ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 9 November 1895. Tweede Blad. BEKENDMAKING. DRANKWET. NIEUWSTIJDINGEN." Verschgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30franco per poet f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6689. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regela 30 Cta. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot dei Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Be BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van: PATJLUS JELIZA BLOM, wonende in deze gemeente, in het huis staande op den hoek der Nieuwe Haven en Nieuwe Boogerdstraat, wijk C no. 199. Zierikzee, den 7 November 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Nederland. Vlissiiïgeil, 6 Nov. Een met provoost ge strafte klassiaan alhier is gisteren, nadat hy op het rapport was geweest, aan het geleide ontsnapt en gevlucht op het dak der kazerne. Hy bleef wijl niemand het durfde wagen hem van zijn hoog verblijf af te halen en hij ieder, die hem te na kwam, dreigde naar beneden te werpen een paar uur op het dak en kwam daarna uit eigen beweging naar beneden. Natuurlyk had hy bekijks genoeg. Nog deze week wordt hier het tweede nieuwe mailstoomschip van de Maatschappij Zeeland, do Prins Hendrik", verwacht. Het schip heeft bij de proefvaart 21 mijl per uur geloopeD. Men is nu begonnen met aan het in de binnenhaven aldaar liggende stoomschip «Koningin Wilhelmina", het eerste schip, dat niet de noodige snelheid haalde, de noodige herstellingen aan te brengen, opdat men zoo spoedig mogeljjk de definitieve winter- dienstregeling zou kunnen doen aanvangen. Zaterdag zal de Prins Hendrik" een proeftocht naar Queensborough doen. Sta.veil ïSSe. Door het bestuur van het calamiteuze waterschap «Stavenisse" is evenals door den gemeenteraad alhier, aan het bestuur der water- keering van genoemd waterschap toestemming ver leend, om, tot op eene aangegeven diepte, grond te mogen rooveu uit de voorliggende slikken, aan den polder of de gemeente toebehoorende, ten behoeve cAner in het voorjaar van 1896 uit te voeren dijks- verhooging aan genoemd waterschap. Maandag 11 Nov. a.s. hoopt do heer A. F. Hanssens alhier den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar alhier de functie aanvaardde van secretaris-ontvanger der gemeente en ontvanger griffier der verschillende polders. K.ei*kwei*ve, 7 Nov. Ter bereiking van het goede doel, om de bouwvallige kerk dezer ge meente door een nieuw bedehuis te vervangen, is reeds van hooggeachte zijde een uitnemend plan beraamd, dat zeer zeker tot den gewenschten uitslag veel zal bijdragen. Hoewel in vrij wat bescheidener vorm willende medewerken tot gemeld doel, tracht ook de heer J. van der Baan te Wolfaartsdijk het zyne er aan toe te brengen, door de uitgave eener kerkhistorische beschrijving van de hervormde gemeente te dezer plaatse, van welke uitgaaf de zuivere opbrengst ten bate zal komen van den herbouw. We vinden het van den heer J. van der Baan eene gelukkige gedachte, om uit den rijken voorraad zijner bouwstoffen voor eene Geschiedenis der Her vormde Kerk in ons land dat gedeelte te willen uitgeven, hetwelk betrekking heeft op Kerkwerve en waarin de belangstellende lezer in aangenamen vorm ongetwijfeld veel wetenswaardigs zal bijeen- vinden betreffende den levensloop der 28 predikanten, die gedurende 270 jaren achtereenvolgens deze gemeente bediend hebben en die men, volgens de Apostolische les, gedachtig behoort te blijven. Moge do degelijke inbond van bet boekske en het goede doel, dat met de uitgave beoogd wordt, medewerken, om velen te doen besluiten hun naam te plaatsen op de inteekenlijst, welke de uitgevers S. Ochtman Zoon te Zierikzee bet publiek zullen aanbieden, ten einde belangstellenden en woldadigen de gelegenheid te verschaffen voor den prijs van 50 centen bedoeld werkje in eigendom te bekomen. Zierikzee, 8 Nov. Zooals wij reeds in ons vorig No. aankondigden, werd gisteren avond in de Concertzaal alhier herdacht het 50-jarig bestaan der Sociëteit »Tot Nut en Genoegen". Het Harmoniegezelschap «Kunst en Eer" gaf daarbij hare hooggewaardeerde medewerking. De zaal was versierd met attributen der Sociëteit »Tot Nut en Genoegen". Nadat de muziek zich had doen hooren, opende de Voor zitter, de heer H. C. van den Ende, de vergadering; hij herinnerde dat het thans 50 jaar geleden was, dat deze Sociëteit werd opgericht, en de plotselinge dood van den vorigen Voorzitter oorzaak was, dat dit feest niet tegelijk met het gewone Zomerfeest is herdacht. Het gouden feest der Sociëteit mocht echter niet onopgemerkt voorbijgaan en daarom werd het thans met de gewone najaarsvergadering (thans echter op een andere plaats) herdacht. Voorts brengt hij zijn dank aan het Harmoniegezelschap «Kunst en Eer", dat ook nu zijne medewerking verleent. Daar bet beden avond de eerste vergadering is, waarin hij als Voorzitter fungeert, wenscht hij dat het hem gegeven moge worden nog vele jaren, evenals zijn voorganger, in het belang dezer Sociëteit werkzaam te zijn. Hij wekt de leden op, om op welke wijze dan ook, nut en genoegen te stichten, daat waar het kan en noodig mocht zijn, om alzoo het devies der Sociëteit getrouw te blijven. JJij eindigde met den wensch dat deze Sociëteit nog lang moge blijven be staan en in bloei toenemen, opdat zij eenmaal (al is het dan niet meer door de tegenwoordig leden) dan toch door orze nakomelingen, haar eeuwfeest moge vieren. Na deze openingsrede, die met algemeene toejuiching werd begroet, liet zich wederom de muziek hooren. Hierna werd overgegaan tot het lezen der notulen van de vorige vergadering en het doen van rekening over het vorig dienstjaar. Deze rekening in ontvang f 4342,86, in uitgaaf f 4271,615, alzoo met een batig slot van f 71,24s, werd goedgekeurd. Alïtiu is het woord aan den Secretaris, den heer F. O. van der Vliet, die zijn verslag op waardige wijze begint met de drie eerste verzen van Tollens' gedicht #de Tyd' In zijne (als wij het zoo noemen mogen) geschiedenis dezer Sociëteit wijst hij er op hoe vóór de oprichting van «Nut en Genoegen", alhier bloeiende paarden- en veemarkten werden gehouden, en toen deze in verval geraakten, zeer tot nadeel van landbouwers en neringdoenden, door ecnige heeren het initiatief werd genomen om deze markten tot vorigen bloei te doen herleven. Op 6 Maart 4845 kwamen daartoe 45 personen bijeen; deze vereenigden zich en uit hun midden werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren J. A. Muloek Houwer, president, Joh. Piaating, vice- president, A. Kenens, thésaurier en J. C. Broeksmit, secre taris. In de volgende vergadering op 20 Maart 1845 hadden de meeste leden, ingevolge een verzoek op de eerste vergadering uitgebracht, een motie ingezonden, om de So ciëteit een naam te geven, m. a. w. orn het kind te doopeu, en toen werd aangenomen het motto «Tot Nut en Ge noegen", ingezonden door den heer C. L. Kloek. Zóó kwam dan deze Vereeniging tot standtot doel hebbende de paarden- en veemarkten te bevorderen door het uitloven van prijzen en premiën (ook in medailles). Deze Sociëteit moest ook tijden van bloei en van achter uitgang doorstaan, zóó zelfs dat op '16 Dec. 1864 het Bestuur meende verplicht te zijn een voorstel tot ontbinding te doen, wegens gebrek aanbelangstelling; dit voorstel werd met 17 tegen 8 stemmen aangenomen. Op 16 Nov. 1865 werd eene vergadering van oud-leden gehouden en daarin werd besloten de Sociëteit «Tot Nut en Genoegen" in stand te houden. Zij had alzoo bijna een jaar gerust en als ware zij ontwaakt uit een diepea slaap, trad zij te voorschijn met een nieuw program, n.l. orn behalve de markten ook volksvermakelijkheden te bevorderen. Het Bestuur was toen samengesteld uit de ll.ll. Jti. Ochtman, Voorzitter, J. L. de Does, S. G. N. v. d. Gryp, J. A. v. d. Halen, H. O. Mulock Houwer, D. v. d. Maas, C. Mazure, J. v. d. Vliet, C. v. d. Vliet Di., J. J. van Uye en J. Broodman. De proeven met de volksvermakelijkheden zijn mislukt en daarom werd op 8 Maart 18G6 besloten daarmede te eindigen, doch in den zomer een Festival vanwege de Sociëteit te geven. Op 28 Juni 1866 had het eerste Zomer-Concert in «Parktust" plaats. Op dien datum is de heer M. L. Voorloop lid van het Bestuur geworden; hij is de eenig overgeblevcce van de toen aanwezige bestuursleden. Spr. brengt den heer V. dank voor hetgeen hy in al die jaren voor de Sociëteit heelt gedaan. Nadat de Voorzitter heeft herinnerd, dat in 1881 door deze Sociëteit eene Paardenlotery i* daargesteld, die zeer zeker ten voordeele van velen werkt, eindigt hij met de beste wenschen voor den bloei dezer Sociëteit, die zoowel nut als genoegen ten doel heeft. Wy voegen hierbij den wenschdat de heeren F. C. v. d. Vliet en H. C. v. d. Ende nog vele jaren in het Bestuur dezer Sociëteit mogen blyVen, omdat we gelooven dat het dan in «kloeke" handen is. Na atloop dezer mededeelingen werd de vergadering vergast op een paar luimige voordrachten en eenige muziek stukken. Dat een en ander medewerkte om de feestvreugde te verhoogen, zal wel niet vermeld behoeven te worden. Zeer zeker is dezen avond geweest tot genoegen, en moge iy dat nut hebben, dat de Sociëteit hoe langer hoe meer in bloei moge toenemen, al is zy ook thans boven de vyftig. De parapluie, die in de zaal hing, moge haar verder beschermen De hoeren J. G. H. Dhont en J. M, Bekaar te Middelburg, beide surnumerair aan hot post kantoor aldaar, hebben met goed gevolg examon afgelegd voor commies der posterijen, Benoemd met ingang van 16 November, tot adsistent te Dordrecht 0. A. Meijer, thans geagre- eord klerk te Dirksland. Dinsdag a.s. te 11 uur zal de Tweede Kamer de beraadslaging over het wetsontworp betrekkeljjk de personeele belasting aanvangen. Een gelukkig huisvader te Sittard heeft aan gifte gedaan van de geboorte vau zijn 21ste kiud; 18 ervan vorkeeren in blakendeu welstand. Te OnJenbosch bad Dinsdagmiddag een droevig ongeluk plaats. Een werkman kwam op het stationsterrein bjj bet rangeeren van goederenwagens voor 't vervoer van beetwortels, onder een der wagens terecht, met het noodlottig govolg, dat hem een zijner beenen onder de knie werd afgereden. De gedetineerde ex-burgemeester van Oude Pekela, K. E. Dik, is naar Breda getransporteerd om aldaar zijn straf te ondergaan. De vergunning voor den opslag van dynamiofc op Rozenburg is geschorst. Prov. Staten van Zeeland. Middelburg, 8 Nov. In de heden voortgezette najaarsvergadering der Staten, die werd voorafgegaan door eene langdurige besloten zitting, en na welke besloten zitting werd medegedeeld een besluit der vergadering, om, conform het voorstel van Gedeputeerden, geen verdere stappen te doen, In zake de overdracht van da erploitatia der Provinciale stoombootdienst aan particulieren, kwamen achtereenvolgens de volgende voorstellen van Gedcp. Staten in behandeling: Om n. wat aangaat de sluis- en havenwerken te Vlissingen en te Veere, aan den Minister te kennen te geven, dat de Prov. Staten zich vereenigen met de opmerkingen van den Hoofdingenieur, en b. wat betreft den toestand van het vaarwater in de Zand kreek en in den ZuidvKet, aan den Minister in over weging te geven, om, bij het gebleken ernstig verschil van gevoelen tusschen verschillende deskundigen omtrent den invloed van de mosselteelt op den achteruitgang van die vaarwaters, op dit punt het gevoelen in te winnen van den Inspecteur van het Loodswezen in het 6de district te Vlis singen en van den wetenschappelijken adviseur in visschery- zaken, dr. P. P. C. Hoek te Den Helder. Tot het verleenen aan de gemeente lerseke van een subsidie uit de Provinciale fondsen voor verbetering der haven. Omtrent de adressen van den gemeenteraad van Nisseen van de gemeenteraden van Nisse, Baarland en Hoedekens- kerke, om een renteloos voorschot voor wegsverbetering. Betreffende het verleenen van rentelooze voorschotten voor wegen van secundair belang. Een nader verzoek van het Bestuur van het Waterschap Oranje-Dierentijd om een renteloos voorschot voor wegs verbetering en een dito verzoek van het Bestuur van den Margarethapolder. In beide verzoeken werd, wegens secundair belang, na breedvoerige discussiën, op voorstel van den heer Kakebeeke besloten, de beslissing aan te houden totdeZomer- zitting. Naar aanleiding van het verzoek van het Bestuur der Coöperatieve Stoomzuivelfabriek te Hontenisse, om vrydom van tol op den weg van llulst naar Walsoorden voor het vervoer van melk. Tot het toekennen aan de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen's Westelijk deel (voor een tijdvak van drie jaren) van een subsidie ad f 75 per jaar. Tot wijziging der begrooting van de enkel Prov. en huis- houdelyke inkomsten en uitgaven voor 1896, Lamlhouw en Veeteelt. Te Rozendaal ia uit België bericht ontvangen, dat de doorvoer door België van levende varkens uit Nederland, langs Esschen, voorloopig is toegestaan. Langs het grensstation Rozendaal zijn Dinsdag per extra-trein 44 waggons vee naar Frankrijk verzonden. Het vervoer moet geschieden in over dekte waggons. Niet-overdekte worden door België niet toegelaten. It U C 11 T S A 14 EN. Dinsdagmorgen kwamen eenige heeren van de arrondissements-rechtbank uit Dordrecht te Baren- drccht, om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van den plotselingen gelijk tijdigen dood van een paar kinderen (tweelingen) van omstreeks 3 maanden. Beide lykjes zyn daarop naar Dordrecht vervoerd om geschouwd te worden. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dinsdag terecht de loodgieter L. Spiering, beschuldigd van door onvoorzichtigheid den brand der kerk te Scbagen te hebben veroorzaakt. Er waren 15 getuigen gedagvaard. De eisch van het Openbaar Ministerie was 6 weken gevangenisstraf. Naar men verneemt, hebben de reeders van het ss. «Turkistan" tegen de uitspraak van het Admiraliteitshof in zake de aanvaring met de Edam" appèl aangeteekend, De Xederlaudsche regeering heeft de uitlevering van de Gebr. Biugen, beklaagd van bedriegolijke bankbreuk te Genua gepleegd, aan de Italiaansche regeering toegestaan. De rechtbank te Rotterdam besliste Woensdag in zake de aanvaring van de «Elbe" en de «Crathie", dat het volledig bewijs is geleverd, dat de aan varing, heeft plaats gehad tusschen de »Elbe" en de «Crathie", terwjjl de schuld daarvan lag bij de «Crathie". Mitsdien werden de gedaagden Gordon c.s., eigenaars van de «Crathie", veroordeeld om aan de Norddeuteche Lloyd te vergoeden de geheele schade, geleden aan de «Elbe" en toebehooren, met 6 pCt. 'sjaars van den datam der aanvaring. Ieder der gedaagden blijft aansprakelijk voor zijn deel der te vergoeden schade, waarvoor de «Crathie" executabel wordt gesteld. Bij niet-betaling heeft de Lloyd het recht tot verkoop, terwijl de gedaagden voorts worden ver oordeeld in de kosten van het geding en beslag- legging, op dit oogenblik begroot op f 8188,67 '/a. Door de Arrond.-Rechtbank te Middelburg is bjj bevelschrift d.d. 6 November 1895 naar de terechtzitting verwezeD de zaak contra H. C. S., oud 32 jaar, herbergier, geboren te Turnhout, wonende te Antwerpen, thans te Middelburg in hechtenis, ter zake van diefstal van gouden en zilveren voorwerpen, geldswaarden enz., met braak en inklimming te Terneuzec in den nacht van 31 October op 1 November j.l. Als verdediger is aan beklaagde toegevoegd Mr. C. de Witt Hamer J.Gz., advocaat en procuronr to Middelburg. Heden (Vrjjdag) werd voor de Arrond.- Rechtbank te Middelburg behandeld de zaak togen A. J. S., oud 19 jaar, kantoorklerk te Goes, beklaagd van verduistering van gelden der firma van Heel Co., welke zaak meer breedvoerig vermeld is in ons nummer vau 19 October j.l. Tegen beklaagde werd 6 maandon gevangenisstraf geëischt. kEllklilEU W H. Op Maandag a.s. hoopt ds. P. Siemense te Oostorlandde nestor der Zeenwscbo Geref. predikanten, zijn 40-jarige ambtsvervulling to herdenken. De heer Siemense is oen man, die men moet hoogachten om zyne edele beginselen, die hy niet alleen in hot woord maar ook met de daad bezegold. Wij zjjn er van overtuigd, dat de nog krachtige grysaard van zeer velen, zoowel in als buiten zijne gemeentevele bewyzen van belangstelling zal ondervinden. Op bet drietal van predikanten ter voorziening in de vacature bij de Evang.-Luth. Gem. to Bergcn- op-Zoom komt voor ds. J. H. Grottondieck te Zierikzee. Beroepen bij de Nod. Herr. Gom. te Siot- Annaland Ds. J. W. Drost to Biezelinge. Aangenomen het beroep naar de Evang.-Luth. Gem. to Groede door den proponent J. A. Rust. Bedankt voor het beroep naar do Geref. Gom. te Oostzaan door Ds. J. C. Raamsdonk te Veero. Bedankt voor het beroep te Stellendam door ds. A. ten Have te Polsbroek. O D E R IV IJ S. Op de banken van de vierde klasse der rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden heeft plaats genomen een 27-jarig meisje uit de provincie Groningen, waar zij onderwijzeres was. Zy had vroeger het eind-diploma aan de rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Heerenveen vorkregen. Kijkje in de Hoofdstad. ffTÖct.—1 Nov. 1895. SIC TRANSIT GLOHIA H IVIh I. Kan het bovenstaande gezegd worden van datgene, wat beden te dezer stede beeft opgehouden te bestaan, van de «Tentoonstelling voor Hötcl- en Reiswezen" Ik heb eens gelezen van een Fransch Generaal, die in tegenstelling van «Ie brav' général" zaliger gedachtenis, niet «brave" was. Hij was liefst Prins van den bloede, leefde in de 17de eeuw en als het op vechten aankwam, had hij eene gepronon ceerde voorkour voor goed verdekte stellingen. Zóó geschiedde, dat hij zich tijdens een hardnekkig gevecht in een' loopgraaf had teruggetrokken en bezig zijnde met eene verrichting, waaraan zelfs een Prins-Generaal zich niet kan onttrokken, wist het moordend lood hem in zyne schuilplaats te vinden; hij viel, om niet meer op te staan eu het volgend épitapbe vond eene plaats op zijn graf: «Passant, le Prince ci-gisant, Vécut sans gloire et mourut en ssaut". Is dat «vecut sans gloire" niet eenigzins van toepassing op de Tentoonstelling, welko heden binnen deze veste haren laatsten dag beleeft? Gedurende de zes maanden van haar bestaan, heb ik mjj onthouden van eenig commentaar op gezegdo onderneming, in de eerste plaats omdat uw speciale reporter een verslag had op zich genomen en tevens omdat ik geen critique wilde oefenon zoolang de expositie met dier aankleve in gang was en men altijd mocht bopen, dat het een of aDder die expositie zoude redden. Nu echter het uur van sluiting nadert, nu de «dag des oordeels" daar is, kan ik het niet vau mij verkrijgen, om te blijven zwijgen over een onderwerp, dat veler pennen in beweging, harten in beroering, hoofden in verwarring en namen in (zelf invullen s.v.p.) heeft gebracht. Uw «special correspondent" heeft als een volleerde gids zonder eigen gesneden bergstok, doch met welversneden pen ons rondgeleid in Hoofdgebouw, World Bazar, Oud-Holland en over de Terreinen; hij heeft letterlijk niets vergeten en menigmaal het bewijs geleverd een fijn opmerker, een «charmant causeur" te zijn. Ik beoog dan ook geen résumé van détails, doch wensch mijn© meeuing neer te schrijven over eene Tentoonstelling, die en als speciale Tentoon stelling van het Hótel- en Reiswezen en als «Wereld- Tentoonstelling" is gebleven verre beneden bet peil der meest bescheiden verwachtingen, om niet te zeggen totaal fiasco heeft gemaakt. Dat opschrift Wereld-Tentoonstellingin den gevel van het Hoofdgebouw was mij en velen met mij een doorn in het oog; het was eene bepaalde parodie, eene grenzenlooze aanmatiging, eene schromelijke vergissing, welke een der leden van de Fransche Legatie in Den Haag, nadat hij bet Wonder der Amstelstad bezocht en de beteekenis van de inscriptie in de daklijst begrepen had, de opmerking deed maken: «Qui trop embrasse mal treint". Eu die opmerking was juist, want dddr heeft de schoen gewrongen; er is te veel hooi op de vork genomen eu door af te wijken van het oorspronkelijk plan, eene Tentoonstelling voor Hótel- en Reiswezen, die by behoorlijke voorbereiding en breede opvatting hoogst belangrijk had kunnen worden, doch welk programma weldra te machtig bleekdoor te laveeren van zulk oone veel omvattende speciale Tentoon stelling naar eene «Wereld-Tentoonstelling" is men vervallen van charybdis in scylla. Het ernstigste Binnenland heeft zich geergerd en het Buitenland heeft ons uitgelachen, want men neme niet als maatstaf de ingenomenheid en bewier- rooking der Fransche, Italiaansche en Belgische exposanten «qui ont fait bonne mine i mauvais jeu", omdat zij zich eenmaal voor onze Tentoon stelling hadden laten «lijmen" en uit een gevoel van eigenwaarde die Tentoonstelling moesten op hemelen, althans in het gunstigst mogelijk daglicht stellen. En de heeren hebben dat gedaan in speeches op gastmalen, in toasten by «Couturier", in compli menten en loftuitingen op «La Hollaude hospita- lière", op La bolla Patria di botrio ed kasia, enz. enz. Men leze echter de bezadigde organen der Fransche, Engelscho, Duitsche en Now-Yorker Pers, dan spreekt daarnit geene onverdiende minachting voor Nederland, doch een gevoel van medelijden voor hot kleine, overmoedige land, dat eene onder neming aandurfde, eene «Wereld-Tentoonstelling", die zelfs in grootero centra van volksbeweging en verkeer dan in onze Amstelstad niet tot haar recht kwamen. Weenen, Philadelphia en Chicago waren allen «Teleurstellingen". Zelfs Londen, dat zoovele groote en interessante tentoonstellingen te aan schouwen gaf en voortdurend nog geeft, heeft eene Worlds-Fair voorloopig op zjjde geschoven. Er wordt wel eens gezegdII n'y a qu'un Paris" en dit geldt zeker in hooge mate, waar het betreft het succes eener «Wereld-Tentoonstelling" on nu kan Gjjsbrecht's veste zich toch niet op een1 lyn stellen met de groote «auberge du monde". Heeft dus de Tentoonstelling, welke heden wordt uitgeluid, als zoodanig weinig gewrocht en gegeven en is zij van luttele waarde geweest voor Nijver heid, Landbouw, Kunst en Wetenschap, door een paar congressen, vooral dat van bet brandweer- wezen, is zy niet geheel zonder nut geweest en was bovendien als zomer-ressource voor Amsterdam, oenig. Zy gaf ieder van zyne gading: nu en dan goede muziek, vooral na zonsondergang, aangename «zitjes" 'op het Terrein, hier en daar een goed middagmaal en verdienstelijke «biertjes", sport- vreugde op de wielerbaan, overdag de uitstalling in het Hoofdgebouw waar, als men het eone winkel promenade wil noemen, wel wat te zien was, het karakterestieke Oud-Holland en voor de jolige, pretmakendo menigte de talrijke kermis-aantrekkelijk- heden, in overdaad over bet geheele Terrein ver spreid. Onder deze kermis-attracties waren er, die hot Comité der Tentoonstelling bepaaldelijk oneer hebben aangedaan en evenals «Punch" een rubriek heeft van: «Things, which rather should have been left unsaid" behoorden het Hippodrome, het Carrousel, de Tanz- platz, kraampjes en spelletjes tot de: «Things, which rather should have been left away". Die lawaai-hoek, waar de Wereld(?)-Tentoonstelling ontaardde in eene verzamelplaats van dronke beau- monde en rumoerige demi-monde, heeft ongetwijfeld afbreuk gedaan aan het prestige vau het Uitvoerend Comité en was gewis een der struikelblokken, waarop het Koninklijk bezoek bijna ware afgestooten. Dat de Koningin-Regentes ten laatste Haar patro naat over de onderneming niet heeft verloochend, dat Zij, waar het Virtus Nobilitat" op voordracht Harer Regeering de borst sierde van Voorzitter en vice-Voorzitter van het Uitvoerend Comité, dat de Regentes met Hare Koninklijke Dochter door Haar bezoek eeoo wijding aan de Tentoonstelling beeft gegeven, acht ik een gelukkig verschijnsel, en als bewijs van de onschendbaarheid van het eenmaal gegeven Koninklijk woord en voor het cachet der Tentoonstelling en voor de reputatie van H.H. leden van het Uitvoerend Comité, die al genoeg moeten hooren en slikken over het door hen genomen initiatief. En is dat geraas, is dat afbreken van personen, ook al viel de Tentoonstelling bitter tegen, verdiend? Ik acht mij onbevoegd om het geheele Uitvoerend Comité door eene zeeft te laten gaan; men zoude daardoor eene al te persoonlijke revue te zien krijgen, eene revue, welke niet voor allen oven gunstig mocht uitvallen, doch pertinent spreek ik tegen, dat de leiders de Tentoonstelling zouden hebben voorbereid en ontworpen met bet hoofddoel om eigen beurs te spekken. Men verwijte de ontwerpers van elke groote onderneming eigenbelaug, «soit"; daarin ligt m.i. niets onedels opgeslotenhet eigenbelang toch gaat in de meeste gevallen hand aan hand met het algemeen belang en wanneer iemand het nu in het belang acht van stad of land bijv. om eene Tentoonstelling in het leven te roepen, vind ik het zeer begrijpelijk, zeer menschelijk en zaakkundig, dat zich daarbij de gedachte ontwikkelt: «het kan mijzelven op de eene of andere wjjze ook ten nutte komen". De een, de praktische man zoekt zijn voordeel in het financieele; de ander, de ijdele mensch in eer bewijzen en in casu hebben de Voorzitter en vice- Voorzitter van het Uitvoerend Comité van nu wijlen onze Expositieongetwijfeld meer beoogd eene koninklijke onderscheiding en het in «reliefbrengen van Hun' naam en persoon dan de volling hunner portemonnaie. Integendeel, ik ben er van overtuigd, dat de 2 Nederlandsche Leeuwen, door Baron dn Tour van Bellinghave op 11 Mei j.l. medegebracht uit Deu Haag en namens de Regentes weggeschonken, niet onder de gewone marktwaarde zyn weggegaan en de beide voorzitters der Wereld-Tentoonstelling het ridderlint moeten beschouwen als compensatie voor belangrijke financieele opofferingen. Dat een - of een paar leden van het Uitvoerend Comité en niet minder een enkele buiten het Comité staande celebriteit iets hebben opgevangen van de «gouden drup", staat als een paal boven water, doch bij alle comités, directies, vereenigingen enz. krijgt de Secretaris het feeawen-aandeel in den arbeid en is bet m.i. een gewoon verschijusel, dat znlk een leeuwen-aandeel niet met een' leeuw doch met klinkende munt wordt gecompenseerd. Is het verder laakbaar, dat waar een bankier (en dat nog wel een beroemd Haagsch bankier) de eene ol andere onderneming zijnen onmisbaren financieelen steun geeft, dat die bankier daarvan de vruchten plukt? Ach, men denke toch aan den «splinter en de balk" en aan die puike stuurlui, die permanent aan wal staan. En wat is er geschreeuwd en geschreven over de wijze van trekking der Tentoonstellings-Loterij. Boozo tongen hebben zelfs durven beweren, dat de «oolycke koockelaar", die uit Oud-Holland werd verdreven, omdat hij door zijn misbaar en «gebreng" zijne stadgenootcn hinderde, door het Hoofd- Comité werd gerekwireerd om de goede nummers in de goede richting te goochelen. Onzin, de bij de trekking gevolgde methode moge, oppervlakkig gezien, eenigszius gecompliceerd zyn feweest, ik acht de stipte eerlijkheid ten deze oven allen twijfel verheven en het verkregen resultaat, in aanmerking nemende de groote kans wegens de niet geplaatste obligaties, vrij natuurlijk. De uitvaart der Tentoonstelling was in volkomen harmonie met haar bestaan: luidruchtig, kermis achtig, niet statig, niet imponeerend; een gepast uiteinde van een vroolijk, doch onbeteekenend leven en zooals ik in den aanvang dezer «causerie" zeide, kan het grafschrift van dien FraDSchen Generaal ook worden toegepast op de thans geëindigde en begraven Expositie: «EHe vécut sans gloire". Wat nu betreft het financieel resultaat voor de Vereeniging zelve, dat is nog hoogst onzeker. In elk geval is de bovenbedoelde Loterij-surprise eene welkome toegift en bijaldien de rekening in plaats van een batig slot, een deficit* mocht aantoonen, eene medetellende tegemoetkoming. «Last but not least" heeft de Tentoonstelling zoowel directe als indirecte voordeelen voor de «Hoofdstad" opgeleverd en in dat opzicht hebben de leden van het Hoofd-Comité, zoo niet allen dan toch voor het meerendeel Amsterdammers, het doel dus ten deele bereikt. Daarvoor zij hun dank en hulde gebracht en daardoor zyn de woorden, door Mr. Calisch ui - gesproken in zyne openingsrede: «Wij zijn geen dragers van een klinkenden naam, doch hebben als rechtgeaarde Amsterdammers onze vaderstad lief en beoogen de welvaart dezer veste", geen* holle klanken geweest. Voor de toekomst zy allen, die zich op den voorgrond plaatsen bij het entameeren eener groote zaak, in overweging gegeven wel te bedenken dat eene stad als Amsterdam wel wat kan ondernemen en tot stand brengen, doch dat zij nog niet op eene hoogte is, om zich met de grootere Bteden van oude en nieuwe wereld te meten. Onze hoofdstad is méér dan eene provincie-stad, doch nog geen metropolis. Moraal: Amsterdam is te groot voor een servet en te klein voor een tafellaken. liet Lombokfoiicls. Uit bet verslag, door het bestuur van het Lombok fonds uitgebracht, blijkt, dat de loterij heeft opge bracht f 49118,09, makende met de bydragen van ingezetenen van Ned.-Indië een totaal van ontvang sten van f 222868,44^. Aan onderstand is tot nu toe uitgegeven een som van f 78536,36y2, makende met de administratiekosten, drukloonen onz. een totaal van uitgaven van f 74519,12y2. Er is dus een saldo van f 148359,32. Het bestuur meldt, dat er veel reeds door het fonds is gedaan, maar waarschijnlijk nog veel te doen overblijft. Wanneer het de cijfers van 287 by de Lombokexpeditie gesneuvelden, overledenen of vermisten en 406 gewonden stelt tegenover het aantal personen (inclusief zieken), dat uit het fonds geholpen is, dan komt het tot de gevolgtrekking dat nog zeer velen óf geen hulp behoefden óf uit onwetendheid dan wel uit andore overwegingen nalieten zich aan te meldeD. Voor diegenen en voor de naar verhouding van anderen te karig gesteunden blijft in de eerste plaats het geld gereserveerd. Het bestuur acht het oogenblik nog niet gekomen, om definitief te beslissen wat met het eventueel overschot van het kapitaal moet worden gedaan. Wellicht is later het overdragen aan een en ander fonds het meest gewenscht en dan zal daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen het Nationaal Oorlogsfonds, dat na de gebeurtenissen op Lombok in Nederland werd opgericht en dat nu reeds, zoo schrijft het bestuur, voor zoover onze wederzijdsche statuten dit toelaten, met ons samengaat. Ingebonden Stukken. Nog eens „Een vraag om recht". «Tijd is geld" als wij ons niet haasten, komt het adres te laat, en onze Oud-Strijders krijgen nog geen pensioou. Daarom aan 't werk! Laat iu elke stad van ons vaderland één man zich belasten met de zorg voor een adres van adhacsie aan H. M. de Koningin- Regentes, dat spoedig door hem on anderen geteekend en opgezonden wordt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 3