ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 13 Februari 1896. Directeur-Uitgever J. WAALE. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Versohgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franoo per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6729. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot de» Maandags, "Woensdags en Vrijdags middag» 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement8- of Advertentie-gelden gelieve tnen te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode gedeputeerde staten van zeeland, gezien artikel 73 van de wet regelende het kiesrecht en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en ter Tweede K^mer der Staten-Generaal van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37), gewijzigd bij de wetten van 6 November 1887 (Staatsblad no. 193) en 11 Januari 1894 (Staatsblad no. 5); noodigen de inwoners der Provincie uit, zoo zij in de lijjks directe belastingen op de kohieren tot den loopenden dienst behoorende, elders zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren en eene berekening van hetgeen in hoofdsom eu in Rijks-opcenten afzonderlijk wordt betaald) vóór 1 April aanstaande aan hen te doen blijken. Middelburg, 4 Februari 1896. Gedeputeerde Staten, DE BRAUW, Voorzitter. W POLMAN KRUSEMAN, Griflkr. Transvaal. Pretoria, 8 Febr. De lange lijst van wets ontwerpen, welke in Mei e.k. bij den Volksraad zullen worden ingediend, is openbaar gemaakt. Behalve de voordrachten, welke betrekking hebben op de wijzigingen in het openbaar onderwijs, de instelling van een Gemeenteraad te Johannesburg en de persdelicten, bevat de lijst een ontwerp tot oprichting van een departement voor landbouw, een ontwerp tot invoering van scholen voor werk lieden en een betreffende de regeling van het gebruik, dat van de inlandsche werklieden wordt gemaakt. In de Robinson-mijn bjj Johannesburg is Donderdag weer naar wapenen gezocht, 's Nachts kwamen onverwachts 30 politiebeambten de mijn inspecteeren, en de arbeid moest vier uur lang geschorst worden. Maar men vond niets. De oud-leden van het Hervormingscomité hebben tegen borgstelling Johannesburg mogen bezoeken. Turkije. XAonstantiuopel, 9 Febr. Men verzekert, dat de Sultan een hooggeplaatst burgerlijk ambte naar van den Christelijken godsdienst, vergezeld van een adjudant van den Sultan, naar Sofia zal zenden, om den doop van Prins Boris bij te wonen. Zulk een maatregel zou de beteekenis hebben van een erkenning van Vorst Ferdinand door de Porte. Engeland. Londen, 8 Febr. De Times verneemt uit Pretoria van 5 dezer, dat de Presshet Regeerings- orgaan, ontkent, dat Transvaal een Europeeseh protectoraat zon verlangen. Het blad zegt, dat Groot-Brittannië de machtigste mogendheid in Zuid- Afrika is en er prijs op moest stellen om aan de Hollandscbe republieken zekerheid te verschaffen tegen inbreuken van eiken anderen Staat. Het vraagt waarom Groot-Brittannië niet de onaf hanke- lijkheid van Transvaal waarborgt tegen allen, die haar zouden willen belagen, inziende dat de belangen van bet Britsche gebied en van Transvaal indentiscb zijn. Onder zulk een regeling zou bet niet noodig zijn voor Transvaal, om een eigen zeehaven te verkrijgen. Een wederkeerige overeenkomst, waar door het gebruik van de Delagoa-baai voortdurend aan Transvaal werd gewaarborgd, zou voldoende zijn. Frankrijk. Volgens verscheidene Parijscbe bladen zijn de papieren, gevonden in de woning van een beheerder der »Banque Internationale"van groot belang. Zij bewjjzen de verdeeling eener som van 600,000 frs., gegeven door Reinacb, tusscben verscheidene politieke personen. Het gerucht loopt, dat bet gouvernement in 't bezit zou zijn van een dossier van Cornelius Herz. Het comité voor het monument-Pasteur heeft bekend gemaakt, dat er voor meer dan 21,000 francs is ingeteekend. Uit Nancy wordt bericht, dat een persoon eene gebeele week zonder eten of drinken opgesloten is geweest in bet arrestantenhok van Dombasle, een gemeente in den omtrek van eerstgenoemde plaats. Slechts bij toeval hebben voorbijgangers den onge lukkige ontdekt, die gek geworden was en wiens beide voeten bevroren waren. Er is een streng onderzoek ingesteld. □uitschland. De lente komt! In Elzas-Lotharingen zijn reeds de ooievaars aangekomen, drie weken vroeger dan gewoonlijk. Bovendien beeft men tal van leeuwerikken gezien, die naar het Noorden vlogen. België. Bij de jongste trekking der Brusselscbe loten kreeg een werkman aan den spoorweg te Lodelinsart de 150,000 francs. Nederland. Amsterdam, 11 Febr. Hedenmorgen om streeks 10 uur verzamelde Reens een 100-tal zijner vrienden op den Dam. Zij begaven zich naar den Btadstimmertuin, waar een verkoop wegens belasting schuld zou plaats vinden. Er werd gedreigd, dat de omstanders van bet terrein verwijderd zouden worden, indien de voortgang van den verkoop mocht worden gestoord. Dit geschiedde niet. De inboedel bracht f 131,75 op, waaruit de schuld kon worden voldaan. Reens zag zich door bet oploopen der prijzen op het laatst gedwongen bg bekenden geld te leenen. ?S t«ravcnliage, 10 Febr. Het voornemen bestaat om daags na de bijeenkomst der Tweede Kamer, alzoo op Woensdag 19 dezer, en volgende dagen in de afdeelingen te doen onderzoeken alle nog bij de Kamer aanhangige wetsontwerpen, waar onder die tot oprichting van Kamers van Arbeid; wijziging en aanvulling der jachtwet, en omtrent den accijns op de suikerwaarschijnlijk zal den 25n Febr. de discussie over de personeele belasting worden hervat. Door mr. Fokker is in de Eerste Kamer den Minister van Financiën voorgerekend dat de buiten- land6che grondbezitters in de provincie Zeeland thanB in de grondbelasting f 67.000 minder betalen dan vroeger, terwijl ook nog de vermindering van de mutatierechten en hypotheekrechten voor een goed deel te hunnen bate komt. Spreker vroeg of het niet mogelijk is voor de vreemdelingen eene belasting uit te vinden, die tegen deze verliezen opweegt. De minister beloofde hem het denkbeeld in overweging te nemen. Rotterdam, 11 Febr. Gedurende de laatste drie of vier weken werden de bewoners der tweede verdieping van een buis aan do West-Kruiskade voortdurend verontrust door dreigbrieven. Deze brieven behelsden in hoofdzaak de mededeeling, dat hunne woning in brand gestoken zou worden en eene waarschuwing aan de dienstbode om zoodra mogelijk haar dienst te verlaten voor zij eventueel in de vlam tnen omkwam. Tegen haar was de bedreiging niet gericht. Aangezien de eerste verdieping van dat buis leeg staat, maakte de eebtgeuoote van den door zgn betrekking weinig tbnis zjjnden bowonor zich zeer zenuwachtig en leefden man en vrouw, jonggehuwden, in voortdurende onrust. Toen zij nu iu bet begin van de vorige week wederom een dergelgken brief ontvingen, besloten zij, ten einde raad, in een hötel te gaan overnachten. Dit was in den nacht van Donderdag op Vrgdag. Dienzelfden nacht nu werd bet dak hunner woning aan de binnenzijde geheel met petroleum besmeerd. De ontdekking hiervan op den volgenden dag deed het echtpaar besluiten onmiddellijk te verbuizen, aan welk besluit reeds gevolg gegeven is. Naar men zegt, zouden de bedrijvers van een en ander twee verdacht uitziende doch onbekende mannen zijn, in de buurt aldaar meermalen op gemerkt en ook eenmaal deur de dienstbode van het bedreigde echtpaar op de trap dier woning opt moet. Of zij zich aan de zjjde der West-Kruiskade door de straatdeur dan wel door een brandgang en ver volgens door de tuinen achter deze panden gelegen toegang behben verschaft, is niet uitgemaakt. Bij wijze van proefneming zal, met ingang van Donderdag 13 dezer, voor den tijd van één k twéé maanden, aan den Linker Maasoever, een scbaft-lokaal voor werklieden worden geopend. De bedoeling is, aan de werklieden en hunne vrouwen of kinderen, die middageten op bet werk komen brengen, de gelegenheid te geven dit, tezamen zittende in een des winters verwarmd lokaal, te kunnen nuttigen. Het lokaal, dat tijdelijk voor de proefneming wordt afgestaan, en ongeveer 200 per sonen kan bevatten, is gelegen aan de Wilhelmina- kade, tegenover het N. A. S. M.-Hótel en Koffiehuis. Dordrecht, 10 Febr. Een der bladen alhier bevatte dezer dagen een advertentie waarin 100 jongens gevraagd werden om als matroosjes dienst te doen bjj een te houden slede vaart. Liefhebbers moesten zich aanmelden bij een caféhouder in de nabijheid van de Engelenburger- brug. Daar de IJsclub voor de armen, aldaar, bet plan heeft een liefdadigheids-optocht te organiseeren (wel te verstaan met sleden als er nog sneeuw mocht vallen, on zoo niet dau met wagens) vond niemand in die advertentie iets vreemds. Op den avond van aangifte verzamelde zich op bet pleintje voor het koffiehuis een woelige troep van circa 500 jongens. De herbergier, niet erg op dat bezoek gesteld, trachtte de jongelui aan het verstand te brengen dat hg van de zaak niets afwist, maar daarmee was bij de bende niet kwijt. Er werden liedjes gezongen, scheldwoorden uitgegild, in het kort er ontstond een compleet relletje, en het slot was dat de politie er aan te pas moest komen. GoeS, 10 Febr. Als eene bijzonderheid mag vermeld worden, dat beden 5 lijken op eene begrafenis wachten. St.-Alii>alaB<l. Eenige dagen geleden hielden aandeelhouders der weegbrug de Concurrent" alhier hunne gewone jaarvergadering. Uit het daarin uitgebracht verslag bleek, dat over 1895 zijn gewogen 8.355,125 K.G. suikerbieten366,387 K.G. pulp; 31,231 K.G. mangel wortels953,213 K.G. aardappelen; 317,180 K.G. ajuin; 71,075 K.G. steen kolen; 18,392 K.G. hooi; 6771 KG. stroo en 9324 K.G. granen, benevens 35 stuks vee. Gekozen werden: tot le voorzitter de heer B. Kodde (in de plaats van den heer H. J. Dorst, die had bedankt), tot 2e voorzitter de heer J. Boon, tot commissaris de heer J. van Luijk Nz. en tot bestuurslid de heer H. Gaakeer, en herkozen: tot commissaris de heer E. J. Gunst en tot secretaris penningmeester de beer J. Theunisse Lz., terwijl tot weger werd herbenoemd Abr. van Lugk Anthz. De zangvereeniging «Ontspanning door In spanning" gaf Vrijdagavond ten huize van mej. E. J. Kramer haar laatste winteruitvoering. Eeu talrijk publiek was aanwezig. Weder werden de zangstukken goed ten gehoore gebracht en de tooneelstukken flink afgewerkt, en komt daarvoor directeur, zangeressen en zangers, en niet het minst den comedianten, een woord van lof toe. Van de haven dezer gemeente zijn in 1895 circa 8,200,000 K.G. suikerbieten verscheept. Zierikzce, 11 Febr. Uit de Transvaal wordt gemeld, dat de Engelschen bij hun inval in Trans vaal zich wederom van de gemeenste wapenen hebben bediend. Niet alleen de Maxim-kanonnen, waarmede zij de Matabelen letterlijk hebben ver delgd, waren ook in Transvaal ingevoerd, doch zelfs gebruikten zij nog ontplofbare kogels. Uit de in- structiën voor den afval, die öf te Londen óf te Kaapstad zijn opgesteld, blijkt, dat alles wel beraamd was. Alles was geregeld, zelfs bet afsnijden der telegraaflijnen en het verstoppen der draden. De Transvalere hebben veel hulp genoten van hunne stamgenooten, de Hollanders. Velen trokken mede en onder hen vond men ook een paar Zeeuwen. Met veel lof wordt melding gemaakt van bet flinke optreden van den beer J. Kloek, geboren te Zierikzee, thans te Johannesburg. Aldaar beeft hij, in dienst van de Zuid-Afrikaansche spoorweg-maat schappij, benarde tijden gedurende het oproer door gebracht. Veel omzichtigheid en geestkracht waren noodig bij den dienst aan de spoorwegen, te meer daar de Uitlanders eenige wagens door dynamiet wilden doen springen. Door het flink optreden van den heer Kloek en zgn personeel werd dit voor komen en bleef de spoorweg op de zijde der Regeering. Een andere Zeeuw, de heer J. Moerdijk, die vóór eenige jaren uit Iereeke naar Transvaal vertrok en daar thans eene aanzienlijke betrekking bij het onderwijs bekleedt, bood mede zijne diensten aan en trok te velde. Bg koninklijk besluit is, als blgk van goed keuring en tevredenheid, de zilveren medaille en een loffelgk getuigschrift, ingesteld bij koninklijk besluit van 22 September 1855, n°. 64, toegekend aan C. Legierse, schipper te Oude-Tonge, wegens betoonden moed, beleid en zelfopoffering bij verschil lende reddingen, laatstelijk van de opvarenden van het aldaar gestrande tjauschip Eduard Alphons, gedurende den storm op 7 December 1895A. Ju- melet Az., schipper te Bruinisse, wegens betoonden moed, beleid en zelfopoffering bg het in veiligheid brengen van de tjalk Vertrouwen vau Amsterdam en het aakschip Aurora, welke zich gedurende den storm op 7 December 1895 in ontredderden staat in het Nieuwe Vaarwater bjj Oude-Tonge bevonden, waardoor het leven der opvarenden van die schepen werd gered; Th, Hovesta»*, schipper te Yerscko, wegens betoonden moed, beleid en zelfopoffering bg het redden der opvarenden van bet door den storm in nood verkeerende schip De vrouw Jantina bg de reede van Ooltgensplaat, op 7 December 1895, en het later in veiligheid brengen van voor noemd schip; en de bronzen medaille en een loffelijk getuig schrift aan: J. Jumelet Az., A. Vane en P. van Gilst Jz., varensgezellen te Bruinisse, wegens het met levensgevaar in veiligheid brengen van de tjalk Vertrouwen van Amsterdam en het aakschip Aurora, welke zich tijdens den »torm op 7 December 1895 in ontredderden staat in het Nieuwe Vaarwater bjj Oude-Tonge bevonden, waardoor bet leven der op varenden van die schepen werd geredJ. Hovestadt en C. Hovestadt, schippersknechts te Yerseke, en J. Wagner, te Ooltgensplaat, wegens het met gevaar voor zelfbehoud redden der opvarenden van bet door den storm in nood verkeerende schip De vrouw Jantina bjj de reede van Ooltgensplaat, op 7 Dec. 1895, en het later in veiligheid brengen van voornoemd schip. Bij kon. besluit is de heer J. P. Fokker, met 1 April, opnieuw voor den tijd van driejaren benoemd tot directeur uit den handel van het Vrij- Entrepót te Middelburg. Door het polderbestuur vau Walcheren is besloten de verdediging vau de duingroep te Zoutelande (een zeer bedreigd punt bij stormweder) uit te breiden. De kosten dezer uitbreiding zijn op f 31,032 geraamd. Ook werd besloten de rijshoofden op het Zuider- strand aldaar uit te breiden, welk werk op f 15,671,80 begroot is. Een en ander is noodig geworden door de ver woestingen door de December-stormen aangericht. Zierikzee, 11 Febr. Ingevolge de in ons vorig No. gedane belofte, geven wij thans een eenigszins uitvoeriger verslag van de Gemeenteraads zitting alhier, op Maandag .ij, gehouden, en die van 1—5 ure duurde. Wij bepalen ons tot de voornaamste zaken. Bij den aanvang der behandeling van het concept besluit tot beffing van Kaaigeld, zegt mr. v. d. Lek de Clercq, dat hij zou wensehen de discussiën over deze zaak opnieuw te openen, daar bij in de vorige vergadering niet kon tegenwoordig zijn. Hjj meent, dat men verkeerd zal doen dit Kaaigeld aan te nemen/en noemt het een verkeerde uitdrukking in deze zaakhij meent dat men onder den naam van Kaaigeld zou moeten verstaan eene belasting voor goederen, die op de kade opgeslagen worden. Indien men belasten wil, wat aan de kade komt, dan zou men ook de menscben en het vee kunnen belasten, al wat aankomt en vertrekt. Hij stelt voor, het debat over deze zaak te heropenen. De heer Fokker meent, dat dit niet aangaat ter wille van één lid. De Commissie beeft zich verwon derd dat deze vergadering van den Gemeenteraad niet gebonden is op den vorigen Maandag, zooals door den Voorzitter was toegezegd. De Commissie meent echter, dat, nu in beginsel tot de heffing van Kaaigeld is besloten, er geen baast bg de zaak is; zij stelt daarom voor, de verdere behandeling uit te stellen. De heer v. d. Vliet acht bet voorstel van den heer de Clercq niet aannemelijk. De beer de Clercq wijst er op, dat ook wel eens van andere zijde bet oordeel mag worden gehoord, z. i. komen dikwijls onderwerpen in den Raad, waarvan bet wenschelijk was, dat zij te voren werden besproken in het publiek. Hierdoor kon men wel eens anders worden ingelicht en een geheel ander inzicht in de zaak krjjgen. Zijn doel zou zijn om terug te komen op het besluit, dat bij nadeelig voor den handel acht. De heer Lechner zou wensehen te doen uitkomen, dat elk lid wel heeft geweten, waar voor- of waar tegen hij stemde. De heer van Geuns wijst er op, dat de Commissie ook nog niet gereed is met baar tarief en daarom zal bij méégaan met het iflee van den beer de Clercq om terug te komen op het genomen besluit. In de vergadering, die betrekkelijk deze kwestie is gehouden, beeft men veel kunnen hooren, wat men vroeger niet wist. De heer Fokker betreurt het, dat dit voorstel door den heer de Clercq is gedaan, daar de Com missie toch reeds heeft voorgesteld, de zaak nog aan te houden. Hij kan zeggen dat de vergaderingen die hebben plaats gehad, niet het resultaat hebben opgeleverd, dat zij de zeven leden van den Raad, die vóór bet voorstel hadden gestemd, zouden be- keeren. Voorts wijst hij er op, dat bet tarief nog moet worden behandeld. Hij acht het een daad van beleefdheid tegenover de voorstellers om ben in de gelegenheid te stellen dit tarief nader te be- De Voorzitter verklaart, dat hij het wel wen- Bcbelgk acht de discussie over de priucipiëele kwestie opnieuw te behandelen. Mr. Fokker heeft hem wel gezegd dat veel vóór, doch ook veel tegen is aangevoerd. Doch was dit alles echter wel juist? De invordering zou o.a. zeer gemakkelijk j geschieden: de ambtenaar Leeuwe bad daar tijd genoeg voor. En wat blijkt nu? Dat dit bepaald onwaar is. Alzoo zou de invordering veel geld J kosten. Ook buiten deze vergadering zijn vele argumenten tegen deze belasting aangevoerd, die mogelijk de voorstellers wel zullen bekeeren. Hij wijst op de Spoorboot, die veel uitgeeft voor het lossen van koleuterwjjl Zonnemaire was opgegeven als eene plaats waar alleen f 1500 zon worden opgebracht voor Kaaigeld, doch dat is voor Kaai- en Havengeld. Hij acht het dus wenschelijk, dat de principiëele kwestie opnietiw wordt besproken. De heer ten Haaf verklaart zich, na bet in de laatste dagen gehoorde, een tegenstander van het Kaaigeld. Het voorstel vau den heer de Clercq, om opnieuw te beslissen, wordt aangenomen met 7 tegen 6 st. (Zie vorig No.) De heer Fokker protesteert namens zijne mede voorstellers tegen de wijze, waarop in deze door den Raad is gehandeld. Zij zullen zich in het debat over deze zaak verder onthouden. De heer v. d. Lek de Clercq bespreekt nogmaals het Kaaigeld en herhaalt dat hij dit drukkend voor den handel vindt. Hij verklaart het to betreuren dat de voorstellers zich nu terugtrekken. Hij be twijfelt het of uitstellen der behandeling wensche lijk is. De Voorzitter herinnert wat hij in het midden heeft gebracht en wijst er op, dat in de buiten gemeenten Kaaigeld werd geheven omdat er kaden moesten worden gemaakt, terwijl ze hier aanwezig zijn. De heer Lechner zou wensehen dat de heer de Clercq nieuwe gezichtspunten had geopend, maar daar ontbreekt het aan. De heer van Geuns wil constateeren, dat hier in den Raad verschillende nieuwe gezichtspunten zijn geopend: o.a. de kolen-kwestie van de Spoorboot, inlichtingen omtrent andere gemeenten, in lichtingen omtrent Leenwe, waardoor de kosten van invordering hooger zouden zgn, alzoo argu menten genoeg. De heer Fokker constateert, dat al wat in de vorige vergadering niet is gezegd, nog bij de tariefs bepaling kan worden besproken. De Voorzitter stelt voor, te beslissen over deze formule: »De Raad acht het wenschelijk dat er Kaai geld worde gehevenHiervoor verklaarden zich 7 st. tegen en 6 voorzoodat het vorig besluit is ingetrokken. Heb aanwezige publiek geeft zijne goedkeuring over dit besluit te kennen, wat door den Voor zitter wordt onderbroken.) Hierna kwam in behandeling het Rapport om trent de inrichting van de Armenzorg alhier, uit gebracht door eene Raads-Commissie, bestaande uit de H.H. mr. Fokker, Franse en v. d. Bont. Dit Rapport hebben wij reeds in hoofdzaak mede gedeeld. Zooals bekend is, staat deze zaak in verband met een adres der H.H. Dr. Goemans en Dr. v. d. Hoeven (gemeente-geneesheeren), om het tractement van Dr. de Bruyne (die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen) onder hen te verdoelen. Over de voorgestelde inrichting der Armenzorg zgn Rapporten ingekomen van het R.-Kath. Arm bestuur, het Comité voor Schoolkindervoeding, Soep- bedeeling, de Diaconie der Herv. Gemeente en het Burgerlijk Armbestuur. Al deze besturen kunnen zich met de voorgestelde wijziging niet vereenigen. Het Burgerlijk Armbestuur zegt, naar aanleiding van het voorstel der Commissie om de H.H. Doctoren te ontheffen van de geneeskundige dienst hij de verschillende Diaconiën «Wij adviseeren dit voorstel niet aan te nemen, omdat volgens onze meening het werk der E.H. Doctoren voldoende wordt beloond. Mocht echter de Raad het voorstel aannemen, dan verzoekt het Armbestuur de betrekking van gemeente-geneesheer op te heffen en hen te machtigen zelf een doctor aan te stellen, zooals bij verschillende andere ge meenten het geval is. Het Bestuur is overtuigd, dat er wel jonge artsen zgn, die voor minder geld hetzelfde werk willen doen. Voorts stelt het Burg. Armbestuur voor, het Reglement niet te wijzigen, daar het slechts veel moeilijkheden kan opleveren, veel werk ver schaffen en de Raadscommissie zou toch niet veel wijzer worden, daar het blijkt dat zij niet het minste begrip heeft van Armenzorg". De heer v. d. Vliet zegt, dat het request van HH. Doctoren geen gunstigen indruk op hem heeft gemaakt. Hg vindt daarin onwaarheden ten opzichte der verleende geneeskundige hulp, terwjjl.het aantal recepten ook overdreven is. De meeste patiënten moeten zoo laug zij maar eenigszins daartoe in staat zgn, bij de doctoren op het spreekuur komen. Hij meent dat de scheiding van burgerlijke- en kerkelijke besturen tot financiëoele bezwaren zal leiden. De heer Lechner bespreekt de geneeskundige behandeling en meent dat het verzoek van HH. Doctoren in een verbitterden toon is geschreven. Hij zou voorstellen het voorstel der Commissie in tweeën te splitsen, het tractement te laten zooals het thans is en overigens op het request der HH. Doctoren afwijzend te beschikken. De heer de Crane zegt, dat hij met belangstelling de vorige Sprekers heeft gehoord. Daarin wordt ronduit verklaard, dat in het adres der gemeente- geneesheeren, waarin zij gronden opgeven voor hunne aanvrage om verhooging van jaarwedde, tal van onjuistheden voorkomenook door den brief van het Bnrgerl. Armbestuur wordt dit bevestigd. Spreker vindt het moeilijk voor den Raad om een juist oordeel te vellen, nu de geneesheeren niet in de gelegenheid zijn zich te rechtvaardigen en doet daarom het voorstel om eerst in de volgende ver gadering eene beslissing te nemen. Nadat de heer Fokker verklaard heeft, dat hg bezwaar in dat voorstel ziet, wordt het verworpen met 11 tegen 2 st., die van de H.H. de Crane en Lege maat. De heer van Geuns bespreekt in hoofdzaak het rapport en meent dat bet wenscheljjk is de burgerlijke- van de kerkelijke armen te scheiden en alsdan afwijzend te beschikken op het adres van H.H. Doctoren. De heer Fokker gaat na de geschiedenis van het Armwezen te dezer stede. Na 1877 is aangenomen, dat de gemeente niets te maken heeft met de kerkelijke besturen. Hij wijst er op, dat twee kerk genootschappen alhier hun eigen doctoren betalen, terwijl die genootschappen niet zoovelen bevatten die met aardsche goederen gezegend zgn. Hij noemt het onbillijk, dat tegenwoordig de stad geneeskundige hulp geeft aan kerkelijke armbesturen. De zaak moet z. i. tot eene regeling komen: het Burgerljjk- moet van het Kerkelijk Armbestuur gescheiden worden. De Voorzitter is het in principe volkomen eens met den heer Fokker. Het blijkt echter uit de ver schillende brieven, dat het aan de Armbesturen vrij onverschillig is wie in de geneeskundige hulp zal voorzien, wat het financiëel betreft, daar dan toch eindelijk het Burgerljjk Armbestuur die zal moeten betalen. Alsnu wordt met 7 tegen 6 stemmen aangenomen het voorstel der Commissie om in het vervolg de gemeente-geneesheeren niet meer te belasten met de behandeling der Kerkelijke Armen. Tegen stemden de H.H. Lechner, de Crane, Houwer, van Schelven, Moolenburgh en v. d. Vliet. De heer Legemaat had zich verwijderd. Do Voorzitter doet daarna een voorstel om voor het Burgerlijk Aambestuur een geneesheer aan te stellen. Hiorover zal in een volgende vergadering u-orden beslist. Als verbetering voegen wij hierbij, dat in ons vorig No. onder de stemmen tegen het voorstel van Burgem. en Weth. om aan den Gemeente-Ontvanger eene tegemoetkoming van 50 te verleenen, genoemd wordt de heer Legemaat, dit moet zijn: de heer Lechner. De landmeter van het kadaster J. K. Crucq wordt met 1 Mei verplaatst van Leeuwarden naar Arnhem. De gemeenteraad te Ooltgensplaat besloot f 130 beschikbaar te stellen ten behoeve der voor- loopige werkzaamheden voor den aanleg van een stoomtramweg door het eiland Flakkee, waarvoor door de «Rotterdamsche Tramwegmaatschappij" concessie werd aangevraagd. Zierikzee, 11 Febr. Het Strijkorchest van «Kunst en Eer" bracht heden het 2e abonnements concert ten gehoore, dat over het geheel zeer voldeed. Dat het ijverig streven van den directeur en het gezelschap om uit eigen kring onzer stad van tgd tot tijd een werkelijk genotvollen muzikalen avond te bezorgen, zeer wordt gewaardeerd, bleek uit de vrij bevredigende opkomst (ongeveer 100) en uit het applaus, dat aan de verschillende nummers ten deel viel. Zonder in beoordeeling der afzonderlijke nummers te treden, zij het genoeg, dat men algemeen zeer voldaan was, dat men met ingenomenheid jeugdige krachten ziet voorwaarts schrijden en dat, zoomin de oroheststukken al eens in de hoogte een schrille toon werd waargenomen, dit meer moet worden geweten aan het instrument of aan een weerbarstige quint, dan aan den zoo verdienstelijken executant. Met belangstelling zien wij het 3e concert tegemoet. Hebben wij het goed voor, dat tijdens de inteekening voor de concerten uitzicht werd gegeven, dat men, zoo mogelijk, wel eens iemandzou laten komen?? Benoemd tot ontvanger der dir. bel., in- en uitg. rechten, haven- en schatgelden aan het Kanaal door Walcheren te Veere, de heer G. Klejjse, thans boekhouder 3de categorie aan het kantoor der dir. bel. te 'a-Gravenhage. De militaire schrjjver van het corps genie troepen R. Teuge is door den Minister van Oorlog, met ingang van den 1 Maart 1896, ontheven vau zgne tegenwoordige positie van schrijver, en benoemd tot administrateur van de nachtleger- en kleeding- magazijnen te Vlissingentevens belast met de functiën van administrateur van het militair magazgn van levensmiddelen aldaar. Tijdens dikken mist heeft de Maandagmorgen te Vlissingen binnenkomende nachtboot «Koningin Regentes" aangevaren de op de reede ten anker liggende bark «Governing Queen", gez. Williams, van Antwerpen in ballast naar Cardiff bestemd. De «Regentes" bekwam een groot gat in den boeg, de bark groote schade aan het achterschip, 't Kostte veel moeite om de nachtboot van de bark bevrijd te krijgen. De 2e officier van de bark sprong op de mailboot over. Twee aleepbooten zijn in de nabijheid der bark. (Midd. Gt.) Bij het wereld-kampioenschap te St. Petersburg heeft Jaap Eden alle vier do wedstrijden gewonnen en heeft dus weer den titel van wereld-kampioen verworven. De afstand van 10,000 M. reed hij in 18 min. 55 sec. en was den tweeden aankomenden ruim één min. vóór. Te Vreeswijk vond dezer dagen zekere C. v. H.f een braaf, oppassend meisje, hare moeder dood te bed liggen. Het onverwachte sterfgeval schokte haar zenuwgestel zóó hevig, dat zij volslagen krankzinnig is geworden. Zondagmiddag werd de ongelukkige naar het gesticht te Utrecht vervoerd. Haar bejaarde vader, die zeer veel van zgne dochter hield, is diep 1 3u door dit dubbele verlies. De sedert 26 Januari j.l. te Oude-Pekela ver miste negentienjarige dochter van den fabrieks arbeider D. S., die dien morgen een bezoek zou brengen aau hare zuster te Nieuwe-Pekela, doch daar niet was aangekomen waardoor men vreesde, dat haar een ongeluk was overkomen heeft zich te Winschoten schuldig gemaakt aan oplichting. Bij den manufacturer A. Groeneveld haalde zij twee mantels voor mej. D., die echter bij nader onder zoek daarvan niets afwist. De ouders, die in het onzekere verkeerden over het lot hunner dochter, weten nu meteen, dat zij nog in leven is. Te Maastricht hebben Zondagavond de socia listen wederom beproefd eene ovatie te brengen aau Vliegen, die eene gevangenisstraf ondergaat. Om hun voornemen ongestoord te kunnen uitvoeren, hadden zij zich vereenigd in eene herberg, grenzende aan de gevangenis. Zg hadden echter (ook in letter lijken zin) buiten den waard gerekend, die hun den toegang tot de open plaats achter zgne woning weigerde. Hierdoor verstoord, hebben eenige der manifestanten den man onderscheidene messteken toegebracht. Van betrouwbare zijde verneemt men, dat er in den laatsten tijd pogingen gedaan worden, hier te lande valsche Belgische bankbiljetten van 50 fres. aan den man te brengen. Te Rozendaal zijn reeds een paar personen het slachtoffer van dit bedrog geworden. Uit Pernis is iemand met de noorderzon ver trokken, voor zijne schuldeischers niets dan een ouden hoed ter verdeeling achterlatende J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1