ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 26 October 1805. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6683. Directeur-Uitgever J. WAAI.K. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts, meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode' L)it uuiiiiuer bestaat uit twee bladen. DlKbVDVlVklVG. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Zierikzee maken bekend, dat de Raad dezer gemeente heeft besloten, van af een nader te bepalen tijdstip de bediening der vloedplanken niet meer te doen plaats hebben iugg- volge artikel 192 der Gemeentewet, maar doi>r vrijwilligers, tegen eene door Burgemeester en Wethouders te bepalen belooning. Zij roepen daarom bij dezen allen, die voor de Joetrekking van Opzichter of Helper bij- de bediening der vloed planken in aanmerking wenschen te komenopom zich vóór of op 2 November a.s. ten Kantore van den Gemeentebouwmeester aan te melden, bij wien tevens inlichtingen omtrent de vastgestelde belooning te verkrijgen zijn. Zikbik7.ee, den 25 October 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. Eindelijk beeft de Sultan van Turkije kunnen besluiten om de maatregelen, die Rusland, Frankrijk eir Engeland noodig achten in het belang der Armeniërs, goed te keuren. Reeds den llen Mei dienden de vertegenwoordigers der drie hierboven genoemde landen het hervormings-ontwerp voor Armenië in, en eerst thans ziende dat verder talmen niet meer baat, besluit de Saltan er zjjne goed keuring aan te hechten. Lang, zeer lang heeft hij bet geduld der mogendheden op de proef gesteld, en de Tnrksche staatkunde met haar tactiek, om allés slepende te hondenis thans weer helder aan b»*t licht gekomen; maar gewonnen heeft de Sultan het spel niet. Soms leek bet, alsof bij door zijn talmen het doel 2on bereiken, en er oneenig- heid komen zou tnsschen de drie Rgkea, maar vooral het krachtige optreden van Engeland in den laatsten tijd maakte een einde aan bet getalm en de Saltan gaf toe. Over het algemeen is men met dezen uitslag zeer ingenomen, al erkent men, dat er nog eene groote klove ligt tusscben het beloven van hervormingen en die in te voeren, maar Engeland, dat den Sultan dreef tot beloven, schijnt ook het voornemen te hebben hem te noodzaken die belofte te vervullenalthans uit officiëele bron wordt gemeld, dat Engeland het vaste voornemen heeft, om, indien de Porta het bij beloften zou willen laten, troepen op Turksch grondgebied aan wal te zetten, terwijl men tevens er bijvoegt, dat de Italiaansche vloot bevel kreeg, om, wanneer het zoover moest komen, dergeljjk handelend optreden van Engeland te steunen. De Irade, of proclamatie, waarbij de Saltan de hervormingen belooft, is nog niet bekend. Men wil weten, dat er de bepalingen in voorkomen, dat de christenen benoembaar zijn "tot staatsambten, verder dat er christel ijke secretarissen aan den opper-commissaris en christelijke secretarissen aan de Muzelmansche ambtenaren der 6 Armenische provinciën zullen worden toegevoegd. Ook beweert men, dat de Porte concessies heeft gedaan met betrekking tot de horvorming der gevangenissen en de plaatselijke politie, en er eene amnestie zal worden uitgevaardigd. Wat er van dit alles is, zal later moeten blijken; thans is het alleen zeker, dat de Turkscbe Itegeering nu reeds bang schijnt., de gevoeligheid harer Mobamedaanscho onderdanen door de beloofde concessies te prikkelen, althans zij heeft het noodig geacht den indruk weg te nemen, alsof aan de Armeniërs bijzondere voorrechten zouden worden toegekend. Daartoe heeft zij een artikel in de Turksche bladen doen plaatsen, waarin zij verklaart, dat er eene verandering in de bestaande wetten noodig is, en er dientengevolge eenige hervormingen, o. a. in het rechtswezen, de politie en de gendarmerie zullen worden ingevoerd. Deze hervormingen, die allen onderdanen ten goede zullen komen, zonder onderscheid van nationaliteit en godsdienst, zullen het eerst als proef in sommige provinciën van Klein-Azië worden ingevoerd. Zooals men ziet, draait de Porte ook hier weer handig. Voor de Armeniërs is dit echter vaD geen belang; al moge het waar zijn, dat niet alles verkregen is, wat wenschclijk zou zijn, en er slechts sprake kan wezen van eene tijdelijke" oplossing der Armenische quaestie, zij zullen er toch in ieder geval bij winnen en aan do onmenschelijkheden, daar gepleegd, zal vooreerst een einde zijn gemaakt Dit resultaat, we zeiden het reeds, is voornamelijk toe te schrijven aan Engelands krachtig optreden, en ieder, vriend en vijand, zal Lord Salisbury den lof geven, dien hem daarvoor toekomt. Ook Lord Rosebery beeft zijne ingenomenheid met het succes betuigd, door zijn opvolger verkregen, en belooft hem iu zijne buitenlandsche politiek zooveel mogelijk te zullen steunen. Werkelijk is het succes, dat de Eogelsche Regeering in hare tot heden gevolgde buiten landsche politiek beeft, groot. In den korten tijd, dat zij aan het roer is, zond zij drie ultimatums, waarvoor twee mogendheden zwichtten. China willigde Engelands eisch dadelijk in, en ook de Sultan moest, al was het na lang aarzelen, buigen. Thans is Venezuela aan de beurt, waar mede Engeland een reeds oud geschil heeft te vereffenen, wat betreft de grensregeling tusscben Venezuela en Britsch-Gayanaterwijl er nog moeilijkheden bestaan over de quaestie der ver banning van eenige Engelsche onderdanen. Het door Engeland gezonden ultimatum houdt duidelijk geformuleerde eischen in tot schadevergoeding en de pertinente verklaring, hoe Engeland niet kan dulden, dat Venezuela's grens enkele door Engeland aangewezen punten overschrijdt; evenwel is het bereid aan een scheidsgerecht de beslissing over te laten der vraag welk grondgebied Engeland toe komt. De toon van het ultimatum is te beslister, wijl de Venezuelaansche Regeering nog geenerlei Verontschuldigingen heeft aangeboden, wegens de gebeurtenissen in Januari jjL, toen de Britsehe vlag op Vonezuelaansch gebied is neergehaald en Britsehe onderdanen er zijn aangehouden en mishandeld. Ook Portugal heeft zijne koloniale moeilijk heden. Te Goa in Voor-Indië schijnt een opstand uitgebroken. De gouverneur heeft versterkingen gevraagd en reeds is de hertog vau Oporte, den broeder des Konings, naar Goa scheep gegaan, ten einde daar de orde te herstellen. In Prank.r|Jk is thans de Kamer weder bijeengekomen. Daar de begrotingscommissie nog .niet gereed is met haar .arbeid, kan do behandeling over de begrooting nog niet aanvangen, en zullen eerst de interpellaties worden afgedaan. Nu, die zijn er weer genoeg; niet minder dan 25, waar onder er vijf of zes, die betrekking hebben op Madagascar. De Regeering moet fcbans gereed z(jn met baar ontwerp tot reorganisatie van het Legioen van Eer. Vooral de toekenning dezer orde wegens buitengewone diensten", zal aan zekere beperkende bepalingen worden onderworpen en de macht van den raad van orde worden verminderd, evenals de invloed, door den Ministerraad op de benoemingen uit te oefenen. Ook heeft de Ministerraad het ontwerp vastgesteld betreffende de instelling van het koloniale leger. Zooals men dus ziet is er behalve do begrooting nog werk genoeg voor de Kamer. Te hopen is het, dat zi) dit begrijpt en weer niet haar meeste tijd verbeuzelt aan interpellaties. Uit llulgarfie wordt gemeld, dat thans de voorwaarden bekend zijn, waarop de Czaar zich met de Bulgaren zou willen verzoenen. Vooreerst dan zou Vorst Ferdinand afstand moeten doen van den troon, ten behoeve van zijn zoon Boris; deze laatste zou herdoopt moeten worden tot lidmaat der Griekscho Kerk en onder Ruslands toozicht worden opgevoeden tijdens de minderjarigheid van den Vorst zou er een regentschap bet bewind voeren, bestaande uit drie leden, terwyl een Rus de leiding der militaire zaken zou hebben. Vorst Ferdinand zou zich met deze voorwaarden ia hoofdzaak hebben vereen igd. Indië. Op Lombok is thans alles rustig. Van Atjoh komen echter treurige berichten omtrent de vol harding, waarmede de onzen beschoten worden met het vijandelijke geschat. Amerika. De Leer Mackay, zoon van den Amerikaanschen millionnair, is op jacht in den omtrek van het kasteel Maugé (dep. Sartho) door schichtig worden van zijn paard tegen een boom gevallen en zoo noodlottig gewond, dat hjj stierf vóór er genees kundige hulp kou komen. Italië. Paus Leo XIII heeft Maandag grootvorst Konstan- tiju van Rusland en diens zuster, de hertogin van Wurtemberg, met hare beide dochters ontvangeu. De audiëntie duurde drie kwartier, waarna de vorstelijke personen kardinaal Rampolla begroetten. Rusland. In het Oboekbow-hospitaal te St. Petersburg is een grijsaard opgenomen, Jan Koezminen, 138 jaar oud, die zijn voet heeft gewond op een pelgrims tocht. De oude man ziet nog uitstekend, zijn stem is nog beider en bij spreekt levendig. Hjj vertelt dat hij in 1842, toen hij reeds 85 jaar was, naar Siberië werd verbannen voor den tjjd van 10 jaar, omdat bij zich als lijfeigene verzet bad tegen zijn meester. Na verloop van zijn straftijd is hij in Siberië gebleven, waar hij 54 jaar in de mijnen heeft gewerkt. Eindelijk greep bem een onweerstaanbaar verlangen naar het vaderland aan, hjj verzocht en kreeg vrij reizen per spoor naar St. Petersburg en onderbrak zijn tocht alleen door kleine uitstapjes te voet naar heilige plaatsen. Zijn vader heeft den leeftijd van 148 jaar bereikt. Frankrijk. Een even ernstig als merkwaardig spoorweg ongeluk had Dinsdagmiddag te Parijs plaats. Een sneltrein uit Granville, die 4 uur 20 min. aan bet station Montparnasse arriveerde, liep met een snel heid van 66 kilometer per uur door, daar de Westing- house-retn niet werkte, verpletterde de stootbalken, verbrijzelde een dikken muur van het station en stortte van een hoogte van 10 meter op de place de Rennes. Gelukkig brak door een toeval de kop peling, die den tender met het achterste gedeelte van den trein, bestaande nit twee goederen waggons, een postwagen en twaalf rijtuigen eerste en tweede klasse, verbond, zoodat dit gedeelte op de rails bleef. Met een ontzettend geraas van vallende steenen en klompen ijzer stortten de locomotief en de tender op het plein vóór het station neer. Een dagblad kiosk vóór het station werd door een brok van den muur verbrijzeld en de verkoopster, de 37-jarige juffrouw Aiguillard, die met baar inan stond te praten, was onmiddelljjk een lijk. Haar man viel bewusteloos neer, doch werd ongedeerd opgenomen. De arme vrouw laat twee zeer jeugdige kinderen na. De reizigers, die gillende van angst uit den trein sprongen, hadden slechts een zwareu schok gevoeld en enkelen hunner bekwamen onbeduidende kneuzingen. De machinist en de stoker, die vóór de botsing van de machine waren afgesprongen, verklaarden dat zij op 600 meter vóór hot station de vaart van den trein trachtten te verminderen, waarbij het hun bleekdat het remtoestel niet werkte. De stoom werd afgesloten en al het moge lijke in het werk gesteld om de machine te stoppen. De vaart was echter zóó groot, dat alle pogingen nutteloos bleken. De tramweg- en omnibuspaarden die vóór bet station stonden, sloegen van schrik op hol en slechts met de grootste moeite gelukte het ze, ondanks de ontzettende verwarring op het plein, op te vangen. Talrijke nieuwsgierigen verdrongen zich op de place de Rennes om de verwoesting te zien. Des avonds werd door de pompiers bij toortslicht gewerkt ora de zwaar beschadigde machine te verwjjderen, welke zware arbeid eenige dagen in beslag zal nemen, daar de locomotief diep in den grond ge drongen is. 22 Oct. Gisterenavond werd hier in het »Hótel Continental" een feestmaal gehouden naar aanleiding van de sluiting der internationale tentoonstelling te Amsterdam. Het diner, gegeven door de Fraosche exposanten, werd bjjgewoond door 300 gasten. De minister vau handel, de beer Lebon, presideerde. De heer oir. N. A. Calisch bracht een dronk uit op President Faure. De beer Lebon ant woordde met een toast op het welzijn der Neder- landscbe Koninginnen. Het muziekkorps van het 46ste regiment, dat het feest opluisterde, speelde de Marseillaise" en de Nederlandsche volksliederen. De heer Lebon gewaagde van het succes, door de Jjranscbe exposanten te,Amsterdam behaald, en bracht hulde aan het initiatief en den organisatie geest, betoond door ben, die de Fraosche afdeeling tot stand brachten. De minister wenschte hen namens de regeering gelnk met hun snccès en wees op het bewonderenswaardige voorbeeld, door Neder land op economisch gebied gegeven. De heer Lebon eindigde zijne toespraak met den wensch, dat de Franschen hun voordeel zullen doen met hetgeen Nederland hun beeft geleerd. Tea slotte betuigde de beer Caliscb den beer Lebon en den Franschen exposanten zijn dank voor hun medewerking. uitschland. Leipzig, 23 Oct. In den voormiddag lostte de ontslagen agent van politie Ziegenbalz op de Königplatz vijf revolverschoten op den directeur van politie BrettscbDeider. Een schot raakte dezen. Ziegenbalz werd gevangen genomen. België. Het is aan de overgekomen Engelsche detectives werkeljjk gebleken dat de vier juweeldieven van Ostende, die te Brugge gevangen zitten, de personen zjjn waarvoor de Eugelscbe politie ze hield. De mannen beeten Russel, Killoran en Allen, en de vrouw Anna Jameszjj hebben met elkaar in drio verschillende Amerikaansche postkantoren voor22,000 dollars postzegels gestolen, maar worden gepakt, veroordeeld en gekerkerd. In Juli zjju ze ontsnapt, op deze manier: ze dreigden de cipiers met revolvers, die ze zich hadden weten te verschaffen, sloten de bewakers in hun plaats in de cel, en wandelden de deur uit. Daarop vluchtten zo naar België. Van de gestolen juweelen is nog niets terug gevonden. Te Brussel zou Maandag 1.1. een >jonkman" met een jonge weduwe trouwen. Tegen het uur van de huwelijksplechtigheid stonden voor bet stad huis een groote volksoploop. Hot middelpunt vormden vrouwen mot een kind op don arm, die aan do omstanders vertelden <3*t zij allen do moeder weelde van den jeugdigen bruidegom hadden te danken. Het publiek werd door die confidenties zoo verontwaardigd, dat het besloot de zeven vrouwen en de zeven kinderen te wreken. Toen het bruids paar de trappen van het stadhuis besteeg, kon de politie de menigte nog tegenhouden, maar toon de twee als getrouwden hot stadhuis verlieten, werden zij en hun gezelschap bedolven onder een regen van pakjes chromaatgeel. De zeven verlaten vrouwen vuurden de wrekers aan, cn het liep zoo boog, dat de politie een paar van deze naar bet bureau moest brengen, terwijl bet bruidspaar en de bruiloftsgasten een schuilplaats moesten zookon in een herberg. De jonggehuwde man", eindigt de Indépendance haar beschrijving van het geval, »die geheel be dolven was onder lagen geol poeder, heeft zich kunnen overtuigen dat een vadervreugde uit zoovele verschillende bronnen geput, niet overeenkomt met de Brusselscbe zeden, boe toegefelijk ook". De Belgische Minister Vandenpeereboom beeft Van Eyser, chef voor de geschillen bjj het Spoorweg departement, belast met de regeling van de too te kennen schadevergoedingen voor het jongste spoorweg ongeluk. Deze ambtenaar heeft last gekregen zoo ruim mogelijk te zijn in de schatting der ver goedingen, waarvoor reeds een eerste crediet van 1.500.000 fr. beschikbaar is gesteld. Naar de eerste schatting zal de uit to betalen som verre alles over treffen, wat tot hiertoe bij dergelijke voorvallen betaald werd. Dat do weduwe van dr. Van Pee 250.000 fr. vraagt, wordt echter door de Patriole gelogenstraft. Het 21e slachtoffer van do spoorwegramp te Ottignies is te Waveren overleden. Nederland. Heerenveen, 21 Oct. Een verversjongen te Steenwijk, Marinus Eleveld, moet een Hag of acht geleden van zijn baas een slag op het hoofd hebben gekregen. Kort daarna werd hij ongesteld en gisteren of eergisteren overleed hij. De vader schreef de oorzaak van den dood toe aan den ont vangen slag en diende eene klacht in bij den burge meester. De officier van justitie alhier kreeg bericht en hedenmorgen heeft het gerecht zich ter onderzoek naar Steenwijk begeven. Met adsistentie van twee doctoren werd eene lijkopening gehouden, waarvan het resultaat is geweest, dat als oorzaak van den dood werd vastgesteld: koorts en longontsteking. De klap op het hoofd staat hiermee natuurlijk in geen verband. Er is thans verlof tot begraven gegeven. Amsterdam, 23 Oct. Gisteren heeft alhier een vergadering plaats gehad vau exposanten, die ontevreden zijn over de bepalingen en tarieven, door het comité vastgesteld voor bet verwijderen der tentoongestelde goederen. Er werden allerlei grieven geuit en allerlei voorstellen gedaan. Het resultaat was, dat men zich allereerst tot den burgemeester zal wenden om diens bemiddelende tusschenkomst to verzoeken en als dat niet helpt, zal men een rechts geleerde »in den arm" nemen. Dat zal zeker helpen. Zijn de geruchten, die in de laatste dageu te Amsterdam de ronde doen, waar, dan zal bet, finan- cieelc resultaat der jongste wereldtentoonstelling voor hötel- en reiswezen, evenals dat van zoo menige tentoonstelling weder teleurstellend zijn, ondanks de omstandigheid dat de hooge prijzen van de pvcmie-loten niet behoeven te worden uitgekeerd, daar verreweg bot grootste aantal dezer loten niet werd geplaatst. Men spreekt van een niet onbe langrijk tekort, zóó zelfs, dat aan de leveranciers van dc voorwerpen der andere loterij, met een gouden zuil ter waarde van f 100,000 al6 hoofdprijs, zou zijn voorgesteld, op de verkoopprijzen der voor die loterij aangekochte voorwerpen met eene belangrijke reductie genoegen te nemen. Hoe eene werkstaking, welk een tamelijk lang verloop heeft, eene bloeiende industrie in eene stad in gevaar kan brengen, blijkt wel uit hetgeen men aan de Baarl. Ct. mededeelt omtrent de gevolgen van de strike der sigarenmakers te Amsterdam. De heer Justus van Maurik, die eene nieuwe fabriek in de Spuistraat liet bouwen, heeft den verderen voortbouw voor eeu half jaar uitgesteld. De heeren E. Goulmy Baar, wier gebouw te koop staat, verplaatsen hunne industrie naar Maastricht; de heeren Van Os Co. verhuizen zooals men weet, naar Deventer. De firma's Gebrs. Jacobson Co. en B. Bergman Carels houden op ie bestaan. Nog andere bedroevende feiten zijn naar aanleiding der staking voor de tot nu toe zoo welvarende sigaren- industrie in Amsterdam te constateeren. Bjj verschillende winkeliers te Amsterdam heeft een adres aan den gemeeuteraad ter onderteekening van winkeliers en neringdoenden gelegen, waarin gewezen wordt op de ontzaglijke schade, welke de werkstaking der diamantbewerkers en die dor siga renmakers aan de algemeene welvaart berokkenen, en waaronder vooral de kleine winkeliere lijden. De hoop en de overtuiging wordt voorts uitgesproken, dat voortaan door den bemiddelenden en onpartij- digen invloed van den gemeenteraad aan den onzaligen strijd, die kapitaal en arbeid verdeelt en tegenover elkander stelt, een einde zal kunnen worden gemaakt. De heer Desiré Panwels, opera-zanger, lid van de Nederlandsche Opera te Amsterdam, is door den directeur der Opera te Hamburg een plaatsing aangeboden tegen de volgende voorwaarden: trak tement ruim 20 duizend gulden, Hollandsch, dat door meerder optreden kan stijgen tot 27 duizend golden 's jaarlijks (het speeljaar gerekend op 8 maanden); eon pensioen van i000 gulden, bij eene verbintenis van 8 jaar; eerste zes maanden uitkeering van het traktement, zonder een enkele maal te behoeven op te treden, doch alleen bestemd ter oefening in het Duitsch en het zingen in het Duitsch, onder leiding van den kapelmeester Mahler; twee maanden optreden in Amerika, tegen driedubbel 6nlari6, d. i. 7500 gulden per maatid; vrije reis, retoer cn vrij verblijf, alles 1ste klas; hot vervallen van de rollen in het eerste jaar van >Lohengrin", •Tannbaüser", »8iegfried" en »Tristau en Isolde". Zicriltzec, 24 Oct. Naar men ons mede deelt. beeft het Strijkorcbest van het Muziekgezelschap Kunst en E»r" het voornemen om, bij i/cnoegsame deelneming, in den aanstaanden winter iu de Concert zaal drie soirées-musicales te geven, zoo mogeljjk met medewerking van solisten. Tot dit doel zal dezer dagen eene inteekenlijst circuleeren en wy twijfelen niet, of eene mime inteekening zal de uitvoering van dit plan moge ljjk maken. Verschenen is dn eerste aflevering van den Nederlandbchen Muziehkalender. Het publiek wordt voor den geringen prijs van 90 cents een werk aangehoden dat inhoudt 8 nieuwe compositiön, die gewoonlijk in den handel ieder afzonderlijk tegen dien prijs worden verkrijgbaar gesteld, benevens een gratis-premie, waarvan de prijs door den uitgever werd bepaald op 50 cents. De kantoorbediende te Nijmegen, die voor eenige dagen een straatroover, welke hem een aan- goteekenden brief had ontrukt, nazette eu greep, heeft als een gevolg van zijne inspanning eene bloedspuwing gekregen. Aan de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen is door de betrokken Britsehe spoorweg maatschappij meegedeeld dat zij, voorloopig eiken Maandag en Vrijdag, in correspondentie met de dagbooten, die Zondag en Donderdag uit Vlissingen vertrekken, extra-treinen zal zenden om te zorgen, dat het vleesch uit Nederland tjjdig de markt kan bereiken, mits er minstens 20 tonnen is. Deze maatregel wordt genomen als proef en zal alleen gehandhaafd worden als de hoeveelheden het zenden van bijzondere treinen rechtvaardigen, hetgeen thans nog bezwaarlijk kan gezegd worden. De Kamer van Koophandel voornoemd hoopt, dat deze concessie van de zijde der Britsehe maatschappij zal bijdragen tot verlevendiging van den handel, daar de betrokken afzenders nu eiken waarborg hebben voor de tijdige aflevering van hun product. Een bakker in een onzer provinciesteden, zoo deelt de Bakkers-Bond-Ct. mede, ondervond dat iemand van zijn personeel onder de werkzaamheden overtollig bezoek bracht aan een plaats, waar ieder de eenzaamheid zoekt. Toen bleek, dat al zijn woorden voor een doovemansdeur werden gesproken, besloot de patroon op meer gevoelige wijze zijn knecht op zijn plaats te zetten. Weer, bet was dezer dagen, mist bij hem geruimen tijd by zijn werk. »Waar is luidde de vraag, en het personeel ant woordde: »die zal wel weer rust nemen". Eeu, twee, drie gaat de bakker naar de pomp, vult een i emnier water, gaat er behoedzaam mede naar de eenzame plaats van den knecht, zet de deur op een kier en klets! daar werpt hij den vollen inhoud over De deur gaat open en druipnat trad de ontstelde vrouw des huizes te voorschijn. Tableau! Het gansche personeel, waaronder de bewuste jongen, stond op een afstand toe te zien hoe de baas en de vrouw afdropen. Een aanbesteding, waarbij bot werk aan den hoogsten inschrijver gegund wordt, behoort tot de zeldzaamheden. Te Heerenveen is dit dezer dagen geschied. Zekere heer Korf bad een werk te verrichten, waarvoor een twaalftal inschrijvers waren. Hij deelde mede dat hij zelf ook zou inschrijven, en dat het werk zou gegund worden aan dengene die het dichtst bij de inschrijvingssom van den heer Korf kwam. Er waren dus dertien inschrijvers, dus de der tiende zou de gelukkige zijn. Bij opening der briefjes bleek de beer Korfde hoogste inschrijver. Hij gunde hierop het werk aau den inschryver, wiens in schrijvingssom op de zijne volgde. Veleu hadden zeer laag ingeschreven en de beer Korf bad gezegd: er zijn veel wevkloozen en ik wil hebben dat van deze omstandigheid geen mis bruik gemaakt wordt door lage loonen te betalen. De arbeiders moeten goed betaald worden en niet de dupe zijn van de concurrentie onder de aannemers. Hulde aan den beer Korf voor zjjn gezonde op vatting en uitvoering. Met nog eenige van zulke •Korven" zou de sociale quaestie voor een groot deel zijn opgelost. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. MA II UT BEU ICHTK1V 24 October. Bij reer klein aanbod werd tarwe echter meest te hoog gehouden om tot raken aanleiding te geven en bleef die gedeeltelijk onverkocht. Bruine boonen 25 a 50 ct. per H.L- hooger betaald; overige artikelen tot omtrent vorige pr\jzen langzaam opgeruimd. Puike Tarwe f 5,75 a f 6.40 Goede en mindere f 5.40 af 5 75 Bogga f 3 75 af 410 Chevaliergerst f 3 50 a f 4.35 Zomergerst f 3af 3.25 Win tergerst f 3al 340 Haver f 1.75 a f 2.10 Groene Erwten t 5af 7.— Bruineboonen f 8,75 af 9 50 Witteboonen f - af Paardeboonen f 5.af 5.25 Lijnzaad f 7,a f 8,— Aardappelen f 1.40 tot f per H.L. l'eemark t. Sgierikasee. 24 October 1895. Aangevoerd: 14 drie-jarige ossen, prijzen van f 130 tot f 1 70; 3 twee-jarige vaarzen, prijzen van f 100 tot f 110; 22 anderhalf-jarige ossen, prjjzen van f 75 tot f 95. Handel tamelijk levendig. Leeuwarder Veemarkt. De aanvoer van runderen bedroeg een derde meer dan de vorige week. samen over de 3000 stuks, waarvan bijna de helft graskalveren (1229)- Melke koeien wegens den stijgenden boterprijs ging nog, doch overigens was de handel in alle soorten bepaald slecht te noemen, zoodat er veel is verloren of on verkocht gebleven, wat ook al met verliezen gelijk staat, a.s. Vrijdag toch kan men nog grooter aanvoer verwachten met bet oog op 12 November. Gras kalveren waren 'n gulden of 5 per stuk lager, vette dito van 28 tot 33 cts., vette koeien 25 tot 27, stieren 18 tot 20 cts. Vette schapen (520 stuks) 23 tot 25 cts., lammeren (1044 stuks) 'n paar gulden per stuk lager. Vette biggen en vette varkens (292 en 146 stuks) tot 30 en 36 cts., 2 3 cts. het kilo lager, ook magere bij weiaig aanvoer traag. 'n Enkele Spanjaard kocht eerste soort kalve koeien tegen hoogen prijs. Engelsche Granen- en Vleeschmarkt. Ondanks de sterke schommelingen van de graan prijzen in Amerika wordt in Engeland de stemming gaandeweg vaster, i Op de markt van geslacht vee bleef, ofschoon de verkoopers geneigd waren onder noteering af te geven, een groot gedeelte onverkocht. Weekmarkt te Zierikzee, 24 October 1895. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 40, 50 en 52'/, Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor f 1,50, f 1.60 en f 1.62'/2 P®r 25 stuks. STOO (O HOOT IU K W »T MIDDELBURG^-ZIERIKZEE. OctoberNovember 1895. Amsterdamsche tijd. Van Middelburg: s morg. 's midd. 2,— Zaterd. 26 7,40 Maand. 28 7,40 Dinsdag 29 7,40 Woensd.30 7,40 Dond. 31 7,40 Vrijdag 1 7,40 2,— 2,— 2 2,— 1,15 Van Zierikzee 's morg. 's midd. Zaterd. 26 7,50 12,— Zondag 27 o. Cortgene 7,50 terug n. Zzee 9,15 Maand. 28 7,50 Dinsdag 29 7,50 Woen8d. 30 7,50 Dond. 31 6, Vrijdag 1 7,50 2,30 2,30 2,30 2,30 2,15 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 unr) plaats nemen voor den wagen van Catscke veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. VAN DER HUCHT vertrekt WWocriMlag van Zierikzee naar Mid delburg en des W r|jdag-naniiddags van Middelburg naar Zierikzee. mm <9^ Dinsdag 29 October hopen onze $0 geliefde Ouders: H JAN DE RONDE S LENA BEEKMAN hunne 65-jarige Kchtvereenfglng te herdenken. Bbdimsse, October 1895. Hunne dankbare Kinder V Ondertrouwd L. VAN OEVEREN en E. SNAAUW, Wed. H. van Dijke. Zierikzee, 25 October 1895. V Ondertrouwd PIETER VAN DER LINDE Lz. ADRIANA MARIA OOSSE Md. Kerkwf.rve, "Serooskerke, 25 October 1895. a*-.M UniJk - .V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1