/lllllhZIIMIII NIEUWSBODE. Donderdag 19 December 1895. Directeur-Uitgever J. WAALE, NIEUWSTIJDINGEN. JOHANNA VAN W0UDE. Verse hunt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6706. Advertentiëavan 13 regels 30 Ct». meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter tvordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnementt- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeeeehe Nieuwsbode Benoeming van leden der vaste Raads-Commissiën. De BURGEMEESTER oa WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne op den 16en dezer gehouden Ver andering, zijn benoemd tot leden der vaste Commissiën, bsdoeld bij art. 54 der Gemeentewet, voor 4896, te weten: Voor de Strafverordeningen: de heeren Mrs. FOKKER en VAN GEUNS; voor de Fabricage; de heeren MULOCK HOUWER en Mr. FOKKER; voor de Gasfabriek en de Straatverlichtingde heeren MULOCK HOUWER, FRANSE en VAN DEN BOUT; en tot Commissarissen der Vischmarkt: de heeren MULOCK HOUWER en DE CRANE. Zullende de Commissie voor de Strafverordeningen worden gepresideerd door den BURGEMEESTER, ingevolge de wet; de Commissie voor de Fabricage door den BURGEMEESTER en, bij diens verhindering, door den Wethouder Mr. MOOLEN- BURGHen de Commissie voor de Gasfabriek en de Straat verlichting door deu Wethouder Mr. M0OLENBURGH en, bij diens verhindering, door den BURGEMEESTER. Zierikzee, den 17 December 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Verzetting Marktdag. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat wegens het invallen van de Kerstdagen op Woensdag den 25en en Donderdag den 26en December ok., de gewone MARKTDAG in deze gemeente in de volgende week zal worden gehouden op Yrüdag den S7en December o.k. Zierikzee, den 18 December 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Aangifte-biljetten voor den Hoofdelijken Omslag, dienstjaar 1896. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiEWXKE; Gezien artikel l der Verordening op de invordering van eenen Hoofdelijken Omslag in deze gemeente van den 17en October 1865; 91 aken bekend: dat de aangifte -biljetten voor die belasting voor bet dienst jaar 1896, vóór den 15 Jauuari c.k. zullen worden uitgereikt aan de huizen der ingezetenen, die vermoed worden in de termen diet belasting te vallen en dat die biljetten binnen vier weken nis de dagteekening der uitreiking, tegen re$u zullen worden teruggehaald. Zij herinneren voorts de belastingschuldigen, die by de uitreiking mochten zijn overgeslagen, aan hunne verplichting, om binnen drie weken na deze kennisgeving een biljet van het Stadhuis af te halen. Zierikzee, den 18 December 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. De kassier van een modemagazijn in de 23ste avenne te New-York verzekert dat een zijner klanten hem jaarlijks voor haar en haar dochter meer dan vjjftig dnizend dollars betaalt, en dat veertig anderen per jaar tien duizend dollar, of vijf en twintig duizend gulden, aan japonnetjes besteden! Die Mode!!! Turkije. Maandagmiddag is Said-Pasja ten paleize ontboden, waar de sultan hem verzekerde, dat hij hem zijn vlucht vergaf. De 400 Tnrksche ponden, die Said- Pasja maandelijks trekt bij wijze van pensioen, zullen hem geregeld uitbetaald worden. Bjj zjjn vertrek gaf de sultan den wensch te kennen, dat de gewezen groot-vizier voortgaan zal, zijn diensten den lande te bewijzen. Frankrijk. In 1892 veroordeelde het assisenhof van het dep. Bouches-du-Rbóne zekeren Cauvin tot levenslangen dwangarbeid wegens moord op een oude vrouw van 80 jaar, die hem had opgevoed en hem in haar testament tot eenigen erfgenaam benoemd bad. De beklaagde bleef zijn onschuld volhouden bij werd evenwel veroordeeld op het getuigenis der 15-jarige dienstbode van de oude vrouw, Marie Michel. Deze beweerde den man in baar kamer verborgen te hebben, tot bet oogenblik dat hij de daad ging volvoeren. Eerst mede vervolgd, werd zjj van rechts vervolging ontslagen, als hebbende gehandeld zonder oordeel des onderscbeids. En nn heeft deze jeugdige duivelin, drie jaar na de veroordeeling (welke Canvin met groote kalmte en gewilligheid onderging) in het hospitaal te Tonlon bekend dat zij gelogen had en dat Canvin das onsehaldig veroordeeld was. Door de preek van een priester, die een roerend verhaal uit de tijden van het schrikbewind bevatte, was zij tot inkeer gekomen en heeft nu brieven geschreven aan Cauvin, diens vrouw, aan den bisschop van Toulon en anderen, welke getuigen van bittere wroeging over haar misdaad. Ook had zij zich bij het parket te Toulon aangemeld, waar de officier van justitie haar echter had afgewezen, zeggende «dat de zaak uit was en dat wat zij in te brengen had nu toch niet meer zou baten" De minister van justitie liet niettemin een vervolging tegen haar instellen wegens meineed. Bij geneeskundig onderzoek bleek zij volkomen in het bezit harer verstandelijke vermogens te zjjn. Toch werd de zaak na instructie niet naar de openbare terechtzitting verwezen. De familie Cauvin bemoeide er zich nu mede, maar bekwam geen inzage van het dossier. Daarop vernietigde bet bof van cassatie de beslissing van den rechter van instructie en verwees de zaak naar het assisenhof van Riom, voor hetwelk zij nu aanbangig is. Men begrijpt welk een sensatie deze zaak reeds in de periode, waarin zij thans verkeert, in geheel Frankrijk maakt. Het is waarschijnlijk dat men hier inderdaad met een onschuldig veroordeelde te doen heeft, maar het is ook bekend boe moeilijk het ia in zulk een geval een goeden uitweg te vinden. De publieke opinie is echter in Frankrijk machtig en in gevallen als dit kan zij goed doen. Het is nn maar te hopen, dat de eerste stap tot de bevrijding: veroordeeling van Marie Michel wegens meineea, spoedig gedaan worde. Royére, de advocaat van Arton, benevens de afgevaardigde Dupas, zjjn gevangen genomen. Alexandre Dnmas laat een vermogen van 3 millioen francs aan zijn weduwe eu zijn twee dochters na. Zijn kleinzoon, Alexandre Lippmann, erft zijn bibliotheek, welke naar men verzekert, niet bijzonder belangrijk is. De oadere Damas, die zooveel gewerkt en ver diend heeft, is arm gestorven in het huis van zijn zoon. Toen hij zich daar neerlegde in het ledikant dat zijn sterfbed zou worden, viel er ccn 20-franc- stuk uit zijn vestzak op den grond. Toen zijn zoon dat opraapte en het hem teruggaf, zei hij, met een glimlach»Zie je, Alexander, dat is de Louis, waar mee ik vijftig jaar geleden naar Parijs ben gekomen. Het is al wat ik heb". België. Maandagmorgen om elf uur vergaderde de Antwerpsche raad, om schepenen te benoemen. De clericaten hadden vijf candidaten gesteld, doch gekozen werden de vijf liberalen. Er hadden wanordelijkheden plaats bjj het komen en gaan der leden. O. a. kon de clericaal Coremans slechts onder bescherming van een detachement politie-agenten een tram bereiken. Bij het Paleis van Justitie stapte hg uit, om door zijstraatjes zich naar zijn woning te begeven. Nederland. Haarlem, 16 Dec. De kapitein-paardenarts Qnadekker is hedenmiddag te 4 uur aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl bij op den Kruisweg bg het Stationsplein reed, slipte door de gladheid van de straat zjjn paard, zoodat hjj voorover daar afviel, terechtkomende op de rails der tram. Joist kwam de tram den hoek om, en om den bocht te kunnen maken met vrjj groote snelheid. Zeker zou de tram over de beenen van den beer Q. zjjn gegaan, als deze niet de tegen woordigheid van geest had gehad ze cp te trekken, waardoor de wieion hem rakelings passeerden. De heer Q. kwam er nu met den schrik af. De condncteur der tram rukte tjjdig zjjn paard van de ljjn. Amsterdam, 17 Dec. Professor v. d. Mejj is tengevolge bloedvergiftiging, ontstaan bjj het doen eener operatie, overleden, slechts 44 jaar oud. Scheveningen, 17 Dec. Wanneer de be stekken van den muur en den boulevard worden uitgevoerd, zooals ze thans zjjn ontworpen, zal het strand voor het Kurhaus een geheel ander aanzien krjjgen dan voorheen. Daar de mnnr in bjjna geheel gelijke rooiing zal worden gebouwd met den bestaanden muur voor het dorp, zal er gewoonlijk in het badseizoen slechts een klein strand overblijven, waar de honderden badstoelen een plaats kunnen vinden. Daarentegen zal op de pier, die men voornemens is loodrecht aan te leggen op bet Knrbans, gelegen heid zjjn, om des zomers daar een rustig «zitje" te hebben. 's Orttvenliage, 17 Dec. (Tweede Kamer). Verschillende ontwerpen werden heden goedgekeurd, onder welke de Begrootingen van de Landsdrukkerij, van het Pensioenfonds en het Domeinfonds, alle voor 1896, verkoop van het Clarissenklooster en van het Minderbroederklooster te Megen en naturali sation van J. Frost c. s. Op een desbetreffende vraag van den heer Van Alpben bij een suppletoire begrooting van oorlog, verklaarde het hoofd van dat Departement, dat onregelmatigheden in de administratie van een kapitein-kwartiermeester te Njjmegen zoolang on ontdekt bleven, omdat de officier de vervalschingen zoodanig had aangebracht, dat zjj zelfs voor do Hoofdadministratie moeieljjk te ontdekken waren. Maatregelen ter voorkoming zjjn echter genomen. De beraadslaging over bet Hoofdstak Financiën der Staatsbegrooting werd voortgezet. De Minister van Financiën verklaarde, dat gezocht zal worden naar eene bevredigende oplossing in zake de scheepsmeting voor binnenschepen; tracte- mentsverhooging van ambtenaren werd door de billjjkheid gevorderd; tegen een statistiek-recht, door den heer Balilmann verlangd, bes'aan onover komelijke bezwaren; eeno afscheiding te maken tusschen het kadaster en de nieuwe regeling van den grondeigendom, is te beproeven, doch zal niet gemakkelijk zijn; omtrent de uitvoering van de vermogensbelasting deelde de Minister o. a. mede, dat den ambtenaren nog eens nadrukkelijk zal worden gewezen op den plicht van geheimhouding der aangiften; een wetsontwerp tot regeling van den accijns op de suiker is spoedig te verwachten. Wat betreft slechte werking van de nieuwe wet op de invoerrechten, die men wil zien weggenomen door heffing van een specifiek recht, oordeelde de Minister in 't algemeen een zoodanige heffing niet raadzaam. Een overdreven toepassing van de wet door de ambtenaren, ontkende de Minister krachtig, zjj passen de wet toe zooals zij moet toegepast worden tegenover georganiseerde pogingen om de schatkist te benadeelen, en tegenover oneerlijkheden, waaronder de eerlijken lijden. De heer Kerdijk juichte het toe, dat het tarief tegenwoordig zoo krachtig wordt toegepast, en dat door de ambtenaren d» bezem, waarmede zij den Augiasstal bezig zijn te reinigen, zoo krachtig gehanteerd wordt. Ook in de toepassing der ver mogensbelasting zij men niet te lankmoedig en vertronwe niet te veel op do eerlijkheid der aangevers. De heer Bastert vroeg daarentegen meer waar borgen voor geheimhouding en protesteerde tegen den beer Kerdjjk's onbewezen verdachtmaking van de eerljjkbeid der Nederlandsche natie. De beer Rink is zijnerzjjds opgekomen tegen des Ministers beschuldiging van den eerlijken handel, waarvoor hij bescherming tegen te jjverige douane beambten bleef inroepen. De heer Borgesius repliceerde op de philippics van den heer Kerdjjk tegen hem, die enkele middelen tot verzekering van de vermogensbelasting afkeurde. Rotterdam, 16 Dec. De arrestatie van Catharina Wilhelmina Hoogsteden is plotseling en zeer voorzichtig geschied. Om- 9 uur gisterenmorgen reed een rijtuig voor het pand no. 73 in de Sint- Mariastraat (Verlengde Binnenweg) waar bedoelde Vrouw bij haren broeder J. M. C, Hoogsteden, van beroep loodgieter, inwoont met haar jeugdig kind. Vier heeren, de rechter van instructie Mr. J. H. van Meurs en de substituut-officier van justitie Mr. H. J. K. Djjkmeester, en twee inspecteurs van politie, stapten uit en gingen het huis binnen. Terwijl hielden enkele agenten buiten de wacht. In het vroege Zondagmorgenuur wekte dat geen bevreemding, zoodat velen eerst tot het besluit kwamen, dat er iets gaande was, toen het rijtuig wegreed. In bedoelde woning werd zorgvuldige huiszoeking gedaan, nadat aan de vrouw was medegedeeld, dat zij volgen moest. Zonder tegen te spreken ging de vrouw met de inspecteurs mee, met gebogen hoofd stapte zjj in het rjjtuig, dat baar oumiddelljjk naar de straf gevangenis aan den Noordsingel overbracht. Het schjjnt dat zjj zelve, door bittere gewetens wroeging gekweldde bekentenis van bare medeplichtigheid heeft gedaan, en Van Berkel xal, tegenover zijn medeplichtige gebracht, wel bekennen moeten. Zjj was het, die in de vorige week aan Van Berkel schreef: Willem, beken maar, ik kan het niet langer uithouden. Omtrent de gearresteerde Catharina Wilhel mina Hoogsteden deelt men het volgende mede: Na hare jeugd in het ouderijjk gezin te hebben doorgebracht, ging zij, als aankomend meisje, in betrekking bjj een koffiehuishouder in de Heeren straat alhier en kwam later in eene soortgelijke betrekking bg een koffiehuishonder op de Geldersche- kade. Toen in het begin van het jaar 1894 hare moeder ziek werd ten huize van Willem van Berkel, destjjds een koffiehuis hebbende op den hoek van de Blasins- en Miquelsfcraten te Amsterdam, begaf Catharina Wilhelmina Hoogsteden zich daarheen, en toen de moeder enkele weken later overleed, keerde zjj niet weder in hare betrekking op de Gelderschekade alhier terng, maar bleef by haren zwager Willem van Berkel, die op zich nam voor haar te zorgen. Het duurde echter niet lang, of onaangenaamheden die er ten hnize van haren zwager voorvielen, deden baar zjjn woning verlaten. Zij trad daarop bg den heer Mier, die in de Utrechteche- straat te Amsterdam een koffiehuis heeft, in dienst als buffetjuffrouw en hulp in de huishouding. Zonder opgaaf van redenen verbot zjj in hot begin van dit jaar ook deze betrekking, om bij bare zuster, de wed. B. Vol, wonende Dwarsstraat no. 42 te Schiedam, baren intrek te nemen. Vnu daar kvrom zjj, na inmiddels moeder geworden te zjjn, is Augustus van dit jaar naar Rotterdam, om met haar kind te gaan wonen in do St. Mariastraat no. 73 alhier bjj haren broeder, den loodgieter Johan P. M. Hoogsteden. Daar word zjj gearresteerd, jnist toen zjj bozig was zich te kleeden om naar Schiedam te ver trekken, naar hare genoemde zuster, de wed. Vol. De vrouw is 21 jaar. Haar kind, 8 maanden oud, is gisterenavond naar die wodnwe gebracht. De instructie tegen Catharina Wilhelmina Hoog steden is geopend. Ook Dinsdag hebben, een aantal rocherchours onder bevel van oen inspecteur van politie in het water van den Boezem naar do vermiste kleeding van den vermoorden knaap gedregd, doch zonder resultaat. De verhooren van de verdachten en van hen, die opgeroepen werden door den rechter-commissaris om getnigenis af te leggen, zijn in vollen g&Dg. De volgende klacht is gisteren ingediend: Rotterdam, 16 December 1895. Aan den Heer Officier van Justitie aan de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam. EdelAchtbare Heer. Hiernevens heb ilc de eer U Ed.Achtbare te doen toekomen enkele dagbladen, zjjnde: Het Utr. Prov. Stedel. Dagbl. dd. 4 Dec. No. 334 Rotterdamsch Nieuwsblad >11 5444 Idem. 14 5447 De Telegraaf 10 1073 Het Algemeen Handelsblad 14 21018 en de Amsterdamsche Courant dio volgens bijgaand Dagblad van Zuid-Holland 4" Oraverdiage, dd. 14 Dec. No. 295, oen lasterlijk bulletin verspreidt. In die bladen komen eeuige artikelen voor, die voor mij, als vader van het vermoorde knaapje, hoogst beieodigend en grievend zijn. In enkele dier artikelen, door mij met blauwe lijnen aangegeven, wordt op tamelijk ondubbelzinnige wjjze te kennen gegeven dat ik schnldig, of althans medeplichtig zon zijn, aan diefstallen, die in den laatsten tijd hier te Rotterdam gepleegd zjjn. In diezelfde artikelen wordt gezegd, dat de moord op mjja kind zon zijn gepleegd uit wraak over beweerde oneerlijkheid mijnerzijds tegenover mjjne mede plichtigen in genoemde diefstallen. Het meest pijnlijk en beieedigend is echter het bericht voorkomende in het Rotterdamsch Nieuwsblad, le Blad, van 11 Dec. jl. Daarin wordt op weinig bedekte wijze te kennen gegeven, dat ik zelf den moord op mijn kind gepleegd zou hebben, of althans medeplichtig aan die misdaad zon zjjn, ten einde mij te verrijken met het hem toekomende deel uit de nalatenschap zijner moeder. Die berichten, in bijgaande couranten gepubliceerd, en maar al te gretig door een groot aantal lezers als waarheid aangenomen, kunnen niet anders dan mijne eer en mijoen goeden naam benadeelen. Ik heb trouwens gegronde vermoedens, dat ik de gevolgen daarvan reeds heb ondervonden. Drie gezinnen, die bij mij in de bus waren, hebben hunne contributie opgezegd, zonder opgave van redenen. Ik heb derhalve de eer U Ed.Achtbare beleefd te verzoeken de direction dier betrokken dagbladen te vervolgen wegens hoon en laster in openbaar geschrift. Hoogachtend U Ed.Achtbare Dienstw. A. F. HOOGSTEDEN. Maandagavond is een jongen van 10 jaar, wonende in de Manritsstraat, op den overweg van de Hollandsche spoor aan het eind van den Diergaarde singel door een onbekend man aangesproken, die hem een paar centen beloofde, als hij met hem mede liep. De knasp gaf aan de nitnooaigiDg van dea man gehoor en liep met hem den Spoorsingel en van daar het zoogenaamde «Zwarte wegje" op. Op dat wegje gekomen, werd de knaap angstig en weigerde verder mede te gaan, waarop hij door den on bekende aangegrepen en op den grond geworpen werd. Hg trachtte het kind den mond dicht te stoppen, doch op het gillen en het hulpgeroep van den knaap liet hij hem los en nam de vlucht. Er is van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Onze gemeente en in 't bijzonder de handel is door een zwaar verlies getroffen. Gisteravond omstreeks 9 uur overleed na een ziekte van ruim 10 dagen op 52-jarigen leeftijd de heer L. J. Hudig, directeur der handels-inrichtingen te Feijenoord. Met hem ontvalt aan onze stad een harer degelgkste hoofdambtenaren, een man, die nog steeds met jeugdig vuur en onverflauwden ijver zijne veelom vattende taak vervulde en door zijne getrouwe en nauwgezette plichtsvervulling een voorbeeld was voor het talrjjk personeel, dat onder zijn leiding werkzaam was op de uitgestrekte Handelsterreine h'et arbeidsveld, waar men bem dag" aan dag kon aantreffen. niieuwe-Yonge. In den vroegen morgen van 10 Dec. 1.1. ontstond er brand in de bouw- schuur der hofstede «Koornlust" onder Goedereede, eigenaar de heer Vogel te Goedereede. In een oogenblik lag de schuur met annex- woonhuis in asch. De bewoners moesten door hunne buren gewekt worden, zoodat er van redden haast geen sprake was. Vier paarden en vier koeien werden een prooi der vlammen. Huis en schuur waren verzekerd, benevens ook den inboedel, doch eene partij hooi der wed. Mejjer was niet verzekerd. Oorzaak onbekend. Te Middelharnis is eene telefoongeleiding naar het havenhoofd tot stand gebracht. Te Onde-Tonge lagen tijdens den jongsteu storm drie geladen schepen voor die gemeente voor anker. Een er van, «Eduard Alphonse", geladen met steenkolen en bestemd naar Viissiugen voor den heer Timmerman, werd op 't strand gezet. De schipper C. v. d. Wee bracht des avonds zijn vrouw en kindje aan wal, maar kon niet torngkeeren door de geweldige golven, die toen al over 't schip sloegen. Den anderen morgen ging hij met 4 schippers uit Onde-Tonge naar het inmiddels geworden wrak, doch toen zij er juist op waren sloegen hunne booten weg en waren zij gevangen mannen. Met veel moeite werden zij des namiddags uit hnnno gevaarlgke positie gered door schipper C. Legierse, welke met zeven moedige mannen deze gevaarlgke reis ondernam. Het schip is inmiddels binnengehaald en zal belangrijke reparaties behoeven. De lading steenkolen is alhier door de expert verkocht eu wordt tbans f 0,55 per H.L. verkocht. Voor menigeen nog een aardig buitenkansje, daar de kolenprjjs hier anders f 0,70 f 0,75 is. Terneiizen, 16 Dec. Do toestand van de beoosten deze haven op hot Othensche strand zittende Engolscbe stoomboot «York", kapt. Smith, bljjft zoodanig, torwjjl do boot zeer hoog tegen den djjk zit, dat ze alleen bg ontgraving "zal vlot te krjjgen zijn. Op eene deswege gedane oproeping moet eene aanbieding ingekomen xjjn tot vlotmaking voor f 52,000, doch vooralsnog niet zijn toegestaan. VligglngCll, 16 Dec. Op dea Noordzeebou- levard ter hoogte van de voormalige marinierskazerne, is een tweede kustlicht geplaatst, dat heden voor bet eerst heeft gebrand, ton dienste der nit het Oostgat komende schepen, welke door de Sardgngeul do roede dezer gemeente willen bereiken. Het licht bestaat uit een lantaarn, die aan de landzijde van rood en aan de zeezijde van wit glas is voorzien en correspondeert met het kustlicht dat op de rotonde staat. In de lantaarn bovindt zich eon regulateur brander, waardoor de lichtwachter slechts aan den voet van de lantaarn de kraan behoeft open te draaien. Proeven, onlangs tot plaatsing van dit kustlicht nabij den voormaligen bomvrgen toren gedaan, hadden niet de gowenschte uitkomst. CiioeS, 16 Doe. Kameraadschappelijk. Voor enkele weken overleed plotseling J, Steutel, in leven werkend lid der harmonie «Euphonia". Eece weduwe met 5 kindoren bleef onverzorgd achter. Terstond zijn do werkende leden aan het werk getogen. Zij zullen een extra-concert geven, waarvan de opbrengst strekken 2al om ia den uitersten noou te voorzien. En de burgerij liet zich niet onbetuigd. Er werd voor f 231,50 op de lijsten geteekend. Boomen op Znid-Beveland. Bij de verschillende veilingen van hout op stam, in dit najaar gehouden, zijn ruim 6000 stuks zware boomen geroeid. Genoeg blijven er nog over om Zuid-Boveland den naam van «tuin van Zeeland" te doen behouden. Te Nieuwdorp zal de raeestoof veranderd worden in eene fabriek tot het bereiden van pee koffie. Voor den werkenden stand is het te wenschen dat de onderneming slaagt. Zierikzee, 18 Dec. Gisterenavond gaf hot Strijkorchest van het Muziekgezelschap «Knnst en Eer", onder directie en met medewerking van den heer S. Klimmerboom, zijn eerste abonnements concert. De uitvoering van het eerste nummer van het programma gaf al dadelijk den indruk, dat er veel goeds zou zijn to hooren en in die verwachting werd men door hetgeen volgde, niet teleurgesteld. No. 2 van het programma «Majesté van Fauconier" is een lief nummer en werd zeer verdienstelijk voorgedragen; het vond over het algemeen meer bijval dan no. 4 «Adagio en Allegro voor piano kwartet op. 19 van A. Becker", dat hoewel goed afgespeeld, een moeilijk stuk en voor oningewgden niet zoo gemakkelijk verstaanbaar is. De twoe liederen (Bariton-solo L. v. Beethoven), die in de eerste afdeeling nog werden gezongen door den heer Tb., voldeden zeer on vooral »In dieses Grabes Dunkel", muntte uit door goede voordracht. Van de tweede afdeeling verdient de uitvoering van no. 5 «Adagio en Allegro voor strijk-kwartet op. 12, Mendelssohn", eervolle vermelding. Dit nummer werd keurig uitgevoerd en wij zouden wel wonschen dit dezen winter nog eens op het programma te zien. Bg no. 6 «Allegretto en Allegro, molto vivace uit de Sonate für klavier uud violine van E. Grieg", was do vioolpartij in goede handen en de heer J. verdient dan ook wel een afzonderlijk woord van lof voor zjjn spel. De nos. 7 en 8 werden door het orebest ook zeer geacheveerd afgewerkt en het zal wel niet te veel zijn als men zegt, dat dit concert een zeer gunstigen indruk op de bezoekers heeft gemaakt en allen voldaan de zaal verlieten. Zoowel Directeur als leden wenschen wij geluk met dit succes en wij hopen dat bij een volgend concert de zaal, die thans maar tamelijk goed bezet was, nog wat meer bezoekers zal mogen tellen, wat dan ook zeker tot steun van het gezelschap zal strekken. Naar wij vernemen, zijn, ter verzekering der geheimhouding bij de vermogensbelasting, door den Minister vau Financiën opnieuw voorschriften ge- feven, om te voorkomen dat de belastingschuldigen oor de inspecteurs der registratie worden gehoord in tegenwoordigheid der klerken. Te Veere werden Zondag door den garnalen- visscber J. de Rooij uit zee aangebracht twee lijken, welke bg heeft afgehaald van een uit zee stekenden mast op het zoogenaamde Noorland. Het schip was gezonken, slechts de mast was boven water en deze twee meBScben hadden zich daarin vastgebonden. Zij lijn blijkbaar Engelschen en het vaartuig was waarschijnlijk eene Engelsche barge. De lijken waren gekleed in oliegoed en geheel blauw. Na de ge bruikelijke formaliteiten zijn zjj per draagbaar naar het ljjkenhuieje op de begraafplaats te Veere gebraeht.- Te Zevenbergen is op een salaris van f 900 tot gemeente-geneesheer benoemd dr. I. L. Hage, sedert eenige maanden aldaar gevestigd, en vroeger arts te Kolijnsplaat. H. M. heeft benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering in het cal. waterschap Stavenisse de heer L. J. Dorst. Te Middelburg is op 45-jarigen leeftijd over leden de kapt. P. A. C. Vermeulen, van het O. -I. leger, thans met verlof aldaar. Tot administrateur van de mil. slachterij te Middelburg is met ingang van 1 Jan. benoemd de heer W. L. Van de Putte, thans werkzaam bg de mil. bakkerg te Breda. Naar men verneemt, zullen de gelden, indertijd door de ingezetenen te Schagen bijeengebracht om den moordenaar (Klaas Boes) der beide vrouwen te ontdekken en tot heden nog altijd onverdeeld, binnen niet te langen tijd op aanwijzing van den Officier van Justitie te Alkmaar aan de rechthebbenden worden uitgekeerd. Het betreft een som van onge veer f 700. Er zjjn valsche, uit de hand bewerkte, bank biljetten van f40 ia omloop. Te Amsterdam en Haarlem zijn er enkele in beslag genomen. Thans is in het ziekenhuis te 's Hertogen bosch overleden de spoorwegbeambte (ladingmeester) van der Linden, wien voor enkele weken zjjn beenen werden stuk gereden. De bij de rijschool te Amersfoort gedetacheerde le luit. der cavalerie Q. is naar het huis van be waring te 's Hertogenbosch overgebracht, a's moetende voor den Krijgsraad aldaar terechtstaan wegens «schaking". Men brengt deze zaak in verband met de ver dwijning van een mooi meisje te 's Hertogenbosch. Men meldt aan de Stand., dat de vrouw van den landbouwer O. te 's Grevelduin Kapelle in drift haar dienstmaagd met een pook op het hoofd heeft geslagen. De meid is na eenige uren overleden. De Minister van Koloniën deelt mede, dat de kosten van de expeditie naar Lombok hebben be dragen f 2,656,917. De waarde van de van Lombok afkomstige gelden en kostbaarheden kan nog niet met juistheid worden opgegeven, doch wordt, met inbegrip van de reeds in mindering der aanvankelijk opgelegde oorlogs schatting betaalde som van f 450,000, geschat op f 1,700,000. De vier kinderen, waarmede een echtpaar te Meppel verbljjd werd, zijn Zaterdag 11. overleder. Te Zutfen is tegen een vader, die in eene openbare school kwam en daar den onder wijzer beleedigde omdat deze zijn zoon bad schoolgehouden voor het afmaken van strafwerk, eene vervolging ingesteld. Het meisje van 16 jaar en haar broertje van 9 jaar, die de oaderljjke woning te Tiel waren ontloopen, terwijl er werd gevreesd, dat de zuster het broertje van het leven zon hebben beroofd, zijn beiden Zaterdagavond in blakenden welstand door de politie te Delft aangehouden en op transport gesteld om naar de ouders te worden teruggebracht. De Gemeenteraad van Groningen besloot op het vinden van den vermisten agent Vau Vliet f 100 en voor het aanwijzen van de vermoedelijke daders f 300 uit te loven. De ontrouwe bediende van de firma Van Gend Loos, te Leiden, die zich had schuldig gemaakt aan ontvreemding van f 1600 uit een pakket der firma, hem ter verzending toevertrouwd, is over gebracht naar de gevangenis te 's Gravenhage. In een der logementen in de Oranjestraat te Utrecht is Zaterdag door do politie een ruim 13- jarige knaap aangetroffen, die uit het ouderlijk huis te Rotterdam weggeloopen was. Hij is weer daar heen teruggebracht. Een der verslaggevers van De Telegraaf had het genoegen mevrouw Van "Wermesk erken Zondag avond te Haarlem in bet «Hotel Scholten", waar z|j tijdelijk logeert, op te zoeken. Hg meldt bet volgende Ik vond mevrouw Van Wermeskerken lezend iu haar kamer. Bij mijn binnenkomen stond zij op en verzocht mij te gaan zitten. Het is een nog vrij jonge vrouw met zachte trekken, droomerige oogeu en een beslist iets om den mond. Op tafel stond een bundel lelietjes in water. Gerust, zonder oen trekje van zenuwachtigheid, nauweljjks afwetend van ai het gepraat en geschrijf, waarvan zij oorzaak geweest is in de laatste weken, deed zjj zeer uitvoerige modedeelingen over haar ongelukkig huwelyk en over de vergiftigings- quaesfcie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1