ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 9 November 1895. Eerste Blad. bekendmakixgT NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6689. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Ct«. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 «re bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement*- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode' Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Zierikzee maken bekend, dat de Raad dezer gemeente heeft besloten, van af een nader te bepalen tijdstip d e bediening der vloedplanken niet meer te doen plaats hebben inge volge artikel 192 der Gemeentewet, maar door vry willige ra, tegen eene door Burgemeester en Wethouders te bepalen b e 1 o o n i n g. Zij roepen daarom bij dezen allen die voor de betrekking van Opzichter of Helper bij de bediening der vloed planken in aanmerking wenschen te komen, op, om zich vóór of op 11 November a. s. ten Kantore van den Gemeentebouwmeester aan te melden, bij wien tevens inlichtingen omtrent de vastgestelde belooning te verkrijgen zijn. Zierikzee, den 25 October 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. De ministerieele crisis in Frankr(Jk is opgelost. De heer Loon Bourgeois is het gelukt een ministerie te vormen, en wel een radicaal ministerie. Het is samengesteld uit de heeren Bourgeois, minister-president en binnenlandsche zaken; buitenlandsche zaken Berthelot; justitie Ricard; financiën Doumer; oorlog Cavaignacmarine Lockroy; onderwijs Combes; openbare werken Guyot Dessaigue; handel Mesureur; landbouw Yiger en koloniën Doumergues. Een zonderlinger samengesteld kabinet heeft Frankrjjk, zoolang de republiek bestaat, nog niet gehad. Het is uitsluitend samengesteld uit radicalen, terwijl de gematigd- republikeinen in de Kamer over de meerderheid beschikken en bovendien treedt als minister van oorlog een burger op, van wien de officieren niets willen weten na het ongunstige rapport, onlangs door hem in de Kamer-commissie over de oorlogs- begrooting uitgebracht. Verder, treedt als minister van buitenlandsche zaken de heer Berthelot op, in de plaats van den heer Eanotaux, die ondanks alle aangewende pogingen om hem te behouden, bleef volharden bij zijne weigering om zijn departe ment te blijven beheeren, wanneer de radicalen aan het roer kwamen. Dit was voor hom ook vrij wel onmogelijk, daar de radicalen eene wijziging verlangen in het tractaat, gesloten tusschen generaal Duchesne en de koningin van Madagascar, en waarbij Frankrijks protectoraat over dit eiland zou worden gehandhaafd. De radicalen echter verlangen dat Madagascar geheel bij de Fransche overzeesche bezittingen zou worden ingelijfd. Han otaux's opvolger, de heer Berthelot, is een scheikundige van grooten naam. Geboren in 1827 te Parijs, werd hij reeds in 1865 tot hoogleeraar in de scheikunde benoemd. In 1871 werd hij gekozen tot lid der Kamer en in 1881 tot lid van den Senaat. Telkens wanneer er in deze colleges onderwerpen, het onderwijs be treffende, werden behandeld, nam hij deel aan de besprekingen en in het ministerie-Goblet beheerde hy ook de portefeuille van onderwijs. Wanneer, dan nu ook de heer Berthelot in de functie van minister van onderwijs deel van het Kabinet had uitgemaakt, had ieder deze keuze kunnen toe juichen, maar wat deze scheikundige als minister van buitenlandsche zaken moet doen, is tot heden een raadsel. De heer Lockroy, de minister van marine, Victor Hugo's schoonzoon, is een der meest bekende radicale leiders en was reeds minister in het eerste radicale ministerie-Floquet. De heer Ricard, de minister van justitie, was reeds voor heen minister, evenals de heeren Viger en Cavaignac. Viger als minister van landbouw in 1893 en Cavaignac in 1892 als minister van marine. De heeren Mesureur, Combes, Guyot, Dessaigue en Doumer zijn betrekkelijk nog nieuwelingen op politiek gebied, men roemt hen als bekwame mannen, maar of zij de mannen zijn die dit ministerie zullen kunnen op de been houden, valt te betwyfelen. Algemeen gelooft men niet, dat dit ministerie lang aan het bewind zijn zal. Intusschen heeft het reeds zijne opwachting in de Kamer gemaakt en heeft de minister-president Bourgeois zijn program ont wikkeld. Dit eerste optreden is boven verwachting gelukkig geweest. De minister begon met de mededeeling, dat overeenkomstig het door de Kamer genomen besluit, een onderzoek zal worden ingesteld naar alle feiten, waarover nadere inlichtingen worden verlangd en dat het gansche dossier zal worden openbaar gemaakt. Hij kondigde voorts een wets ontwerp aan, waarbij het den leden der Volks vertegenwoordiging verboden zou worden deel uit te maken van bestuursraden van maatschappijen, die overeenkomsten hebben gesloten met den Staat. Het wetsontwerp betreffende de belasting op alco holische dranken zal worden gehandhaafdeen inkomstenbelasting zal worden voorgesteld; de betrekking tusschen kerk en staat zal worden ge regeld evenals die tusschen werkgever en werkman maar allereerst moet de begrooting worden afgedaan. Zooals men ziet een zuiver radicaal program. De heer Bourgeois deed dan ook een beroep op do afgevaardigden, behoorende tot de uiterste linker- zjjde en verwachtte van hen, dat zij zijne pogingen zouden steunen, om de hervormingen tot stand te brengen, waarop de radicalen in Frankrijk reeds zoo lang hebben gehoopt. Tevens dreigde de minister-president met eene ontbinding der Kamer, indien de meerderheid weigert zich met zijne voor stellen te vereenigen. De gematigde liberalen toonden duidelijk hunne geringe instemming met het ontwikkelde program, maar de radicalen, de socialisten en de rechterzijde juichten den minister toe, terwijl vele afgevaardigden de ministers geluk wenschten. Ia llulgarUe is de Sobranje geopend met eene troonrede, door vorst Ferdinand uitgesproken. In die troonrede werd gewezen op de goede ver standhouding, welke bestaat tusschen Bulgarije en alle andere mogendheden.. De goede ontvangst, dieder Bulgaarsche deputatie bij den Czaar te St. Peters burg ten deel viel, mag volgens dit stuk worden beschouwd als een waarborg, dat, indien Bulgarije geduld oefent, de betrekkingen ten opzichte van Rusland steods gunstiger zullen worden en wel in die mate als beide partyen in haar belang wenschen. Van de veelbesproken berdooping van den kroon prins Boris tot lidmaat der Grieksche kerk werd niet gewaagd. Er werd verteld, dat de vorst daarvan niets wilde weten en de minister-president dien tengevolge zijn ontslag had ingediend. En inderdaad schynt er over deze quaestie tusschen den vorst en zijne ministers ernstige moeilijkheden te zjjn ontstaan; ten minste de opening der Sobranje, die in den ochtend zou plaats hebben, werd wegens dit geschil eenige uren vertraagd. De ministers behielden ten slotte de overhand en vorst Ferdinand gaf ondanks het hevige verzet zijner gemalin toe aan den eisch, dat prins Boris zou worden herdoopt. De ministers trokken hun ontslag in en de be volking juichte den vorst levendig toe. In Arilieilië blijft de toestand nog ongunstig; dagelijks vallen er ongeregeldheden voor, doch de Porte blijft by hare verzekering, dat zy alle maat regelen genomen heeft, die noodig zijn om de rust in Klein Azië te herstellen. De commissie, die belast is met het toezicht op de volledige uitvoering der Armenische hervormingen, is nu voltallig en bestaat uit drie Mohammedanen en drie Chris tenen. Alvorens geloof te hechten aan al de geruchten, die vooral door Engelsche bladen aangaande den toestand in Armenië worden verspreid, dient men de Porte de gelegenheid te geven haar belofte te vervullen en afwachten of het haar ernst is mot haar pogingen, om in Armenië de verlangde her vormingen tot stand te brengen. Amerika. De Grand-Rapids-Standaard van II Oct. bevat het verhaal van een aanslag op een trein, welke 's avonds ruim negen uur te Grand-Rapids aankwam van Kalamazoo. De trein had een punt boreikt ongeveer vier mijlen noord van Kalamazoo, waar do baan aan de eene zijde langs eene verhevenheid loopt. Hy was ongeveer een half uur te laat en had een snelheid van vjjftig mijlen in het nur, toen de machinist een wit licht op de baan zag, dat hoon en weer werd gezwaaid en een stopsignaal beteekendo. Hij gaf het gewone signaal met de stoomfluit, deed do luchtrem aan een sloot de stoom af. De trein kwam nagenoeg tot stilstand en stoomdo toen langzaam weder voort tot op ongeveer honderd voet van het licht. Daar knalde een schot, dat door den machinist en den stoker eerst voor de ontploffing van oen spoorweg-torpedo gehouden werd. Onmid dellijk daarop vloog er echter een kogel door het raampje van de cab en rakelings voorby hot hoofd van den stoker. De machinist, op het witte licht lettende, had gezien, dat er drie of vier personen op de baan stonden, met maskers voor en toen ook een kogel het hoofdlicht verbrijzelde, zoodat hij niet moer vooruit op de baan kon zien, begreep hy, dat zijn trein aangehouden werd door een bende roovers. Onmiddellijk zette hy de rem af en gaf "de stoom de volle kracht. De locomotief steigerde als het ware op de rails en schoot als een pijl do roovers voorby. Iamiddels waren de machinist en de stokers achter de wanden van de cab gedoken, welke voorzorg niet overbodig was, want het volgende oogenblik regende het kogels tegen den tender en de locomotief, maar geen enkele trof. Later bleek, dat de roovers nog wel zware dwars- leggers op de rails hadden gelegd, welke echter alle door de locomotief waren op zij geschoven, waardoor eene ontsporing, welke op dat hellen unt verschrik kelijke gevolgen zou hebben gehad, werd voorkomen. Do spoorwegmaatschappij looft 1000 dollais premie uit voor de aanhouding van de bende en 500 dollars voor de arrestatie van één of meer der roovers. Transvaal. Wegens de duurte van den" grond begint men te Johannesburg reeds huizen van drie, vier en zelfs vijf verdiepingen te bouwen, waar tot dusver niet aan gedacht werd. Er zijn er reeds, die voorspellen dat Johannes burg een Afrikaaosch Chicago zal worden. Eene bijzonderheid in die goudstad is, dat men er geen brievenbestellers heeft. Ieder moet er zjjne brieven van het postkantoor afhalen, en ieder man vau zaken heeft aan het postkantoor zyn eigen poBtbus (box). Daarentegen is men ons daar in dit opzicht vooruit, dat de telegram-bestellers zich bedienen van rijwielen. Te Pretoria is een kaarsen- en zeepfabriek opgericht, de eerste daar te lande. Italië. Omtrent de aardbeving te Rome meldt de parti culiere correspondent der N. R. Ct. o. a. nog het volgende »Lang na middernacht, het mag 2 A 3 uur ge weest zijn, sliep ik in, totdat ik later bleek te half vijf door een geweldig heen en weer schudden verschrikt ontwaakte. Het was my in den droom alsof iemand my bij de keel vatte en het bed wilde uitsleuren. Wakker geworden was ik als verstijfd van schrik, want de geheele kamer dreunde en schommelde, eenige boeken vielen op den grond en het glaswerk rinkelde. Toen alles voorbij was, bo- sefte ik eerst dat er een geweldige aardschok geweest was. Onmiddellyk stond ik op, schoot in haast eenige kleeron aan en opende het venster. Terwijl ik dat deed, trilde het geheele huis van vijf verdiepingen opnieuw. Bijna achter alle vensters zag men licht aangestoken en van alle zijden vlogen de ontzette menschen in de meest primitieve kleeding de straat op, hier een met een pak beladen, ginds een gillende vrouw met een kind op den arm of aan de hand, allen niet wetende wat te doen, het gezelschap van anderen zoekende om minder beangst te zyn. De hemel is inktzwart, de volle maan en de sterren verbergen zich achter de donkere wolken, waaruit nu en dan dikke regendruppels loom en zwaar neervallen. Daar klinkt in de verte van verschillende torens het sombere gebeier der stormklokken, die met haar geklep eveneens om hulp schijnen te smeeken. En straks gaat over dit zonderlinge tooneel van schrik en verbijstering een asebgrau we dageraad op, met een gele zon en pijlsnel voortjagende wolkon. Welken indruk krjjgt men van eene aardbeving? zal menigeen vragen. Ik voor mij had het gevoel in een schommel te zitten, zóó dat mijn kamer den schommel vormde. De bewging is echter zoo snol en hevig, dat men naderhand elk stukje van de ondervonden gewaarwordingen moet opdiepen en den totaal-indruk reconstrueeren, gelijk con half vergeten droom. Juist het bewustzijn datgene, wat men als vast kent en nooit anders gekend heeft, te zien dansen en te voelen trillen, maakt iemand bijna waanzinnig van schrik. Het is een van de ontzettendste uitingen der natuurkrachten. Voor de vastheid der Romeinscbe huizen pleit hot, dat nagenoeg nergens ongelakken gebeurd zijn. Hier en daar is een scheur in de muren gespleten, ja aan den Tiberoever in de buurt van den Monte Testaecio zjjn er huizen, die dreigen in te storten. Maar daar bepaalt het zich by. In de gevangenissen, hospitalen en kloosters moet de angst onbeschrijfelijk zyn geweest. Op twee plaatsen wilden de gevangenen uit de cellen vluchten, onder bedreigingen of smee- kingen do bewakers toeroepende de deuren te openen, en niets hielp om hen gerust te stellen. In do hospitaion sprong, wie het kon, uit bed om bet schommelende gebouw aan zijn ondergang over te laten. De nacht was als op een toovorsignaal in dag herschapen. Nanw was hot onderaardsche gerommel en de vreesolyke stoot voorby, of ieder vluchtte voort. De café's werden geopend en vulden zich (vreemd, alsof het gevaar daar geringer was; maar men heeft behoefte mot elkaar te spreken); do apotheken werden verlicht om zoo noodig bijstand te verleenen, politie van allerlei soort ijlt links on rechts om te kunnen helpenop de piazza Colonna, het moderneoforum, is het vol als op een zomer avond by de muziek, de troepen komen onder de wapens, maar 't is welhaast ondoenljjk een tafereel te ontwerpen van de bevolking eener groote stad, die als éóu man radeloos voortrent om bet dreigend gevaar te ontvluchten. Leo XIII werd door den schok gewekt. Zyn trouwe kamerdienaar, die altjjd in een aangrenzend vertrek slaapt, jjlt op den ver schrikten grijsaard toe en weldra komen ook do in het Vatikaan wonende kardinalen om Z. H. gerust te' stollen. Aan de paleizen van het Vatikaoff is niet de minste schade toegebracht". Zwitserland. In Zürich is door de rechtbank een zaak behan deld, dio veel overeenkomst heeft met de beruchte zaak van De Jong te Amsterdam. Zekere Eichen- berger, een man, die zevenmaal eene gevangenisstraf had ondergaan, een echte Zuchtbausstammgast dus, opendo in 1891 plotseling een grooten fruitwinkel en leefde er zeer goed van. Dit trok de aandacht van de politie, en wat bleek toen Eichenborger was geruimen tjjd verloofd gowecst mot de dienstbode Anna Humbel, die in haar dienst een aardig kapitaaltje had opgespaard. Dezo vrouw was sedert Mei 1891 spoorloos verdwenen uit't huis van baar broer. De beklaagde, hierover ondervraagd, deelde mee, dat zy met een vreemdeling gevlucht was, doch alle nasporingen van de justitie in het land, in Europa en in Amerika bleven tot nu toe zondor resultaat. Eichenberger had zich in dien tusschontjjd meester gemaakt van den volledigen uitzet zijner verloofde, een grooten voorraad vrouwen- kleeren en hy had een spaarbankboekje van fr. 1200 op haar naam en een bedrag van fr. 2400 aan effecten te gelde weten te maken. De rechters zoo wel als het publiek verdachten hem natuurlyk Anna Humbel te hebben vermoord. Het bewijs daartoe kon echter niet worden geleverd. Eichenberger werd de vorige weok wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden tot zeven jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Frankrijk. De groote financiëele huizen, die een waarborg fonds vau 65 millioen fr. voor de Parysche wereld tentoonstelling van 1900 zouden bijeenbrengen zijn daarin meer dan geslaagd. Aan hunne corres pondenten werd plaatsing gevraagd van 3250 aandeeleu, ieder van 20,000 fr. Het blijkt dat 5500 aandeelen konden geplaatst worden. Het groote sensatieproces tegen markies De Nayvo voor de rechtbank te Bourges is Dinsdag geëindigd. Het getuigenverhoor bracht aan bet licht, dat de aanklacht tegen den markies, die beschul digd werd den- zoon zijner echtgenoote, Hippolyti Menaldo genaamd, van de rotsen in de Golf van Napels te hebben gestort, niet op hechte grondslagen berustte, doch slechts op vermoedens, waaraan do markiezin De Nayve voedsel had gegeven door de inblazingen van anderen. Na ruim veertig minuten in raadkamer te zyn geweest, sprak de jury op allo punten het met-schuldig uit, zoodat de markies De Nayve, die ongeveer een jaar preventief gevangen gezeten heeft, de vrijheid herkrijgt. Denemarken. In Denemarken heeft een pachter, genaamd Trock, een melkerij ingericht naar de beste Hollandschc voorbeelden, met doelmatige vloeren, die grondige reiniging en desiufecteering toelaten, en de noodigo verwarmings- en koeltoestellen in de magazijnen. Het doel dier inrichting, gelegen te Suortinge, bij Jyderup, is: Goudscbe- en Edammer kaas te maken, van zóó goede qualiteit, dat zij de concurrentie met de echte kan doorstaan. Hij stelt zich voor, voorloopig 250 300 duizend pond kaas per jaar te produceeren. Deskundigen en leden van de pers zagen en roemden zyn inrichting en keurden de kaas. Hun oordeel was: »'tis maar een oud bijgeloof, dat de Hollanders betere Hollandsche kaas kunnen maken dan een Deen, die er verstand van heeft". Duitschland. Men heeft met het beste succes honden gedresseerd, om gewonde soldaten op te zoeken, 's Nachts draagt bet dier een electrisch lampje, zoodat zijn meester het niet uit het oog verliest. Te Prenzlau (Brandenburg) is een moordenaars- paar, de winkelier Herman Springstein en zijn zuster, de weduwe Bock, ter dood veroordeeld, wegens het vergiftigen van Springstein's vrouw. Zij werden voorts beschuldigd zes andere personen, onder welke hunne ouders, de man en de zoon der weduwe vermoord te hebben, tusschen 1886 en 1892, De vrouw vau Springstein en de man zijner zustor hadden levensverzekeringen ten bate van hun echt- genooten. België. De geheimzinnige misdaad", welke men meende te Brussel ontdekt te hebben, is gelukkig gebleken geen misdaad te zijn. De twee geraamten, welke in de kist gevonden werden, waren een paar mummies, welker eigenaar een kermisreiziger gestorven was zonder erfgenamen na te laten. Nederland. Amsterdam, 6 Nov. Naar aanleiding van een adres van den vertegenwoordiger van Gebr. Unger te Chemnitz, om bystand wegens onder vonden onrecht by het vervoer van de goederen van de wereldtentoonstelling, gaven de heeren Hovy en Nol ting iu de heden alhier gehouden Raadszitting den voorzitter iu overweging zyn persoonlijken invloed aan te wenden om dat onrecht tegen te gaan. De voorzitter zeide, dat by tentoon stellingen altijd dergelyke klachten zyn geslaakt. Zy zjjn van privaatrechterlyken aard en behooren door den rechter te worden beoordeeld. Het moge waar zijn, dat bet tentoonstellings-comïté zich vergist heeft bjj bet opmaken van de vervoer- contracten, toch heeft het alles gedaan om de fouten te herstellen. Ook zyn van de groote oxposanten en van de groote meerderheid der ex posanten geen klachten ingekomen. Men vergete ook niet, dat de tentoonstelling is een geheel particuliere onderneming, waarmede de Amster- damsche Gemeenteraad niets te maken heeft. Dr. Blooker betwistte dit. Waar de burgemeester van Amsterdam als zoodanig was eere-voorzitter van het comité, dat, wat betreft bet goederen vervoer, zich aan grove fouten schuldig maakte, daar brengt de eer der hoofdstad mede, dat de Raad zjjn stem over die handelingen laat hóoren. De voorzitter zeide, dat hy niet als burgemeester, maar - omdat hy burgemeester was tot eere voorzitter werd gekozen en dat aangenomen hoeft. Het comité, dat zonder eenigen steun veel tot vertier in de stad bjjdroeg, verdient anders bejegend ie worden dan door den hoer Nolting was geschied. Daarenboven was het niet fair beschuldigingen in te brengen tegen afwezigen, die zich hier niet kunnen verdedigen. De heer Fabius meende, dat geen Raadslid den voorzitter ook maar eenigszius verantwoordelijk zou willen stellen voor de fbnten, door het comité begaan. Do spreker hoopte echter, dat de voorzitter zjjn grooten invloed zou willen aanwenden om hot aangedaan onrecht zooveel mogelijk te verzachten. De voorzitter verklaarde zich daartoe bereid, waarna op het adres overeenkomstig het praeadvies afwijzend wordt beschikt. Een bewoner van de Oostenburger Middenstraat te Amsterdam kwam Zaterdagavond in beschonken toestand thuis. Hij had onderweg een pond biefstuk gekocht., en thuis komende, sneed hij er een stuk af, deed er rijkelyk mosterd en peper op, en slikte het gulzig in, met het gevolg, dat hot stuk hem in de keel schoot eu hij stikte. Do kinderen, die alleen thuis waren, omdat de moeder uit schoonmaken was, wisten niet terstond wat te doen. Eindelijk bemerkten do buren wat er gaande was en werd geneeskundige liulp ingeroepen. Toen de dokter kwam, was de man reeds dood. Rotterdam, 6 Nov. Gisterenavond woedde onder Delftshaven een hevige brand. Op een betrekkelijk afgelegen terrein aan de Oostkousdyk, waar o. a. de watertoren van de Delftshavensche drinkwaterleiding zich bevindt, benevens enkele fabrieken, was brand uitgebroken in een oliepakhuis van den beer Schelling, waarin een groote voor raad geborgen was. In een balf uur tjjds was het gebeelo pakhuis een vuurzee en het duurde niet lang of ook de aangrenzende fabriek van melkproducten Aurora" werd een prooi van het woedend element, terwijl verschillende andere inrichtingen in groot gevaar verkeerden. De brandende olie zocht zich ook een uitweg naar het aangrenzende water der Middenkous alwaar zij groote schade aanrichtte aan een paar aldaar liggende schepen. De brandweer was met veel materieel aanwezig, en slaagde er in, na twee uren gewerkt te hebben, het vuur meester te worden, doch niet alvorens de twee gebouwen in een puinhoop waren hei-schapen. Ongelukken hadden niet plaats, terwijl de schade, welke zeer aanzienlijk is, door assurantie wordt gedekt. Wanneer men het terrein van den brand be schouwt, dan mag bet een wonder genoemd worden dat 't vuur nog tot een zoo beperkten omvaDg bepaald bleof. De verbrande perceelen grenzen toch onmid dellijk aan het water der Middenkous, een oindykt perceel water, dat in verband staat met de Maas en tot vluchthaven gebezigd wordt. In dat water nu liggen als haring opeengepakt niet minder dan 8 driemasters eu zeestoombootcn, benevens een aantal kleine stoomschepen en een zwembassin. Waar dus do brandende olie in dit water stroomde is bet te verwonderen, dat slechts de twee dickt- byliggende schepen eenige schade bekwamen en niet de geheele vloot daar eon prooi dor vlammen werd. Voorts bevonden zich ook in do onmiddellijke nabijheid een paar andere fabrieken, benevens een blok woouhuizen. Hot is dus wel voornamelijk aan de gunstige richting van den wind te danken, dat geen grooter onheilen werden aangericht. Ter aanvulling van bovenstaand bericht omtrent den branddie gisterenavond aan de Oostkous woedde, kunnen wij mededeelen dat de opstal van de fabriek Aurora", Oostkous No. 9, en het pakhuispand aan de Oostkous No. 15, respectievelijk voor 10,000 en f 20,000 ten name van den heer H. de Hoog zyn verzekerd. De machineriën en goederen der Aurora" zyn gedekt voor f 15000, do olie enz. van de firma Schelling voor f 60,000, alles op beurepolis. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Ingezonden stukken. „Ons Pleizier" te Noordgouwe. Geachte Redacteur.' Met verwondering las ik in Uw blad van Donder dag j.l. een bericht over de oprichting van een jougelings-vereeniging alhier. Vergun mij U ook iets daarvan te zeggen. Op de Notsvergadering van 23 October j.l. werd door den Secretaris voorgelezen de circulaire No. 1193, behelzende mededeelingen over »Toynbee- werk". De heer v. d. Garde opperde ziedaar Z.Eds. initiatief naar aanleiding van het gelezene de vraag: Kunnen wij d.i. het Nut daaraan ook niet iets doen De vijf vergaderden bevestigden met hem die vraag en gaven den voorzitter de heer Chr. Gr. de Kater, te kennen hunne medewerking tot het oprichten van een Toynbee-club te willen verleenen. Niets meer werd verder besloten de agenda verbood het dan voorloopig onderzoek te doen of de jongelui tot het deelnemen aan zoo'n club te bewegen waren. Mochten die pogingen slagen, dan eerst zouden de Nutsleden tot eene vergadering, waarop de stichting der club al of niet haar beslag zou krijgen, worden opgeroepen. En wat is nu gebeurd? Uit Uw blad van Donderdag weten wij het. 'k Heb hier alleen aan toe te voegen, dat de meeste Nutsleden, zelfs de meerderheid van het bestuur, niets van de oprichting weten. Ra, ra, wat is dat? Noordgouwe, 7 Nov. 1895. UW CORRESPONDENT. Weekmarkt te Zierikzee, 7 November 1895. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 55, 60 en 65 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zyn verkocht voor f 1,55, ƒ1,65 en ƒ1,75 per 25 stuks. STOO -tl BOOT» IK1UST MIDDELBURG--ZIERIKZEE. November 1895. Amsterdamsche tijd. Van Middelburg: 's morgj's inidd, 1,15 Zaterd. 9 7,40 Zondag 10 7,40 Maand. 11 7,40 Dinsdag 12 7,40 Woensa.13 7,40 Dond. 14 7,40 Vrijdag 15 7,40 Van Zierikzee 'b morg.j's midd. Zaterd. 9 7,50 2,15 Zondag 10 11,30 1,15 Maand. 11 7,50 1,80 1,15 Dinsdag 12 7,— 2,15 1,15 Woensd. 13 7,50 2,15 1,30 Dond. 14 6,30 2,15 1,15 Vrijdag 15 7,50 2,15 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tjjdig voor de ochtendfeizen op den voorafgaanden avona, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. VAN DER HUCHT vertrekt AA oCïlStlag van Zierikzee naar Mid delburg en des Vrtfdag-iiamiddagg van Middelburg naar Zierikzee. Op den 10dtn November aai hopen onze geliefde Ouders: J. AARNOUDSE M. CORNELISSE hunne 95-jarige Kchtvercenlging te herdenken. 6 Nov. gem. St. Filipslaud, Hunne dankbare Kindere V Ondertrouwd G. DE JONGE, Weduwnaar van Maria Karreman, CoLIJNSPLAAT, 's Gravenhage, J. VAN DER ZWART. 7 November 1895. öcen Receptie. Ondertrouwd JAN DE ZEEUW Mz., Weduwnaar van M. Visser, Rijsoord, Duivendijke, P. PADMOS, Wed. van J. van den Bout. i November 1895. ticlrouwd HENDRIKUS MERLE Zierikzee, Scherpen isse, DINA GELDHOF. 6 November 1895. Getrouwd JACOBUS JACOB MALLANDER en CLAZINA DANE, dio, mede namens wederzydscbe familie, hunnen «lalik. betuigen voor do blijken van belangstelling bjj bun huwelijk ondervonden. Stavenisse, 7 November 1895.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1