt thans 198. ZfcrtkxeC, 14 Febr. Gisterenavond werd door den leeraar in de gymnastiek alhier, de heer L. Bogtstra, eene openbare les gegeven met de leerlingen der Armenschool. Hierbij waren uitgenoodigd de leden van het Dagel. Bestuur, van den Gemeenteraad, de Plaatse lijke Schoolcommissie en de ouders der kinderen. De heer B. opende de les met een welkomstgroet aan de aanwezigen, terwijl hij het betreurde, dat zoovelen aan zijne uitnoodiging geen gehoor hadden gegeven. Wij stemmen daarmede in, want zeker zullen de aanwezigen vertrokken zijn in de over tuiging, dat gymnastiek zoo toegepast, behalve het be vorderen van den lichamelijken welstand moet leiden tot plotseling en vaardig handelen, het zich bewust worden van eigen kracht, het flink leeren opmerken en het opwekken van het gevoel voor orde en netheid. Jammer dan ook, dat slechts 16 leerlingen der Armenschool van deze lessen gebruik maken. Waaraan dit te wijten? Dit zal de heer B. niet beoordeelen, doch hij verwachtte, dat de thans aanwezige ouders, na deze les, ook anderen zullen aansporen hunne kinderen deze gratis-lessen te doen bezoeken, doch niet alleen jongens, want meer nog dan zij hebben bet, zooals duidelijk werd verklaard, meisjes noodig. Te Colgnsplaat woei Woensdagmorgen vau den nieuwen molen een der wieken af, tengevolge waarvan de tegenovergestelde ook naar beneden kwam en gedeeltelijk tegen den molen bleef staan. Terwijl men beraadslaagde hoe het gevaarte op den grond te krggen, begon bet af te schuiven, waardoor een timmerman er met een zijner beenen onder geraakte en dit boven den enkel gebroken werd. Kort daarop is het been gezet. Tot cipier in bet huis vau bewaring te Oostburg is, met ingang van 1 Maart a.s., benoemd de beer J. A. van Rossenberg, eervol ontslagen wachtmeester der Koninklgke maréchaussee te Sluis. Door dr. Sehaepman is, als adviseur van den .Bond van R. K. werkliedenvereenigingen" in bet aartsbisdom Utrecht, een adresbeweging op touw gezet met het doel a*u H M. de Koningin-Regentes de noodzakelijkheid te betoogen dat de werkmans woningen zooveel mogelijk eigen woningen moeten zijn om redenen van zedelijkheid en hygiène; zoowel als om bjj den werkman arbeidzaamheid, spaarzaam heid, matigheid en orde aan te kweeken en eindelijk tot bevordering der algemeene welvaart. Daar het nu zonder hulp van overheidswege moeilijk zal zijn zoover te komen, wordt verzocht dat de overschotten der postspaarbank daarvoor zullen worden aangewend en H. M. dringend uit genoodigd aan hare regeering te willen opdragen de daai-toe noodige voorstellen bij de Staten-Generaal in te dienen. De heBr S. van der Hart, vroeger te Bergen- op-Zoom, is werkzaam voor een combinatie, om op een uitgestrekt heideveld, in de buurt van Ginneken, een sanatorium te stichten, waarin ruimte zal zijn voor honderd patiënten. Amsterdam's oudste burger, Hendricus Horst- manshof, vierde Donderdag zijn 102en verjaardag. De oude man gevoelt zich nog gezond, doch is doof en kan niet meer zien. Een der manschappen van de maréchaussée te Zevenbergen werd Maandag ongesteld. Deze persoon was uit 's Hertogenbosch naar Zevenbergen overgekomen. De geneesheer, die onmiddellijk bij den zieke werd geroepen, constateerde pokziekte, doch niet in hevigen graad. De zieke is onmiddellijk overgebracht naar een der ziekenhuizen te Breda. Men hoopt zeer, dat het bij dit óéoe geval zal bljjven. Eenige jaren geleden werd Zevenbergen sterk door deze ziekte geteisterd. In het gasthuis te 's Bosch worden nog 19 poklijders verpleegd. Eenigen tijd geleden wendde Klara Klompen maker te Sellingen (Gr.) een meisje met één arm zich per adres tot H. M. de Koningin om eene gift in geld, ten einde in staat te worden gesteld tot den aankoop van enkele koopwaren, waarmede zij ventende dacht in eigen onderhond te kunnen voorzien. J.l. Zaterdag werd haar door tusschenkomst van den burgemeester van Vlacht- wedde een bedrag van f 25 ter hand gesteld. Het fonds van mej'uffrouw Ida Maria de Raadt te Rotterdam heeft voor de nagelaten betrekkingen van de equipages van de verongelukte sloepen Char lotte Louise eu Koningin Wilhelmina beschikbaar gesteld ƒ800, ter verdeeling onder de weduwen en weezeu van iedere sloep. Te Bennekom, in de Rraats, is bij de echte lieden Van Ommeren een kindje geboren met twee gezichten. De geneesheer zal trachten het overbodige aangezicht te verwijderen. Dinsdagavond is te Eist door een laudlooper een revolverschot gelost op den landbouwer Vle- mingh aldaar, omdat deze geweigerd had den aan valler f 200 te geven. De heer Vlemiugh werd door het schot in het achterhoofd getroffen. Terstond ingeroepen genees kundige hulp constateerde dat de wond ernstig, doch gelukkig niet doodelijfc was. De dader is terstond in hechtenis genomen. Een man te Harieh (Erieslaud), die onlangs zijn slapend been, door er op te gaan staan, brak, is aan de gevolgen overleden. De kieviten zijn reeds in het land. Men heeft ze te Oldeboorn (Friesland) voor het eerst gezien. De vrouw vau schipper C. A. Janssens te Geertruidenberg verrastte haar echtgenoot met de geboorte van een drieling, allen meisjes. In den loop van dit jaar kannen worden be noemd adjuct-inspecteurs van den arbeid. Aan die betrekking is verbonden een jaarwedde van 1500, welke bij gebleken geschiktheid kan opklimmen tot 2500. Voor hen, die in aanmerking wenschen te komen, zal in Juli gelegenheid worden gegeven om bewjjzen te geven van geschiktheid en van bekwaamheid in wetgeving, gezondheidsleer, kennis van werktuigen, leer der bedrijven. Aanmelding vóór 1 Juni. Zie verder de Staats courant no. 36. De adsistent-bode bij het Departement van Koloniën d. Z., veroordeeld wegens postzegeldiefstal, is nit zijne bediening ontslagen. De miliciens der lichting 1894 van het 3e reg. huzaren te 's Hage zullen Zaterdag 29 dezer met onbepaald verlof huiswaarts keeren. Ter aanvulling en gedeeltelijke verbetering van het bericht over den gepleegden manslag te Soest meldt men nader de volgende bijzonderheden. De juiste toedracht der zaak is deze. Zekere B. B., boerenknecht te Amersfoort, bracht Zondagavond twee zijner zusters en eene vriendin van deze naar Soest. Onderweg voegde zich bij ben de boerenknecht Dirk van Roekei, eveneens te Amersfoort wonende, die de meisjes tot het huis der ouders van boven bedoelde vriendin vergezelde, waar de meisjes binnen gingen, terwijl B. B. en D. v. R. toen eenigen tijd in den omtrek van dat huis moeten gedrenteld hebbeD, waar zij eenige keeren twee jonge arbeiders ontmoetten, die daar eveneeris rondliepen en hen wel niet beleedigden of tarten, maar toch onaan genaam toespraken en daarop gelijk antwoord ont vingen. Weinige oogenblikken daarna ontmoetten allen elkaar weer op den weg naar Amersfoort, nabij de herberg de »Rooden Haan", waar weer eene woorden wisseling ontstond, terwijl een derde Soester, zekere J. Huigen, zich bij de bovenbedoelden had gevoegd. Handgemeen waren de parthm nog niet, toen deze laatste reeds eene snede in den nek ontving, en een paar oogenblikken later storti e de 28-jarigen Reijer Hilhorst doodelijk getroffen neer, terwijl de twee Amersfoorters hun weg vervolgden. Spoedig waren nu verscheidene menschen bij de hand, die de politie, den burgemeester en een geneesheer lieten waarschuwen, die allen spoedig verschenen. De geneesheer kon slechts den dood constateeren, en de burgemeester liet het lijk naar het gemeentehuis vervoeren. Ondertusschen achtervolgde de rijksveldwachter W. van Amerongen de daders per rijtuig, en het mocht hem met den brigadier D. Otten, te Amers foort, gelukken de beide ve- dachten op hun bed te arTesteeren en nog denzei fd* a nacht naar Soest te brengen, in don vvoogeh umS *oh werd aan de Justitie te Utrecht per draad bericht gezonden, doch Donder dag was nog niemand verschenen. Intusschen zette de Burgemeester en de politie haar onderzoek en de verhooren voort. Weldra bleek, dat de 21jarige van Roekei, de dader van beide verwondingen was, hetgeen hij in den loop van Maandag dan ook bekend heeft. Maandagavond werd zijn gezel B. B. dan ook op vrije voeten gesteld. Het lijk van den veralagene werd in eene kist gelegd, welke Dinsdagmorgen onder politietoezicht naar Utrecht werd overgebracht om gerechtelijk geschouwd te worden, en het is dienzelfden avond in het huis van 'sjongelings diepbedroefde ouders te ruggebracht, om Donderdag te worden begraven. Noch de dader, nóch de veralagene staan ongunstig bekend. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Te Middelburg werd Donderdag j.l. ten raadhuize in bet openbaar verkocht het voor eenigen tijd aan de Loskade aldaar gezonken beurtschip op Ant werpen »de Vrouw Margaretba", welk schip voor rekening der gemeente geborgen is en thans »hoog en droog" ligt op de werf >De Hoop". Kooper van het schip werd de heer T. Kamermans te Vlissingen, voor de som van 275. Heden (Vrijdag) werd aan het Gebouw van het Prov. bestuur te Middelburg aanbesteed: »Het onderhouden vaD - en het doen van her stellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 December 1897. (Raming 8040). De laagste inschrijver voor dit werk was de firma van de Ree te Middelburg, voor 2680. Dordrecht. Bij de Woensdag j.l. door den architect H. E. v. d. Kaa gehouden aanbesteding van het bouwen van een sigarenfabriek enz. aan de Prinsenstraat alhier, voor rekening van den heer Ai.rt van Kamen, weid hei minst ingeschreven door den heer J. C. Jonker6, voor een gezamenlijk bedrag vau 17083, aan wien het werk is gegund. Landbouw en Weeteelt. Landbouwproducten In den laatstou tijd wordt op onze eilanden de aandacht gevestigd op de Groninger Paardeboonen en Jammen-zetpoters uit Friesland, die geleverd worden door de heeren W. Dijkstra te Groningen en W. O. Postma te Kimswerd, prov. Friesland. Genoemde boonen leverden dit jaar o.a. bij den heer P. Vogelaar te St. Filipsland tien hectoliter per hectare meer op dan dezelfde soort, die ZEd. twee jaar verbouwd heeft, en de Friesche Jammen, veredeld soort, gaven in den Hoekschen Waard en omstreken ongeveer een derde meer dan andere Friesche Jammen, die daar twee jaar verbouwd werden. Het kan zeker geen kwaad dat de landbouwers hiervan notitie nemen. De tijd, om daarvan te ont bieden, is er nu nog; lang dralen is evenwel niet Op de te Zevenbergen gehouden keuring van hengsten werd door de Commissie o. a. goedgekeurd de hengst vau den heer W. Rooman te Zierikzee. R C H T I Z 1 E N. Ter terechtzitting der Rechtbank te Zierikzee van heden (Vrijdag) werd behandeld de zaak van I. J. M. H., te Poortvliet, beklaagd van mishande ling bij gelegenheid der loting te Tholen. Tegen den getuige J. Q., oud 20 jaar, arbeider te Poort vliet, werd, als verdacht van meineed, een bevel van gevanneming uitgevaardigd, met last tot on middellijke overbrenging naar het Huis van Bewaring alhier. De Rechtbank te 's-Hertogenbosch veroordeelde Dinsdag 11 dezer den bezembinder Martinus Hob belen, wegens ontucht met zijne dochter, tot vijf jaar gevangenisstraf, met ontzetting uit de vader lijke macht voor den tijd van tien jaren. Naar ons door het bestuur der Vereeniging tot bestrijding van knoeiergen in den boterhandel wordt medegedeeld, kwamen door den ijver van één door hen aangesteld persoon (onbezoldigd Rijks- Veldwachter) wegens overtreding der boterwet in openbare terechtzitting voor de kantongerechten vanAmsterdam. A. van Resouw, Frans Halsstraat 62A. Ruig, Frans Halsstraat 94A. Erkelens, v. Woustraat 38; D. Fump, 2e J. v. d. Heijden- straat 55G. Olsthoorn, v. d. Helststraat 15 G. J. v. d. Akker, Rustenburgerstraat 80, (Nieuwer Amstel). Delft: J. v. Leeuwen, Zuideinde 84. Haarlem: K. Hoenderdos, Korte Wolstraat 5. Te Rotterdam heeft Donderdag 11. de Officier van Justitie tegen F. C. Meinroth, wegens den moord op 20 Augustas, gepleegd op Cornelia Fil- zenkamp, acht jaar gevangenisstraf geëischt. De Belg, appellant van een vonnis der Mid- delburgsche rechtbank, waarbij hij werd veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf wegens verzet tegen de veldwachters, die hem naar de gevangenis te Goes overbrachten, is Donderdag 11. door het hof te 'sGravenhage vrijgesproken. De informaliteit bij het beroepen naar Gorinckem vau Ds. P. Bokma, predikant te Bruinisse, bestond in het niet aanvullen van het drietal, zoodat feitelijk een beroep is uitgebracht uit een tweetal, hetgeen verboden is. Kei'kwerve. Sedert de vorige opgave werden voor het nieuwe kerkgebouw nog de volgende giften ontvangen: Van Ds. B. W. C., collecte te Brielle 4,25; W. B. Pz. te S. f 3 N. N. te E. 5; Ds. J. N., namens den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Leiderdorp f 5; J. van der Baan te Wolfaartsdijk (sedert helaas overledenzijn belangstelling in onze zaak was reeds velen bekend), 10; J. V. te A. 0,50; G. v. R. te D. ƒ5; A. Z., adm. kerkv. te Buren ƒ10; J. B., opbrengst eener collecte, gehouden bij een spreekbeurt in het lokaal voor Ckr. belangen te Zwolle 5,52 E. R., collecte in de Ned. Herv. kerk te St. LavuoHB 3,15°. Te zamen weder f 51,42s. Hartelijk dank aan de milde gevers. Elk bewijs van belang stelling in onzen kerkbouw wordt door ons op zeer hoogen prijs gesteld 1 Het Zuider-Zendingsfeest, dat de laatste jaren op een terrein in Noordbrabant gehouden werd, zal dit jaar vermoedelijk op Zuid-HoIIandsch grond gebied gevierd worden, en wel op de buitenplaats »Ten Donck" te Bolnes, gemeente Ridderkerk. Het terrein ligt ongeveer een half uur varens van Rotterdam en drie kwartier uur varens van Dord recht. Een terrein, naar men meent, bij uitstek geschikt voor soortgelijke gelegenheid. Maandag 1.1. was het de dag, waarop vóór 12'/» jaar mgr. C. J. M. Bottemanne verheven werd tot Roomsch-Katholiek bisschop te Haarlem. De viering van dezen dag zal eerst op 16 Augustus 1896 plaats hebben; dan herdenkt de bisschop zijn vijftig-j arig priesterschap ONDER W IJ $6. Bruinisse, 14 Febr. Op de lijst, aanwijzende de namen der kinderen van 612 jaar, die geene school bezoeken, komen in deze gemeente slechts drie namen voor. Den 1 Jan. 1.1. waren aan de Christelijke school 89 leerlingen ingeschreven; de openbare school telde op dien datum 371 leerlingen. Aan de laatste school bestaat reeds sedert 1 Juni 1894, dus reeds meer dan 20 maanden, eene vacature als onder wijzer. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep te Kats door Ds. D. J. van Brammen te Hnskerhorne. 's Gravenhage, 13 Februari 1896. Indien men in onzen tijd nog kan spreken van verbazing over iets wat gebeurt, dan voorzeker heeft in onze residentie in de hoogste mate verbaasd do benoeming, door de Staatscourant openbaar gemaakt, van drie kwart dozijn notarissen. Niet minder dan negen heeren, gister nog klerken op een notaris kantoor, afhankelijk van hun patroon, met een salaris net even voldoende om te leven, zien zich heden op eenmaal bevorderd tot chef, tot evenknie van hun voor maligen patroon, deelend in de winsten van het Venduhuis, zoekend naar middelen om zich tea allerspoedigste een lucratieve cliëntèle te ver overen. En dat alles door een pennestreek van den Minister van Justitie. Welk een gril, beweren sommigen. Doch zij vergeten, dat er een wettelijk voorschrift bestaat, dat het aantal notarissen af hankelijk stelt van het cijfer der ingezetenen. En na is het toch waarlijk niet de schuld van dezen Minister, dat zijne voorgangers verzuimd hebben die wetsbepaling na te leveu, zoodat er een belang rijk tekort op het wetteljjk aantal notarissen in Den Haag bestondMaar met dat al, is negen notarissen meer toch geen kleinigheid. Wie niet zullen lachen, dat zijn hunne oudere collega's, die nu besprongen worden door zulk een hoop concurrenten. Want, buiten het Venduhuis, waar de roerende goederen verkocht worden, wel niet langs coöperatieven weg maar toch op den grondslag van participatie, zoodat alle notarissen in de winsten deelen, ik zeg buiten dat Verkoophuis, zijn de notarissen de grootste concurrenten. Zij trachten elkaar vliegen af te vangen zoo veel als mogelijk, waar het betreft verkoop van huizen, oprichten van vennootschappen en andere notariëele werkzaamheden en hebben meerendeels personen in dienst, die hun klanten toevoeren. Nu is het waar, dat in de laatste jaren de Haagsche notarissen niet te klagen hebben; zij hebben allen schier drukke kantoren en wel omdat de bevolking in de residentie voortdurend belangrijk toeneemt, ruim 5000 alleen verleden jaar, de stad zich naar alle kanten uitbreidt, geheele straten en pleinen worden aangelegd en de huizen uit den grond rijzen. Hoe meer menschen, hoe meer huizen, hoe meer koopcontracten, dus hoe meer verdiensten voor de heeren notarissen. Daarbij komt, dat in de oude stad voortdurend de grootste perceelen in andere handen overgaan, daar de ondernemingsgeest hoe langer hoe sterker zich ontwikkelt en de groote magazijnen steeds op aankoop en vergrooting van perceelen bedacht zijn. Er is dus heel wat leven in den laatsten tijd in de brouwerij voor heeren notarissen, maar, desniettemin, nu er 9 confrères bijkomen, zullen de anderen wel bewerkers vinden, dat alle molens wind vangen. Als er nu maar niet door die plotselinge daling op de notarismarkt, tengevolge van te grooten aanvoer van notarissen, de heeren om praktijk te krggen en geld te verdienen, gebruik gaan maken van de meermalen veroordeelde prak tijken om aan bouwers geld voor te schieten. Dit kwaad heeft vroeger al meer dan een Haagsche notaris ten gronde gericht en zou dit nu te eer doen, omdat er waarlijk geen gebrek is aan bouw- lust. De bouwwoede is thans zoo groot, dat, terwijl aan de vier hoeken de stad dreunt van het gehei, gemetsel en getimmer, weer een nieuwe conbiuatie is ontstaan, die niet meer of minder dan ééa millioen gulden heeft opgenomen als hypotheek op hare bouwgronden. Er staat ons in de eerste jaren dus nog geen gebrek aan woningen te wachten. Maar vraag dan ook voor een groot deel er van, niet hoe ze er uitzien 1 Van buiten heel aardig zeker, met balconnetjes en serres, van binnen hoog, ruim eu gemakkelijk, maar intrinsiek volstrekt niet geschikt voor familiehuizen, die eenige geslachten lang iu dezelfde handen blijven, 't Mocht watl Men bouwt tegenwoordig machinale huizen, ze vliegen uit den grond, doch het is me er naarl En, ofschoon men het sedert lang wist, heeft het treurige ongeluk de vorige week voorgevallen, de oogen toch nog weer eens meer geopend. Die arme werkman, die gedood werd door de omstortende muren van het huis, waarvan hij de fondamenten bezig was te versterken, omdat ze wegens insolideu bouw waren afgekeurd, dat slachtoffer van de win zucht van bouwers en kapitalisten, heeft een kreet van ontzetting doen opgaan, omdat meu gevoelt hoe onveilig en onzeker tal van de nieuwgebouwde woningen zijn. Meu is geheel afhankelijk van de goede trouw der bouwers en aannemers, want con- tröle is er zoo goed als niet. Er bestaat in Den Haag wel een bouw-politie, maar zelfs als hare opzichters voldoende verstand hadden vau alle bouwwerken, zou hun aantal nog veel te gering zijn om behoorlgfe toezicht te kunnen uitoefenen. Bet gevolg is dus, dat, als men geen degelijk architect heeft, onder wiens toezicht de bouw ge schiedt, men niet weet waar men terecht komt. Ik heb steenen gezien, zoo zacht als boter, en of schoon men beweert, dat die voor binnenmuren dienen, betwijfel ik toch of ze steeds daarvoor alleen gebruikt worden. En dan de metselspecie en.de verdere materialen, 't Is alles in denzelfden trant. En toch ziet men in de nieuwe straten de pas op getrokken hnizen in de verste uithoeken, binnen een minimum vau tijd bewoond, terwijl men geen boek meer kan houden van de nieuwe straat namen, die het gemeentebestuur moet uitdenken en die door haar lengte en door de onbekendheid met de personen die genoemd worden, al zijn het Hagenaars uit vroegere eeuwen, den lachlust soms en de ergernis van schier allen, die ze veel moeten gebruiken, opwekkeu. Doch wat zegt ge wel van de flinkheid van die Haagsche autoriteiten, die den werkman twaalf uren onder het puin hebben laten liggen, omdat hij toch wel dood zou zijn en men geen andere menschen- levens mocht wagen. Welk een voorbeeld van plichtsbetrachting 1 Het is waar, het was pikdonker in die nog niet met gas verlichte half gebouwde straat, en door den maar die omgevallen was be stond er vrees, dat andere huizen ook konden om tuimelen, maar licht is toch te krggen in een stad als Den Haag en even goed als men bij 't flauwe daglichtschijnsel den anderen ochtend is gaan stutten wat te stutten viel, had men dit toch ook dadelgk kunnen doen. Men6chenkrachten om het puin op te ruimen zou men genoeg hebben gehad, al had men de militaire macht er voor gespannen. Het gold hier een menschenleven en hoe weinig men kon voorspellen of hg dood zon zijn leert de geschiedenis, pas gebeurd in België van een man, die diep in een put onder het zand begraven, 36 uur onder den grond doorbracht en toch nog leefde en gered werd. Ziet ge, die inertie van onze autoriteiten heeft een groot aantal Hagenaars diep leed gedaan. Al bestond er gevaar voor anderen, moest men daarom elke poging tot redding dadelgk opgeven? Hóe"'menig maal wagen zich niet 10 man op zee om een schip breukeling te redden. En heeft onze Koningin niet pas aan de wakkere leerlingen van den loodsdienst te IJmuiden getoond, hoezeer zij hun moed op prijs stelde om één enkel man te redden? In de residentie, waar de Koningin zetelt, schijnen de autoriteiten er anders over te denken dan de loodsleerlingen. Toch zou ik wei eens willen weten of zij diezelfde zorg voor bet lot van anderen zonden hebben aan den dag gelegd, als onder dat puin in plaats van een eenvoudig metselaar, een man van beteekenis, van rang, van aanzien had gelegen. Enfin, er is niets meer aan te doen, de man is dood en begraven, de zaak zal voor den bouwmeester of aan nemer zeker nog wel een staartje hebben, als blijkt, dat er opzettelijk geknoeid mocht zijn. Met oprecht leedwezen volgde men deze week de ziektebulletins van den oud-Minister Fransen van de Putte, Ofschoon deze staatsman reeds een vrij hoogen leeftijd heeft bereikt, had hij zich zoo goed gehouden, dat men het niet kon gelooven, dat zijn leven zoo bedreigd was. Gelukkig schijnt er nu eeu wending teu goede te zijn gekomen in het ziekteverloop, zoodat er wel kans bestaat, dat de oude heer het er nog bovenop haalt. Een eigenaardige figuur, deze staatsman 1 Wild in zijn optreden, opvliegend, eu toch man van zaken, man van wetenschap, man van overleg. Kloek, flink, durvend als Minister en I toch zonder veel succès voor zijne plannen en ont werpen. Spelbreker in het Ministerie-Thorbecke, dat hem het eerst opnam, heeft zijn politiek leven meer gediend om scheuringen in de partij te doen ontstaan of te verwjjden, dan om ze te voorkomen, en toch was hij en is hg ook in zijn later parle mentair leven gebleven in merg en been liberaal. Zijn Atjeh-oorlog heeft hem heel wat smart bezorgd, maar kan zijne verdiensten als staatsman niet ver minderen. Ware die oorlog afgeloopen met de eerste of tweede expeditie, hij zou op de hauden zijjn gedragen. En daarbjj zelfs is later openlijk gecon stateerd door mannen van de tegenpartij, dat bjj dien oorlog niet heeft kunnen verhinderen. In de Eerste Kamer heeft men reeds eenige maanden zijn advies moeten derven. Ware hij er geweest, ik zou tien tegen een durven wedden, dat het staatslichaam niet zulke gekke dingen gedaau zou hebben, als zij deed. Want vau de Putte had er wel gezag en wist de zaken helder en duidelijk te maken. Stelt u eens voor, dat de Eerste Kamer het grootste gedeelte van haar tijd heeft verbeuzeld over de vraag of de Nieuw-Malthusiaansche Bond terecht of ten onrechte door de Regeering als rechts persoon is erkend. De heeren Schimmelpenninclc, van Zinnicq Bergman en Breuning vinden dien Bond onzedelijk. Best mogelijk, dat zij zoo denken, maar het begrip van zedelijkheid valt zoo moeielijk met juistheid te omschrijven, en de heeren, die zoo uitvaren tegen een Bond, die de vermeerdering van kinderen tracht tegen te gaan, zien er misschien niets onzedelijks in, dat door dames en heeren in vergaderingen en in bijzgn van jonge meisjes en knapen over prostitutie wordt gedebatteerd. Zoolang niet bewezen is, dat de N.-Math. Bond langs on- zedelijken weg zijn doel tracht te bereiken, kan geen Regeering weigeren om de statuten koninklijk te laten goedkeuren, wat niet anders boteekent, dan dat de Bond daardoor het reoht verkrijgt om in rechten te kunnen optreden. Het mooiste van het geval is nog wel, dat na heel lang gekeuvel de drie heeren een door hen voorgestelde motie van afkeuring weer introkken zoodat zg nu niets anders bereikt hebben dan dat de algemeene aandacht op dezen Bond is gevestigd en daarvoor een reclam»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1