ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag October 1895. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIES*. 35-jarige Echtvereeniging y Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6683. Directeur-Uitgever J. WA ALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruiiritt berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te xemlen aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Nederland. Groningen, 24 Oct. Namens den 107-jarigen heer Gr. A. Boomgaard alhier, werd diens sprekend gelijkend portret, vervaardigd door den heer W. B. Bekkering, hofphotograaf, aangeboden aan H. M. de Konin ..'in-Regentes. Gisteren ontving zijn aange huwde kleinzoon, de heer H. Köhler Winterwerp, hoofd der school te Ten Boer, namens H. M., het bericht, dat, hoewel H. M. als vasten stelregel heeft aangenomen nimmer portretten ten geschenke aan te nemen, het H. M. heeft behaagd, voor ditmaal, waar het de photograpbie van den oudsten-Neder lander betreft, op dien regel eene uitzondering toe te laten en het portret van den ouden heer onder dankbetuiging aan te nemen. Utrecllt, 23 Oct. Gisterenmiddag was een schilder aan de kap van het Centraalstation alhier werkzaam en had plaats genomen op eeu zeer primitieve stellage, bestaande uit een horizontalen paal, aan weerszijden met ringen aan een touwwerk bevestigd. Onverwacht bleef het afhangende touw (dienende voor het op- en neerlaten van bedoelden werkman) haken aan een der waggons van een ver- trekkenden trein en werd tevens medegevoerd, waardoor tengevolge der hevige ontstane schomme ling, de horizontale paal plotseling aan eene zijde werd losgerukt en de werkman van eene hoogte van ongeveer 30 meter naar beneden stortte, voor dood werd opgenomen en ter verplegiog naar het gasthuis vervoerd. Een later bericht meldt, dat de man is overleden, een vrouw en vier kinderen nalatende, aan wie een uitkeering van 1000 zal worden toegestaan, daar de man verzekerd was tegen ongelukken. *8 Gravcilhage, 24 Oct. (Tweede Kamer). Aan de orde is voortzetting der beraadslaging over de Indische begrooting. De heer Farncomhe Sanders kwam met warmte op tegen het door het Indische Gouvernement be talen van losgeld voor slaven, die nit staten waar de slavernij nog bestaat, naar ons grondgebied zijn gevlucht. Het wegloopen uit de slavernij, voor een land als Indië dat de slavernij heeit afgeschaft, is geen misdrijf, zoodat de slaaf op Indisch grond gebied vrij man is. Daarom betwist hij ook ons recht om gevluchte slaven uit te leveren. Hij qna- lificeerde de houding der Indische regeering in deze als in strijd met de meoscblie vond beid en behield zich voor, een uitspraak der Kamer uit te lokken over bet beding met Gowa om losgeld te betalen voor niet uitgeleverde slaven. De Minister vau Koloniën deed uitkomendat de slavernij gemakkelijk is af te schaffen daar waar wij rechtstreeks gezag uitoefenenmaar waar dit niet het geval is, gaat de afschaffing der slavernij met moeielijkheden gepaard. Afkoop nu is het beste middel om tot de afschaffing te geraken en in die richting is de Regeering werkzaam. De Minister zal het besproken contract met Gowa overleggen. De heer Sanders handhaafde zijn protest tegen uitlevering van slaven, hoe ook. De beeren Bool en Pijnacker Hordijk drongen aan op wering der onwettige duiten, desnoods met opoffering van veel geld. Maar in de niet te voor ziene financiëele gevolgen ligt, zeide de Minister, juist het bezwaar, hoe gaarne ook hij aan den onwettigen toestand een einde zou willen maken. Het mogelijke wordt gedaan tot beperking der cir culatie, maar 'tzal geld kosten, een drangreden tot versterking der middelen. Die redeu wraakte de heer Van Gennep, met het oog op 's Ministers schriftelijke verklaring, dat weigering der dniten de proef met de opiumregie in gevaar brengt. Aan den heer Bool deelde de Minister mede, dat de vermindering der opium-aanhalingen het gevolg is van afneming van den sluikhandel. De bper Bool betoogde, dat de proef met de opiumregie financieel mislukt is en het pachtstelsel, ook uit moreel oog punt, de voorkeur verdient, want de regie zal het opiumgebruik niet verminderen. De Minister ver dedigde de voortzetting der proefneming, waaruit nog geen financieele conclusiën te trekken zijn. De post daarvoor werd toegestaan. Tegenover den heer Van Limburg Stirum hield de Minister vol, dat in de bestaande toestanden Christen-inlanders niet tot regent kunnen opklim men, maar wel tot lagere rangen. De heer Van Limburg Stirum meende toch, dat de Indische staat en de regeering Christen-inlanders minder genegen zijn. Tegenover den heer Hordijk bleef de Minister opleiding van inlanders tot vee artsen bestrijden en aan den heer Van Alphen ver zekerde hij, dat de regeeriDg het belang van den Indischen veestapel behartigt. Aan den heer van Vljjmen zegt de Minister toe, zonder voorkennis der Kamer het personeel van het kadaster niet te zullen uitbreiden of te reor- (Zte telegram). gmiddag zou op de binnenplaats van de Oranjekazerne in den Haag een rijproef gehouden worden met infanteriepatroneu, wegens klachten, die in den laatsten tijd waren ingekomen over het losgaan van kogels uit de hulzen. Bij het vullen der patroon caisson ontbrandden door een onbekende oorzaak eenige patronen, ver moedelijk door het hard neerplaatsen van den zak, waarin de patronen werden overgebracht. Een onderofficier werd daardoor, hoewel niet ernstig, verwond. Terwijl alle aanwezigen zich dadelijk wegspoedden, sneed een der officieren den zak, waaruit kruitdamp zich ontwikkelde, snel open en voorkwam, doordat de patronen zich toen konden verspreiden, waar schijnlijk grootere onheilen. Naar men verneemt, moet er aan het Depar tement van Koloniën eene belangrijke postzegel diefstal gepleegd zijn. De politie is den dader (een ambtenaar) reeds op het spoor, alsmede den opkooper. Bergen op Zoom, 24 Oct. De bouw van de stoomzoutziederij der firma Kok Zonen alhier verschaft veel werk aan werklieden, die anders in dezen tijd van het jaar zonder werk zouden zijn. Die fabriek zal veel bijdragen tot den bloei der gemeente; behalve het vast personeel zullen nog veel andere personen daardoor hun brood kunnen verdienen. Het gebeele terrein bij de Vlucbthaven wordt volgebouwd, en de fabriek wordt ingericht oin 20,000 Kilogram geraffineerd zout aan de ver bruikers te verschaffen. Het geheel moet 1 December opgeleverd zgn. Ylissingeil, 23 Oct. Voor de anti-revolu tionaire kiesvereeniging alhier trad gisterenavond de heer C. E. van Koetsveld van Goes als spreker op. Hij sprak over evenredige vertegenwoordiging. Bij het einde der vergadering werd met bijna alge- meene stemmen besloten een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te zenden om aan te dringen op de invoering van proportioneel kiesrecht voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden. illidclclhurg. In eeüö Dinsdagavond door afgevaardigden van verschillende alhier bestaande vereenigingen gehouden vergadering, is de Arbeids raad definitief tot stand gekomen. Een reglement voor dien raad werd door de vergadering vastgesteld, terwjjl later de leden van den raad zullen worden benoemd. IKcldelbtirg. In de Woensdagmiddag ge houden gemeenteraadszitting werd o. a. naar aanleiding van eon ingekomen adres een voorstel van Burgem. en Weth. overgelegd betreffende ver koop of het in erfpacht afstaan van het terrein der voormalige meestoof aan de Werf tot oprichting eener stoomwasch- en strijk-inrichting. Dit voorstel werd in handen gesteld van eene Commissie. Voorts kwam ter tafel een adres der afdeeling Middelburg van den IJzer- en Metaal be werk ersb on d houdende klacht over het gebruiken van vreemde werklieden bjj het leggen van hoofdleidingen der waterleiding en het maken van binnenleidingen vanwege de gasfabriek, benevens een adres daarom trent van loodgietorsfirma's alhier. Op grond van verschillende bezwaren stellen Burgem. en Wetb. voor, bet verzoek van adres santen, die bedoelde werklieden willen weren, niet in te willigen, met welk voorstel de Raad zich vereenigt. Naar aanleiding van het voorstel van Bnrgem. en Weth. om de verschillende panden der gemeente, welke tot dusver door bemiddeling van den makelaar P. L. de Brnijne tegen brandschade ver zekerd zgn, met ingang van 1 Januari 1897 op eene andere wjjze te assureeren en wel door de assurantie aan te besteden met nitslniting van buitenlandsche maatschappijen en met bepaling dat geen andere voor de gemeente bezwarende voor waarden worden aangenomen dan op Amstordamsche of Rotterdamsche benrspolis zjjn vermeld, wordt eene commissie van onderzoek benoemd, bestaande nit de beeren W. J. Sprenger, J. A. Tak, F. G. Sprenger, mr. G. N. de Stoppelaar en rnr. H. P. Snonck Hurgrooje. Een voorstel van den beer Brevet om op grond van billijkheid de verordening op de brandweer aan te vullen met de bepaling, dat zjj, die wegens op hen rustende verplichting tot andere openbaren dienst in de onmogelijkheid verkeeren bun dienst bjj de brandweer te vervullen, van dien dienst worden uitgesloten, wordt met 11 tegen 5 stemmen verworpen en daarna de door Burgem. en Weth. voorgestelde verordening onveranderd vastgesteld. Ten slotte wordt nog, op voordracht van cura toren van het gymnasium, de heer P. F. C. Scharp de Visser (tijdelgk leeraar) met 13 van de 16 stemmen definitief benoemd tot leeraar in de ge schiedenis aan die instelling. Goes, 24 Oct. Wat wij vermoedden in zake de vreeselijke aanranding met berooving en ver wonding aan den dijk van den Boonepolder, is gebleken juist te zjjn: bedrog en niets anders. B. L. van Hans weert, langs den zeedijk naar zjjne woonplaats Nisse, werd aan den Boonepolder door twee kerels tegen den grond geworpen, met den dood bedreigt en beroofd van eene portemonnaie met f 17,50. Het verhaal is voor Zuid-Beveland al te akelig om waar te zjjn. Den burgemeester zijner woonplaats, benevens de rijksveldwachters heeft hjj dat vertelseltje op de mouw gespeld, totdat hij door de mand viel. Hij heeft zich zelf met een mes gesneden en vervolgens het mes weggesmeten, en zoo kon hij gemakkelijk den schijn aannemen van beroofd te zijn. Wel was zijn geld op maar door eigen schuld. B. L. zon bij menscben die niet beter wisten, ons eiland in opspraak brengen. Geslaagd te 's-GraveDhage voor bet examen post en telegraphie mejuffrouw C. F. van Schelven van Goes. Uit de 77 paren, die solliciteerden naar de betrekking van huismeester en huismeesteres in het gasthuis alhier, zjjn door regenten benoemd de heer en mej. T. Joustra te Oosterlittens. Jaarwedde f 400 met vrije woning en voeding. Met de tijdeljjke waarneming van het kantoor der directe belastingen te Goes is belast de surnu merair J. C. Altorffer, die op 29 dezer het beheer over bedoeld kantoor zal aanvaarden. Onder de gemeente Rilland-Bath zal eene indjjking plaats hebben van 208 H.A. schorren. %lli<l-Bevelail<l. De handel in winter appelen is zeer druk en voor de pachters van boomgaarden dit jaar zeer voordeelig. Sommige soorten worden verkocht tot f 5 per H.L. Cortgenc. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat in den tuin van den heer Luijendijk alhier een pompoen is gegroeid, wegende 32 kilo. Sint-Alllialail«l. Volgens de Middelburgache Courant zou in deze gemeente ook dysenterie heer- schen en zouden tengevolge daarvan 3 volwassenen zgn overleden. Deze ziekte heerschfc echter ia deze gemeente gelukkig niet. Wel zijn in den laatsten tijd gevallen voorgekomen van hevige diarrhea, bij sommigen vergezeld met brakingen, en zijn daaraan 3 personen, benevens eenige kinderen, be- IBriiinlsSC, 24 Oct. Gisterenavond vierde de alhier bestaande Jongödochteren-Vereeniging »Tot Nut en Stichting" haar derde jaarfeest. Behalve door begunstigers en begunstigsters werd de vergade ring ook bijgewoond door afgevaardigden van eene dergeljjke vereeniging te Zierikzeo en door de Jongelings- en Knapenvereeniging uit deze gemeente. Uit de verschillende verslagen, die uitgebracht werden, bleek, hoe de vereeniging werkt, dat zij met vrucht werkzaam is en in blooienden toestand ver keerd. De avond werd verder gezellig doorgebracht met het ten gehoore brengen van verschillende toespraken en voordrachten, welke door gezang afgewisseld werden. Aoorilgoilive, 24 Oct. In de gisteren gehouden vergadering van do Nuts-afdeeling alhier, bracht de heer Ch. Gr. de Kater, als afgevaardigde naar de algemeene vergadering, verslag nit. Dat verslag zou zeer beperkt zjjn, aangezien de afge vaardigde achter in de vergaderzaal, het Concert gebouw t9 Amsterdam, zoo goed als niets had kunnen verstaan. Hij bepaalde zich derhalve tot het weergeven in beknopton vorm van wat de dagbladen reeds hadden vermeld. De rekening, overgelegd door den heer C. Scbikker, sloot met een batig saldo van 15,77de ontvangsten hadden 77,53 en de uitgaven f 61,76 bedragen. Voor de bibliotheek werd een bedrag van f 5 uitgetrokken tot aankoop van nienwe boekendeze dan gevoegd bjj die, welke het Hoofdbestuur heeft gezonden en die door particulieren zgn toegezogd, zullen zeker den trouwen lezers zeer welkom zijn. Bjj genoegzame deelneming wil bet Departement ook pogingen aanwenden, om op het gebied van Toyubee-werk iets tot stand te breugen, terwijl het voornemen ook bestaat de school voor handen arbeid, die verleden jaar niet gehouden werd, opnieuw te openen. Op 7 November a.s., zoo deelde het Bestuur meö, zal Mr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer, alhier als spreker optreden. Zgn onderwerp zal zjjn: »De verzekering van werklieden voor den ouden dag". Die vergadering zal voor ieder op vertoon van een toegangskaart vrjj toegankelgk zijn. Tot zjjn spijt moest het Bestuur voorts aan do vergadering meödeelen, dat niemand zich nog had aangemeld om voor f 1,50, d. i. de halvo contributie, lid te worden. Het vraagt zich onwillekeurig af, waarom maken vele ingezetenen van die vrijgevige bepaling geen gebruik? Moet alle gemeenschaps leven dan gedood worden? jfficrikzee, 25 Oct. Bjj Kon. besluit is de benoeming van den beer Dr. M. do Haas, leeraar aan de H. B. S. alhier, tot officier bjj de rustende Schatterjj ingetrokken, zoodat deze als gewoon schutter bjj de d.d. Schutterij albier zal worden ingeljjfd. Bjj Kon. besluit is aan den heer Joost de Kater Jz., consul-honorair van België, thans woon achtig te 's Gravonhago, vergunning verleend tot bet uannemen der versierselen van ridder der orde van Leopold, hem door den Koning der Belgen geschonken. Word dezer dagon als curiosum medegedeeld, dat de burgemeester van Rotterdam voor do 9 lotelingen, in wior plaats hij geloot had, 9 niet dienstplichtige nummers getrokken had, de burge meester van Ood-Beierland heeft bjj de jl. Zaterdag plaats gehad hebbende loting, zesmaal voor af wezigen geloot en evenveel malen een niet dienst plichtig nummer getrokken. De vorige week overleed te Njjmegen de adjudant-onderofficier Bekenkamp bjj de koloniale reserve aldaar plotseling. De arrestanten kamer der kolonialen, grenzende aan Bekenkamp's woning in de Waalkazerne, was mot eenige arrestanten gevuld en dezen schenen den adjudant zoodanig beleedigd en gesard te hebben, dat bjj tengevolge daarvan dermate ontroerde, dat hjj ineenzakte eu stierf. Ten gevolge van bet vertrek van 16 leerlingen der pupillenschool te Nieuworsluis naar het instructie- bataljon te Kampen, de instructie-compagnie te Schoonhoven en bet korps genietroepea te Utrecht is het aantal pupillen thans tot 25 gedaald, zoodat de opheffing dier inrichting binnenkort kan worden tegemoet gezien. Zierilczee, 25 Oct. in de heden namiddag ten 12 u. 45 min. gehouden vergadering van den Gemeenteraad waren tegenwoordig 12 leden. (Vacature mr. baron de Vos ran Steen wijk). De lezing van de notulen der vorige vergadering werd aangehouden. liet voorstel betreffende de Verordening op de invordering van Havengeld, (waarover in de vorige zitting de stemmen hebben gestaakt), is thans aangenomen met 8 tegen 2 st., terwijl daarna de geheele verordening werd aangenomen met algemeene sieramen. In behandeling komt een voorstel van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs tot vaststelling van eene nieuwe verordening, regelende het Middelbaar Onder wijs in deze gemeente en eene nieuwe verordening voor de Commissie. Namens de Commissie van Onderzoek brengt mr. Fokker rapport uit. In art. 4 stelt de Commissie voor, dat de rooster der school-uren zou worden overgelaten aan de Commissie van Toezicht hierbij zou worden bepaald dat de lessen niet zullen aanvangen vóór 's morgens 9- en niet eindigen vóór 's namiddags 4 ure, tenzij met goedkeuring der Commissie van Toezicht. De Voorzitter zou niet wenschen dat de Directeur, die ruim 28 jaar aan het hoofd dier inrichting is geweest, door dit voorstel aan banden werd gelegd, terwijl de heer Fokker verklaart dat de persoon van den Directeur niet bedoeld wordt: de verordening wordt gemaakt voor alle mogelijke gevallen. De heer van Geuns aebt dit een gewichtig beginsel by meent dat thans ter sprake komt eene kwestie van machts-verandering en die moet z. i. niet worden toegepast vóór het direct noodig is, n.L wanneer de ervaring dit heeft geleerd. Hij zal alzoo stemmen tegen het roorstel- Fokker. Dit wordt verworpen met 4 tegen 6 st., vóór stemden de ff ff. Legemaat, Fokker, de Cfercq en van Schelven. Dij de behandeling van de verordening voor de Commissie van M. O,, wordt aangenomen een voorstel van mr. Fokker, bepalende, dat het ontslag van leeraars aan de If. B. S. in den regel wordt verleend met het eind van den cursus. Dit voorstel wordt bestreden door den Voorzitter, doch aangenomen met 6 tegen 4 st-, die van de heeren de Crane, Houwer, Moolenburg en van der Vliet. Voorts werd bepaald dat deze Verordening in werking zal treden 8 dagen na hare afkondiging. De behandeling van een voorstel tot wyziging van het Kaaigeld in deze gemeente wordt uitgesteld tot de daarvoor benoemde Commissie een concept-verordening op de in vordering daarvan zal hebben ingediend. Afsnu wordt de vergadering gesloten tot de behandeling der bezwaarschriften tegen het primitief kohier van den Hoofde- lijken Omslag. Na heropening van de vergadering wordt de verdere openbare zitting bepaald op heden avond ten half 8 ure, ter behandeling der Gemeentebegrooting voor 1896. De uitslag van het onderzoek van hooger hand gelast, omtrent het vermissen van den milicien bij de manoeuvres te Zeist en gebaseerd op de rapporten en de telegraphische berichten, ingekomen van de omliggende gemeentebesturen en van de militaire autoriteiten, die de betreffende terreinen lieten onderzoeken, luidt, dat de vermiste milicien is gedeserteerd en wel onder verzwarende omstandig- heden, wegens medeneming zijner bewapening en uitrustingstukken. Dit is volstrekt niet in strijd met de omtrent dit ongeval in omloop zijnde geruchten. Het is toch zeer wel mogelijk, dat de milicien gedeserteerd, op de beide verdwaald geraakt en in de duisternis in een put gevallen is, waarbij hjj bet been gebroken beeft, zoodat bij zich niet meer kon bewegen. Wie de heide kent, weet hoe gevaarlijk zij is. Deze milicien uit Hoorn kende baar bljjkbaar niet. De hondenfokkerij in de Rustenbuxgerstraat te Nieuwer-Amstel beeft op minder aangename wijze moeten kennis maken met de brutaliteit van baldadigen en dieven. Ongeveer vijf weken geleden ging de directeur met do bero in bewaking gegeven bonden buiten de stad. Hij liet zgn knecht nog een drietal weken bij de inrichting achter, doch toen ontsloeg hij dezen om niet ter zake doende redenen. Dezer dagen kwam de directeur terug. Wie schetst zijn verbazing, toen bjj zag, dat bet gebouwtje geheel was afgebroken en al bet zich daarin bevindende meegenomen. Niets hadden de dieven achtergelaten. Natuurlijk is de zaak onmiddellijk in banden gegeven van de Nieuwer-Amstelsche politie. Deze doet onderzoek, doch vond de schuldigen nog niet. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Te Goes i6 ten verzoeke van J. Meeuwse aldaar aanbesteed bet verbouwen van zijn winkelhuis in de Lango Vorstefcraafc. Inschrijvers: W. F. van Riet f 1475, J. de JongeWz. f1070, M. Buitendijk f 1044 en N. Hageman f 861. Het werk is gegund aan M. Buitendijk. Door notaris H. Roelof te Cortgene is op 21 October j.l. publiek verkocht: Een Moeshof aldaar, groot 7 Aren en 60 c.A., waarvan kooper werd L. D. van de Linde te Cortgene voor f 432 30, met inbegrip der onkosten. Uitslag van de aanbesteding van het ver- hoogon en verzwaren van den zeedijk van den Adriaanpolder te CortgeDeop 23 October j.l. Inschrijvers: L. Brand te Giesendam, f 3126; H. J. lïomegn t« Burgh, 3059C. Verburg te Coljjnsplaat, f 2879; J. de Jonge te Biezelinge, f 2760A. van Popering te Bruinisse. f 2743 C. Bolier Cz te Bruinisse. ƒ2740; Anth. Fourdraino te Goes, f 2680A. P. Schrier te Cortgene, f 2535 P. Vink te Noordgouwe, f 2500; J. L. Geluk te Tholen, f 2470; P. Bezagen te Daivendgke. f 2469; A. C. Scheepers te Rozen daal. f 2340,50; Abr. Holiestelle te Colijnsplaat, f 1590. Aan den laagsten inschrijver is bet werk gegund. Aan hot Gobouw van het Prov. Bestuur te Middelbnrg werd beden (Vrijdag) herbesteed: Het leveren en storten van steen tot verdediging van den oever vóór Terneuzen. (Raming f 10.000). Het laagste was ingeschreven door den heer P. A. van de Velde te Terneuzen voor f 10,500. Landbouw en VcetccK. Staven Isse. Met de levering van suiker bieten is men albier druk bezig. Van den vroegen morgen tot den avond rijden do wagens af en aan, wat natuurlijk zeer veel drukte en veel mcnschen arbeid verschaft. Op verschillende plaatsen in do gemeente ziet men kolossale boopen bieten opge stapeld, zeker bij gebrek aan scheepsruimte. Over het algemeen vallen de bieten niet tegen, zoowel wat gewicht als bet gehalte betreft, het laatste beoordeeld uit eenige mousters, die alhier onder zocht zijn. To Goes zal do cursus in het hoefbeslag voor bet theoretisch gedeelte beginnen op aanstaanden Zaterdag door den heer M. van der Vliet. Te Enkhuizen werd den vorigen wintereenigen boerenarbeiders veldarbeid verschaft, welke bestond in het zoogenaamde tweediepen, d. i. den bovengrond naar benoden, en den ondergrond naar boven werken (omstreeks l'/a voet). Niet alleen verdienden de werklieden, die anders in dien tijd van bet jaar niets te doen hebben, daarmede een stuk brood, maar de bewerking van den grond kwam ook den landbouwer zeer ten goede. Met uitzondering namelijk van óón percee[, gaven de omgewerkte akkers een zeer ruimen oogst. Een landbouwer had van twee stukken grond het «5óne bemest en het andere got weediept"; beide werden met dezelfde soort aardappelen bepoot; beide gaven een goeden oogst; doch de opbrengst van den »getweediepten" akker was belangrijk grooter dan die van den bemesten. If E M T S W. K E IV Het gerechtshof te 's Hage heeft de gevangenis straf, opgelegd aan M. J. V., buisvrouw van J. B., logementhoudster te Middelburgwegens ver duistering, verminderd tot drie dagen. Heden (Vrijdag) deed de Arrond.-Recbtbank te Middelburg uitspraak in de zaak der twee jongens, beklaagd van diefstal met inbraak bij de firma Gebr. Polak te Vlissingon. Beklaagde E. werd veroordeeld tot I jaar en beklaagdo L. tot 9 maanden gevangenisstraf, met mindering van hun voorarrest. Ter terechtzitting der arrond.-rechtbank te Middelburg van den 29 Novembor e.k., des voorm. 10 ure, zal worden behandeld de zaak tegen J. S., oud 30 jaar, gezagvoerder van het Engelsche stoomschip „Seagull", wonende te Londen, beklaagd van: dat bet aan de onvoorzichtigheid, weinige zeemanschap en roekeloosheid van hem (beklaagde) is te wjjten dat op 14 November 1894, des nam. tusschen 2 en 3 ure, op de Schelde vóór Vlissingeu tusschen de Nieuwobaven en de Marinehaven, de Belgische loodsboot, de ijzeren kiel No. 5, met 10 koppen bemand, die zich naar de Engelsche stoom boot „Seagull", waarop hg gezagvoerder was, begaf, om een loods aan boord te brengen, door die stoom boot is aangevaren en gezonken, tengevolge waarvan 5 der opvarenden bet leven hebben verloren, door dat hij, terwijl een Zuid-Zuidwestenwind woei, met gereefde koelte en bolle zee toen de loodsboot met gestreken zeil in de nabijheid der stoomboot was, zijne zeilen, speciaal zijn voorstagzeil, niet heeft gestreken en niet onder stoom is gebleven, waardoor het schip te veel drift (te weinig stnur) beeft gekregen of in ieder geval slecht stuurde eu met zooveel kracht tegen de loodsboot is aangevaren, dat die is ingednikt en onmiddellijk gezonken, ten gevolge waarvan al de opvarenden te water ziju geraakt, en de loodsscbipper Marinus de Munck, de rivierloodsen van Frayenhove en Loeveninck en de roeiers Abraham van den Boven kamp pd Pieter Jacob de Munck zgn verdronken, terwijl hij. toen de bemanning te water lag en alzoo io oogenblik- kelijk levensgevaar verkeerde, heeft Dagplaten die hulp te verleunen of te verEcbaff-'n difi hg zonder gevaar voor zich zeiven of voor de bemanning van zgn schip te kunnen duchten, verleeneD of ver schaffen kon, immers onmiddellijk na bet ODgeval met volle kracht is weggestoomd in plaats van ten anker te komen en eene boot nit te zetten om te trachten de drenkelingen te redden Vanwege het O. M. znllen 15 getuigen, waar onder 4 deskundigen, worden gehoord. Hoe vatbaar men is voor misleiding zal aan staanden Zaterdag 26 dezer blijken voor de arron- dissements-reebtbank te Arnhem, alwaar te 10 uren zullen terechtstaan de familie Rabn, bestaande uit man, vrouw en dochter, uit Nijmegen, wie verschillende verduisteringen en diefstallen worden ten laste gelegd, in de maanden Juli, Augustus en September onder de gemeenten Overasselt, Heumen, Webl, Bergh en Nijmegen, waar zij gezamenlijk en voor gemeenschap pelijke rekening opzettelijk door allerlei personen verschillende goederen hebben doen afgeven met leugenachtige praatjes. Hun dochtertje ging bij de menschen in huis, waar zij voorgaf, dat haar moeder lijdende was aan vallende ziekte en daarom door de paters van het St. Antoniusklooster te Wijcben, of door de paters te Babberieh begunstigd werd. om oude Christusbeelden, fiesscben en glazen stolpen op te balen, waarin door die beeren bet lijden van Christus van gesneden hout zou worden ingezet, en geheel gewijd worden teruggezonden. Hiervoor kon men geven wat men wilde, op een briefje, dat aan de paters moest ter hand gesteld worden. Tal van menscben gaven koperen ketels, tinnen lepels, kruis en Mariabeeldjes, Christuskoppen, weiwater bakjes en jeneverfle6scben en daarbij eenig zilvergeld. Buiten stonden de ouders met een kar, getrokken door een hond, bet geld werd dan verteerd en de voorwerpen aan opkoopers verkocht. 1EBKÜ1E1 WS, Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Loon op Zand, door ds. P. Bokma te Bruinisse. Ds. I. Contant te Biezelinge is beroepen bij de Hollandscbe Christel. Geref. Gem. te Lodi in New-Yersey (Noord-Amerika). Bedankt voor bet beroep naar de Herv. gem. te Domburg, ds. W. Voors te Kuinre. O f K B H IJ 8. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. School te Middelburg, de beer A. Picnot, thans leeraar aan de R. H. B. School te Groningen, met toekenning van eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking. Benoemd tot onderwijzeres te Cats mej. J. J. Baardolf te Goes. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer bij het o. 1. onderwijs te Goes komt alleen voor de heer H. de Noo te Capelle (N.-Brabant). Meerdere sollicitanten hadden zich niet aangemeld. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Axel is benoemd de heer Steketee te Nieuwdorp (bij Goes), die deze benoeming beeft aangenomen. De beer D. H. C. Ittmann van Goes slaagde te Dordrecht voor de vrije- en orde-oefi-ningen. IEBBEXEHI G. In bet verslag onzer Gemeenteraadszitting, op Maandag 1.1. gehouden, staat, dat het voorstel van Burgem. en Weth. om afwijzend te beschikken op een adres van C. A. Wisse om vrijstelling eener boete wegeDS te late oplevering van gemeentewerk, is aangenomen met 9 tegen 3 st., dit moet zijn met 7 tegen 5 st.., tegen stemden de H.H. v. d. Bout, Franse, ten Haaf, van Schelven en Legemaat. In het raadsverslag van Wissenkerke (zie ons vorig nummer) staat: Aan A. J. de Graaff, veearts, een gratificatie van f 25. Voor bijzondere plichtsbetrachting enz. Dit moet zijn: Aan A. J. de Graaff. veearts, een gratificatie van f 25,voor bizondere plichts betrachting enz. COBBESPOHPEiYriE. Het artikel »Iets over de kaasfabricatie" moet tot een volgend No. wachten. Burgerlyke Stand van Zierikzee. geboren: 20 Oct. Eene dochter van Mr. S. J. M. van Geuns en H. L. Kips. Eene dochter van Chr. Schults en J. P. de Graaf. Een zoon van J. C. A. Ribhens en M. van Neuren. 22 dito. Een zoon van D. Vingerhoed en P. J. Beije. gehuwd: 23 Oct. J. M. Weijdig, 26 j., jm. en J. W. Enzlin, 23 j., jd. overleden: 47 Oct. I. L. van der Voorden, 76 j., ongeh- z. 22 dito. M. Smit, 90 j., ongeh. d. 24 dito. L. Bos, 20 j., ongeh. z. (wonende te Wildervank). C. STOUTJESDIJK Jz. A. STOUTJESDIJK, op Zonditg nanst. (IJ October). Nieuwerkerk. P. STOUTJESDIJK.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 3