slechts een kind. Een kind heeft behoefte aan hnlp en kan somtijds, als het struikelt, zich niet alleen oprichten. Sire, verleen ons uwe hulp, indien wg daaraan eens behoefte hebben". De President had 't hart van den Keizer gotroffen. Deze drukte hem beide bandon en antwoordde>ik beloof 't u, reken op mg en op de mijnen". Hij noodigde Krüger aan een feestmaal en deed hem recht tegenover zich plaats nemen. De hovelingen zagen met verbazing dien burgerman zonder uniform of onderscheidingsteeken, met zooveel eerbewijs door den grijzen Keizer bejegend. Dat alles heeft Wilhelm II niet vergeten. Zijn grootvader eert hg boven allen en diens sympathie voor den wakkeren en verstandigen Transvaler is ook de zijne. Zoo althans luidt de lezing van Figaro. Nederland. I*a YCilliage, 18 Jan. Heden te 8 uur was de termijn afgeloopen voor de aanmelding dei- houders van 3'/a pet. Staatsschuld, die aflossing verlangen in plaats van verwisseling in nieuwe 3 pet. schuld. Naar wij vernemen is van het geheele bedrag der 3l/a pet. schuld, groot ongeveer 375 millioen, betrekkelijk weinig opgevraagd, nog geen 20 mil lioen. Wij hoorden het cjjfer van ongeveer 18 millioen noemen. Bh' de conversie van 1886, toen de 4 pets. schuld werd afgelost, maar tevens 21/» pet. werd uitgekeerd bij verwisseling in pet., is slechts ruim 1 millioen opgevraagd. {Zie telegram.) Het voorstel tot wijziging van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering is heden door de Eerste Kamer aangenomen met 24 tégen 18 stemmeu. De invoeringswet der Faillissementswet en het ontwerp tot wijziging van Hoofdstuk IV der Staatsbogrooting werden zonder stemming aange nomen. De Kamer is daarna tot nadere bgeenroeping gescheiden; waarschijnlijk tot 3 Februari as. De Staatscourant bevat de overeenkomst te Stockholm tusschen Nederland en Zweden gesloten, tot regeling der wederzgdsche uitlevering van mis dadigers. Dezer dagen zal zich hier ter stede de eerste vrouwelijke dokter, mej. dr. ConBtandse A. Gelder blom, arts, vestigen. Biervliet. Bevolking 2236 inwoners, d. i. 10 meer dan het vorige jaar. De trouwlustigheid is in 1895 bijzonder groot geweest. In een half jaar tijds trouwden o. a. uit één gezin twee zoons en een dochter. Vier-en-twintig paartjes of 48 personen stapten in het huwelijksbootje. Aan voorraad dames-onderwijzeressen is nog altijd gebrek. Twee oproepingen voor een vacature aan de school in de kom bleven, bij uitloving van een behoorlijk salaris, zonder gevolg. Een derde oproeping zal volgen. ChOCS, 18 Jan. Er is stellig meer dan ééne gouden zuil in de Amsterdamsche tentoonstellings- loterij getrokken, n.l. één te 's Gravenhage, één te Almoloo en volgens het Vaderland één door het verlotiog8-coinité zelf. Maar zeer zeker ook één te Goes. De gelukkige winner liet zich dood leuk felici- teeren, en had reeds plannen voor de toekomst. Hij zou te Nijmegen op eene villa gaan wonen, zijne zaak werd aan een familielid overgedaanliefhebbers deden zich op voor een of ander baantje van den gelukkigen winner. Er is zeker niemand, die er aan twijfelt of men hier te doen heeft met fopperg. StavenlssC' De heer C. Dorst Lz., oud burgemeester dezer gemeente, beeft zijn ontslag als lid van den gemeenteraad ingediend. Ongeveer een kwarteeuw zat genoemde grijsaard, die dezer dagen zijn 86en levensjaar mocht bereiken, in genoemden Raad. In den vroegen morgen van Zaterdag werd al hier bekend, dat ae heer L. J. Dorst door H. M. de Koningin benoemd was als Burgemeester dezer gemeente, (reeds per telegram in ons vorig no. mede gedeeld), ter voorziening in de vacature, op 15 Nov. 1.1. ontstaan door het bedanken van diens vader. Dat deze benoeming zeer in den smaak van de ingezetenen valt, viel duidelijk op te merken aan het bijna algemeene gevlag aan de meeste huizen. Den ganschen dag wapperde bijna overal de Nederlandsche driekleur. Vele toebereidselen worden nu reeds gemaakt om de intocht van den nieuwen burgemeester feestelijk te doen zijn. Bruini0Se, 19 Jen. Aan de schippers A. Jnmelet, J. Jumelet, A. Vane en P. van Gilst, allen alhier wonende, is door de Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij ieder f 10 toegekend voor de redding van twee tjalken bij den storm van de vorige maand. Zterlkzec, 18 Jan. Gisterenavond werd in do Concertzaal alhier eene gecostumeerde opvoering gegeven der Kinder-Operette »Asschepoetster". Een zeer talrgk publiek was aanwezig, wat niet te ver wonderen was, daar elk zich nog de opvoering van dergeljjke operetten in vorige jaren herinnerde. De directeur, de heer Joh. F. A. Thee wis, mocht dan ook thans wederom met zjjne jeugdige artisten al- gemeenen bgval inoogsten. Hot spel van de meesten hunner was los en ongedwongen en voorzeker komt daarvoor aan genoemden directeur een groot gedeelte der eer toe. Het strijk-orkest van Kunst en Eer", onder directie van den heer Klimmerboom, gaf eene aangename afwisseling, waardoor het genot niet weinig werd verhoogd. De volksvoorstelling, hedenavond gegeven, was mede zeer druk bezocht. Door ingelanden van onderstaande polders zijn de volgende benoemingen gedaan: Tot dijkraadslid van den Anna Frisopolder" zgn herbenoemd de H.H. C. Marcusse te Kortgene, W. de Looff, H. I. Leendertse, Adr. v. d. Maas en J. Marcusse Mz.benoemd de H.H. Jan de Kam, C. M. de Lange, Abr. Verhulst en W. J. Vader van 's Gravenpolder; en benoemd tot gezworen van den Wissenkorke- polder" de heer P. C. Meulenberg. {Verbeterd bericht). De windhoos, die de vorige week (Woensdag avond) over een gedeelte van Zeeland trok, richtte heel wat verwoesting aan. Zoo werd o. a. te Clinge do korenmolen van den molenaar van Helsland met donderend geraas omver geworpen, waarbjj 5 personen ernstig werden gekwetst. De molenaar en zijn knechts, die juist op den molen waren, werden meer dood dan levend van tusschen de zware balken te voorschijn gebracht. De as van den molen was geheel doormidden gespleten. Te Nieuw- on St.-Joosland stortte een groote korenschuur in, terwijl te Schoondijke van ver scheidene huizen de dakpannen afvlogen cn eene vrouw in eene sloot geworpen werd. Naar aanleiding van de circulaire van den Commissaris der Koningin, waarin de wenscbe- lijkheid wordt uitgesproken, dat aan de gemeente veldwachters, voor zoover daarin nog niet reeds is voorzien, voortaan aanspraak op pensioen gegeven worde, heeft de gemeenteraad van Borsele besloten aan den veldwachter der gemeente bjj eervol ontslag, een pensioen te verleen en. In 1895 werden op het telephoonkantoor te Haamstede behandeld 1070 berichton, als: ontvangen 531 en verzonden 539 telegrammen. Bij kon. besluit is aan jhr. mr. L. J. A. Schuurbeque Boeije, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Februari, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Harderwijk. De oesterverzendingon, die tot half Dec. jl. slap en onbevredigend waren en daarna tot nieuw jaar drnk gingen, liepen na nieuwjaar belangrijk terug. En wat er nog bjjkomt: de prijzen zijn slecht. In de eerste plaats worden de zware le soort belachelijk laag verkocht en de daaropvolgende soorten, pro rato, nóg lager, om van nog mindere soorten maar niet te spreken, omdat dezo zoo goed als weggegeven worden. De som van dit alles is, al wordt er nu nog al wat verzonden, dat wat men noemt: ygeen aarde aan den dijk zetd. i.geen geld thuis brengt. {Iers. en Th, Grt') Eene vrouw, die de vorige week Zondag van Rotterdam gekomen, een bezoek bracht aan hare familie te Hansweerd, vertoonde bij hare komst aldaar plotseling teekenen van waanzin, die weldra zoo verergerden, dat ingeroepen genees kundige hulp strenge bewaking voorschreef. Door den gemeenteraad van Melissant is f 50 toegestaan in de kosten van opneming enz. van een aan te leggen tramweg door Flakkee. Te Den Bommel (Flakkee) was vrouw van der Made bezig haar 2-jarig dochtertje te ver- schooneu. Met een kleedingstnk werd de koffieketel, die op de kachel stond, omvergehaald, en kreeg de kleine den geheelen inhoud over bet naakte lichaam. Het kind, dat deerlijk gebrand was, is den anderen dag aan de gevolgen overleden. Voor de landkolonie van het Leger des Heils is tot heden f 23000 ingekomen. Voor Maart is nog f 7000 noodig. Ook bjj de Associatie-Cassa te Amsterdam is een valsch bankbiljet van 100 voor echt in be taling aangenomen. Als bjj een groote kassiersfirma een biljet van Krause aangenomen kan worden voor echt, dau bewijst dit wel dat de nog in omloop zijnde valsche biljetten moeielijk van echte zgn te onderscheiden, nu zij wat verfrommeld en beschadigd zgn. Sedert eenige maanden vertrekken tal van Tilburgsche werklieden van de ateliers der staats spoorwegen naar de Transvaal. Naar wordt medegedeeld, zullen de zee- miliciens van de lichting 1894, die de herhalings oefeningen in dit jaar moeten medemaken, daartoe worden opgeroepen gedurende de tweede helft van de maand April en de geheele maand Mei. Door de directie der »Ned. Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij" zijn de passageprijzen op haar stoombooten gewijzigd en zullen die ziju als volgt: le klasse 's winters f 125 tot f 137.50, des zomers f 150 tot f 1752e klasse 's winters f 95, 's zomers f 107.50, en 3e klasse voorloopig f 60. De door de recherche te Rotterdam gedane en reeds vermelde aanhouding van een man en eene vrouw, met een zwendelarij op groote schaal in Engeland in betrekking staande, heeft tengevolge gehad dat een onder-inspecteur van politie van Rotterdam Woensdag met dezen man in Middelburg is geweest, waar hij dien Engelschman den jloor hem gehuurden post-box deed lichten, welke ruim 200 brieven bleek te bevatten, alle afkomstig van lieden, die aan de te Londen op touw gezette ver boden loterij mededoen. De aangehoudeu man heeft, zoowel als de vrouw, een volledige verklaring afgelegd hoe deze loterij werkt. Zij bekleeden bij dezen handel een zeer ondergeschikte betrokking en waren hoofdzakelijk bestemd om de naar Rotterdam en Middelburg geadresseerde brieven in ontvangst te gaan nemen. Het aantal aan het postkantoor te Rotterdam geadresseerde brieven beliep meer dan honderd per dag. De lieden, die een en ander op touw zetten, bevinden zich te Londen, waar hun doen en laten nu reeds bekend is. De vraag, in wiens of in wier handen de gouden zuil gekomen is, wekt nog steeds groote belang stelling. Deze vraag schijnt echter op het oogenblik nog niet beantwoord te kunnen worden, 't Is wel vrij zeker, dat het getal verkocht© loten niet meer heeft bedragen dan 500.000, doch men is bjj de uitgifte niet met no. 1 begonnen. Men hoeft uit het totaal aantal loten (1,500,000) hier en daar grepen gedaan en deze loten aan de markt gebracht. Er moet reeds gebleken zijn, dat in Parijs een particnlier in het bezit is van een lot, dragende een cjjfer boven het millioen, waarop een der eerste kostbare prijzen is gevallen. Deze medodeelingen werden aan het N. v. d. D. door een lid van het uitvoerend comité gedaan. Als vervolg op het bovenstaande en in strijd met alle andere geruchten, kan het Vad. nit goede bron modedeelen, dat de gouden zuil is gevallen op een lot toebehoorende aan het syndicaat voor de uitgifte der loterij en het tentoonstellings-comité. Een inwoner van Poortugaal heeft in de Am sterdamsche Tentoonstellingsloterij den tweeden prijs, den collier mot paarlen, gotrokken. Waarschijnlijk om de gevolgtrekking te voor komen, dat de Koningin-Regentes een harmonica geeft aan ieder, die er om vraagt, wordt nader bericht, dat het geval te Odoorn zich aldus hoeft toegedragen Het zoontje van den schoenmaker M. aldaar heeft een verzoek dienaangaande tot Hare Majesteit gericht en uit inlichtingen van den burgemeester van Odoorn is gebleken, dat de jongen, die goed de harmonica bespeelt, zoodanig instrument behoeft, omdat bij daarmede bjj feestelijko gelegenheden in de gemeente geld zou kunnen verdienen en zijn ouders op die wijze zou kunnen helpen, maar verder is niets geschied. Hoewel het nu mogelijk is, dat H. M. de Koningin- Regentes den jongen zal willen te hulp komen en hg dus zijn harmonica zal krjjgen, ligt het toch voor de hond, dat dit geschenk niet zal worden gegeven, om den jongen een harmonica te doen rijk worden, doch alleen omdat hij daarmede in zijn overigens vrijen tjjd eenig geld kan verdienen en zijn ouders helpen. Mej. J. A. Nijland, die de vorige week te Leiden promoveerde, verkreeg den hoogsten graad (cum laude). Haar promotor-, prof, dr. J. Verdam, wees bij zijn hartelgken gelnkwonsch op het feit, dat het de eerste maal was, dat aan een Nederlandsche Universiteit het doctoraat in de letteren aan een persoon van het vrouwelijk geslacht kon worden toegekend. In strijd met de bepalingen komt bet her haaldelijk voor, dat couranten geheel los, dus zonder kruisband, kruistouw of strook, ter post worden bezorgd, terwijl het adres dan op de bladen ge schreven of door middel van een klein strookje daarop geplakt wordt. De op deze wjjze in de postbussen geworpen stukken zullen voortaan niet meer worden ver zonden. Het to St. Pieter (Limburg) aangespoelde ver minkte lijk is niet herkend gewordenhet verkeerde reeds in vergevorderden staat van ontbinding. Om trent de verminking wordt vermoed, dat deze veroorzaakt is door stoombooten, waarmede het lijk in aanraking is geweest. Eiken dag worden tegenwoordig, alleen in Europa, 10 millioen liters petroleum verbruikt. Zeeaivache oesters verdedigd. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. Rott. Crt In den avond van den len October 1895 werd te Stirling, dicht bjj Glasgow, in een der »public- halls" een bal gegeven, dat door 460 personen werd bijgewoond. Tegen den nacht werd door de meesten der danslnstigen de inwendige mensch gesterkt. Zoo werden onder meer geliefkoosde spijzen 1800 oesters verorberd. Enkele dagen daarna vertoonden zich bij een elftal personen verschijnselen eener heftige typheuse koorts. Drie patiënten overleden aan de gevolgen. Het ongeval baarde in de omstreken van Stirling opzien en lokte een onderzoek uit. Het bleek, dat de op den bewusten avond verstrekte spijzen bijna alle geleverd waren door een vertrouw baar restaurateur te Glasgow, die voor al het ge leverde dorst instaan; alleen niet voor de oesters, die hijzelf door bemiddeling van andere kooplieden nit Zeeland had ontvangen. Te Stirling en Glasgow werd daarom al spoedig aangenomen, dat men ver giftigd was met Zeeuwsche oesters. Intnsschen werd een nauwgezet onderzoek op touw gezet door dr. Chalmers, M. D., D. P. H., geneeskundige inspecteur te Glasgow, die zelf van elk der gebruikte spijzen de afkomst en de behandeling naging, en enkel uit den voorraad overgebleven oesters bacteriologisch deed onderzoeken door professor Buchanan, M. D., F. F. P. S. G. Het bacteriologisch onderzoek viel bij uitstek gunstig nit voor de Zeeuwsche oesters; langdurige cultuur vermocht geene verdachte verschijnselen te voorschijn te roepen. Dr. Chalmers liet het hierbij evenwel niet, en schreef over deze zaak aan dr. Saltet, directeur van don Amsterdamschen gemeentelijken' gezondheidsdienst Dr Saltet nu, wetende dat het algemeen vertrouwen in de Nederlandsche oesterteelt met de zaak ge moeid was, heeft niet gerust vóór hij zjjnen Schot- schen ambtgenoot het op feiten steunend overtuigend bewijs kon leveren, dat onze Zeeuwsche oesters, gelijk tij geteeld en verzonden waren, volslagen onschuldig moesten zijn aan de ziekte der bezoekers van het bal te Stirliug. Hij riep de hulp in van dr. Van der Loeff te Breda, won links en rechts inlichting in, getroostte zich eene reis naar het Zuiden van ons land en kon eindelijk den Schotschen collega bewjjzendat de te Stirling gegeten oesters niet uit een »put" maar van een »bank" in de Oosterschelde afkomstig warendat de zee op dat punt niet ver ontreinigd kan worden door vuil nit Rotterdam, Antwerpen of Dordrecht; dat juist in den aange geven tijd maanden lang geene waterloozing uit de omliggende polders in zee had plaats gevondendat van deze zelfde bank duizenden oesters naar elders waren verzonden zonder dat eenige klacht inkwam dat de verpakking, bij het vervoer naar Grangemouth in acht genomen, en de plaatsing der partij aan dek der stoomboot niet gedoogd te denken aan de mogelijkheid eener infectie gedurende de behan deling of den overtocht, en dat dus, zoo inderdaad de oesters de oorzaak der typheuse koortsen waren geweest, de infectie der oesters zelve te Glasgow of Stirling moest hebben plaats gevonden. En wat bleek toen? Ten eerste, dat een der koortslijders geene oesters gegeten haden ten tweede, dat in de «public hall" te Stirling de oesters waren geopend in de onmiddellijke nabijheid van een privaat, terwijl de loozingsbuizen in het gebonw buitendien niet van verstopping vrij waren. Dr. Calmers heeft niet geaarzeld in het openbaar ihede te deelen, dat de besmetting waarschijnlijk aan deze laatstgenoemde omstandigheden was te wjjten, maar geenszins aan zorglooze cultuur of laakbare behandeling der oesters nit onze Zeeuwsche stroomen. Indien te Stirling en Glasgow het vertrouwen in den Nederlandschen oesterhandel ten volle is hersteld, is dit zeker voor een deel te danken aan den ijver van dr. Saltet te Amsterdam en dr. Van der Loeff te Breda. AanbeitedingenVerkoopingen enx. De firma wed. J. C. Massee Zoon te Goes heeft de levering aangenomen voor het Dep. van Koloniën van 400 zwemvesten, voor f 3132. Een molen met huis en erf, behoorende aan den beer A. de Koster Verhage te Oud-Sabbinge, geveild door Notaris Pilaar te Goes, is gekocht door den heer W. Cense te Goes, voor f 4900 en f 248,50 voor losse goederen. Onkosten 872 procent. Te Ellowoutsdijk is verkocht door Notaris v. d. Kloes voor mej. wed. Brninooge, de hofstede •Loire" in 38 perceelen aan verschillende koopers. De hofstede zelf met 3 H.A. 21 A. 40 c.A. werd gekocht door den heer J. Bruinooge te Borsele, voor f 14505 en f 910 voor boomen en zaaisel. E*aiidl>oiiw en Weeteelt» Te Klundert, Dinteloord, Nieuw-Vosmeer en Steenbergen is het contracteeren van beetwortelen voor de volgende campagne in vollen gang. De agenten der suikerfabrieken besteedden f 10,50 per 1000 K.G. franco aan de fabriek geleverd met/-70 voorschot per H.A. In 1895 werden aan het grensstation Rozendaal ontsmet 7030 waggons, tegen 4805 in 1894. Berekend 10 stuks vee per waggon, vertegenwoordigt dit een meerderen uitvoer naar het buitenland van 21,250 stuks vee, ter waarde van ruim f 3,187,000. Dinsdag zgn langs Rozendaal uitgevoerd: 138 waggons vee, waarvan 99 bestemd waren voor België en 39 voor Frankrijk. Wi0Seilk.erk.e, 17 Jan. In een druk be zochte vergadering sprak beden de heer Okkinga van Nijmegen in het café »de Kroon" alhier over veevoeder". Door den heer H. Meulenberg, voorzitter van Landbouwbelang", werd den spreker ingeleid. De heer Okkinga heeft zeker bij de opgekomenen een goeden indruk achtergelaten. Zijne duidelgke inlichtingen omtrent de beste voedingsmethode van het vee zullen zeker oorzaak zgn, dat onze land bouwers, die doorgaans van nieuwigheden nog al afkeerig zijn, den raad van den spreker opvolgen en proeven nemen, waaruit, volgens den heer Okkinga, blijken moet, dat anders niet is te halen dan voordeel. En dat zjjne rede niet te vergeefs geweest is, bewijst, dat verschillende boeren van voornemen zgn om een proef te nemen met ge droogde spoeling en grondnotenkoek. Op Cortgene was er weinig bezoek. Arme men- schen, die steeds denken, dat alles egoïsme is I De zuivelfabriek te Oud-Beierland zal wegens ongunstige resultaten opgeheven worden. Aan het personeel is reeds ontslag aangezegd. Aardappelen als voeder voor Melkvee. Gesneden rauwe aardappelen, met haksel of kaf vermengd, en in niet te groote hoeveelheid gegeven, hebben nagenoeg hetzelfde voedings-effect als gekookte of gebroeide aardappelen. Wanneer een zeer groote hoeveelheid rauwe aardappels gevoederd wordt, geeft het melkvee onaangenaam smakende melk met weinig vetuit deze melk is moeilijk boter te bereiden en dau nog wel harde boter met een onaangenamen smaak. Dit laatste geldt vooral, al6 nevens aardap pelen weinig krachtvoer wordt gegeven en zij van slechte kwaliteit zgn. Van goede aardappelen kan men een middelzware koe per dag 15 Kg. geven in de vroeger genoemde voedermenging; bij zoo'n voedering bekomt men zelfs de grootste hoeveelheid melk. Wel kan door toedienen van grooter rantsoenen aardappelen de melkopbrengst stijgen, maar dan neemt tegelgkertjjd de kwaliteit der melk af en verliezen de koeien in levend gewicht. De laatst nadeelige werking wordt verminderd, wanneer de aardappelen gekookt of gebroeid worden gevoederd. Is men genoodzaakt groote hoeveelheden aardappelen te voederen, dan moeten ze steeds gekookt of gebroeid worden. Broeien is beter dan koken, daar bg koking door uitlooging steeds voedsel verloren gaat. Gebroeide aardappelen werken op vet- en vleeschvorming en verhoogen 't levend gewicht, zooals zeker ieder mestveehouder wel bekend is. 't Is altjjd nadeelig het melkvee een groote hoeveelheid ge kookte aardappelen te geven en dit te meer, naarmate het voeder over 't algemeen meer waterig is en arm aan phosphor en kalk. Niet alleen dat dan de melk waterig is en slecht smaakt, ook treden dan storingen op in de spijsvertering, die alleen kunnen voorkomen worden door toevoeging van het daarvoor best dienende krachtvoeder (raap- en ljjn- koeken, tarwe-zemelen, gebroken koren). Het spreekt van zelf, dat de aardappelen steeds goed gereinigd moeten worden, daar het sly k, dat er gewoonlijk aankleeft, nadeelig voor de dieren is. De aardappelen moeten ook altijd gekookt of gebroeid worden, wanneer ze een scherp bittere smaak hebben, ziek, rot of bevroren zgn. Het water, waarin die aardappelen gekookt zijn, worde niet aan 't vee gegeven, daar het schadelijke bestanddeolen bevat, wat de onaangename reuk en smaak wel bewijzen. Rauwe aardappelen zijn nadeelig voor drachtig vee, daar zij een ontgdig kalven kunnen veroorzaken. Volgens eene mededeeling in de Nieuwe Rotterdamsche Courant worden tegenwoordig tusschen de 500 en 1000 konijnen per week te Goes geslacht en naar Engeland ver zonden. Daaruit kan men afleiden welk belangrijk liandels- artikel het konijn vormt. Daarom vooral is het dat wij met ingenomenheid begroeten No. 5 der goedkoope landbouw- bibliotheek door A. A. ter Ilaar, getiteld Hot üony n een werkje, dat evenals No. 1 »Het Varken" gratis onder den minderen man moest worden verspreid, omdat beide dieren, varken en konijn, dienen kunnen orn zijn welstand te verhoogen. Het werkje is naar het Hoogduitsch bewerkt, maar geheel pasklaar gemaakt voor Nederlandsche toestanden. Als titelplaat geeft het een zestal ras-konijnen. Het werkje geeft eerst eenige natuurlijke historie van het tamme en van het wilde konijn. Daarna rassen en kruisingen. Aanbeveling verdient vooral het Reuzenkonijn, dat een gewicht bereiken kan van 7 tot 8 kilo. Het kan goed tegen invloeden van het weer, doch het is slechts middelmatig vruchtbaar. liet konijnenstal of hok wordt nauwkeurig beschreven en met teekeningen toegelicht. Van eene goede en doelmatige inrichting der hokken hangt zoo heel veel af bij het fokken van konijnen. Dat die fokkerij nog al wat beduidt, kan men hieruit alleiden, dat de bisschop van Derby in sommige jaren 12000 huiden van konijnen aan de markt bracht. Niet minder uitvoerig is het hoofdstuk over teelt en voedering. Zelfs voor iemand die slechts enkele van deze diertjes houdt, zal zich de uitgave van een kwartje voor een werkje niet beklagen, al was het slechts om het hoofdstuk voedering. Het slachten wordt ook niet vergeten: de beste wijze om het dier te dooden; het middel om het vleesch voor onaangenamen bijsmaak te bewaren (leegdrukken van de urineblaas); het goedhouden van de huid. Liefst moet ook de huid van de onderpooten getrokken worden, omdat de haren, die zich daaraan bevinden, ook nog waarde hebben. Alle ziekten, waaraan het konijn onderhevig is, worden zorgvuldig behandeld, o. a. schurft en pokken. Eene opgave van voorbehoed- en geneesmiddelen ontbreekt evenmin. Op een landbouwcongres werd door een der afgevaardigden gezegd»Men mag aan de konijnenteelt veel gewicht hechten, want het konijn is by uitnemendheid geschikt om de arbeidende klasse tot een doelmatig, goedkoop en krachtig voedsel te dienen". Te Londen worden elke week een half millioen konijnen opgegeten. Te Oostende worden jaarlijks 300,000 naar Londen vervoerd. In Frankrijk fokt men jaarlijks 100 millioen konijnen. Konijnenvleesch bevat 75% water en 25 vaste stolïen; voor het beste rundvleescb zijn die cyfers 72% en 28%, waaruit volgt, dat het in voedingswaarde daar niet zoo heel ver beneden staat. Eindelijk krijgt men een becijfering van de voordeelen die de konijnenteelt kan afwerpen, waarby de huid en de mest niet vergeten worden. Wy wenschen het werkje in handen van duizenden, kleinen en grooten. 't Zy men de teelt drijft op bescheiden voet of op ruime schaal, de prijs van het werkje haalt men er dubbel en dwars uit. Men verschaft er zich voordeel door en hoedt zich voor teleurstellingen. BECHTSZAKEU, In de bekende zaak van den kok Huibertus Jeikman, die in den afgeloopen zomer op de heen reis naar New-York aan boord van het stoomschip Maasdam" ziek werd en bg aankomst aldaar overleed tengevolge van de slechte behandeling aan boord, is door den Raad van tucht voor de koopvaardjj te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 3