ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 0 Februari 1896. BEKENDMAKING. Kadaster en Grondbelasting. NIEUWSTIJDINGEN. VeraoMat DINSDAG, DONDEEDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië ens. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6726. Directeur-Uitgever J. WAALE. A.dvertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot de* Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode** Belasting op de honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zietukzee, Gelet op art. 1 der Verordening op de invordering eener belasting op de honden in deze gemeente; maken bekend, dat, aanvangende den 10 Februari a.s., aan de huizen der ingezetenen eene beschrijving zal worden Sedaao, tot verzekering van de richtige invordering dier elasting en herinneren de belastingschuldigen, die bij de beschrijving mochten zijn overgeslagen, aan hunne verplichting, om binnen veertien dagen na die beschrijving ten kantore van deD Gemeente-Ontvanger schriftelijk aangifte te doen. Voorts herinneren zij een ieder aan zijne verplichting om bij de beschrijving alle noodige opgaven en inlichtingen te geven. ZtERiKZEE, den 4 Februari 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEfJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van ZtERiKZEE, Gelet op art. 15 der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82), betrekkelijk de Grondbelasting, Maakt bekend; dat de Staten No. 75, houdende opgaven der uitkomsten van de kadastrale meting en schatting, van af heden, op de uren dat de Secretarie geopend is, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage zijn nedergelegd en dat, ingevolge art. 16 der bovenaangehaalde wet, binnen dertig dagen na, den dag dezer afkondiging, door belanghebbenden, ten koste van ongelijk, in een aan de Gedeputeerde Staten gericht verzoekschrift (op ongezegeld papier), hermeting of herschatting kan worden gevorderd. Ziebikzee, den 5 Februari 1896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Transvaal. •SolllMlIieisburg, 30 Jan. In de jaarljjksche vergadering der Kamer van Mijnwezen zeide de voorzitter heden, dat er geen grond bestaat voor het gerucht, dat.de mijnmaatschappijen voornemens zijn in de znijnen het werk te doen staken. Het zoeken naar wapens is thans geëindigd. De ambtenaren gelooven dat de stad ontwapend is. De werklieden verlaten den Rand in grooten getale. Troepen Duitsehe politie trekken door de straten; zij ver oorzaken veel opgewondenheid en getier. Engeland. loonden, 4 Febr. De Berlijosche correspon dent van de Times levert een betoogdat het telegram van den keizer aan president Krüger en het plan om Duitsehe troepeu aan de Delagoabaai te doen landen, slechts de natuurlijke uiting naar buiten waren, van een politiek, die gedurende jaren is gerijpt. Duitschland heeft er reeds lang naar gestreefd, de ontwikkeling van Zuid-Afrika onder Duitschen invloed te verzekeren en Transvaal econo misch onafhaukelijk van de Kaapkolonie te maken. De correspondent treedt in tal van bijzonderheden om zgne meening te staven en hij verklaart, dat zelfs bij Jameson's gevangenneming Duitschland nog aandrong op Portugal's toestemming om Duit sehe marinesoldaten aan de Delagoabaai aan land te zetten. Rusland. Men is te Moskau druk bezig met de toebereid selen voor de kroning van den Czaar, in Mei a.s. Op het >Godynskiveld", tegenover het Peterpaleis, wordt een prachtig keizerlijk pavilioen in 15e eeuw- schen Russischen Btijl gebouwd. Daar komen voorts 4 open tooneelen, een circns, 12 schommels, 11 draaimolens, 10 orkesten, 100 buffetten, tot onthaal van het volk en 22 kraampjes met bier. Voor de illuminatie van het Kremlin" de oude vesting worden 500,000 lichtjes gebruikt, waaronder 14,000 electrische. Voorts worden de torenhogen bengaalsch verlicht in bonte kleuren. Op de plaats waar de Keizer het gebied der stad betreden zal, wordt een prachtig paviljoen gebouwd ter verwelkoming van Z. M., en de geheele weg van den stoet wordt versierd. De koetsen, welke in de kroningsoptocht rijden, zijn karossen van oud-Fransch fabrikaat, »style Louis XV" en zeer praehtig. Die van de Keizerin bestaat voor een groot deel uit glas, in vergulde houten en ijzeren lijsten. Voor de koets der Keizerin en die' der Keizerin-weduwe worden 8 prachtig opge tuigde paarden gespannen, met bossen van witte struisvederen op den kop. De 22 andere koetsen van de Grootvorsten en Vorstinnen enz., worden getrokken door zes paarden. De Czaar zal alleen te paard rijden in de stoet, gekleed in de uniform van een zijner garde- regimenten, met een witten met goud geborduurden hermelijnmantel, welke met een keten der Andreas- orde aan zijn schouders bevestigd is. Nederland. 'S Gravenhage. Maandag 3 Februari openden de heeren B. Knibbe Rüloffs, kunstschilder en Alex, van Dijck, photograaf, een nieuw photo- graphisch atelier in de Anna Paulownastraat 10 alhier, onder de firma Alex, van Dijk. Dit atelier onder scheidt zich van alle andere, doordat hier voor het eerst in Nederland de uitvinding van den Hongaar N. Eggenweiler in toepassing gebracht is, n.l. om 't licht zoo te verdoelen en te ondervangen, dat de schaduwpartijen overal evenveel of even weinig uit komen. Vooral voor de vervaardiging van groepen is die uitvinding van groote waarde. Het atelier is 10 M. lang, 6 hoog en 6 breed. Het licht komt niet van boven maar op zij uit het Noorden, door groote spiegelruiten. Het plafond loopt schuin toe en halverwege de hoogte is een gazen net gespannen. Door dat schuin plafond zal men in den zomer weinig hinder van de warmte hebben, terwijl in den winter een aangename tem peratuur onderhouden kan worden. Aan de verdere inrichting zijn eveneens geen kosten gespaard. Twee prachtige salonskeurig ge arrangeerd door den heer Knibbe Rüloffs en versierd met eenige door hem zelf vervaardigde schilderijen, zijn tot wachtkamer ingericht, terwijl de niet voor het publiek toegankelijke retoucheer- en donkere kamers eveneens aan alle eischen voldoen. Een woord van lof aan den architect, den heer Jan de Quack, Westeinde 21, en den aannemer, den heer H. van Oortmerssen, Huygenspark 48, mag niet achterwege blijven. De firma Alex, van Djjck zal ongetwijfeld succes hebben met haar nieuwe inrichting. De Staatscommissie voor eene wettelijke regeling der begrafenisfondsen is Zaterdag te 's Gravonhage bijeengekomen in het gebouw voor het burgerlijk pensioenfonds. Rotterdam, 3 Febr. Kwamen in de maand December van het vorige jaar alhier geen personen op noodlottige wijze om het leven, de maand Janu ari van dit jaar. eischte 12 slachtoffers, t.w. Eeu man in een logement in de Raamstraat dood gevonden. Een melkverkooper aan het Maasstation verwond en overleden. Eene 24-jarige vrouw in de Burgemeester de Roosstraat dood gevonden. Eene vrouw in deKatendrechtsche haven verdropken. Een timmerman op een schip, liggende in de Katendrechtsche haven, verpletterd. Een zesjarige knaap uit den Coolsingel opgevischt. Een 34-jarig manspersoon uit de Koningshaven opgevischt. Een onbekende schipper aan de Spaanschekade opgevischt. Een man op een stoomschip, liggende in de Rijnhaven, doodgebleven. Eene vrouw in de Rotte verdronken. Een oude mau in de Korte Lijnstraat in staat van vervuiling doodgebleven. Een 10-jarig meisje, wonende aan den Goudschen Rijweg, aan brandwonden bezweken. Nog worden vermist eene 64-jarige vrouw en een 13-jarige knaap. Zaterdagavond 8% uur zag een burger, die op den Hofdijk bjj de opgraving, ten dienste der waterleiding, stond te kijken, oen gevangene in zijn boevenpakje voorbg wandelen. Dat kwam hem ver dacht voor, en 'onmiddellijk waarschuwde bij een agent, die den man terstond nazette, doch de ont snapte gevangene wierp zijn klompen uit en zon vermoedelijk ontkomen zijn, indien niet een burger in de buurt geweeBt ware, die op zijn pantoffels een flink hardlooper bleek, en die den vluchteling in de Weenastraat nabij de Viaduct te pakken kreeg, waarna men hem overbracht naar het,posthuis aan de Galerij. Hier deelde de man mede, dat hij uit de gevangenis aan den Noordsingel ontsnapt was, eu dat hij nog maar 5 dagen moest zitten. Per telefoon werden onmiddellijk de noodige informaties ingewonnen, en daaruit bleek, dat men in de ge vangenis juist tot de ontdekking was gekomen, dat 69n 23-jarig Duitscher, Jansen genaamd, en schuldig bevonden den diefstal met braak in een villa buiten Utrecht gepleegd, er »van door" was. Tot 5 jaar was hij veroordeeld, en slechts 6 weken waren van zijn straf om. De man had weten te ontkomen door een ijzeren staaf aan het venster bevestigd door te zagen. Geboeid werd hij naar de cel teruggebracht. Zondagavond passeerde een huzaar op de Hoogstraat een onderofficier en verzuimde te salu- eeren. De sergeant hield hem staande en beval hem 6 passen terug te gaan en het gebruikelijk salut te maken. Het laatste wilde de huzaar wel doen, »maar" zei hij, »als ik voor een sergeant zes passen moet teruggaan, dan mag ik voor een officier de geheele Hoogstraat wel afwandelen en daar bedank ik voor". Tegelijk maakte de huzaar zich uit de voeten en den onderofficier werd door een paar burgers belet, den weerspannigen militair te ver volgen. Van een en ander is rapport gedaan aan de militaire autoriteit. Onder de ingescheepte militairen aan boord van het stoomschip »Bromo", welk stoomschip Donderdag a.s. te Rotterdam verwacht wordt, bevindt zich de sergeant der infanterie J. van der Vate. Deze onderofficier is gedurende zijn Indischen dienst tijd van 12 jaren drie malen te Atjeh licht gewond, en wel; 9 Maart 1881 bij het openkappen van het voorterrein tusschen Lampenoeroet en Ketapan Doea, schampschot rechteronderbeen11 Maart 1891 bij het openkappen van het voorterrein tusschen Lam penoeroet en Ketapan Doea, schot linkerbovenarm; 14 November 1892 bij het beschieten van de ver sterking Seroen, schot door de weeke deelen van den linkerbovenarm. Ter zake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeh, gedurende het jaar 1891, werd hij bij Koninklijk besluit van 1 Sept. 1891 no. 44 eervol vermeld; hij verlaat nu wegens volbrachten diensttjjd het Indische leger met pensioen. Ook is op het stoomschip »Bromo" ingescheept de sergeant der artillerie M. Elenbaas. Deze onder officier werd bij koninkljjk besluit van 9 April 1895 no. 32 benoemd tot ridder M. W. O. 4e klasse, ter belooning van aan den lande bewezen buitengewone diensten ter zake van de krijgsverrichtingen tegen Lombok in 1894. Hg verlaat nu het leger met paspoort wegens volbrachten diensttijd van zes jaren. Dordrecht, 3 Febr. De Nieuwkerkstraat werd heden in den vroegen morgen in rep en roer gebracht door eenige op elkander volgende revolver schoten, gevolgd door het geschreeuw eener vrouw. De bewoners uit hunnen slaap opgeschrikt, liepen ontsteld de deur uit en zagen een vrouw in nacht gewaad met een geheel bebloed voorhoofd uit hare woniDg vluchten met een kind aan de haqd. Het was de daar in de buurt welbekende Betje van Gink, moeder van twee kinderen, die in het pand Wijngaardstraat hoek Nieuwkerkstraat een bierhuis hield. Sedert eenige maanden woonde bij haar in de gepensionneerde Oost-Indische militair S. de Graaf, geboortig uit Steenwijk. Het paar schoen het echter niet best met elkander te kunnen vinden, want onaangenaamheden en twist kwamen niet zelden voor. Betje was overigens in de straat nogal gunstig bekend en stond bij de boren goed aan geschreven. Dezen hadden haar dan ook reeds aangeraden haren commensaal zijn congé te geven en het was dan de vorige week ook reeds zoo ver gekomen, dat Betje haar ininnaar de deur wees. Na een paar dagen kwam deze echter terug en nam opnieuw bg haar xijn intrek, voorgevende te Gorinchem een betrekking als koetsier te hebben gevonden. Hedennacht schijnt opnieuw oneenigheid ontstaan te zijn, waarbij de Graaf vier revolverschoten op zijn minnares loste, waarvan een haar in het voor hoofd trof. Zg had nog de kracht de straat op te vluchten, waar zij door de buren in de tapperjj van P. Kroon werd binnengebracht. De politie werd gewaarschuwd en deze nam de Graaf, die, eveneens in negligé, uit het raam der woning liggende, de door hem veroorzaakte ontsteltenis aanzag, in arrest, terwijl zij inmiddels den politiearts, den heer D. J. Admiraal, ontbood, die de verwonde vrouw voor- loopig verbond en haar naar het gasthuis liet overbrengen. Waarschijnlijk zal zg een operatie moeten onder gaan om den kogel, die nog in het hoofd zit, te verwijderen. DrtiIl)I$SC, 4 FeV. De collecte, alhier ge houden ten behoeve der slachtoffers van de ramp te Zwartewaal, heeft f 34 opgebracht. Renesse. Bg de herstemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn opgekomen 46 vau de 71 kiezers. De heer P. Hoogenboom verkreeg 27 en W. Steur 12 van de uitgebrachte stemmen, terwgl er 7 van onwaarde waren. Dllivetldyke, 5 Febr. Ter vervulling dei- plaats, in den Raad opengevallen door het overigden van den heer C. den Boer, die in September a.s. periodiek moest aftreden, zal alhier eene verkiezing van een raadslid plaats hebben op Dinsdag 18 Februari a.s. Genoemd raadslid werd verkozen in 1856, de eerste verkiezing alhier volgens de tegenwoordige gemeentewet en bekleedde sedert 1861 tot in het begin van het vorige jaar het ambt van wethouder alhier. Zierikzce, 4 Febr. Aan het uitgebreid Rapport omtrent de inrichting van de Armenzorg alhier, uitgebracht aau den Gemeenteraad door eene Oommissie, bestaande uit de drie raadsleden, de H.H. Mr. A. J. F. Fokker, J. Franse en O. J. van den Bout, ontleenen wij thans het volgende: De Commissie herinnert de aanleiding hunner opdracht, n.l. het verzoek der H.H. Dr. van der Hoeven en Dr. Goemans, dat de Raad zou terugkomen op het op 12 Juli 1895 genomen besluit, waarbij tengevolge van het ontslag van Dr. J. K. de Bruyne als gemeente-geneeskundige,' diens werkzaamheden aan de beide andere genees kundigen worden opgedragen, zonder verhooging van jaarwedde voor Dr. van der Hoeven en met 100 verhooging voor Dr. Goemans. De Commissie gevoelde de groote bezwaren, aan eene richtige vervulling hunner zoo omvangrgke taak verbonden, doch oordeelde tevens, zoowel met het oog op de grieven tegen de armenzorg hier ter stede door de geneesbeeren ontwikkeld, als wegens de herhaaldelgk in den Raad geopperde bedenkingen tegen de jaarlgksebe vermeerdering der uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur, dat een onderzoek naar de inrichting der particuliere en openbare armenzorg het gewichtigste deel is van de hun opgedragen werkzaamheden. In de eerste plaats heeft de Commissie zich daarom gewend tot alle hier bestaande inrichtingen van openbare en particuliere armenzorg, waarvan de besturen allen de gevraagde inlichtingen hebben gegeven. Gehoord zyn: het Herv.-Diaconie-, het Evang.- Luth-, het R.-Kath.- en de beide Geref. Arm besturen, de Vereeniging tot Wering van Armoede, de Vereeniging tot bedeeling van Soep, het Ge nootschap Dorcas", de Vereeniging van den H. Vincentius di Paulo en de Vereeniging voor Kindervoeding. In het rapport der Commissie wordt van al die verhooren een verslag uitgebracht. Bij het Herv. Diaconie-Armbestuur bedraagt het aantal vastbedeeldeu 34 en bovendien 16 in het Verplegingshuis. Daarenboven nog ongeveer 70 personen, die jaarlijks niet vast bedeeling ontvangen. Het totaal der uitgaven bedraagt f 5000 A f 6000 per jaar. Voor geneeskundige hulp worden gratis briefjes afgegeven door den wgk-diaken; door het Evang.-Luth. Armbestuur worden 7 personen bedeeld, waarvan 3 voortdurend; het bedrag der uitgaven daarvoor is omstreeks f 150; bij bet R.-Kath. Armbestuur worden 60 personen bedeeld, waarvoor jaarlgks ongeveer f 3500 wordt uitge geven; door het Armbestuur der Geref. Kerk (Meelstraat) worden 16 18 personen bedeeld, waarvoor jaarlijks 600 A 800 benoodigd is. Voor hunne bedeelden hebben zij zelf een dokter, die zg evenals den apotheker zelf betalendoor het Armbestuur der Geref. Kerk (St.-Domusstraat) werden in 1894 tien armen bedeeld, die wegens den bijzonder strengen winter f 580 ontvingen. Geneesheer en apotheker worden afzonderlijk be taald; de Vereeniging tot Wering van Armoede betaalde aan 40 gezinnen in 1894 ongeveer ƒ400; gratis geneeskundige hulp wordt niet verstrekt; door de overige genoemde Vereenigingen wordt geen geneeskundige hulp verstrekt. Uit de mededeelingen van den Voorzitter van het Burgerl. Armbestuur blijkt, dat de uitgaven in 1894 bedroegen f 12036,805. Aan verpleging wordt jaarlijks 1000 betaald, terwijl in 1894 aan medicijnen, breukbanden enz. 594,65 is uitgegeven. De Voorzitter verklaarde, dat het Armbestuur nimmer zieken of bedeelden van de Afgescheidenen heeft. De klacht der doctoren, dat vele personen ge rechtigd zgn briefjes voor gratis geneeskundige hulp af te geven, is der Commissie gebleken gegrond te zgn. Het aantal recepten, in 1894 afgegeven, bedroeg dan ook 4207. Het komt de Commissie voor, dat er geen termen bestaan waarom de ge meente door haar bezoldigde doctoren zou stellen ten gebruike van kerkelijke Armbesturendie doctoren toch worden aangesteld en bezoldigd ten dienste der gemeente, namelijk van het Burgerl. Armbest. Waar de beide Diaconieën der Afgescheiden Kerken een eigen doctor voor hunne armen hebben, dien zij uit eigeu kas bekostigen, daar is er geene reden om die der andere gezindten op kosten der gemeente van vrye geneeskundige hulp te voorzien. Zg stelt daarom voor, de instructie der beide gemeente- geneeskundigen in zooverre te wijzigen, dat deze alleen verplicht zijn geneeskundige hulp te verleenen zoo dikwgls zg hiertoe door het Burgerlijk Arm bestuur in deze gemeente in don regel schriftelijk worden uitgenoodigd. De Commissie meent, dat, wanneer de gemeente-doctoren alleen te verzorgen hebben de armen hun van wege het Burgerlijk Armbestuur aangewezen ten getale van 250 A 350, hunne belooning ad 500 jaarlgks voor ieder, voldoende te achten is en niet gezegd kan worden onredelijk en te laag te zgn. De Commissie stelt alzoo voor, op het adres der doctoren afwgzend te beschikken en niet het tractement van den vroegeren derden gemeente-geneesheer onder hen gelijkelijk te verdeelen. Vooral ten opzichte van Dr, van der Hoeven merkt de Commissie op, dat deze indertgd benoemd is op de uitdrukkelijke voorwaarde, dat, wanneer het aantal gemeente geneeskundigen op twee mocht worden terug gebracht, alsdan een gedeelte der interne-practgk op hem zou kunnen worden overgebracht, zonder daarvoor aanspraak op verhooging zijner jaarwedde te kunnen maken, zoodat er bjj hem geene kwestie kan zgn dat hij nu op eene verhooging recht heeft. De Commissie gelooft, dat, wanneer hare voor stellen worden aangenomen, de gemeente-doctoren minder bezwaar tegen afwgzing van hun adres zullen hebben. Hun werkkring wordt belangrijk verminderd, o. a. de zeer veel voorkomende practijk in de beide Gestichten vervalt geheel, behalve voor zooveel de bestedelingen ved het Burgerl. Armbest. betreft, de contröle wordt verbeterd, en wanneer de kerkelijke Diaconieën, evenals thans reeds die der Afgescheidenen doen, een eigen doctor bekos tigen, kan dit langs anderen weg hun ten goede komen. Mocht echter de Raad dit voorstel niet aannemen en dus het verschaffen van gratis geneeskundigen bystand op dezelfde wgze in de toekomst willen laten voortbestaan als die nu geregeld is, dan acht de Commissie het billijk, dat de jaarwedden der beide gemeente-geneeskundigen worden verhoogd en die van den gemeente-geneeskundige te breDgen van 500 op 600 en die van den gemeente- genees-, heel- eu verloskundige van f 5Ó0 op 700. Alsnu gaat de Commissie over tot het tweede gedeelte van hare taak, n.l. de wgze van inrichting der armenzorg te dezer stede. De algemeene indruk was ongunstig, en dat kon ook niet anders, daar volslagen gemis aan samen werking tusschen deverschillende besturen telkens aan het licht kwam. De Commissie verklaart echter gaarne, dat zij de overtuiging heeft dat het bestuur van het Burgerlijk Armbestuur in goede handen is. De Commissie gaat vervolgens uitvoerig na de tabellen van ontvangst en uitgaaf der verschillende Armbesturen en komt op grond daarvan tot het oordeel, dat de vermeerdering der uitgaven vau het Burgerl. Armbestuur ten deele veroorzaakt wordt door den toevloed van armlastigen van' 't platteland naar Zierikzee en hoofdzakelijk een gevolg is van de vermindering der inkomsten van de kerkelgke Diaconieën, inzonderheid van die der Herv. Gemeente, waartoe het meerendeel der be deelden behoort, tengevolge waarvan de kerkelgke Diaconieën, en speciaal de Hervormde, meer en meer verplicht worden, armen te verwjjzen naar het Burgerlijk Armbestuur. Of door het invoeren van een kerkelijken hoof- delgken omslag de Herv. Diaconie in staat zou zijn om hare waardige" armen allen te bedeelen, ligt niet op den weg der Commissie om dat te beoordeelen. Dat 't weuschelgk is, dat zg dit doen kon, lijdt geen twijfel. De werkkring van het Burgerl. Armbestuur en de inzage der rol geeft de Commissie aanleiding tot een achttal opmerkingen, die naar hare meening zouden strekken tot betere bereiking van het doel. Het Burgerl. Armbestuur moet nooit afwgken van de volstrekte onvermijdelijkheid. De Commissie stipt ook nog aan, dat bg haar de vraag gerezen is in hoever het wenschelgk zou zijn de bedeeling in huishuur af te schaffen en in plaats daarvan een gebouw ter beschikking van het Burgerlgk Armbestuur te stellen, waarin allen, die geen huishuur betalen kunnen, worden opgenomen ware dit mogelijk, dan zou het vragen om bedee ling daardoor stellig worden verminderd. De Commissie stelt vervolgens, naar aanleiding van hetgeen bij deze enquête gebleken is, voor, eenige wijzigingen te brengen in het reglement van het Burgerlgk Armbestuur. Reeds in den aanvang van dit gedeelte van het rapport heeft de Commissie geconstateerd, dat de algemeene indruk, die deze enquête maakte, een beslist ongunstige was. Ten einde verbetering in den bestaanden toestand te breDgen, stelt de Commissie voor, de aangegeven wgziging in het reglement van het Burgerlgk Armbestuur, waardoor dit aan de andere arm besturen van zgn werkkring mededeeling zal moeten doen en stelt zij tevens voor, dat Burgemeester en Wethouders alle kerkelijke Armbesturen en tevens alle in deze enquête gehoorde Vereenigingen, met uitzondering van die tot Wering van Armoede, uit te noodigen op dezelfde wijze als het Burgerl. Armbestuur dit doet, aan laatstgenoemd Bestuur de lijsten hunner bedeelden mede te deelen. De Commissie wgst er op, dat volgens de inge leverde bescheiden door de burgerlijke-, kerkelijke- en particuliere Vereenigingen voor armenzorg te zamen in 1894 niet minder dan f 31,200 is uit gegeven. Voorzeker een kolossaal bedrag, als men nagaat hoeveel buitendien nog door particulieren in maandpenningen, aalmoezen en dergelgke liefde gaven wordt geschonken. Voor eene gemeente met pl. m. 7000 inwoners is dat voorzeker een groot bedrag. Vanwaar dat groot bedrag? Vanwaar die ar moede? De levensmiddelen zijn zóó goedkoop als in geen jaren het geval was. De Commissie meent, dat onoordeelkundige be deeling de armoede in de hand werkt. Feiten zgn genoeg mede te deelen: de H.H. doctoren hebben ook medegedeeld hoe zg bij patiënten kwamen, die zij van gemeentewege moesten bedienen, en hoe daar feest werd gevierd. Daarenboven is het wel bekend hoe in den winter geen werkvolk is te bekomen, eenvoudig omdat velen der zoogenaamd >werkloozen" toch worden bedeeld. De Commissie wil niet beweren, dat de ruim 3000 in 1894 door particuliere Vereenigingen totaal nutteloos zijn uitgegeven, maar wel dat het nut veel grooter kon zgn. Daarom zou de Oom missie wenschen, dat deze Vereenigingeu hunne Iysten mededeelden aan het Burgerl. Armbestuur eu de bestaande Diaconieën. In het Elberfeldsche stelsel is dit denkbeeld belichaamd en dit stelsel alle armenzorg in één hand heeft ook reeds in ons land uitstekende resultaten opgeleverd. Volgens het oordeel der Commissie was de beste regeling, indien al die particuliere Vereenigingen van weldadigheid, die ook hier bestaan en elk slechts een klein deel van de armenzorg kunnen behartigen zich oplosten in twee Vereenigingen, waarvan de eene verzorging van bedeelden, onder voorlichting en leiding var. het Burgerl. Armbest., de andere de verzorging van stille armen ten doel had. Twee zoodanige Vereenigingen, beiden op afzon derlijk, juist afgebakend gebied werkende, zouden met zegen kunnen werkzaam zijn en een gunstigen, moreelen invloed op de begiftigden kunnen uit oefenen. Bij de behandeling dezer zaak in den Gemeenteraad komen wij vanzelf hierop terug. Zooals men weet, schrgft het HM., is de abcLij te Middelburg, waar de woning van den Commissaris der Koningin, de provinciale bureaux en de ver gaderzaal der Staten zich bevindt, in de laatste jaren voor Rijks-rekening in oud-Hollandschen stfjl gerestaureerd; in dienzelfden geest wordt ook ge handeld met het Muntplein aldaar, ook een historisch plekje; maar nu zullen ook de provincie en een particulier in die richting voortgaan. Voor rekening der provincie is nl. aangekocht een particulier gebouw op de Balans (aan de Abdjj grenzende), wat in denzelfden stijl als de Abdg zal worden veranderd en waarin de bureaux van den Prov. Waterstaat znllen gevestigd worden en de heer mr. G. N. De Stoppelaar heeft het daarnaast gelegen huis aangekocht met het plan om het ook in dien stijl te doen herbouwen. Met de sociëteit »St. Joris", vóór een paar jaar geheel in den oud-Hollandschen stijl gerestaureerd, zal dat plein, met zgn fontein, een aantrekkelijk punt worden. Op >Eik en Berg" onder Ubbergen werd dezer dagen een 400-jarige eik geveld, die een omvang had van 4l/a meter, bij een doorsnede van l1/* meter. Zaterdag kwamen te 's Hertogenbo9ch vier gevallen van pokken voor. Tegen een geneesheer aldaar is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet doen van aangifte van besmettelijke ziekte (pokken). De gemeenteraad van 's Hertogenboseh heeft besloten dit jaar het carnaval niet te laten doorgaan. Op die manier zou men een heel huis kunnen stelen 1 Door den brigadier der maréchaussees te Nieuw- Amsterdam is aangehouden en gevankelijk naar Assen overgebracht zekere J. K., beschuldigd van diefstal bg nacht van 700 klinkersteenen. De steenen had hg bestemd voor een in aanbouw zgnd huisje Zaterdagavond had te Vlaardingen 't volgend ongeluk plaats. In de vleeschhouwerij van den heer Or. hadden twee jongens twist. Een 17-jarige zoon van den zetbaas trok partij voor den jongen uit den winkel, nam een hakmes om gekscherend den anderen jongen weg te jagen, met bet ongelukkig gevolg dat hg raak sloeg, althans de jongen liep juist in het mes, bekwam een hevige wonde en is niet buiten gevaar. De dader werd nog dienzelfden avond gearresteerd. Zierikzee, 5 Febr. In de Zaterdag 1.1. ge houden vergadering van ons Nutsdeparteinent werd eene herziening van het Huishoudelijk Reglement behandeld en aangenomen, o a. ten doel hebbende om in overeenstemming met de Algemeene Wet der Maatschappij ook aan vereenigingen het recht te geven lid van het Departement te worden, en te doen vervallen den lastbrief voor de afgevaardigden tor Algemeene Vergadering. Gekozen werd tot Commissaris der Spaarbank, in plaats van Mr. C. J. Fokker, aan wien de Voor zitter een woord van dank en hulde bracht voor zgne yverige bemoeiingen gedurende eene reeks van jaren, de heer Van Elzelingenterwgl uit de dubbel tallen voor het Hoofdbestuur gekozen werden de heeren Star Busman te Amsterdam en Steghers te Groningen. Een Bestuursvoorstel om zich te wenden tot de verschillende armeninrichtingen te dezer stede, ten einde eene samenwerking op het gebied van armen zorg te verkrijgen, werd na eenige gedachten- wisseling aangehouden tot eene volgende vergadering. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat van de Loge alhier een schrgven was ingekomen, aanbiedende den verkoop van het haar toebehoorend gebouw aau het Departement. Door het Bestuur was hieromtrent het allereerst het advies der Spaarbank gevraagd, welke als hare meening had uitgesproken dat eene verplaatsing van hare instelling naar het bedoelde gebouw haar voorkwam niet in het belang der Spaarbank te zijn. Het Bestuur zou de zaak over wegen en hoopte haar daarna in eene Departements vergadering te brengen. De miliciens der lichting 1896 zullen tusschen 1 en 12 Maart bij de verschillende korpsen van het leger voor eerste oefening worden ingelijfd. De concurrentie tusschen de stoombooten in de rivier Het Spui is thans zoodanig dat geen vast tarief meer bestaat. De passagiers betalen wat hun goeddunkt! Bij een verkooping op de villa »Nuova" te Zeist kochten enkele personen voor gezameniyke rekening twee candelabres, verguld brons Louis XVI voor 500. Een paar dagen later verkochten zij die onderling opnienw en de gelukkige nieuwe eigenaar bad aan zgn niet minder gelukkig collega's 3400 winst uit te betalen. Te Aalten heeft zich een geval van bloed vergiftiging voorgedaan bg de vrouw van R., doordat zjj een wondje in den nek afveegde met een geklenrd schort of boezelaar. Zg is thans onder geneeskundige behandeling. AanbestedingenVerknopingen ena. Bg onderbandsche inschrijving i3 „an bet Depar tement van Marine de bouw aanbesteed van twee flotalle-vaartuigen ten behoeve van de militaire marine in Ned.-Indië,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1