Kijkje in de Hoofdstad. Kierikzec, 10 Febr. Ia de heden namiddag ten 1 ure gehouden openbare zitting van den Gemeenteraad waven alle leden tegenwoordig. Een talrijk publiek was aanwezig. De notulen der vorige vérgadering worden gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen drie brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten, betreffende uitgifte van gemeente grond, het verleggen van een dijkje aan het Zeiketerrein en de onderhandsche verpachting van «de Val" of Galgepolder. Na eenig debat wordt het uitvoeren van het sub 2 genoemde nog aan gehouden. De Voorzitter doet mededeeling van de opbrengst van eenige middelen der gemeente over 1895. Op voorstel van Burgem. en Wetb. wordt be sloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen van - en op posten der Gemeente-begrooting voor 1895 en tot het verleenen van afschrijving van Hoofdelijken Omslag aan de Wed. L. Hanse te Middelburg, ad f 4,587a. Vervolgeus komt in behandeling het «Kaaigeld" in deze gemeente. De Voorzitter deelt mede, dat zjjn ingekomen twee adressen, houdende verzoek dit «Kaaigeld" niet in te voeren. Het eene adres (reeds door ons medegedeeld), is voorzien van 174 handteekeningen en het tweede is uitgegaan van de leden van het St. Jansgilde (de Zakkendragers). Bp den aanvang der discussies herinnert de heer v. Lek de Clercq, dat bij niet in de gelegenheid was de vorige vergadering bjj to wonon, waarom hij het voorstel doet deze zaak nogmaals in principe te beslissen. Nadat de H.H. v. d. Vliet, Lechner, v. Geuns, Fokker en de Voorzitter dit voorstel hadden be sproken, wordt het aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Nadat de zaak alzoo op nieuw besproken was, stelt de Voorzitter deze formule: *De Raad acht het ivensckelijk dat Kaaigeld in deze gemeente worde gehevenDit wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de H.H. v, d. Vliet, van Geons, v. d. Bout, ten Haaf, de Crane, Mnlock Houwer en de Clercq. Alzoo is het in de vorige Raadsvergadering ge nomen besluit tot bet invoeren van een Kaaigeld in deze gemeente Ingetrokken. Hierna komt in behandeling het Rapport omtrent de inrichting van de Armenzorg alhier, uitgebracht door de Raadscommissie, in wier handen is gesteld het verzoek der Gemeente-geneeskundigen. De rapporten omtrent deze zaak uitgebracht door het Burgerlijk Armbestuur, het R.-Cath. Arm bestuur, de Schoolkindervoeding, de Commissie voor Soepbedeeling en de Diaconie der Herv. Gem., worden gelezen. Hierna ontstond een uitvoerig debat over deze zaak, die wij in hoofdzaak in ona volgend No. hopen mede te deelen. Ten slotte werd met 7 tegen 6 stemmen aangenomen deze bepaling: De Kerkelijke Armbesturen zullen in het vervolg niet genieten van de Qemeente-doctoren, zoodat zij zelf een geneesheer moeten aanstellen. Tegen stemden de H.H. Legemaatde Crane, Houwer, van Schelven, Moolenburgh en v. d. Vliet. Met algemeene stemmen wordt besloten afwijzend te beschikken op het adres van H.H. Doctoren om het tractement van Dr. de Bruyne onder hen te vordeelen. Op voorstel van Mr. Lechner wordt besloten de verdere behandeling van bet Rapport aan te hou den tot de volgende vergadering. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt be sloten tot onderhandsche verpachting van de vis- scherij in de Nieuwe Haven van af het Kapellestraatje tot het Havenhoofd aan M. Berrevoets voor f 20 per jaar. Op een verzoek van mej. KrenserBax, om verhooging harer jaarwedde als onderwijzeres aan de openbare lagere school C alhier, ad /"50'sjaars, door vermeerdering harer lesuren, wordt op voor stel van Burgem. en Weth., in overleg met de Plaatsel. Schoolcommissie en het Hoofd dier school, afwijzend beschikt. Een voorstel van Burgem. en Weth., om aan den Gemeente-Ontvanger eene tegemoetkoming van f 50 per jaar te verleenen voor huur, licht en verwar ming van zjjn kantoor, wordt na eenige discussie aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen Btemden de heeren Fokker, ten Haaf, Legemaat, de Clercq en van den Bout. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt het Burgerlijk Armbestuur gemachtigd tot af- en over schrijving van - en op posten der begrooting voor 1895. Een verzoek van bet Hoofdbestuur der Schippers vereniging Schutte vaer", betreffende het verleenen van adhaesie aan een adres in zake een vlucbthaven op «het Krammer", wordt aangehouden. Een voorstel van Burgem. en Weth. naar aan leiding van het ingediend rapport omtrent de afsluiting der Zierikzeesche haven door een schut sluis, het inpolderen van het Djjkwater en andere daarmede in verband staande werken, om dat rap port met 2 teekeningen te doen drukken en ook voor het publiek verkrijgbaar te stellen, wordt aangenomen. De kosten van dit drukken worden geraamd op pl. m. f 100. Op voorstel van Mr. Fokker worden Burgem. en Wetb. gemachtigd zich in betrekking te stellen met do verschillonde by dozo werken betrokken polders. Hierna wordt de vergadering gesloten. Te 's Hertogenboscb wordt vermist mej. M., die na den den dood van haar twee kinderen en van haar moeder aan zwaarmoedigheid leed. Men vreest, dat zij zich verdronken heeft. R. v. A. deelt mede, dat de Socialisten-Ver- eeniging te Arnhem verklaard heeft niet meer te kunnen samenwerken met Joh. Bayló en hem niet meer als lid beschonwt. Do roden daarvan is, dat Bayló een meisje heeft verleid en als den schuldige een ander had aange wezen. «Wij meenen, zegt R. v. Adat het optreden van zulke personen in de beweging niet anders dan schadelijk kan zjjn voor de propaganda, en verzoeken daarom den socialisten in den lande hiervan goede nota te willen nemen". Zooals men wellicht weet, was Bayló Van Emmenes, na diens vlucht, opgevolgd als redacteur vau de Voorwaarts. Duur gekleed. Een weerzinwekkend schouwspel aldus wordt uit Utrecht aan de N. Rott. Ct. geschreven kan men hier eiken Maandag ia den vroegen ochtend op de Neude bijwonen. Daar is een druk bezochte particuliere voorschotbank geopend. 's Maandags ochtends nog vóór zes uren komen van alle kanten vrouwen haastig aangeloopen met kinderwagens, alle beladen met groote pakken, die bestemd zijn, weer voor eene week in de voor schotbank opgeborgen te worden. Het zyn de kleeren van den man, van haarzelve en van de kinderen, die zy des Zaterdagsavonds, toen de man zijn verdiende loon te huis bracht, hebben golost om des Zondags ten minste behoorlijk gekleed voor den dag te komen, en die nu weder beleend moeten worden om tot Zaterdagavond te kunnen leven. Dat gaat zoo elke week van het geheele jaar, en men kan zoo ongeveer berekenen hoe duur zoo'n familie wel gekleed gaat, die elke week van iederen gulden die zij er op leent, een cent rente moet betalen, 52 pet. woeker! En toch bet aantal der vrouwen, die daar komen, is niet gering! Voor de goede orde wordt er queue gevormd, en die is soms zoo lang, dat zij door de Vinkenburgsteeg eerst aan de Oude Gracht eindigt. Het vroolijke gelach en gekakel dat men onder haar hoort, en de weinige aandacht, die de voor bijgaande werklieden en anderen er aan wjjden, bewijBt trouwens wel dat het daar in de buurt een zeer gewoon verschynsel is. Bijna al die vrouwen zijn vaste klanten van de voorschotbank en Blaan geen enkele week over. Het schijnt voor hen, die eenmaal er toe gekomen zyn om door beleening zich te helpen, niet meer mogelijk, die slechte gewoonte te laten varen. Een liefdadig Btadgenoot deed daarvan vóór eenigen tijd de treurige ervaring qp. Hij Btelde een vrouw, die byna al wat zij bezat beleend had, in staat dit in te lossen en verheugde zich erin dat, na de man weer in verdienste was, die menschen voor ondergang gered waren. Maar na eenige weken zag hy waarlijk de vrouw weer in de queue staan. En toen hij haar des middags bezocht en naar de reden vroeg, kreeg hy ten antwoord: «Ja, meneer, maar is het dan ook niet zonde dat die kleeren, die we toch alleen 's Zondags maar noodig hebben, hier zoo'n heele week in de kast hangen te mnffen Ze liggen daar net zoo goed, en wij hebben er de vorige week een lekker stukje vleesch van gegeten!" De weldoener ondernam bet maar niet om tegen deze redeneering iets in te brengen. Aanbestedingen, Verkoopingen ens Door den notaris Mulock Houwer te Goes werd verkocht het erfpachtsrecht van een woonhuis te Wemeldinge, groot 2 A. 26 c.A. Kooper werd H. Sprenger aldaar voor ƒ625. LftiidboHw en feeteelt. Zierikzee, 8 Febr. Heden voormiddag ten 11 ure had in de voorzaal van de sociëteit >Ons Genoegen" eene tweede vergadering plaatB tot het oprichten eener Landbouw-Vereeniging. Vier en twintig personen waren tegenwoordig. De Voorzitter van het voorloopig Bestuur, de heer J. O. van der Maas, opent de vergadering met een welkomstgroet aan de tegenwoordigen, en brengt zijn dank aan bet Bestuur onzer afdeeling van Nyverheid, voor de flinke wjjze, waarop dit is opgetreden in zake de kaaigelden. De vergadering betuigt zijne ingenomenheid met de gesproken woorden en besluit af te wachten wat omtrent deze zaak in den Gemeenteraad zal worden beslist. Alsnu wordt overgegaan tot het vaststellen van deu naam der vereeniging, waarop na eenige dis cussie wordt aangenomen den naam van Vooruitgang zy ons Streven". Moge dit steeds ter harte worden genomen, in den gezonden zin dezer woorden, dan zal deze vereeniging tot nut van den landbouw kunnen zijn! Het concept-reglement komt hierna in behande ling en wordt met eenige kleine wijzigingen aan genomen. Het doel dezer vereeniging is: den land- en tuinbouw en veeteelt in den ruimsten zin des woords te bevorderen, door het gemeenschappelijk aankoopen van kunstmeststoffen en alles wat op landbouw en veeteelt betrekking heeft. De bestuursleden zullen geen honorarium ont vangen. Het Bestuur zal bestaan uit 5 leden, n.l. een Voorzitter, een Vice-Voorzitter, een Secretaris, een Penningmeester en een Bestuurslid, die ter ver vanging van een der genoemde betrekkingen kan invallen. Na gehouden stemmingen werden tot leden van het Bestnur gekozen de heeren J. C. van der Maas, L. Koopman, E. Koojjman, J. E. van den Bont en L. ten Haaf, die de verschillende betrekkingen nader onderling zullen regelen. Alzoo is deze vereeniging tot stand gekomen, die naar wij hopen, aan haar devies zal beantwoorden, nl. dat zij den vooruitgang in den landbouw zoo veel mogeïyk zal bevorderen. Cortgene, 7 Febr. Heden hield de Vereeniging Landbouwbelang" in het lokaal van den heer de Regt alhier bare gewone Februari-vergadering. Uit de rekening over 1895 bleek dat de ontvangsten bedroegenf 5732,71s de uitgaven5664,87 Zoodat op 1 Jan. '96 een goed slot was van f 67,84® Vier personen werden als lid aangenomen, zoodat de vereeniging nu 47 leden telt. In de maand Januari zijn aan het grensstation Rozendaal ontsmet 1588 veewagens, tegen 171 in Jan. 1895. Berekend 10 stuks vee per waggon, vertegenwoordigt dit een meerderen uitvoer naar het buitenland van 14170 stuks vee, ter waarde van ruim f 1,820,000. De beruchte, te TouLou geboren en in België herhaaldelijk veroordeelde V. stond Donderdag als appellant van een vonnis der Middelburgsche recht bank voor het Hof te 's Gravenhage terecht, zich bezwaard achtende met eene veroordeeling tot 18 maanden gevangenisstraf wegens wederspannigheid. Hij werd, zooals indertyd door odb werd gemeld, aanvankelijk ook nog vervolgd wegens poging tot doodslag en huisvredebreuk, maar biervan vrijge sproken, in welke vrijspraak door het openbaar ministerie was berust. Tegen de veroordeeling voerde de bekl. nu aan, dat hy zelf door de politie mis handeld was en dat hy totloopen naar de gevangenis door de politie-beainbten genoodzaakt is geworden, terwjjl hy door pijn aan de voeten bijna niet loopen kon. Voorts beweerde hy zich tegen zyn aanhouding verweerd te hebben, omdat hy niets gedaan had, wat een arrestatie zou wettigen. Na een opnieuw gehouden getuigenverhoor con cludeerde de verdediger, mr. G. Schimmelpenuinck, tot vrjjspraak en onmiddellijke invryheidsstellbg en vorderde het openbaar ministerie bevestiging van het vonnis. Het verzoek om invrjjheidsstelling werd afgewezen en de uitspraak bepaald op 20 dezer. De kantonrechter te Hnlst, Mr. van A., die de vorige week voor het kantongerecht te Middelburg terechtstond wegens bet vertoeven na het sluitingsuur in een herberg te Hontenisse en deswege veroordeeld werd tot f 3 boete, subB. 1 dag hecht., heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Proces »Elbe"-»Crathie". De kapitein en reeders der >Crathie" zyn tegen bet vonnis der rechtbank te Rotterdam in appèl gekomen bij het gerechtshof te 's Gravenhage. Als hun advocaat aldaar treedt op mr. W. Thorbecke, terwyl voor de Norddeutsche Lloyd ook in hooger beroep optreedt mr. E. E. van Raalte. E B k ül E li U S. Naar van welingelichte zjjde vernomen wordt, is het bericht, als zou door bet Classicaal Bestuur van Dordrecht, wegens eene informaliteit by bet beroep, bezwaar zyn gemaakt tegen de aanneming van da. P. Bokma naar Gorinchem, van allen grond ontbloot. Ds. Ph. J. Wessels, pred. bij de Geref. gem. te Zierikzee, heeft bedankt voor het beroep naar Arnhem. De candidaat H. Vermaas te Oost- en Weat- Sonburg (bij Middelburg), stelt zich thans beroepbaar in de Ned. Herv. kerk. Ds. Ysonides te Renkum is beroepen bjj de Ned. Herv. Gemeente te Wemeldinge. Beroepen bjj de Herv. Gem. te 's Heer Hen drikskinderen ds. A. M. Knottnerns te Zaamslag. Beroepen by de Ger. Gem. te Goes (voor de tweede maal) ds. R. J. van der Veen te Bols ward. De heer C. v. d. Hoeven, cand. en beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Domburg, hoopt Zondag 23 dezer (des namiddags) aldaar intrede te doen. Zijn broeder, ds. J. C. v. d Hoeven van Rheden, zal des voormiddags als bevestiger optreden. Zondagvoormiddag had te Kattendyke door ds. Crentzberg van Pernis de bevestiging plaats van den aldaar tot predikant beroepen heer J. G M. Andreae, cand. te Woudenberg. De bevestiger sprak naar aanleiding van Jesaja 40 2, bet le en middelste gedeelte. Des namiddags hield de bevestigde zijne intrede met 2 Corintbe 4 2, het laatste gedeelte, na afloop waarvan de consulent, ds. Meloen van Kloetinge, leeraar en gemeente toesprak en de laatste baar nieuwen predikant Gez. 91, vers 3 toezong. Het kerkgebouw was bij beide godsdienst oefeningen door een talrijke schare bezet. In de volgende maand hoopt d6. de Vlieger te Maasland, het feit te herdenken, dat hij vóór 25 jaren het predikambt aanvaardde in de Ned. Herr. Gem. te Oosterland. Door den kerkeraad der Cbr. Geref. Gem. te Heinkenszand is aangekocht het prachtige buiten «Barbesteijn", om dat in te richten voor predikants woning. o m in^ K iv u s. Door den Commissaris der Koningin zijn aan de gemeentebesturen in deze provincie, by circulaire van 3 dezer, tabellen toegezonden, om die vóór 15 Maart e.k door de hoofden der verschillende lagere scholen ingevuld, terug te zenden. Op deze tabellen moeten voorkomen het aantal kinderen, die in 1895 de gewone lagere school voor goed hebben verlaten, vóórdat zij kunnen geacht worden het gewoon lager onderwjja volledig genoten te hebben, in verband met de gemiddelde bevolking der scholen en met het aantal kinderen, die het gewoon lager onderwijs wèl ten einde volgen; met vermelding tevens der redenen, welke het te vroeg verlaten van de school veroorzaakten. Tevens wordt onder de aandacht van de hoofden der scholen gebracht, dat nauwkeurig aanteekening moet worden gehouden van het aantal leerlingen op 15 Januari, 15 April, 15 Jnli en 15 October werkelijk in de school aanwezig, en dit wel ter verkrijging van de vereischte opgaven voor eene volgende maal. M.-AiiiiaIaihI. Mej. J. C. Hjjmering, onderwyzeres te Nieuwe-Tonge, benoemd tot gelijke betrekking aan de openbare lagere school alhier, heeft die benoeming aangenomen. Februari 1896. Alles is tegenwoordig revueeenigen tjjd geleden genoten wij in de door velen geliefde NeB de Revue van Sulser (zijne asche ruste in vrede), later werd de Lombok-revue ten beste gegeven, daarop volgde de Tentoonstellings-revue en thans zijn wij teruggekeerd tot de revue. Ik wil niet by die Nes revue stilstaan en evenmin een «Revieuw of the Revieuws" prodneeeren, maar om in »le mouve ment" te blijven, toch trachten eene Januari-revue saam te stellen. Toen wjj van 31 Dec,/1 Jan. door het herdenken van oud en nieuw ons een entre-acte van een etmaal gegund hadden en op den eersten werkdag van het Nieuwe Jaar de Ochtendbladen ter hand namen, was het openings-gerecht op het menu politique van 1896: Dr. Jameson's mislukte aan slag op de onafhankelijkheid onzer stamgenooten in Zuid-Afrika, natuurljjk gepaard met een' finan- cieelen terugslag aan onze Effectenbeurs en eene overvloedige bron vormende voor couranten nieuws en nauwelijks was het dessert van het 1895er meuu, n.l.: het Venezuela-gebak 4 la Cleveland half ver orberd, of de Potage-Transvalia hield in nagenoeg alle Rjjken van Europa het nieuws verslindend publiek gedurende eenigen tyd bezig. Ons gezegend Vaderland en niet het minst de Hoofdstad liet zich in uitingen van sympathie voor - on hulde aan president Krüger en zijne kranige Boeren niet onbetnigd en evenals in 1894 de be langstelling van Amstel's Burgery in onze Koloniën werd wakker geschud door de afwisselende gebeurte nissen op Lombok, evenzoo vermocht de brutale poging tot overrompeling van bovengenoemden Engelschen ex-Esculaap het gros der Amsterdammers er aan herinneren, dat in Zuid-Afrika stamgenooten leven en werken, die in de nre des gevaars getoond hebben mannen nit één stak te zjjn ea het bloed hunner vaderen niet to verloochenen. Het alleszins begrjjpeljjk achtende, dat bestnurderen en aandeel houders van de talrjjke hier vertegenwoordigde en in Transvaal gevestigde instellingen en maa> schappijen in het succes der Boeren aanleidin vonden tot het overbrengen van hunnen geluk wensch per draad en mij niet verbaasd hebbend over de enkele vlaggen, die van uit de Kalverstiaa den overwinnaars van Krügersdorp een saluu brachten, was de kunstmatige opschroevery va het enthousiasme der menigte door de misluk meeting" op Zaterdag 4 Januari in het gebouw van den werkenden stand mjj en velen met mij een doorn in het oog en pleit bet voor de over- groote meerderheid der Amsterdammers, dat zy zich niet door straat-reclame en strooibiljetten hebben doen overhalen tot medewerking aan eene demon stratie, op tonw gezet door een consortinm van obscuriteiten namens eenige notabelen te dezer stede, die echter »en brillant par leur absence" getoond hebben, zich niet te leenen tot kermisachtige be toogingen daar, waar wij Nederlanders ons in den regel zoo weinig laten gelegen liggen aan de proa- periteit ODzer landgenooten in verre gewesten en aan de welvaart van bet door hen bewoonde land. Waar de groote buiten- en binnenlandsche organen van de Koningin der Aarde aan het ongehoorde proefstuk van Britsche vrybuitery vele kolommen hebben gewijd en nog wjjden, bljjf ik als bescheiden chroniqueur van stadsnieuwtjes liever buiten het gedrang, doch wensch toch het feit te constateeren, dat de toonaangevende Amsterdammers, die anders over het algemeen zeer voor de EngelBcben zyn geporteerd, ten deze duchtig hebben medegezongen in het groote internationale koor, waarmede de «perfiditeit van Albion" op nieuw is aan den kaak gesteld. Zelfs de krachtige solo-passage van den Dnitschen Keizer vond hier buitengewone instem ming, wat te opvallender is in eene stad, waar bet Duit8che element wèl sterk vertegenwoordigd, doch lang niet populair en onverdeeld in aanzien is. Op 18 dezer herdacht de Dnitscbe kolonie in ons midden op passende wijze het 25-jarig jubileum van bet bestaan des nienwen Dnitschen Rijks. De «Deutsche Tnraverein", ruim 250 leden tellende, had het initiatief genomen tot de feestviering, welke by gebrek aan betere localiteit in de zaal Frascati plaats vond en waartoe verschillende met-leden, ook eenige Hollanders, waren genoodigd. Door familie-relaties was ik in de gelegenheid de feestviering by te wonen en kan ik niet anders constateeren dan dat het inderdaad eene waardige hulde was door de zonen Dnitschland's den Stichters van hun Rijk gebracht. Er werd, wat ik zeer te waardeeren vond, niet gedanst, omdat een offer aan Terpschicore niet in overeenstemming werd geacht met het motief van den feest-avond en het was ook hoegenaamd niet noodig dat ter vervulling van den avond de beenen van den vloer gingen, want de speeches, het »Rundgesang" en de Germania, aanschouwelijk voorgesteld door eene allerliefste groep, traden zóódanig op den voor grond en namen den tyd zóózeer in beslag, dat er voor wals, quadrille of polka geen gelegenheid overbleef. Dat het «Deutschland, Deutschland ttber allee" was en dat de ridderljjke Wilhelm II het midden- pnnt was der ovaties, wien zal dat verwonderen op een zóó gedenkwaardigen dag en het viel daarom dos te meer te waardeeren, dat Neerland's Konin ginnen èn door den Praeses der Duitsche Ver eeniging èn door den Consul-Generaal van het Duitsche Ryk in eenen adem met Duitschland'a Keizer een »Heil" en driewerf «Hoch" werd ge bracht en dat de hier ter stede wonende Duitachers den gastvryen bodem van ons Koninkrijk op dank bare en geestdriftvoile wjjze alle recht deden wedervaren. En men moge nu bewereu wat men wil, doch eene zekere hooge opvatting van het leven, eene strooming naar poëzie en idealisme, valt onzen Germaanschen naburen niet te ontzeggen; hunne voeding, hunne omgeving, hun gevoel van religie, hunne letteren en muziek, er valt in alles een streven naar de dichterlyke zyde van het leven waar te nemen, welke men by andere Westersche volkeren tevergeefs zoekt. Ja, hunne muziek vooral draagt het Btempel van diep gevoel en verhevene opvatting en wordt alom, zelfs tegenwoordig in Frankrjjk, met de grootste sympathie ontvangen en begroet. Hoe ver zijn wjj van de tyden, toen een Franscb- man als summum van opoffering voor zyn bruid aanhaalde: »J'ai avalé pour elle trois fais ie Tann- hauatfr" en hoe gewild zyn diezelfde Tannhauser, Lohengrin, Rienzy en andere meesterstukken van den grooten Wagner thans in den wjjden kunst kring, die landen en volkeren vereenigt. Men ga eenB na, hoe zich de Wagner-Vereeniging in onze stad, dank zjj de onvermoeide leiding en inspiratie van onzen genialen Viotta, heeft veredeld en ontwikkeld, ja het zóóver heeft gebracht, dat zy met de medewerking van enkele sterren uit den vreemde, op zeer verdienBtelyke wjjze «Die MeiBter- singer von Ntimberg" heeft kannen vertolken. Zy, die op 17 Jan. j.l. des avonds circa 6 uur de Leideche straat zjjn gepasseerd, hebben eene file rijtuigen en eene beweging in de richting van het Leidsche plein kunnen waarnemen, als maar zelden voorkomt en al die rytnigen vervoerden de be voorrechten naar den Stadsschouwburg, waar Mr. Viotta ons van 6 uur tot middernacht zou ver gasten op eene uitmuntend geslaagde uitvoering van Richard Wagner's meesterwerk. Welk een genotvolle avonddie goddeljjke muziek vol majes teit en gevoel, ten gehoore gebracht door solisten van beteekenis, door het voortreffelijke orkest van ons Concertgebouw en door een gemengd koor van dilettanten, dat over het algemeen een hoogst aan gename indruk maakte en bewjjzen leverde van ernstige stadie en groote toewijding 3an de kanst. «Bayreuth in Amsterdam" had men kunnen zeggen, wanneer het auditorium, wat betreft kleeding, minder had doen denken aan een «State perfor mance", wqnt het onzichtbaar maken van het orkest waardoor het on»sfcethische gezicht op die strjjkende, blazende en trommelende executanten wordt gemas keerd, de tooneelschikkingen, de inrichting van bet scherm enz., dat alleB was geheel in overeen» stemming met het idyllisch plekje in Beieren, waar de groote Duitsche Messter heeft gedacht en gewerkt en waar zjjne heerlijke scheppingen in den schoonsten vorm en in de meest behageljjke om geving worden voorgebracht. Zooals gezegd, was het dien avond in den schouw burg «fall dress" wat hier een exeptie is en deed het ons aangenaam aan de élite der Hoofdstad by- een te zien in groot toilette, gerokt en gewittedasfc en in stilte waardeerende het klassieke genot van den avond. Ik sprak in een mjjner vorigen over het zwaard van DamocleB (onlangs hoorde ik ergens zeer gemoedeljjk spreken van het ei van Damocles), dat de Nederlandacha Opera boven bet hoofd hing

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 5