ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 19 November 1895. NIEUWSTIJDINGEN. Verschnnt DINSDA.G, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6693. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnement«- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode". Amerika. Ia het afgeloopen seizoen zijn in het land der dollars de volgende »groote huwelijken" gesloten: De heer Mac Cornick met mej. Edith Rockefeller. Waarde: 35 millioen dollars. De heer A. H. Paget met mej. Pauline Whitney. Twintig millioen. De heer J. S. Haxt met mej. Ethel Phelps Stokes. Vijftien millioen. De heer S. M. Pullman Jr. met mej. Félieité Oglesby. Tien millioen. Thomas O. Rourke, politie-agent te New-York, is op pensioen gesteld. Bjjzonder noodig heeft hij zjjn pensioentje niet, want O. Rourke bezit zelf een kapitaal van bijna een millioen gulden. Hij had gezworen de uniform niet uit te trekken vóór bij gepensioneerd zou worden. Weder wordt uit de Vereenigde Staten een brutale spoorwegdiefstal gemeld, gepleegd in den nacht van Woensdag op Donderdag nabij Colorado- spriDgs. Een geld-transport van 200.000 dollars in goud kwam daar aan met den sneltrein van Santa Fé. Het geld bevond zich in een kist, die naar het stationsgebouw werd gebracht, en daar overgegeven aan een agent der Express-Company. Vijf minuten nadat de trein vertrokken was, traden twee gemas kerde mannen het stationsgebouw binnen en bevolen den agent, dien zjj met revolvers bedreigden, het veiligbeidslot dor kist te openen. Daarna dwongen zjj hem, zich naar zijn slaap kamer op de eerste verdieping te begeven, zich uit te kleeden en naar bed te gaan, zoodat zij tijd hadden de kist weg te voeren. De agent beeft echter 50.000 dollars in bankpapier aan de blikken der dieven weten te onttrekken. T urkije. Konstantinopel, 14 No,. De regeerioj mobiliseert 120 bataljons. Generaal Sadeddin is naar Zeitoun gezonden. Aan het 4e en 5e legerkorps, die in Klein-Azië gelegerd zijn, worden 120 officieren van gezondheid toegevoegd. 15 Nov. Uit Turkscbe bron wordt gemeld, dat oproerige Armeniërs te Si was, Da hun koop waren in veiligheid gebracht te hebben, de Muzel mannen aanvielen. Een Turksch soldaat werd gewond en een der kogels drong door in het huis van den gouverneur-generaal. De Armeniërs doodden de Muzelmannen van het dorp Mandjolik en plunderden de huizen. Ook zijn te Arabku dynamietbommen gevonden, die neergelegd waren met het doel de gebouwen in de lucht te doen springen. De Muzol- mansche bevolking van Diarbekr vraagt bescherming, totdat de veiligheid zal zijn teruggekeerd. De autoriteiten te Mamouretal Aziz zonden troepen naar Kesrik, waar gevechten tusschen Turken en Armeniërs plaats gehad hebben. De Armeniërs staken de Moskee, een hoogescbool en een bazaar in brand, waardoor een hevige brand ontstond en verscheidene huizen in de asch gelegd werden. De Armeniërs vielen de bewoners van Oulon Pounar, de wijk der Muzelmannen, aan en doodden ver scheidene van ben. 16 Nov. Woensdag en Donderdag zijn wéér eenige ongeregeldheden in Armenië voorgevallen, maar deze zjjn niet van ernstigen aard. De Fransche zendelingen bevinden zich in veiligheid, doch hun gebouw te Malatia is verbrand. Insgelijks zjjn te Karponn eenige gebouwen der Profcestanscbe zen delingen in brand gestoken. Engeland. EiOilden, 16 Nov. Emile Arton, bekend door zijn deelgenootschap met Reinach in de Panama schandalen, is in den namiddag in hechtenis genomen en naar Bowstreet geleid, waar hij in staat van beschuldiging is gesteld wegens frauduleus bankroet en zich verschaffen van geld onder valsche voor wendsels in Frankrijk. Arton is daarop naar de gevangenis teruggebracht. Frankrijk. Een jongmensch heeft in een ouden jaargang van een blad, dien hij aan een boekenstalletje te Parjjs gekocht heeft, verscheiden aandeelen en schuldbewijzen vastgeplakt gevonden tot een waarde van fr. 125.000, alles gesteld ten name van zekeren Haas, die schijnbaar in groote ellende gestorven was en wiens bloedverwanten zijn inboedel hadden verkocht voor de begrafenis. Do vrek had op deze wijze zijn schatten verborgen. Het is gebleken, dat de bovenvermelde som nog niet eens de geheele nalatenschap bevat, want onlangs zijn te Brussel door twee (later gearresteerde) mannen aandeelen, op naam van Haas gesteld, ten verkoop aangeboden. Bijjkbaar waren die ook in ergens gekochte oude boeken gevonden en waren de vindets minder eer lijk geweest, dan het jongemensch, dat de politie van zijn ontdekking kennis gaf. Een Fransche dame heeft verklaard dat zij, om een man te krijgen, 722 bals heeft bezocht. In plaats van een maD kreeg zij echter 14 maal bronchitis3 maal longontsteking120 maal indaenza en 500 maal maagkramp f Als men het maar gelooven wil! Nederland. Middelburg, 18 Nov. Naar men verneemt, is door de provincie, met het plan om er, na ver bouwing, de bureaux van den Prov. Waterstaat te vestigenaangekocht het huis met werkplaats van den heer W. Hejjboer op de Balans alhier, welk perceel grenst aan het thans nog voor ge noemde bureaux in gebruik zijnde gebouw in de Abdij. does, 16 Nov. Op 31 December 1893 beliep het tegoed der gezamenlijke inleggers in de Rijks postspaarbank in deze gemeente f 65855,85°. In 1894 werd ingebracht 43590,31° en terugbetaald 34106,78°, waardoor het tegoed is vermeerderd met f 9483,53, zoodat dit nu bedraagt f 75339,38*. Dit bedrag is verdeeld onder 1238 inleggers. Het getal spaarboekjes vermeerderde met 161 en verminderde met 32. 99 hoofden van gezinnen hebben zich bjj het bestuur van de werkverschaffing aangemeld tot het bekomen van eenigerlei werk. Benoemd tot commies der telegraphie 4e kl. de heer J. A. Polderman, telegrafist alhier. Noord-llcvelantl, 16 Nov. In de op gisteren gehouden vergadering van •Landbouw belang" werden o.m. met bijna algemeene stemmen herkozen als bestuursleden: de heeren H. Meuleu- berg Dz., J. Schippers en Witte Hage, resp. als voorzitter, penningmeester en secretaris. Voorts werd besloten om, onder nadere goedkeu ring, weer verloting te houden van paarden, hoornvee enz.tot leden van het comité van verloting werden benoemd: de heeren C. v. Damme, J. W. van Nieuwenhujjze en Lvan Oeveren en tot plaatsver vangend lid de heer L. J. Dorst. Tot lid der Commissie voor aankoop van kunst meststoffen en zaden werd benoemd de heer J. Wolse. Yi'iggc li ke rke, 16 Nov. Als eene bijzonder heid kan vermeld worden, dat in den tuin van den heer Jac. v. d. Berge alhier een radijs groeit, die nu een omtrek heeft van 54 centimeter. St. Annalaud, 16 Nov. Heden vierde de heer J. W. Slager zjjn 25-jarig ambtsjubileum als hoofd der O. L. School in deze gemeente. Stoffelijke blijken van belangstelling werden hem aangeboden door den gemeenteraad, eene feestcommissie uit de burgerjj, de schooljeugd, benevens het onderwijzend personeel in het arrondissement Tholen. Het muziek gezelschap >Accelerando" en het zanggezelschap •Ontspanning door Inspanning" brachten den jubilaris eene anbade. Door laatstgenoemd gezelschap werden toepasse lijke feestliederen gezongen. Heel de gemeente was in feestdoseh. Vlaggen wapperden van baast alle ge bouwen en schepen, terwjjl voor de woning van den heer Slager een poort was opgericht. In den avond werd schitterend vnurwerk afgestoken. Een en ander doet blijken dat de heer J. W. Slager bjj de burgerg en de jeugd algemeen bemind is. Ooslcrland, 16 Nov. De nieuwbenoemde burgemeester, de heer J. C. van der Have, werd heden in eene buitengewone raadszitting geïnstal leerd. Nadat de ondste wethouder, de heer L. de Weeze, hem met de benoeming had gelukgewenscht en de heer van der Have daarop geantwoord had, aanvaardde ZEd. het Voorzitterschap, dat ZEds. vader 42 jaar lang bekleed heeft. Moge ZEd. de voetstappen zjjns onvergeteljjken vaders drukken, dan zal het der gemeente Oosterland goed gaan. Hem zjj een lang bestuur toegewenscht Ter aanvulling van ons kort bericht in het No. van Zaterdag jl. over de buitengewone ver gadering van de ingelanden van den polder Ooster en Sir-Jansland het volgende: Na verschillende stemmingen en herstemmingen verkreeg de heer J. C. v. d. Have 25 st. en de heer S. de Rjjke 20 st., zoodat tot eersten candidaat voor dijkgraaf gekozen was de heer J. C. v. d. Havo. Zeker is die benoeming eene waardige hulde aan de nagedachtenis van den overleden dijkgraaf, den heer A. v. d. Have, vader van den titularis. Als 2de candidaat behaalde de heer Jobs. Zeijler alhier de meeste stemmen, terwjjl de heer S. de Rjjke tot 3den candidaat werd benoemd. Zierikzee, 15 Nov. Aan het verslag van den directeur der rijkspostspaarbank over het jaar 1894 ontleenen wjj de volgende cjjfers. Voor geheel Zeeland was in dat jaar bet bedrag der inlagen f 883006,34°, dat der uitbetalingen f 689438,26, alzoo meer ingebracht f 193568,08*. Het totaio tegoed van Zeeland bedroeg 31 December 1894 f 1607193,67 (ruim anderhalf millioen gulden). Er werden in Zeeland uitgegeven 2688 nieawe spaar boekjes, ingetrokken 910. In het geheel zjjn in onze provincie in omloop 19453 spaarboekjeé. Met het bedrag der bijgeschreven rente is de postspaarbank aan de Zeeuwen verschuldigd f 1826886,58 (ruim 18 ton gouds). In Zierikzee is in 1894 ingebracht f 13323,17, uitbetaald f 9318,93, das meer ingebracht dan uit betaald 4004,24, waardoor het saldo tegoed der Bpaarders in onze gemeente op 31 Dec. 1894 bedroeg f 21010,06. Er werden uitgegeven 54 nieuwe boekjes en ingetrokken 13. Op 31 Dec. 1894 waren te Zierikzee 489 boekjes in omloop. Dat ook nog al met postzegels wordt gespaard, bljjkt daaruit, dat in 't afgeloopen jaar in Zeeland f 790 met postzegels van 1 cent en f 786 met post zegels van 5 cent werden ingebracht. De postzegels van 1 cent zijn uitsluitend van de schoolspaar- banken. Naar het getal inleggers is Zeeland do achtste in de rjj der provinciën, naar het getal inlagen de zevende, naar het gezamenlijk bedrag der inlagen de achtste en naar bet gemiddeld bedrag der inlageD de zevende. Één kantoor der Postspaarbank is in 1894 in Zeeland opgeheven, nl. dat te Waterlandkerkje. Te 's Gravenhage is aangehouden en ter be schikking van den hoofdcommissaris van politie gesteld een daar ter stode vertoevende Roemeensche prins. Deze aanhouding moet verband houden met eene buitenlands gepleegde oplichting. De vreemde ling is aangehouden in een pension aan den Be- zuidenbout en is genaamd Constantin Mavracardato. Hoewel bij dien naam aanvankelijk ontkende, moet de politie hem overtuigd hebben, niet alleen dat hij zoo heette, maar ook dat hjj eenige jaren geleden in België wegens oplichting tot gevangenisstraf is veroordeeld, toen naar Frankrjjk vluchtte, doch door dat rijk weder aan België is uitgeleverd. Na het ondergaan van zijn straf leidde bij een zwervend leven. Hjj blijft voorloopig ter beschikking van de bevoegde autoriteit om, wanneer bet in het buiten land ingestelde onderzoek niet ten zijnen nadeele mocht eindigen, waarschijnlijk als vreemdeling zonder wettig middel van bestaan uit het rijk te worden verwijderd. Een later bericht meldt, dat hij weder is ontslagen. De Haagsche kookschool ontving dezer dagen eenige leden der Tweede Kamer, die zich in ver band met hot voorstel tot toekenning van rijks subsidie naderbij met de inrichting en baar doel bekend wenschten te maken. Door de Belgische kommiezen zjjn Vrijdag 11. zes beste koeien, die men uit Nederland in België trachtte in te smokkelen buit gemaakt. Een beruchte veesrnokkelaar, zekere C. de V. uit Steen bergen, viel daarbij in handen der ambtenaren. De smokkelaar werd zwaar geboeid naar het huis van bewaring te Antwerpen overgebracht. Zierikzee, 16 Nov. Gisterenavond bad ten huize van Mej. de Wed. Kanaar de algemeene vergadering plaats van »Schoolkindervoeding", onder voorzitterschap van Dr. Helder. De dames-helpsters aan deze instelling waren ter vergadering aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden gelexen en goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording blijkt, dat het Comité wet vrucht had gewerkt en zoowel door inschrijvingen als voornamelijk door openbare uitvoeringen er in geslaagd was de opgelegde taak te volbrengen. Er was zelfs nog een saldo in kas. Het hoofddoel dezer vergadering was voortzetting der bespreking, in de vorige vergadering gehouden, of het wenschelijk is in deze gemeente eene Vereeniging »8choolkindervyding" in het leven te roepen, of onder denzelfden naam van Comité te blijven voortwerken. Bij deze voortzetting verklaarde de heer Ró'ell, dat hg nog op hetzelfde standpunt stond als ten vorigen jare. Hjj acht thans het oogenblik on gelukkig gekozen om eene Vereeniging te 6tichten en zou dit liever in het voorjaar willen bespreken hij stelt daarom voor deze bespreking uit te stellen. De heer W. C. de Crane meent, dat in een vereeniging meer kracht zit. De heer van Geuns acht het mede voor de toe komst beter dat het Comité veranderd wordt in eene Vereeniging. De heer J. J. Keiler ondersteunt het voorstel om den naam to houden tooals zjj thans is, daar eene Vereeniging niet altjjd rozen geeft. Na eenig debat tusschen de H.H. Oosterman, Roell en de Crane, wordt bij meerderheid van stemmen besloten den naam Comité te behouden. Het Bestnnr onthield zich van stemming. Alsnu doet de afgevaardige naar de Algemeene Vergadering van Volksonderwijs, de heer Mr. S. J. M. van Geuns, eenige mededeelingen van het debat over Schoolkindervoediugop die vergadering gehouden. De discussie over die zaak achtte Sproker dubbel belangrijk. Er bleek uit, dat Volksonderwjjs" zeer steunde de Kindervoeding", omdat zjj veel beter werkt dan Armenzorg, welke laatste eon demora liseerenden invloed uitoefenthoofdzakelijk de stille armen worden door de Kindervoeding gebaat en dat acht »Volksondorwjjs" juist eene der aan bevelingen voor •Kindervoeding". Een voorstel van Buiksloot om deze af te keuren, werd dan ook met gTOote meerderheid verworpen. Met groote belangstelling werd op die vergadering vernomen hoe het Comité te Zierikzee werkt en men hoopte dan ook dat het in staat mocht worden gesteld op denzolfden voet voort to gaan. Deze mededeelingen van den begaafden Spreker werden met applaus begroet en de vergadering daarna gesloten. Door de politie te Rotterdam is aangehouden eene Doitsche vrouw, die ongeveer 8 dagen geleden met drio kennissen" te Amsterdam was gearriveerd en, na deze meisjes van baargeld to hebben beroofd, te dezer stede een schuilplaats had gezocht. Om zich aan de nasporingen der politie to onttrekken, had do vrouw zich aU oude man verkleed, hetgeen haar niet geholpen beeft. Op verzoek der politie te Amsterdam is zo derwaarts overgebracht In de gemeente Krommenie is een vreemde geschiedenis het onderwerp van de gesprokken. Een der notabele ingezetenen heeft Dinsdag 5 Nov. bjj den burgemeester, als hulpofficier van justitie, een aanklacht ingediend tegen zjjn vrouw, een schrijfster van naam, dat zjj pogingen zou hebben gedaan om hem te vergiftigen. Zjj zou nameljjk vergift hebben gedaan in bet glaasje bitter, dat hij wou gebruiken. De burgemeester stolde een onderzoek in loco in en gaf do justitie te Haarlem van bet geval kennis. Woensdag bracht do gemeente-veldwachter Bal een kistje met fleschjes, waarin opgespaarde restantjes bier enz., naar Haarlem over. Donderdag kwamen de officier van justitie Jhr. Mr. A. J. Rotbaan Macaré, do rocbtor-commiss8ris Mr. W. A. 't Hooft en de waarnemende griffier Mr. A. J. van Thiol, op het dorp en stelden een onderzoek in naar de zaak. Dat men het onderzoek zooveel mogelijk in stilto wilde doen geschieden, bljjkt wel hieruit, dat de brigadier-majoor van de rijksveldwacht de justitie vergezelde in politiek. Dat het een zeer oneenig huishouden was, wist men te Krommenie al lang. De vrouw heeft ongeveer een jaar met hare kinderen te Bnssum gewoond, maar was sinds een maand of drie weer bjj haar roan te Krommenie. Niet zelden drong dan ook het gerucht der huise lijke oneenigheid door tot de ooren der voorbij gangers op straat. De vrouw wordt dag en nacht in de woning af wisselend door den gemeente-veld wachter Bal en den rijksveldwachter Alma bewaakt. De inhoud vau de fleschjes, waaruit de aanklacht zon moeten worden bevestigd, is ter onderzoek gesteld in handen van de apothekers A. H. van Tubergen en dr. H. D. Kruseman, maar de resultaten van dat onderzoek zijn, daar het nog niet is af geloopen, vooralsnog niet bekend. Reeds vele personen zijn zonder resultaat gehoord. Zierikzee, 16 Nov. In de beden namiddag ten l3/4 ure alhier gehouden zitting van den Gemeenteraad waren afwezig de H.H. Mr. Fokker, ten Haaf en Franse. De Voorzitter, de heer Ch. W. Vermeys, stelt voor om over te gaan tot de beöediging en in stallatie van het gekozen raadslid, den heer Mr. J. Lechner. Nadat genoemde beer binnengeleid is en de ver- eischte eeden heeft afgelegd, wenscht de Voorzitter den heer Lechner geluk met het door hem genoten vertrouwen der kiezers. Was het do vergadering niet onverschillig wie de opvolger zou worden van den heer de Vos van Steenwgk, die zgne taak zoo waardig vervulde, aangenaam was haar de ver kiezing ran Mr. Lechner. Hg beveelt hem de belangen der gemeente aan, vertrouwende dat hjj op waardige wijze de voetstappen van zijn voorganger zal drukken. Mr. Lechner verzekert volkomen in te stemmen met hetgeen de Voorzitter ten opzichte van zjjn voorganger heeft gezegd; hjj hoopt zjjn voorbeeld te volgen en roept daartoe de medewerking in van het Dag. Bestuur en zjjne mede-leden. De beer Franse komt binnen. De notnlen der voorlaatste vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen twee brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van een besluit tot af- en overschrijving op posten der gemeente-begrooting voor 1895 en tot verkoop van twee boomen in de Wandeling. De Voorzitter deelt mede, dat bedoelde boomen heden morgen zjjn verkocht voor f 75. Ingekomen is een verzoek van het Hoofdbestuur der Schippersvereeniging Schuttevaer", om een adres vau adhaesie te richten aan den Minister van Waterstaat enz. op het door hen ingediend verzoek schrift in zake het verkrijgen van een vluchthaven op het Krammer. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit adres te stellen in handen van Burgem. en Weth. tot het geven van prae-advies. De begrooting van het Burger-Weeshuis voor 1896 wordt gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de H.H. Houwer, van den Bout en van Schelven. Afschrijving van Hoofdei. Omslag, wegens vertrek uit de gemeente, wordt verleend aan Mr. A. N. Baron de Vos van Steenwijk ad f 45,33° en aan C. Sies voor 56° cts. De Voorzitter stelt namens Burgem. en Weth. voor, bet op 21 October 1.1. genomen raadsbesluit betreffende de bediening der gemeente-vloedplanken in te trekken, daar er, niettegenstaande herhaalde oproepingen, zich geen voldoend aantal personen hebben aangemeld. Zjj stellen daarom voor, dat corps te behouden zooals het thans is. Aldus besloten. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten aan J. C. Dalebout vergunning te verleenen tot het vereffenen van een djjkje aan het Zeiketerrein, waardoor men een stukje gemeentegrond verkrjjgt, en hem dat tot het rooven van den oogst in 1900 gratis in gebruik te geven. De Voorzitter deelt mede, dat hedenmorgen is ingekomen het rapport van den heer v. d. Vegt, betreffende de haven alhier. Besloten wordt, dit aan te honden tot de volgende vergadering. Bij de gewono omvraag vestigt de heer van Schelven de aandacht van het Dagel. Bestuur op eene klacht, hem ter kennis gebracht door den pachter van een moestuin in de Weststraat, die schade heeft van de wortels der aldaar staande boomen, die in zjjn grond loopen. Nadat de Voorzitter gezegd beeft deze zaak te zullen onderzoeken, wordt do vergadering gesloten. Kiuril<zo<>, 18 Not. Een chrysanthemum-tentoon stelling te ZieriVieel Dat is geen kleinigheid! En dan nog wel een uitraande van de jonge Floraha-vereeniging l Velen hebben roet zekere verbazing in de vorige week de aankondiging ervan gelezen en waarschijnlijk is ook menigeen als vrij opgegaan ter tentoonstelling met weinig illusies. Aan ongeveer vjjftig leden dor vereeniging tFloralia" waren in den voorzomer chrysanthemum-stekken uitgereikt. Toen 't bestuur der vereeniging echter vóór enkele weken een onderzoek instelde naar »den stand der gewassen", was do uitkomst, dat 't grootste deel der planten niet aan de vcreischtcn voldeed. Er werd toen beslotenwij zullen toch tentoonstelling houden, vooral om den teleurgestelden kweekers te doen zien, wat er van een stek in enkele maanden te kweeken is. En de tentoonstelling is gehouden en met veel ingenomen heid doelen wij onze indrukken mee. 't Bestuur van »Floralia" heeft oer van zjjn werkWat al krachtige, flink ontwikkelde exemplaren stonden uitgestald. Daar waren verschillende planten, die uitmuntend waren gekweekt: frisch in 't blad, met houtachtige stengels (rjjp hout alleen geeft goede bloemen!), breed ontwikkeld, roet groote, wèl-ontloken, schoongekleurde bloemen. Met groote zorg en nauwlettend heid waren ze op tijd gesnoeid en van de overtollige knoppen ontdaan. Aan 't noodige voedsel (de chrvsanthen zijn de veelvraten onder de planten I) had het klaarblijkelijk nimmer ontbroken. Netjes opgebonden stonden ze daar met haar schooncn bloetnendos, een scherpe tegenstelling met de gure, regenachtige en winderige November-natuur. Moesten wy een prijs toekennen aan dengene, die de fraaiste collectie van schoone planten had ingezonden, we zouden dit zonder twyfel doen aan den heer J. van Schelven. Verschillende zyner door hem geheel zelf gewonnen planten, kunnen concurreeren met planten afkomstig uit de kassen van de beste kwerkers. Een groot aantrekkingspunt was de verzameling van 42 verschillende afgesneden chrysanthemum-bloemen (op naam), ingezonden door den heer W. C. van der Laan, den be kenden bloemist in den Haag. Daar vond men 't schoonste van het schoone, alle welgevormde groote sommige reus achtige bloemen in de allerschoonste kleuren en van de merkwaardigste vormen. We vinden het een prachtig idee van den heer van der Laan, om ook in 't verre Zeeland eens te laten zien, wat er alzoo door goede cultuur van de eenvoudige chrysanthemum van voor eenige jaren geworden isl VVe brengen hem gaarne onze nederige hulde l Een woord van lof ook over de wijze van taleeren. Vooral de hoekversiering, piramidaalsgewijte, was zeer goed. Enkele groene planten o. a. een prachtige philodendron en enkele palmen en dracaena's gaven de noodige afwisseling. Een der liefhebbers de heer J. van der Jagt hal gezorgd voor een massa afgesneden bloemen in bouquetten. 't Lokaal de voorzaal van den heer Verver wel willend door 't bestuur der sociëteit »Ons Genoegen" be schikbaar gesteld bleek uitmuntend geschikt te zjjn bij de matige afmeting der tentoonstelling. Onder de talrjjke bezoekers was 't oordeel dan ook bjjzonder gunstig en bjj zeer velen is de verwachting als bij ons verre overtroflen. En dat de liefde voor bloemen sterk wordt opgewekt of althans aangevuurd door het bezoeken van zulk een tentoonstelling, was hier duidelijk merkbaar: hoeveel inlichtingen werden er gevraagd aan de verschillende be stuursleden, allen liefhebbers en kundige kweekers. Hoeveel voornemens werden er opgevat om te handelen volgens de verkregen voorschriften. Tal van aanvragen en toezeggingen met 't oog op de belofte der bestuursleden om in 't voorjaar '96 van hun planten gratis voor de leden der vereeniging stekken beschikbaar te stellen 1 Wij wenschen »Fl«ralia" geluk met haar nieuwe over winning en wij twijfelen niet of een volgend jaar zal nog grooter succes brengen I De 18-jarige Jan de Groot, die Woensdag namiddag uit het gerechtsgebouw te Alkmaar tjjdens zijn verhoor ontsnapte, is nog denzelfden avond door twee Alkmaarsche agenten van politie te Kastrikum aangehouden en naar Alkmaar terug gebracht, waar hg opnieuw in voorloopige hechtenis werd gesteld. Hij was doornat, omdat hjj op zijn vlucht zijn weg door slooten had moeten nemen. Het U. D. deelt mede, dat bovengenoemde ont vluchting, den officier van justitie mr. F. F. Kerse boom zoo beeft aangegrepen, dathij, thuiskomende, een zenuwberoerte kreeg en kort daarop overleed. Een veehouder in Dantumadeel (Fr.) had twee koeien verloren aan het miltvuur. Een zoon, die hielp aan het slachten, deed daarbij bloedvergiftiging op en is aan de gevolgen daarvan overleden. Mlerikzee, 18 Nov. Door den Minister van Financiën is, bij beslnit van 16 November j.l., benoemd tot rijks-boekhouder 3e klasse, de heer M. Vers telle, thans werkzaamt en kantore der regis tratie enz. alhier. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Nov., benoemd tot commies der postergen 4e kl-, en ge plaatst te Zotfen, de heer J. M. Henning, geb. te Zierikzee, thans surnumerair der postergen. - Door de Geneeskundige Staatscommissie te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer J. de Vrieze, geb. te Dreischor. Van de banken in de Ooster-Schelde zijn op it laatst der vorige week uit Bergeu-op-Zoom 78,000 oesters naar het buitenland verzonden tegen f 55 de 1000 stnks. Te Renknm hebben de slagers den prijs van het rundvleesch met 10 cent per K.G. verminderd. De prijzen van het vette vee zijn in Gelderland tbans zoo laag, dat voor le qnaliteit niet meer dan 60 cent per K.G. is te bediu.en. - Een landeigenaar in Friesland, Fries van geboorte, thans wonende te 's Gravenhage, vertoefde de vorige week in Friesland, om de pacht te ont vangen van zgne boerderijen. Een boer trad binnen en legde f 1200 op de tafel, die hij als pacht schuldig was. »Daar is f 400 te veel", zei de eigenaar der boerderij. In de Friesche taal antwoordde de boer: Mjjnheer dat kan niet waar wezen, mijn vrouw en ik hebben van morgen het geld driemaal nageteld". De eigenaar antwoordde, dat zulks wel waar zou zijn, maar dat bij hem f 400 wenschte te schenken, terwjjl ook in de volgende 5 jaren de pacht'niet meer dan f 800 zou bedragen. De boer was bijna sprakeloos van blijdschap. Aanbestedingen, Verkoopingen enx. Te HeinkenszaDd is door notaris de Ronde Bresser verkocht een woonhuis en erf, groot 7 Aren 40 c.A. Kooper werd F. Courtin voor f 201. Onkosten 10 procent. Noordgouwe. Voor de levering van 22300 K.G. superphosphaat a 14 van de landbouw- societeit zijn ingekomen de volgende biljettenI. J. v. d. Have, Zierikzee, f 2,49, levering Zierikzee; A. J. van Breen, Rotterdam, f 2,52; H, de Rgke, Zonnemaire, f 2,54; J. Kostense, Krniningen, f 2,58; C. v. Bloois, Dreischor, f2,59; P, J. v. Aardenne, Dordrecht, f 2,64; Hamelink-Versluys, Teraeuzen, f 2,65; J. A. Pateer, Hontenisse, f 2,666; van de 7 laatste inschrgvers was de levering Zonnemaire of Dreischor. Voor de 6700 K G. katoenzaadmeel is ingeschreven door: I. J. v. d. Have, Zierikzee, 6,45; C. v. Bloois, Dreischor, 6,49J. C. Ribbens, Zierikzee, f 6,80. Aan de laagste inschrgvers, volgens de voor waarden, is de levering gegund. Lundhomv en Veel eelt. Rotterdam, 15 Nov. Als een bewijs van den invloed, dien het openstellen der Fransche grenzen voor den invoer van Hollandsch vee op het vervoer heeft, moge dienen, dat gisterennamiddag alhier aan 't Maasstation een trein uit Gouda arri veerde met ongeveer 700 kalveren, die voor Frankrijk bestemd waren. Ze werden aan het station Delftsche- poort weder ingeladen, om te worden doorgezonden. II C HT§ZAKEM. Woensdag zal voor do rechtbank te Amsterdam behandeld worden de zaak van een man, die be schuldigd wordt zjjn vrouw moeder van 8 kinderen te hebben vergiftigd. Er zullen 48 getuigen worden gehoord. Het lijk der vrouw werd eenigen tjjd geleden, ingevolge het verzoek der familie, opgegraven op het kerkhof •De Liefde". De Alkmaarsche rechtbank heeft den lood gieter L. Spiering te Schagen, wegens bet veroorzaken van den brand door onvoorzichtigheid van de Hervormde kerk te Schagen, veroordeeld tot drie weken hechtenis. Den 26en dezer wordt voor de Amsterdam- sche rechtbank de zaak van den oolyken kookelaar Bamberg behandeld, wiens tempel der zwarte kunst in »Oud-Hollandt" op last van het uitvoerend comité der tentoonstelling gesloten werd, wijl de kookelaar zich in zooverre aan burengerucht schuldig maakte, dat de bezoekers der taveernen in de buurt voor de schelle tonen uit de trompet des kookelaars op den loop gingen, tot schade der herbergiers. k R k N I E II II S. Ds. B. Meloen te Kloetinge komt voor op bet tweetal voor de Ned. Hert. Gem. te Valburg. Beroepen te Wemeldinge ds. Heringa te Kobaart. Beroepen bij de Herv. Gem. te Schore en Vlake de cand G. Posthumus Meyjes te Amsterdam. Het gebouw der vroegere christelijke school te 's Gravenpolder is indertjjd aangekocht door de gereformeerde gemeente en ingericht tot kerk. Don derdagavond werd het als zoodanig in gebruik genomen. Ds. J. H. Donner van Nieuwdorp hield de openings rede naar aanleiding van Jesaja 55 vers 10 en 11. Het kerkje was stampvol. Van de 99 Hervormde gemeenten, die de provincie Zeeland telt, waren op 1 November niet minder dan 49 gemeenten (dus de helft) herderloos. Van de 113 predikantsplaatsen zjjn er 52 vacant. O D E II W IJ Benoemd tot leeraar aan de Rijks-hoogere burger school te Meppel de heer L. M. den Hollander, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Veendam. We ontvingen wederom een ingezonden stuk van den heer van Poorvliet te Nieuw-Vosmeer, in ant woord op dat van den heer d. L.betreffende het gebeurde aan de Zierikzeesche Stoomboot. Wij meenen dat deze zaak genoeg besproken is, en laten thans het oordeel over aan het publiek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1