ZIERIKZEESEHE NIEUWSBODE. Donderdag 14 November 1895. R IJ T U I G E N. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6691. Directeur-Uitgever J. WAALE. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnement*- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesehe Nieuwsbode" K.EURINO OKU De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zjerkzee, Gelet op art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag; don 1<» November e.k., des namiddags te 3 uur, aan de Balie, eene KEURING >.al worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaanter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 26 October 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Japan. Japan getroost zich groote offers voor verbetering van zijn leger. Het legerontwerp dat onlangs door de volksvertegenwoordiging is aangenomenver sterkt het leger tot dertien even sterke division infanterie: de cavalerie wordt verdubbeld, de kust verdediging uitgebreid en vermeerderd. Alle militaire opleidingsgestichten zullen een belangrijke uitbreiding ondergaan. Door deze legeruitbreiding wordt de gewone oorlogsbegrooting met rairu f 30,000,000 verhoogd en zullen buitengewone uitgaven voor een bedrag van f 168,000,000 noodig zijn. Amerika. In October vertrokken 20.600 landverhuizers van Genua naar Amerika; in de laatste drie maanden was het aantal 67.000. Uit Dófcroifc, Ver. Staten, wordt getelegrafeerd, dat Maandagmorgen om 9 uur eeu hevige stoom ketelontploffing aldaar heeft plaats gehadten gevolge waarvan een groot gebouwwaar een dagblad werd gedrukt, instortte. Het personeel der drukkerij bleef ongedeerd, doch een groot aantal andere personen, die in het gebouw werkzaam waren, voornamelijk vouwen en meisjes, werden onder de puinhoopen begraven. Door de ontploffing zelf, werden 15 personen gewond, die eenigen tijd Mer werden gevonden en naar het hospitaal ver voerd. Het doorzoeken der puinhoopen ging met de grootste moeite gepaard, daar de ruïne in brand geraakte. Eenige uren na de ontploffing waren reeds 12 lijken te voorschijn gebracht, terwjjl er nog 29 personen vermist werden. Men vreest dat allen, die nog onder de puinhoopen liggen, bezweken zijn. Washington, 11 Nov. Volgens het Novem- berbericht van het Landbouwbureau zijn de voor- loopige ramingen van den maïs-oogst 26.6 schepel per morgen (dat is de grootste oogst, welken men nog ooit gehad zal hebben). Turkije. K4.onstantinopcI, 12 Nov. De toestand in Klein-Azië wordt zeer ernstig. Berichten zijn ontvangen van nieuwe onlusten te Marasch en in het vilaeget Bitlis. Het te Zeitum ingesloten bataljon, dat door de Armeniërs werd ingesloten, heeft zich met de kanonnen overgegeven. De fiuanicëele toestand blijft slecht. Bjjna alle beurszaken staan stil. De Sultan heeft vijf zijner kamerheeren ont slagen op de aanklacht van een der staatsraden. Dit ontslag werd met groote tevredenheid ontvangen. Frankrijk. Te Layrac (Lot et Garonne) kreeg een vrouw van 65 jaar een beroerte; zij viel en bezeerde zich ernstig aan het hoofd, waaruit het bloed stroomde. Drie katten, door den ronk van het bloed gelokt, vielen de weerlooze vrouw aan en aten een deel van het gelaat, den hals en de schouders op. Men vond de vrouw dood, en aan de uitdrukking op haar gelaat kon men merken, dat zij nog leefde, terwijl de katten aan het smullen waren! Het hooger beroep van Ed. Magnier tegen het vonnis, dat hem tot één jaar gevangenisstraf veroordeelde, is verworpen. Herz is in hooger beroep gekomen bij het hof van cassatie van het vonnis van het hof van appèl, dat de gevangenisstraf van 5 jaar en de boete van 3000 francs, waartoe de Panama-held wegens chantage ten nadeele van baron De Hein ach door de rechtbank van eersten aanleg veroor deeld was, bevestigde. België. Te Antwerpen betrapte een tolbeambte een man op diefstal. Hij liep hem na en kreeg hem te pakken aan de haven. De man gaf den douane beambte echter plotseling een stomp, die hem in het water deed vallen. Terstond schoot men toe om hem to redden, doch dat gelukte niet aï te spoedig en toen hij ten slotte werd opgehaald, was hij overleden. De dief ontsnapte in het rumoer. Nederland. 's Ciravcnliage, 12 Nov. Tweede Kamer). In behandeling komt de regeling der Personeele belasting. De heer Paracombe Sanders betoogde bij de algemeene beschouwingeu, dat de in het ontwerp voorgenomen uitvoering der wet in Januari 1896 de thans bestaande kieswetregeling in het honderd zou sturen en voornamelijk de opmaking der kiezers lijsten zou in den weg 6taan. Door, bij wijze van overgangs-maatregel, de wet in te voeren op 1 Mei en de dienstjaren te doen loopen van Mei tot Mei, zou dit bezwaar vervallen. De financieele gevolgen van het nieuwe personeel voor het Rijk besprekende, trad de heer Sanders in een eritisehe vergelijking van de raming van den Minister, omtrent de winsten en verliezen van de regeling, tegenover die van spreker, waarbij hij tot de meening kwam, dat slechts in schijn de gemeenten geen reden tot klagen hebben, maar in werkelijk heid wel. Het Rijk zal dus moeten tegemoet komen. Maar gesteld dat de gemeenten door de nieuwe regeling gebaat worden, dan krijgt men overplaat sing van lasten op het individu. Spreker becijferde in hoofdzaak, dat het verlies voor de Rijksfinanciën zal stijgen van 2 of 4 millioen, tot 3 of 6 millioen, waar tegenover in het gunstigste geval 51/3 millioen aan nieuwe belastingen staan, terwijl nog verschil lende uitgaven voor de deur staan, o.a. voor invoering van leerplicht en verzekering van oude werklieden. Voorts verklaarde spreker zich geen voorstander van progressie in een personeele belasting. De heer Roesingh betoogt, dat de aangenomen grens van belastbaarheid ongunstig is voor het platteland en voor de plattelandsarbeiders, die tegenover de groote steden zwaarder gedrukt worden. De minimum woonhuur behoort te worden opge voerd tot f 35. Hij verzoekt wegneming der wan verhoudingen. De heer Bouwman behandelt uitvoerig de vraag, welke plaats het personeel inneemt in de Rijks belasting, waar z. i. het persoaeel is een inkomsten belasting kan zij naast de bestaande gesplitste inkomstenbelasting niet voor het Rijk behouden worden. HH. MM. de Koninginnen moeten voornemons zijn den 23en November van het Loo naar de residentie te vertrekken. Vermoedelijk zullen HH. MM. in 1896 hot paleis het Loo niet betrekken, doch dat jaar grootendeels op Soestdijk verblijven, wegens het verrichten van eenige werkzaamheden op Het Loo, alwaar dan tevens nieuwe stallen met bijgebouwen voor het staldepartement gebouwd zullen worden. Rotterdam, n Nov. Op den Noordblaak, nabjj het postkantoor, liep Zaterdagmiddag een bediende van een kantoor aan do Lenvehaven, Gerrit Koppers genaamd, en wonende in de Noord- molendwarsstraat no. 17. Plotseling hoorde hg achter zich een geldstuk vallen. Hg keek om, en zag op hetzelfde oogenblik drie heeren achter zich loopen, van wie er een naar hjj meende een gulden moest hebben verloren, daar hg op hetzelfde oogen blik een gulden liggen zag. Terstond raapte hy het geldstuk op, en beleefd van aard, overhandigde hjj het een der heeren, die niets anders zei, dan «oja, dank je wel" en zijns weegs ging. Een paar minuten later evenwel kwam de bedionde tot de treurige ervaring, dat ook hij geld kwjjt was, en wel uit den rechter zijzak van zijn demisaison, een zakje inhoudende een biljet van f 100, 6 van f 25, als mede 6 guldens. Nu eerst ging hem een licht op. De drie netgekleede heeren hadden hem het kantoor der heeren R. Mees Zonen zien verlaten, en hem zyu zakken gelicht, de gulden die gevallen was, W09 zijn eigendom geweest Helaas boe hij ook liep, de «heeren" waren nergens meer te vinden, en er bleef den jongen, die radeloos was van angst, niets over dan aangifte te doen bjj de politie. Een gestreng onderzoek wordt thans door haar ingesteld, en 't is te hopen, dat zij de dieven on het gcstolone in handen krggt. De slagers in de Stadsvloescbhal te Rotterdam hebben de vleescbprjjzen verlaagd tot 25 ct met, en 35 ct. zonder been per half kilo. Hotte I'd a lil, 12 Nov. Een stadsmetselaar riep Maandagochtend de hulp in van twee politie agenten, raededeelende dat zijn zwager bezig was in een bui van razernij zichzelf verwondigen met een mes toe te brengen. Toen de agenten op de aange wezen plaats kwamen, vonden zij den man hangen. De onmiddellijk geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren on voorts dat het lijk drie mes steken had. De politie stelt een onderzoek in. Men verzekert, dat tusscben man on vrouw een slechte verstand houding bestond. Naar wij vernemen zal het vervoer der Gebrs. Bingen, wier uitlevering door onze regeering is toegestaan, plaats hebben op Maandag 18 en Woens dag 20 dezer. Alfred Bingen wordt Maandag van Amsterdam, Gustav Bingen Woensdag van Rotter dam naar de Belgische grens gebracht. De Itaüoan- scbe regeering heeft van de Belgische en de Fransche het recht van parcours ton aanzien van de beide door ons uitgeleverden verkregen. Op Belgisch grondgebied zullen zij nu door de Belgische politie, op Fransch grondgebied door de Fransche politie worden begeleid, om aan de Italiaansche grens door de Italiaansche politie te worden overgenomen. Middelburg. 12 Nov. Naar het huis van arrest alhier werden j.l. Zaterdag een paar jongens van ongeveer 16-jarigen leeftijd overgebracht, die de vorige week bij verschillende winkeliers de toon banklade lichtten en door de politie werden opgespoord. De vóór eenigen tjjd te Middelburg ingestelde arbeidsraad tot stand gekomen door onderlinge samenwerking van verschillende patroons- en werk- liedenvereenigingen dreigt weder ontbonden te zullen worden. Twee patroonsvereenigingen toch weigeren verder hare medewerking op grond van de verwerping van door hen ingediende amende menten op artikelen van het reglement. Die ver- eenigingen zijn: „Middelburgsch Bouwkring" en de „Schilderspatroonsvereeniging", does, 12 Nov. Veel koeien, veel slik, veel regen zijn doorgaans de kenmerken van de November- veemarkten, niet het minst van den besten toondag. Dit was ook heden het geval. De koeien stonden in dubbele rijen aan de vier zijden van het ruime plein, zoodat de concurrentie, welke omliggende gemeenten Goes trachten aan te doen, aan onze veemarkten niet veel afbreuk scbyuen te doen. (Te Nisse b.v. stonden zeven beele koeien aan de lijn). Slik, ontzaglijk. De boerinnen hadden de rokken tot boven de knieën opgetrokken, en bjj de boeren zaten de slikspatten tot halverwege don rug. En regen koopers on verkoopers stonden ODder eene paraplu en de biggen kropen onder een zeil. Om één uur al waren enkele marktbezoekers van binnen en van buiten nat. Zeker uit hoofde van den regen zijn de zonen Israëls niet of bijna niet vertegenwoordigd en daardoor mist de toondag eene aantrekkelijkheid voor groote en kleine kinderen. Maar diezelfde bovenaardsche nattigheid is welkom aan het Goesche stoom-circus, waar de boertjes en boerinnetjes al draaiende droog kunnen blijven. Iets nieuws is het theater pour le travail extra-ordinaire des oiséaux savauts, waar gedresseerde vogels tot verbazing der bezoekers hunne kunsten verrichten. Als de markt is afgeloopen, dan klinkt het uit honderde keelen, „trekt maar aan het touwtje" en dat gaat met zulke levendige bewegingen ge paard, dat de slik den dansers en danseressen boven de ooren Bpat. Maar men moet toch wat over hebben voor zijn plezier! Heden avond concert in de Prins van Oranje, door een Tyroler zang- en jodlergezelscbap, een gezelschap, dat volgenB 't affiche, de eer genoot cp te treden voor heel wat vorstelijke personen, en dat dus (als 't affiche niet liegt) niet op een luidruch- tigen toondag moest optreden. En om de lijst te voltooien: heden avond in het hotel Laboyrie eene vertooning met de phouograaf van Edison, door M. Marius. Zooals men ziet, zijn er heel wat bereidwilligen om op den besten der toondagen een broodje te verdienen. Of 't hun gelukken zal? §lilVCniNNC. Eén prettigen dag bracht de heer A. F. Hanssens, ter gelegenheid zijner 25-jarige ambtsbediening 1.1. Maandag, door. Bij de in hot vorige bericht reeds genoemde stoffelijke bewjjzen, word nog een rood pluche album, met zilveren inscriptie en bevattende de namen der gevers, geschonken. Vele ambtenaren en vrienden kwamen des avonds op het raadhuis den jubilaris en diens familie gelukwenschen. De Vereeniging van Burgem, en Secr. in het eiland Tholen was ver tegenwoordigd door den heer J. Polderman te Sint-Annaland. Herhaaldelijk werden de verdiensten van den jubilaris in het licht gesteld. Zierikzee, 12 Nov. TVeêrsvoorapelltngen was bet onderwerp der belangrijke voordracht, gisteren in de vergadering van ons Departement van Nijver heid door dr. van de Stadt uit Middelburg gehouden, eene voordracht die ongetwijfeld zal hebben bij gedragen om de hoorders een helder inzicht in het behandelde vraagstuk te doen krijgen. Spreker begon met zgn auditorium terug te voeren naar de oud heid om aan te toonen, hoe aan de ééne zjjde geloofd werd aan eene rcchtstreekscbe inwerking van Hoogere Machteu op het weör, maar toch tevens uit allerlei gebeurtenissen gevolgtrekkingen ten aanzien van het weör gemaakt werden. Vooral uit den toestand van bet wéér op bepaalde datums, uit verschijnselen in het planten- en dierenrijkon uit den stand dor maan werden die gevolgtrekkingen gemaakt, ook nog ia latere eenwen, ja.' men denke aan do maan tot op den huidigen dag. Spreker stond stil bg de theorie van don Italiaan Toaldo omtrent den invloed van de maan op het wéér, om tot de slotsom te komen, dat hierin liet de oplossing van het vraagstuk te vinden is, daar de voortdurend waarnemende, registreerende ervaring geleerd heeft, dat uit de schijngestalten der maan niets ton aanzien van het wéér kan voorspeld worden. Eenige grootere waarde ban worden toegekend aan het uiterlijk aanzien ran den hemel, waarbij Spr. vervolgens stilstond: avond-en morgenrood, kriDgen om zon of maan, vederwolken; maar toch ook uit deze verschijnselen is nog slechts met weinig zeker heid eene progaoso voor de toekomst te maken. Het tweede gedeelte zijner voordracht wjjdde Spr. aan die wetenschap, welke volgens vaste wetten en op vasten grondslag de wcérsverechijnsolen tracht te verklaren en omtrent hun verloop het publiek tracht vóór te lichten. Die wotenschap, de jongste der Natuurwetenschappen, is do Metercologiein 1854 ontloken, geraakte zjj in Europa in korten tijd tot bloei en ontwikkelde zich in America op bjjzonder voorspoedige wijze. Spr. maakte zgnen hoorders duidelijk, hoe met behulp van de tele grafische berichten omtrent barometerstand en andere weörsbijzonderbeden in verschillende plaatsen van binnen- en buitenland op éénzelfde oogenblik de toekomstige richting en kracht van den wind ia aan te geven, en hoe bg een hoogen druk of eene depressie ten Noorden van Schotland en Ierland voor ons land de te verwachten weersgesteldheid kan worden bepaald. Maar tevens legde hij er nadruk op, dat alleen op korten termijn kan worden voorspeld, daar er voor de wetenschap, vooral ton aanzien van de vraag, hoe do depressies zich bewegen, nog veel onzekerheid is. Daarin meer en meer klaarheid te brengen, niet op de avontuurlijke en van wetenschap pelijk standpunt veroordeelde wijze van een Waelput en een Falb, maar langs den weg van ernstig en nauwkeurig onderzoek, door onzen landgenoot Buys Ballot met zooveel succes betreden, is de moeilijke maar schoone taak der Metereologie. Den Spreker bracht de Voorzitter, de heer van der Vegt, een woord van harteljjken dank voor zijne boeiende rede, terwijl hjj het Departement aanbeval in zijne voortdurende belangstelling en genegenheid. Gedurende dezen winter zullen oefeningen in den wapenhandel worden gehouden in de gemeenten Middelburg, Goes, Ierseke, Kruiningen, IJzendijke en Terneuzen. Uit Bergen op Zoom meldt men dat door de vele regens de drie suikerfabrieken thans kunnen werken. Ten opzichte van de karvoerders zijn door het Dagolijksch Bestuur der gemeente, in overleg met eene commissie uit den Raad, eenige voorschriften gemaakt. Voortaan zullen alle vrachten, per kar vervoerd, op zijn hoogst een last of 2000 kilo's mogen ziju en alsdan is de vervoerder niot gebonden aan een bepaalden weg. Hiermede hoopt men het stukrgden der openbare wegon in de gemeente te voorkomen en tevens de lastdieren voor afbeulen te behoeden. Eerstdaags zal in eene bepaaldelijk voor dat doel belegde vergadering die verordening in behandeling komen. Voor deze aanvulling van het politie-reglo- ment is eenvoudig kennisgeving, doch geen toe stemming van Gedep. Staten noodig. Bij kon. besluit is de Pupillenschool te Nieu- wersluis met 1 Januari 1896 opgeheven. Door het Tweede-Kamerlid voor Veendam, ar. E. A, Sroidt, is aan de weduwe van den door de Marokkanon vermoorden kapitein Vel vis en aan den verminkten stuurman Smid te Oude Pekela ter hand gesteld respectievelijk f 25,000 en f 5000, j zijnde het volle bedrag, dat de Marokkaansche I regeering als schadevergoeding ten behoeve van I genoemde personen aan het Nederlandsche gouver nement heeft betaald. Te Groningen heeft de 19-jarige Elizabeth v. d. V. haar 16-jarigen broeder Arend met een mes zóó diep in den rug gestoken, dat de nier verwond werd. De knaap is in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Ziorik/.ee, 13 Nov. Gisteren avond werd door de Ned. Herv. Jongelings-vereeniging «Samuêl" haar in Februari 1.1. uitgesteld vijfjarig bestaan feestelijk herdacht. Ds. P. J. RomyB, predikant te Scharaegoutum, vroeger alhier, liield ten 0 ure in de Kleine Kerk een feestrede naar aan leiding van de volgende in I Joh. 2 vers 44 voorkomende woorden: >Gij rijt sterk". Ofschoon de begaafde spreker beweerde niet in de wieg te zijn gelegd om een feestrede uit te spreken, kweet hij zich uitnemend van zijn taak, getuige de groote aandacht, waarmede die rede werd aan gehoord door het groot aantal opgekomen kerkbezoekers. Die groote opkomst in de kerk was zeker ook voor een deel te danken aan het tijdens die godsdienstoefening werk zaam optreden der gemengde zangvereeniging «Excelsior", Door haar werden gezongen Psalm 42 verzen 4, 2 en 3 van E. Weiss en de Feestzang van S. H. Serné, twee zeer schoone zangstukken, liet succes, daarmede door genoemde zangvereeniging behaald, is zeker niet het minst te danken aan den talentvollen organist, die de zaDgers en zangsters (konden wij eens zeggen: zangeressen!) als 't ware wist te dyingen om te zingen zooals liet behoorde. Maar ook den. ijverigen directeur en de leden zelve mogen een woord van lof niet onthouden worden. Ten 8 ure begaf men zich naar het Huis van Nassau, welks bovenzaal voor die kroonfeestviering buitengewoon was versierd met groen, vlaggen en bloemen. Zij, die deze ver siering hebben aangebracht, vooral die boven het tooneel, hebben blijk gegeven in deze een goeden smaak te bezitten. De zaal was eivol. Onder de aanwezigen behoorden, behalve de feestredenaar, de h.h predikanten v. d. Berg, eere voorzitter van Samuel", dr. Klap van Oosterland en Rooze- boom van Eikerzee, benevens de leden der OosterJandsche Jongelings-vereeniging uEben-Haëzer" en twee afgevaardigden van de vereenigingen van Middelburg en Goes. Ds. Couvée van Kerkwerve bezocht alleen de kerk. De vergadering werd na het zingen door de straks genoemde zangvereeniging van het Bondslied van den Ned. 2angersbond en een kort maar krachtig welkomstwoord door den Voorzitter van »Samuëi", door ds. v. d. Berg met gebed geopend, waarna door alle aanweiigen werd gezongen Psalm 982. Nadat vervolgens wat versterkends was genuttigd, werd door den Secretaris, Penningmeester en Bibliothecaris verslag uitgebracht. Uit elk dier verslagen bleek de vooruitgang der vereeniging, hoewel de Secretaris klaagde over te weinig medewerking van sommige aan de vereeniging ten zeerste verbonden personen, de Penningmeester over de bij de stijgende inkomsten de naar verhouding nog grootere uitgaven, de Bibliothecaris over te weinig lezenswaardige lectuur en te weinig lezers, liet 5e bestuurslid zeide in zijn soort verslag of opstel met veel woorden voor velen niets, voor sommige goede ver staanders echter genoeg. Nadat men door al die verslagen verslagen zou geworden zyn, waren zjj niet met wat humor vermengd geweest, zong de zangvereeniging de in de kerk reeds uitgevoerde Feestzang, waarna weder werd gezorgd voor de maag. Daarop volgde de samenspraak «In de Vergunning", die op verdienstelijke wijze werd uitgevoerd en die met veel aandacht werd aangehoord. Nadat nog een nummer uit Philip Philips gezongen was, droeg de President van «Samuêl" voor een gedicht van J. van Beers, getiteld «de Blinde". «Och, kon ik ook zoo voordragen!" dacht ik en zeker dachten veleo dit met mij. Nu kregen de afge vaardigden het woord. Dr. P. A. Klap nam het woord op namens do vereeniging van Oosterland. Het zal der feest vierende vereeniging zeker goed hebben gedaan door ge noemden predikant zoo vleiend aangesproken te worden, maar ook zoo welgemeend vermanend en hartelijk. Dr. Klap heeft zich toch reeds een goeden naam verworven als leider ccner Jongelings-vereeniging. De afgevaardigde van Middel burg richtte mede een hartelijk woord tot «Samuel", zoo- made die van Goes, welke evenwel nog een verslag uitbracht aangaande zjjne vereeniging. Nadat verder nog een paar zangstukken op verdienstelijke wjjze werden uitgevoerd, kwam aan de beurt het uitvoeren van de samenspraak »De Geuzenvergadering voor den Briel", die aller aandacht trok. Van de gelegenheid tot woordvoering, die daarop volgde, werd gebruik gemaakt door ds. v. d. Berg, ds. Roozeboom en ook nog door ds. Romjjn. 't Waren wederom woorden van lof cn dank, maar ook van ernstige vermaning, die tot de vijfjarige vereeniging werden gericht. Nadat verder nog werd opgevoerd de samenspraak getiteld «de Kermis" en nog eenige liederen, waaronder het heerlijke Lof en Aan bidding van C. U. Rinck, werden gezongen, sloot op verzoek d». Roozeboom ten 12J/, ure de feestviering met dankgebed, na het zingen van Gezang 96. Vóórdien was door den President nog een woord van dank gebracht am allen, die iets hadden aangebracht tot het welslagen van dit niet licht te vergeten vijfje jaarfeest van de Ned. Herv. Jongelings- vereeniging «Samuël". Van harte hopen wjj en zeker allen, die haar feestviering hebben medegemaakt, dat deze ver eeniging nog vele jaren moge bestaan en dat zjj moge bloeien in stoffelijken zoowel als in zedeljjken en geestelyken zin, mede tot bloei der Ned. Herv. gemeente in 't algemeen. Als een bijzonderheid meldt men uit Ameland, dat do regen, die or van Maandag op Dinsdag der ▼orige week is gevallen, rood was gekleurd. Zekere Jack the Ripper" heeft aan de redactie der Nieuwe Bredasclie Ct. bekend gemaakt, dat hg op St.-Nicolaasavond eene slacbting zal aanrichten onder de Ginnikensche dames. Niet minder dan 2 vrouwen en 3 meisjes zal hg vermoorden. Het bericht wordt opgenomen als een laffe en hoogst ongepaste aardigheid. De beer C. Scbeltus Jzn., in leven wijnhande laar te Amersfoort, heeft onder meer bg testament f 100,000 bestemd tot stichting van eon Tehuis voor dames uit den deftigen stand en tevens aan deze sticbtiDg gelegateerd een heerenhuis met tuin, te Amersfoort, aan den Soesterweg, benevens een stuk land. Bg eene vechtpartij, die in de Zwaansteeg te Utrecht tusschen twee daar wonende vrouwen plaats had, maakte een barer zich zoo boos, dat zij haar tegenpartij eerst met een klomp een gat in het hoofd sloeg en haar daarna een emmer kokend water over het lijf gooide. De verwonde, die bovendien een aantal brandwonden aan het bovenlijf had bekomen, begaf zich huilende van pijn, naar het naastbijgelegen politiebureau, waar een politie- dokter baar de eerste hulp verleende. Tegen de daderes is proces-verbaal opgemaakt. De kostbaarheden van don vorst van Lombok, door ons buitgemaakt, ter gezamenlijke waarde van f 850,000, gaan achtereenvolgens naar Nederland, om aldaar verkocht te worden. Met het stoomschip «Burgemeester Den Tex" gaat de eerste bezending, ter waarde van een ton, en zoo vervolgens tot de gansche buit in Nederland is, alwaar de kostbaarheden, waaronder artikelen van groote waarde, wel koopers zullen vinden. Een vader met twee zoons, die van de veemarkt te Heerenveeu per tram naar hunne woonplaats Langezwaag terugkeerden, kregen in dat voertuig een hevige woordenwisseling. De vader haalde daarop een groot dolkmes te voorschijn en bracht hiermee 2ijn zoon Jacob een steek in de borst toe, terwijl hij Jelle een snede met het mes dwars over de hand gaf. De wonden zgn heel ernstig doch niet levens gevaarlijk. Tijdens de vechtpartij werd een groote ruit van do tram stukgeslagen. II II T Sü 4 M E H. In de strafzitting van het kantongerecht te Goes van Maandag 18 November a.s. zal behandeld worden de zaak tegen W. H. R. te Rotterdam, magnetiseur, beklaagd van, niet tot de uitoefening van het beroep van geneeskundige toegelaten waartoe de wet eene toelating vordert, buiten noodzaak dat beroep uitoefenen (o. a. met behelp van eene somnambule) in de gemeente Wissenkerke. LaniUiouw ei> Veeteelt. Uit een omvraag, dezer dagen gedaan aan de suiker fabrikanten in de onderstaande landen, naar het suikergehalte 't welk zg gedurende dé loopende campagne uit de beetwortelen verkrijgen, blijkt dat verkregen is in de campagne 1895-96. 1894-95. Dnitschland12,62 pCt. 12,22 pCt. OostenrijkHongarije12,74 12,24 Frankrijk11,69 10,43 België en Nederland 12,68 10,81 Rusland11,90 10,92 »- Het hoofdbestuur der Hollandsché Maatschappij van Landbouw heeft een adres gezonden aan den Minister van Financiën, betreffende de betaling vau 10 pCt. accijns van het slachtvee van de volle waarde, dus ook over al het afval, van huiden, vet, beenderen, enz., waardoor, daar deze artikelen onbelast uit het buitenland worden ingevoerd, er bescherming ten voordeele van vreemden bestaat. In het adres wordt gevraagd deze onbillijkheid op te heffen door bij den vleescb-accijns alleen het vleesch te belasten, of anders de invoerrechten ook over het afval te heffen en deze daardoor gelijk te stellen met den door de Nederlanders betaald wordenden accijns. Ter aanvulling van een vorig bericht deelen wij mede, dat tot algemeen penningmeester der «Maatschappij tot bevordering van Lsndbouw en Veeteelt in Zeiand" is herkozen de heer J. J. van Weele te Wolfaarstdgk. Zwitserland is langs de Fransch-Zwitsersche grens voor onzen vee-invoer opengesteld. N. 12. Ct. k¥ll k l' Beroepen bg de Evang. Luth. Gem. te Bergen op Zoom ds. B. H. d'Auzon te Edam. Tweetal te Goes bij de Christel. Geref. Gem. ds. G. J. v. d. Vegt to Haren en J. Westerhuys te Groningen. Verbeterd bericht). Onder den tegenwoordigen paus heeft de R. K. Kerk zich sterk uitgebreid, en wel met I patriarchaat, 29 aartsbisdommen, 85 bisdommen, 2 abdijen, 59 vicariaten, 2 apostolische delegatiën en 22 apostolische prefecturen. Ingezonden «tukken. Mijnheer do Redacteur Beleefd verzoek ik om plaatsing in uw geacht blad van het volgende: Gepasseerden Zondag 3 November, drie ossen per Zierikzeesehe stoomboot „Stad Zierikzee" naar Rot terdam willende zendeD, geraakte, bij bet overladen uit de hoogaarts op genoemde raderstoomboot, het eerste het beste beest van de brug en te water; zulks gebeurde op den breeden stroomhet Krammer. Men gelastte toon van de stoomboot losgooien, om het zwemmende beest eerst te redden, wat dan ook onmiddellijk gedaan werd, n.l. het losmaken van de hoogaarts, niet bet redden. De boot toch vervolgde, zonder een hand tot ludp uit te steken, d© reis alsof er niets gebeurd ware. Ik vraag nu: wat dunkt u van zoo'n handelwijze? Gelukkig passeerde spoedig daar ter plaatse de schroefstoomboot „Zeeland" van Middelburg, kapt. J. de Vrieswaarvan men uit eigen beweging trachtte den os een touw om den kop te werpen; toen dat mislukte, werd bijgedraaid en gestopt, waarna wg er door gezamenlijke hulp in slaagden den drenkeling aan boord te krijgen. Wat mag wel de reden zjjn voor de lamlendige manier van handelen van kapitein en bemanning der Zierikzeesehe boot, tegenover de flinke en bereid willige hulp der stoomboot „Zeeland?" Ik meen uit een en ander te kunnen opmaken, dat bedoelde kapitein moet zgn verregaand onverschillig en alzoo niet voor zgn taak berekend. U, mijnheer, dankzeggende voor de opname dezer regelen, heb ik de eer te zijn Uw dw. dr. J. B. VAN POORTVLIET. Nieuw-Vosmeer, 9 Nov. 1895. Mijnheer de Redacteur! Gaarne maak ik gebruik van de mij aangeboden gelegen heid, om op het bovenstaande te antwoorden. Dat bjj het overladen op stroom uit een hoogaarts we! eens beesten over boord moeten geraken, is zeker niet te verwonderen; het gebeurde op 3 dezer is niet de eerste maal, dat zoo iets plaats heeftevenmin zal het nu ook de laatste maal bljjven, dat zulk ongeval plaats heeft en dat een stoomboot daarna moet voortvaren en de redding moet overlaten aan hen, die een daartoe geschikt vaartuig hebben. De «Stad Zierikzee" Icon geen verdere hulp aanbrengen; ieder die in deze wil medeoordeelen, behoort te weten, dat in het Noordergat, waar het ongeluk plaats had, on mogelijk een schip als de «Stad Zierikzee" kan rondkomen. En toch was dit noodig geweest, als men het in de terug gaande richting zwemmende beest had willen volgen Maar aangenomen nu dat dit onmogelijke eens mogelijk ware geweest, heeft de heer van P. wel bedacht hoe dan het beest had moeten worden opgepikt? heeft hij wel bedacht, aan welk gevaar zijn beest zou zjjn blootgesteld van in de raderen te geraken? en hoe zal een beest op stroom uit het water worden opgehaald op eene stoomboot, die niet zooals de goederenboot «Zeeland", eene kraan heeft, die buitenboords werkt? Ik vertrouw, Mynheer de Redacteur I dat de lezers van uw blad genoegzaam zullen zien, hoe onredelijk de heer van P. oordeelt en hoe hjj, zich latende medevoeren door de onaangename impressie van het hem met zjjn beest overkomen ongeval, personen aanvalt, die geen de minste schuld hebben en oordeel velt over zaken, waarover hjj bjjjkbaar niet oordeelen kan. Had hjj, alvorens te gaan schrjjven, zich door een bevoegde laten voorlichten, dan had men hem ongetwijfeld gezegd: «het o vei laden van koeien »op de rivier is een werk, waartoe noch de hoogaarts, noch «de stoomboot bestemd zjjn, wanneer zjj daartoe besluit, »om kosten te sparen, om tijd te winnen of om weJke reden «dan ook, dan moet gjj er op rekenen, dat gij u in gevaar «begeeft en eene zaak begint, die u meer dan regel is, «schade kan aanbrengen, en overkomt u een ongeval, eisch «dan niet het onmogeljjke, alsof een stoomboot een uoteu- schulp was". Na zulk advies zou zeker de heer van P. zich onthouden hebben over den kapitein en de equipage een onverdiende veroordeeling uit te spreken, waardoor hij als onbevoegde meer zichzelven dan anderen krenkt. De Directeur der Zierikzeesehe Stoomboot maatschappij, K. F. DE LOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1