ZIERIKZEESCH1 NIEUWSBODE. Zaterdag 8 Februari 1896. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f i,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Trans-raai, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6727. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot do* Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve inert te zenden aan de Administratie Zierikzeesehe Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. KËNNISGEVII\GÜ De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandajr den ÏO Februari e.k., des namiddags te 1 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 6 Februari 1896. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeiing van ingekomen stukken. Behandeling der ontwerp-besluiten tot heffing en invordering van kaaigeld. Rapport omtrent de inrichting van de armenzorg alhier, uitgebracht door de Raadscommissie, in wier handen is gesteld het verzoek der gemeente-geneeskundigen, om ver hooging hunner jaarwedden. Voorstel van Burgem. en Weth. tot onderhandscbe verpachting van de visscherij in de Nieuwe Haven, van af het Kapellestraatje tot het Hoofd, aan M. Berrevoets. Voorstel van Burgem. en Weth., om aan den Gemeente-Ontvanger eene geldelijke vergoeding toe te kennen voor vuur, licht en verwarming van zijn kantoor. Voorstel van Burgem. en Weth. naar aanleiding van het ingediend rapport omtrent de mogelijkheid en wenschelijk- heid van het afsluiten van de Zierikzeesehe haven, door middel van een schutsluis, met andere daarmede in verband staande werken; enz. Algemeen Overzicht. De Rijksdag ia Duitschland is bezig met de behandeling van het door de Regeering ingediende ontwerp van een nieuw burgerlijk wetboek. We wezen reeds even, toen we de indiening ervan meldden, op het groote gewicht ervan voor Duitsch- land, en willen daarop thans nog met het oog op de belangrijkheid van het werk, terugkomen. Of schoon reeds vijf-en-twintig jaar vereenigd tot één Rjjk, had Duitschland nog verschillende wetgevingen, waarnaar recht werd gesproken. De rechtsbedoeling verkeerde in een staat van groote verwarring en verbrokkeling. Hoofdzakelijk heerscht er nu nog het recht, dat te Byzantium gemaakt is, en in het Latijn is te boek gesteld, maar naast en behalve dat Komeinsche recht, bleef er nog eene bonte menge ling van het oude volksrecht van oude privilegiën en verouderde stadsrechten voortbestaan, zoodat het Rijk verbrokkeld was in een massa kleine rechts gebieden. Het springt in het oog, dat het wenschelijk was om in dien chaos orde te scheppen, maar behalve dat, was het voor het volk noodzakelijk, om in het groote Dnitsche vaderland, dat thans één is, ook éénheid te brengen in de rechtspleging. Het volk toch kon niet begrijpen, waarom hier recht heette, wat daar onrecht genoemd werdwat daar strafbaar was, wat ginds straffeloos werd gelatenhet kon zich, zoolang die toestand duurde, niet bepaald indenken in eene absolute eenheid van het groote Duitsche Rijk. Het was voor de verschillende elkander opvolgende ministeriën een reuzenwerk om dit ontwerp gereed te inaken, en terecht mocht den Rijkskanselier bij de indiening er op wijzen, dat dit werk de laatste band was, die om bet geheele Duitsche volk werd gelegd. De arbeid ondervond waardeering, groote waardeering zelfs, zoodat men zelfs in de eerste opgewondenheid van het oogenblik sprak, over het aannemen van het ontwerp en bloc, in zijn geheel, maar de geestdrift bekoelde, en nu, bij de behande ling, worden er door alle partgen bijna punten gevonden, waarop men het ontwerp gewijzigd zou willen zien. liet Centrum gaat zelfs zoover van te verklaren, dat, indien aan het bezwaar van deze partij niet tegemoet wordt gekomen, doze tegen de voordracht stemmen zal. Nu moet erkend worden, dat van Roomsch-Katholiek standpunt het door hen aangevoerde bezwaar principieel is. Het geldt toch niet mioder dan de bepaling, dat geen huwelijk kerkelijk mag worden ingezegend, zonder voor den burgerlijken ambtenaar gesloten te zijndus de kerkelijke iuzegening ondergeschikt, afhankelijk gemaakt van het burgerlijk huwelijk. Maar hoe principieel de strijd van het Centrum ook tegen deze bepaling zijn moge, en hoe natuurlijk ook wij het vinden mogen, dat de Roomsch-Katholieke partg tracht het ontwerp op dit punt naar hare inzichten gewijzigd te krijgen, toch kunnen wij niet gelooven, dat zij slechts een oogenblik de mogelijk heid aanneemt, dat in het Protestante Duitschland -liet kerkelijk huwelijk als geldig zal worden be schouwd immers bgna overal, tot zelfs in Hongarije toe, wordt langzamerhand de kerkelijke inzegening afhankelijk gemaakt van de burgerlijke voltrekking. Van eene aanneming en bloc der voordracht zal dus wel niets komen, maar toch hebben we goeden moed, dat zelfs ook het Centrum, al kan het op het punt van het huwelijk zjjne meening niet ver wezenlijkt zien, medewerken zal om dit groote, voor Duitschland zoo noodige werk, tot stand te doen komen. In Bulgarije zal nu eindelijk ook da doop van den jongen Kroonprins Boris in de Grieksche kerk een voldongen feit zgn. De houdiDg van Vorst Ferdinand, die herhaaldelgk beloofde Boris in de Grieksche kerk te zullen laten opnemen, doch de vervulling dier belofte keer op keer uitstelde, is in de laatste dagen sterk gelaakt, en zelfs het Ministerie dreigde met ontslag, indien de Vorst zijn woord niet gestand deed. Toen vertrok Ferdinand naar Frankrgk en Italië, om èn van zijne familie èn van den Paus toestemming te verkrijgen om zijn zoon in de Grieksche kerk te doen opnemen. Natuurljjk was deze poging vruchteloos en teleurgesteld, geslingerd fcusschen de zucht om te doen wat zgn volk eischte en wat hij zelf in het belang van het volk achtte, en de zacht om èn zijne familie èu den Paus te believenkwam hg in gedrukte stemming te Sofia terug, waar hij zelfs niemand aan het station wilde toelaten om hem te ontvangen. Alleen ontbood hg dienzelfden dag den Minister- President en den Minister van Oorlog, ten einde met hen te overleggen's avonds werd het advies nog ingewonnen van den Minister der Verkeers wegen, den volgenden morgen werden den Metropo- litaan en den Voorzitter der Synode nog gehoord, en eerst na al die adviezen te hebben ontvangen, kon Ferdinand besluiten, om in de Volksvergadering de volgende proclamatie te laten voorlezen: Ter uitvoering van eene belofte, gedaan aan de natie en om haar tevreden te stellen na vervuld te hebben de plichten van eerbeid jegens hen van wie afhangen zou het opheffen der moeilijkheden en na niet te hebben ontmoet, daar waar ik het verwachtte, een begrijpen van wat Bulgarije ver langt, heb ik besloten om uit eigen beweging alle belemmeringen uit den weg te ruimen, en kondig ik de bevestiging van Boris in het Grieksch Orthodoxe geloof aan tegen 2, d. w. z. 14 Februari. Deze proclamatie werd met luid gejuich ontvangen door het volk. Algemeen verwacht men dat de Czaar Peter over den jongen Boris zijn zal en indien dat gebeurt, dan zal Ferdinand wellicht daarin eenigszins vergoeding vinden voor de vele moeilijkheden, die hij moest overwinnen, eer hij hesluiten kon zijn zoon in de Grieksche kerk te doen opnemen. Naar het gerucht wil, zou zijn gemalin met haren jongsten zoon naar het Zuiden van Frankrgk gaan, ten einde bij de plechtigheid van den doop niet tegenwoordig te moeten zgn. Het Mngclsche Parlement komt 12 Februari bijeen. Alsdan zal er veel licht opgaan over wat ons nu duister blgft. Duister vooral was ons in de laatste dagen de houding der verschillende Engelscbe Ministers, wanneer zij op feestmalen rede voeringen hielden, waarin over den politioken toestand gesproken werd. Nu eens werd Transvaal als voor beeld genomen hoe slecht Home-Rule in Ierland werken zou, dan werd Transvaal voorgesteld als een kolonie van Engeland, straks door een anderen Minister Transvaal's onafhankelijkheid verkondigd. En zelfs toen er sprake was van Armenië, ver kondigde Lord Salisbury thans de meening, dat Engeland geen recht had daar hervormingen te eischen, eene uitspraak, die overal verwondering en ontevredenheid wekte, en alleen den Sultan gelegen heid gaf den Premier zgn dank te laten betuigen voor zijne vriendelijke worden. De wind in Engeland schijnt weer gedraaid Transvaal. Uit de Kaapstad wordt gemeld, dat president Kriiger de Spaansche autoriteiten aangezocht heeft op Ténériffe den geldman Charles Leonard aan te houden, die de hand heeft gehad in de samenzwering te Johannesburg eu die, zooals men weet, de vlucht had genomen. Pretoria, 2 Febr. Renter's correspondent heeft een officieuse mededeeiing ontvaDgen aangaande den toestand te Johannesburg. Naar luid daarvan zijn de beweringen, vervat in het telegram, zoo genaamd door Engelscbe ingezetenen aan de Times verzonden, zonder eenigen grond. Er zijn hoe- genaamd geen maatregelen genomen om de vrijheid van het woord en van vereeniging te onderdrukken. De troepen der Boeren bevinden zich op zes mijlen afstands van de stad, en hebben bevel niet in de stad te komen noch de menschen lastig te vallen. Handel en bedrijf nemen langzamerhand hun gewoon aanzien aan. De regeering tracht aan het gebrek aan arbeiders tegemoet te komen. "Verscheiden ploegen arbeiders zgn al naar den Rand gezonden. Het politieke vooruitzicht geeft al veel meer moed. Eenige bijzonderheden omtrent Transvaal. Goud werd ontdekt in 1886. Voltooid of in aanleg zijn 3700 mijlen telegraaf. Het land is onafhankelgk geweest sedert 1852. De republiek werd in 1884 door eene conventie te Londen erkend. Tweederden van de Christenen in Transvaal bebooren tot de Hollandsche Gereform. kerk. Transvaal beduidt »over de Vaal", of het land noord van de »Vaal Rivier". De grootste stad is Johannesburg, mot eene be volking van 15,000 zielen. Pretoria heeft 5000 inwoners. Er zijn ongeveer twintig duizend tabaksplantages; tarwe en tabak zijn de voornaamste landbouw producten. Een gevreesd insect is de tsetse-vlieg, welker beet voor paarden en ossen doodelgk is. De bevolking bedraagt 679,200 blanken 119,128 en ongeveer de helft dezer zgn van Hollandsche afstamming. De oppervlakte van Transvaal is 121,854 vier kante rnjjlen. Het klimaat is zeer gezond, vooral voor tering lijders aanbevolen. De president wordt telkens voor den tijd van vijf jaar gekozen. Amerika. Een ongewoon voorval greep de vorige week in de baven van New-York plaats. De sleepboot»Sayre", die de haven uit wilde stoomen, kwam in botsing met een passagiersboot en de bemanning, die dacht dat de sleepboot zinkende was, sprong op do passa giersboot over. De Say re" was evenwel volstrekt niet van plan om te zinken en stoomde nu zonder bemanning fall speed weg. Een aantal sleepbooten maakten zich dadelijk op om de vluchteling te achtervolgen en te trachten haar terug te brengen. De »8ayre" stoorde zich aan niets, stoomde recht op het eiland aan, waar het Vrgheidsbeeld staat, en stootte tegen de pier, die erg beschadigd werd. Ook hierdoor niet in haar vaart gestuit, zwaaide de boot om en liep met haar voorsteven in een schoener, die voor anker lag, en boorde deze in den grond. Na nog met een roeiboot in botsing te zijn geweest, liep zij op een boei aan, die verbrijzeld werd. Terwijl dit alles gebeurde, had een van de vervolgers op haar gewonnen en stonden eenige mannen gereed om op de vluchteling over te springen. Doch hiervan wilde de >Sayre" niets weten; zij draaide eensklaps om en liep regelrecht op het Engelsche schip »Halyhoad" aan. De bemanning van de vervolgster, de >Runyon", zag het gevaar er werd meer stoom gemaakt en zoodoende slaagde men er in langs zij van de »Sayre" te komen. Toen men dicht genoeg bij haar gekomen was, sprongen eenige mannen op haar dek over, een van hen ging naar de machinekamer en zette de machine achteruit, terwgl een tweede het roer greep en haar koers veranderde. Juist op drie bootslengten van de »Halyhoad" kon men den amokmaker tot stil stand krijgen. Er heeft Woensdag een groote brand gewoed in Philadelphia, in de Ohestnutstreet, waar een gebouw van zeven verdiepingen en eenige naburige huizen totaal zgn verwoest. De schade wordt op een paar millioen dollar geschat. Rusland. Volgens een telegram uit Odessa van 3 Februari heerscht op de Zwarte Zee en landinwaarts een hevige sneeuwstorm. Hetspoorwegverkeer is gestremd en een groot aantal personen zijn in den storm op zee omgekomen. De zee heeft hier en daar doorbraken veroorzaakt en overal enorme schade aangericht. 25 Russische landverhuizers zijn op een onge hoord wreede wijze beHvdekl. Zij gingen met het Flensburger petroleum-tankschip Herman" van Libau naar Hull. Den 3eu Jan. verliet het schip Libau met ongeveer 90 landverhuizers; door den stuurman werden echter in een der leege petroleum- tanks nog 25 landverhuizers geborgendie den stuurman te dien einde voor 25 roebels hadden omgekocht, zonder medeweten van do overige officieren van 't schip. Tengevolge van den damp in de tank werden deze menschen al spoedig be dwelmd, en toen men eindelijk, nadat zij te vergeefs om hnlp hadden geroepeD, op zee de tank opende, om dien schoon te maken, waren reeds zes van de ongelukkigen bezweken, terwijl men de anderen niet dan met veel moeite in het leven terugriep. De stuurman kreeg zgn ontslag en bovendien zal hij zich nog voor den strafrechter te verantwoorden hebben. Spanje. Tegen den markies van Cabrinana, die de eerste onthullingen heeft gedaan omtrent de schandalen bij het gemeentebestuur van Madrid, is een aan klacht wegens laster ingediend door den oud-minister Bosch, gewezen burgemeester vau Madrid. Hij blijft voorloopig op vrije voeten, zonder borg stelling; alleen is hem de verplichting opgelegd, zich bij de eerste oproeping ter beschikking van den rechter te stellen. België. Een opzienbarend erfenisproces zal te Brussel in behandeling komen. Het betreft een erfenis van een half millioen francs, welk kapitaal de oude heer G., krachtens een na zijn dood gevonden testament, vermaakt had aan den candidaat-notaris D., die lang zijn vermogen voor hem had beheerd. Het testament moet valsch zgn geweest. De ver pleegster van den heer G., een jonge geestelijke zuster, Constance W. thans mevrouw F. heeft bij het gerecht een aanklacht ingediend tegen den erfgenaam. Hij had haar, onder belofte haar te zullen trouwen, overgehaald het handschrift van den ouden heer na te maken en het testament te zijnen voor- deele te schrijven. Maar de candidaat-notaris wilde wel het geld, maar niet zgn belofte houden, en het nonnetje, dat intusschen met een ander is getrouwd, gaf het misdrijf aan. De candidaat-notaris en de gewezen non zijn thans beiden in hechtenis genomen. Nederland. Amsterdam, 6 Febr. Alhier is de vorige week geopend een kleedermagazijn, dat door de bgzondere bedoeling, waarmede het is opgericht, een bijzonder belang krijgt. De vooruitgang der industrie heeft de vervaar diging in het groot van zeer goedkoope kleeding- stukken mogelijk gemaakt; de groote vraag echter naar deze goedkoope kleeren heeft een ander zeer ongelukkig verschijnsel tengevolge gehad. Waar de eene onderneming den ander zoekt te overtreffen in voordeelige aanbiedingen, zonder evenwel afstand te doen van eigen winsten, moest wel, bij het groote aanbod van arbeidskrachten, het loon al lager en de toestand der arbeiders al slechter worden. Hierin wil de naamlooze vennootschap »De Voorpost"maatschappij voor kleermakers en naaisters, eenige verbetering brengen. Zg zal in haar magazgn aan de vraag naar goedkoope en solied gemaakte kleeren trachten te voldoen en teveDS goederen op maat leveren. Aan de werklieden keert zij een loon uit evenredig aan de winst, die in de onderneming wordt gemaakt en wel op deze wijze, dat ieder werkman of werkster voor geleverd werk aanstonds een minimum-loon ontvangt, het welk op zich zelf, vergeleken met wat gewoonlijk voor confectiewerk betaald wordt, vrij ruim mag worden genoemd, en voor maatwerk met dat van goede zaken overeenstemt, terwgl bovendien aan het eind van ieder jaar een groot deel der gemaakte winst onder de arbeiders (kleermakers, naaisters, bedienden, beheerders) verdeeld wordt, naar ver houding van de door hen gedurende dat jaar verdiende minimum-loonen. Volgens de akte van oprichting wenscht de vennootschap 1. Aan den arbeider een zoo billijk mogelijk loon te geven. 2. Aan het kapitaal der onderneming een matige rente te verzekeren en tevens een billijke vergoeding voor het risico, waaraan het is blootgesteld. 3. Aan de arbeiders in de onderneming de winsten toe te kennen, die overblijven, nadat de kapitaaldienst is beloond. 4. De aandeelen der vennootschap door middel van besparing van aan de arbeiders toegewezen winsten geleidelijk te doen overgaan in den eigendom van hen, die aan den arbeid geregeld deelnemen. Op deze wijze hoopt men een bewijs te leveren, dat ook zonder de exploitatie der arbeiders het zoogen. sweeting-8ysteem concurrentie met goed koope, goede kleedermagazijnen mogelijk is. Vooral in het kleedervak zijn, zooals men weet, de loonen door het stukwerk zeer laag gedrukt; vandaar dat de proefneming op dit gebied in het bijzonder belangwekkend mag heeten. Natuurlijk is het aantal arbeiders, zoo mannon als vrouwen, die thans werk zullen krijgen aan het nieuwe magazijn, gering, doch indien de zaak goed loopt, kan er uitbreiding aan gegeven worden. Zoowel maas- als vrouwenkleederen, ondergoed en bovenkleederenworden door het nieuwe magazijn geleverd, ook naar maat, waarvoor een afzonderlijke paskamer aanwezig is. 'S Oravcnhagc, 5 Febr, Gisterenavond omstreeks halfnegen had alhier het volgende ongeval plaats In de Roelof van Goensstraat, een zijstraat van de Laan van Nieuw Oosteinde, stortte eensklaps een hooge zijmuur van een nieuw gebouwd perceel in, medesleepende een gedeelte van den voorgevel en den vloer van de eerste verdieping. In het huis bevonden zich vier werklieden. Drie hunner konden, toen zij het gekraak hoorden, inderhaast wegvluchten, waarbij een hunner in een sloot terechtkwam, De vierde werkman, die juist aan den ingestorten muur zat te voegen, werd onder een berg van puin bedolven en is vermoedelijk dood. Een talrijke politiemacht, de brandweer en vele burgers stelden pogingen in 't werk den ongelukkige te redden uit zgn benauwden toestand, maar door het dreigende gevaar voor meer menechenlevens door het overhangende dak, moest men het reddingswerk staken op last van de bouwpolitie. Nader wordt gemeld: Hedenochtend omstreeks 9 uur hebben werklieden het slachtoffer van onder het puin opgedolven. Bg het aanbreken van den dag had men eerst het overhellende dak door palen gestut. De ongelukkige werkman, die dood onder het puin is weggehaald, is omstreeks 50 jaren oud eu laat een vrouw met 5 kinderen na. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Brieven uit Zeeuwsch-Vlaanderen. XXI. Mijnheer de Redacteur! Deze grensstreek is het landje der werkstakingen onder de bestuurslichamen. De gemeenteraad van Biervliet staakte het werk, omdat de regeering een burgemeester benoemde, die niet in de gemeente zich kon vestigen. Na een drietal jaren van strijd dolf de raad het onderspit, daar de roomsche en orthodoxe kiezers de gehoor zaamheid aan de stakende raadsleden opzeiden. De Hoofdplaatsche gemeenteraad ging tot werk staking over, om de regeering te dwingen den burgemeester Van Sloten, hoewel luisterrijk bij zijn komst begroet, door een meer volgzaam voor zitter' te vervangen. Dank zg het ministerie LobmanSchaepman, vermocht de raad te zege vieren. In Januari j.l. werd bg koninklijk besluit tot voorzitter van het waterschap Oud- en Jong- Breskens benoemd de heer J. G. Gerritsen, wiens diensttijd als voorzitter van dit calamiteus water schap verstreken was. Toch was een voordracht opgemaakt, en de ingelanden hadden den aftredenden voorzitter geen enkele stem waardig gekeurd. Op 21 November trok de heer Hammacher op audiëntie en op 28 Nov. bezochten de heeren Lom baard de Roo en Becie den Commissaris der Koninginnatuurlijk als resultaat der gehouden stemming. Deze benoeming van een voorzitter van het waterschap, buiten om de voordracht, heeft een zonderlingen indruk bij de polderbesturen iu het land van Cadzand te weeg gebracht, en zelfs tot een werkstaking geleid. In de eerste vergadering de beste verscheen slechts één afgevaardigde en zonder afdoening van zaken moest men onverrichter zake vertrekken. Die demonstratie zal echter weinig baten. De koninklijke benoeming is niet ongedaan te maken, en de heer Gerritsen is voor bestrijding totaal ge voelloos, indien zij van ondergeschikte zijde opduikt. Wij willen in het midden laten, of de benoemde zich in de verloopen jaren verdienstelijk genoeg gekweten heeft, om herbenoemd te wordenwij zullen niet beslissen of zgn standpunt tegenover landbouwers en ingelanden aanleiding konden geven om hem van de voordracht te weren; doch on getwijfeld zal de meeniDg van de Zeeuwsch-Vlamingen, wier meerderheid zich vijandig tegenover hem stelt, weder voedsel vinden, dat de grootste invloed, de grootste kracht van den heer Gerritsen buiten ons gewest berust. Als burgemeester van drie niet onbelangrijke gemeenten, Breskens, Groede en Nieuwvliet, als schoolopziener en als hoofdpersoon van de tramlgn Breskens—Maldegem, zou de heer G. de eerste persoon van het district kunnen zijn. Een houding van een bezadigd man als de heer Hammacher, lid der Staten, en die der overige afgevaardigden bij het waterschap, allen gewone Cadzandsche landbouwers, geeft stof tot denken; toch zal zij vruchteloos blijken te zijn. Op een opmerkelijke zijde der kwestie wil ik nog wijzen: het Weeleblad van Zeeuwsch Vlaandereris westelijk deelredacteur de heer "Vorsterman van Oyen, bewaart een diep stilzwijgen en dit is, waar de schoolmeesters-autoriteit van zoo nabij in betrokken is, heel natuurlijk, al zal dit zwijgen hem, die bij publieke belangen dezer streek zich zoo gaarne en op degelijke manier laat hooren, veel moeite kosten. Zonder verdere aanwgzing zal men lichtelijk vatten, hoe beoosten de Braakman een afdeeling van den Bond der Nederl. onderwijzers gevestigd is en hoe het arrond. Oostburg geen bondsleden, zelfs niet onder de democratische onderwijzers, kent. Beide deelen dezer grensstreek zijn door agenten van suikerbietenfabrieken voldoende vertegen woordigd. Elk oogenblik loopt een landbouwer, die de weekmarkt bezoekt, zoo'n agent tegen het lijf. Een verbazende oppervlakte landerijen zal dezen zomer met dit gewas bezet zijn. De lage graan prijzen en de thans aangeboden hooger prijs voor suikerpeen, geven enorme uitbreiding dezer cultuur. Een kwartier A een half uur van de grens hebben vier landbouwers, huurlieden, over de honderd gemeten samen gecontracteerd. Elders, een half uur van de Schelde, heeft een pachter zestig gemeten bieten op zgn hoeve in 't vooruitzicht. Onze plaatselijke advertentiebladen kondigen drie koopdagen van timmerhout in één week aan. Aan timmerhout dus geen gebrek. Vele koopdagen zgn aangekondigd; toch zijn er pachters te over. Waar wel gebrek aan is, weet ieder. Schoolmeesters en dominé's mochten er overeenkomstig de groote vraag wel in ruimer voorraad voorhanden zgn. Is er gebrek aan goedkoope school meestors en minzame predikanten, populaire burgemeesters zijn hier ook dunnetjes gezaaid. Enfin, we zullen ons maar getroosten, dat men daarvoor niet bezuiden de Schelde behoeft te gaan, al komt het ons voor, dat onze regeeringspersonen veelmin stof tot klachten zouden geven, indien niet velen, evenals zekere diersoort, de kastijdende hand likten. Prosit! Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren: 31 Jan. Eene dochter van A. E. Holty en C. M. J. Groen- hard. Eene dochter van N. Reije en M. Telle. Eene dochter van J. Zonruiter en W. Beije. 3 Febr. Een zoon van J. C. Lokker en P. M. Reeders. 4 dito. Eene dochter van J. Tuinder en J. Gilden. 5 dito. Een zoon van H. D. van Brederode eo E. M. Harms. overbeden: 31 Jan. O. M. Berrevoets, 1 m, dochter (overl. te Rotterdam). 3 Febr., M. Keiler, 80 j., ongeil, dochter. C. van den Boogerd, 20 j,, ongeh. zoon. 5 dito. A. Roskam, 27 d., dochter. MABKtBEBICHTIiK. Zierikzee, 6 Februari. Bij tamelijk ruim aanbod ruimde het aangebodene tot vorige prijzen langzaam op. Puike Tarwe f 5,85 a f 6,— Goede en mindere f 5.50 a f 5,75 Rogge f 3,75 a f 4,— Chevaliergerst f 3,50 a f 4,50 Zomergerst f 3,a f 3,50 Wintergerst f 3,25 a 1 3,60 Haver i 2,a t 2,50 Groene Erwten f 5,a f 7, Bruineboonen f 9,a i 10, Witteboonen f a f Paardeboonen f 4.75 a 1' 5, Lijnzaad f 7,50 a f 8,— Weekmarkt te Zierikzee, 6 Februari 1896. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 57y2» 60 en 62ffa Ofc. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zgn verkocht voor 0,75, f 0,85, f 0,95 en per 25 stuks. STOORIBOOTOIENST MIDDELBURG-ZIERIKZEE. Februari 1896. Amsterdamsche tijd. Van MIDDELBURG: 's morg. Zaterd. 8 7,40 Zondag 9 7,40 Maand. 10 7,40 Dinsdag 11 7,40 Woensd. 12 7,40 Dond. 13 7,40 Vrgdag 14 7,40 's midd. 2,— 2,— 2, 2, Van ZIERIKZEE: 's morg. 's midd. Zaterd. 8 7,50 idag 911,30 Maand. 10 7,50 Dinsdag 11 7,50 Woensd. 12 7,50 Dond. 13 6,30 Vrgdag 14 7,50 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. VAN OER HUCHT vertrekt Woensdag van Zierikzee naar Mid delburg eu des Vrjjdng-llUiniddngS van Middelburg naar Zierikzee. Den lldcn Februari aaust. koopt onze vroegere stadgenoot Albertus Leeuwe, Instructie-BataiÜon te Kampen zijn öOsten Geboortedag te herdenken. Zierikzee. Eenige Vrienden. V ANTHONIE OLREE, Ouwerkerk, hoopt op 9 Februari zijn sosten Geboortedag te herdenken. V Ondertrouwd JAN PADMOS Jz. en MARINA ROGGEBAND. IJmüïden, 5 Februari 1896. V Getrouwd T. DEN BOER L. VAN DE ZANDE, die, namens wederzijdsche Familie, hunnen daulx betuigen voor de vele big ken van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Ellemeet, Buegh, - 5 Febrnari 1896. Getrouwd M. STEUR Cz. M. A. J. PIETERSE, die, ook namens wederzijdsche Familie, danken voor de ondervonden belangstelling. Renesse, 7 Februari 1896. Voorspoedig bevallen van een lleisjc, J. L. VAN DE ZANDE—Boor,ERD. Ellemeet, 6 Februari 1896. Kennlsgevin g De jaarlgbsehe ALGEMEENË VERGADERING Tan de „V uoH/.out. te Bruinisse, zal ««honden worden OillStlug nan»<„ des wonds te 6 ure, m de Uonferenfciekamer. TH. DE KONING, Voorzitter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1