Haagsche Brieven. ter reparatie had ontvangen, en toen de eigenaar het werktuig terug kwam halen, zulk een exorbitant hooge* prijs vroeg voor de reparatie, dat de heer weigerde te betalen. Nauwelijks had de eigenaar der naaimachine dat te kennen gegeven, of de juffrouw duwde hem naar binnen, sloot de deur af, en ging om de politie met wie zjj weldra terug keerde. In plaats van echter in het geljjk te worden gesteld kreeg zjj een proces-verbaal, wjjl zij den heer in haar woning had opgesloten. Dordrecht, 30 Nov. Een jonge vrouw, die haar man, wegens diens slecht gedxag, had verlaten en daarna naar hier was gekomen en haar intrek genomen had in een logement in de Wjjnstraat alhier, werd gisteren door haren man bezocht die trachtte zich weder met haar te verzoenen. Toen zy daarvan niets wilde hooren is haar man vertrokken, doch keerde tegen den avond weder terug en stelde haar voor met hem mede te gaan om stappen te doen tot verkrijging van echtscheiding. De vrouw liet zich bepraten en begaf zich met haar man op weg, doch ternauwernood op de straat gekomen, vatte bjj haar om den hals en bracht haar met een mes een paar niet gevaarljjko wonden in het aangezicht toe. Hevig bloedende schreeuwde zij om hulp, zoodat de man het geraden achtte zich uit de voeten te maken, terwyl de vrouw zich naar het politiebureau begaf, alwaar haar genees kundige hulp werd verleend. Tegen den dader, die zich inmiddels uaar Rotterdam heeft begeven, is proces-verbaal opgemaakt. Middelburg, 29 Nov. Met goed gevolg werd van de werf »de Volharding" van de firma den Bouwmeester Borsius van der Lepe alhier te water gelaten een ijzeren clipperscheepje, groot 25 last, voor schipper H. Schot te Bergen op Zoom eu de kiel gelogd voor een dito scheepje voor schipper K. Schippers te Cortgene en een rijnschip, Xroot 80 last, voor schipper A. A. Dyckema te Terhorne (Friesland). Vrijdag wierp een jongen te Vlissingen met een steen die terechtkwam in het oog van een meisje, met het ongelukkig gevolg dat bet meisje het getroffen lichaamsdeel moet missen. Het oog toch is beden reeds door dr. Bylsma van Middelburg weggenomen. Middelburg, 2 Dec. Bjj circulaire van 30 November heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland aan de burgemeesters in deze provincie mededeeling gedaan van de bekendmaking van den Minister van Buitenlandscbe Zaken, betreffende den mot ingang van 5 dezer tydeljjk gooorloofden invoer in België per spoor van vee, verzondea uit Nederland en bestemd voor de slachthuizen van Brussel, Cureghem—Anderlecht, Antwerpen, Gent, Luik en Brugge. Do invoer waaraan eenige voorwaarden van sanitairen aard zyn verbonden behoort te ge schieden langs een der volgende tol - of hulptol kantoren op de dagen en uren daarby aangegeven Selzaeto (station) eiken Dinsdag van 2—4 ure namiddags. Esschen (station) eiken Zondag en eiken Woensdag van zonsop- tot zonsondergang. Ackel (station) eiken Woensdag en eiken Zaterdag, vóór 10 ure 's morgens, dat de treinen uit Nederland passeoren. Vise (station) eiken Dinsdag voorin, en eiken Zatordag nam. op het nnr, dat de treinen uit Nederland passeeren. De in- eu doorvoer van varkens, herkomstig nit Nederland, blijft in het algemeen verboden. De reddatreekache doorvoer door België langs den spoorweg, zonder overlading, bljjft echter geoorloofd, zonder dat daarvoor eenige bijzondere formaliteit van veterinairen aard wordt vereischt. Ook is de invoer in - en de doorvoer door Belgis van versch varkensvleeach, herkomstig nit Nederland, met ingang van 5 dezer weder toegelaten. Goes, 1 Dec. Een paar nachtelijke helden bobben weer eens hun moed betoond door het af draaien van deurschellen. Eén ingezetene, wiens hulp 's nachts kan worden ingeroepen en voor wien het gemis van eene schel dus groot ongerief kan veroorzaken, heeft daarover een klacht ingediend. Natuurlijk zyn deze helden dapper genoeg om bet licht te schuwen. De jagers in den Wilhelminapolder hebben op één dag 131 hazen geschoten. De dorcas-vereeniging heeft ruim 80 gezinnen van noodige winterkleeaing voorzien. Het is druk met de amusementen. Donderdag avond gaf de Roomsch-Katholieke tooneelveroeniging een druk bezochte soiree, welke o.a. werd bijgewoond door de hoeren geestelijken dezer parochie. Met veel succes werden opgevoerd: Pierre de galeiboef of de onschuldig veroordeelde", en als nastakje Schuiven gaan ze". Aan bet slot der voorstelling was de heer pastoor-deken zeker de tolk van allen, toen bjj de voreeniging dank zei voor het gesmaakte genoegen. Niet minder welgeslaagd en nog veel drukker bezocht was de soiree, Vrijdagavond gegeven door eenige dames en heeren der vereeniging «Excelsior". Het programma bevatte: >0 die mannen I" operette in één bedrjjf, van Sachtelen, waarin de schoone sopraanstem van eene der dames terecht bewonde ring wekte. Daarna «Na de Markt", waarin een twintigtal allerkeurigst gekleede Noord-Hollandsche boerinne tjes al zingende elkaar verwijten toevoegden over knoeieryen in de boter- en melkhandel, oro na langdurig muzikaal krakeel te eindigen in een schoon ensemble «Eerlijk duurt het langst". Na de pauze «Het Natuurkind" (Sie bat ibr Ilerz ent deckt) bljjspel in een bedrijf door W. C. Rooyaards, dat uitstekend werd gespeeld en zeer in den smaak scheen te vallen van het talryke publiek. De soiree eindigde met een prachtig tableau vivant »Hulde aan H. M. de Koningin". Stavcfllgse. Vrijdag 11. had alhier plaats de eerste wintervergadering met Dames der ver- eeniging »Nut en Genoegen". Een tamelijk talryk publiek woonde deze vergadering bjj. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken, trad als lezer op de heer Crucq, die de vergaderden vergastte op eene pennevrucht van Therèse Hoven, getiteld'. Kleine Gerrit". Enkele bijdragen, afgewisseld door pianospel en goocheltoeren, geleverd en vertoond door enkele der aanwezige gasten, deden den avond gezeiligjes passeeren. Zierlli7.ee, 30 Nov. Gisterenavond word ten huize van mej. de wed. Kanaar gehouden de alge- meene vergadering der Zierikzeesche IJsvereeniging, waarbij 34 leden tegenwoordig woren. Uit het verslag over het vorige jaar bljjkt, dat de Vereeniging zicb mag verheugen in gunstige financiüelo omstandigheden, dank zij de algemeene medewerking; bet getal contribueerende leden be draagt thans 230. De Vereeniging kon in den afgeloopen winter een paar ysfeesteu geven, waar onder één ten voordeele van de algemeeue armen, dat f 231 opleverde en waarbjj het Harmonie- Gezelschap Kunst en Eer" zijne welwillende mede werking verleende. Uit de rekening bleek, dat deze bad bedragen in ontvang f 983,17, in uitgaaf f 938,14s, sluitende alzoo met een batig saldo van f 50,03s. Op de Spaarbank is van de Vereeniging nog een som van f 90,50. Na onderzoek wordt deze rekening in orde be vonden. Uitgeloot worden 10 aandeelbewijzen in de ystent ad 10, zyn de de Nos. 55, 40, 61, 33, 36, 12,62, 35, 44 en 63. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. B. Geluk, terwyl in plaats der h.h. H. J. Koning, Joh. Koojj- man, M. C. van der Vliet en J. H. Ochtman Sz. (vertrokken of ontslag genomen) werden gekozen de hh. G. Ribbens, A. Bevelander, Iman J. v. d. Rave en J. Plaating. Een voorstel van bet bestnnr om de contributie te bepalen op f 1 voor 1 heer en 1. dame (in plaats van 2 dames, zooals tot nog toe) werd na eenige discussie aangenomen met 18 tegen 16 st. De heer W. C. de Crane dankt het bestuur voor hetgeen in den vorigen winter door deze Vereeni ging is verricht en beveelt bet ijsvermaak verder in hare goede zorgen aan. De vergadering wordt daarna gesloten. Bjj kon. besl. is aan M. R. de Vries, wed. J. H. C. Horch, subst.-oflicier bjj de arrond. rechtb. te 's Bosch (vroeger te Zierikzee), verleend een pensioen van f 840. Bjj Kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van Melissant de heer J. Zaajjer Pz. De nieuwbenoemde hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, de heer Franken, is 1 Dec. j.l. in functie getreden. Een voorloopige overeenkomst is tot stand gekomen, waarbjj de conversie van de 3Va pCts. Ned. Werkeljjke Schuld in een 3 pCts. fonds wordt gegarandeerd. Aan dit syndicaat wordt o.a. deelge nomen door de Ned. Handelmaatschappij, de heeren Hope Co., de Banque de Paris et des Pays-Bas, de Amsterd. Bank eu Wertheim Gompertz. Mej. Helder, die tegen een advocaat te Utrecht een klacht heeft ingediend wegens verduistering Yan ruim f 3000, is, volgens het Volta-Dagblad, niemand anders dan de dame, die voor korten tjjd werd op de kaak gesteld als eene soort yan oplichtster, die zich met een bekend wielryder wist te verloven. Uit Aarlanderveen wordt gemeld: De echtgenoote van den hoofdonderwijzer der byzondere Christelyko school op bet dorp alhier is Zaterdagnacht, waarscbynljjk met medeneming van een trommeltje met offecten, verdwenen. Een timmerman, nit deze gemeente, mede gobuwd, is ook vertrokken; men vermoedt alzoo, dat zy in elkanders gezelschap zich buitenslands zullen begeven. Het meisje uit Hardingsveld, dot met de kermis te Gorinchem in een steomrutschbaan zoo hevig verwond werd, is Zaterdag in bet gasthuis te Gorinchem overleden. Volgens R. v. A. zal woldra een gerochteljjke verkoop plaats vinden van den boedel van mevr. Domela Nieuwenhnis—Godtholp, Haarlemmerdijk 166, Amsterdam. En die verkoop zon plaats vinden op last van den heer H. van Kol. Het geschil loopt over f 100, die mevrouw Nieuwenhnis van Van Kol gekregen heeft voor een armen partjjgenoot te Harlingen. Van Kol beweert, dat geld slechte geleend te hebben en wil het terug hebben. De kantonrechter stelde hem in 't geljjk en nu mevrouw D. N. die som niet wil nitbetalen, laat Van Kol den boedel verkoopen. Klaas Boes, levenslang veroordeeld wegens moord op twee vrouwen te Schagen, is in de ge vangenis te Leeuwarden overleden. AanbestedingenVerkoopingen enz. Te Heinkenszand is ten overstaan van den notaris De Ronde Bresser verkocht eene hofstede in den Onden Kamerpolder, bestaande nit woonhuis, schuur, erf, tuin, boomgaard, bouw- en weiland, samen groot 20 H.A. 59 A. 30 c.A. Totale opbrengst der 20 perceelen f 22468,54, met nog f 1125 voor boomen enz. Onkosten 8% procent. De hofstede werd gekocht door den heer W. F. K, Lenshoek te Goes. liaiitfliouw en Veeteelt» Thans is by den boekbandelaar Bolland te Goes van de pers gekomen No. 2 van de goedkoope landbouwbibliotheek (No. 1 «Het Varken") door A. A. ter Haar, leeraar aan de landbouwwinterschool te Goes. No. 2 heeft tot titel: Het melkvee, keuce ver pleging en voeding. Evenals alles wat bij Bolland van de pers komt, heeft het werkje een aantrekkelijk uiterlijk; het is versierd met eene welgeslaagde reproductie van de beroemde koe «Aagje" (Rnndveestamboek No. 1501), die in 1883 voor f 5000 (vjjf duizend galden) aan de firma Ycomans and Sons te New-York werd verkocht. Ten einde belanghebbenden en deskundigen in staat te stellen een oordeel te vellen over de groote waarde van het werkje, geven wjj eene opgave van den inhond: I. De eischen aan de melkkoe te stellen. II. Keuze van den fokstier. III. Verbetering van den melkveestapel. IV. Beteekenis van melkljjsten en eigen stam boek. V. De uier, de melkvorming en het melken. VI. De verpleging van het melkvee. VIL Het paren. VIII. De draagtjjd. Het kalven. IX. Iets uit de algemeene voederleer. X. De voedermidaelen. XI. De toebereiding van het voeder. XII. De voeding der melkkoeien. XIII. Besmettelijke ziekten (miltvuur, runder pest, tuberculose en mond- en klauwzeer). XIV. Woekerdieren. XV. Draagtjjdstafel. Het werkje is vol practiscbe wenken, die den man van het vak in do handen zullen doen klappen. B.v. «Niet door hetgeen do koe eet wordt zjj vet, maar door hetgeen zy verteert". Oordeelkundig on voordeelig voederen is eene knust, die niet iedereen verstaat.. Loeiende koeien vertellen, dat zy niet op vaste tjjden gemolken of gevoederd worden enz. Het is opmerkeljjk, dat van de meeste provinciën de bestellingen bjj honderdtallen inkomen, zelfs de Maatscbappjj van Weldadigheid bestelde een groot aantal exemplaren. Daar ziet men dus het nut in vau practiscbe laudbouwboekjes, die de hoofdzaken van den landbouw op populaire wijze behandelen. Daar ziet men in, dat een kwartje uit gegeven voor znlk doel, tienvoudige winst kan afwerpen. Daar lezen de boeren, en wikken en wegen, en doen hun voordeel. Zeeland maakt in deze geen gunstig figuur; tegenover duizend exemplaren in de andere provinciën samen geen tien in Zeeland. Zouden de boereu in Zeeland de wjjsbeid in pacht meenen te hebben? Uit andere omstandigheden bljjkt het tegendeel. Zouden zy niet lezen? Dat weten wij wel beter. Zouden de omstandigheden zoodanig zyn, dat zy zelfs op de uitgave van een kwartje moeten zien? Wjj hopen van niet. Een kleinigheid, tydig uitgegeven, Doet die vaak met ruime winst herleven. In weerwil der slechte tyden voor de meekrap teelt, wordt op Zuid-Beveland toch altyd nog wat aan dat artikel gedaan. Te Borsele bv. werden in de meestoof >De Kroon" dit jaar bereid 13480 kilo racine en 2398 kilo muilen. In 1894: 11850 kilo racine en 2200 kilo muilen. Door de afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken" der Holl. Maatsch. van Landbouw was een cursus geopend iu het hoef beslag. Aau de deel nemers aan dezen cnrsns is een theoretisch en prac- tisch examen afgenomen door de heeren J. J. Hei use, luit.-koL dir. paardenarts, J. Lameris, kapt. paarden arts en dr. J. Poels. Aan 11 van do 20 deelnemers aan dien cursus is een diploma van bekwaamheid uitgereikt, waaronder behoort de heer A. Giljamse, geboren té Noordgouwe, thans te Rotterdam. Urulillgge, 30 Nov. In de gisteren alhier gehouden vergadering van de landbouwvereeniging «Landbouwbelang", werd de aftredende secretaris de beer Jb. Goudzwaard als zoodanig herkozen. BECHTiZAliEK. In de zaak tegen Johanna van Wonde zyn Woensdag door den rechter-commissaris geboord Henri Ragetli en F. Visser, brigadiers der rijks-veldwacbt te Zaan dam, terwyl ook de beklaagde een langdurig ver hoor onderging. Donderdag werden gehoord dr. Kruseman, apotheker te Haarlem en een collega nit Bussum. Of deze vorhooren nadere bijzonderheden hebben aan het licht gebracht, daaromtrent is niets uitgelekt. De Rechtbank te Arnhem hoeft een boeren knecht te Eist (O.-B.), die, om in bet huweljjk te kunnen treden, een koe uit de weide stal en deze op de Drutensche markt te gelde maakte, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De bekende zaak voor de arrond.-rechtbank te Middelburg tegen den gezagvoerder van de «Seagull", betreffende de aanvaring op de roede te Vlissingen waarbjj 5 menscben bet leven ver loren nam niet alleen den geheelon Vrijdag, maar ook na eene avondzitting van dien dag den ge- huelen Zaterdag in beslag. Verschillende getuigen a charge en décharge, waaronder eenige des- kondigen, werden gehoord. Beklaagde hield steeds en onder alles zijne on- sohnld vol en wierp de schold op de loodsen. De Ambtenaar van het O. M., mr. J. A. van Hoek, die na het getuigenverhoor aan het woord kwam, meende, dat de tweevoudige aanklacht: het dooden door schuld en het niet verschaffen van hulp, waar hjj (gezagvoerder) die zonder schade kon verleenen, bewezen was, en vorderde daarom de hoogste straf, die op dit feit staat, daarby ver zoekende, dat de rechtbank bevelen zal het vonnis openbaar te maken, ter aansporing tot voorzichtig heid aan anderen en in het belang van hen, die het gevoarljjk beroep van loods uitoefenen. Spreker vroeg veroordeeling van beklaagde tot een ge vangenisstraf van één jaar en in de kosten van het geding, met openbaarmaking van het vonnis. De verdediger, mr. M. J. de Witt Hamer, meende de schold van bekl. aan den dood der ver dronkenen niet bewezen, evenmin als de aanklacht betr. het nalaten van hulpverleening. De stoomboot moest volgens pleiter eene lijdelijke houding aannemen, wat zy in deze zaak dan ook gedaan heeft. Pleiter eindigde zyn pleidooi met vrijspraak voor zyn cliënt te vragen. Hierna werd het onderzoek dezer zaak gesloten en de uitspraak bepaald op Vrijdag 13 December. Ter openb. terechtzitting der arrond.-recht bank te Middelburg, d.d. Zaterdag 14 December a s., znllen worden behandeld: de zaken tegen J. F. G., ond 16 jaar en F. W. C., oud 16 jaar, beiden gedetineerd te Middelburg, beklaagd vau diefstal van geld enz. bjj eenige winkeliers te Middelburg. Mr. W. Dicke, advokaat en procureur te Goes, zal ambtshalve als verdediger dezer beklaagden optreden. Terzclfde terechtzitting zal worden behandeld de zaak tegen A. v. G., 37 jaar, polderwerker, laatst wonende te Stoppeldjjk, thans gedetineerd te Middelbnrg, tor zake dat bjj als knecht in dienst bjj A. E. de Moor te Zaamslag en door dezen op 19 Aug. j.l. belast om een veulen, dat aan ge noemden de Moor toebehoorde en hetwelk door dezen was verkocht aan A. Mersie, naar Hulst over to brengen en aan genoemden Mersie over te geven, tegen betaling van den restant koopprys ten bedrage van f 95, dat bedrag destjjds aldaar van genoemden Mersie heeft ontvangen en dat geld, hetwelk toe behoorde aan voornoemden de Moor, althans niet aan hem beklaagde, opzettelijk wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Als verdediger zal voor dezen beklaagde "optreden mr. K. W. Brevet, advokaat en procureur te Middelburg. Terzelfde terechtzitting zal worden behandeld de zaak tegen H. C. S., koffiehuisbouder te Ant werpen, te Middelburg gedetineerd, beklaagd van diefstal van gouden en zilveren voorwerpen en geldswaarden met braak en inklimming te Terneuzen in den nacht van 31 Oct. op 1 Nov. j.l. Als verdediger zal voor dezen beklaagde optreden mr. C. do Witt Hamer J.Gz., advokaat en procu reur te Middelburg. 'S^ravenhaie, 30 Nov. De instructie, gevoerd in de zaak van den ambtenaar Van G. aan het Departement van Marino verdacht van verduistering van gelden is gesloten en de verdachte verwezen naar de openbare terechtzitting. De Rus Maligan, wiens geheimzinnige aan wezigheid op Lombok zoo langen tjjd hot onderwerp van onderzoekingen is geweest, is naar gemeld wordt, door het Hooggerechtshof van Ned-ïndië tot eeno boste van f 1000 veroordeeld. k K II k H 1 E D IV S. Beroepen bij de Herv. Gem. te Wilhelminadorp de cand. J. C. de Mol Moncourt te Jutryp Beroepen te Valburg ds. Meloen te Kloetinge. Naar we vernemen is dr. F. P. J. Sibmacber Zjjnen, predikant der Herv. Gem. te Middelburg de nestor der Herv. predikanten op Walcheren zeer ernstig ongesteld en is zyn toestand steeds achteruitgaande. $ii'-«laiM»lail<l. In eene vergadering van stemgerechtigde manslidmaten werden tot notabelen herkozen de aftredenden Dirk Flujjt en Boudewijn de Ronde Johz.tot ouderling werd herbenoemd de aftredende B. Breils en tot diaken de aftredende D. Flujjt. Door stembevoegde manslidmaten der Ned. Herv. gemeente te Sir-Jansland werd Zaterdag tot predikant benoemd de Eerw. beer M. Moorrees, candidaat tot den H. D. te Aalst in Gelderland. Z.Eerw. werd daarop door den Kerkeraad tot predikant beroepen, 't Ib te wenschen dat de heer Moorrees vryheid moge vinden die beroeping op te volgen, opdat er een einde aan eene vacature komt, die reeds van 1882 af bestaat. §(.-llaar(en8dük. 1 Dec. Zooals indertijd gemeld werd is in de Ned. Herv. Kerk alhier tot vermeerdering van het aantal zitplaatsen eene galerjj aangebracht. Dit werk is thans opgeleverd en den ambachtslieden, die het uitvoerden, mag een woord van lof niet onthouden worden, daar zjj hierbjj getoond hebben, dat zy naast het degelijke ook oog hebben voor het fraaie en een eenvoudigen sier, zooals die in een tempel past, zeer goed weten aau te brengen. Ook de ontwerper deelt natuurlyk in die hulde. Heden werd die galerjj in gebruik ge nomen. Naar aanleiding daarvan had de predikant tot tekst gekozen Jez. 56 vers 5. Met het aanbrengen dier 96 nieuwe plaatsen is waarlyk in eene bestaande behoefte voorzien. Hoewel de kerk hier vrij ruim is, bleek het aantal zitplaatsen geljjkyloers toch steeds onvoldoende. Bjj de verhuring der nieuwe zitplaatsen in de afgeloopen week kwam dit ook voldoende aan 't licht Tot f 6 zitgeld per jaar werd opgeboden, ten einde eene plaate machtig te worden. De minste liep nog tot f 1,50. In 't geheel bedroeg de opbrengst 243,35. Mag men het opgewekt godsdienstig leven af meten naar bet getrouw kerkbezoek, dan voorzeker neemt deze gemeente daarin eene eerste plaats in. O U D E II H IJ 3. De heer J. C. Boot, onder wijzer aan de Chr. School te Zaamslag, heeft tegen 1 Maart a.s. zyn ontslag gevraagd, doordien hy het onderwjjs verlaat.. Benoemd tot hoofd der gereformeerde bewaar school te Vreeswijk mej. M. C. Glerum, eerste helpster aan de geref. bewaarschool te Goes. Bij het op 30 Nov. te 's Hage gehouden examen M. O. voor het schoonschrijven is o.a. geslaagd de heer L. J. Steendjjk te Stavenisse. De voordracht voor hoofd van school D (Sluiskil) te Terneuzen bestaat uit de heeren: J. C. Max, te Amsterdam, I. de Groot en J. Bierlé te Terneuzen. llrillnigse. Door de afdeeling Duiveland van het Ned. Ond. Genootschap werden bij de her stemming voor een lid van het hoofdbestuur 8 stemmen uitgebracht op den beer A. L. Roest en 1 op den heer P. de Geus. Grayenhagb, 30 November 1895. Wat te verwachten was, is geschied. Na een drieweeksch debat heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp op de personeele belasting moeten ter zyde leggen en de verdere behandeling uitstellen tot het volgend jaar, want de begrootiug kan geen verdere verdaging verduren. Als zij op 3 December de behandeling der Staatsbegrooting zal aanvangen resten haar drie weken vóór Kerstmis om dat werkje af te doen, tijd genoeg voorzeker als men zich beperken wilde, maar telken jare bljjkt opnieuw hoe met den besten wil de stroom van welsprekend heid niet te keeren is en de kiezersbelangen schier alle leden bjj deze gelegenheid van hunne plaatsen doen rijzen. De leden, die by het voorstel om het personeel aan de orde te stellen, zich met kracht daartegen verzetten omdat het werk onmogelijk af kon komen, blyken ten slotte toch beter inzicht te hebben gebad dan zij, die meenden dat de discussie zoo'n vaart niet zou loopen en die wet best tusschen Indische- en Staatsbegrootingen kon worden af gehamerd. Inderdaad, het is onbegrjjpeljjk hoe naïef onze Kamerleden soms nog zijn, de tegenwoordige leden doen feitelijk in dit opzicht in niets onder voor hunne voorgangers, geboren uit een veel be perkter kiesrecht Te onbegrijpelijker, omdat deze personeele belastingwet met eene voortvarendheid is behandeld en voorbereid alsof het een onbeteekenend zaakje w&6 in plaats van een diep ingrjjpenden maatregel in de financiën van alle burgers. De wet is voorgesteld als eene verzachting van druk en het is mogelyk dat zy dit zyn zal voor eene kleine categorie van personen, die tot de «mindere luidjes" behooren, baast zon ik zeggen, die even zich buiten bedeeling kunnen houden en zich zelf bedruipen, maor dat de wet de middelklassen zal baton, zooalB beloofd was door Minister Pierson, ter verlichting van do zwaardere lasten die bedryfs- en vermogens belastingen op hen heeft doen drukken, is een absolute onjuistheid. Ja, de deuren en vensters zullen onbelast zyn, maar huurwaarde, mobilair en haardsteden zullen des te zwaarder drukken en ol men door de kat of den kater gebeten wordt, dat komt ten slotte waarlyk wel op hetzelfde neer. De heeren in ons Lagerhnis denken zich veel te veel de maatschappjj verdeeld in mingegoeden en rjjken met voorbjjgang van de groote klasse van de meer- gegoeden, die intusschen volstrekt niet tot de rjjken kannen worden gerekend. Waar het 't opleggen van lasten betreft, wordt deze klasse maar geljjk gesteld met do rijken, om 't even of zij vermogen bezit of niet, ol zij door hard werken er moet komen dan wel coupons kan knippen, in één woord de middelstand moet schier bjj elke belastingheffing het. gelag betalen. Zóó nu ook weder bij het pereoneel. De oftrek voor kindoren wordt slechts toegestaan tot zekere grens. Daarboven wordt men gerekend die vermindering niet te behoeven. Waarom? Omdat er ryke lni zyn, die er geen behoefte aan hebben. Maar, mjjn hemel, zyn dan alle hoofdambtenaren, winkeliers met groote inrichtingen, bewoners van groote huizen, ryke lui Hoeveel omstandigheden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 2