Saimenspraike tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze. 350ste Staats-Loterij. Dit art. luidt: «De Kiesvereeniging bestaat uit twee afdeelingen, A en B, van welke de eerste ten doel heeft de bespreking van belangrijke staat kundige en maatschappelijke vraagstukken en de bevordering der verkiezing van liberale afgevaar digden voor het district Zierikzee in de Tweede Kamer en de Provinciale Statenen de tweede de bepreking der belangen van de gemeente Zie rikzee en de verkiezing van candidaten voor den Gemeenteraad, ten einde eene samenstelling van deze in beslist liberalen geest te behouden of te verkrijgen. Na eenig debat over dat artikel, wordt het aan genomen met 37 tegen 5 stemmen. Daarna wordt het nieuwe Reglement artikels- gewijze behandeld en met eenige kleine wijzigingen bij acclamatie aangenomen. De Voorzitter betuigt zijn dank aan de voor stellers en hoopt dat deze wijziging een eerste stap zal zjjn tot bevordering van den bloei dezer Kies- vereeniging. De heer van Geuns brengt namens zjjne mede voorstellers dank aan het Bestuur voor de onpartijdige behandeling van het gewijzigd Reglement. De Voorzitter deelt mede, dat het afgetreden Bestuur niet meer herkozen wenscht te worden in het belang der Vereeniging. Daarna wordt overgegaan tot de verkiezing van drie nieuwe Bestuursleden, waartoe worden gekozen de H.H. J. A. de Bruyne en Mr. S. J. M. van Geuns elk met 33 en Jhr. A. C. Röell met 28 van de 37 uitgebrachte stemmen, die de benoeming aannemen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Naar aanleiding van het denkbeeld om een vluchthaven op het «Krammer" te maken, schrijft een inzender in de 2V. B. Ct. het volgende: «Schrijver dezes gelooft dat een afdoend middel, waardoor de scheepvaart op de Zeeuwsche stroomen het best geholpen zou kunnen worden, zou zijn, wanneer een vluchthaven werd gemaakt in de monding van het vroegere Dijk water", hetwelk de eilanden Schouwen en Duiveland scheidde. Dit «Djjkwater" was vroeger een open doorvaart tusschen Schouwen en Duiveland, en mondde uit in de haven van Zierikzee, doch is thans bij Dreischor afgedamd. Daar echter de dijken aan weerszijden nog over de geheele lengte bestaan, zou dit water weer gemakkelijk voor de scheepvaart opengemaakt kunnen worden. Indien nu te Dreischor en Zierikzee sluizen werden gemaakt, zou deze doorvaart een prachtig kanaal vormen, hetwelk de scheepvaart tusschen België, Holland en den Rijn veel ver gemakkelijken zou, vooral bij ongunstig weer. De ingangen van het kanaal zjjn van weerszijden gemakkelijk te bereiken, en de vaart langs het Zjjpe, Mastgat en Keeton wordt vermeden. De zoo gewenschte vluchthaven voor de stroom afwaarts varende schepen kon in de monding van het kanaal bij Dreischor worden gemaakt, terwijl voor do opvarende schepen tevens de haven van Zierikzee een zeer geschikte vluchthaven zijn zou. De gemeente Zierikzee maakt plannen tot het maken van een sluis in hare haven, een voor die gemeente zeer kostbare zaak, ook door de bijkomende werkenmen spreekt van circa 4 ton gouds. Indion dezo plannen worden uitgevoerd zou daar mede reeds een belangrijk deel van het door mij hierboven aangegevene tot stand komen. Konden nu de regeering en de gemeente Zierikzee zich verstaan om deze werken gezamenlijk uit te voeren, zoo zou daarmede een werk van onbereken baar nut voor de zich steeds uitbreidende scheepvaart op de Zeeuwsche stroomon tot stand gebracht worden. Schrijver dezes geeft zijn oordeel gaarne voor beter, doch gelooft dat de zaak belangrijk genoeg is, om van bevoegde zijde eens grondig te worden onderzocht". Bjj beschikking van Z.Ex. den Minister van Justitie is benoemd tot onbezoldigd rijks veld wachter J. M. Elenbaas te Wemeldinge. Zierikzee, 31 Jan. Naar wij vernemen zou bij het Bestuur van Njjverheid het voornemen bestaan de bij den Raad aanhangige kwestie van heffing van Kaaigeld in deze gemeente in bespreking te brengen in eene Departements-vergadering, die toegankelijk zal zijn voor allen, leden of niet-leden, die in deze zaak belang stellen. Wjj kunnen niet anders dan toejuichen, dat genoemd Bestuur nog doet, wat gedaan kan worden, om aan het publiek de gelegenheid te geven zich uit te spreken over eene zaak, cfie zoozeer de al- gemeene bezorgdheid heeft opgewekt en waarvan men vrij algemeen voor onze stad de noodlottigste gevolgen verwacht. Wij twijfelen dan ook niet of een groot aantal belangstellenden en belanghebbenden zal aan die roepstem gevolg geven. Nadere berichten omtrent het onderzoek be treffende het kantoor van den plotseling overleden Rijksontvanger te Tholen, doen in twijfel trekken of dit geheel in orde was. Verschillende belasting schuldigen te Poortvliet en te Vosmeer moeten althans aanmaningen hebben ontvangen voor reeds betaalde posten. De zetel van het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen wordt verplaatst van Tholen naar Bergen-op-Zoom. H. M. de Koningin heeft f 100 geschonken aan het Visschersfonds te Middelharnis. Laat de linkerhand niet weten wat de rechter geeft, zeide een gegoed ingezetene van Oud-Beierland tot den collectant, die hem de bus voorhield, bestemd om gelden te verzamelen ten bate der nagelaton betrekkingen van de verongelukte visschers uit Zwartewaal. Hij opende de linkerhand boven de bu9, en wierp zijn gift in de gleuf. Die gleuf schjjnt echter niet ingericht te zijn om alles door te laten wat daarin geworpen wordt, want ook de gift van den man bleef vastzitten, en toen de collectant zjjn oog er op vestigde, bleek het, dat er een knoop in zat. Deze gewichtige gebeurtenis was spoedig alom bekend. Het gevolg was, dat een volksoploop voor 's mans woning ontstond, oen bombardement met steenen begon, terwijl tevens deuren en vensters vol hatelijkheden geschreven werden. De politie was spoedig op het bedreigde punt aanwezig, en wist de orde te herstellen. Ten vervolge op bovenstaand bericht kan dienen de mededeeling, dat thans het volgende ge publiceerd is: De ondergeteekende verklaart de knoop te hebben geworpen in de bus voor de Zwartewaalsche collecte, en daarvoor in de plaats gegeven te hebben vjjf gulden, voor gezegde Zwartewaalsche weduwen en woezen". (Volgt de handteekening). Naar men verneemt, zou ook in 1896 geen examen voor kommiezen der belastingen plaats hebben, daar het getal vacante plaatsen, ofschoon in 1894 en '95 geen examen plaats had, nog zeer gering is en men zich voorloopig met kommiezen te water zal behelpen. Het getal liefhebbers zou meer dan 500 bedragen. De miliciens der infanterie lichting 1895, die niet tot het blijvend gedeelte behooren, worden 29 Februari in het genot van onbepaald veilof gesteld. Te Tungelroy-Weert (Limburg) is de vorige week een vrouw begraven, die voor 94 jaar door ging. Thans is echter gebleken, dat Joanna Petro- nella Stollenwerck, zoo heette het oudje, geboren was in 1793, en dus 102 jaar en 3 maanden oud was. Een landbouwer te Heemskerk brengt eenige jonge honden groot met de kinderzuigflesch Het moet uitstekend gaan. De vreeselijke spoorwegramp met den snel trein en een gewonen trein nabij Ruinerwold had nu acht jaren geleden den 2en Januari plaats. En thans wordt nog gepleit, of aan de weduwe van den bij de ramp omgekomen machinist Van der Linde al of niet eene schadevergoeding moet worden toegekend. Dat pleiten gaat dus niet met den snel trein. 't Heet, dat de advocaat van de eischeres eerst een grondige studie moest maken omtrent den veiligheidsdienst op de spoorwegen. Die veilig heid moet dan al zeer ingewikkeld wezen, als men or eerst na acht jaar studie het rechte begrip van krijgen kan. 4 Maart zal de uitspraak vallen. Van 1 Februari e.k. af worden door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij goedkoope retour biljetten van 3 dagen ingevoerd, van Amsterdam naar Rotterdam en naar do stations van de lijn Rotterdam—Roosendaal en omgekeerd van die stations naar Amsterdam. De heer Christiaan De Winter te Utrecht heeft een zeer aanzienlijke som uit zijn vermogen afgezonderd en daarmede, naar het Utr. Dbl. mede deelt, een stichting in het leven geroepen, waaraan hij, ook ter herinnering aan zijn overleden echt- genoote, den naam heeft gegeven van De Winter— Heynsius Stichting. Het doel der stichting is bevordering van den gezondheidstoestand en voor koming der nadeelige gevolgen der bewoning van ongeschikte woningen. Daartoe moeten de vruchten worden aangewend om aan mannen of weduwen, hoofden van gezinnen, die bij de eerste toekenning minstens twee kinderen te hunnen laste hebben, om het halfjaar uit te reiken vijftig gulden, als tege moetkoming in den huurprijs van door hen bewoonde gezonde, naar de eischen des tijds ingerichte arbeiders woningen. Het bestuur der stichting is opgedragen aan zeven regenten, achtenswaardige mannelijke ingezetenen van Utrecht en lidmaten der Ned. Herv. Kerk. Een van hen zal altijd zijn de burgemeeester van Utrecht en bij diens verhindering een der wethouders. Als regenten heeft de stichter aangewezen de heeren mr. G. H. Van Bolhuis en Jan Kol, die met den burgemeester, den heer B. Reiger, die opdracht hebben aanvaard en de vier overige regenten zullen benoemen. Uit Meppel komt weer deze waarschuwing: Wederom is gebleken hoe noodig het is, vóór te Arasterdam eene dienstbetrekking aan te nemen, zich voldoende informatica te verschaffen, waarvoor trouwens ruime en vertrouwde gelegenheid is. Een meisje uit Westerbork vertrok onlangs naar Amsterdam, naar aanleiding van eene advertentie in een der bladen. Nauwelijks in dienst, bemerkte zij in een verdacht huis te zijn aangeland. Zij vond echter gelegenheid zich te verwijderen ou werd door de goede zorgen van de politie naar het ouderljjk huis teruggebracht. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. St. Annaland, 30 Jan. Door de vereeniging «Landbouwbelang" alhier is in het openbaar aan besteed de lovering van 45700 K.G. superphosphaat, 29500 K.G. amoniak superphosphaat, 2100 K.G. zwavelzure amoniak, 3700 K.G. Peru-guano, 11000 K.G. Chili-salpeter. Voor de superphosphaat was ingeschreven door J. Kostense te Kruiningen f 2,60, P. G. Adriaanse te Bergen op Zoom f 2,70, de Maatschappij te Dordt f 2,68, A. Snelleman te Dinteloord 2,59 per 100 K.G. Gegund aan den heer A. Snelleman. Voor de amoniak-superphosphaat door J. Kostense voor f 6,30, A. Snelleman f 6,20, P. G. Adriaanse f 6,10, de Maatschappij f 6,18, A. Theunisse te St. Annaland f 6,15, P. J. van Aardenne te Dord recht f 5,81, W. Heijboer te St. Annaland voor f 5,79 per 100 K.G. Gegund aan den heer W. Heijboer. Voor de zwavelzure amoniak door de Maat schappij f 11,40, W. Heijboer f 11,23, P. J. van Aardenne f 11,22 per 100 K.G. Gegund aan den heer P. J. van Aardenne. Voor de Peru-guano door de Maatschappij f 9,50, J. J. Kortman te Rotterdam f 9,09, A. Theunisse f 8,65, W. Hejjboer f 9,64 en A. Snelleman f 8,45 per 100 K.G. Gegund aan den heer A. Snelleman. Voor de Chili-salpeter door P. J. van Aardenne f 10,49, de Maatschappij f 9,54, P. G. Adriaanse f 9,45, W. Heijboer f 9,39, A. Snelleman f 9,20 per 100 K.G. Gegund aan den heer A. Snelleman. Één inschrijvingsbiljet werd te laat ontvangen. De vereeniging tolt thans 92 leden. KCIIeilieet. De Verbruiksvoreeniging gunde de levering van 8000 K.G. 14 pCt. superphosphaat A f 2,59 aan de Centrale Guano-fabrieken te Rot terdam en van de Chili-salpeter (27200 K.G.) 9,15 aan C. van Bloois te Dreischor, alles per 100 K.G., vrij op den wagen. Landbouw cn WeetceU. Dinsdag zjjn uit Nederland langs het grensstation Rozendaal naar het buitonland uitgevoerd 114 waggons vee, waarvan 77 bestemd waren voor Belgiö en 37 voor Frankrjjk, ter waarde van f 145,000. In De Veldpost leest men het volgende: Fransche Kunstmest. De hoeveelheden mest door eenige firma's in ons land verkocht, overtreffen de stoutste voorstellingen. Alle middelen, gepaste en hoogst ongepaste, zijn door de reizigers die het land afliepen, gebruikt om handteekeningen van de boeren te krjjgen, die hun verplichten zouden hun goede geld voor nietswaar- digen rommel te betalen. Men stelde de boeren voor dat z jj den mest gratis, cadeau, voor niets zouden hebben, lieten hen (omdat zg die, zoogenaamd, niet verstaan konden) hnn naam opschrijven, waarna de aap uit den mouw kwam, want de verblufte boer had een koopcontract geteekend, waarbij bjj zich verbond, tegen ongehoorde prijzen, nagenoeg waardeloozen mest te ontvangen. Tot alle koopers van zulken mest, vriend of vijand, lid of geen lid van De Veldpost, richten wjj de ernstige oproeping, die wjj hieronder nogmaaals afdrukken. Men bebbe thans geen tijd voor veetenhet geldt hier een groot kapitaal, waarop een aanval gedaan wordt, in ons land en in de Nederlandsche beurzen te houden. Als één man moet de geheele Nederlandsche boerenstand opkomen tegen het bedrog dat tegenover EBIV8TI6E OPBOEPISfl aan alle koopers van Franschen kunstmest. Wij noodigen u allen uit uwe koopbriefjes ter verificatie in te zenden aan den heer C. J. Kriebel, Bureau der Algemeene Inspectie van De Veldpost te Kampen. Alle koopbriefjes worden van daaruit met de bekwaamste rechtsgeleerden behandeld, aan ieder per gesloten brief advies gezonden hoe bjj te han delen heeft om aan deze ewendelarij te ontkomen. Bij de aanvragen om advies moet worden inge sloten 1°. Duidelijk naam en adres; 2°. Koopbriefje en zoo noodig verdere bijzonder heden 3°. 10-cents postzegels voor correspondentie en antwoord. BECHTSZAkEW. Yoor het Gerechtshof te 's Hage werd Woensdag gepleit in een vordering van ruim f 5000 schade vergoeding, door de Stoombootreederjj Fop Smit Co. gevorderd van de Middelburgsche Maatschappij voor Stoomvaart, wegens aanvaring van de «Merwede I" door de «Middelburg II" in de Maas te Rotterdam op 8 Augustus 1893. De Rechtbank te Middelburg had de vordering ontzegd. Voor de eischeresse en appellante trad op mr. Th. A. Fruin, uit Rotterdam, die betoogde dat de Rechtbank de getuigen-verklaringen niet juist heeft beoordeeld. Mr. W. A. van Hoek verdedigde namens gedaagde en geïntimeerde het Middelburgsche vonnis. Uitspraak 9 Maart. De Hooge Raad heeft gehandhaafd het arrest van het hof te Amsterdam, beslissende dat de bode van den schuttersraad bevoegd is een onwilligen schutter aan te houden tot het ondergaan van provoost-arrest. Voor het Haagsche kantongerecht verscheen Donderdag iemand, die roem draagt op den titel van «koning der dronkaards", reeds 127 malen is veroordeeld wegens openbare dronkenschap en tegen wien thans 3 weken hechtenis en 1 jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting werd geëischt. De assistent-bode Zw. bjj het Min. van Kol. heeft berust in zijne veroordeeling bekenden diefstal van KERKNIEUW ij de Herv. gem. te Nieuwerkerk (Duiveland) ds. J. v. d. Bergen te Varseveld te 's Heer Arendakerke ds. J. R. Callenbach te Ierseke. Beroepen bij de Geref. gem. te Anna-Jacoba- polder ds. J. H. Donner Jr. te Nieuwdorp. Tot predikant bjj de Ned. Herv. gemeente te Middelburg (vac. Dr. L. Heldring) is Woensdag avond uit het viertal beroepen Ds. N. M. de Ligt te Rhenen. ONDER W IJ S. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te St. Annaland, op eene bezoldiging van f 550, mej. J. C. Hijmering te Nieuwe Tonge. Ingezonden stukken. LXIW. Jilles. Dair_ is weer eel wat ebeurt buurt nai dat jie bie m'n eweest eit. Stoffel. Jao man, teleurstellinge in oak angenaime diengen bin d'r voorekornme, mar dat is 's werelds loap, in oe ouwer of je word oe meer of je tot de ervairinge komt, dat je dat ondervinde mot. Dat geloaf ik dat goed is oak, want anders wier 'n mensch aol te ovairdig, in m'n rouwe 'n tweede Napoleon worre, oewel volgens m'n groatvaoders zeggen die man oak veel teleurstellinge aod eit. Jilles. Mar dair zit toch iets bie je dat je nie goed bekomt, wat is dat? Stoffel. Tegen joe ezeid zou ik wel ouderlienk wille wezen mar dat kon noe nie. Afin m'n noe toch 'n dorniné in noe bin 'k te vree, want dat geleuter mit die vrimde, dat zit nie in'et Aimstiese bloed. Gelukkig is Burgh noe oak voorzie in noe kriege m'n weer *n eige uusouwen, dat is veel beter. Jilles. Et bin aole beije onetrouwde dienk ik Stoffel. Dat zal wel wair weie, 't is te wenschen dat ze dan mar 'n vrouwe van onze kanten neme, dan wete m'n wat voor peil ol ze 6, want as er eene bie was die onder A. P. stieng, dan zou je d'r nie mee opschiete. Nee buurt die bin as spruutjes die de knienen opegeten voor ons zonder wairde. Jilles. We zulle et beste mar ope, van de eeren oir ik veel goes, in ik bin et al eel mit je eeos, dat eigen volkje et voordeeligste in angenaimste is. Dat zeide neef Kees van Ellemeet last oak, je weet zeker wel dat ie op Eikerzee ouderlienk eworre is? Stoffel. Wat zei je man? Neef Kees ouderlienk? Jilles. Jao, jao, noe kuije is zie wat of 'n goeije voor ganger in de gemeinte werkt. Stoffel, 't Is wel wair buurt, zukke mensen kunne tijgers in schaipen erscheppe. Jilles. Gelukkig dat er nog zoaveel goeije mensen bin, dairdeur bluuft er 'n evenwicht bestai, wairop de menseid bluufc ronddraoije. Dat eye lest wel eleze in de Bode over de Transvaolse Boeren, die mit 'n betrekkelik klein beetje volk, de vieanden overwonnen. Die kracht zat zeker wel in d'r goeije orde en in d'r goed recht. Stoffel. Dat zal wel wair weze, mar 'n uutgeongerde soldaot is oak net as 'n uutgeongerd knrremanspaird. Je kunt ze voor geen diensten gebruuke. Zoa was 't oak mit die vieand. Wel beschouwd buurt, wordt er wel wat oage opegeve van die Boereu, iu velen dweepe mit die mensen. Ik wil dairmee nie zegge, dat et geen flienk volk is, mar 't is 'n land dair nog veel te ailen is, in laite m'n et kind mar bie t'n naim noeme. De meeste mensen aanbidde den Mammon zeit de Schrille, in dat is zoa, de daiden van rieke mensen worre veel meer op pries estelt, of liever uutebazuunt dan van de mindere Neem tot voorbeeld de rederijkers- kaimers op et platteland. Je weet dat ze op Renisse weer 'n opvoeringe dair doe ze veel moeite voor, in de èrmen bin d'r mee gebait, in zoa is 't oak in andere gemeinten, de liesten worre voleteikent, mar diegene die m'n er et liefste zouwe zie, komme nie, omdat et nie fien genoeg is. Dair wordt veel eschreve over de opefïlnge van den minderen man, mar daa moste die mensen deur 'n juuste mede- werkienge toone, dat ze de ontwikkelienge der minderen op prtes stellen, deur dergelieke uutvoeringen bie te wonen. Jilles. 't Is wair buurt, in dairbie zie je veel dwais- eden gebeuren. Eije wel eleze, dat ze noe in Nederland 'n tailfonds wille oprichte, opdat ze in de Transvaol aolgemeen de OUandse taile zouwe spreke? Stoffel. Och buurt as je klein bint dan wil je toch oak wel is van ie laite spreke, opdat je nie aleel buuten de tel zou weze. De Ollnnders wille noe mit d'r duiten probere om d'r taile in de Transvaol te laiten gelden, de andere rieken lache d r om, want die steure zich nie an de taile as die et goud mar beet kunne kriege, dat er te delven is! Jilles. Ik mot je zegge, dat ik er geen cent om geve wat taile ze buuten ons land praite, as ik plan om er nai toe te gain, dan zal ik wel zurge die taile machtig te wezjn. Oeveel Ollanders gai d'r nie nair Oo3t- en West in dair praite ze oak aolemaile geen Ollands, in toch komme d'r veel mit 'n aordig zakduitje tuus. Stoffel. Zoa zie je buurt, dat et aoltied mit praiten nie te te ailen is, mar gauw mit de viengers. Jilles. Dat is voor ons makkelik emaikt, dair elpt bie ons geen praiten of viengeren, dat zie je weer mar mit de peè contracten. Ze schrieve mar eenvoudig, zoo wil ik et As de suukermart dailt dan daile ze oak mit d'r suukerpeè- priezen, in as 1 September de gehalten wat veel percenten angeve, dan neme ze et recht om bie 't gewicht de peeën te nemen, 't Is 'n raoren tied voor de boeren, d'r producten vinde veelal willekeurige koapers. Jilles. Et beste zal weze 'n coöperatieve fabriek, mar in zoo'n ziekelijken tied as de tegenwoordige, wacht ik dairvan nie veel voortgank, omdat er zoo schrikkelijk veel kwaije kansen voor den boer opduukele in geen enkel stoatj# te verdraigen is. Stoffel. M'n Griete eit m'n al vooresloge om mar van waiter in broad te gai leven, want oe goekoap of de levensmiddels oak bin, toch wordt de beuze nog slapper, want de lasten overtreffe de inkomsten van et land. Jilles. 't Is ons eige schuld dat m'n nie meer jnkomsten as m'n koeijen ankochte in de melk in de (ilijaol leverde, dan zouwe m'n beter of weze; buurman de Bakker kan die rekenienge wel maike. Stoffel. Mar koegen zonder geld, dair zit 'n zwaire wieze op, perjaobel ik zal de Bakker is vraige of ie geen geld voor mien eit. Jilles. Wel jao man voor drie, ege d'r onderddat is geen bezwair, m'o Sa ore zeit dat ik mar op Zwitserse geiten mot wachte, dair is 'n boerekrante die Veldpost eet in dair worre ze onder de lezers verloot, ik dienke dat ik die oak gai leze. Wille m'n die is saime betaile, leze dair kuije je zin van doe. Stoffel. Jao buurt dat wil 'k wel doe, want ik oird dat dair van aoles in stait, van aolerlei gedierte en verschillende ziekten voor aole schepsels, die an de dieren verwant bin, in as dat goed pakt dan m'n geen doctors meer noadig, want dat bin geen mannen die op 'n fluitje van 'n cent spele. Ji 11 e s. In et Toolsche land oirde ik zegge is 't er een die mit geen onderd gulden voor 'n versiete te vree is, mar of dat wair is weet ik nie, want dair oir je meer van 'n witten in 'n zwarten. Stoffel. Noe buuit dat zullen we dan in die krante oak wel zie, ik doe mee oir. Jilles. Goed, mar zouwe m'n dan is een advertentie schrieve voor 'n voorzitter voor de Maitschappie van Landbouw Afdeelinge Schouwen in Duuveland? Stoffel. Dat is 'n goeije gedachte van joe, ik oire van dat zaikje niks meer, in zeer wairschienlik is er geen ééne voor te vinden. Jilles. Te vinden, wel jao man de vice-voorzitter kon dat best weze as ie mar wil, want die is oak van geen kalkoene uutebroeid. Stoffel, 'nKalkoene buurt, oe kom je dair an. Jilles. Och de kalkoenen dienke aoltied, mar praite nooit, in dat zou die meneer um anders lappe. Stoffel. Noe ik vinde et goed oir, dan zullen m'n vooreerst nog mar wachten om te ad verteeren. Jill is. Wel jio buurt, 'n boer oeft nie te adveiteeren, want as ie wat eit dair trek nair is, dan vaole ze as roafveugels op je an, in voor de rest mot je mar zie dat je d'r van of raikt. Zoa eije tegenwoordig et contracteeren van suukerpeen, as je tien mannen tegenkomt dan geloaf ik dat er wel zeven agenten of onder-agenten bie bin. Stoffel. In toch kuije d'r nie veel mee opschiete, 'tis net zoa as et spreekwoord zeit: veel onden is 'n ais z'n doad. Ik geloave dat de vele agenten geen voordeel an de boeren kan geve, want ze praite aolemaile zoalang tot ze ze beprait J i 11 e s. Zoa zie je buurt dat er mit praiten eel wat edai kan worre, as je je mar niet verpraiL Ieder is tegenwoordig tuk om zonder werke an de kost te kommen, in die mar meent dat z'n tonge glad gecoeg is, wordt agent, maikeJair of koapman. Stoffel. Juust, in dat is 'n slecht teiken, want de groate meerdereid is benouwd van 't werk. Dairom zoaveel èrremoe. Deur de vele beoeften die ieder mensch leerde kennen, is er aoltied geld te kort; as er geld in kas is, dan mot er wat voor ekocht worre, in vooreerst vaolt dan et oage op onnoodige weelde artikels. Mensen die nauweliks onderkleeren an koape as ze geld eerst goud of zuiver, dair 'n andere nie eens op let, mar dat ze d'r eige an zie as ze in d'r spiegeltje kieke. Zoa eije weer andere die er is fien van motte ete of drienke of 'n lekker sigaretje roake. Kiek dat is de leuze van onzen tied. Jilles. Jao buurt zoa bin d'r, mar gelukkig oak mar enkele. De inkomsten kunne op onze eilanden onmogelik goed weze voor den werkman, omdat den boer et nie kan geve, in dair angt veel van of. Dairom is et wenschelik dat de groatelui vooral mit de winter de èrmen te gemoet komme. Bie ons op et durp gait et altied nog al goed, omdat er veel in 'tout ewerkt wordt, mar in gemeinten dair geen out of vlas is, dair is geen werk. Kiek mar is in de stad dair leven er veel uut de soepketel, in gai d'r veel mit negotie van 'n cent om onmerkbair wat bie do buutemensen op te schommelen. Stoffel. Dat is jammer genoeg dat de geldmannen niks in 't leven roepe om werk te schaffen. Op Brouwersaiven ze wel 'n fabriek van verduurzaimde levensmiddels, iu dat gait mar goed. Jilles. 't Is niet zoa makkelik om wat te beginnen, dair je de kleêren niet an schoort, want de konkerentie is groat. As den tram komt zal dat beter gai. Dat oop ik nog is te beleven, buurt. Noe gai 'k je groete oir. Groet je Griete. CORRESPONDENTIE. De «mgmering van een onontwikkeld landbouwer of boer", naar aanleiding van het in de jongste vergadering van den Zierikzeeschen gemeenteraad genomen besluit betreffende het heffen van Kaaigeld kan niet in zjjn geheel worden opgenomen, daar er uitdrukkingen in voorkomen die te personeel zjjn en den schijn geven alsof de inzender zelf in die raadsvergadering is tegenwoordig geweest. Eene opmerking, daarin voorkomonde, vinden wjj volkomen juist, nl. dat het zeer te betreuren is dat het besluit tot heffing van Kaaigeld te Zierikzee niet genomen is vóór de contracten voor de levering van suikerbieten, teelt 1896, geteekend waren, want nu komen de hoogere kosten geheel ten laste van den landbouwer, die gecontracteerd heeft te leveren vrij voor het schip aan de haven. Wjj kunnen don geachten inzender echter de verzokering geven, dat over deze Kaaigelden nog niet het laatste woord is gesproken. Beter achten wjj het dus in het belang der landbouwers te wachten wat iu volgende dagen zal geschieden. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Vjjfde klasse. 13e, 14e en 15e trekking. Prijzen van f ÏOO No. 1539, 1623. Prijzen van f 70. 251 1540 1560 1593 1626 1637 9949 18482 273 1552 1590 1602 1630 7813 12474 Nieten. 260 1518 1534 1553 1610 5374 12475 18478 263 1523 1537 1556 5352 5382 12478 19867 274 1527 1541 1597 5362 5386 12480 19875 1507 1528 1546 1605 5363 9951 18452 19876

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 2