ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 9 Januari 1896. Openbare Aanbesteding BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. **V, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6714. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot dee Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" op Maandag den 13 Januari 1896, 's middags 13 ure, ten Raadhuize, van Het uitgeven van het Gemeenteblad van Zierikzee, over het jaar 1896, De voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing ter Secretarie van de Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 230 der Gemeentewet, en op de circu laire van de Gedeputeerde Staten dezer provincie van 8 Augustus 1879, no. 5 (Prov. blad no. 73 van dat jaar); Brengen ter algemeene kennis, dat by hen het voornemen bestaat aan den Gemeenteraad voor te stellen, een gedeelte van het Kraanplein en een gedeelte van het Havenplein, ge durende het tijdvak van 7 September 18% tot en inet 19 September 1896 aan den openbaren dienst te onttrekken voor het verstrekken van standplaatsen ter gelegenheid van de aanstaande te houden jaarmarkt. Zij, die bezwaren mochten hebben tegen die onttrekking •van grond aan den openbaren dienst, kunnen deze aan :Burgemeester en Wethouders schriftelijk kenbaar maken vóór den 13 Januari aanstaande. Zierikzee, den 6 Januari 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. Transvaal. Johannesburg, 30 Dec. De opwinding duurt voort. De handel staat geheel stil; koop orders worden ingetrokken. De prijs van levens behoeften is verdubbeld. Men deelt heimelijk eene groote hoeveelheid wapenen uit over den geheelen Rand. Vele groote mijnen zijn gesloten of gaan sluiten. Er is een groote uittocht van mijnwerkers en inboorlingen. Eene deputatie van het arbeiderssyndicaat gaat naar Pretoria om hare deelneming aan de beweging te ontkennen en bescherming voor hare belangen te vragen. Volgens de laatste telegrammen uit Pretoria Iaat de toestand zich gunstig aanzien. Krüger zou bereid zijn matige eischen van de uitlanders in overweging te nemen, als maar de oproerige beweging aan den Rand ophield. 6 Jan. Het hoofdbestuur der Nationale TJnie heeft den Hoogen Commissaris te Kaapstad het volgende geseind: Wij weten nu met zekerheid dat een groot aantal Boeren opgeroepen zijn om dadeljjk Johannesburg aan te vallen en dat zjj van den commandant-generaal vergohning verkregen hebben om alle deelnemers aan de tegenwoordige beweging, die zij tegenkomen, onmiddellijk neer te schieten. De toestand is nu zoo kritiek dat wij u nogmaals smeeken, tusschenbeide te komen om het leven der burgers te beschermen, die sedert jaren langs grond- wettelijken weg strijden om hun rechten te verkrijgen. Uit de berichten, die van ver schillenden kant komen over deze be weging onzer Zuid-Afrikaansche Broeders, is alléén op te maken, dat zoowel Duitsch- land als Engeland de Transvaal willen beschermen doch dat Paul Krüger, hoe de uitslag ook moge zijn, steeds heeft getracht de éénheid der Transvaalsche Boeren te bewaren. Durban, 31 Dec. De mailtrein, die gisteren avond vol reizigers Johannesburg verliet, sloeg om, terwijl bij eene scherpe bocht omging tusschen Dannhausen en Glencoe op de Natalsche lijn. Ver scheiden wagens werden verbrijzeld. Achttien lijken zijn al weggehaald, tien liggen er nog onder de verpletterde wagens. Bovendien zgn er nog 23 zwaar gewond. Amerika. De echtelieden Darwin te St. Paul in Canada, waar zij meer dan 50 jaar wonen, hebben dezer dagen hun 80-jarige bruiloft gevierd. De man, Louis Darwin, is den 14en September 1788 te Montreal geboren en telt dus 107 jaren. Zijne vrouw zag het levenslicht in dezelfde stad op den I7en Maart 1794, zoodat zij thans bijna 102 jaar oud is. In 1815 werden zij door den band des huwelijks vereenigd en hun zeldzaam feest werd bijgewoond door hunne nakomelingen van vier geslachten. Tien kinderen, vijf zonen en evenveel dochters, zegenden hun huwelijkthans zijn er nog slechts vijf in leven. In volmaakte harmonie werd door de echtelieden den tocht op den langen huwelijks- weg afgelegd en naar men zegt, leven beiden thans nog als in de wittebroodsweken. Rusland. Op een even handige als schurkachtige manier hebben een viertal personen een moordaanslag be proefd op een rijk landeigenaar in Russisch Polen. Tegen den avond vroegen drie fatsoenlek gekleeds personen om nachtverblijf, dat hun welwillend werd toegestaan. Zij gingen weldra uit om eenige inkoopen te doen en lieten een koffer achter. Zjj bleven lang weg en de landheer, die dit verdacht voorkwam, ging met een buurman eens naar den koffer zien. Een dog, die hun was gevolgd, vloog woedend op den koffer aan, waarop men eenige flinke mannen riep en de kist opende. Plotseling sprong er een kerel uit, die met een groot slachtersmes gewapend zich op de aanwezigen wilde werpen. De hond sprong hem naar de keel en men kon hem toen ontwapenen en binden. De man bekende, dat zijn kameraden tegen den avond zouden terugkeeren. Hij zou hen binnenlaten en te zamen zouden zjj den rijken grondeigenaar bestelen. Nadat de noodige voorzorgs maatregelen waren genomen om ontvluchting te voorkomen, wachtte men. Tegen 11 uren werd er zacht tegen een raam getikt. Even zacht werd dit opgeschoven en een der roovers sprong naar binnen. Deze werd dadelijk gegrepen en gebonden, waarop de buiten verscholen staande lieden van den landheer zich van de beide andere schurken meester maakten. Turkije. De sultan heeft den czaar eenige kostbare nieuw jaarsgeschenken gestuurd, bestaande uit een diamanten halssnoer voor de keizerin en een met diamanten bezetten sigarettenkoker. Het derde geschenk is een christelijk reliquie, een stuk vau het kruis van Christus, dat tot heden toe in de schatkamer van den sultan was bewaard. Engeland. Kort geleden stierf in het graafschap Wales eene dame, wier testament zeer bijzondere bepalingen bevat. Zjj wenscht begraven te worden in hare jachtkleeding. Hare schoenen en hare rijtuigen moeten op den dag van de begrafenis allen verbrand worden. Al hare jachtpaarden, zes in getal, en waarvan de waarde van 60 tot 80 pd. st. elk be draagt, zoowel als hare jachthonden moeten op den dag na de begrafenis doodgeschoten worden. De rest van haar werkeljjk en persoonlijk bezit, ter waarde van ongeveer 90,000 pd. st., is pl. m. f 1,125,000, laat zij aan haar geliefden echtgenoot achter, op voorwaard© dat hij strikt en letterlijk haar laatsten wil ten uitvoer brengt. Haar echtgenoot was een boerenknecht, wien zij zelve het voorstel deed om haar te huwen. loonden6 jan. Groote opgewondenheid heerschte vandaag in de Londensche dokken en de Oostelijke gedeelten der City, waar Duitsche en Nederlandsche zeelieden het te kwaad gekregen hebben en achterna gejouwd zgn. De winkelramen bij Duitsche Israëlieten zijn vernield. Eenige Duitsche clubs in het Eastend en ook de Neder landsche Vereeniging zijn gesloten. Duitschiand. Berlijn. Jan. President Krüger richtte aan den Keizer het volgende telegram: «Ik betuig Uwer Majesteit mijn zeer innigen, diepgevoelden dank wegens Uwer Majesteit-, oprechten gelukwensch. Met Gods hulp hopen wij verder al het mogeljjke te doen voor de handhaving onzer duurgekochte onaf hankel jjkheid en de instandhouding onzer geliefde Republiek". België. Het Transvaler Comiteit in Antwerpen, van 1884 en 1889, heeft de volgende beslissingen genomen 1°. dat de telegram, waarbjj Staatspresident Krtlger, namens 3'/t millioen Vlamingen, geluk werd ge- wenscht, volkomen goedgekeurd en bekrachtigd wordt door het Comiteit; 2°. dat een warme brief van gelukwensching voor de overwinning bij Krügersdorp, door heel het Comiteit, aan de Transvaalsche regeering en de generaals Joubert en Smit, zal opgezonden worden, als de hulde van het Vlaamsche volk; 3°. dat het Comiteit de heeren Fontaine en Keurvels zal verzoeken, aanstaanden Donderdag, na afloop van Tannhauser, het Transvaalsche Volkslied door een der artisten te doen zingen, om Antwerpen gelegenheid te geven tot manifesteeren ter eere onzer Zuid-Afrikaansche broeders in den Vlaamschen Schouwburg. Nederland. Zaandam, 6 Jan. Aandof lijk was hedeu hier de aankomst bij te wonen van 'en botter van schipper Prins, die 10 dagen in het der Zuiderzee bekneld zat en de dankbaarheid en vrengde der verwanten te zien. Een woord van de grootste hulde komt toe aan de Zuiderzee-politie, die, met haar hoofd, 6 dagen lang bezig was om èn den botter van Blees èn dien van Prins te redden. Rotterdam, 6 Jan. Eene hier ter stede gevestigde instelling ontving heden ochtend een telegram nit Johannesburg, waarin de toestand als uiterst critiek werd geschilderd. Het telegram was gedateerd 31 December 12 uur 's middags en werd dus pas 6 dagen daarna hier ontvangen. Dordrecht, 6 Jan. In Februari 1889 had D. Klootwijk alhier, in dienst bij de firma Van Vollenhoven Co., het ongeluk met een bierwagon in een gat van den weg bij Develsluis te rijden, waardoor hij van het rjjtuig viel en aan de gevolgen zijner verwonding overleed. Een eisch tot schadevergoeding, door zijne weduwe tegen het bestuur van de Zwjjndrechtsche Waard ingesteld, werd wel toegewezen, maar over het bedrag dier vergoeding kon men het niet eens worden. Thans is eindelijk tusschen genoemd bestuur en de weduwe eene minnelijke schikking tot stand gekomen, waarbij aan haar een bedrag van ƒ4000 zal worden uitbetaald. In de daarover gevoerde procedure was voor de weduwe als pleiter opgetreden Mr. A, A. Mol alhier. Ten overstaan van de justitie uit Dordrecht, is in het ziekenhuis te Gorinchem gerechtelijk geschouwd het lijk vau een 12-jarig meisje uit Heukelom, waarvan vermoed werd, dat overleden was aan de gevolgen van een bekomen klap om het hoofd. VlissiilgClt, 6 Jan. Nadat Zaterdag de lijkjes van de vier bij den brand omgekomen kinderen van het gasthuis naar de woning van een der familieleden waren overgebracht, werden zij heden begraven. Een groot publiek was hierbij tegenwoordig. De moeder der kinderen neemt in beterschap toe. Te Ylissingen is een man in het ziekenhuis opgenomen, lijdende aan nona. 7 Jan. Het twee en een half jarig kind, dat den 29 Aug. van verleden jaar door de vrouw van een korporaal-waschbaas zoodanig was mishandeld I dat opname in het R. C. weeshuis alhier nood zakelijk was, is thaus aldaar, waar het nog verbleef, overleden. De stiefmoeder van het kind werd heden door de rechtbank te Middelburg tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis veroordeeld. (M. Ct.) Middelburg. Deze week wordt op de werf «de Volharding" van de firma Den Bouwmeester, Borsius Van der Leijé de kiel gelegd van een ijzeren zeilaak, groot 130 last, voor rekening van schipper v. d. Berge te Dordrecht, er zullen dan drie schepen tegelijkertijd in aanbouw zijn. Ctoes, 7 Jan. Het Goesche sas is in 1895 ingevaren door 785 schepen, metende 49900 ton en uitgevaren door 782 vaartuigen, samen groot 49982 tonnen. In plaats van den heer F. Allan, die naar 's Hertogenbosch is. vertrokken, is door Burgem. en Weth. tot gemeente-archivaris benoemd de heer L. van Bruggen, leeraar aan de H. B. S. Evenals het vorige jaar zullen oqk in 1896 van Februari tot October op den tweeden en vierden Dinsdag van ieder dier maanden veemarkten ge houden worden. Meermalen werden in den laatsten tijd to Heinkenszand baldadigheden gepleegd, zonder dat men de daders kon ontdekken. Zoo ook Zondagnacht, toen bij een herbergier-winkelier verschillende ruiten werden verbrijzeld en zelfs het houtwerk beschadigd werd. Des morgens vond men in den winkel een massa gebroken glasporselein en aardewerk, suikergoed dat in flesschen voor de ramen stond, alles dooreen. Een streng onderzoek wordt ingesteld naar de daders, die vermoedelijk alleen uit wraak zucht hebben gehandeld, want er werd niets vermist. De schade is intusschen nogal groot. Bij het personeel der ^'jks-veldwacht is met ingang van 1 Jan. 1.1. eervol ontslagen de jacht opziener J. de Dreu te Heinkenszand. Een 86-jarige bewoner van 's Gravenpolder laat nog een nieuwe woning voor zich bouwen. Zeker op hoop van zegen Caillperlaild, 6 Jan. Nieuwjaarsdag was voor de herbergen druk, zeer druk, doch voor de politie niet minder; onze gemeente-veld wachter L. Bakker kweet zich zooals altijd opperbest van zijn taak en had op den avond van dien dag het genoegen om nog 8 inbrekers te snappen, die in een boeren schuur bezig waren met te vrijen; dat er 4 van de sterke en evenzooveel van de zwakkere sekse vertegenwoordigd waren zal wel geen betoog behoeven. Aan het telephoonkantoor alhier zgn in het afgeloopen jaar ontvangen 349 en verzonden 433 telegrammen, te zamen 782. WiSSCukerke, 6 Jan. Door het telephoon kantoor werden in 't afgeloopen jaar ontvangen 354 en verzonden 363 telegrammen, totaal 717 stuks. Zierikzee, 8 Jan. Tot geruststelling van de vele familie-betrekkingen harer ambtenaren en beambten in Zuid-Afrika, deelt de directie der Ned. Zuid-Afrik. Spoorwegmaatschappij mede, dat zij gisteren een telegram heeft ontvangen uit Pretoria, afgezonden op 2 dezer, meldende, dat alle reden voor ongerustheid voor de veiligheid van het per soneel heeft opgehouden. Uit tal van groote en kleine plaatsen in ons land worden aan den gezant der Transvaal en aan Paul Krüger telegrammen van gelukwensch gezonden met de aanvankelijk behaalde overwinning. De heer Beelaerts van Blokland, gezant van de Transvaal in Europa, heeft op de telegrammen geantwoord: «Hartelijk dank; wij worden gedragen door de sympathie van geheel continentaal Europa. Beblabbts". In het jaar 1895 zijn te Brouwershaven binnen gekomen 20 stoom- en zeilschepen, tegen 43 in 1894. Te Zierikzee zgn binnengekomen 28 schepen, tegen 39 in 1894. Benoemd tot brievengaarder te St. Annaland de heer J. Koene. Te St. Maartensdijk is tegen zekeren B. proces verbaal opgemaakt, daar hij beschuldigd wordt geen pogingen te hebben aangewend tot redding van den jongeling, die Zaterdag 28 December in het ijs ver dronken is. Op het oogenblik, dat het ongeval voorviel, zou hij de gracht, waarin de drenkeling lag, met een geladen kruiwagen zijn voorbijgereden. In plaats van te trachten hulp te verleenen, zou hij ziju doorgereden en er zich toe bepaald' hebben aan een paar personen, die hij kort na elkaar ont moette, mede te deelen, wat op korten afstand gebeurde. De vorstelijke liefdadigheid der Koninginnen heeft zich dezer dagen alweer niet onbetuigd gelaten. H.H. M.M. schonken op Oudejaarsavond ƒ200 aan het Marinefonds te Amsterdam. De vereeniging «Providentia" te Arnhem ontving van H.H. M.M. 100. Het bestuur van het Sophia-Kinderziekenhuis en Pleegzuster-Vereeniging te Rotterdam ontving van H. M. de Koningin-Regentes namens H. M. de Koningin 150, ten behoeve van het Zeehospitiam te Loosduinen. Aan het Centraal Israëlietisch Wees- en Door gangshuis te Leiden schonk de Regentes 60 en aan het Doorgangshuis voor meisjes te Haarlem 100, terwijl bij ds. N. M. de Ligt te Rhenen, 200 is ingekomen van H. M. de Regentes als bijdrage ten behoeve van en als blijk van belangstelling in de Provinciale Friescbe Vereeniging van vrienden der waarheid, ten doel hebbende: ondersteuning van jongelieden, die zich voorbereiden tot het ambt van predikant in de Ned. Herv. kerk en instandhouding van het Christelijk Tehuis voor gymnasiasten te Kampen. Nog schonk de Regentes ƒ150 aan de Commissie voor Duinbeplanting in Den Haag, welke zich ten doel stelt werk te verschaffen aan behoeffcigen. Door H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Regentes is aan het bestuur der Zuid-Hol landsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam als blijk van belangstelling in die Maat schappij eene som van 250 geschonken. Aan het oordeel van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is thans een vreemd geval in zake de Nationale Militie onderworpen. Te Puttershoek moesten bij de jongste loting twee broeders aan die loting deelnemen, en beiden trokken een dienstplichtig nummer. Nn doet zich het geval voor, dat hg, die het laagste nummer heeft getrokken, veel te klein is. Bij de keuring voor den militieraad verscheen hij niet en werd dus voor den dienst aangewezen, de ander werd nu wegens broederdieost vrijgesteld. Daar het echter zeker is, dat de aangewezene bij de inlijving moet afgekeurd worden, zouden das beiden van den dienst vrijgesteld worden. De loteling, die dan moet in vallen, is van de beslissing van den militieraad in hooger beroep gekomen. Men meldt uit Dokkum: Toen vóór eenige dagen bij een ingezetene alhier door den deurwaarder beslag gelegd was op rundvee, paarden, landbouwgereedschappen enz. en men Maandag tot den verkoop wilde overgaan, was alles, met den bewaarder incluis, spoorloos verdwenen. Hoe een driftige bakker met zgn knecht omgaat, leert het volgende: Te Dokkum heeft de bakker M. in zijn drift zijn knecht, die hg slapende bg zijn oven vond, zoo danig met een stok op het hoofd geslagen, dat geneeskundige hulp is moeten worden ingeroepen. De gewonde verkeert in gevaarlijken toestandzijne familie heeft zich bij de justitie beklaagd. Te Moerdijk wordt eene brigade maréchaussee voor den dienst te water gevestigd. Te Pernis wordt vermist de sloep «Eersteling", schipper B. van der Steen. Deze sloep, met 13 koppen bemand, is reeds 20 dagen uit, wat voor een verschvanger veel te lang is. Te Groningen wordt voor de weduwe van den politie-agent Van Vliet een concert gegeven, waar voor reeds 1600 kaarten f 1 genomen. ?ün. Bij eene uitvoering van een kinderkoor, voor ditzelfde doel gegeven, was de groote Harmoniezaal te klein en werden er 1100 kaarten ad 25 cent uitgegeven. Op eigenaardige wijze heeft zich te Beerta het rechtsgevoel van het volk geopenbaard. De vrouw van den arbeider J. W. had zich vóór eenige weken van haren man verwijderd en was met een ander gaan samenwonen. Op Oudejaarsavond nu, wisten eenige arbeiders zich toegang te verschaffen tot hare nieuwe woning, en voerden haar, onder toeloop van eene groote menigte, maar toch in alle orde, naar haren wettigen man terug, met wien zij nog eens getrouwd werd, nu ten overstaan Tan den arbeider J. R, die deftig als een ambtenaar van den burger lijken stand fungeerde. Den volgenden dag echter zocht de ontrouwe echtgenoote haren beminde weer op en werd zij door dezen'liefderijk opgenomen. Te Gorinchem werd dezer dagen een reeds bejaard man betrapt op stelen. De scheepmaker G., die hem op heeterdaad betrapte, ging eenige ge tuigen halen. Juist toen dezen er op aankwamen, wist de inbreker te ontvluchten. Den volgenden morgen vond zgn zoon hem dood in zgn woning; hg had door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Landbouw en Veeteelt. Een der grootste Belgische suikerfabrikanten heeft den prijs der suikerbieten in 't laud van Cadzand op 10 per 1000 kilo vastgesteld, zonder eenige voorwaarden in verband met accijns. Nedeilandsch vee in België. Ia aansluiting aan het bericht omtrent de openstelling der Belgische grenzen voor den invoer van vee uit Nederland, opgenomen in de Staats courant van 29 en 30 December 1.1., No. 305, laten wij volgen een opgaaf van de dagen en uren dat zekere Belgische tolkantoren opengesteld zgn voor den invoer van runderdieren en schapen, herkomstig uit Nederland. Westcapelle, Dinsdag, op het doortochtsuur van den eersten baurtspoortrein ia den morgen. Stroobrugge (Maldegem), van 2 tot 3 uren na middag. Watervliet, Zaterdag, van 8 tot 10 uren voor middag. Staak (Assenede), Dinsdag van 2 tot 4 aren namiddag. Selzate (statie), Dinsdags en Donderdags van 2 tot 4 uren namiddag (uitgenomen het tijdperk van 1 November tot 1 Maart, van middag tot 2 uren namiddag). Kield recht, Zaterdag, van 10 uren 's morgens tot middag. De Tromp (Stekene), Woensdag, van 9 tot 10 aren voormiddag. Kruisstraat (Moerbeke), den eersten en derden Woensdag van elke maand, van 2 tot 3 uren namiddag. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de St.-Crt. van 4 dezer. De Patrie van Brugge had gezegd, dat nauwe- Ijjks de grenzen geopend zgn, of er moet reeds ziek vee in beslag worden genomen, in het slachthuis van Brugge. Het Handelsblad van Antwerpen zegt in antwoord daarop het volgende: «Dit doet in sommige kringen een zonderling vermoeden ontstaan. «Men zegt: «Hoe komt het, dat er, tijdens de sluiting der grenzen, van geene ziekte gesproken wordt, ondanks de duizenden stuks vee, die ge smokkeld en ongecontroleerd binnen komen, terwijl de eerste dag na de opening het gecontroleerd vee ziek in de slachthuizen aankomt?" «Een brief gaf ons daarop verleden week een antwoord, dat men in deze drie woorden kan samenvatten: «Trucs van smokkelaars". Dit gezegde is wel een onderzoek waard, dunkt ons". RËCIITIZAKËM. Bij de rechtbank te Rotterdam is een eisch tot schadevergoeding ingesteld tegen een informatie bureau te Amsterdam door een winkelier te Rotter dam, die door het bureau geplaatst was op een lijst van onsolide handelaren, voorkomend in het door dat bureau uitgegeven blaadje, terwijl tevens in een artikel van hem gezegd was, dat hij «niet veel zaaks" en «handig en ijverig in het bestellen, nalatig in het betalen" was. Later bleek, dat hier een misverstand bad plaats gehad en dat de winkelier regelmatig betaalde. Hij was echter door een bekend flesschentrekker als referentie opgegeven en daar door was zijn soliditeit in een verkeerd daglicht geplaatst. Eischer vroeg daarvoor een schadever goeding van 10,000. De raadsman van gedaagde was van oordeel, dat het oogmerk tot beleediging hier niet bestond, dat, als eischer door een flesschen trekker als referentie was genoemd, hij ook wel met zulke personen bekend moest zgn en tea slotte, als er een schadevergoeding gegeven moest worden, die toch niet hooger behoefde te zijn dan 25, daar eischer slechts een klein winkeltje heeft. Uitspraak 3 Februari a.s. Bij de Donderdag voor de Haagscke rechtbank voortgezette behandeling van den postzegel-diefstal bg het departement van koloniën bleef de beklaagde assistent-bode volhouden, dat hij de door hem verkochte postzegels had ontvangen van een ambte naar bij het departement, E. genaamd. Hg ontving volgens zijn beweren de postzegels van den heer E., in pakjes gesorteerd. De zegels werden door beklaagde bij postzegolhaudelaren ver kocht en het geld door hem aan den heer E. afge dragen, die hem stilzwijgen had verzocht. Niemand, voor zoover beklaagde zicb kon herinneren, was er bij tegenwoordig, toen hij de opdracht tot verkoop van de zegels ontving; alleen waren er op een ochtend, dat beklaagde geld voor verkochte post zegels aan den heer E. wilde afdragen, drie ambte naren, de heeren M., H. en S. in diens kamer, doch verlieten baar, toen hij binnenkwam. Gevraagd of bij niet wist dat de postzegels van diefstal afkomstig waren, antwoordde beklaagde ontkennend. Toen de diefstal door de couranten werd vermeld, had de heer E. hem, 's middags met hem het Plein over wandelende, gerustgesteld, en Kom gezggjJ «Maak je maar niet. ongerust, bet zjjn mijn eigen bullen (de postzegels), maar ik heb geld noodig om een paar heeren te betalen". Daarop had beklaagde op zijn riddereer beloofd te zwijgen. Verschillende getuigen werden gehoord, o. a. de- minister van het betrokken departement. Deze ver klaarde dat den 30en October de bode bij hem aan huis kwam en verzocht den minister te spreken. Aanvankelijk wilde de minister Z. niet ontvangen, zeggende dat hg op het departement te spreken was en niet aan huis. De trap afgaande, ontmoette de minister beklaagde in den gang en deze smeekte hem een oogenblik alleen te mogen spreken. De minister stond hem dit toe en ging zijn studeerkamer binnen. Terwijl bg bet licht aanstak zag hij beklaagde met zgn «Militaire Willemsorde" naast hem op den grond geknield liggen, zijn handen opgeheven, smcekonde «Exo. schenk mij vergiffenis om der wille van mijne vrouw en kinderen". Toen ging de minister een licht op en hij zeide «O, ben jij de postzegeldief", waarop bekl. ant woordde: «Ja, Excellentie, maar ik heb het niet alleen gedaan. Ik smeek n, schenk mij vergiffenis, om der wille van mijn vrouw en kindereu". «Neeu", antwoordde daarop de minister, «neen, met dieven heb ik geen medelijden; wanneer je den diefstal hebt gepleegd, moetje ook de gevolgen maar onder vinden. Ik heb je altijd goed behandeld en nog pas heb je bevordering gemaakt. Maak datje wegkomt, marsch, mjjn deur uit". Zoo is beklaagde op dien avond weggegaan en de minister heeft dadelijk het door bekl. gesproken® Dé bekl. gaf een andere uitlegging aan zijn bezoek bij den minister, doch deze hield zijn verklaring vol. Uit bet verdere getuigenverhoor bleek, dat bekl. nog al eens bereid was, uit pure welwillendheid, den Zondagsdienst waar te nemen. Zoo had hij o.a. ook dien dieost gehad op den Zondag, den eersten dag der week, toen de postzegelkast voor de eerste maal werd opengevonden. Nog bleek dat bekl. zijn voorloopige hechtenis doorgebracht had in gemeenschap met den zaak waarnemer B. Voor afwisseling had men in liefc gebouw op de Prinsengracht rechtbankje ge speeld en de zaakwaarnemer had daar, bij wijze van oefening, het zaakje reeds behandeld en bekl. geleerd, hoe hij het moest aanleggen, om den dans te ontspringen. Volgens den «rechtskundigen raadsman-zaakwaar nemer" moest er een naam van een ambtenaar in het zaakje gemengd worden, liefst van iemand, die financiëel niet sterk stond en «de keuze" viel op den heer E. Wanneer bekl. vrij kwam, zou de zaak waarnemer «rechtsgeleerd adviseur" 100 krijgen. De getuige, die dit verklaarde, hoorde een en ander, daags na het ontslag van B., in een koffiehuis in het Achterom verhalen en hij vond het «een zoo gemeene fieltenstreek", dat hij er ruchtbaarheid aan gaf. Door B. zou zelf de indruk gevestigd zgn dat de naam van den heer E. maar genoemd was, om er een te hebben, schuldig of onschuldig. Bekl. ontkende dat hem die raad gegeven was. De zaakwaarnemer B. ontkende aan bekl. den. raad gegeven te hebben om er maar iemand met de haren bij te halen. Na de pauze werd als eerste getuige gehoord da heer E., aan wiens verhoor de president een zeer ernstig woord deed voorafgaan om getuige te door dringen van het gewicht van den eed, vooral in dit voor hem speciale geval. Getuige verklaarde dat hij nimmer aan beklaagde postzegels ten verkoop heeft gegeven; dat hij hem geen andere opdrachten heeft gegeven dan hij hem krachtens zijne betrekking aan het departement vau koloniën, kon en ook mocht geven en dat bekl. nimmer van hem fooien heeft ontvangen. Voorts deelde getuige mede, dat bekl. op den morgen toen de braak aan de kast ontdekt werd, bij hem in zgn kamer kwam en op zeer bijzondere manier naar de kast keek en dat bekl. juist den dag te voren den Zondagsdienst had gehad en toen zeer lang op bet departement had vertoefd. Bekl. hield vol van den heer E. postzegels ten verkoop te hebben ontvangen en daarvoor als loon te hebben genoten 2,50, 1,50, 2 maal een gulden en eenige sigarea. De heeren M., H. en S., vervolgens gehoord, ver klaarden eenparig, dat zij nimmer eenige relatie tusschen beklaagde en den heer E. hadden waar genomen, dat zij nooit gezien of gehoord hadden dat E. aan bekl. had opgedragen om postzegels te verkoopen en dat zij E. niet in staat achten tot diefstal. Het O. M. vorderde 9 maanden gevangenisstraf. K E B 14, li I E U S. Te Goes overleed Zondag op 79-jarigen leeftijd de heer A. J. de Schipper, die gedurende 34 achter eenvolgende jaren ouderling is geweest in de christe- lijk-evangelische gemeente. Bij is met ds. Budding j de oprichter van deze gemeente. Ofschoon stipt aan. zijne kerk gehecht, was hij evenals ds. Budding behulpzaam voor andersdenkenden. Te 's Gravenpolder is Zondag eene Zondags school geopend aanvankelijk met 27 leerlingen, welk getal zeker zal toenemen. Aan den staat van het Fonds voor noodlijdende kerken en personen der Ned. Herv. kerk over het jaar 1894 is het volgende ontleend: De ontvangsten bedroegen 78,852, waaronder 10,281 aan collecten en 2000 als gift van H. M. de Koningin.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1