ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 14 Januari 1896. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6716. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Ct«. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot dei Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement's- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" NIEUWSTIJDINGEN. Transvaal. Omtrent do eenvoudige levenswijze in 't huis van President Krüger heeft men van tijd tot tijd al heel wat verteld. Maar nu vinden we in een Duitsch blad een mededeeling, die alles wat er van bekend is, overtreft. Een dame kwam een bezoek brengen aan den President en mevr. Krüger. De laatste kwam baar tegemoet met de handen vol deeg en verontschuldigde zich met de opmerking, dat ze «juist bezig was met bakken". Zij ging echter even zitten, praatte over koetjes en kalfjes en kwam toen met 't gebruikelijk «kopje koffie" voor den dag. Nadat ze haar bezoekster had bediend, liep zij met een kopje naar buiten om den schildwacht voor de deur «ook een kleine verkwikking te geven". Johannesburg, 9 Jan. Er heerscht hier groote malaise. Men verzekert, dat de gevangen genomen leden van het hervormings-comitó voor het Hooggerechtshof zullen terechtstaan. Verscheidene andere leden van dat comité hebben de vlucht genomen, en het Transvaalsche Gouvernement ondervinden groote moeilijkheden. Transvaal zou o.a. de annexatie vragen van Amatongaland, dat eerst kort geleden bij Natal is ingelijfd en voorts de vernietiging der conventie van 1884; voorts de invoering van het paspoorten stelsel, dat in de Transvaal in zwang is, in alle Zuid-Afrikaansche Staten. De toestand wordt steeds als ernstig beschouwd. De nadere telegrammen der Times uit Pretoria en Johannesburg behelzen weinig zakelijk nieuws over de gevechten of over de aanleiding van Jameson's tocht. Alleen worden de Boeren geprezen om den spoed waarmede zij de mobilisatie tot stand brachten en om hun moed in den strijd. Het blijkt thans dat de befaamde memorie van »leading inhabitants" te Johannesburg aan Jameson slecht vijf handteeke- ningen droeg, waaronder die van Lionel Phillips, en dat het zoogenaamde comité van hervorming de memorie afwijst; het comité schijnt evenwel geweigerd te hebben om de Johannesburgers te laten uitrukken, omdat het wist dat zij slechts een onge oefende gewapende volksmenigte vormden, nog minder dan de lieden van Jameson tegen een aanval der Boeren bestand. Toch werden een duizendtal Schotten met moeite tegengehouden om uit te rukken en Jameson te hulp te komen. De ontwapening der Johannesburgers gaat in- tusschen zeer langzaam, maar de boeren waren reeds Dinsdag bezig om een eigen legermacht binnen de stad te werven; 1500 vrijwilligers waren bereid. De Duitsche ingezetenen werkten met de regeering der Boeren samen. Deze deed een som van 15,000 pond sterling onder de noodlijdenden uiideelen. Amerika. »Oom Tom". De neger Harrison Clark, die der begaafde schrijfster Harriet Beecber Stowe in haar Negerhut" tot model gediend heeft, is in zijn geboorteplaats Lexington in Kentucky den honger dood nabij. Een armoedige legerstede, drie eenvoudige stoelen en wat keukengereedschap, maken zijn geheele bezitting uit. De man leeft in hoogst kommervolle omstandigheden en menigen dag heeft hij zelfs niets te eten. In de kracht zijns levens, toen Harriet Beecher hem tot den held van den dag verheven had, wilde iedereen hem zien en duizenden dollars gingen hem daardoor door zijne handen. Italië. Naar men bericht, heeft te Milaan een man zelf moord gepleegd, zekere Andizio, die een brief naliet, waarin hg verklaarde, dat hij zedelijk schuldig was aan den moord op Carnot, daar hij den moordenaar tot de misdaad had aangezet. Hij kon de wroeging over die slechte daad niet langer verdragen. Nederland. Ricrvliet, 13 Jan. Het 25jarig bestaan der Rederijkerskamer «Jacob van Lennep" zal op feestelijke wijze dit voorjaar herdacht worden. Middelburg, 11 Jan. In de heden namid dag gehouden zitting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werd o. m. besloten, niet in te willigen het verzoek der Kamer van Op- sterland om ondersteuning van het adres aan den Minister van WaterstaatHandel en Nijverheid strekkende dat de Staat zich financieel aansprakelijk zal stellen voor de nadeelen, door de schold van de telegraafambtenaren en beambten in de uitoefe ning van hun dienst veroorzaakt. Voorts werd nog mededeeling gedaan dat van den Directeur-Generaal der Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen op het desbetreffend verzoek bericht was ingekomen, dat ter wille van de kosten geen verbetering kan aangebracht worden in de aansluiting van den morgentrein die te 8,17 te Roosendaal aankomt met den naar Esschen ver- trekkenden treinwaarin door de Kamer voorloopig zal worden berust. Do voorzitter, onder-voorzitter en secretaris die aftraden (resp. mr. G. N. de Stoppelaar, J. A. Tak en mr. E. Fokker) werden met alge- meene stemmen herkozen. Goes, 11 Jan. Een 20jarig jongeling te 's-Heerenhoek, die bij de laatste loting voor de nationale militie een dienstplichtig nommer trok, beeft zich dit zoozeer aangetrokken, dat hij plotse ling krankzinnig geworden is. Door tusscbenkomst van den heer P. Dekker Jz., burgemeester van Wemeldinge, heeft H. M. de koningin f 60 doen toekomen aan een arm gezin aldaar, dat door het verlies der eenige koe nog armer was geworden. Hoe eene liefhebbende vrouw haren dierbaren echtvriend uit de kroeg houdtDit kon men dezer dagen te Heinkenszaud gewaar worden. In de herberg gekomen, waai- manlief zijn bittertje ge bruikte, neemt zij de pook van de kachel en sloeg daarbij haren geliefden echtgenoot overal waar zij hem maar raken kon. Toen haar dit wapen was afgenomen, trok zij een barer schoenen uit on gaf daarmede hare andere helft van 't zelfde laken een pak. In hare drift zwaaide ze evenwel zoo onbe suisd met haar schoeisel, dat ze de petroleum- hanglamp van den zolder sloeg. Ze ranselde haar mau letterlijk uit de kroeg, maar of deze er uit blijven zal De zachtzinnige vrouw bracht het spreekwoord in toepassing van «zachte meesters Dinsdag zal hier door het Amsterdamsche tooneelgezelschap Van Lier worden opgevoerd >Eene Zondares". Een genotvollen avond verschafte de Gym- nastiekvereeniging «Sparta" aan hare leden, die, uitgelokt door het veelbelovende programma, in buitengewoon groot aantal waren opgekomen. De gymnastische oefeningen namen slechts een bescheiden plaatsje in, maar wat van knotsoefe ningen en plastische staaden te zien gegeven werd, verdiende warme toejuiching. Twee komediestukjes: «Een huis met commen saals1'' eu «De Schoolrijdster", werden uitstekend opgevoerd, zoodat de vertooners en vertoonsters werden teruggeroepen. Het eerste vooral viel in den smaak, het was vol actie en leven. De schrijver daarvan is de heer P. E. Huet alhier. Aan lief- hebberijtooneelgezelschappen kan deze pennevrucht van den heer Euefc zeer worden aanbevolen. Het slotnommer was overschoon, het bevatte een zevental marmergroepen, voorstellende grepen uit het leven der eerste bewoners van Nederland, als: den strijd tusschen Kimbren en Romeinen; Claudius Civilis roept zijne landgenooten op ten strijde; Brinio tot aanvoerder gekozenhet meesterschot van Soranns; Claudius Civilis sluit een verbond met Cerialis; keizer Julianus schenkt den vorst der Chamaven zijn zoon terug. Om het geheel te voltooien, werd de opvoering opgeluisterd door de symphonie van het 3e regi ment, directeur de heer Bouwman. In het afgeloopen jaar zijn op het telegraaf kantoor alhier behandeld 29106 berichten, n.l. verzonden 8957, ontvangen 8645, opgenomen en 11504. Tliolen12 Jan. Jhr. T., ontvanger der dir. belastingen alhier is gisteren morgen in het gasthuis te Bergen op Zoom, aan de zichzelf toe gebrachte wonde overleden. Omtrent deze treurige zaak kunnen wij het vol- nde mededeelen: Maandag-namiddag is genoemde heer uit Tholen vertrokkendien namiddag zond hij uit Bergen op Zoom een telegram aan zijn huisheer, meldende dat hij wegens het ontmoeten van een vriendniet kwam eten. Den volgenden morgen is hg op den weg van Bergen op Zoom naar deze gemeente ont moet door een vrachtrijder, aan wien hij mededeelde dat hij huiswaarte ging; dit heeft hij echter niet gedaan, want dien namiddag is hij gezien in de Lepelstraat. Toen hij niet te huis kwam, is men hem gaan opsporen en vernam men dat hij Maan dagnacht gelogeerd heeft in het Hotel Dann te Bergen op Zoom eii den volgenden nacht in het Hotel „de Prins van Luik", waar hij getracht heeft zich door een revolverschot van het leven te be- rooven; de kogel kwam van de eene zijde bij het oog en verliet het hoofd aan den anderen kant. De revolver werd op tafel gevonden. Zijn verdere poging, om zich van kant te maken met een scheermes, dat hij uit een valies van een der reizigers trachtte te vermeesteren, werd door de politie verijdeld. Wat de oorzaak van deze droevige daad iskan niemand vermoeden. Op het kantoor is alles na gezien, en wat de gelden betreft, in de beste orde bevonden. De heer T. was als mensch en als amb tenaar bij elk geacht. De Staatscourant (no. 8) bevat de statuten van de naamlooze vennootschap Zeeuwsche Oester maatschappij «Bona Fides" te Tholen. Doel: het uitoefenen der teelt en visscherrj, alsmede de k<_ en verkoop van oesters en andere schelpdieren Aangegaan tot 1 Mei 1915. Kapitaal f 96,000, i 64 aandeelen op naam van 1500, splitsbaar ii 3 onderaandeelen van f 500. Dit kapitaal bestaa uit het geheel der baten en rechten na aftrek de lasten en verplichtingen van de bnrgerlijke maat schap tot exploitatio van oesterperceelen, in 1881 opgericht te Goes, en welke baten en rechten, ni dien aftrek, zijn ingebracht in de naamlooze vennoot schap Bona Fides". Het kapitaal is geheel geplaatst Directeur: de heer B. A, Overman te Tholen. St.-Maartensciyk* 12 Jan. Halverweg tusschen deze gemeente en Stavenisse geraakt Zaterdagavond de postwagen, door het opdringe van een der paarden, plotseling van den weg i de sloot. Een in de nabijheid wonende landbouwer verschafte paard en rgtuig om de zaken, de posterij betreffende, naar hier te verroeren; van daar werd een omnibus wagen van een logementhouder in gebruik genomen, ten einde de post vertraging zoo kort mogelijk te doen zijn. Conducteur en koetsier van den postwagen kwamen met den schrik vrij, terwijl van den postwagen de ruiten verbrijzeld waren. Toen Vrijdagnamiddag de zoon van den land bouwer Br. alhier met een' ledigen wagen, bespannen met 2 paarden, huiswaarts keerde, werden even buiten de gemeente de paarden schichtig en sloegen op hol. Na een eind voortgehold te hebben, wipte de hamer uit, waarmede de zwengel aan den wagen verbonden was. Alleen de leidsels in de handen van den voerman, maakten nu de verbinding uit tusschen de paarden en den wagen. Op deze wijze een eind voortgehold zijnde, besloot Br., beducht voor erger ongeval, de leidsels los te laten. De paarden holden hierop alleen voort én wagen èn voerman werden in de sloot geworpen aan don zijkant van den weg. Verschrikt en druipnat, doch overigens ongedeerd, kwam Br. weder op den kant. Intusschen waren de paarden op een kwartier afstands van deze plaats tot staan gebracht en naar den wagen teruggevoerd, welke inmiddels uit de sloot was gehaald. Br.na eerst door den molenaar Dijkman van droge kleeren voorzien te zijn, reed hierop met wagen en paarden huiswaarts. Vrijdag j.l. hield het alhier bestaande musschen- gilde zijne jaarlijksche algemeene vergadering. Uit het verslag van den boekhouder bleek, dat waren ingeleverd in 1895 totaal 2378 musschen. Het grootste aantal (426) werd ingeleverd door G. Polderman, welke daarvoor den koningstitel benevens f 2,50 ten deel viel. Daarop volgde L. Groene- woge Cz. met 326 stuks, deze verwierf hierdoor de functie van hoofdman benevens 1,50. Opvolger van Gr. was J. Geluk Anlrz. met 218 musschen, waarvoor bij den titel van deken benevens 1 ontving. Als bestuursleden werden herkozen de heoren P. Dijkman tot vice-president; Anth. Stoutjesdijk tot commissaris en D. C. de Graaf tot boekhouder. Tevens werd vastgesteld, dat eene potverteering zal worden gehouden op Vrijd# 17 dezer. Wederom werden 5 nieuwe leden aan genomen, zoodat het gilde thans 50 leden telt. Zierikzcc, 11 Jan. Gisteren avond word namens de Afdeeling van de Maatschappij van Toonkunst alhier een concert gegeven, waarin als solisten optraden de heer Dessau, concertmeester te Rotterdam, viool, en mej. de Weys, leerares in den solozang te Leiden, sopraan, terwijl het Strijkkwartet van «Kunst en Eer", daartoe uit- genocdigd, zijne mcdoweiVAg verleende. Het prachtig, beurtelings stout en innig spel van den heer Dessau bracht de toehoorders in verrukking. Elk nummer, door dien viool virtuoos uitgevoerd, dwong bewondering af. Het is dan ook moeielijk te zeggen, met welke voordracht de heer Dessan 't meest schitterde; in elk geval werd het Adagio aus der III Suite van Fr. Ries zóó gespeeld, dat alleen het hooren van deze muziek den toehoorder tot dankbaarheid stemde voor zulk een rein kunstgenot. Het instrument van den heer Dessau was vooral in de lage, breede tonen als aan een orgel gelijk. Dat het aan stormachtige toejuichingen niet ontbrak, spreekt wel van zelf. Als toegift volgde nog het «Abendlied" van Schumann, dat met de fijnheid en het meesterschap van den echten kunstenaar werd voorgedragen. Aan mej. Weys viel eveneens een geanimeerd applaus ten deel, vooral in het 2e deel. De sopraan aria uit de Messias „Ich weiss dass meiu Erlöser lebet" viudt natuurlijk meer weerklank bij hen die met klassieke muziek bekend zijn, dan bij vreem delingen op dit gebied. Toch bemerkte men terstond eene zangeres voor zich te hebben, die een uit nemende school heeft doorloopen. Gediplomeerd door het Conservatorium te Amsterdam, behoorende tot de sopraanpartij van een keurbende, 't bekende a capella-koor van den heer D. de Lange, wist het Bestuur der Afdeeling dat deze zangeres de toe hoorders niet zou teleurstellen. Vooral de liederen werden warm toegejuicht. Het eigenaardig timbre van deze sopraanstem vulde in de sterke passages de Concertzaal geheel, terwijl de pianissimo's in de „Ideale" van Tosti en het „Ouvre tes yeux bleus" van Massenet een rond geluid behielden en zeldzaam zuiver werdeu voortgebracht. Geen wonder dat het publiek op een toegift aandrong, wat de zangeres bewoog om de „Ideale" van Tosti nog eens te zingen. Op waardige wijze werden de uitvoeringen der solisten aangevuld door het Strijkkwartet vau «Kunst en Eer". Al kon men bij het spel van het gecompliceerde pianokwartet "bespeuren üat niet alle moeielijkheden overwonnen waren, het werd met de meeste aandacht aangehoord en het Andante van Mozart drong de toehoorders tot een levendig appJans. Met genoegen kunnen we mee- deelen, dat de heer Dessau, die in de le afdeeling deze uitvoering bijwoonde, zich zeer tevreden be toonde over het Strijkkwartet en met lof sprak over het ensemble-spel. Zulk een oordeel van een deskundige brengt andere critiek tot zwijgen en zal de leden van het Strijkkwartet de aangenaamste belooning zijn en tevens eene aanmoediging om te volharden in ernstige studie. Waar eeu concert, door de Afdeeling gegeven, zooveel voldoening schonk, is het te wenschen dat het ledental nog toeneme en de bloei der Afdeeling -i-^geQ tyd verzekerd blijve. Zij, die recht hebben om op de kiezerslijsten Zierikzee geplaatst te worden, op grond, dat zij lodger" (kamerbewoner) of in een andere gemeente in de grond- of personeele belasting aangeslagen zgn, of wel meebetalen in de grondbelasting voor onverdeelden eigendom, die op eens anders naam staat, moeten zich vóór 15 Februari ter Gemeente- Secretarie alhier aanmelden. Alle andere rechthebbenden worden op de lijsten gebracht, zonder dat zij daarom behoeven te vragen. Als lodger"-kiezer wordt aangenomen ieder mannelijk ingezeten, die bij een ander inwoont in een buis, dat in zijn geheel ten minste een huur waarde heeft van f 66 en daarvan een gedeelte in gebruik heeft, hetwelk ongemeubeld op een huur waarde vau minstens 83 is geschat, mits hij daarin ten minste sedert 15 Mei 1895 woont. zeelucht. In Zierikzee, met 6969 zielen, werden in 1895 219 kinderen geboren. In Vlissingen, met 16,000 zielen, 673 kinderen. Te Middelburg, dat ruim 2000 inwoners meer dan Vlissingen telt, aanschouwden slechts 559 telgen het eerste levenslicht. Bij de op 3 eu 4 .Deo. 1.1. vanwege de Vereeniging van handelsbedienden «Mercnrius" gehouden examen zijn voor het boekhouden van de 67 candidaten 37 geslaagd, waaronder de H.H. L. Geleinse te Zierikzee en G. A. Verstelle te Middelburg. Een J2-jarige duiker uit Ouddorp (Flakkee) kreeg Vrijdag 1.1. bij het verrichten van eenige werkzaamheden op de Morwede, onder Sliedrecht, een katrolschijf op het hoofd, waardoor hem de hersenpan gedeeltelijk verbrijzeld werd. De man is kort daarop overleden. Te Bergen-op-Zoom is aan twee van de drie aldaar woonachtige Lombok-krijgers, hun eereteeken per postpakket toegezonden, terwijl het aan den derde, den sergeant Meijer, van het 3e reg. inf., later voor het front dor troepen plechtig zal worden uitgereikt. Waarom deze eer toegekend aau den een en niet. aan de anderen Onze dapperen hebben toch allen aanspraak op dezelfde eer? De trekking der tentoonstellingsloterij te Amsterdam is heden (13 dezer) des namiddags te half twee in het «Volkspaleis" begonnen, ten over staan van den Notaris Mr. J. F. Wertheim en wordt voortgezet de daarop volgende dagen, van des morgens half elf tot des namiddags vijf uur. Van 25 Januari tot 25 Februari a.s. kunnen de getrokken prijzen door de winners worden afgehaald aan het «Paleis voor Volksvljjt", terwijl de in dien tjjd niet afgehaalde prijzen tot twee maanden na den laatsten trekkingsdag, op nader bekend te maken plaats zullen worden beschikbaar gesteld. Voorts wordt in allen ernst bericht: «Voor den winner van de Gouden Zuil, die in plaats van het voorwerp de waarde (f 100,000) wenscht te ontvangen, is dit bedrag vau 15 Januari 1896 tot twee maanden na den laatsten trekkings dag tegen overgifte vau het door gemelden heer Notaris voor echt erkende lot beschikbaar ten kantore van de «Nederlandsche Bank" te Amsterdam. Verlangt de winner de Gouden Zuil te ontvangen, dan is hij verplicht daarvan vóór 15 Maart a.s. aan het uitvoerend comité kennis te geven, met inzending van het lot en zal de datum van aflevering in overleg met hem nader worden vastgesteld". De Gouden Zuil is, zooals men wel begrijpt, in deze verloting een doekje voor het bloeden. De vergunning v.ip -overheidswege gold oen voorwerpen loterij, niet een geld-verloting. Daarom moest de hoofdprijs een voorwerp zijn. Zie telegram). Het dagblad De Amsterdammer is in staat van faillissement verklaard. Tot curator is benoemd Mr. Werst. De uitgave van het dagblad wordt echter voortgezet. Een 70-jarig vrouwtje iu de Tuinstraat te Amsterdam, dat een stukje brood verdiende met «Hier gaat men uit porren", liet de vorige week al haar klanten zich verslapen, wat menigeen on gerief, sommigen zelfs boete veroorzaakte. Men was erg kwaad op de porster. Maar toen men vernam, dat het vrouwtje zelf niet gewekt was, ging men haar minder hard beoordeelen. Zij was al slapende do eeuwige rust ingegaan. Volgens gerucht zou Van Emmenes, de redac teur van de Voorwaartsdie sinds een paar weken niet meer verschijnt, Arnhem verlaten hebben en op weg zijn naar Amerika. Het gerucht noemt zelfs den naam van een meisje uit Velp, dat hem op die reis vergezelt. Aldus meldt de Arnh. Ct. Ook de Zutph. Ct. maakt van dit gerucht melding. Van Emmenes heeft nog twee vonnissen tot zijn last. Dat de sloep «Eersteling" der reederij van den heer M. Zwanenburg met man en muis is vergaan, daaraan wordt niet langer getwijfeld. Deze ramp heeft eeu groot deel van het visschers- dorp Pernis weder in diepen rouw gedompeld. De omgekomen bemanning bestond nit de volgende personen B. v. d. Steen (schipper), gehuwd, 4 kinderen. G. Verschoor, gehuwd, 8 kinderen. J. 't Hart, gehuwd, 1 kind. C. v. d. Engel, gehuwd, 2 kinderen. A. Ketting, gehuwd, 1 kind. K. v. d. Steen, weduwnaar, 1 kind. A. Vlasblom, H. Batenburg, J. Meiboom, G. Verschoor, B. Barendrecht en A. Verschoor, allen ongehuwd. Door de firma Ant. Jurgens te Osch is een boete van f 10,000 aan de gemeente Schiedam be taald voor het niet-voldoen aan een der voorwaarden, waarop door de genoemde firma grond van de ge meente gekocht is. Hiermede zijn de voorspiegelingen, dat de margarine-industrie zich naar Schiedam zou verplaatsen, ijdel gebleken. Een 17jarig jongeling, huisgenoot van den heer J. Klaassen te Lheebroek, gemeente Dwingelo, nam een naar hij meende ongeladen geweer ter hand en hield het gericht op een driejarig meisje van dien heer. Het schot ging af en trof het kind met volle lading in het voorhoofd, zoodat het dadelijk stierf. De jongeling is gearresteerd. Het in November j.l. genomen besluit van den Schiedamscbeo gemeenteraad tot het instellen van eene rechtsvordering tegen den oud-burgemeester, den heer P. J. van Dijk van Maten esse, in zake het door de gemeente geleden verlies door bet tekort in de gemeentekas van den voormaligen gemeente ontvanger, is door Gedep. Staten van Zuid-Holland goedgekeurd. Uit Amersfoort verneemt het Hbld., dat de tamboer die de vorige week oorzaak was dat Heils soldaten hem van hun vereenigingslokaal moesten verwijderen, daarbjj volstrekt niet mishandeld is, zoodat tegen hem niet alleen proces-verbaal is op gemaakt wegens dronkenschap, doch ook wegens het verstoren van orde en noodeloos inroepen van geneeskundige hulp. Toch heeft de politie handen vol werk om de Heilssoldaten (ook de vrouwelijke) te Zierikzee, 13 Jan. Heden namiddag ten 2 ure werd door onzen Gemeenteraad eene openbare vergadering gehouden, waarbij alle leden tegenwoordig waren. De Voorzitter opende de vergadering, de eerste in dit jaar, met een gelukwensch aan de leden van den Raad voor hen en hunne gezinnen. Hij gaat na in korte woorden wat in het afgeloopen jaar in deze gemeente is voorgevallen. Als een verblijdend teeken noemde hij de Algemeene Vergade ringen der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid en der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. Deze vergaderingen hebben aan de afgevaardigden een gunstigen indruk gegeven en hij hoopt dat zulks in het belang dezer gemeente moge strekken. Een treurig besluit moest de Raad nemen, n.i. de op heffing van de Commissie voor de Zelkasch, daar die bron van inkomsten voor de gemeente is opgehouden. Daaraan is echter niets te veranderen en door den loop der tijden ontstaan; hij hoopt dat nieuwe bronnen van inkomst voor de gemeente mogen worden geopend. Het jaar dat vóór ons ligt, zegt Spr., zal werkelijk groote zaken ter onzer behandeling brengen: n.l. havenwerken, kaaigeld enz., terwijl hy uit goede bron kon mededeelen, dat de groote wensch van zeer velen waarschijnlijk zal worden vervuld, n.l. de verbinding met de vasten wal. Hy hoopt, dat de beraadslagingen in den Raad, vooral door eendrachtige samenwerkingdie een eerste vereisehte is, mogen medewerken tot bevordering van den bloei dezer gemeente. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen acht brieven van Qedep. Staten, houdende goedkeuring van zooveel genomen raadsbesluiten, reeds vroeger medegedeeld; voorts brieven van de heeren Mr. A. J. F. Fokker, Mr. S. J. M. van Geuns, Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, H. C. van den Ende, G M. de Bloemc en F, F. Leupen, dat zij hunne benoeming in verschillende Commissiën aannemen. Voorts is ingekomen een brief van Mevr. de wed. van Citters, geb. v. d. Lek de Clercq, dat zy om gezondheids redenen ontslag verzoekt als Regentes van het Burger weeshuis. Onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, wordt dit ontslag eervol verleend. Van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs is ingekomen een nieuw reglement voor die Commissie. Besloten wordt dit ter visie der Raadsleden te leggen. Op voorstel van Burgera. en Weth. wordt besloten tot beschikking over den post voor Onvoorz. Uitgaven tot toe kenning eener subsidie van f 150 aan de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt, ter bestrijding der kosten van de gehouden Tentoonstelling. Ingekomen is een verzoek van G. Verkaat't, orn eenige boomenstaande in de Weststraatte doen verwijderen, daar zij veel nadeel berokkenen in zijn bedrijf. De Voorzitter deelt mede, dat door afneming der takken en der wortels van de bedoelde boomen zooveel mogelijk aan dat verzoek is tegemoet gekomen. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten bij gelegenheid der aanstaande kermis wederom eenige staan plaatsen te verpachten; doch thans daartoe vroeger de inschrijving te openen. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten tot onderhandsche verpachting aan H. Okkerse alhier van de binnengronden aan »de Val" voor f 30 per jaar en de daarvoor gelegen buitengronden of vooroevers, voor 7O per jaar. Mede wordt r.a eenige discussie aangenomen het voorstel van Burgem. en Weth., om de zoogenaamde «Kleine Werf" in erfpacht uit,te geven aan O. van Di'ive,,rl;k ThoVn voor I 22,80 per jaar. Nadat het suppletoir kohier der belasting op de honden voor 1895 ad f 19,50 is aangenomen, gaat de openbare vergadering over in eene geslotene, ter behandeling van het 2de suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1895, dat bij de heropening wordt vastgesteld op ƒ268,755. Na heropening der vergadering deelde de Voorzitter mede, dat heden over 14 dagen weder eene openbare zitting van den Raad zal worden gehouden, waarin behandeld zullen worden de aanhangige voorstellen betredende het kaaigeld en het rapport der Commissie in wier handen is gesteld het verzoek der Gemeente-geneeskundigen, om verhooging hunner jaarwedden, om dienaangaande te rapporteeren, iu verband met de Armenzorg hier ter stede. Bij de omvraag vraagt de heer van den Bout, of het rapport met bijbehoorende kaarten betreffende de afsluiting van de haven wordt gedrukt. Hieromtrent zal later, wanneer het praeadvies van Burgem. en Weth. is ingekomen, beslissing worden genomen. De heer van Schelven vraagt, of de Havenmeester reeds in kennis ia gesteld met de nieuwe heffing vau het Haven geld, welke vraag de Voorzitter bevestigend beantwoordt. Hierna wordt de vergadering Landbouw en Weeteelt. De campagne op de suikerfabrieken «De Dank baarheid" der firma Lebret Co. te Zevenbergen en die der firma Van der Linden Co. te Bergen- op-Zoom is de vorige week geëindigd. Op de eerste fabriek werd ruim 20 op de laatste ruim 30 millioen kilo bieten verwerkt. Op den eersten dag, waarop langs bet grens- kantoor Êsscben België weder voor alle Nederlandsch vee geopend was, werden langs dat grensstation nit ons land 2214 stuks vee uitgevoerd, eene waarde vertegenwoordigende van ruim f 250,000. De quarantaine-stallen te Esschen zijn in aanbouw. Spek van een dubbeltje 1 De z.g. Engelsche varkens zgn de laatste dagen nog een paar centen per kilo goedkooper geworden. Voor de export-slachterij te Rotterdam werden Dinsdag te Gorinchem 70 stuks geleverd tegen een dubbeltje per pond, een prijs die ongekend laag is. BECHTSZAREM, Den 24 Januari zal voor de Rechtbank te Middel burg in hooger beroep behandeld worden de zaak tegen W. E. v. d. V., onderwijzer te Vlissingen, die wegens hei geven van huisonderwijs en tot het middelbaar onderwijs behoorende vakken aan twee niet tot één gezin behoorende jongelieden, door den kantonrechter te Middelburg werd veroordeeld tot ƒ20 boete, subs. 4 dagen hechtenis. Rotterdam, 10 Jan. De rechtbank, heden in raadkamer vergaderd, heeft conform het requisitoir van den officier van justitie, bet bevel tot voor- loopige gevangenhouding van Willem van Berkel met 80 dagen verlengd en dat van Catharina Hoogsteden met 14 dagen. BEBBHBEll W De heer C. J. H. Verwegs, candidaat te Middel burg, heeft bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Waarde en te Wilhelminadorp. 8 Januari herdacht ds. G. de Braai (geboren te Zierikzee) onder hartelijke bewijzen van belang stelling den dag, waarop hij voor 25 jaren voor het eerst als predikant optrad. Achtereenvolgens was hg predikant te Dinteloord, Apeldoorn, Slie drecht, Bodegraven, Dinteloord (voor de 2e maal) en sinds 29 Nov. 1891 te Kralingen. 'tWas eene plechtige begrafenis, die van den ouderling A. de Schipper van de Evangelische gemeente te Goes. (In ons vorig nummer plaatsten wij eene korte levensbeschrijving). De groote klok werd geluid, reeds op zichzelf eene bijzonderheid omdat het zelden plaats heeft. Het lijk werd gedragen door leden der gemeente, en aan de groeve werd door C. de Schipper van Wemeldinge, J. de Schipper van 's Heer-Hendriks kinderen, W. Dnvekot van Goes en C. Burger van Wemeldinge (allen zonen en schoonzonen van den overledene) er op gewezeu hoe Gods genade zich in hun vader had verheerlijkt. De predikanten ds. Siebenhaar van Goes en Mooy van Wemeldinge stelden in het licht wat de overledene voor de gemeenten van heide plaatsen was geweest. De overledene ruste thans naast wijlen ds. Buddingb. met wien hij verbonden was geweest als David met Jonathan. Alle sprekers vermaa- len de aanwezigen, vooral de jongeren, om het voorbeeld des overledenen te volgenopdat zij evenals hg, velen tot zegen mochten zijn. Door alle omstanders werd ten slotte gezongen Psalm 68 vers 2. Goes telt een beminnelijk en verdienstelijk burger minder. In bet «Algemeen College van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen in Nederland" is nog voor Zeeland opgetreden: de hoe^ Mr. J. P. I. Bnteux te Middelburg, ter vervanging van den heer ds. Giltay, laatst pred. te 'sHeei- Arendskerke. Ingezonden stukken. Huldeblijk-Transvaal. Nederland kan weinig door machtsvertoon, veel door sympathie. Transvaal heeft thans geen stoffelijke hulp of verpleging noodig. Één Neerlandsch blijk echter van medoleven met stamverwanten kan niet anders dan den band versterken. f-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1