ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 2 November 1895. VEEMARKT TE ZIERIKZEE X Eerste Blad. nieuwstijdingen. aoverten tien. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6686. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Ct«. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot das Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement*- ot Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer besta.it uit twee bladen. op eiken DONDERDAG tot de eerste helft van December a.s. op de Schuithaven. BUKEMMIAKING. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Zllkikzee maken bekend, dat de Raad dezer gemeente heeft besloten van af een nader te bepalen tijdstip d e bediening der vloedplanken niet meer te doen plaats hebben inge volge artikel 1912 der Gemeentewet, maar door vrij willigers, tegen eene door Burgemeester en Wethouders te bepalen b e 1 o o n i n g. Zij roepen daarom bij dezen allen, die voor de betrekking van Opzichter of Helper bij de bediening der vloed planken in aanmerking wenschen te komenopom zich vóór of op 2 November a. s. ten Kantore van den Gemeentebouwmeester aan te melden, bij wien tevens inlichtingen omtrent de vastgestelde belooning te verkrijgen zijn. Zierikzee, den 25 October 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. Algemeen Overzicht. Na een langdurig debat was Zaterdag de interpellatie over de werkstaking te Carmaux geëindigd; de Kamer bad met groote meerderheid eene motie goedgekeurd, waarbij het voorstel van deu interpellant Jaurés om den voorzitter der Kamer Brisson tot bemiddelaar aan te wijzen, verworpen werd en de houding der regeering werd goedgekeurd. Heftig, zeer heftig was soms het debat geweest. De ministers, aan de leden der uiterste linkerzijde hunne inmenging in deze werkstaking verwijtende, werden herhaaldelijk door dezen in de rede gevallen en in het spreken bemoeilijkt, terwijl zjj den heer Jaurés verantwoordelijk stelden voor de in omloop gebrachte geruchtenmaar eene schitterende overwinning had zij eindelijk behaald. Toen volgde de interpellatie over Madagascar, maar, zooals te verwachten was, had het ministerie na den gunstigen afloop der expe ditie geen gevaar te duchten, te meer niet, daar het gesloten vredes-verdrag nu in zijne bijzonder heden bekend is. De KoniDgin erkeDt het Franscbe proctoraat in al zijn omvang en met al zijne ge volgen. Haar leger wordt ontbonden, maar een nieuw leger zal door de Franschen worden georganiseerd en deze zullen het land tegen eiken aanval beschermen. Het bestuur des lands wordt gesteld onder toezicht van een Fransch Resident. Geene leeningen mogen worden gesloten zonder diens toestemming, maar voor de afdoening der vroeger aangegane moet zij zelve zorgen. De eerste minister treedt af en wordt door den tot nu toe fungeerenden minister van hinnenlandsche zaken vervangen. Alles ging dus goed; men kwam aan de inter pellatie van den lieer Rouanet over het proces in zake den Zuid-Ooster-spoorweg en de daarmede in verband staande zaak Magnier; en het ministerie, dat de interpellatie Jaurés en die over Madagascar gunstig doorstond, viel over dezo derde interpellatie en Wankrjfk beleeft voor de zooveelste waal weer een ministerieele crisis. De heer Ribot, die na de vorige algemeene verkiezingen den heer Dupuy als minister-president opvolgde, was nog geen jaar aan het bewind. Reeds sedert geruimen tijd werd de positie van het ministerie onzeker geacht; eerst bracht de begrooting, daarna de expeditie op Madagascar het in gevaar, maar beide gevaren werden overwonnen, totdat de onthullingen over de Znid- Ooster-spoorwegzaak de gemoederen opnieuw in beweging brachten. Dat het ministerie-Ribot, on middellijk na de bijeenkomst der Kamer, zeer heftig zou worden aangevallen, was te verwachtenwe wezen er reeds vroeger op. Algemeen bad men verwacht, dat het ministerie dit jaar niet zou over leven maar deze crisis komt thans na het aanvan kelijk succes van het ministerie, zeer onverwacht en voor den President der Republiek zeer ongelegen. De begrooting moet worden behandeld, tot bare behandeling was men gereed, en thans zal natuurlijk de geregelde gang der staatszaken eene aanmerkelijke vertraging ondervinden, daar het niet te verwachten is, dat het President Faure zoo spoedig gelukken zal, deze crisis, de eerste welke onder zijn bestuur voorkomt, op te lossen. De meerderheid der Kamer bestaat uit gematigde republikeinen, zoodat de heer Faure wel verplicht zal zjjn daar zijn toevlucht te zoeken, tenzij hij weder den ouden weg der concen tration republicaine inslaat. De nieuwe minister-president in Oostenrijk, heeft in de beide Kamers zijn staatkundig program toegelicht en thans is over dit program van graaf Badini het debat in het Huis van Afgevaardigden aan de orde. De woordvoerders der toongevende partijen bepalen zich voornamelijk tot de verklaring dat zij hunne houding afhankelijk zullen stellen van hetgeen de regeering doen zal. Zoowel de Duitsch- liberalen als de Polen, de sterkste partijen, verzekeren dat zij eene welwillende houding jegens het minis terie zullen aannemen, en eene dergelijke verklaring werd ook afgelegd door graaf Hohenwart, het hoofd der Duitsch-clericalen. Alleen de Jong-Czecben big ven hunne oppositie tegen het nieuwe ministerie voortzetten, en dit is zeer natuurlijk na de ver klaring van graaf Badini, dat hij voornemens is rekening te houden met den overwegenden invloed, dien de Duitscbers tot dusverre in Oostenrijk uit oefenden. Evenwel, door deze verklaring van den minister-president kan de regeeriög den steun der Duitsch-liberale partij niet verwerven. Of zij het ministerie zullen steunen, zal vooral afhangen van het wetsontwerp betreffende de uitbreiding van het kiesrecht, dat door de regeering is aangekondigd. De inhoud hiervan is echter nog niet bekend, alleen weet men, dat graaf Badini zeide, dat het kiesrecht in liberalen zin zal worden uitgebreid. Zoo laug echter niet blijkt, wat graaf Badini hiermede be doelt, meer in 't bijzonder of hij plan heeft om verder te gaan dan graaf Taaffe en priDs WindiscbgrStz, die beiden hetzelfde verklarende, toch naar aanleiding van het kiesrecht-ontwerp zijn gevallen, kan men niet met zekerheid zeggen, wat de toekomst het ministerie-Badini zal opleveren. Naar het beet, zou de regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, meer in 't bijzonder de ministor van buitenlaodsche zaken, do heer Olney, protest hebben ingediend by de flüflgelselie regeering naar aanleiding van het zenden van een ultimatum aan Venezuela. De regeering der Ver eenigde Staten zou uitdrukkelijk verklaard hebben, dat zij elke poging der Engelschen, om Venezuela met geweld tot toegeven te dwingen, zal beschouwen als een inbreuk op de Monroeleer. Volgens -deze leer, genaamd naar James Monroe, de vijfde president der Vereenigde Staten, geboren in 1759, mag geene Europeesche mogendheid zich bemoeien met de hinnenlandsche aangelegenbeden der Zuid-Ameri- kaansche Staten. Van plegen van geweld is echter nog geen sprake. Lord Salisbury heeft alleen op zeer duidelijke wijze, door het indienen van zjjn ultimatum, te kennen gegeven, dat hij de definitieve regeling dor reeds sedert zoo langen tijd aanhangige grens-quaestie tusschen Venezuela en Britsch-Guyana dringend noodig acht. Ondanks dit ultimatum is dus ceDe scbeidsrechtelgke uitspraak volstrekt niet uitgesloten. Meer en meer nemen de geruchten vasten vorm aan, waarbij sprake is van een verdrag tusschen Rusland en China. Welke bepalingen dit verdrag inhoudt is nog niet hekend, maar alleen het gerucht, dat Rusland nog meer invloed in Oost- Afrika zou verkrijgen, is voldoende om de Engelsche bladen op hoogen toon te hooren verzekeren, dat zulk eeno vermeerdering van Russischen invloed in China niet zou kunnen worden geduld. Of Rusland er zich aan storen zal, is moeilijk te gelooven. Evenwel, men zal op nadere mededeelingen moeten wachten. Azië. Een Keulenaar, die zich op het stoomschip Venus" van de Austria-Lloyd bevond, toen dit don 8en Oct. dicht bij Trebizonde ankerde, doet een hartver scheurend verhaal van de gobeurtenissen daar op dien dag. Hij was nog aan boord, toen in het oosten van de stad dicht bij de knst een schot knalde, weldra gevolgd door eeD geregeld geweervuur. Do Tnrken, die bezig waren met het laden van hun lichters, lieten alles in den steek en rooiden naar do kust. De geheele stad was in groote opgewondenheid. De soldaten trokken met scbietvaardig geweer door de straten. Een vluchtende Armeniër werd dood geschoten, een ander werd in zee geworpen, on toen hg niet gauw genoeg verdronk, omdat het water te ondiep was, gesteenigd en een Turk in eeu boot verbrijzelde hem den schedel. Van de vesting vuurden de soldaten voortdurend, terwijl de cavalerie de straten bewaakto. Drie Armeniërs ontsnapten in een boot naar een Russisch scbipeen ander werd web roeiriemen doodgeslagen. Sommige werden van de trappen naar beneden gesmeten en met de voeten vertreden. En ver scheiden andere gruwelijke wreedheden werden aan de Armeniërs begaan. De winkels werden dadelijk gesloten, maar de Tnrken braken ze open en be gonnen ze te plunderen. »Ik zag het huis van een Armeniër leegplunderen tot alleen do kale muren overblevenik zag de meubels uit het raam in een gereedliggende boot werpen". Het schieten duurde den geheelen morgen. Een Weenor, die aan land was geweest, vertelde 's avonds dat zeshonderd of meer Armeniërs waren vermoord. De lijken bleven anderhalven dag liggen, entoen de Keulenaar twee dagen daarna in de stad kwam, lagen overal nog plassen bloed. Van de Turken waren nog geen vijf man gesneuveld (volgens de Turksche berichten 25). Ook in de omstreken werden de Armeniërs vermoord. Zooals men ziet, is het bloedbad volgens dezen getuige veel erger geweest dan het van Turksche zijde werd voorgesteld, en dit was al erg genoeg. Transvaal. Voor hen, die een werkkring zoeken in den Transvaal, zijn kosteloos inlichtingen te verkrijgen te Pretoria, bij de Kamer van navraag en inlich ting", een afdeeling der Nederlandscho Vereeniging voor Zuid-Afrika. Amerika. Te Tyler (Texas) is een neger, die een blanke vrouw mishandeld en toen gedood had, levend verbrand in tegenwoordigheid van zeven duizend personen. De man der vermoorde stak den brand stapel aan. De neger stierf eerst na 50 minuten. Oostenrijk. Nabij Jeseoak in Croatië zijn vijf boeren dood gevroren gevonden, die sedert eenigo dagen vermist waren; een in dezen tijd van het jaar ook in die streek buitengewoon feit. Frankrijk. In de wijk Saint-Avoye te Parijs heeft de politie een vrouw in hechtenis genomen, die een geheel leger van 12- tot 15-jarige kinderen gebruikte om voor haar te stelen. Een juwelier, die herhaaldelijk een of ander voorwerp van waarde miste, beklaagde zich daarover bij de politie, die een onderzoek instelde. Een dertienjarige knaap, die bij den winkelier in dienst was, vertelde toen, heel onnoozel, dat alle leer jongens in de wijk hunne patroons bestelen en de opbrengst der diefstallen brachten naar een vrouw, die ijs verkoopt. Deze had de kinderen daartoe overgehaald door de belofte, dat ze bij haar zooveel ijs mochten eten als ze maar wilden. Een huis zoeking bij de vrouw bracht de waarheid van het verhaal van den knaap aan het licht. Men vond in hare woning een zeer veelsoortige verzameling, afkomstig van de verschillende diefstallen en een reeks lombardbriefjes van goederen, die voorloopig in veiligheid waren. De vrouw en de kinderen werden in hechtenis genomeu. Partis, 30 Oct. Volgens vertrouwbare in lichtingen verdeelde bitron Reinach uit de gelden der Zuiderspoorwegmahtschappij een bedrag van 800,000 francs onder tfree-en-dertig leden van het Parlement. Hiervan ziji tot nog toe negen namen bekend gemaakt, die der overigen worden overal gefluisterd. Tengevolge van het besluit der Kamer zullen deze 32 hoeren allen gerechtelijk vervolgd worden. Kenmerkend is het feit, dat de naam van don heer Christople, die door den Minister van Justitie Trarieux na lang aarzelen werd genoemd, door de meeste bladen verzwegen is, omdat deze bladen van het Crédit foncier, waarvan Christople directeur is, jaargelden krijgen. Duitschland. De schrijnwerker Richard Weiier, die den 15en September een oneerbiedig woord over den Keizer gesproken had, is deswege wegens majesteitsschennis tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De eerbied schijnt bij de Dnitschers niet van zelf te komen Aangaande de ramp to Bocholt op 9 Oct. j.l. wordt nog medegedeeld, dat het getal dooden in het geheel 22 bedraagt. De heer Beekman en de architect Hulskamp, die met de contröle over het bouwen was belast, zjjn nog in hechtenis. Spoedig zal deze zaak door het gerecht van Mun ster in behandeling worden genomen. België. Men schat het totaal der schadeloosstellingen, dat de Staat aan de slachtoffers van de ramp van Mousty zal moeten uitkeeren, op drie millioen francs. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Saimenspraike tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze. IAI. s t o f 1 e 1. Goeijen airend buurt, noe de groaUte drukte weer wat over U, korn ik i* wat keuvele, want 06 'n mens aoltied tuos zit wordt ie kothirn in weet van de rastit- schappeliko andeliengen niks af. De krante vertelt et wel, mar as je dair nie is over spreekt mit mensen, die onder de mensen komme, dan bluufi dat een dooije Jetter en je gait er zo» mar op in socze. Jilles. Dat is wair, want je leest wel over de boerderie, mar je kunt er toch veel beter over praitc, net zoa as onze schoolmeester reit. I-est kwam ik die man tegen in de Westerse leegte, ik zei: meester wat zoekt jie ier? Je ao 'n and vol blairijes cn blommetjes. Wel zeit ie, ik kickc is of 't er geen schaidelike planten voor ct vee ier groeie. Ik keek verbaisd nair um. Ken jio die zoa goed, vroeg ik. Juo zeit ie, die bestudeer ik in m'n vriecn tied. Toe liet ie m'n zoo'n schaidelik plantje kiekc, dat is de bolledonne zeit ie, die is erg vergiftig, in ier ejje, ja, wat voor kruut of ie toe noemde, weet ik nio meer. Ik vroeg of er veel van dat spul groeide, Nee, zeit ie, ik noe al 'n pair uren ezocht in kon nie meer vinden. Gelukkig, zeit ie, want was er meer dan zou et vee d'r veel van wete in et zou voor de melk veel schat doe. Stoffel. Perjabel, is die man zoa knap. Meugelik kon ie an de melkerie wel groate diensten bewieze, deur aol onze weijen te bezoeken in te zien wat er schaidelik in wat voordeelig voor de melkopbriengste is. Dair kan ie nog 'n aordig centje in z'n vrieë uren mee verdiene. Jilles, Jao, in ie weet op 'n prik wat goed in wat slecht is. Ik wel is in boeken eleze aolerande grassen, mar as je dat zoa onder je neuze douwt wordt in je ziet et in de vriec nature grocie in bloeie, dan leer je dat beter kenne. S t o f fe I. Ik zal d'r mit onze Burgemeester is over praite, die is oak nog al voor welenschappelikc diengen, in oak om de mensen in 't aolgemeen d'r beuzen te laite spekken. Jilles. Kiek buurt, as ik kinders aode. dan zou ik ze bie den miester dat onderzoeken zeker laite feere, dat is eel wat beter voor 'n boere kind as muziek - in danslessen, of op vietsen te rieên, dat komt zoa daigeliks in de kraim te passé, voor die diengen mot je in 'n sud wone, want om voor koeien in paarden muziek te maiken of te stai dansen, is oak dollemanswerk. Stoffel. M'n Griette wouw m'n oak zoo'n viets laite koape, je ziet er tegenwoordig zoaveel, zei ze, in et gait goed vort, je zou zegge dat et van zeis gait, meugelik dat ik oak mafakeliker is nair Renisse in Noordwelle zou kunne dan noe. Jilles. Dat is zoo'n kwaid verzinsel nie, in de stad rieë d'r al veel daomes op, mar ze wel is 'n maleurtje oir buurt lk sprak lest neef Piet uit Noordgouwe in die ver telde m'n zoo'n vietsgeschiedenisse van twee dames uit de stad, Ik weet niet zeker welke, mar dat is noe 'tzelde. De eene aod et ongeluk bie den aine, zeit ie, mit d'r viets in de modderdulve te rieën, zoadat ze d'r-eige van droage kleeren most voorzie, dat Jokte in die buurte, noe was aoles goed, mar 'n onderkleedmgstik miste ze nog, in ze wouw zeker den nnim nie om onder de sansculotten te beoiren van vroeger jairen, zoa riede ze nie meer, zei ze. De andere wist d'r al gouw 'n loapje op, ze maikte in minder as geen tied d'r eige schooten los in zeit: „daar, neemt dan de mijne maar", of die noe 'n dubbel stel an ao, meldt de istorie nie, mar wel, dat ze in volle zeilen op de vietsen wegschoven. Stoffel. Dat z'ak m'n Griette vertelle, dan is ze wairschienlik genezen van d'r vietskoorse. Ei je neel Piet nie over dien brand oirt die dair in z'n buu>te wist eit. Jilles. Jao, ie zei dat et eel anders was as in Ooster- land. Dair, zeit ie, mag geen brand komme noe de ouwe brandmeester z'n ontslag evraigd eit, want z'n opvolger zal bezwairlijk in z'n voorgangers voetstappen kunnen treden in dan zou aoles ofbrande. In Noordgouwe is dat anders, dair kwam brand zonder assistentie van brandmeesters, de eerste was op reis in den tweeden was ziek. Mar dair bin ze noe goed op stap, dair zal noe 'ii opperste brandmeester benoemd worre, die bie gebrek an waiter de vlammen uut spiet, in des noods deur eenige klienkers uut et matrozen- of militairen woordenboek uutdoaft. Zoa zie je, je eit overal je beroemdeden, dezen woont op Schoddebosse. Stoffel. Mar je eit oak tegenwoordig veel mensen die zich beroemd wille maibe op 'n makkelike maniere, die zoa as de schrift zeit mit Simsoins kaolf ploege, groats bin as ze mar 'n titel kunne b»aile in dairmee pronke as 'n mooie vlinder, die op 'n (rordpapiertje vasteprikt is. Je eit er die deur vreeselike woorden reclame maike in kranten in op publieke plaisen, om in 't oage te loapenzoa zie je tegenwoordig overal meldienge van Weerlichtzeepe, die zeepe kan eel goed weze, mar 't is toch geen net in fersoenlik woord dat ze d'r voor gebruuke. Wel is wair bin d'r vele die et woord mooi zulle vmde, omdat de tegenwoordige taile bie velen deur deigelieke klienkwoorden geiekt wordt. Jilles. Dat is wair, Stoffel, die soort woorden bin zeer gewilt, dairom verkonpe zeker de zoagenairnde vromen de Weerlichtzeepe, in de oopc dat ze veel oftiek dairvan zulle om deur et leelike woord mooi wat centen in d'r beuze te kriegen. Oak 'n vroomeid zonder stevige fondementen. Stoffel. Dair kan ik nie veel op zegge, want m'n leve in 'n boazen tied, dat ck wel emerkt mit et leveren van m'n suikerpeeën. Ik oade 'n voer ewoge mit m'n kleine bascule in toe ik er mee op de fairbank kwam aod ik meer as honderd kilo minder wichte, oewel er met den kleinen ruum ewogen was. Noe gieng ik onderzoeke, in toe bleek et dat de fairbank over de duuzend kilo gewicht, nie goed meer gieng. in ten schaide van de leverancier werkte. Zoa waire d'r duuzende kilo's mit 'n tekort ewoge, in dair wier toe in voorzie. Op 'n andere plekke was et nog minder goed, dair lag et tekort bie onderzoek an de weger, die den iek 'n deel kilo's bezwaird aode, dat (leur den eerliken leverancier geleden wordt. Dat bin aolemail* verschiensels die et ver trouwen uut de wereld bant. Contracteert dan mar op wichte of op gealte, je bint toch in den aop elozeerd. Jilles. Dat stait oak al in verband mit die vele mensen die op 'n makkelike maniere d'r eige wille verrieke. In weerwil dat er tegenwoordig veel wordt verzonne om de raenseid tot mensen te maiken, wordt de rnailschappehke toestand veel slechter. Stoffel. Dat komt buurt omdat de bouwluu van den menseliken geest van bovenof beginnen te bouwen, in de meeste geen stevige fondementen M'n mot bie de kinders beginnen om die 'n goeie opvoedirge te geven. Te veel loupe d'r in 't wilde die voor enkele stuuvers in de weke dienst doe, in in dien dienst zoa zeer verwildere, dat ze voor aoles ongeschikt bin. Dairbie komt, dat ze bie dito ouders op 'n tienjairige leettied of vroeger in et uusouwen den bais spelen. Oe kunne noe zukke kinders op tied gekomme iets voor de maitschappie weze? Uut die soort kan niks anders groeie dan onbruukbaire wezens, die de maitschappelike welvairt ondermiene. Kiek mar is in de groate steeën oeveel schai wordt dair nie eleden deur de werkstaikingen Waire de mensen op godsdienstig terrein oak goed onderleid, dan rouwe ze d'r eige wel is ofvraige of et bestainbair was te weinig Joon te geven, of van de andere bant onbillijk te eisschen. Dan zou we d'r zoaveel nie gerineweerd worre, deur zoo'n staikiuge die duuzende guldens vraigt, ter wiel er geen cent verdiend wordt, ia de a aridel stille doe stai. Jilles. Och buurt, et is zoa as ik al meer ezeit dair wordt in dat opzicht veel te veel oage geleerdeid an den dag eleit, dair men op 'a eenvoudige maniere beter zou slaige. Praitjes vuile geen gaitjes, as die acht gulden oorlogskosten per oaft is op den elft ebrocht wier, dan zou we m'n dair al veel mee kunne doe tot de aolgemeene welvairt. In as dan de mensen vooraol in de steeën lid wiere van de blauwe knaope, dat zou de beoeften oak veel inkrimpe. Stoffel. Lid van de blauwe knoape, wat is dat voor een dienk. Jilles. Dat is ofschaffing van sterke dranken, wairvoor de menschen in die plaits koffie, thee of suukeloade gebruuke. Ier kenne we die treurige toestanden gelukkig niet, mar in dc stedcD verdrienke de werkluu in den regel ineer as de elft van d'r verdiensten, dat begint 'sochens al vroeg, as ze nair d'r werk gai ze d r vaste kroegen dair ze d'r borrel neme, dat oak op schofttied wairenome wordt, wair- deur vrouw iu kinders gebrek lift, in de lust vergait om as 'n zurgzaime moeder d'r gezin te onderouwen De man meent as ie et èrmoedige uu«gezin binne komt dat ie niet genoeg verdiend in wiet z'n èrremoe an z'n patroon. Zoa iets is te betreuren. Want wat siert iemand meer, dan dat ie weinig beoeften eit in zeis dairin voorziet? Eigen ge wonnen broad smaikt aoltied et lekkerste. Stoffel. Dair leit zoa veel goed in dat ik er geen kwaid in kan vinden, as ze mit maite thee, koffie of suuke loade drienke, want dat kost oak geld, mar je leste gezeide rnnikt het onverbcterbk. Jilles. Noe Stoffel, m'n zulle dan mar op onze gewoonte deurgai om zuunig te leven in ons eige te kunne bedruupen. Stoffel. As m'n nie an den ftrmen wille vervaole zullen we wel zuunig motte weze, want et is pompen om nie te verdrienken. Jilles.. Gelukkig dat de Belgen ons Nederlanders weer ectiige druppels levenswaiter toedicue. Je eit ommes ezie dat zc d'r grenzen weer openstelle voor den vrieën invoer van ons vee. Dat zal mogelik op onze vette beesjes 'n pair tientjes schille in dair kunne m'n weer 'n deel van onze be- lasiinge van betaile. Stoffel. Ja man m'n zulle makkelik genoeg wete oe m'n et kwiet motto raike. Ik betaile gairn as ik et mar as ik er zoo krap biczitte dan dienk ik an die acht gulden voor oorlogskosten zoo as je straks zei. Jilles. Och dair mot je mar niet over pruttele, want de oage bestierders weele nie dat et betailen van be- lastinge ons zoa moelik vaolt, anders zouwe ze dat wel verandere. Stoffel. M'n zulle wel motte zwiege want aol ons gekerm clpt niks. Prakkezeere om zooveel mogehk van de boerderie te trekken is 't eenigste middel. Jilles. Eije wel ezie buurt oe weinig jongens voor de wintcrlandbouwschoole examen cdain ft? Mar twee uut eel Schouwen, in de andere Zeeuwse eilanden bin oak slecht, of in 'tgeëel nie vertegenwoordigd. Dat is jammer dat dair niet meer deel anenome wordt, want voor 'n klein hitje geld kuije dair in 't vak van de boerderie veel leeren. Veelal boeren meene dat ze volleerd bin. mar dat ze mis. Je ziet toch dat thieri in praktiek saime mot gai, want oe dikkeU woidt er kunstmist uutezaaid dair je geen steek voordcel van ziet. As je noe op die scboole leert eit wat de verschillende grondsoorten noodig dan spair je anden vol geld. Zoa oat mit et voer van je vee, as je weet de anje- Jlezen, of oe noemen ze dat goed, dair je de wairde van et voer mee bepaild, dan kuije oak voordeelig voere, want je geeft soms meer dan de maigen mit voordeel op kunne neme. Stoffel. Ik oirde lest dat er 'n landbouwieerair in Zurkzee over die schoole weze praiten eit, in die dat zaikje dat deur de oage regeeringe esteunt wordt, zeer anprees, wairbie ie zei dat et te bejammeren zou weze as d'r geen genoegzaime deelneming bestieng, want dat et dan te niete edai zou worre. De voorzitter van onze landbouw-ofJeelinge mot dair oak 'n artelik woordje bie evoegt want die keurde dat onder wies zeer goed. Jilles. Ik ezie dat die voorzitter voor die post be dankt eit, dat is perjaebels jammer, ie was dair zoa goed voor en 't is toch nog "n jeugdige flienke man, in dairbie komt, dat ie bie ervairinge de beoeften van de Undbouw- inaitschappie kent. Stoffel. M'n zeit dat ie wel is beleedigd is, in dairom dat baintje van z'n aols schuuft. Jilles, Dat geloaf ik nie dat zoo iets de reden van z'n bedanken kan wezen, ik wel is oird dat ie de man is die et gulden voorschrift in cere oudt om: beleediRingen in 'tzand te schrieven in weldaiden in marmer te beitelen. S to ffe I. Die mensen vindt je tegenwoordig mar schairs, ofschoan et aoltied nie wordt opemerkt, want dat is 'n wair woord zooas ik lest in den biebel zag: dat de groatste rotsen de zwairste golfslag motte trosseere. Jilles. Dat zei jie dair goed man, in ik geloave dat die voorzitter oak wel is 'n golfje tegen z'n schenen aod eit, mar dair kan zoa iemand wel tegen, dairom is 't jammer dat ie d'r uuttrekt, want et zal me zoa makkelik gai om z'n opvolger te vinden. Stoffel. De meeste zitte liever achter de schermen om te bedillen, omdat ze in d'r nietigeid nie voor et voet licht durve komme, mar as et gebeurd dat zukke kerels voor den dag motte komme, dan is et 'n beklaigenswairdige vertooninge, dan zie je in den regel 'n karikatuur dat an weerskante mank gait. Noe buurt, gai ik vertrekken, ik oope dat et weer wat betert in dat m'n mit de winter wat meer tied zulle kriege om met mekaore te ka uwelen. Gegroet oir, oak je Saore genacht. V E IISC El M EN II II. IKct straatleven te Kev-ïork. Eon reiziger, die de Vereenigde Staten doorreisde, was eens getuige van het volgend voorval, dat hij aldus verhaald: Eenige jaren geleden wandelde ik op een schoonen zomerdag door een der drukste straten van New- York, toen ik een tamelijk fatsoenlijk gekleed man met. een kind op den arm voor do deur van een groot hotel, dat tegelijk koffiehuis en restaurant was, zag stilhouden. Het kind zag er akelig uit en werd door den man vrjj hardhandig op den grond gezet. Op barschen toon zcide hij tot den kleine: »Loop nu maar op je eigen beenen, ik wil je niet lauger dragen". »0, lieve vader, draag mij toch naar huis, want ik heb zoo'n pijn in mijn voeten. Ik ben immers door een wagen overreden en kan onmogelijk naar hnis loopen", zuchtte het jongske. De voorbijgangers en de lieden, die voor de opgeschoven ramen van het koffiehuis hun glaasje dronken, waren verontwaardigd en gaven hun afkeuring vrijluide te kennen. Doch de onmee- doogende vader stoorde zich niet aan hen en riep uit: >Dat is maar gekheid. Ik sla je bont en blauw als je niet dadelijk opmarcheert. Ge zult naar huis loopen 1" Daarop gaf hij het ongelukkige wicht een gevoeligen slag op bet hoofd, zoodat het ker mende tégen de straat sloeg. Zooals te begrijpen is steeg de verontwaardiging des toesehou wers ten top. Een uit de menigte voegde den ontaarden vader toe: »Is dat uw eigen kind, dat gij zoo mishandelt?" »Bemoei u met uw eigen zaken!" luidde het bitse antwoord. Hij is mijn vader! Hij is mijn vader!" sprak nu het kind; hij heeft reeds mijne moeder en mijn zusje vermoord en nu wil hij mij eveneens van het leven berooven. Help mijred mij uit zijn handen. De woede der omstanders kende geen grenzen meer. Van alle kanten drong men op den kinder- beul aan, de vuisten halden zich en toen hij het ongelukkige kind opnieuw een vuistslag wilde geven, werd hem dit belet. »Als gij zoo voortgaat met dit ongelukkige schepsel te mishandelen, zullen wij u aan de politie overleverenzeiden eenige der menschen, die het dichtst bij hem stonden. De opgeheven hand van den vader daalde, doch eensklaps stak hij haar in den borstzak en nu schreeuwde het kind. i Past op, hij zoekt naar een mes om u of mij dood te steken!" De meesten der hem omringenden gingen eenige passen achteruit, slechts enkelen der moedigste bleven staan. Laten we hem grijpen en binden en naar het politiebureau breDgen", schreeuwden zij door elkaar. »Maar eerst zal ik mij wreken en hem naar de andere wereld helpen!" brulde de vader en bij stak het mes tot aan het heft in de borst van zjjn slachtoffer. Een half gesmoorde gil weerklonk: »Ik ben vermoord! hij beeft me gedood!" en toen scheen het kind den laatsten adem uit te blazen. Thans gingen de toeschouwers den moordenaar te lijf. Doch deze zette bedaard het kind op den arm en terwijl hij zijn hoed afnam, sprak hij: Dames en heeren, dit kind is slechts een houten pop en ik ben een buikspreker. Wees zoo goed mij een kleine gift te schenkon, en ik zal u daarvoor hoogst dankbaar zgn". Glimlachend ging hij met den hoed rond en de meer dan verbaasde getuigen van dit tooneeltje vergaten niet, hem wat te geven. Wcehmtrkt te Zierikzee 31 October 1895. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 45, 50, 521/, en 55 Ct. de 5 Hectogram. Kip- eieren: De Kip-eieren zgn verkocht voor f 1,50, f 1,60, 1,65 en ƒ1,75 per 25 stuks. STOOM HOOTIIIKK HT MIDDELBURG-ZIERIKZEE. November 1895. Amsterdamsche tijd. Yan Middelburg: 's morgj's midd. Zaterd. Zondag Maand. Dinsdag Woensd. Dond. Vrijdag 7,401 7.40 7,40 7,40 7,40 7,40 7,40 1,15 1,15 1,15 1,15 1,30 1,15 Van Zierikzee Zaterd. Zondag Maand. Dinsdag Woensd. Dond. Vrijdag 's morgj's midd. 2,15 2 7,501 3 11.30 7.50 7,50 7,50 6,30 7,50 2,15 2,15 2,15 2,15 2,15 ij den Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. VAN DER HUCHT vertrekt IVocilSflag van Zierikzee naar Mid delburg en des VI'jj <1 a £-11 a 111 iclcla van Middelburg naar Zierikzee. Maandag 4 Nov. aaust. hoopt onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader JOHANNES CORNELIS PIETERSE Ged- Raamstraat 11a, 's-Gravenhage, zgn ?5st<*n Geboortedag te herdenken. Zijne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. V Getrouwd WILLEM J. ZUIDERHOEK en CORNELIA KOOPMAN, die, ook namens wederzijdsehe Familie, hunnen Hart dijken flank betuigen voor de blijken van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Rotterdam, 31 October 1895. Oüwerkerk, (Zeeland), Heden overleed onze geliefde Zoon en Broeder llarienii.9 Ivaurins, in den krachtvollon leeftijd van 22 jaar en 10 maanden. Een ieder die hem van nabij gekend heeft, zal beseffen wat wij in hem verliezen. Renesse, 31 October 1895. P. C. VERTON. M. VERTON-BtENEFELT. J." VERTON. Gelieve de se als algemeene kennisgeving aan te nemen "bul

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1