ZIl'RIkZFJSCIIi; NIEUWSBODE. Zaterdag 25 Januari 1896. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De pr(j8 per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6721. Directeur-Uitgever J. WAALE. Ad verten fciënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., knnnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnementx- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeexche Nieuwsbode" Het was Zaterdag 25 jaar geleden, dat in het legerkamp der Duitsche troepen te Versailles, die Parjjs ingesloten hielden, den toenmaligen Koning van Pruisen, Wilhelm, als Keizer van het Duitsche Rijk werd gehuldigd en alzoo het nieuwe Duitsche Rgk werd gegrondvest. Het initiatief tot dezen stap werd genomen door den Koning van Beieren, en met hem vereenigden zich alle vorsten en vrije steden van Duitschland, om den nieuwen Duitschen Keizer hunne hulde te brengen. Lang had Wilhelm geaarzeld of hij de nieuwe onderscheiding mocht aanhouden, maar de dringende betoogen van Von Bismarck en andere oude getrouwe raadslieden hadden hem overtuigd, dat bet wenschelyk was de verschillende staten en staatjes te vereenigen tof één groot geheel; één machtig Rijk te vormen, waarin elk deel zijne eigen onafhankelijkheid zou kunnen bewaren, maar .waarvan alle deelen door den persoon des Keizers en de grondwet waren ver bonden. Het is niet te verwonderen, dat gansch Duitschland zich reeds sedert lang opmaakte om dien dag feestelijk te herdenken, en met hem feitelijk de reeks feesten te besluiten, die sedert lang in het land worden gevierd, ter herinnering aan de gebeurtenissen van 1870 en 1871. Ter herinnering aan dien dag Btelde de Keizer in eene Pruisische Wilhelmsorde voor mannen, vrouwen en jonk vrouwen, die zich op bizondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor den welvaart en de veredeling des volks, inzonderheid op sociaal-politiek gebied. Tot eerste leden dezer orde werden benoemd, de Keizerin, Keizerin Priedrich, de Groothertoginnen van Baden en Saksen, Vorst Bismarck en de Ministers Miquel en Von Berlepuk. Maar dit was de eenige onderscheiding niet, die Vorst Bismarck van zijn souverein ontving, want doze zond hem een tele gram, waarin hij hem dank zegde voor den onver- getelijken arbeid, dóór hem voor Keizer en Rijk verricht. En werkelijk, wanneer thans de Prins, Regent van Beieren, den Duitschen Keizer een gelukwensch kan zenden, waarin van het feest vierende Duitschland kan worden gezegd, dat het naar binnen vereenigd, tegenover de buitenwereld eene sterke en geachte stelling inneemt, dan is dat de lof, die toekomt aan Bismarck in de eerste plaats, want die binnenlandsche eenheid en die sterkte naar buiten, ze zijn door hem voor het grootste deel gewrocht. Aan het feestmaal, dat ten paleize gehouden werd, en waaraan de leden van den Rijksdag, benevens tal van andere genoodigden deel nam, zeide de Keizer o. m.Op u, mijne heeren, rust nu in de eerste plaats de plicht, om mij te helpen dit grooter geworden Duitsche Rijk enz. te verbinden met ons eigen vaderland. De gelofte, welke ik heden in uwe tegenwoordigheid heb af gelegd, kan alleen dan worden vervuld, wanneer gij, door denzelfden patriotischen geest bezield, mij uw onbeperkten steun verleent. Met dezen wensch, dat gjj in volkomen eensgezindheid mij zult helpen mjjn plicht te vervullen, niet alleen jegens mijne landgenooten in beperkten zin, maar ook jegens de vele duizenden landgenooten, die in andere landen gevestigd zijn, d. w. z., dat ik in staat zal zijn hen te beschermenwanneer ik daartoe verplicht word, wijd ik een dronk aan ons geliefd vaderland en roep ik uit: »Leve het Duitsche Rijk". Het is voor de eerste maal, dat ook de talrijke Duitsche land verhuizers in de bescherming van den Rijksdag worden aanbevolen, en dit aanbevelen door den Keizer wijst op eene groote verandering in de gevoelens des Keizers omtrent landverhuizing in 't algemeen, en landverhuizing in 't bizonder. Werd er vroeger over hen gesproken als over weerbarstige kinderen, die het ouderlijk huis verlieten en on willig waren om deel te nemen aan de gemeen schappelijke kosten der groote huishouding, thans begint men te erkennen, dat zij de Duitsche belangen ook in den vreemde behartigen en alzoo mede werken kunnen tot de bevordering van Duitschland's grootheid. Nog even dient er op gewezen, dat door de Regeering het ontwerp voor een nieuw burgerlijk wetboek is ingediend. Terecht mocht de voorzitter Von Buol, repliceerende op de woorden van den Rijkskanselier Von Hohenlohe, die op de belangrijk heid dezer voordracht had gewezen, zeggen, dat de Rijksdag geheel doordrongen was zoowel van de maatschappelijke beteekenis der voordracht als van de moeilijkheden op rechtskundig gebied, verbonden aan een ontwerp, dat wel de moeilijkste taak in zich sloot, den Rijksdag sedert het bestaan des Rijks opgelegd. De gebeurtenissen in Zuid-Afrika hebben hunne nawerking doen gevoelen in de verhouding tnsschen Engeland en Amerika. Waaraan de plotselinge verandering is toe te schrijven, is tot heden nog niet opgehelderd, maar Engeland en de Vereenigde Staten zijn, zou men zeggen, weer geheel verzoend. Amerika toch heeft aan de Engelsche RegeeriDg verzocht te waken voor de belangen zijner onder danen in Zuid-Afrika, en met de meeste bereid willigheid en voorkomendheid heeft de Engelsche Regeering dit verzoek toegestaan. Ook met Frankrijk is Engeland op een beteren voet gekomen, doordat eene koloniale moeilijkheid, die sedert lang tusscheu beide rijken hangende was, thans is geregeld. Het gold de grensscheiding tnsschen Engelsch en Fransch gebied in Siam en Engeland wilde een onafhankelijk stuk grond tnsschen het Fransche en Engelsche gedeelte laten. Terecht zag Frankrgk daar voor de toekomst gevaar en weigerde dus. Thans heeft Engeland toegegeven en is de Mekongrivier door beide partijen als grensscheiding erkend. Kamer en Senaat zijn in Frankrijk weder bjjeen. Do eerste werd geopend door den 80-jarigen monarchist De Maillé, die deze gelegenheid natuurlijk niet kon laten vo-^bijgaan, zonder van den Voor zitterszetel getr' jis zijner monarchale gevoelens te geven. M' liét echter den ouden, gemoedelijken grijsaard éhan, die, wat sedert de herleving der Repub): ..-'niet meer was voorgekomen, onder aan roep*' van Gods zegen over den parlementairen arbt.'vd, zjjne rede- sloot. Herkoos de Kamer haren oudei-VVoorzitter weer, de Senaat waB wegens de aftredu\ Tan Challemil Lacour, die door ziekte verhinderd wordt langer deze betrekking te bekleeden, genoodzaakt een nieuwen Voorzitter te kiezenals zoodanig werd verkozen den oud-Minister Loubet met 186 van de 243 stemmen. De zitting van den Zxceedtchen Rijksdag is door Koning Oscar met eene troonrede geopend, waarin hij omtrent, het geschil tusschen Zweden en Noorwegen opmerkte, dat de ongerustheid, welke daarover in het vorige jaar bestond, nu is ver minderd. Van weerszijdeu toch was de levendige wensch geuit, om de oorzaken, waaruit het geschil ontstond, weg te nemen, want, zoo vervolgde de Koning, «te oordeelen naar de verhoudingen, gelijk die zich nu overal vertoonen, is het in het belang van de veiligheid, de vrijheid en de onafhankelijk heid van het Scandinavisch schiereiland meer dan ooit noodig, dat beide volken zich krachtig aaneen sluiten". Het belangrijk overschot Op de Staats- begrooting zal worden besteed tot versterking van 's lands weerbaarheid, waartoe verschillende voor stellen door de Regeering zullen worden gedaan of reeds worden aangekondigd. Koningin Victoria heeft een eigenhandigen brief geschreven aan den Sultan, waarin zij hem erg vriendschappelijk, maar toch ook zeer ernstig aan raadt een einde te maken aan de heerschende misstanden in Armenië, en daar de Koningin wel begrijpt, dat ook oen eigenhandig schrijven van haar aan den Sultan niet veel baten zal, heeft zij het noodig geacht, hem er even op te wijzen, dat, wanneer hij aan dien billijken wensch geen gevolg geeft, zijn troon wel eens gevaar zon kunnen loopen. Dat laatste argument zal misschien helpen. Laten wij het hopen in 't belaDg der Armeniërs en der beschaving in 't Transvaal. De militaire organisatie der Boeren. De 12000 Boeren, die onlangs zegevierend door de straten van Johannesburg trokken om den uit- landers aan het verstand te brengen, hoe nutteloos tegenstand van hun kant zou zijn, vertegenwoordigden het grootste gedeelte der geheele Nederlandsche strijdmacht in Transvaal. Elke man is verplicht te dienen en men rekent dat generaal Joubert te allen tijde 13500 man tusschen 18 en 34 jaar, 6560 tusschen 34 en 50 en 3850 man beneden de 18 en boven de 50 jaar kan mobi- liseeren, dus een totaal van 23920 man. De gewone leeftijd van den man, die gedwongen is zijn farm te verlaten en op te trekken tegen den vijand, is tusschen 16 en 60 jaar. Behalve de burgers, kau de Zuid-Afrikaansche Republiek ook de Kaffers oproepen, dié zich aan het bestuur der Boeren hebben onder worpen. Verder staat der regeering een politie-corps en eenige artillerie ten dienste, onder bevel van generaal Pretorius. De politie bestaat uit 100 manschappen, met 19 officieren, die tevens de kern der artillerie vormen, welke te harer beschikking heeft 6 Kruppsche veldstukken, 6 Kruppsche snelvaur-kanonnen, vier lichte en twee zware Maxim-kanonnen, ééne Fransche mitrailleuse, een «rifled gun" alle goed voorzien van ammunitie. Er bestaat tevens een klein corps veld-telegrafisten, bestaande uit één officier en 15 telegrafisten. De mobilisatie heeft plaats op bevel van den president en door tusschenkomst van generaal Joubert, d,ie het bevel tot mobilisatie zendt naar de militaire commandanten 'der 17 districten, die op hun beurt de bevelen geven aan de 64 veld- kornetten van de 64 wijken. - Het grootste contingent wordt geleverd door het district Potchefstroom, 3370 mandan komt Pretoria met 3207 man. De 380,000 inboorlingen in de districten Rustenburg, Pretoria, Middelburg, Leyden- burg, Waterberg, Zoutpansberg, Lichtenberg en Mexico kunnen ongeveer 60,000 man leveren, onder bevel van 31 officieren (kleurlingen), die den titel dragen van kapitein. De uniform van den Boer is nagenoeg zjjn gewoue dagelijksche kleeding. Een baaitje, broek van dezelfde grijze kleur en een vilten hoed. De patroongordel loopt over den linker schouder. Het leger bestaat geheel uit cavalerie, die desnoods in infanterie wordt veranderd door eenvoudig de paarden thuis te laten. Een bewjjs, hoe snel de mobilisatie der Boeren gaat, werd geleverd in 1890, toen de brave uit- landers in Johannesburg de Transvaalsche vlag ver scheurden. Om zes uur des avonds werd bevel tot mobilisatie gegeven aan dedichtstbij liggende com mando's eu om vijf uur den volgenden morgen reden 800 Boeren de stad binnen. Durban, 21 Jan. Jameson en zijne officieren, op de Natalsch-Transvaalsche grens aan «^Tritsehe autoriteiten uitgeleverd, zijn heden hiei^ungekomen en terstond gebracht aan boord van he^ransportschip «Victoria" om naar Engeland vei^rord te worden. Een verstandig woord van Paul Krüger: Volgens de Volksstem gebourde het ia 1890, dat president Krüger op een zijner officiëele rondreizen door een Luthersch leeraar, den heer Malberbe, werd aange zocht, om zijn invloed in de schaal te leggen tegen den aanval en de vorderingen van de katholieke kerk in Transvaal. De staatspresident verklaarde dat hij voor zich een vurig Calvinist was, maar dat hij als hoofd van den staat niet tusschen de kerken kon optreden, waar hij nog bijvoegde «Indien de Calvinisten hun overwicht in Transvaal willen behouden, hebben zij niets anders te doen dan de katholieken in hun liefdewerken na te volgen. Hadden de dienaren des woords beter hun plicht betracht, de katholieke kerk zou de positie niet gewonnen hebben, die zg nu heeft in de Zuid-Afrikaansche Republiek". Engeland. Londen, 22 Jan. Sprekende op een gastmaal te Londen heeft minister Chamberlain gezegd, dat Engeland in den laatsten tijd geïsoleerd is. Het is van kanten, waar men vriendschap en waardeering had mogen verwachten, met achterdocht en zelfs haat bejegend. Onze liefde tot den vrede is aangezien als een teeken van zwakheid; het vooruitzicht van onze verlegenheid werd met kwalijk verheelde vol doening ontvangendoch wij hebben getoond dat, terwijl wij besloten waren onze verplichtingen te vervullen, wij evenzeer beBloten zijn onze rechten te handhaven. Het rjjk is nu veilig in de kracht van zijne eigen hulpmiddelen en de gehechtheid van zjjne kinderen. De geestdrift van Australië en Canada bewijst, dat de Britsche harten gelgkelijk kloppen de gansche wereld door. Gladstone heeft een karakteristieken brief over de Transvaalsche crisis geschreven, waarin hij zjjn ingenomenheid betuigt met het optreden van Krüger tot dusverre, terwijl hij verbaasd en verontwaardigd zich toont over Jameson's inval. Geen grieven der uitlanders, meent Gladstone, kunnen de gewelddaad ►ryvmt-sehuldigen. Prins Hendrik van Battenberg, gehuwd met de jongste dochter van Koningin Victoria, is aan boord van den kruiser «Londen overleden. Hij heeft deelgenomen als officier in het Britsche leger aan de erpeditie tegen de Ashanti's, doch moest wegens koortsen terugkeeren. Een eisch tot echtscheiding in de wittebroods- dagen, die zeldzaamheid is dezer dagen te Londen voorgekomen. Daar heeft een zekere heer Chambers, die nog pas een week getrouwd was, een eisch tot echtscheiding ingesteld tegen zijn vrouw, omdat hij ontdekt had dat zij hem met twee zijner vrienden had bedrogen. Loildeu, 23 Jan. Aan de Pall Mall Gazette wordt van gisteren uit Konstantinopel geseind, dat een offensief en defensief verbond is gesloten tusschen Rusland en Turkije op den grondslag van het tractaat van 1833, Bij dat tractaat nam de Sultan de verplichting op zich, de Dardanellen te slniten voor alle vgandec van Rusland en geen oorlogsschepen in de Zwarte Zee te laten binnenkomen. Rusland. Petersburg, 20 Jan. Gedurende een middag voorstelling ontstond brand in een schouwburg te Jekaterinoslaw. De schouwburg is totaal in de asch gelegd; des avonds om 11 uur waren reeds 49 lijken gevonden. Drie wagens met 27 bruiloftsgasten voeren 20 Jan., volgens een telegram uit Wilna, over de met ijs bedekte Duna, nabij Wilna. Het ijs brak cn allen verdwenen in de diepte. Reeds zjjn elf lijken opgehaald. België. Te Antwerpen lag een Engelsche schoener «Jane Kilgour", kapitein Rosevear, vastgemeerdom Maandag naar Dublin te vertrekken. Toen het dag 'i/erd zag uien dat een kajuit, waarin vier matrozen sliependie eerst Zaterdag gemonsterd hadden gesloten bleef. Men opende die en vond het viertal dood te bed liggen. Men begreep aanstonds wat er gebeurd was. De matrozen hadden, toen zij 's avonds te ruste waren gegaan, om hun kooi te verwarmen, kolen vuur meegenomen. Ondanks de waarschuwing van den kapitein, hadden zij verzuimd de ksjuits- kap open te laten, zoodat de verstikkende walm geen uitweg kon vinden. Het waren vier mannen tusschen 20 en 25 jaren. Alweer is te Antwerpen een vrouw vermoord, een herbergierster, Hendrika de Bont, eene 42-jarige Hollandsche vrouw, geboortig uit Loon op Zand, die verlaten werd door haar man. Reeds in 1891 is zij het slachtoffer van een moordaanslag geweest, gepleegd door zekeren Michiels, die voor zijne mis daad door het assisenhof van Antwerpen tot eenige jaren dwangarbeid werd veroordeeld. Thans had zij een herberg op het Zuid, waarvan zij zelf een der beste klanten moet zjjn geweest. Bovendien werd zg een tijd lang te Gheel verpleegd. Acht dagen geleden had een vronw, uit haar buurt, waar Henriette haar winkelwaar haalde, bemerkt, dat haar deur geBloten bleef. Zij ver- wittigdq daarvan de politie. Henriette werd toen gevonden in een toestand, die hare overbrenging uaar het gasthuis noodig maakte. Lang duurde het niet of zg was genezen en reeds den 16en verliet zg het gasthuis, ondanks den raad der dokters, nog eenige dagen te blijven. Zg trok terug naar het café. Zg vond het huis verlaten door de boven-bewoners, die van hare afwezigheid hadden geprofiteerd om te verhuizen. Den 19en weer in den winkel van genoemde vrouw zijnde, klaagde zij over haar treurig verlaten leven, on de moeite die zij nu zou hebben om geheel alleen die groote huishuur op te brengen. «Gij hebt mg ééns het leven gered, zeide zij, zinspelende op het voorgevallene van voor acht dagen, maar de tweede maal zal u dit niet lukken. Mijn leven is nooit anders dan vol tegenspoed en verdriet geweest, en dat zal, nu ik niet meer schoon en jong beu, nog verergeren". Maandag bleven de luiken bij Henriette gesloten. Weer haalde men de politie. Deze vond de vrouw op vreeselijke wijze vermoord. Duideljjke sporen vond men verder dat de moordenaar ook alles van geld en waarde had gestolen. Op verscheidene personen viel verdenking. Aan gehouden is een slager, tegen wiun zware vermoedens 6chgnen te bestaan. Nederland. Rotterdam, 23 Jan. Hier ter Btede doet zich het zeldzaam geval voor dat een rechter, tevens koopman, failliet is verklaard. Bij vonnis der rechtbank alhier d.d. 22 dezer, is failliet verklaard mr. Henri Lonis Lindaal Jacobs, lid van genoemde rechtbank en beheei*end hoofdelijk aansprakelijk vennoot van de handelsvennootschap onder de firma «West-IndiBChe Compagnie" te Amsterdam. De «Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart- Maatschappij" heeft voor haren dienst ran Rotterdam naar New-York een nieuw stoomschip besteld, dat in het begin van 1897 onder den naamj «Rotterdam" in de vaart zal worden gebracht. Het stoomschip wordt gebouwd op» d« werf van de firma Harland Wolff te Belfast en krijgt eene lengte van 470 voet, 53 voet breedte en 34 voet holte, bij een inhoud van meer dan 8000 ton. De schroeven worden in beweging gebracht door twee afzonderlijk werkende machines olk van ruim 2500 paardenkrachten, die het stoomschip eene snelheid zullen geven, welke die van de snelstvarende stoom schepen der maatschappij zal overtreffen. Het wordt ingericht voor het vervoer van 350 kajuits- en circa 1000 derde klasse passagiers, welk laatste getal, zoo noodig, nog voor groote uitbreiding vatbaar is. Bovendien zal het ruimte bieden voor het vervoer van circa 8000 ton lading. Goes, 22 Jan. De hier ter 6tede aanwezig zgnde divisie van het Heilsleger zond met verzoek on? bgdragen aan de burgerij een geïllustreerd werkje, getiteld «De tweede sport vau den maat schappeljjken ladder van het Loger des Heils", n.l. de Landkolonie. De eerste sport is de «Stadskolonio". Een viertal photografieën over die Stadskolonie versieren het werkje. Gedurende den winter vinden 5 tot 600 mannen hun onderhoud in deze Stads kolonie. De tweede stap beoogt het overbrengen der over tollige bevolking der groote steden naar het platte land, om daar op het land op nuttige wijze werkzaam te zgn. Daarvoor is noodig f 30000, waaraan nog f 14000 ontbreken. Bjj Lunteren is een landgoed met hofstede en 80 H.A. bouwland aangekocht, naar deskundigen verzekeren van zeer goede kwaliteit. Een ervaren boer is aansprakeljjk voor het zuinige en praetischo beheer over landbouw, veeteelt en zuivelbereiding. Dertig kolonisten van het Heilsleger zijn daar reeds werkzaam, werkende in het zweet huns aanscbijns. Een tijdelijk gebouw voor slaap-, zit- en eetver trekken is reeds opgericht; voor het blijvende gebouw worden gelden gevraagd. Het plan bestaat, als nl. de ontbrekende gelden inkomen, om to stichten een eenvoudig huis voor den boer en zgn gezin, benevens een stal voor 40 koeien; een gebouw met kantoren, magazijnen en voorraadschuren met woning voor den chef en zijne assistentenstallen voor varkens en paarden. Verder zullen koeien aangekocht worden, een hoenderpark aangelegd, een boomgaard geplant en verschillende takken van nijvorheid ingevoerd worden. Onderscheidene invloedrijke Nederlanders onder steunen ten zeerste dit plan van het Heilsleger, o.a. A. C. Wertheim, J. H. van Eeghen, P. W. Jansen, A. F. Insinger, J. Boissevain, A. G. C. van Duyl en mr. M. G. L. van Lochem, allen te Amsterdam. Goea, 23 Jan. Do werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" telt thans 201 leden. Haar kas-saldo is f 1467,38, haar reserve-kas f 129,50. In 1895 werd aan 39 leden wegens ziekte 574 en wegens overigden f 35 uitgekeerd. Eene hoogst nuttige vereeniging, die een steeds toenemende bloei moge ten deel vallen. In de gisterenavond gehouden raadszitting werd medegedeeld, dat aan den leeraar Teding van Berkhout een verlof van een halfjaar is toegestaan tot herstel van gezondheid. Diens lessen in de Nederlandsche taal zullen gegeven worden door den heer J. K. de Koek te Amsterdam en in de Engelsche &al door den heer J. Coster te Middelburg. De benoeming van den heer v. d. Brugge tot leeraar in de Staatsinrichting wordt goedgekeurd dooi den Min. van Binnenl. Zaken, onder voorwaarde, dat genoemde heer in dit jaar de vereischte acte behale. Uit het verslag der Commissie voor de Nieuw- jaarsbedeeling blijkt, dat het aantal bedeelden 360 heeft bedragen; er is een goed slot van f 9,85. De onderwijzer v. d. Maas wordt op diens ver zoek eervol ontslagen tegen 1 Febr. a.s. Van mevr. de wed. J. C. v. d. Broecke te Mid delburg wordt aangekocht 1 Heet. 19 Aren grond, tegen den prijs van f 2000 per Heet., liggende naast de begraafplaats, ten einde de gemeentelijke begraafplaats te kunnen vergrooten, waaraan groote behoefte is. De koopsom zal gevonden worden uit de opbrengst van slachtbare hoornen of uit een tijdelijke leening van hoogstens f 3000. Besloten wordt machtiging te vragen tot voort durende heffing van Sas- en Havengelden, waarvan de concessie 1 Mei a.s. eindigt. Roliinaplaat. In den nacht van Maandag op Dinsdag 11,, omstreeks 3 uren, werd brand op gemerkt in het hoenderhok van den heer P. C. Coomans alhier, staande geheel vrjj op het oude kerkhof. Aan de politie en den eigenaar mocht het gelukken spoedig den brand meester te worden, maar niet dan nadat ongeveer 70 van de ruim 90 hoenders, waaronder zeer fraaie, verbrand waren. Algemeen acht men dezen brand eene afschuwelgko daad van een laaghartige, en zeer is het te hopen, dat, mocht dit zoo zijn, deze zgn gerechte straf niet ontgaan zal. Noord-Bevelan<l. Aan werk voor polder werkers zal het eerlang hier waarschijnlijk niet ontbreken. Men spreekt van een belangrijke ver zwaring van den zeedijk aan Anna-polder, een inlaagdijk in Torenpolder, terwijl de pas geboren zeedijk van Mariapolder erg om steenglooiing schijnt te verlangen. $taven!8SC- In de "Woensdagavond alhier gehouden jaarvergadering der leden van het musschen- gilde bleek uit de aanteekeningen van den boekhouder, dat er in 1895 door 46 leden zijn ingeleverd 1733 musschen of daarmede gelijkgestelde vogels of eieren. Als koning werd geproclameerd de heer H. v. d. Berg met 121, als deken de heer Joh. v. Putten met 79 en als hoofdman de heer M. C. Steendgk met 76 ingeleverde musscben. De boekhouder, de heer Jac. Roozemond, werd bjj acclamatie als zoo danig herbenoemd. Bruialsge, 23 Jan. In de vorige week hield de vereeniging tot onderlinge verzekering van varkens «Onderlinge Hulp" hare eerste jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat ingeschreven waren 53 varkens. De contributiën bedroegen f 205,75. Daar het vorige jaar hier zich slechts een zeer enkel geval van varkensziekte

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1