ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 23 November 1895. Eerste Blad. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Iets over de Kaasfabricatie. MIDDEL BURG-ZIERIKZEE. ADVERTENTIEN. Sociëteit „Ons Genoegen". SMEDERIJ Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6695. Directeur-Uitgever J. WAALE, Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot dei Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement*- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. De verkiezing van een burgemeester voor Weeneu houdt geheel Oo§tcnr{jk in spanning en vestigt de aandacht van Europa meer dan ooit op deze stad. Toen in het voorjaar van dit jaar de anti-semiet Dr. Lueger tot burgemeester werd gekozen, werd deze keuze niet door den Keizer goedgekeurdmaar de gemeenteraad ontbonden doch de nieuwe verkiezingen versterkten slechts de anti-semietische partij en Dr. Lueger werd ten tweede male tot burgemeester van Weenen gekozen. "Wat zou de Keizer nu doen? Deze vraag hield de gemoederen vrijwel in spanning, totdat de wensch der liberalen vervuld werd en de Keizer voor de tweede maal ook deze benoeming niet goedkeurde en den gemeenteraad opnieuw ontbond. Dat de anti-semieten door deze handeling des Keizers zeer verbitterd zijn, valt licht te bevroedenzij beweren, dat het besluit des Keizers onwettig is, daar de gemeenteraad niet mag ontbonden worden, voor dat het presidium voltallig is. Tot staving dezer meening beroept men zich op eene beslissing vóór eenige jaren daarover door de rechtbank genomen. Daarom worden zelfs pogingen aangewend om de zaak voor het rijksgerechtshof te brengen, op grond, dat deze tweede ontbinding inbreuk maakt op de Grondwet. Intusschen is de Regeering over de nieuwe ontbinding reeds geïnterpelleerd in het Huis van Afgevaardigden. De Minister-President Badeni verdedigde de wettigheid van deze maat regelen. Het Ministerie wierp de beschuldiging van zich af, alsof het zich slechts op dit standpunt plaatste, ten einde de Kroon te dekken, maar het aanvaardde de volle verantwoordelijkheid niet alleen van de ontbinding, maar ook voor de niet bekrachtiging van Dr. Lueger's benoeming. Na den Minister-President sprak de Minister van Justitie in denzelfden geest. De opgewondenheid in het Huis was groot; de tribunes, gereserveerde zoowel als publieke, waren overvol, en het publiek gaf voor het meerendeel blijk van de 2ijde van Lueger te kiezen; dit werd duidelijk toen hij zelf aan het woord kwam, en o. a. zeide, dat, wie hem steunden, geen vjjanden des Keizers, maar der Joden waren, en eene stem hierop riep >en van de Magyaren"; toen barstte een luid gejubel uit het publiek los. De Ministers verlieten de zaal en de Voorzitter deed de publieke tribune ontruimen. Toen de zitting hervat was, maande de Voorzitter het publiek op de gereserveerde tribune tot kalmte aan, maar deze vermaning werd beantwoord met een luid »leve Lueger", zoodat ook deze tribune werd ontruimd. Succes had de interpellatie echter niet; het voorstel om deze ontbindingsgeschiedenis als eene spoedeischende zaak te behandelen, werd ver worpen, maar het bleek ook hier weer duidelijk, dat een groot gedeelte van de Weeners, en dat niet alleen de mindergegoedende partij van Lneger steunen en zullen blij ren steunen. Voor- loopig zal het bestuur der hoofdstad weer worden gevoerd door den Regeerings-Commissaris Von Friebels, en ten einde de gemoederen wat tot bedaren te doen komen, zullen waarschijnlijk de nieuwe verkiezingen eerst in bet voorjaar van 1896 plaats hebben. Hoe de strjjd eindigen zal is moeilijk te zeggen, maar dat deze quaestie Graaf Badeni nog meer te doen zal geven dan de kies rechthervorming, wordt thans reeds door velen geloofd. Terwijl dus Weenen het nieuw opgetreden Ministerie werk geeft, heeft de nieuw opgetreden Minister von Buitenl. Zaken, Graaf Goluchowsky, Kalaocky's opvolger, zich verdienstelijk gemaakt jegens gansch Europa, door er voor te waken, dat de gebeurtenissen in Turk|)e aanleiding zouden geven tot moeilijkheden tusschen de mogendheden onderling. De Minister heeft bij de andere mogend heden bet voorstel ingediend, dat men zich zal verbinden niets te doen tot herstel van de rost in het Turksche Rijk, tenzij daarover eerst tusschen alle Regeeringen overeenstemming is verkregen. Het ligt voor de hand, dat, wanneer de mogend heden daartoe besluiten, reeds veel is gewonnen, men weet dan althans, dat geen der mogendheden op haar eigen handje tegen de Porte zal optreden, het eenige waardoor de Europeesche vrede zou kunnen worden verstoordwat er verder gedaam zal worden tot herstel der rust in Klein-Azië, is eene zaak van later overleg. Voorloopig zullen alle mogendheden, ook de Regeering der Vereenigde Staten, een eskader naar de Levant zenden. Daar, gelijk bekend is, de vaart door do Dardanellen aan buitenlandscbe oorlogsschepen verboden is, kunnen deze eskaders in geen geval Konstantinopel bereiken zij ankeren in de haven van Smyrna en zijn dan genoeg bij de hand om te knnnen optreden, als het noodig wordt geacht. Er schijnt veel kans te zijn, dat deze vloot-demonstratie tot stand zal bomenalleen is men nog niet zeker van Engeland eu Rusland, die het nog niet eens schijnen te zijn, over hetgeen in Turkije moet worden gedaan. Wanneer deze twee mogendheden het eens zijn geworden, gaat Frankrijk natuurlijk ook mede, en is do zoo gevrensehte overeenstemming tusschen de groote mogendheden verkregen, en zal de Sultan moeten bukken voor deze vloot-demonstratie evenals Griekenland dit in 1886 voor een dergelijk optreden der mogendheden moest doen, toen het Turkije wilde dwingen de uitbreiding van Grieken- lands grondgebied in het Noorden in te willigen. De Kamer in Frankrijk is nog bezig met de behandeling der progressieve successie-belasting, en het Ministerie kan over zijn eerste optreden vrijwel tevreden zijn. Het schijnt, dat men zich vergist heeft, toen men dit Ministerie een bij uitstek kort leven toedacht, want zelfs zij die in het eerst niets geen goed aan deze combinatie konden vinden, roemen en prijzen nu de flinkheid van optreden en de doortastendheid van handelen. Aanleiding tot die veranderde zienswijze gaf de inhechtenisneming van Emile Arton, den man, dien men als de eigenlijke ziel van het Panama-schandaal beschouwt. De Fransche politie heette hem overal in Europa gezocht te hebben, maar nergens te kunnen vinden, en nu komt de Londensche politie in eens op het spoor, dat hij rustig en wel in een der voorsteden woont. Arton werd bjj het Panama-proces bjj ver stek veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en 400,000 frs. boete, en nog wegens eene andere fraude zaak tot 20 jaren. Aan wien deze inhechtenis neming nu is te danken, weet men niet. Algemeen houdt men het er voor, dat het Ministerie er achter heeft gezeten, en reeds prijst men het Ministerie Bourgeois wegens zijne flinkheidvelen zien in het gebeurde het begin van de ontmaskering van een aantal oneerlijke kamerleden. Het Ministerie- Bourgeois zal nu wel zoolang aanblijven, tot dat deze zaak is afgedaan. De verkiezingen in llelglë voor den gemeente raad zijn voor de liberalen niet gunstig geweest. Daar zij weder niet tot overeenstemming met de radicalen en socialisten konden komen, moesten zjj hier en daar aan hen nog al eens een zetel afstaan. Over het algemeen is de toestand onveranderd. Engeland. Een treurig uiteinde wordt vermeld van het echtpaar Dacre, de bekende Engelsche tooneelspelers. Zij maakten een kunstreis in de koloniën, maar hadden weinig of geen succes, zoodat zij gebrek leden. Daarom besloten zij te Sydney een eind aan hun leven te maken. Dacre doodde zijn vrouw met een revolver en sneed zichzelveu nadien den hals af. Aan hun vrienden in Engeland zijn brieven ge zonden, waarin zij van dit wanhopig besluit kennis gaven. Een voorbeeld van stedelijk beheer geeft wel de 700.000 zielen tellende stad Glasgow. De raad gaat van de stelling uit, dat hjj het bestuur vormt van een groote vennootschap, welker leden de bewoners zijn en welker dividenden bestaan in ver betering van de gezondheid, behaaglijkheid en wel stand der bevolking. Zoo heeft hjj 24 millioen gulden uitgegeven voor arbeiderswoningen. Sedert 25 jaar exploiteert hg een groot volksbótel met alle mogelijke comfort, waar een kamer met bed 18 tot 24 cent per nacht kostthans wil hij familie- hótels oprichten, waar gezinnen van 5 personen voor circa 40 cent per dag een onderkomen vinden en de kinderen voor 50 cent per week voedsel en onderricht krijgen. Er zijn zes volksparken, een museum, volks bibliotheken, enz. en iederen Zaterdag worden er, op het stadhuis uitstekende concerten gegeven tegen een entree van 5 cent. Do stad is in het bezit der tramwegen en van aanzienljjke landbouwkolonies, waar zij werkloozen arbeid verschaft. Bg dat alles worden de schalden voortdurend afgelost en de belastingen verlaagd. Londen, 20 Nov. Rastem Pacha, do ambas sadeur van Tarkjje bij het Engelsche Hof, is heden nacht om drie uur gestorven. Weer zijn te Londen, begraven in een tuin, zes van de staven zilver, die in September van de Midland Spoorwegmaatschappij gestolen werden, teruggevonden. De bewoner van het huis was gevlogen. Van de 81 gestolen staven zjjn er nu nog slechts 3 zoek. Turkije. Konstantinopel, 19 Nov. Uit Tnrksche bron worden de volgeude wandaden der Armeniërs gemeld: Een troep Armeniërs, ter sterkte van 800 man, viel het district Enderin aan, stak het gouver nementshuis en de hnizen der Muzelmannen in brand en voerde de gezinnen der Muzelmannen gevankeljjk weg. Armenische opstandelingen staken te Kustbrach tien hnizen in brand. Te Harnementour kwam het tot een vechtpartij, waarbij dooden on gewonden vielen. De dorpen Sousikudi, Kechkre, Moussali en Keuenli zjjn in brand gestoken en geplunderd door de op roerlingen van Zei toen. Te Marsovan hebben de Armeniërs op de kazerne en het gouvernementshuis geschoten. Dit gaf aan leiding tot ongeregeldheden, waarbij dooden en gewonden vielen. Frankrijk. l*arijs. 21 Nov. Arton, aangehouden wegens afzetting, zal in Frankrijk alleen daarvoor ver oordeeld kunnen worden, zoodat het niet mogelgk zal zijn, de Panamaschandalen weer op het tapjjt te brengen. Duitschland. Aan het station te Rostock is eene kist aange komen, die het bloedige lijk van eene vrouw bevatte, met gebonden handen en voeten. België. Prinses Henriette van Vlaanderen, die verloofd is met Emanuel, van Alenqon is 25 jaar oud. Emanuel is '23 jaar oud en officier bij de Oostenrgksche ruiterij. De verloofden hadden elkander herhaaldelijk ontmoet en dit moet nu eens een huwelijk uit liefde zijn. Waarschijnlijk zal het in het voorjaar worden voltrokken. Te Laken kwam Vrijdag een 19jarige zoon, die wegens slecht gedrag door zijn vader het huis was verboden, plotseling binnen, terwijl zijn vader ziek te bed lag. De zoon vroeg hem geld, en daar de vader weigerde, richtte de jongeling zich naar de kas, waar hij wist dat zijne ouders hunne spaar penningen bewaarden. De vader wilde hem beletten te stelen, doch de zoon sprong op hem toe en poogde hem te verwurgen. De vader greep toen een keuken mes, en stak het zijnen zoon in do borst. Deze, doodelijk getroffen, viel neer, badend in zijn bloed. De einduitslag der Belgische Gemeenteraads verkiezingen zal eerst de volgende week bekend zijn, daar Zondag nog do verkiezing moet plaats hebben voor die enkele plaatsen in de Gemeente raden, die door patroons en werklieden, ia gelijken getale door hun standgenooten te kiezen, moeten vervuld worden. Voor de verhouding der partijen kan deze ver kiezing nog in vele plaatsen van belang zijn. Zoo zijn thans te Antwerpen gekozen 16 katholieken en 16 liberalen (de eersten hadden 24,369 tot 24,490, de tweeden 24,885 tot 25,195 stemmen), terwijl nog 8 plaatsen te vervullen zijn. Een ernstig spoorwegongeluk heeft Dinsdag morgen omstreeks halfnegen op de lijn van den Grand-Central van Charleroi naar Lodelinsart en Marchiennes, plaats gehad. Bij de machineloods wachtte een vertrekkende trein voor den wissel op een binnenkomenden trein, die moest passeeren. De trein kwam weldra in 't gezicht, doch door een gebrek aan den wissel geraakte hg op 't verkeerde spoor en reed op den stilstaanden passagierstrein aan. Het dreigend gevaar ziende, stelde de machinist van den aankomenden trein alles in het werk om eene botsing te voorkomen, waarin hjj echter niet slaagde, daar de wielen van den trein, die door het ramtoestel vastgeklemd werden, over de vochtige rails voortgleden. De schok werd echter sterk ver minderd, doch was toch nog hevig genoeg, zoodat de reizigers van den aankomenden trein tegen de wanden geslingerd werden. Twee hunner werden ernstig gekneusd, terwijl vier spoorbeambten vrij ernstige verwondingen bekwamen. De beide machines hebben door de botsing veel geleden en moesten buiten dienst gesteld worden. Nederland. Haarlem, 21 Nov. Uit kracht van een bevel der rechtbank alhier, is hedenavond te 6'/4 uur te Krommenie in hechtenis genomen mevrouw v. W. J., die, zooals gemeld is, verdacht stond van bjj herhaling in voor haren man bestemde dranken, als thee, jenever, bier, voor de gezondheid schadeljjke hoeveelheden antipyrine te hebben gedaan, met het gevolg dat de heer Van W. de kwade gevolgen daarvan reeds ten deele heeft ondervonden. De huishoudster betrapte op 5 dezer mevrouw v. W., terwjjl 2jj antypirine wierp in een glas bier, dat voor de helft reeds door den heer v. W. was opge dronken. Mevrouw v. W. ontkende dadeljjk na de ontdekking en beweerdo slechts aan het glas gestooten te hebben. Het scheikundig onderzoek, ingesteld door de des kundigen dr. H. D. Kruseman en A. H. van Tubergen, daartoe door den rechtor-commi6saris aangewezen, heeft echter aan het licht gebracht, dat het bier in hot glas antipyrine bevatte. De schadeljjke werking van antipyrine, in groote hoe veelheden gebruikt, is bekend. De verhouding tusschen de eehtgenooten Van W. was reeds lang zeer gespannen. Reeds vroeger is een eisch tot echtscheiding tusschen hen bjj de rechtbank aanhangig geweest, doch tengevolge van de verzoening van partjjen is daaraan toen geen gevolg gegeven. Thans had de beer Van W. weder een eisch tot echtscheiding van tafel en bed ingediend, en de vrees dat dientengevolge de beide kinderen aan den heer Van W. zonden worden toegewezen, kan mevr. v. W. tot de daad gebracht hebben. De beschuldigde ontkent echter tot nog toe alles en beweert het slachtoffer te zjjn van eene valsche, kunstig in elkaar gezette aantjjgiog. De verdachte was zeer kalm, toen zij per rijtuig naar de gevangenis werd gebracht. (>ir«vcnl»age, 20 Nov. De commies v. G., van het Depart, van Marine, die wegens verduistering van gelden naar het Huis van Bewaring is overgebracht, was geplaatst aan de afdeeiing zegel, leges en registratie. De verduisterde gelden moeten bestaan in ont vangen en niet verantwoorde legeskosten. De boeken waren in volmaakte orde. De aangehoudene nam voor den onmiddellijken chef zijner afdeeiing de kas waar. Deze chef stelde ten volle vertrouwen in zijn ambtenaar en teekende geregeld de afrekeningstaten door dezen hem voor- gelegd. Hot vermiste bedrag bedroeg even f 3000 en moet reeds door de familieleden van den verdachte zjjn aangezuiverd. 5fiicrlky.ee, 22 Nov. Niet te verwonderen is het, dat vooral gedurende de laatste avonden een talrijk publiek aanwezig was vóór de étalage in het magazijn der firma Oostmejjer: nog nimmer was zoo iets hier ter stede daargesteld. Immers, St. Nico- laas, in hoogst eigen persoon, fier als altijd met de staf in de hand en vergezeld van zijn trouwen zwarten knecht, staat daar met een groot valies in de band, dat beladen is met zeer mooie en nuttige cadeaux. Het geheel is rijk verlicht en net gedrapeerd, waartoe ook de schoone palmen veel bijdragon, voeg daarbij dat vele artikelen de aantrekkcljjkheid verhoogen, en men zal begrijpen dat het geheel een goed effect maakt. Onder verwijzing naar achterstaande adver tentie, waaruit blijkt dat de prijzen in Oostmeijer's magazija aanmerkelijk zija verminderd en elk kooper nog een aardig cadeau krijgt, meenen wij te kunnen verzekeren dat genoemde firma ook wederom hier door succes zal behalen. Een volgend No. bespreken wjj andere étalages, daar allen nog niet gereed zija. Er heerschte Woensdag te Oosterland en Don derdag te Sir-Jnnsland eene ongewone drukte: de schooljeugd in het Zondagsch pak met roosjes en strik jes versierd, met vlaggetjes in de hand trok netjes geschaard, al zingende en jubelende door de straten. Ze had er ook wel redenen voor om zoo opgewekt te zijn! de nieuwe burgemeester de heer J.C. v. d. Havo onthaalde de kindereu van de scholen te Oosterland en te Sir-Jansland, alsmede de kleine kleuters van de bewaarschool te Oosterland op de traditioneel® chocolademelk en krentekockjes. Dat is altijd een dankbaar werk, want de grooteren hebben aardigheid in de pret der kinderen en ze worden zelf opgewonden en vroolgk van den weer omstuit. Ieder moet die opgewonden kinderschaar zien voorbijtrekken; het oude grootje geeft haren bril een extra-reiniging, licht het gordijntje op om te zien of hare kleinkinders, misschien wel hare achterkleinkinderen, ook pleizier hebben, en ze zou zelf nog wel den jubelenden stoet willen vergezellen, indien hare stijve knieën het haar niet beletten. De burgemeester woonde tot het einde toe het feest bij. Hem zij door de ingezetenen van Ooster- en Sir-Jansland zeker toegewenscht, wat hem zoo bij herhaling uit die kindermonden toeklouk: »Onze burgemeester leve, »Leve tot ons welzijn lang!" Te Hoogezand is de 27-jarige gehuwde schipper S. v. d. H. gevankelijk naar Winschoten gebracht. Hij wordt beschuldigd van het plegen van onzedelijke handelingen met eene 74-jarige vrouw. De man moet het feit bekend hebben. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Ingezonden stukkeu. Stelt u een koetsier voor, die zijn zaak onder de volgende omstandigheden ten uitvoer moet brengen Voerwerk en paarden worden voortdurend gewis seld. Weg en steg zijn hem tamelijk vreemd, de wegwijzer niet vertrouwbaar, de oude sporen wekken weinig vertrouwen opdikwijls is het spoor niet gevolgd en ook houdt hot meermalen plotseling op. Aan het voerwerk werkte niet een meester, maar verscheidene knoeiers hebben zich daarin gedeeld; ieder wiel heeft een andere gemaakt; het eene is vast, het andere los gegaan, het eene te groot, het andere te klein. Evenmin passen die vreemde paar den te zamen, die op een half jaar gehuurd zijn; naast den ouden stijven knol draaft een jonge kol- derige te vurig vooruit, en bij iedere wegwending moet men vreezen dat het te schuw wordt. De passagier, die in den wagen zit, wil terechtertgd zjjn doel bereiken en bromt ergerlijk wanneer hij op den hobbeligen weg geschud wordt. Vroeger, zei hij, toen hij zelf nog gereden had, ware alles glad gegaan. Natuurljjk zijn er geene getuigen. In dezelfde treurige positiezooals onze koetsier bevindt zich ook dagelijks ieder kaasmaker. De melk is zija voerwerk, de paarden zijn gereedschap, het te bereiken doel: een goede kaas te verkrijgen. Eenige melkleveranciers zijn meestal bedriegers, honden ziek vee in ongezonde stallen, hebben 6lecht materiaal tot voer gebruikt en zooveel mogelgk fetracht mot bun werk spoedig klaar te komen, iaat de kaasmaker dan zien hoe of hg stuurt en de melkkooper zien hoe of gestuurd wordt. Het gereedschap, het lokaal en de inrichting stellen zich eveneens uit slecht en goed, oud en nieuw mate riaal te zamen, dat niet te zamen past of den kaas maker vreemd is. Wat voor moeilijkheden de weg, de wagen en de paarden opleveren, kan niet vooruit gezien worden. De door de theorie uit voorzorg geplaatste wegwijzer zegt welIn zóó en zóóveel uren moet men het doel bereiken, maar met het voerwerk kan men volstrekt niet over bergen rijden en op den vlakken weg blijft men steken, of staat plotseling voor een dreigenden afgrond en weet niet hoe daar overheen te komen, hoe het doel tot een goede kaas te komen te bereiken is. Geef een flinke accurate koetsier, een goed voerwerk, vertrouwde Eaarden en een zekeren weg, dan bereikt hg wel- ebouden en ter reebtertijd zeker zijn doel. Geef een gewillige kaasmaker goede, gelgke melk, een doelmatig ingericht lokaal, den noodigeu leertijden ervaring en gjj verkrijgt een zekere fabrikatie. Deze oude goede raad is een onontbeerlijke wegwijzer, zoolang men ons niet zeker stelt. Wij hebben wel gewillige kaasmakers, wij laton hen de best moge lijke kennis opdoen en eigene ervaringen verzamelen. Wjj treffen voorzorg voor bonw, inrichting en doelmatige lokalen. Wjj houden toezicht op de melklevering en kannen ons vast overtuigen, dat in den laatsten tijd veel verbeterd is geworden, maar waarom wordt er dan toch zooveel slechte kaas gemaakt? De boer zegt: wjjl de kaasmaker niet verstaat onder de nu eenmaal gegeven orders te werkenmen maakt in Noord-Dnitschland ook goede kaas zonder Alpenvoer, en de kaasmaker zegt: wjjl de boer niet meer goed voert en over de hoedanigheid dor melk zeer nalatig is. Wanneer men vroeger slechte melk bekwam, wist men er nog goed van af te komen, maar tegenwoordig kan men nooit weten wat voor nieuwe, tot nu toe onbekende, ruoeiljjkbeden den kaasmaker in de melk en de handelaar in den verkoop tegentreden. Beide beweringen kan men niet tegenspreken. Van beide kanten is het noodwendig dat men de oogen niet sluit voor onze eigene fouten, en eerst zelf grondig onderzoekt eer men de gebeele schuld eenvoudig op een ander werpt en zelf alles bij het oude laat. In dezen toestand moeten landbouwer^ en kaas makers de gemeenzame belangstellingen in het oog bonden en niet vasthouden wat hun eenzijdig voor deel tot schade van anderen teweegbrengt. Het mag derhalve eindeljjk eenmaal aangetoond worden, om in het gansch onpartijdig gebied der weten schap een weinig toezicht te houden, wat tot nu toe onbekommerd en in stille vlijt aan het licht ge bracht is, dat misschien de praktische eene lichte, de billjjkdenkende een ernstige vingerwijzing zijn kan. Tegenwoordig kunnen we zien wat de jongste tak der wetenschap, de leer van de kleinste levens vormen, de bacteriologie tot nu toe gedaan heeft, om den practischen kaasmaker in zijn onzeker arbeidsveld over menige klippen heen te helpen. Daar de rijping der kaas een gistingsproces is, en van af heden nog niet volkomen verklaard is, waar of die gistingen van afhankelijk zijn, heeft men met den aanvang der z. g. bacteriologie, op grond der nieuwe onderzoekingen en kuituurmethode een plotselingen vlucht genomen. Op het gebied der melkconserveering en boterbereiding, (roomzuur en boterconserveering) heeft de bacteriologie steeds een belangrijken vooruitgang gemaakt. Maar tot nu toe interesseert ons alleen maar de praktijk der moderne bacteriologie voor de kaas- en boterbereiding. Wij zien in niet al te verre toekomst den tjjd komen, waarin men boter en kaas uit versche melk ver werkt. Bij de boterbereiding is men met de ont- rooming der centrifuge spoedig klaar en de room moet men met reincultuurbestaande uit eene goede rijpe toegeëigende bacterie gefokt worden. De gegevens zullen zijn: gelijkmatigheid der pro- dukten. Evenzoo moet de kaasmaker de versche melk inenten, om zjjne fabricatie meester te kunnen zijn- Waarschijnlijk zal men tot verkrijging der ver scheidene kaassoorten met een groot getal van gistingen te doen hebben. De tijd zal komen, waarin men steeds uitstekende boter te voorschijn brengt en precies in staat is de gowonsebte kaasrijping te verkrijgen. Een belangstellende. Veemarkt. Zierikzee. 21 November 1895. Aangevoerd 35 anderhalfjarige ossen en 1 kalf, dit laatste bleef onverkocht. Prijzen dor anderhalfjarige ossen van f 75 tot f 105. Handel tamelijk. Weekmarkt te Zierikzee, 21 November 1895. Boterprgzen: De Boter is verkocht voor 45 en 55 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zjjn verkocht voor f 1,15, f 1,87% en f 1,62»/, per 25 stuks. STOOM BOOTDIENST November 1895. Amsterdamsche tijd. Van Middelburg: '8 morg.I's midd. Zaterd. 23 7,40 Zondag 24 7,40 Maand. 25 7,40 Dinsdag 26 7,40 Woensd.27 7,40 Dond. 28 7,40 Vrijdag 29 7,40 1,- Van Zierikzee: 's morg.j'e midd. 2» 1,Maand. 25 7,50 1,- 1,— Dinsdag 26 7,— 1,80 1,— Woensd.27- 7,50 2- 1,30 Dond. 28 6,30 2,— 1,— Vrijdag 29 7,50 2,- Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. VAN DER HUCHT vertrekt Woensdag van Zierikzee naar Mid delburg en des Vr(J dag-na middags van Middelburg naar Zierikzee. V Ondertrouwd MARTINUS POLDERMAN HENDRIKA GILJAM. St. Maartensdijk, 22 November 1895. De Heer en Mevrouw Dr. BONNO VAN DIJKENWiegel berichten de geboorte van hun zoon Hendrik Elso. Rottebdam, 20 November 1895. Heden overleed in den ouderdom van ruim 83 jaren onze onvergetelijke EehtgenootVader Behuwd- en Grootvader de Heer Johannis Hooi, rustend Dgkbaas. Ruim 57 jaren mocht ik met hem in een gelnkkigen echt vereenigd zijn. Zierikzee, 20 November 1895. Mede namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, Wed. J. BOOT—v. d. Web». Heden overleed na een kortstondig, docb hevig lijden, mijn eenige lieveling H.ISTIVANTJL, in den aanvalligen leeftjjd van 4 jaar en 7 maanden. De Heere sterke ons in deze zware beproeving. Brouwershaven, 22 November 1895. J. M. HENDRIKSEAdriaansin en Familie. V Hart cl lfk «lonk aan allen, die op 20 dezer blijken van belangstelling en vriendschap gaven, bjj de viering vau de 50-jarige Echtver- eeniging onzer geliefde Ouders. St. Maartensdijk, 20 November 1895. Uit naam der Kinderen en Behuwdkinderen, P. DE VIET. Voor de vele blijken van deelneming, ont vangen bij bet overljjden van onzen geliefden Schoonzoon, den heer P. LEDEBOER te Aalsmeer, betuigen wij, ook namens onze kinderen en behuwd- kinderen, onzen hartel(jken dank. Brouwershaven, 22 Nov. 1895. F. VAN DEN BOUT Cz. M. VAN DEN BOUT—de Gloppib. Allen, die nog iets te vorderen hebben voor gedane leverantiën aan de werken, verzwaring Mariapolderdijk en Anna-Friso- polderdijk, worden verzocht hiervoor hunne nota's in te zenden vóór 1 December c.k. Adres: Logement G. J. DE SMIT, Wissenkerke. L. BRAND Dz., Aannemer. ALGEMEENE VERGADERING vau Leden op Zaterdag; 03 ATov. a.s., des avonds ten 8% uur. P. v. B. Rekening 1804/96. Mededeeliugen en voor stellen van het Bestuur. Mot deze geef ik 'konnis aan de Ingezetenen van Sirjansland on omstre ken, dat ik mijne heb overgedaan aan den heer HUBRECHT DE SMIDT. Dankbaar voor de gunst en het vertrouwen, door wijlen mijn vader en rojj eene halve eeuwgenoten, beveel ik mijn opvolger in ieders gunst en ver trouwen aan. Sirjansland, 21 November 1895. Wra. BOLLE. Mij aansluitende aan bovenstaande advertentie, geef ik kennisdat ik do SHFDERIJ, vroeger gedreven door W. BOLLE heb over genomen en van af 1 December voor mijne rekening zal voortzetten. Ik beveel mij in de gunst en het vertrouwen van de Ingezetenen van Sirjansland en omstreken minzaam aan. Sirjansland, 21 November 1895. HUBRECHT DE SMIDT.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1