ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 28 Januari 1896. Directeur-Uitgever J. WAALE. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. KAAIGELD. Versohijnt DINSDAGDONDERDAG on ZATERDAG. De priia per 3 maanden ia f i ,30franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6722. Advertentiënvan 13 regels 30 Cti. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot de» Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesehe Nieuwsbode" De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op <le«i 88 Januari e.k., des namiddags te 1% uur» op bet Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 24 Januari 1896. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstel van de H.H. Fokker, Fran.se en van Schelven tot vaststelling van een besluit tot heffing - en eene Verordening op de invor dering van kaaigeld. Rapport omtrent de inrichting van de armenzorg alhier, uitgebracht door do Raadscommissie, in wier handen is gesteld het verzoek der gemeente- geneeskundigen om verhooging hunner jaarwedden. Yooistcl ..va Burgen», en wetli. tot ouderbandsche ver pachting van de Visscherij in de Nieuwe Haven, van af het Kapellestraatje tot het Hoofd, aan M. Berrevocts, enz. Transvaal. Johannesburg, 23 Jan. De stad is rustig, maar do zaken gaan ongeregeld en er heersebt een algemeen gevoel van onzekerheid. Velen loopen rond zonder werk en dat acht men niet ongevaarlijk. Al een veertien dagen lang verlaten telkens kleine groepen mannen heimelijk de stad, maar dool of bestemming hunner reis ként men niet. Naar Kamatipoort is politie gezonden. Pretoria, 23 Jan. Generaal Joubert heeft den burghers" van den Oranje-Vrijstaat in eene toespraak zijn dank betuigd voor hunne hulp ge durende de jongste crisis. De overval der Transvaal was niet het werk van het meest eervolle of edele gedeelte der Engelsche natie. De zaak der Transvaal was die van het geheele Zuid-Afrikaansche volk, dat zijn streven zou vervuld zien, wanneer tot één volk werden vereenigd, wat nu bestaat onder ver schillende besturen. Te Johannesburg is de rust nog niet geheel her steld en het vunr is er nog steeds aan het smeulen. Durban24 Jan. De soldaten van dr. Jameson's troep zijn heden naar Engeland ingescheept. Amerika. Een brutale inbraak in de woning van Isaiik Townsend Burden aan de 26e straat te New-York, heeft aldaar een groote sensatie teweeggebracht. Terwijl de volwassen zoons der familie en het geheele dienstpersoneel thuis waren, drongen in brekers eenige dagen geleden het huis binnen en roofden briljanten en andere sieraden, ter waarde van f 150,000. Mevrouw Burden staat te New-York bekend als de eigenares der schoonste juweelen, waarom zij den bijnaam brillantenkoningm" draagt. Tijdens de inbraak bevond zij zich met haar echt genoot in de opera. Prof. Hall, directeur van het staatsmuseum te New-York, een man van 84 jaren, is in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd voor een bedrag van f 212,500 aan voorwerpen uit het museum ten eigen bate verkocht te hebben. Verscheidene van zijne ondergeschikten moeten medeplichtig wezen aan zijne diefstallen. De gevangenneming van den bejaarden geleerde, die veel naam had ais geoloog en paleontoloog en die tot dusver algemeen werd geacht, heeft, gelijk men denken kan, groot opzien verwekt. Engeland. IjOildeu, 24 Jan. Het bericht van de Pall Mall Gazette over een Russisch-Turksch verbond vindt weinig geloof. Het departement van buiten- landsche zaken beweert er niets van te weten. De Daily Chronicle gebruikt de geruchten van dat verbond als aanleiding om te betoogen, dat nu de gelegenheid schoon is voor eene verstandhouding tusschen Engeland en Rusland in Azië. Rusland. De Czaar heeft de marinebegrooting voor de zeven eerstvolgende jaren goedgekeurd. Het budget van dit jaar, dat 557,600,000 roebels beloopt, zal elk jaar met een half millioen roebels verhoogd worden. Het doel van Rusland is tegenover eiken Engelscben kruiser een Russisch schip van meerdere gevechts- waarde te stellen. Italië. Koningin Margaretha van Italië reed onlangs in bet park te Monza op haar rijwiel en nam een pad, dat voor wielrijders verboden was. Haar volgde op eenigen afstand een wielrijder in eenvoudige kleeding. Een carabiniero hield beiden aan en vroeg hun namen. Op een wenk der dame antwoordde de man (een der hofbeambten): »Ruggiero Mattei", machi nist". >En uw naam?" vroeg de soldaat. >Margerita van Savoie", kreeg bij ten antwoord. De man viel van schrik bijna omver, stamelde excuses Maar de Koningin stelde hem gerust met de verzekering, dat bij zijn plicht bad gedaan. Een uur later, in de wacht terwijl de arme jongen droomde van cachot, provoost of minstens eenige weken arrest werden hem door zijn luitenant ter hand gesteld een portret der Koningin en een herinneringsmedaille met den beeldenaar van het Vorstenpaar, opdat hij voortaan de Koningin goed zou keunen". Nederland. Rotterdam, 24 Jan. Heden werd alhier een misdadige poging tot brandstichtig gelukkig verijdeld. Toen de pakhuisbaas van de firma Westplate en Gleichman hedenochtend halfacht in het pakhuis aan de Tweeleenwensteeg kwam, vond hjj het pakhuis vol rook en eenigo balen smeulende, die in brand geraakt waren door een met petroleum gedrenkte lap goed, die door bet kattengat was gestoken. Men weet niet of men hier met een kwajongensstreek dan wel met een misdadig oogmerk te doen heeft. De Israëlitische gemeente alhier had een tekort van 1700. Om in dit tekort te voorzien werd besloten van de vleeschhouwers, met wie de gemeente contract heeft gesloten, f 1 per beest meer voor snijgeld te n.^u. Daartegen komen deze vleesch houwers in verzb ?n zij hebben nu tegen Woensdag eene vergadering uitgeschreven in het Hotel Coomans, tot bij woning waarvan alle bij contract verbonden vleeschhouwers en vleeschverkoopers zijn uitge- noodigd. middelburg, 25 Jan. In de a namiddag te konden zitting van den komen o. in. in behandeling een voorstel van Burgem. en Weth. aangaande het adres der afdeeling Walcheren van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland betreffendo de instelling van eene paardenmarkt, benevens een voorstel van Burgem. en Weth. tot oprichting van een volksbadhuis. In de j.l. Vrijdagavond gehouden vergadering van aandeelhouders in de pas opgerichte Naainlooze Vennootschap >de Concert- en Gehoorzaal" alhier, zijn de statuten vastgesteld en werden tot bestuurs leden benoemd de heeren J. A. Altorffer, A. W, Berdenis van Berlekom, J. Cleuver, J. J. van der Harst Az., Jhr. L. Schorer, H. A. Sijpkèns en Henri Tak. Tot gemeente-veld wachter te Vrouwepolder is benoemd de beer P. Kaat, thans agent van politie 3e klasse te Middelburg. Goes, 25 Jan. Door eenige dames en heeren uit den gegoeden stand werden hedenavond in de schouwburgzaal «V. O. V." ten voordeele der ver- eeniging voor werkverschaffing eene uitstekend geslaagde soirée georganiseerd. Behalve eenige muzieknommers, werden ten gehoore gebracht het blijspel van Johan Gram «Haar tweede man" en de dramatische klucht van Justus van Maurik »Pakketten voor dames". Een uitmuntend tableau-vivand, voorstellende »Moeder de Gans", vertellende hare bekende sprookjes, viel als altijd zeer in den smaak. Te oordeelen naar de stampvolle zaal, zal werk verschaffing er goed bij varen. De zaal, geheel gerestaureerd door don schilder van Kalmthout, beeft een vriendelijk voorkomen en maakt een heel wat prettiger indruk dan vóór hare restauratie. 26 Jau. Een 7-jarig kind, Ijjdende aan croup, is hersteld door eene inspuiting met het heilserum, zooals men weet door het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hier ver krijgbaar gesteld. Van Oosteljjk Zuid-Beveland schrijft men aan het N. v. d. D.: De reizigers, die met den spoortrein de provincie Zeeland bezoeken, stoomen over den dijk door de Ooster-Schelde. Aan weerszijden van den djjk ziet men bij laag water niets dan slijk, bier en daar begroeid met waterplanten. Voor een 25 A 30 jaar was dit de waterweg voor de binnenvaart tusschen Nederland en België. De Telegraaf booten van Ant werpen op Rotterdam gebruiken ook dien weg zelfs nog menigmaal, toen het kanaal door Zuid-Beveland reeds voor de vaart geopend was. Thans is zelfs geeuo geul meer te vinden en nadert de tijd, dat de ploeg in de plaats van de kiel zal treden. Nog dit jaar zal een gedeelte van die schorren worden bedijkt, en naar men zegt, zullen later om de twee jaren andere indijkingen volgen. Al deze polders vergrooten het grondgebied der gemeente Rilland-Bath. 17 Februari zal de Vlaamsche dichter Pol de Mont hier optreden. tuinland, Eenige dagen geleden had een zoon van den landbouwer C. G. alhier het ongeluk van een paardenstaldeel te vallen en zoo danig met het hoofd op den dorschvloer terecht te komen, dat het ergste werd gevreesd. Thans is evenwel zijn toestand buiten gevaar. Ifaarteiisdijjk, 23 Jan. Gisterenavond werd voor een zeer talrijk publiek in de zaal van den heer Hage door de werkende leden van de rederijkerskamer «Streven naar Beter" hare derde uitvoering gegeven. Eerst werd ten tooneele gevoerd Marie Jeanne ol de vrouw uit de volksklasse", tooneelspel in vijf bed ry ven en zes tafereelen. De boeiende wijze, waarop dit stuk werd vertolkt, bewijst dat de vereeniging uitstekende krachten bezit. Het spel, dat daarop volgde, was getiteld «Twee oude bekenden of de gevolgen van een ruk wind". De wijze waarop dit stukje werd afgespeeld, deed blijken dat de vereeniging op comisch gebied ook geenszins te verwerpen is. Kortom, de werkende Iedeu hebben wederom bewezen, dat het hun doel is de naam der vereeniging al meer en meer tot zijn waarde te brengen. De steeds toenemende opkomst is voor de vereeniging dan ook den besten dank. Over bet algemeen was het opgekomen publiek, waaronder de notabelste ingezetenen behoorden, zeer goed voldaan. En met de gedachte om niet te verzuimen er been te gaan, wanneer S. N. B. een uitvoering geeft, is zeker ieder huiswaarts gegaan. De vervulling van bet plan om zooals vorige jaren dezelfde stukken te Stavenisse ten gehoore te brengen, wordt zeker door de ingezetenen dier ge meente met verlangen tegemoet gezien. llruillfsse, 25 Jan. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd afwijzend beschikt op een verzoek van A. van der Est om vergunning tot den verkoop van sterken drank. Een gelijk lot onderging een verzoek van den onder wijzer met hoofdakte aan de openbare school om verbooging zijner jaarwedde. Besloten werd het salaris van den nachtwacht met 25 te verhoogen. Goedgevonden werd eene betaling van 4,49 uit onvoorziene uitgaven over 1895 en eene af- en overschrijving van 225,01s op die begrooting. Het suppletoir kohier op de bondenbelasting werd vastgesteld op 18; het suppletoir kohier van den hoofdelijkeu omslag op 16,23! Oirwerk.ei*k. (D.), 27 Jan. Donderdag 1.1. gaf de rederijkersvereeniging „Streven naar Beter" alhier hare jaarlijksche uitvoering. Aangespoord door het prachtige weder, maar bovenal in de verwachting, dat eene voorstelling dier vereeniging iets goeds zou opleveren, was een zeer talrijk publiek aanwezig. Nu, in die verwachting is dan ook niemand bedrogen. Die avond toch gaf het klare bewijs, dat de leden zich ten volle van hun zinspreuk bewust zjjn, en hoe verre men het door degelijke studie en gepaste oefening kan brengen. Moge „Streven naar Beter" op dezen weg voort gaan en zijn wij er van overtuigd, dat ook een volgend jaar zitplaatsen te kort zullen zjjn en niemand teleurgesteld het lokaal zal verlaten! Reuesse- Aan de verkiezing voor één lid van den gemeenteraad hebben deelgenomen 49 kiezers. De heer P. Hoogenboom Jr. verkreeg van de 48 geldige stemmen 22, W. Steur Cz. 7, terwijl de andere op verschillende personen zjjn uitgebracht. Tusschen beide personen heeft op 4 Febr. eene herstemming plaats. Elkerzce, 24 Jan. Hedennamiddag vierden de leerlingen van de Zondags hooi der Herv. Gem. alhier hun gewoon jaarlijksch feest. In het schoollokaal daartoe bijeengekomen, werden zij gedurende eenigen tjjd op nuttigo en tevens aan gename wijze beziggehouden, «:n op melk en koekjes onthaald, terwijl aan ieder hunner nóg daarenboven een geschenkje werd uitgereikt. Het feest werd bijgewoond door ©en 60-tal leer lingen en eenige belangstellenden en is uitstekend geslaagd. t Noordgouwc, 26 Jan. Donderdag j.l, gaf het muziekgezelschap „Nut en Uitspanning" van Zonnemaire alhier eene uitvoering. Het verschafte aan de talrijk opgekomenen, zoo wel door do muziek als door de opvoering van een paar blijspelen en het ten beste geven van eene komische scène, een genotvollen avond. Een „tot weerziens" werd dan ook het ver- diensteljjk gezelschap toegeroepen. Xierikzee, 27 Jan. Omdat het een oudo stadgenoot betreft, nemen wij onderstaande over uit de Midd. Ct. Met het bekende succes, waarvan de beer Jacq. Frank zich steeds verzekerd kan houden, trad deze Donderdagavond in de leeszaal van »Ons Huis" te Middelburg als spreker op. Die zaal was stampvol, en ook eenige hoorderessen waren aanwezig. De heer Frank droeg eerst voor «Kleine Gerrit" van Therèse Hoven, en daartoe gedrongen door het hartelijk en langdurig applaus, gaf hjj, wijl de tijd dit ook nog toeliet, als bijdrage ten beste «Het diner van Manus", van Justus van Maurik Jr. Met het woord van dank, uitgesproken door den waarnemenden voorzitter, den heer jhr. mr. L. Schorer, betuigden alle aanwezigen hun instemming. Men schrjjft ons uit Wcitieldingc «Donderdagavond hadden wij het genoegen in het lokaal der chr. jongslings-vereeniging alhier te booren dr. Klap, predikant te Oosterland. Op de hem eigen aardige wijze hield hjj eene lezing over »de geheel eenige waarde van het christendom" en bewees hg door vergeljjking met andere godsdiensten de hooge waarde daarvan. Jammer was het, dat niet meer toehoorders tegenwoordig warendeze Spreker heeft de tact, althans bij streefde er naar, om als Spurgeon het volk te trekken en op gewone, bijna platte wijze den volke het evangelie te verkondigen". Voor en na keeren de armen bedrogen stakkers uit Argentina terug. Nu weer een gezin te Wemel- dinge. Doodarm, maar thuis! Te Philippine vervoegde' zich de vorige week 's avonds laat eene onbekende vrouw bij den burge meester om nachtverbljjf te bekomen. Zjj gaf voor eene slagerswednwe van IJzendjjke te zijn en den vorigen dag eene koe te Gent verkocht te hebben voor 400 francs, welk geld haar 's nachts in een logement te Gent ontvreemd was geworden. Vanwege de gemeente werd haar voor een nacht vrij onder komen bezorgd. Uit een te IJzendijke ingesteld onderzoek is evenwel nu gebleken, dat het heele verhaal uit de lucht gegrepen is en men hier dus met eene oplichtster te doen bad. Bij Kon. besluit van 24 Januari jl. is Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijk, op zijn verzoek, met ingang op 12 Mei a.s„ een eervol ontslag verleend uit de betrekking van Gouverneur van Suriname, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezen. De Remonte-Commissie kocht verleden jaar in ons land 80 paarden voor het leger aau. Voor de veld-artillerie zjjn jaarlijks 160 paarden noodig, zoodat de rest uit bet buitenland moest worden getrokken. Voor de andere bereden wapens wordt ons in- Voor de nagelaten betrekkingen van de ver ongelukte Pernisser sloep «Eersteling" is ontvangen van H. M. de Koningin f 100 en van H. M. de Koningin-Regentes 50. Op de scheepswerven in ons land is voor het eerste halfjaar van 1896 reeds zulk een groot getal ijzeren schepen besteld, dat bij velen voor- loopig geen nieuwe bestellingen kunnen worden Naar men verneemt, is, in verband met de onregelmatigheden in de gemeente-administratie te Alkmaar, Mr. E. A. A. S. van Stralen, adjunct commies ter prov. griffie van Noord-Holland, aan gewezen om orde in de zaken te brengen. De gemeenteraad van Zaandam heeft in beginsel besloten den gemeente-ambténaren pensioen voor hun weduwen en weezeu te verzekeren die beslissing werd met slechts 9 tegen 8 stemmen genomen; bij de discussie verdedigde de voorzitter, die het ver zoek krachtig ondersteunde, de stelling, dat de ge meente het recht bad, de deelneming aan het pensioen fonds voor alle ambtenaren verplichtend te stellen. De dienstbode van de familie v. d. P. te Oudewater, die gewoon was dagelijks het jongste kindje, een meisje van bijna zes maanden, in een kamerwiegje 's avonds naar boven te brengen en 's morgens naar beneden, dacht met eene hand de leuning te grjjpen, doch greep mis, waardoor zij met wiegje en kind van de trap sloeg. Zij zelf had bijna geen letsel ondervonden, doch de kleine werd onder geneeskundige behandeling gesteld, daar zjj zich aan het hoofdje had bezeerd. Den nacht daarop is de kleine overleden. Uit Vechel wordt aan de Limb. Koerier ge schreven Zekere K. alhier, vroeger ,tot het eerzame bar biersgilde behoorende, had het door noeste vlijt zoover weten te brengen, dat hjj zich uit het vak terugtrok en op den Eikelenburg een eigen tehuis bouwde. De man leefde gelukkig en tevreden, tot hjj dezer dagen ziek werd en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De medicus, een man van erkende capaciteiten, doch van niet minder erkenden kolossalen lichaamsbouw, spoedt zich der waarts, doch hoe hij zich ook draaide of keerde, het bleek onmogelijk door de nauwe deuropening naar binnen te dringen. Goede raad was hier duur, ten slotte werd do zieke uit bed gedragen en vond het onderzoek half in huis, half op straat plaats. Een voor eenige dagen te Vechel in het hotel «De Gouden Leeuw" gegeven séance met de phonograaf, werd op het onverwachts gestoord door de komst van de politie, vergezeld van een heer uit Amsterdam, wiens vrouw abusieveljjk door den eigenaar van het instrument was meegenomen. Door eene foutieve kennisgeving van den secretaris der gemeente Vechel zijn de lotelingen der nat. militie voor die gemeente niet ter keuring voor den militieraad verschenen. Zij zullen nu, naai de Tel. meldt, allen voor den dienst worden aan gewezen, daar voor hen geene nieuwe keuring zal plaats hebbenen wel op grond, dat geen persoonlijke oproeping noodig is, «vijl afkondiging op de gewoue wijze voldoende wordt geacht en deze afkondiging Recht voor Allen kan thans melden, dat er omtrent de handelingen van Van Emmenes zeker heid bestaat. Zonder zijn groot gezin, dat hij geheel onverzorgd achterliet, in het minst te waarschuwen, is hij naar het buitenland vertrokken in gezelschap van zekere Jeanne Sprenger. De Arnhemsche Voor waarts, Van Emmenes' orgaan, zegt, dat «er zelden een zoo van karakterloosheid getuigende daad ver richt is". Een man en eene vrouw te Amsterdam, die ruzie kregen, sprongen de een na den ander te water en zouden verdronken zijn, als niet spoedig hulp was komen opdagen. Op het droge gebracht, waren zjj aardig gekalmeerd. Er komen al berichten van welgeslaagde proef nemingen met photographeeren door de X-stralen van Prof. Röntgen op geneeskundig gebied. Te Bern beeft Prof. Kocher de hand van een meisje, waarin een naald was geraakt, door Prof. Forster laten photographeeren met behulp van de X-stralen", die, gelijk men weet, door vleesch en andere organische stoffen worden geabsorbeerd en maar op de photographische plaat een beeld geven van beenderen en metalen. Op die wijze werd de juiste plaats, waar de naald stak, onmiddellijk ontdekt en kon zij gemakkei ijk verwjjderd worden. Te Weenen is Prof. Röntgen's uitvinding toegepast bij het opereeren van twee patiënten van Prof. Mosetig. De een was een man, die aan de hand was gewond door een revolversschot, en de andere een meisje, dat leed aan eene vergroeiing van den linkervoet. Zoowel de kogel in de hand als de afwijking in de beenderen van den voet waren duidelijk zichtbaar op de afbeelding. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Noordgouwe. Bij de alhier gehouden aan besteding van 34500 K.G. snperphosphaafc 14 zijn ingekomen de volgende inschrijvingen W. J. C. Ribbens, Zierikzee, 2,57P. J. v. Aardenne, Dordrecht, 2,64; A. J. v. Breen, Rotter dam, ƒ2,65C. v. Bloois, Dreischor, f 2,68; Iman J. v. d. Have, Zierikzee, 2,75; Centrale guanofabr., Rotterdam, ƒ2,75; en van 13300 K.G. cbili-salpeter 16%, C. v. Bloois, Dreischor, 9,10 en 9; W. J. C. Ribbens, Zierikzee, f 9,06P. J. v. Aardenne, Dordrecht, f 9,35; Iman J. v. d. Have, Zierikzee, 9,55. Aan de heeren Ribbens en v. Bloois is de levering gegund. Wissenkerke, 25 Jan. Door Notaris Noordgke werd heden in het lokaal van den heer G. J. de Smit geveildEen woonhuis, schuur en erve, staande aan den westeljjken dijk in bet dorp, ter grootte van 1 Are, aankomende de weduwe en erven H. Filius. Ivooper werd de beer G. Gillesse, voor 710. Onkosten waren 10% en 15, benevens 10 strijkpeDningen. Landbouw en Veeteelt. Te Bergen-op-Zoom heeft Donderdag de suiker fabriek der firma Laane Rogier Daverveldt Sb Co. de campagne geëindigd. Er werden 25 millioen kilo's beetwortelen verwerkt. Dit is do laatste fabriek, en daarmede is de snikercacnpagne afgeloopen. Over het algemeen hebben de fabrikanten niet te klagen, en er worden reeds contracten voor het najaar gesloten tot verhoogde prijzen voor de beet wortelen. Cortgcne, 24 Jan. Door de commissie ter bevordering en ter aanmoediging der paardenfokkerij in Zeeland werd beden alhier keuring van hengsteD gehouden; behalve de 2 hengsten «Hercules" en Cesar", toebehoorende aan den heer Jac. de Looff te Colgnsplaat, die werden herkeurd, was o.a. nog ter keuring aanwezig, een pas van België ingevoerde 4-jarige hengst, genaamd «Zwel", waarvan eigenaar is' de heer H. de Bruin vau Colgnsplaat, roede- eigenaar van «Turcomau", die tliaus in Schouwen is gestationeerd. Wil men een model zwaar gebouwde paarden, zooals tegenwoordig het verkieslgkst voor den handel schjjnt te zjjn, dan is het zeker, dat «Zwel" alle eigenschappen bezit om voor fokkers succes te maken. Blijkens eene bekendmaking, voorkomende in den Belgischen Moniteur vau 24 dezer, zal het grenskantoor Achel (station) voortaan voor den invoer van rundvee eu schapen uit Nederland zijn opengesteld eiken Zaterdag tot 10 uur 's morgens, in plaats van eiken Woensdag. RECHTSZAKEN. Vrijdag werden ter griffie der rechtbank te Rot terdam vanwege den vechter-commissaris mr. J. H. van Meurs, overgebracht de overtuigingsstukken in de zaak tegen W. van Berkel c.8. De instructie schjjnt dus te zijn afgeloopen en eene spoedige beslissing kan worden tegemoetgezien. Zooals men weet, verleende de rechtbank tegen de schoonzuster van Van Berkel slechts 14 dagen verlenging van de voorloopige hechtenis, welke ter mijn heden (Maandag) verstrijkt. Yrjjdag j.l. had zich voor de arr.-rechtbank te Middelburg te verantwoorden de welbekende 19- jarige C. S., veldarbeider te Koewacht, thans gedetineerd, beklaagd van het plegen van niet minder dan een twaalftal strafbare feiten, als: diefstal, mishandeling, dronkenschap, verstoren der openbare orde, verzet tegen een ambtenaar, plegen van onzedeljjkheid enz. 20 getuigen waren vanwege het O. M. gedagvaard. Beklaagde bekende, behoudens eenige uitzonde ringen, de ten laste gelegde feiten te hebben gepleegd. De ambtenaar van het O. M. vorderde tegen beklaagde 3 jaar gevangenisstraf en 2 X 6 dagen hechtenis, met mindering van het voorarrest. Advocaat Mr. A. J. Bisschop pleitte tot het op leggen eener geringere straf. Uitspraak 7 Februari. Nog stond terecht P. Th. W., 30 jaar, geboren te Vlissbgen, thans zonder bekende woon plaats, beklaagd van verduistering van een fiets, eenige horloges en een viool. Tegen hem werd 3 jaar gevangenisstraf geëischt. KERKNIEUWS. Door de leden der Weduwenbenrs van de Classis Middelburg der Ned. Herv. Kerk is tengevolge van het overljjden van dr. Sibmacher Zijnen en het ontslag nemen van ds. Abresch, een nieuw bestuur Tot praeses is thans benoemd ds. Poort van Middelburg, tot quaestor ds. Vermaas van Oost- en West-Souburg en tot scriba ds. de Buck van Oostkapelle. Op uitnoodiging van een viertal invloedrijke rechtzinnige leden der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg, die gaarne in de vacature-dr. F. P. J. Sibmacher Zjjnen een modern predikant zagen beroepen, werd dezer dagen door leden van het kiescollege van genoemde gemeente eene vergadering gehouden, ten einde de mogeljjkheid en wenschelgk- heid te bespreken van bet beroepen van een predikant van vrijzinnige richting. Sommigen meenden, op grond dat eertijds ook de rechtzinnige predikant, Nonhebei, door moderne leden was beroepen, er thans wederkeerig aanleiding bestaat dat rechtzinnige leden van het kiescollege een modern predikant beroepen. Anderen, ofschoon overtuigd van de nadeelige financiëele gevolgen, achtten, op grond van verschillende bedenkingen, geen termen aanwezig om de modernen ter wille te zijn. Of deze vergadering het gewenschte gevolg heeft gehad zal eerst blijken als het kiescollege (dat onder zjjne 100 leden slechts een lOtal vrijzinnigen telt) geroepen wordt om in de vacature-Zijnen te voorzien. ÖTdeIR wTisi De heer L. P. J. Vermeulen, tot 1 Jan. '95 leeraar aan de H. B. S. te Goes, sedert te Schiedam, is benoemd tot leeraar aan de H. B. S. te Batavia. De heer C. Weeda, sinds vele jaren hoofd der Chr. School te Domburg welke school gesticb} is en uitgaat van de Confessioneele Vereeniging" te Utrecht heeft ongevraagd van die Vereeniging tegen 1 Augustus e.k. zijn eervol ontslag als zoo danig bekomen, omdat bij toegetreden is tot do Geref. gemeente aldaar. Siilt-Annalaild. Als no. 1 op den staat vau voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier is geplaatst, Mej. J. C. Hijmering te Nieuwe-Tonge. Voor de vacante betrekking van onderwjjzer had zich aan gemeld de heer P. M. de Klerck te Nieuwvliet, die zijn sollicitatie heeft ingetrokken. VERBETERING. In ons vorig nummer is onder de boterprijzen vermelddat de hoogste koers der eieren op Donderdag j.l. is geweest, 1,50, dit moet zjjn ƒ1,10. Ingezonden stukken. De beknopte mededeelingen ran de laatste Raadsvergadering, in verband met de bij plakbiljet aangekondigde Raads vergadering tegen 28 Januari, geven voldoende aanleiding voor de onderstelling, dat wij aan den vooravond staan van een zeer gewichtigen dag, waarop gelegenheid zal worden gegeven aan onzen Raad of men Zierikzee al dan niet wil begiftigen met de invoering van Kaaigeld. Waarin nu eigenlijk dit Kaaigeld bestaan zal is niet aan het publiek geopenbaard. De Heeren Raadsleden weten het en hiermede moet men zich troosten. Het is een eigenaardig verschijnsel in onze gemeente, dat de publiciteit bijna geheel verdwenen is. Belastingheffingen zijn dan toch zaken, zou men zoo zeggen, die wel vooraf bekend mogen zijn. Laat er gelegenheid zijn om zich over dergelijke zaken publiek uit te spreken al moet een Raadslid naar eigen overtuiging oordeelen, de openbare meeting zal hem toch van nut kunnen en moeteu zjjn, vooral bij de be handeling van onderwerpen, die hem in zijn eigen gezichts kring niet zoo heel duidelijk kunnen zjjn. Deze gedachte kwam ook onlangs bij velen op, toen een nieuw tarief van Havengeld voor deze Gemeente werd vastgesteld. Ook al weer uit onbekendheid met het ontwerp en met de motieven die er toe geleid hebben, evenals uit onbekendheid met hetgeen er over gesproken is in den Raad, wordt de vraag geboren: Was die zaak wel behoorljjk in al hare gevolgen overwogen? Heeft ieder, die aan de beslissing had mede te werken, zich behoorlijk op de hoogte gesteld? Doch wij dwalen af van het Kaaigeld. De inhoud van het voorgestelde heffingsbesluit is ten eenenmale voor het publiek in het duister eu het zoude niets baten mede te doen aan de klaagtonen, door zoovelen in den laatsten tijd aangeheven, als zoude ieder pakje, iedere zak, iedere kist, ieder voer suikerpeeën en elk los voorwerp aan betaling onderworpen worden. Laten wij ons bepalen bij den wensch, dat onze gemeente van een dergelijke belasting bevrijd moge blijven. Onze nijverheid en scheepvaart zijn reeds zoo ver gedaald, dat er weinig meer noodig zal zijn, om die totJUil at' "to breken. Het eenige, wat Zierikzee nog reden van bestaan geeft, is, dat de stad het centrum is van de 2 eilanden, als het ware de trechter voor een groot deel der producten en der behoeften van stad en eiland, waartoe de eigenaardige ligging, de gevormde verkeersmiddelen, al zijn die nog gebrekkig, en ook de vestiging eener Rechtbank, het een zoowel als het ander, voornamelijk den grondslag zal hebben gegeven. Laat men het er heen sturen door ontwikkeling der verkeerswegen en ontheffing van belemmeringen Zierikzee te hulp te komeu als eene vrije kleinhandelsplaats en den handel en het vertier er heen te trekken. Zeker zal onze stad daarmede meer gebaat zjjn, dan het verkeer te bezwaren met kosten en formaliteiten, waaruit misschien eenige bate te trekken is voor de gemeentekas, maar waarvan overigens niets te verwachten is, dan geleidelijke verdrijving van het verkeer uit onze plaats, die tot nog toe een zeer gezochte haven was, en verdere wegkwijning van den handel, die niet achterwege blijven kan, als de haven van Zierikzee wordt belast met Iiaaigtild en daardoor op eene lijn wordt gesteld met de haventjes en de laad- en losplaat*® der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1