ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 24 October 1895. BEK EA DiVlAKliVG. Loting voor de Nationale Militie. NIEUWSTIJDINGEN. Yerachnnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6682. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënran 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gele)'en gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zje- rik7.ee Brengen ter kennis van belanghebbenden: 1°. dat de loling der vóór 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te ZieriK7.ee in het Gemeentehui* op Woeuü- tlii&f 'Iimi G November 1805, te be ginnen «Jes voormiddags te 0 uur; 2°. dat op Donderdag den 7 November 1895, des voor middags van 10 tot 12 uur, in het Gemeentehuis door ol van wege de lotelingen bij den Burgemeester aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of wegens te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der müitiewet; 3°. dat zij. die op zoodimtgrVriJ^ellïng ~aartspr55Fnraftn, op laatstgemelden dag in het gemeentehuis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen en dat zij, die vrijstelling wegens broederdienst verlangenmoeten medebrengen uittreksels uit de geboorteregisters be trekkelijk hun zeiven en hunne broeders, benevens het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van vuerkeljken dienst van den broeder of de broeders, op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden; vestigen uitdrukkelijk de aandacht van belanghebbenden er op. dat de hierboven vermelde opgaven en handelingen niet voldoende zijn om zich de gevraagde vrijstelling te verzekeren, maar dat hun belang medebrengt om bovendien persoonlijk de vrijstelling aan te vragen in de eerste zitting van den Militieraad, die op een later bekend te maken tijdstip te ZlERfKZEE zal worden gehouden; en wijzen de lotelingen, die gebreken hebben of meenen te hebben, op hunne verplichting om, onverschillig welk nummer zy hebben getrokken, in de genoemde zitting van den Militieraad te verschijnen, ten einde geneeskundig te worden onderzocht. Zierikzee, den 23 October 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. In de staten Minnesota, Noord- en Zuid-Dacota en Manitoba hebben groote boschbranden gewoed. Een stormwind blies het vuur aan en verspreidde iet naar alle richtingen honderden mijlen ver. De meeste pachthoeven uit die streken zijn verwoest en een onmetelijke voorraad landbouwproducten werd door de vlammen verteerd. Het verlies wordt geschat op een kwart millioen last graan en een millioen ton hooi. Bg het afzenden van dit bericht was bet bekend, dat zeven menscben waren omge komen, terwijl twintig met ernstige brandwonden zijn opgenomen. Italië. Italië schijnt in het Noorden niet te willen gedijen. Venetië te Brussel" is failliet verklaard en de tentoonstelling Italië in Hamburg" sluit met een vermoedelijk nadeelig saldo van een half millioen Mark. Dokter Laponni, de geneesheer des pausen, spreekt opnieuw de juistheid tegen van de ongun stige berichten, welke over den gezondheidstoestand van paus Leo te Rome in omloop zijn. De dokter verklaart, dat hij sedert den I2n October, toen hij den paus zijn gewone wekelijksche bezoek bracht, niet weer op het Vaticaan is geroepen. De paus verricht zijn dagelijkscbe bezigheden op de gewone wijze, zoodat er geen bijzondere reden tot ongerust heid bestaat. Oostenrijk. De wandelaars in den Prater te Weenen werden Maandag plotseling opgeschrikt door den knal van vuurwapenen. Eenigen snelden naar de plaats waar de knallen vandaan kwamen, en vonden voor een bank op den grond liggen de lijken van een ouden man en een vrouw, die zich bljjkbaar tegelijk hadden doodgeschoten. Het waren de gepensioneerde luitenant- generaal Dunst von Adelsbeim en zijn echtgenoote, hij 72, zij 50 jaar oud. Geldverlies en toenemende armoede schijnen de reden van de daad te zijn Frankrijk. Zaterdag deed het Hof te Parijs uitspraak over den senator Magnier, lid van den algemeenen raad van bet departement Var on directeur van de Evenement, die beschuldigd werd zijn invloed te hebben misbruikt om met baron De Reinacb te knoeien in de zaak derZuider-Spoorweg-Maatscbappg. Na een pleidooi van Magnier's advocaat Chenu, dat 3 uur duurde en dat veel indruk maakte, had men vrijspraak verwacht. In zijn pleidooi deed Chenu o.a. het verhaal van de ontvluchting van Magnier, verzekerend dat deze ongemoeid zijn woning had kunnen verlaten en eerst na een vijftal dagen, waarvan een paar te Luchon werden doorgebracht, de Spaanscbe grens was overgegaanChenu insinu eerde dat de Regeering en de politie Magnier hadden laten ontvluchten. Toen de jury, na een half uur beraadslaagd te hebben, in de zaal terugkeerde, antwoordde zij bevestigend op de baar voorgelegde vragen, alleen met aanneming van verzachtende omstandigheden, waarop de Rechtbank den beklaagde veroordeelde tot. gevangenisstraf van één jaar. Magnier is in appèl gekomen. Duitschland. Herlijn. 21 Oct. De Dirschauer Zeitung meldt, dat te Sajonscbek bij Skurzin, Pruisisch Star gard, Zaterdagavond een blok huizen is afgebrand, waarbij tien kinderen bet leven verloren en vijf werden gered. De ouders waren elders aan den arbeid. Men veronderstelt, dat de brand door kin deren is aangestoken. België. Het contract betreffeude het maken van Brussel tot een zeehaven is Zaterdag door de betrokken autoriteiten, het provinciaal bestuur van Brabant, het gemeentebestuur van Brussel enz. geteekeud. Het plan, waarvan al een eeuw sprake was, wordt dus eindelijk uitgevoerd, en Brussel is een zeehaven boewei voorloopig nog op het papier. Tusschen Lanaken en Maastricht is Zaterdag eene bejaarde vrouw, komende van Brussel, die aan een tusschenstation had moeten uitstappen, doch dit verzuim te laat bemerkt had, uit een iu vollen gang zij aden trein gesprongen. Hoewel nog levend opgenomen, is zij spoedig daarna overleden. Nederland. Alkmaar, 21 Oct. Onze voortvluchtige gemeoDte-ontvanger D. P., is te Groningen aan gehouden, in bet bezit van eene kleine geldsom. Hij reisde onder een valschen naam en zonder baard. Gisterenmiddag is bij gevankelijk alhier binnen gebracht. 'S kravenhage, 22 Oct. Tweede Kamer). De interpellatie van den heer Vau Limburg Stirum over den dynamietopslag op Rozenburg is bepaald op morgen bg den aanvang der vergadering. De algemeene beraadslaging over de Indische begrooting voor 1896 en over de wijziging der Indische tarief wet-, welke zelf na de begrooting wordt behandeld, is aangevangen. De heer Van Gennep had gaarne gewenscht, dat de Minister van Koloniën meer werk had gemaakt van het tot stand brengen van wenschelgke her vormingen en betreurde, dat de Minister niet aan de plannen van zijn ambtsvoorganger tot bestaars- decentralisatie wil doen, een eersten eiscb tot ver betering van gewestelijke en plaatselijke toestanden. Onder de gegeven politiekeomstandigbeden, bebeersebt door belasting- en kiesrechtvoorstellen, gaat hij hoewel geen politieke sympathie voor den Minister gevoelende, met zijne begrooting mede. Daarentegen verklaarde spr. zich stellig tegen verhooging van lasten door verhooging van het tarief van invoer rechten, z. i. onnoodig bij den gunstigen toestand der Indische financiën door hem breedvoerig betoogd en welker vooruitgang zich kenmerkt door hoogere opbrengst van middelen, ondanks een minder voor- deelige koffiecultuur. En ten slotte zette bjj tegenover den Minister uiteen, dat de waterwerken behooren tot productieve zaken, waarvoor verslag geleend kan worden, zooals de Minister trouwens zelf voor Suriname wil. De heer Bool drong aan op een andere inrichting van het koloniaal verslag, erkende met den Minister, dat de tegen woordige politieke omstandigheden weinig geschikt zijn voor ingrijpende hervormingen zooals de centralisatie, maar meende dat in die richting wel iets te doen is door b.v. de kosten voor verlichting en watervoorziening der drie hoofdplaatsen van Java, thans bekostigd door het algemeen, te brengen ten laste van die hoofdsteden, die er uitsluitend genot van hebben. Versterking der Indische middelen is noodig, maar niet door verhooging van de lasten der bevolking, die veeleer ontlast moet worden. Men streve naar herstel van bet financieel evenwicht veeleer door krachtiger exploitatie der natuurljjke rijkdommen van Indië, vanwege particulieren met gouvernements medewerking. De beer Van Limburg Stirum verzocht der Regeering meer te doen tot bevordering van het Christendom tegenover het toenemend Mahome- danisme en vroeg ook hare aandacht voor de belangen der zendelingen. Ook drong hij aan op herziening van het Regeerings-reglement iu het belang van meerdere vrijheid voor de koffieplantende bevolking en betreurde zeer, dat de Minister hervormingen nalaat met bet oog op de staatkundige omstandig- heden in Nederland, waarmede Indië niet te maken beeft. De beer Bahlman trad in financieele beschouwingen, J waarbij bij aandrong op wegneming van bet euvel I van de duitenplaag; op rangschikking der wissel vallige koffie-inkomsten onder de buitengewone middelen en op leeningen, niet voor dekking van tekorten, doch voor productieve werken. De heer Bahlman kwam verder op tegen het betalen door Nederlandsche belastingschuldigen van Indische behoeften, tegen bet afstaan van een deel der Nederlandsche bedrijfsbelasting aan Indië en vooral tegen de verhooging van het tarief van invoerrechten, als zijnde hoogst nadeelig voor de Nederlandsche industrie en doodend voor de concur rentie. Hij beval aan Staatsexploitatie van do mijnen en petroleumbronnen, alsmede tot bezuinigiog op de Indische huishouding. Hij zou tegen bet hoofd stuk Uitgaven in Indië stemmen, heeft overigens vertrouwen in den Minister als administrateur en aebt voor hervorming in Indië den tijd nog niet gekomen. De beer Basterfc zal alleen voor de begrooting stemmen, in de hoop, dat de Kamer den Minister zal toestaan de noodzakelijke versterking van de middelen. De heer Cremer bestreed ook 's Ministers finan cieele politiek, beheerscht door vrees voor de toe komst der middelen, welke vrees ongegrond is, daar de koffieprijs steeg en tegenover de leening staat meerdere waarde der spoorwegen en openbare werken. Wegens de koffie is geen versterking der middelen noodig. (Zie telegram). Bij de Tweede Kamer zou het voornemen bestaan om, na afloop van de beraadslaging over de Indische begrooting betgeen waarschijnlijk op bet einde dezer week kan worden gesteld tot 12 November as. op reces uiteen te gaan, en dan bij hare terugkomst de nieuwe regeling der per- soneele belasting terstond in behandeling te nemen. Blijkens het afdeelingsverslag van de Tweede Kamer werd het wetsontwerp betrekkelijk de gerechtskosten in strafzaken van verschillende zijden met instemming begroet, overtuigd als men was van het onbillijke stelsel van verbaal, inzonderheid van de kleine burgerij. Sommige leden meenden evenwel, dat men het doel beter kon bereiken, wanneer aao den rechter werd opgedragen bij elke veroordeeling tevens bet bedrag der kosten vast te stellen, waarin de veroordeelde wordt verwezen, terwijl men niet aan den burgemeester maar aan den rechter wilde overlaten de beslissing of de veroordeelde bij machte was de kosten te dragen. Het denkbeeld werd voorts geopperd om, nu de korte vrijheidsberooving tegenwoordig al meer en meer met onverschilligheid wordt bejegendde kosten der vervaugende hechtenis op de goederen van den veroordeelde te verhalen. ItoUciMlatll, 21 Oct. Een 30-jarige winkel dochter uit een magazijn aan de Goudschewagenstraat, had geruimen tijd geleden met iemand vorkeering aangeknoopt, welke verkeeriog echter vóór enkele dagen verbroken werd. De juffrouw trok zich dit heel erg aan en nieuwsgierig wat haar lot zou zijn, zocht zg een kaartlegster op, die haar voorspelde dat zg binnen een paar dagen van haar gewezen beminde een brief zou ontvangen. Die brief kwam echter niet, waardoor zij zich zoo opwond dat zij begon te malen en met de andere winkeljuffrouwen af en toe niets dan wartaal sprak. Zaterdagmiddag was baar toestand reeds zóó dat toen een brieven besteller een brief voor de firma bracht, zij dien den chef nit de hand rukte met de woorden dat die brief voor baar was. Het ergste vreezend, liet de patroon toen de ouders van het meisje, wonende aan het Van der Werffplein, waarschuwen en dos avonds van denzelfden da' nog moest de ongelukkige naar het krankzinnigengesticht worden overgebracht. Een boertje had zich Maandagmorgen door een drietal kwartjesvinders laten verleiden hem te vergezellen naar verschillede bierhuizen iu de buurt van de Veemarkt, er werd braaf gedronken en geklonken op de vriendschap en ten slotte werd natuurlijk! het voorstel gedaan een »kaartje te leggen". Docb, bet zal de boer nog laDg beugen dit voorstel van zjjne nieuwe vrienden te hebben aangenomen in twee uur tijd, vertelde de goede man,' bad bij do aardige som van f 225 verloren. Men moet maar ongelukkig en goed van vertrouwen zijn! Andermaal een nieuw denkbeeld om bij ge legenheid van de kroning van H. M. de Koningin dienst te doen. Een advertentieblad te Rotterdam wil nl. een standbeeld voor Koning Willem III. Zoo langzamerhand krijgen we een hecle reeks plannen licrgefi-oi>-i£oom22 Oct. Aan de suikerfabrieken alhier zijn Zaterdagavond 11 uur do werkzaamheden opnieuw gestaakt moeten worden. Door het doorsteken van een dam aan do Stappen, eene groote waterplas bjj Esschen, was er toevoer gekomen vau water, docb dit is thans geheel opgebruikt Twee fabrieken liggen nu geheel werkeloos, en wanneer er niet veel en overvloedige regen komt, zal men de campagne moeten eindigen, omdat alle hulpbronnen thans zgn uitgeput. De schade is moeieljjk te berekenen, want millioenen kilo's bieten liggen opgestapeld en kunnen niet verwerkt worden. Men zal die later moeten vervoeren, om ze elders fijn te malen. Honderden werklieden missen thans hunne verdiensten, waarop zij gerekend hadden. l'cmcuzeil, 20 Oct. Toen de Engelscbe stoomboot »Lestris", van Gent naar Antwerpen bestemd, in de bIuïs lag om afgeschut te worden, ontving men oen telegram, dat een werkman te Gent vermist werd en er mogelijkheid bestond, dat bjj nog aan boord van de stoomboot was. Toen men op dn boot ging zoeken, bleek dat de man in bet onderste ruim zat. Hjj had zich daar to Gent te slapen gelegd, terwjjl men de boot aan bet laden was. Het bovenrum lag nu vol met stukgoederen, zoodat de man op die plaats moest blijven tot te Antwerpen die lading was weggenomen. Gelukkig kou men hem wat eten door een lucht koker toewerpen. Amiuluiul. Als eene bijzonderheid kan vau hier worden gemeld, dat in den tuin van den arbeider M. H. een pompoen is gegroeid, wegende 30 K.G. WAcrlliZCCi 22 Oct. Gisterenavond werd ten hui7,o van mej. de Wed. Kanaar alhier gehouden dealgemeono vergadering der Vereeniging» Ambachts school". Vele belangstellenden waren tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter, de heer J. A. de Brnyne, deelde mede dat de School tegenwoordig werd bezocht door 9 leerlingen in het timmeren en 10 in het smeden, terwijl zich voor het schilderen 9 leerlingen hadden aangemeld dat 5 leerlingen nog Diet aan het examen voor de Burger-Avondschool hadden deelgenomen, terwijl van de 10, die het ad missie- examen hadden afgelegd, 6 waren toegelaten; dat de directeur onzer Ambachtsschool nu en dan andere Ambachtsscholen zal bezoeken, ten einde elders te kunnen zien wat da&r vereischt en gedaan wordt; dat in eene volgende vergadering voorstellen zullen gedaan worden tot reorganisatie, naar aan leiding van het gehouden nationaal congres voor vakonderwijs en vakopleiding, waar do vereeniging vertegenwoordigd was door den secretaris; en eindelijk, dat op verzoek der Maatschappij van Landbouw de Smederij der Ambachtsschool beschikkaar zal worden gesteld voor een Cursus in Hoefbeslag. Ook dit kan natuurlijk zeer in het belang der School en van sommige leerlingen werken. Vervolgens werd overgegaan tot de uitloting van twee aandeelen ad f 50 in de geldleening A f1500, thans nog resteerende f 1300. Als bestuursleden werden herkozen de H.H. F. F. Leupen, N. Huson en A. H. W. van der Vegt, terwijl in plaats van den beer H. J. Bastmeijer (die bedankt bad) werd gekozen de beer J. H. Ocht.man. De Voorzitter betreurt het, dat de beer Bastmeijer zijn ontslag beeft genomenZ.Ed, is van af de oprichting dezer Vereeniging daarvan lid geweest; bij dankt hem voor hetgeen hij voor de Ambachts school beeft gedaan en beveelt zich en zijne mede bestuursleden verder in zijne vriendschap aan. De begrooting voor 1896 wordt daarop vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 2270. Onder de in komsten kornea voor: subsidie van het Rijk/-1000, van de Provincie f 600, van de Gemeeute f 400, aan contributie f 150 euz.onder de uitgaven: directeur f 620, leeraar in bet smeden f 520, in bet schilderen f 180, lessen lager onderwijs f 100 enz. De Voorzitter deelt mede, dat wegens bot toe nemend aantal leerlingen in het Smeden, de inrichting daarvoor zeer waarschijnlijk zal moeten worden uitgebreid. Thans is er nauwelijks plaats voor de aanwezige leerlingen. Uit bovenstaande blijkt opnieuwdat onze Ambachtsschool zich in toenemenden bloei mag verheugen. Dat dit niet alleen ons oordeel is, dit is gebleken bij het bezoek, dezen zomer aan deze inrichting gebracht door de afgevaardigden der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nij verbeid, die éénparig oeu gunstig oordeel over deze school hebben uitgebracht. Moge zij verder in bloei toenemen, waartoe ook moge strekken dat nog meer begnnstigers haar Steunen Men schrijft ons uit Zaailislug: »Op 12 dezer heeft de brig.-comm. der Rgks- veldwacht alhier, P. H. A. v. d. Plaat, den dag herdacht, waarop hij 40 jaar geleden als politie beambte werd aangesteld. Namens den Algemeenen Nederl. Politiebond, werd hem als blijk van waardeering de gouden medaille uitgereikt, voor gedurende in die jaren bewezen diensten aau politie en justitie. •Op 17 Sept 1855 trad bij in dienst bij bet wapen der Maréchausséeswaar hg als onder officier fungeerde. Bg de gemeente-politie te Bergen-op-Zoom werd by op 8 Jan. 1870 bevorderd tot inspecteur. Bij de reorganisatie der politie aldaar, werd hij door den Minister van Justitie benoemd tot Rijksveld wachter en den 18 Mei 1876 benoemd tot Brigadier- Commaudant bij dat corps. De heer v. d. Plaat, ongeveer 4 jaar hier gestationeerd, is in diezelfde betrekking van Zierikzee naar bier overgeplaatst. Gedurende zijn verblijf alhier, beeft hij zich de aohting van tal van ingezetenen verworven. Ofschoon ijverig dienaar der Wet, tracht hg niet te >snappen", maar te voorkomen" bet misdrijf, en dat is o. i. de ware roeping van politie en justitie. De jubilaris ontving dan ook op dezen dag zeer vele bewijzen van belangstelling uit deze en zijne vroegere woonplaatsen". Zaterdagavond omstreeks acht uur werd zekere Loojj, wonende onder Ni6se, toen hij van Hansweert huiswaarts keerde, op den dijk aan het Boonepol- dertje, onder Hoedekenskerke, door twee onbekende personen aangerand, die hein verschillende sneden in het gezicht, de hals en kleéren toebrachten en daarna van al zjjn gold, f 17,50, beroofden. Men is de daders nog niet op het spoor. Xicrikzee, 23 Oct. Bij Kon. besluit zgn benoemd tot voorzitter en burgerlijke leden van den militieraad in Zeeland en tot hunne plaatsvervangers voor de lichting der nationale militie van 1896: tot voorzitter J. H. Snijders, lid der Prov. Staten; tot zgn plaatsvervanger J. H. C. Hejjse, lid der Prov. Staten; tot lid dr. A. v. d. Swaline, lid van den Gemeenteraad te Middelburg en tot zijn plaatsvervanger mr. A. I'. Snouck Hurgronje, lid van den gemeenteraad te Middelbnrg. Naar aanleiding van de verschillende geruchten omtrent bet al of niet vinden van bet lijk van een soldaat op de heide bjj Zeist, schrgft een dor mede werkers van bet N. v. d D. bet volgende: Reeds eenigen tijd doen allerlei verbalen de ronde, ten opzichte van den vermisten soldaat. Do een beweert dat by gevonden is to Wouden borg, met half opgegeten arm; een ander geeftrbet Leusdensch» boscb als de plaats aan, terwjjl ten slotte da Zeisterscbo heide weer genoemd wordt. Ik heb mg de moeite gegeven, den gebeelen om trek te doorkruisen en overal navraag gedaan, en 't is mij gebleken, dat men overal huiverig schijnt, iets van de treurige zaak te vertel IeD. Of hier van booger hand pressie wordt uitgeoefend, dan wel of do lieden bang zgn te veel te vertellen, valt niet te zeggen, doch 't maakt de nasporiogen natuurlijk veel moeilijker. Ten slotte is 't mij echter gelukt de waarheid te vernemenwellicht dat de kennis van de toedracht der zaak er toe bijdragen zal, het onderzoek dat. door do beklagenswaardige ouders wordt ingesteld te vergemakkelijken. De geschiedenis van het vinden van het lijk luidt aldus: Een jachtopziener, die zijne ronde deed, bemerkte een troep raven, die in groote kringen boven zeker punt op de heide rondvlogen. 't Was bet gedeelte, gelegen in den omtrek van de pyramide van Austerlitz in de onmiddellijke nabijheid van het z. g. Konijnen boscb je". Bjj de nadering van den jachtopziener, ver wijderden de krassende vogels zich en de man zag toen, dat een soldaat in volle uitrusting, met geweer en randsel, op den grond uitgestrekt lag. De ongelukkige was klaarblijkelijk reed6 lang dood het lichaam verkeerde in vergevorderden staat van ontbinding. Bij nader onderzoek bleek, dat een zijner beenen gebroken was. De jachtopziener gaf van zijne vondst kennis aan den burgemeester, die met een paar veldwachters ter plaatse verscheen en hot lijk naar Amersfoort deed vervoeren, alwaar bet ter aarde werd besteld. Verdere nasporingen hebben bewezen, dat de on gelukkige vermist is tijdens de groote manoeuvres, op het bovengenoemde gedeelte der beide gehouden. De naam van den verongelukte is Langenberg, in garnizoen te Hoorn, alwaar ook zijne ouders wonen. Natuurlijkerwijze zijn deze niet tevreden geweest mot de geruchten, die omtrent het al- of niet vinden van het lijk huns zoons in omloop waren en in sommige bladen opgenomen zijn. In de afgeloopen week zijn beiden in den omtrek van Soesterberg geweest en hebben overal nasporiogen gedaan en inlichtingen omtrent de vermoedelijke oorzaak van het ongeval zoeken in te winnen helaas! naar ik vernam, zonder eenig succes. Ook militaire autoriteiten schijnen ter plaatse geweest te zgn; omtrent hunne verrichtingen is oven wel niets openbaar gemaakt. Bg alle weidenkenden heerscht verontwaardiging over de wjjze, waarop deze treurige zaak wordt behandeld, en allerwego wordt het. systeem van »in den doofpot stoppen", dat bier scbjjnt gevolgd te worden, veroordeeld. Wie toch heeft geen medelijden met den on gelukkige, die op zoo vreeselijke wijze den dood vond, gekweld door lichaamspijnen, later vermeerderd door kwellingen van den honger. Daarom, in stede van doodzwijgen, zij het volle licht geworpen op dit drama. Daar zgn ouders, die daarop recht hebben; daar is ook het geheelo Nederlandsche volk, dat in naam dor monscheljjk- heid zulks eischt. De beer Lion van Lier, lid der firma A. van Lier, schrijver en vertaler van verschillende tooneel- stukken, beeft, de uitnoodiging ontvangen, tegen hoog salaris, mede-directeur te worden van een der grootste tbéaters in Duitschland. 22 Oct. In 'Je najaarsvergadering «Ier Prov. Stalen van Zeeland, die 5 Noveinher a s. tal seopeiicE worden, komen de volgende onderwerpen in behandeling: 1°. Komnklijke besluiten, houdende goedkeuring van besluiten der Staten in hunne zomervergadering genomen. 28. Brief van den Minister van Binnenlaridscbe Zaken, houdende tnededeeling van hetgeen is uitgetroh ken op de Rijksbegrootmg voor kosten van het Provinciaal hestnur vau Zeeland, voor zooveel het Rijksbestuur is, dienst 189R. 3®. Meded-eling omtrent den post, voorkomende onder Hoofd tuk IX der Uitgaven op de Provincale huishoudelijke begrootingen voor 1x94 en 1895, ter bestrijding van behoeften, welke hare omschrijving niet vinden in de artikelen dier begroetingen. 4U. Meiedeehng omtrent onderhandsche aanbestedingen. 5°, Het verslag van het Instituut »oir doofstommen te Groningen over liet schooljaar 18941895. 6°. Adres van het Bestuur der Afdeeling ïAxel" der •Nederlandsche Vereeniging tot Besch rming van Dieren", betreffende het gebruik van honden als trekdieren. 7". Brief var. den" Minister van Waterstaat. FfahdeT en" Nijverheid omtrent de toegangen tot het kanaal door Walcheren en den achteruitgang ran het vaarwater in de Zandkreek en den Zuidvliet, tengevolge van den aanleg van mosselbanken. met een rapport van den Provincialen Hoofd ingenieur en een voorstel van Gedep. Staten. 8®. Vo Tstel van Gedep. Staten tot het verleenen aan de gemeente lerseke van een subsidie uit de Provinciale fondsen voor verbetering der haven. 9®. Voorstel van Gedep. Staten omtrent de adressen van den gemeenteraad van Nis*e en van de gemeenteraden van Nisse, Baarland en Hoedekenskerke, om een renteloos voor schot voor wegsverbetering. (Aangaande d«*ze adressen, gedagteekend 19 Juni '95, werden Gedep. Staten in de zomervergadering der Staten diligent verklaard). Het voorstel strekt thans in te willigen de aanvragen om renteloos voorschot uit de Provinciale fondsen van: a. den gemeenteraad van Nisse tot een bedrag van ten hoogste f 3900, voor de begrinding van den Drieweg (no. 23 van den ligger d-;r wegen en voetpaden in die gemeente) van den grindweg naar 's Gravenpolder tot den weg over den Ro< depolderdijk b. van de gemeenteraden van Nisse, Baarland en Hoedekens kerke tot een bedrag van ten hoogste f 4700, voor de begrinding van bepaalde wegen; ODder bepaling, dat de eerste jaarlijksche teruggaaf plaats hebbe vóór 31 December van het burgerlijk jaar, volgende op dat waarin bet renteloos voorschot is verstrekt. Ter toelichting van hun voorstel voeren Gedep. Staten het volgende aan: De gemeenteraad van Nisse vraagt een voorschot van f 3900 voor de begrinding van den Drieweg, ter verbinding van den grindweg van Nisse naar 's Gravenpolder met den grindweg van Ovezand naar 's Gravenpolder, en de gemeente' raden van Nisse. Baarland en Hoedekenskerke wenschen een voorschot van f 4700 voor de begrinding van eenige wegen, welke de verbinding vormen tusschen den grindweg van Ovezand naar 's Gravenpolder en den thans doodloopenden grindweg van Hoedekenskerke naar Kwadendamme. Komt de verbetering der bedoelde wegen, welke in den winter steeds in nagenoeg on berijd baren staat verkeeren, tot stand, dan zal eene belangrijk kortere verbinding langs kunstwegen in verschillende richtingen verkregen zijn. 10®. Voorstel betreffende het verleenen van rentelooze voorschotten voor wegen van secundair belang. 11®. Voorstel van Gedep. Staten omtrent het nader verzoek van het Bestuur van het Waterschap Oranje- Die ren lijd, om een renteloos voorschot voor wegsverbetering. 12®. Voorstel van Gedep. Staten naar aanleiding van het verzc-U van het Bestuur der coöperatieve stoomzuivej- fabriek te Hontenisse, om vrijdom van tol op den weg van HuNt naar Walzoorden voor het vervoer van tnelk. 13®. Voorstel van Gedep. Staten, om aan de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Z>*euwsch- Vlaanderen's Westelijk deel voor een tijdvak van drie jaren een subsidie toe te kennen van f 75 per jaar. Gedep. Suien zyn van oordeel, dat bedoeld onderwijs tn eene werkelijke behoe'te voorziet en van genoegzaam algemeen belang is om vooi te stellen voor den duur van den 2d en cursus d. i. vooreen tydvak van 3jaren, aan de Maatschappij tot het beoogde doel een subsidie toe te kennen van f 75 per jaar. onder voorwaarde dat uit 's Rijks kas gelijk bedrag worde tnege-taan en door het Bestuur jixrlyks aan ons College inededeelmg van het gekMijke beheer en van den stand van het onderwijs worde gedaanen 14®. Voor-fel van Gedep. Staten tot wijziging der be- grooting van de enkel Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1896. De wijzigingen betieffen o.a. de volgende posten: het onderhoud van den weg van Zierikzee naar het Zijpe, van de a.n.legplaats voor stoombooten te Zijpe en bij- behoorende wei ken, van f 7806 te brengen op f 6870; het renteloos voorschot aan de gemeenten Oreischor en Nieuwerkeik -.oor den aanleg en de begrinding vau wegen te bepalen op f 3475. Een paartje to Achtkarspelendat ten gemeentehuize aangifte had gedaan van zijn voor genomen huwelijk, kreeg op de terugreis proces verbaal wegens openbare dronkenschap. Do werkstaking der diamantbewerkers te Amsterdam loopt ten einde. De heer Polak deelde mede, dat men aan de werkgevers een ultimatum zou stellen, wat zooveel wil zeggen als dat men zich gewonnen geeft. Namens het comité erkende hij, dat men niet had verondersteld dat de werk staking zoo lang zou aanhouden. De fabrieks eigenaars werden, zoo werd beweerd, ondersteund door de juweliers en door aanzienlijke particuliereu. Toch waren Zondagochtend als gewoonlijk voor alle fabrieken posten uitgezet door de stakers, me» bet doel hen, die aan bet werk wilden gaan, te bewegen huu voornemen te laten varen. Aan de fabriek van de firma Daniöls aan de Zwanenburger straat gingen, trots dezen maatregel, twee bazen en acht knechts aan den arbeid. De fabriek werd door de politie bewaakt, doch optreden was onnoodig. Wel werden een paar ruiten ingeworpen, doch daarbij bleef het. Door het hoofdcomité werd verklaard, dat de ruiten door de gezellen op de fabriek ver brijzeld werden. Den gebeelen dag bleef het vol en rumoerig in den omtrek, wanordelijkheden hadden echter niet plaats. De werkende gezellen worden in de fabriek van voedsel voorzien en blijven er 's nachts slapen, zoodat zij niet verder door de stakers buiten kunnen lastig gevallen worden. Door den heer R. baron van Lijnden te 's G raven h age is aan al zijne huurders te Opsterland 20 pCt. der huurpenningen over het jaar 1894—'95 kwijtgescholden. Tengevolge bet verbod van invoer van levend vee in België, bestaan te Znndert thans drie slach terijen, die geregeld per tram versek geslacht vee naar Antwerpen vervoeren; iedere week worden pl.ra. LïO stuks vee geslacht, meerendeels ossen en vette kalvers. Door H. M. de Koningin-Regentes is aan B. H. Bolink te Enschedé, leerling aan de Ambachts avondschool, gedurende twee jaren een toelage van f 300 per jaar toegekend, opdat bij zich voor bet teekenonderwijs kau bekwamen. De jongen had bij bet bezoek van H. M. de Koningin op 4 Sept. een sprekend gelijkend portret van H. M. vervaardigd en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1