ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 5 November 1895. No. 6687. Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. üoorkomingTvan BRANDT NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 52ste JAARGANG. Advertcntiënvan 43 regels 30 Cta. meerdere regels 40 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode' De BDRGEMEESTKB en WETHOUDEBS van ZrenmzEE maken bekend, dat op heden is afgekondigd de door den Raad, in zijne Vergadering van den 25 October 1895, vast gestelde Verordening, regelende het Openbaar Middelbaar Onderwijs in deze gemeente. Zerhzee, den 30 October 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op lieden is afgekondigd de door den Raad, in zijne Vergadering van den 25 October 1895, vast gestelde Verordening voor de Plaatselijke Commissie vair Toezicht op het Middelbaar Onderwijs in deze gemeente. Zierikzee, den 30 October 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan de bepaling van art. 4 der Verordening tot voorkoming en blussching van .brand in deze gemeente, luidende als volgt: liet is verboden: a. zonder voorafgaande schriftelijke kennisgeving aanover leg met - en plaatselijke opname door de brandmeesters der wijk, een aanvang te maken met het bouwen, veranderen of herstellen van schoorsteenen. De brand meesters zijn tot het doen dezer opname en tot het in overleg treden verplicht binnen 2 maal 24 uren, na het ontvangen der schriftelijke kennisgeving; b. zonder hunne toestemming, binnen acht dagen na de aanvrage te verleenen of te weigeren, te stoken in een nieuwen veranderden of herstelden schoorsteen. den 4 November 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Portugal. De Koning van Portugal heeft de uitnoodiging van den nieuw optredenden lord-mayor van Londen aangenomen om den 12en November de City te bezoeken en deel te nemen aan een luncheon in Mansion House. De Koning zal bij zijn komst te Londen door Prins Henry van Battenberg aan het station Charing Cross worden begroet en in gala-optocht, met militaire geleide en muziek, naar Buckingham-palace worden gebracht. Italië. Uit Palermo wordt een leelijk schandaal-zaakje gemeld. Op 8 September j.l. stierf de baron Letterio Sgadari, die, met voorbijgang van zijn beide broeders, zijn aanzienlijk vermogen van 3 millioen lire bij testament aan een natuurlijken zoon vermaakt had. Maar de broeders en enkele familieleden kwamen met een testament voor den dag, dat de gemelde erflating herriep ten gunste der overige leden van 't geslacht. Dit laatste testament is valsch gebleken. Tegen de beide baronnen Sgadari, de broeders, en de baronnen Polizzello en EampoIIa neven van den bekenden kardinaal Rampolla zijn bevelen van arrestatie uitgevaardigd. Zij zijn echter voort vluchtig; daarentegen zijn de notaris, die het valsche testament maakte, en drie valsche getnigen, allen tot de hoogere kringen behoorende, gevangen genomen. De aardbeving te Rome, die een niet geringen schrik heeft teweeggebracht, werd bet eerst waar genomen Vrijdagmorgen om 4 uur 38 minuten. Zij begon met een zachte golving van het Noorden uit in zuidelijke richting en herhaalde zich na twee seconden met vrij sterke schokken. Twee klokken van bet observatorium bleven stilstaan. De oude toren van dat gebouw is eenigszins beschadigd. Een hnis in de via Mernlana dreigt in te storten. Angst en opgewondenheid ontstonden in de ge vangenis Regina Coeli, waar de troepen de rust moesten komen herstellen. In de wijk Transtevere stortten eenige oude huizen in. De meeste openbare klokken staan stil tusschen 4 uur 38 en 4 uur 40. Een zoo sterken schok herinnert men zich niet te Rome te hebben waargenomen. De menschen vlogen doodelijk ontsteld de straat opook de zieken uit de hospitalen. In geen der groote steden van Italië alleen in den omtrek van Rome is de aardbeving ge voeld. De ontsteltenis, ook op het Vatikaan, was groot. De kerken in heel Rome stroomden dadelijk vol menschen, die er met luider stemme kwamen bidden. Te Dorgali in Sardinië hebben een gevaarlijke ontmoeting gehad met een vrij talrijke rooverbende. Zij hielden dapper stand en doodden een van de roovers, zekeren Falcellu Borina, een bekend misdadiger, terwijl de overigen op do vlucht gingen, enkelen gewond. De roovers lieten een paar gestolen ossen, eenige pistolen en wat ammunitie, benevens levensmiddelen achter. Frankrijk. ParJJs, 1 Nov. Viger heeft de portefeuille van landbouw aangenomen. De Débats zegt dat het nieuwe Kabinet door het tractaat met Madagaskar te willen wijzigen, Frankrijk aan verwikkelingen blootstelt. De verantwoordelijk heid daarvoor zal zwaar zgn. Nu zal de taak van beschermer" van Madagaskar aan de belangen van Frankrijk een schade toebrengen welke onmogelijk te berekenen valt. De Figaro zegt dat het nieuwe ministerie een Kabinet van desorganisatie is. De Justice spoort Bourgeois aan zich luid en flink te laten hooren. De Gaulois zegt dat het nieuwe Kabinet alles bezit wat noodig is om het land in opschudding te brengen. Duitschland. Een ontzetteuden dood. In de branderij van het Posensche riddergoed Szczuczyn bij Samter, is dezer dagen een ernstig ongeluk gebeurd. Gedurende het stoomen van aardappelen in een stoomkooktoestel sprong plotseling de veiligheidsklep van den ketel af, waardoor de inhoud van het toestel, de gloeiende aardappelpap met geweld naar buiten bruiste en den directeur der branderg, Schuster, geheel over dekte. Aan het hoofd en over het geheele lichaam kreeg hij zulke ernstige brandwonden, dat hij eenige oogenblikken later den geest gaf. De branderij, die eenige dagen vóór het ongeluk baar nieuwe campagne had geopend, werd onmiddellijk gesloten. IBerlUn, 1 Nov. Koning Carlos van Portugal is hedenavond met een extra-trein aan het Wildpark station aangekomen, waar hij door den Keizer ont vangen werd. De begroeting der monarchen was zeer harteljjk. Op den weg van het station tot het Nieuwe Paleis stonden manschappen van de instructie- bataljons met magnesinmfakkels op een rjj geschaard. In het Paleis werd de hooge gast door de Keizerin "begroet".' België. De vee-smokkelarij in dit land wordt van dag tot dag op grooter schaal gedreven. Tusschen Boenhorst en Weurtwezel hebben de vorige week de Belgische kommiezen veertien stuks vee benaderd, welke men uit Nederland in dit land trachtte te smokkelen. De smokkelaars, die bij goed gelukken honderd francs per beeBt hadden ontvangen, wisten te ontkomen. De eigenlijke invoerders, de groote veehandelaars, houden zich buiten schot. Nederland. Amsterdam, 2 Nov. In de Czaar Peterstraat alhier zou gisteren door een gezin de 2ó-jarige echtvereeniging herdacht worden, on om 't daarbjj aan de noodige feestvreugde niet te doen ontbreken, was moeder de vrouw Donderdag de stad ingegaan tot het doen van verschillende inkoopen. Van haar afwezigheid maakte het 13-jarig zoontje gebruik om op het dak te klimmen, waar hij een duif wilde pakken. Hij struikeldo helaas, viel en kwam met zijn hoofd op de straatsteenen terecht. Een onmiddellijk ontboden geneesheer adviseerde tot overbrenging naar het gasthuis. Toen men daar kwam, was de knaap reeds overleden. Vrijdag had in de Lange Leidsche dwarsstraat te Amsterdam een treurig ongeluk plaats. Een juffrouw stond de glazen van bare woning te was- schen, toen zij van de trap achterover sloeg en op de harde keien met het hoofd terecht kwam. De ongelukkige werd levenloos opgenomen. De Amsterdamsche politie heoft een inbreker gearresteerd, die zijn slag wilde slaan in de magazijnen van de firma Braning en Mtlhren. Aan de achterzijde van het perceel trachtten drie in brekers het hnis binnen te dringen door verbreking van latwerk aan de denr. Men bad al oenigc dagen lont geroken en hieraan is het te danken, dat een der vogels geknipt is, en ware het niet dat de inbrekers door het leven van een bakker in zjjn bakkerij op de vlucht waren gegaan, vermoedelijk waren zij dan allen door do politie gearresteerd. Ook de beide andere personen, betrokken bij de inbraak in het magazijn der firma Bruning en Mühren op den Nieuwendjjk te Amsterdam, zijn Tcrneuzcn, 1 Nov. Heden nacht is alhier inbraak gepleegd bij den heer Jurrij, mannfacturier, en bij den heer Koevoetsherbergier. Bjj den eersten werd niets ontvreemd, wijl de dief verjaagd werd, doch bg den tweeden is zilverwerk en geld gestolen. De dader, een Belg, werd achtervolgd en te Sluiskil gevat. Hij had het gestolone bij zich. Uit Terneuzen wordt nader omtrent den daar Donderdagnacht gepleegden diefstal en inbraak gemeld Omstreeks middernacht werd bij den mannfacturier J. Jurrij, naast do Hervormde kerk, door de nog niet ter ruste zich bevindende huisgenooten eenige beweging en het loopen van iemand op de boven verdieping vernomen. Op bet daarop gemaakt alarm, waarop politie en buren spoedig tegenwoordig waren, bleek bij onderzoek dat de indringer door den tuin, bg overklinaming, door een achter-bovenvenster was binnengekomen en daarheen ook, bjj ontdekking, is teruggegaan en alzoo niet tot stelen is kunnen overgaan. Toen dus deze kans voor hem verkeken was, heeft hij het andermaal beproefd bg den tapper B. Koevoets, aan het station, en aldaar, na inbraak, ontvreemd eenig goud- en zilverwerk en ruim 70 Door het flink optreden der gemeente-, vereenigd met de rijks-politie, werden naar alle zijden op sporingen verricht, zoo ook per rjjwiel naar Sluiskil, alwaar men in bet station een heer aantrof, onder het gebruik van een glaasje cognac en, voorzien van een tweede klas kaartje, den trein afwachtende van Terneuzen naar Gent. Bg aanhouding en onderzoek vond men hem in het bezit van het bij Koevoets ontvreemde goud en zilverwerk en de geldswaarden; bijgevolg werd bij als vermoedelijk dader aangehouden en naar Terneuzen teruggebracht, alwaar hij dan ook bekend heeft den diefstal bij Koevoets gepleegd te hebben, doch vooralsnog ontkende den dader der inbraak bij Jurrij te zijn. Volgens zijne opgave was hij H. C. Seis, koffiehuishouder te Antwerpen, oud 33 jaren, pas 10 dagen gehuwd en reeds in België wegens dergelijk feit tot eene gevangenisstraf van 5 jaren veroordeeld geweest. Middelburg. Alhier heeft zich dezer dagen eene Commissie gevormd, ten einde weder in het bezit te geraken van een concertgebouw, wijl het bestaande (op de Groenmarkt) met 1 Februari a.s. van de Gemeente overgaat aan het Rijk, aan wie het toebehoort. De Commissie is er in geslaagd, tot dat doel een groot heerenhuis aan te koopen in de Singelstraat, thans bewoond door mevr. de douairière van Doorn van Koudekerke. Door aanbouw in den daarachter gelegen tuin, hoopt de Commissie in de behoefte aan een geschikt concertgebouw binnenkort te voorzien. Icrscke, 3 Nov. Indertijd hebben de oester handelaars uit deze gemeente aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid het verzoek gericht om dageljjksche overseining der weerkundige erichten van het instituut te Utrecht. Daarop is gunstig beschikt. De berichten worden aan het telegraafkantoor rvoordgouwe, 3 Nov. Volgens den van wege het Kon. Ned. Met. Instituut te Utrecht alhier geplaatsten regenmeter is in October jl. 95,9 m.M. water gevallen, hetwelk verkregen is in 20 aftap pingen. Zierikzee, 4 Nov. WEÊRKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rgkskustverlichting te Westerschouwen, gedurende October 1895. »Nou, dat is me ook een Octobermaand geweest", zegt men algemeen en terecht; 28 regendagen en, in 26 aftappingen 126,4 m.M. regen-, sneeuw- en hagel water verzameld, waarvan de Bannen omstreeks 2090640-M3. ontvingen, *ene hoeveelheid, waarmede men, ware elke M3. één galden geweest, vermoedelijk een prachtige tram door ons lief eiland zou kunnen leggen. 7 malen sneeuw, 8 malen hagel, 20 malen nevel, 5 malen mist, met een luchtgesteldheid van7 malen helder, 1 maal lichtbewolkt, 11 malen bewolkt, 14 malen betrokken, 22 malen zéér buiig, en de wind 15 malen Noord, 2 malen N.O., 7 malen Oost, 4 malen Z.O., 12 malen Zuid, 10 malen Z.W., 22 malen West, 7 malen N.W., met eene wind kracht die 19 malen tot storm aangroeide of storm achtig was. Dank die abnormaliteiten in deu hooge, zag men dan ook 7 malen regenbogen, 2 malen kringen rond de zon, vergezeld van bij- of weörzonnen, 3 malen kringen rond de man, 5 malen weerlicht; hoorde men 4 malen onweder en trok 5 malen een onweder voorbjj deze plaats. De gemiddelde regenval over de laatste 18 jaren bedroeg in October 91,4 mM., er viel dus 35 mM. méér. In die 18 jaren was de geringste regenval in deze maand 37,2, de grootste 166,9 m.M. Bij kon. besluit is benoemd tot kantonreebter- plaatsvervanger in het kanton Ond-Beierland mr. J. W. de Feyfer, notaris te Oud-Beierland. Door eigenaren van de jacht in don Wilhel- minapolder (bij Goes) zijn in drie dagen met 12 geweren geschoten 421 hazen, 27 patrgzen, 4 talingen en 1 snip. Bjj deu smid J. Ludekuizen te 's Hecrenhoek hebben 6 kippen dit jaar tot 15 October 740 eieren gelegd. Bjj den vrochtrijdor J. B. legden 5 kippen tot dien tjjd 700 eierenen al deze hoenders werden het geheele jaar door opgesloten gehouden. Uit Bergen op Zoom wordt aan de Haarl. Ct. gemeld: Door hot Dageljjksch Bestuur dezer gemeente was sedert 21 September do rjj weg dóór de stad verboden voor het vervoer van beotwortelen, pulpe en mosselen. Vrjjdag hebben de karrovoerders, na zich eerst wederrechtelijk doorgang to hebben ver schaft door do gemeente, en nadat hun dit belet werd door de politie, die daarvan proces-verbaal opmaakte, het werk gestaakt en de volgeladen karren op het kruispunt een halvon dag laten staan, zonder den voorgeschreven weg te willen volgen. Men ging ook tot baldadigheden over, gooide de politie met steenen, enz. Daarop werden 2 straten geheel afgezet, zoodanig dat slechts ééno kar kon doorgaan, en hebben de voerlieden aioeten buigen. 2a de Vrjjdagavond gehouden Raadsvergadering werd er eene interpellatie over gehouden, die heeft uitgewezen, dat de weg door de stad verboden bljjft. Er heerecht nogal gisting, doch het kalm optreden der politie boezemt vertrouwen in, dat de orde zal worden bewaard. In de jongste vergadering van de geneeskundige inspecteurs werden vastgesteld de ontwerpen van eene nieuwe wet, regelende hot geneeskundig staats toezicht en van eene nieuwe wet tegen besmettelijke ziekten. Beide ontwerpen zjjn thans door den Minister van Binnenlandscbe Zaken aan de genees kundige raden in de provinciën gezonden, om in hnnne eerstvolgende vergadering te worden behandeld. In de maand October werd het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem door 767 personen bezocht. Uit de aan het Mnseum verbonden boekerij werden 227 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden. Wjj brengen hier in herinnering, dat in genoemde boekerij gelegenheid bestaat voor hen die op het gebied der kunstambachten werkzaam zijn of zij die de studiën der kunsten en ambachten beoefenen, kosteloos boek- en plaatwerken te ontvangen. De cataloguswaarin nadere voorwaarden worden omschreven, kan worden aangevraagd tegen toezending van 20 cent aan postzegels. Naar men verneemt is de bewerking van het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs over de kiesrechtregeling zoover gevorderd, dat het stuk vóór de aanstaande bijeenkomst van de Tweede Kamer aan de leden zal kunnen worden rondgedeeld, vermoedelijk nog in den loop der volgende week. Door de mand gevallen. Een bierhuishouder in Den Haag, tegen wien dezer dagen proces-verbaal werd opgemaakt., omdat hij zonder vergunning sterken drank had verkocht, ontkende dit bij zijn verhoor op het commissariaat ten stelligste. De ambtenaar van politie toonde hem daarop een fleschje en vroeg: herinnert ge udit flescbje? waarop de man antwoordde: »hoe kan ik mij dat fleschje herinneren Ze komen bij mij in zooveel fleschjes drank halen". Vrijdagochtend is uit een sloot in het Lok horsterbosch te Amersfoort het lijk opgehaald van den brievenbesteller H. W. 8., die sinds eenige dagen werd vermist. Men brengt deze verdwijning en daarop ver- moedeljjk gevolgden zelfmoord in verband met de vermissing van een aangeteekenden brief aan het postkantoor aldaar. Bedoelde brief was verzonden den 23 October 1.1. door de heeren Regmann eu Stok te Arnhem, aan den heer M. de Haas, en bevatte twee bankbiljetten van f 40, D.Z. 2649 en D.P. 2173, zoomede twee van f 60, D.W. 5051 en D.F. 4487. Onmiddellijk nadat de directeur van het post kantoor aan den commissaris van politie had kennis gegeven van de ontvreemding, werden do verschil lende beambten van het postkantoor door den commissaris van politie aan zijn bureau in verhoor genomen. Tegen den brievenbesteller S. scheen men even wel eenige vermoedens te koesteren; althans, hij werd ten tweeden male door den commissaris ontboden en verdween toen met het bekende treurige gevolg. S. was tot dusverre een knap en ijverig jongmensch, oppassend en van onbesproken gedrag, ongeveer 24 A 25 jaar oud. Naar men verzekert, moet hij kort na de ver dwijning van den aangeteekenden brief nog al ver teringen gemaakt hebben. Prov. Staten van Zeeland. Onderzoek naar het verleenen van rentelooze voor schotten voor wegen van secundair belang. In -het Algemeen Verslag, uitgebracht in de Zomervergadering der Prov. Staten aangaande het voorstel van Gedep. Staten tot af wij zing van het verzoek van het bestuur van het waterschap Oranje- Dierentgd om een renteloos voorschot voor wegs- verbetering werd als het gevoelen eener afdeeling uitgesproken, dat, nu in de behoeften, waarvan ♦de voorziening door de rentelooze voorschotten >werd beoogd, grootendeels is voorzien, thans het ♦oogenblik gekomen is, om, wanneer men steun »aau wegs verbeteringen op deze wijze zal big ven verleenen, vaste regelen te stellen voor de toe kenning van dergelijke voorschotten, die onder meer rekening zonden dienen te houden met de ♦draagkracht der betrokken lichamen". De meening werd voorts geuit, ♦dat het wenschelijk ♦zoude zjjn om telken jare een cijfer vast te stellen, hetwelk alsdan voor deze voorschotten beschikbaar ♦zoudo worden gesteld". In antwoord daarop verklaarde het Gedep. College zich bereid het denkbeeld betreffende het naar vaste regelen verleenen van rentelooze voorschotten voor de verharding van wegen van secundair belang nogmaals te overwegen. Dat goede verkeerswegen «eggen Gedep. Staten o.a. door de bevordering van handel en nijver heid en de opening voor den landbouw van de zoo hoog noodige gelegenheid tot afzet zjjner pioducten, aan de algemeene welvaart in hooge mate ten goede komen, en dat de daarvoor gedane uitgaven, zjj het ook indirect, ruimschoots rente afwerpen, is door de ervaring voldoende bewezen. Vooral in deze dagen, nu ten gevolge van de toenemende concur rentie van het buitenland allerwege over achteruit gang van het landbouwbedrijf geklaagd wordt, kan aan het platteland een gewichtige dienst bewezen worden door don aanlog van knnstwegen. De vraag, of het op don weg der Provincie ligt ▼oor de verbetering der wegen van zoogenaamd secundair belang, rentelooze voorschotten te ver leenen, beantwoorden Gedep. Staten daarom in beginsel toestemmend. Na eene breedvoerige toelichting stellen Gedep. Staten aan de Vergadering voor, om te besluiten: 1°. dat, met uitbreiding van den tot dusver gevolgden regel om alleen rentelooze voorschotten te verleenen voor hoofdverbindingen, in beginsel aangenomen wordt, dat voortaan dergelijke voor schotten ook zallen kannen worden verleend voor de verbetering van wegen van zoogenaamd secundair belang; 2°. dat het met het oog op den financieelen toestand dor Provincie niet raadzaam is, daarvoor jaarlijks of gednrende een bepaald aantal jaren eene vaste som te bestemmen; 3°. dat het niet wenschelijk is voor het ver leenen dezer rentelooze voorschotten vaste regelen vast te stellen, maar dat elke aanvraag om een renteloos voorschot op zich zelf behoort te worden beoordeeld en daarop, na advies van den Provin cialen Hoofdingenieur en in verband met den toe stand der Provinciale geldmiddelen, te worden beslist. Iu de jongste Zomervergadering der Staten werd een verzoek afgewezen van het bestuur van het Waterschap Oranje-Dierentgd, om renteloos voorschot uit de Prov. fondsen tot een bedrag van ten hoogste f 32000, voor het aanleggen van een grindweg, loopende van de gemeente IJzendijke, over den dijk tusschen den Maurits- en den Zacbariaspolder door den Oranjepolder, langs het Molentje en de Kl&kbaan en door den Hoofdplaatpolder, in aan sluiting met den bestaanden grindweg, welke de gemeenten Hoofdplaat, Breskens en Schoondgke met elkander verbindt, en wel op grond dat de verbieding, welke door die wegs verbetering zou worden verkregen, van locaal belang werd geacht. Thans wendt zich genoemd Bestuur andermaal tot de Staten en vraagt thans een renteloos voorschot van de helft der kosten tot een maximum van f 16000, terwijl de andere helft door eene geld- leening zal worden gevonden. Ingeval het mede te behandelen voorstel tot het verleenen van rentelooze voorschotten ook voor de verbetering van wegen van zoogenaamd secundair belang, wordt aangenomen, adviseoren Gedeputeerden aan de Staten, wijl de financiëele toestand der Provincie in 1895 do uitgaaf toelaat, de thans gedane aanvraag van Oranje-Dierentgd in te willigen, onder voorwaarde o. adat ten genoegen van Gedeputeerde Staten zekerheid worde gegeven, dat de bedoelde wegen, voor zoover zij dit niet reeds zijn, nu en voor het vervolg ten dienste van het algemeen worden bestemd. il E C II V S A E Xicrikxce, 30 Oct. Door het Kantongerecht alhier zijn heden de navolgende vonnissen genomen geweer, met bevel dit uit te leveren of te betalen f 3 subs. 1 dag. 2°. Overtreding Scheldereglement J. J. Hz., T. R. Pz., te Bruinisse, ieder tot f 3 subs. 1 dag. 8°. Visschen vau mosselen zonder vergunning en zeilen zonder licht van den grooten top: J. de R. Jz., C. van den B. Wz. te Bruinisse, ieder tot 2 X f 5 subs. 2X2 dagen hecht. C. van V. Pz. te Bruinisse, tot f 5, subs. 2 dagen hecht. M. K. Az. te Bruinisse tot 2 X ƒ5, subs. 2X2 dagen hecht. 4°. Zonder daartoe gerechtigd te zjjn laten loopen van vee op weiland: H. M. te Zierikzee, tot f 3, subs. 1 dag hecht. C. B. te Zierikzee, tot f 5 subs. 2 dagen hecht. 5". Zonder daartoe gerechtigd te zgn loopen op weiland en openbare dronkenschap D. V. te Zierikzee, tot 2 X f su^s* 2X2 hechtenis. 6°. Zonder daartoe gerechtigd te zgn loopen over weiland: Z. V. te Zierikzee, tot 5 subs. 2 dagen hecht., 7°. Openbare dronkenschap bij eerste herhaling: K. N. te Brouwershaven, tot 7 dagen hecht. 8°. Openbare dronkenschap .- D. de V., woonplaats onbekend, tot 2 X subs. 2X2 dagen hecht. H. J. S., L. J. te Zie rikzee, ieder tot f 3 subs. 1 dag hecht., A. van H. te Wouw, A. van B., M. K., A. K., J. K., allen te Zierikzee en C, B. te Bergen op Zoom, ieder tot f 3 subs. 1 dag. Ter openbare terechtzitting van de Arrond.- Rechtbank te Middelburg van Vrijdag 6 Dec. a.s., zal worden behandeld de strafzaak contra K. V., oud 65 jaar, koopman, geboren te Toulon, zonder vaste woonplaats, beklaagd van poging tot doodslag op eenige politiebeambten, die hem arresteerden, om hem, als zijnde vreemdeling, over de grenzen des Rijks te brengen. Vanwege het O.M. zullen 13 getuigen worden, gehoord. Terzelfde terechtzitting zal worden behandeld de strafzaak contra J. M., oud 53 jaar, koopman, geboren te Ierseke, laatst wonende aldaar, wiens tegenwoordige woonplaats is onbekend, beklaagd van verduistering van gelden, die hg als waarnemend penningmeester der oestermaatschappg »de Ver wachting", gevestigd te Ierseke, onder zich had. Voor bet kantongerecht te Rotterdam was dezer dagen een bekend hondenliefhebber gedaagd op een klacht van zgn buurman over verstoring van diens nachtrust door het aanhoudend geblaf van honden. Beklaagde's gemachtigde deed opmerken, dat klager bepaald moet gedroomd hebben toen hij hondengekef vernam. Gedroomd meneer de kantonrechter?" vroeg de verontwaardigde klager gedroomd? Ik kan niet eens slapen door die 1honden, laat staan droomen (alg. hilariteit). kEBKHIEU W S. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Lanteren door ds. P. Bokma te Bruinisse. De beer E. J. de Groot, predikant bij de Geref. gemeente te Koudekerke, die voor eenige weken een beroep ontving naar diezelfde gemeente te Sprang (N.-Brab.) beeft thans voor dat beroep bedankt. Tot nótabel der Ned. Herv. Gem. te Bruinisse is Vrijdag bg herstemming gekozen de heer J. M. Krijger met 18 st.de heer J. Visser had 13 st. O M P E R XV IJ S. Door de benoeming van mej. M. J. Haartsen te Arnhem tot onderwijzeres te Nieuwedorp is thans in het arrondissement Goes geen enkele vacature meer. Binnenkort zal dit ook in andere arrondisse menten bet geval zijn. Ouders, die hunne kinderen voor het onderwijs wenschen te bestemmen, zullen verstandig doen daarmede rekening te houden. De heer B. J. Ockeloen, onderwijzer aan de Chr. school te Sluis, is als zoodanig benoemd te I Hoogeveen (Dr.) en heeft die benoeming aangenomen. I RcneSSC. In hare vergadering van 2 Nov. I heeft de afdeeling ♦Westelijk Schouwen" van i 't N. O. G. besloten adhaesie te betuigen aan bet plan ♦Oosthuizen", de gewestelijke vereenigingen af te i 1°. Jachtovertreding O. L. te Haamstede, tot 7 dagen hecht, en ver beurdverklaring van het in beslag genomen geweer. J. de B. te Renesse, tot 2 x 7 dagen hecht, en verbeurdverklaring van het niet in beslaggenomen geweer en den haas, met bevel eeu en ander uit te leveren of te betalen f 5 voor bet geweer en f 1,50 voor den haas, subs. 2 dagen voor elk voorwerp. P. I. te Zierikzee, tot 7 dagen hecht. P. T. te Haamstede, tot 10 snbs. 3 dagen en verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer en drie konijnen met bevel een en ander uit te leveren of te betalen f 2,50 voor het geweer en f 0,90 voor de kongnon, subs. 1 dag voor elk dezer zaken, A. F. te Haamstede, tot 10 subs. 3 dagen hecht, en verbeurdverklaring van het niet in beslag Ingezonden Stukken. In de Middelb. Ct. van Maandag 11. komt een bericht voor, waarin wordt beweerd, dat door Bondswegers te veel tarra genomen wordt, zoodat tal van landbouwers besloten zonden zijn om niet meer te contracteereu bg fabrieken, die in den Bond zijn. Dit belachelijke bericht heeft veel weg van een reclame voor fabrieken buiten den Bond. Ieder onpartijdige kan weten, dat Bondstavreorders in hunne instructie gelast wordt de pee vau aarde- te ontdoen en de koppen af te snijden daar, waar de laatste blaren zijn gegroeid; tevens wordt hun op het hart gedrukt steeds billijk te handelen en te zorgen dat zoowel voor don contractant als voor den kooper (fabrikant) eerlijk, dus onpartijdig, gehandeld wordt; vandaar dan ook, dat met bet. afsnijden der koppen door de Bondswegers over 't algemeen niet zoo uniform gehandeld wordt als de instructie aangeeft; wel is te constateeven, dat door tarreerders van buiten den Bond staande fabrieken, veel meer tarra genomen wordt, omdat zij, steunende op het door hun geschonken ver trouwen dat zij als buiten deu Bood zjjnde tarreerders bezitten, enkel door dien titel ge vrjj waard zgn voor klachten, terwijl een enkele kleine contractant, (van wie men weet, dat hg nogal met menschen" verkeert en b.v. 10% heeft, wat hij natuurljjk zelf ziet op 8 °/o berekend) en als figurant gebruikt wordt om de goé-gemeente to zeggen, dat die of die fabriek billijker mot de tarra is. Billijker met de tarra! Wat drommel er is geen sprake van billijk, de fabriek, 'fc zij in of buiten den Bond, koopt peeön, geen aarde. Züid-Bbveland. x.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1