ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Oogarts WAGTHO Zaterdag 18 Januari 1896. Openbare Prediking Tweede Blad. AFKONDIGING. afkondiging. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIES. Aan Houders over de reddende hand Gods io onze dagen, door den Heer P. B. FONTAINE, Veraohfint DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Do prii» por 3 maanden i» fl,30, franco per poet f f,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6718. Directeur-Uitgever j. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Ct§. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot de« Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnemerits- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie ZierikzeescTie Nieuwsbode" Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der Grond belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen dezer gemeente, over het jaar 1896, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanclag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 16 Januari 1896. CH. W. VERMEIJS. Belasting op de Honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het suppletoir kohier der belasting op de honden van deze gemeente, voor het dienstjaar 1895, op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering gezonden. Zierikzee, den 13 Januari 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Nederland. Vlissiusen, 15 Jan. De juffrouw, wier lijk uit het Kanaal nabij de keersluis is opgehaald, was de weduwe S. L. S., geboren K., woonachtig te Middelburg. De overledene had in gezelschap van een oude vrouw, met wie zij samenwoonde, een bezoek afgelegd bij een kennis van haar, wonende aan den Singel alhier. Het zoontje van die kennis zou haar omstreeks tien uur begeleiden naar een der mailbooten, waar zjj mede een bezoek ging afleggen, zooals meer gebeurde. Yan den Singel afkomende liep zij recht streeks, niettegenstaande het geroep en de waar schuwing van het knaapje, in het Kanaal. Een jongen en een meisje, die juist daar passeerden, trachtten terstond met de daar wonende brugwachters en aanwezige werklieden op de electro-tinfabriek hulp te verleenen, en spoedig werd zij uit het water gehaald, doch de levensgeesten konden niet worden opgewekt. De overledene was een Duitsche van geboorte en had nog familie te Middelburg wonen. Tot ontvanger van de loodsgelden en betaal meester bij het Belgisch loodswezen te Ylissingen is door den Koning der Bolgen benoemd de heer C. C. D'Jong, thans commies le kl. bjj genoemden dienst. Middelburg, 15 Jan. Onder de ver anderingen, die gedurende het jaar 1895 plaats grepen in de jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen, Ontvangers, Wethouders en het Presentiegeld voor raadsleden, komen o. a. deze voor: De jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris van Krabbendpke werden door Gedep. Staten nader geregeld en vastgesteld op f 425 voor ieder. Evenzoo de jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris van St. Maartensdijk op f 550 voor ieder en die van den Ontvanger dier gemeente op f 400. Terwijl wat de gemeente Ierseke betreft, de jaarwedde van iederen Wethouder werd vastgesteld op f 100 en het Presentiegeld der raadsleden aldaar werd afgeschaft. Door Burgem. en Weth. dezer gemeente is thans een nieuw voorstel ingediend, in betrekking tot de heffing van Straatbelasting, waarbij wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren die indertijd bij de indiening van het eerste ontwerp werden aangevoerd. De kleine panden worden thans vrijgesteld, terwijl de groote meer progressief aangeslagen worden. 16 Jan. Yan wege den fiscus is heden door een duiker een onderzoek ingesteld op het aan de Loskade alhier gezonken beurtschip »de vrouw Margariet", dat pas met lading van Antwerpen was Dit onderzoek moet aan het licht hebben gebracht dat onder de lading zich aan cijns onderworpen goederen bevinden, waarvoor vermoedelijk geen in komende rechten betaald zijn. Door de commiezen wordt intusschen dag en nacht in de nabijheid van bet gezonken vaartuig een streng toezicht gehouden. Tot het lichten van het schip zal vermoedelijk spoedig worden overgegaan. Op de ljjst van aanbeveling voor raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden komt voor Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeije, thans rechter in de arrond.- rechtbank te Middelburg. Stuvenissc, 16 Jan. In de hedenavond alhier gehouden vergadering met dames van de yereeniging >Nat en Genoegen" werd de heerl. A. Beneker bij applaudissement herkozen als secretaris en in de vacature-Droogendijk (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer H. E. Roozemond. Volgens het verslag van den bibliothecaris werden in 1895 1187 boekdoelen ter lezing aan de leden uitgegeven. Als spreker trad op de heer P. v. d. Wende, die eene pennenvrucht van Cremer voorlas, getiteld Wouter Linge". Verschillende bijdragen deden den avond gezellig passeeren. Zierikzee, 17 Jan. Zondag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer W. Appel te Middelburg in functie trad als collecteur der Ned. Staatsloterij, toen nog Kon. Ned. Staatsloterij ge noemd. Aan de gemeentebegrooting van Bolsward voor 1896 is hetzelfde lot te beurt gevallen als aan die voor 1895 zij is door Gedep. Staten niet goedgekeurd. Het geschil over de vraag, of de burgemeester, dan wel de Raad het getal poïitie-dienai*en heeft te bepalen, dat in 1895 aan de beslissing der Koningin was onderworpen, doch bij het in het laatst des vorigen jaars door H. M. genomen besluit niet au fond was uitgemaakt zal nu waarschijnlijk op nieuw aan de Kroon ter beslissing worden gegeven. Bij het hoofdbestuur van de vereeniging van den H. Vincentius èt Paulo in Nederland bestaat het plan een R.-K. Idiotengesticht op te richten, en wel als jubileumgave bij haar vijftig-jarig bestaan (Februari a.s.) In een circulaire, door het bestuur verspreid, zijn deze plannen nader uiteengezet. Deze circulaire is door de geestelijken in 't bisdom Haarlem in alle kerken van den kansel voorgelezen, op verzoek van den bisschop die in een naschrift eene warme aanbeveling geeft voor de zaak door het hoofdbestuur op touw gezet. H. M. heeft herbenoemd tot leden van den Djjkraad van den Anna-Frisopolder de H.H. C. Marcusse, W. de Looff, H. Leendertse, Adr. v. d. Maas en Jacob Marcussebenoemd Jan de Kam, C. de Lange en Abr. Verhulst; tot gezworen van den Wissenkerke-polder de heer P. Meulenberg. Eene statistiek der blinden in Europa is op gemaakt door prof. Wildmack te Stockholm. De racf>8tc blinden vindt men in Rcaland on Portugal, nl. 20, de minste in Nederland, nl. 4l/? op de 10,000 inwoners. Ten vervolge op de resolutie van den Minister van Financiën van 11 Maart 1895 is bepaald, dat de waarschuwingen tot inlevering van beschrijvings- biljetten voor de bedrijfsbelasting steeds per post moeten worden verzonden en wel aangeteekend. Als een bewijs, dat in den tegenwoordigen tijd velen zich in benarde omstandigheden bevinden, kan o. a. dienen, dat gedurende de twee laatste dagen der vorige week bij het bestuur der af deeling Groningen van den »Bond van orde" zich meer dan 150 personen' hebben aangemeld om werk of ondersteuning. Zekere P. H. en zijne vrouw in de gemeente Schinnen (Limburg) hadden Dinsdagavond in hun slaapvertrek, alvorens zich ter ruste te begeven, nog eenig hout in de kachel gelegd. Dit hout schijnt niet ontvlamd, maar verkoold te zijn; men vond althans Woensdagmorgen de kamer vol damp en de beide echtgenooten gestikt. Het eiland Tessel wordt tegenwoordig weer bezocht door vluchten wilde zwanen. Dat er kolossale exemplaren onder zijn, blijkt uit het feit, dat oen jager aldaar er een bemachtigd heeft, die 23 halve K.G. weegt. Door het zoontje van den schoenmaker B. Mas- seling te Odoorn is aan H.M. de Koningin-Regentes gevraagd om een harmonica. De burgemeester dier gemeente heeft bericht ontvangen, dat binnen eenige dagen aan dat verzoek zal worden voldaan. Men deelt thans mede, dat de hoofdprijs der voor werpen-loterij der Amsterdamsohe tentoonstelling de gouden Zuil ter waarde van 100,000 ten deel zou gevallen zijn aan den heer P. te Almeloo. De tweede prijs, het juweelen collier, is, naar men zegt, gewonnen door een landbouwer te Pernis. Volgens de Haarl. Ct. zouden slechts 300,000 loteu verkocht zijn van de 1,500,000. Te Assen heeft verleden Zaterdag in de Rijks Hoogere Burgerschoolterwijl de leerlingen der hoogste klasse in het laboratorium werkzaam waren en de leeraar zich met één hunner aan het bord bezighield, een leerling zijn buurman met een fleschje koolzuur in het aangezicht geworpen, waar door hevige brandwonden werden veroorzaakt. Het linkeroog, dat getroffen werd, is gelukkig behouden gebleven. Natuurlijk heeft de directeur den dader gestreng gestraft. De minister van oorlog heeft, overeenkomstig zijne toezegging bij de beraadslaging over het hoofd stuk oorlog der staatsbegrooting voor 1895 in de Eerste Kamer, thans aan dit lichaam doen toekomen een vergelijkend overzicht van de militaire lasten in de Europeesche staten. Daaruit bljjkt dat het oorlogsbudget voor het jaar 1895 in de navolgende rijken bedroeg: Nederland f 20,706,643, met eene legersterkte van meer of minder geoefenden bij mobilisatie van 144,330 man; Frankrijk f 278,960,441 met 4,000,000 man; Duitschland f 360,283,241 met 3,400,000 man; België f 24,933,400 met 183,000 man; Zwitserland f 10,905,735 met 277,000 man; Engeland f 168,217,020 met 567,500 man; Oostenrijk-Hongarjje f 147,898,619 met 2,500,000 man; Italië f 98,595,997 met 1,799,000 man; Denemarken f 6,809,220 met 48,000 man; Zweden f 17,507,877 met 348,000 man; Noorwegen f 7,110,939 met 72,000 man; Rusland f 518,511,946 met 5,000,000 man Servië f 5,983,200 met 337,503 man; Bulgarije en Oost-Rumenië f 11,456,874 met 275,000 man; Rumenië f 19,201,302 met 272,000 man; Griekenland f 5,921,807 met 180,000 man; SpaDje f 64,237,064 met 329,000 man; Portugal f 13,936,344 met 154,000 man. Uit een onderhoud, dat een verslaggever van het Hbld. met den ingenieur H. van den Broeke, die pas uit de Transvaal in ons land terugkeerde, gehad heeft, blijkt het volgende Meent u dat de Transvaal voor Hollanders nog een veld voor arbeid oplevert? O, zeer zeker. Werklieden, die een ambacht goed verstaan, kunnen zeker zija er flink hun brood te verdienen en ook tuiniers en groentenkweekers moeten er heen gaan, geen boeren, die hebben er geen kans. De ambachtsman, die de reispenningen heeft, welke ongeveer f 360 bedragen en een f 150 tot f 200 in den zak heeft, om het desnoods de eerste twee maanden vol te houden, als hij geen werk vindt vóór dien tijd, kan er veel verdienen. Verstandig is het vrouw en kinderen niet dadelijk mede te nemen. En voor de andere standen onzer maatschappij? Ik zou jongen doctoren zeer aanraden naar de Transvaal te gaan. Te Pretoria is o.a. geen enkele Hollandsche arts volgens de nieuwe wet, en ik ver zeker u dat er behoefte aan doctoren in het land is. En onderwijzers? Ook onderwijzers kunnen er zeker zijn van een flink bestaan, te meer omdat de tegenwoordige superintendent van onderwijs, de heer Mansfeldt, bezig is het aantal scholen belangrijk uit te breiden. Een klap. Naar aanleiding van het bezoek, door H. M. de Koningin-Regentes gebracht aan de soirée-dansante in het hotel van Sir Horace Rumbold, den Britschen gezant bij ons hof, herinnert de Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. eraan, dat de diplomatieke carrière van dien gezant voor een jaar of wat aan een zijden draad heeft gehangen. Het geval zou zich als volgt hebben toegedragen De gezant kwam van een buitenlandsche reis terug; aan het station vroeg de met de contröle belaste beambte zijn kaartje; Sir Horace liep door; do beambte hield hem terug en herhaalde zijn ver zoek om 't kaartjede gezant antwoordde met de vlakke hand pats! in het aangezicht van den verbluften man van den dienst. Daar volgde een standje; iedereen kwam er bij te pas. Men wilde 't zaakje met een opheldering uitmaken; de beambte bad het met den gezant zoo nauw niet moeten nemen en een klap van een vertegenwoordiger van Hare Britsche Majesteit was toch op zichzelf iets wat niet eiken proletariër ten deel valtAlles mo™, maar de man verkoos den opstopper niet voor zoete koek te slikken en wilde zien of er rechters in Den Haag waren. Het werd een leelijk geval. De justitie kon den gezant niet ter verantwoording roepen, maar daar door dreigde 't geval een onderwerp van diplomatieke correspondentie te worden, te meer, omdat er al gepraat werd van een interpellatie in de Tweede Kamer, over hetgeen de regeering voornemens was te doen Het geheele corps diplomatique zat er over in zak en assche, en de Italiaansche gezant, de markies de Spinola vooral, gaf zich veel moeite, om Sir Horace uit de moeilijkheid te brengen. Een lid van de Tweede Kamer gaf den raad om er den toen- maligen minister van buitenlandsche zaken voor te spannen en jhr. Hartsen verklaarde zich bereid als arbiter" op te treden. Met veel moeite en klinkende argumenten wist hij den spoorwegbeambte te overreden de oorvijg te vergeten en zoo liep 't zaakje af. Maar als de heer Spinola, het Tweede Kamerlid, de minister Hartsen en de man van den klap 't niet zoo hadden geschipperd, dan zou Sir Horace Rumbold in het hotel in 't Westeinde te 's-Graven- hage Maandagavond zeker geen schitterend bal hebben gegeven, vereerd met de hooge tegen woordigheid van H. M. de Koningin-Regeütes. Ik breng dus, voegt de correspondent hieraan toe, dit niet in herinnering om den geachten diplomaat onaangenaam te zijn, maar alleen om te doen uit komen hoe de omstandigheden soms door een kleinigheid kunnen veranderen en dat zoowel ongeluk als geluk maar in een klein hoekje liggen. Alle wijfjes zijn zoo niet! De zoon van een bakker op een Geldersch dorp ving dezer d$gen in een steenen val een paar vinken, een mannetje en een wijfje. Het wijfje liet hij vliegen; het mannetje werd in een kooi gedaan en vóór het keukenraam opgehangen, zoodat de vink van buitenaf zichtbaar was. Het duurde geen tien minuten, of het zooeven losgelaten wjjfje tikte tegen het raam en ging op het kozijn zitten. Gewillig liet het zich rangen, en toen het bij het mannetje mede in gevangen schap werd gebracht, tjilpten beiden van vreugde. Valsche bankbiljetten 1 Daar thans weer valsebe bankbiljetten in om loop zjjn, achten wij het niet ondienstig nog eens te herinneren aan de letters, cijfers en dagteekeningen die de vorige valsche bankbilletten van Krausse c.s. droegen: f 300 EE 5996 4 Mei 1886. - 200 AA 9966 9 Juni 1890. - 100 EE 5996 4 Mei 1886. - 100 EE 5996 23 Juni 1890. - 100 DF 3482 23 Juni 1890. - 100 DV 3420 4 Mei 1886. - 100 DV 3437 4 Mei 1886. - 100 DV 4464 8 Maart 1892. - 100 DV 5635 8 Maart 1892. - 100 DV 5636 8 Maart 1892. - 100 DV 5637 8 Maart 1892. - 100 DV 5638 8 Maart 1892. - 100 DV 5667 8 Maart 1892. - 100 DV 6710 4 Mei 1886. Wanneer men een dier biljetten tegenkomt, zij men voorzichtig. R. N. Zondag 1.1. vierde de verdienstelijke luitenant- generaal Karei van der Heijden, thans commandant van bet Kon. Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek (bij Arnhem), zijn 703ten verjaardag. Schitterend werd deze populaire hoofdofficier gehuldigd. Reeds vroeg toeterde de kleine maar dappere kapel er op los en na voor het hoofdgebouw op gesteld te zijn, begaven de invaliden zich met hun muziek voorop, naar het commandautshuis. Daar werd halt gehouden en nu gaf de kapel hare fraaiste nummers ten bestewaarbij het oude Wilhelmus en het Volkslied een eereplaats innamen. Do generaal verscheen en nam dankbaar de geluk- wenschen der manschappen, die reeds hun vreugde uitten over den feestdag in een keurig chassinet, dat boven de deur tusschen groen en vlaggedoek was opgehangen, in ontvangst. Namens allen werd hem daarop een reuzen- photografie aangeboden, waarop aÜen, voor het hoofdgebouw opgesteld, voorkomen. Bij voortduring werden bloemen aangedragen van vrienden en bekenden. Ongeveer half twaalf verscheen de commissie, gevormd door zjjn vroegere wapenmakkers, die namens ruim 750 kameraden, van hier en uit Indië, een feestgeschenk kwam aanbieden. Generaal K. van der Heijdengekleed in de generaals-uniform, ontving haar op de hem eigen hartelijke wijze. Nadat allen den generaal de hand hadden gedrukt en persoonlijk gelukgewenscht, sprak generaal Verspyck, gemoedelijk en eenvoudig, een van groote waardeering getuigende rede uit. Een glimlach bracht hij den jubilaris op het gelaat, toen hg hem herinnerde aan de wijze, waarop hij vier lastige prinsen wist te temmen en een hunner zelfs last gaf, toen spr. een bezoek bjj den generaal bracht, hem sigaren en vuur aau te dragen. Later in Atjeh zouden uwe uitstekende gaven te pas komen. Het doorzetten, het willen was uw kracht". Spreker herinnerde aan de bestorming op Bandjermasiog, de omtrekking van don Kraton en toen aan de jaren 1878 en 1879. >Toen", riep generaal Verspyck, >toen kwaamt ge in uw geheele grootte voor den draad. Dat was de glorie van ons geheele Indische leger en die glorie dankt het aan u! Gij hebt daar uitgeblonken op heerlijke wijze, toen hebben we gezien wie Karei van der Hegden was. Toen hadt ge den Atjeh'schen tijger aan uw voeten liggen! Hoe jammer, dat toen de kort zichtigheid van een minister, de tegenwerking van een landvoogd, het beest deden loslaten, en hoe jammer, dat toen de schoone daden in het niet moesten terugvallen »Dat ontneemt echter niets aan uw glorie, zelfs de vijand bezingt nog uw roem, en wij, wij houden u in groote vereering. Gij staat bovenaan, met de generaals onder u en om allen heen de soldaten. Gij zijt de generaal van Atjeh. Ik breng u bij deze hulde namens het Indische leger en hoop, dat we u nog jaren zullen zien, en dat gij uwe kinderen zij het ook zonder dien eenen, dien ge daarginds op het veld van eer moest verliezen, zult terug zien". Met dien wensch stemden allen in en de muziek in de serre opgesteld liet daarop het Volkslied en het Wilhelmus hooren. In korte bewoordingen dankte generaal Van dei- Het geluk mijner krijgsmansdaden", zeide hg o. a., »is te danken geweeBt daaraan, dat ik goed ge assisteerd werd door kranige officieren en brave soldaten. Nooit hebben ze geweifeld, ook al werden ze niet gespaard. Het is mg een groot genoegen zoovele vrienden hier te zien en de hand te drukken van mijn chef". Vervolgens had de aanbieding van het geschenk plaats, zijnde een vitrine in eikenhout, uitgevoerd in den vroegeren renaissance-stjjl, met twee open slaande kleppen, van binnen bekleed met laken. In deze vitrine bevinden zich le. een kussen, waarop bevestigd zijn de adjudantsnestels en alle onderscheidingsteekenen en ridderorden, door den generaal gedurende zijn diensttijd verworven. Dit kussen is gemaakt van blauw fluweel, in het midden is een lauwerkrans geborduurd, waarin met goud geborduurd de letters: AAN DEN LUITENANT-GENERAAL K. VAN DER HEIJDEN, ADJUDANT I. B. D. VAN H. M. DE KONINGIN, 12 JANUARI 1826—1896. In de hoeken van het kussen zijn 4 medaillons geborduurd met de namen Bali, Borneo, Atjeh, Samalangan. Voorts een album, een meesterstuk van boek bandversiering. In het midden van het voorplat het Hollandsche wapen, waarboven de Koningskroon aan iedere zijde van het wapenschild een leeuw, die als tenanten het schild vasthoudenfier en trotsch. Daaronder een banderolle, waarop in goud gedrukte letters »Jemaintiendrai". Op het achter plat bevind zich het wapen van Batavia door een lauwerkrans omljjst. Van binnen zijn de schut bladen moiróe antiek met gouden versiering langs den bovenkant. Het zeer rijk, met kleurige ornamentatiën uit gevoerde titelblad luidt: >Aan den luitenant-generaal Karei van der Hegden, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, oud-gouverneur en militair bevelhebber van Atjeh en Onderhoorigheden, worden de eereteekenen, die hij zich door zijne krjjgsmans- en burgerdeugden verwierf, ter gelegen heid van zjjn 70en verjaardag als een blijk van hulde en waardeering aangeboden door zjjn vrienden en vereerders, oud-officieren en officieren van het Nederl.-Indische leger". Alles uitgevoerd onder leiding van Jhr. Mr. Victor de Stuers. De heer Ch. Boissevain sprak daarna namens een aantal burgers van Amsterdam, die bij de militairen niet achter wilden staan en den generaal als feesthulde voor zjjn 70sten verjaardag een fraai bronzen beeld van L. Boisseau »Ense et Aratro" (Met het zwaard en den ploeg) aanboden. Telegrammen van gelukwensch waren o.a. ont vangen van H. M. de Koningin-Regentes, van den Duitschen Keizer en voorts van den Koning van Saksen, den Groot-Hertog van Baden en den Prins von Wied. Het telegram van H.M. de Koningin-Regentes luidde als volgt: Het is der Koningin en Mij zeer aangenaam, Uwe Excellentie op dezen dag Onze beste wenschen te kunnen aanbieden, en U de verzekering te kunnen geven, dat Wjj Uw roemrijk verleden, Uwe vele en trouwe diensten, aan het Vaderland en aan het Koningshuis bewezen, nimmer zullen vergeten. De strijd voor de belangen onzer koloniën heeft nog na uw terugkeer in het vaderland een smartelijk offer van U gevraagd. Moge Uwe Excellentie voor verder leed gespaard big ven en het U gegeven zijn, nog lange en gelukkige jareu op Uwe eervolle loop baan te kunnen terugzien. Met de hulde, U heden gebracht, stemmen de Koningin en Ik van harte in. EMMA. Met een driewerf hoera werd dit telegram ont vangen. Onder de telegrammen, door generaal Van der Heijden op hoogen prijs gesteld, behoort ook de gelukwensch van den legercommandant in Indië, den luitenant-generaal Vetter. En toen volgde een déjeuner, door den jubilaris aan een klein aantal vrienden en wapenbroeders aangeboden en waar ook de vertegenwoordigers dei- pers waren uitgenoodigd aan te zitten. KECHT^ZAKEIV. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Ilruillissc, 16 Jan. Gisteren had alhier de verkooping plaats van de planken en balken hier aangebracht na de stormen der vorige maand. De aanzienlijke hoeveelheid, in 190 perceelen verdeeld, bracht f 1525 op. Landbouw en Veeteelt. Staveilisse. Op de voor eenige jaren alhier opgerichte weegbrug werden in 1895 gewogen: 618966 K.G. aardappelen, 254998 K.G. uien, 40012 K.G. granen, 904438 K.G. pulp, 143 stuks vee en 3687883 K.G. suikerbieten. In Oosteljjk Zeeuwsch-Vlaanderen worden veel contracten voor de levering van suikerbieten f 10 per 1000 K.G. afgesloten. Er zullen dit jaar veel bieten zijn. Zierikzee, 17 Jan. Ter terechtzitting van heden stond o.a. terecht: L. Ph. H., koopman en vleeschhouwer, geboren te Vlissingen, wonende to Zierikzee, beklaagd dat hij den 27 November 1895, des namiddags omstreeks 5 uur, op den Blokweg onder Zierikzee, moedwillig den koopman L. S. F. met een mes of ander scherp voorwerp eene bloedende wonde heeft toegebracht aan het hoofd. Als verdediger trad voor beklaagde op Mr. A. J. F. Fokker. Vanwege het Openbaar Ministerie waren gedag vaard twee getuigen, nl. den mishandelde en een arbeider uit Schuddebeurs. Door beklaagde waren opgeroepen drie getuigen décharge. De le getuige, L. 8. F., de mishandelde perBoon in kwestie, verklaart: dat hij op 27 Nov. van Dreischor is gekomen en dat beklaagde hem toen achterna kwam; aanvankelijk gooide deze hem met keien. Nadat hij zich bij een paar landbouwers had opgehouden, ontmoette hij beklaagde wederom op den Blokweg nabij den Steenendijk, waar dezo hem met een stok een slag op zjjn hoofd en mefc een mes een sneö nabij het oog toebracht. Getuige verklaarde dat hg met beklaagde, ook door familieomstandigheden, steeds in vijandschap leeft. De 2e getuige, Soetens, verklaart dat hij, uit de stad komendeFr. aan den Blokweg heeft ontmoet, die hem mededeelde wat hem was aangedaan door den bekl., terwjjl hjj zag dat het bloed bij Fr. nabij het oog liep. De beklaagde ontkent, dat hij Fr. heeft geslagen of gewond. Hjj noemt alles een verzinsel. Drie getuigen décharge verklaren, dat Fr. hen heeft gezegd dat hij gevallen was en vandaar de wond aan het oog had. De Subst.-Officier van Justitie, Mr. van Eeten, meent, dat het moeielijk te beslissen is wat er juist is gebeurd, doch acht wettig en overtuigend bewezen, dat Fr. door beklaagde is mishandeld en eisebt daarom zijne veroordeeliug tot eene boete van f 25, subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger Mr. A. J. F. Fokker acht het aan bekl. ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen en concludeert tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Vrijdag a.s. 'S GravenhflgC, 16 Jan. De rechtbank alhier veroordeelde heden den bode aan het ministerie van koloniën wegens den bekenden postzegeldiefstal met braak tot 9 maanden gevangenisstraf, met mindering van de twee maanden in preventieve hechtenis doorgebracht. De rechtbank overwoog verder dat geen ambtenaar den beklaagde den verkoop had opgedragen. Heden (Vrijdag) deed de arrond.-rechtbank- te Middelburg uitspraak in de zaak tegen de 23-jarige dienstbode J. T. te Heinkenszand, beklaagd van verduistering van een gouden slot, toebehoorende aan J. G. v. d. Ven, koopman in gouden en zilveren werken te Goes. Beklaagde tegen wie de vorige week door het O. M. 2 maanden gevangenisstraf was geëischt werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. kEBÜHIEEWS. Middelburg. Op het viertal voor predikant der Herv. Gemeente alhier (vac. Dr. L. Heldring), zijn Woensdagavond door het Kiescollege geplaatst de heeren D. A. van Haselen te Vlaai-dingen, D. J. van Dalfsen te Kampen, A. J. 't Hooft te Nootdorp en N. M. de Ligt te Rhenen. De naar de Herv. Gem. te Serooskerke (W.) beroepen predikaut ds. H. Waardenburg te Ytens- Hennaard heeft dit beroep aangenomen, zoodat het dorp Serooskerke (met eene bevolking van ongeveer 1200 zielen) weder binnenkort 3 predikanten telt. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. te Goes door ds. R. J. van der Veen te Bolsward. Eikerzee. Door 't Bestuur der Ned. Herv. Kerk alhier, is tot organist benoemd de heer J. Keijzer, hoofd der school te Dnivendijke. Ol II E II tV IJ Benoemd tot Hoofd der Chr. School te Zaamslag, de heer A. Koste te Hendrik-Ido-Ambacht. Voorspoedig bevallen van een llcifije CHRISTINA DE WILDE, geb. Rijstenbil. Scherpentsse, 14 Januari 1896. van SP AARBOEKJES van de Nutsspaarbank te Brouwershaven wordt verzocht hunne boekjes te bezorgen bij den Boekhouder om de rente ad 3 over 1895 te laten bijschrijven. Namens het Bestuur, G. HUISMAN. Is KITFJIH U: en ZOMI M; is en itt JtVIWII a.s., van 11en lol twee uur te Tholen te eon- sultecren ten huize van tleiul'- frouw n tl.THll,J Zondag 19 Januari 1896^ Evangelist van Botterdam, in de Apostolische Kerk te NIEUWEJIKERK, des avonds ten 6 ure. Zitplaatsen vrij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1