ZlfBIRZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 19 October 1895. Directeur-Uitgever J. WAALE, Tweede Blad. BEKEND MA KING. COLLECTE KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6680. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dei Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïkzeesche Nieuwsbode" tot worming van een ondersteu ningsfonds voor bclioeftigcn gerechtigd tot liet dragen van het metalen kruis of de citadel-medaille. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op eene circulaire van het Hoofd bestuur der Vereeniging: «Trouw aan Koning en Vaderland", tot vorming van bovengenoemd ondersteuningsfonds^ daar bij verzoekende, dat ook te dezer stede wederom eene algemeene collecte tot voormeld doel zal worden gehouden; Maakt bekend, dat op zijne uitnoodi- ging eenige ingezetenen dezer gemeente zich bereid hebben verklaard persoon lijk eene collecte te houdenwelke collecte zal plaats hebben op Woensdag 23 October e.k.j des middags te 12 *UL\X1T. Hij noodigt allen uit door het geven van milde bijdragen het vormen en onderhouden van bovengemeld onder steuningsfonds mogelijk te maken, en daardoor hunne sympathie te betuigen met het streven van bovengenoemde Vereeniging. Zierikzee, den 16 October 1895. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Manndajf don SI October e.k^ des namidddags te 6én uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 18 October 1895. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstel van Burgem. en Weth. tot vaststelling van een Reglement voor de be diening der gemeente vloedplanken. Rapport der Raads commissie, benoemd tot onderzoek en verslag van het voorstel van Burgem. en Weth., tot wijziging van de heffing der havengelden. Voorstel van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, tot vaststelling van nieuwe Verordeningen betreffende dat onderwijs. Onderzoek der Kloofsbrieven van het verkozen raadslid, den heer Mr. J. ichuer; enz. Nederland. Winschoten, 16 Oct. Voor de tweede maal is binnen het jaar de klapbrug, liggende over het Winscboterdiep op de grensscheiding tusscben Scbeemda en Eextra, naar beneden gestort. De zware balans, waaraan de brug hing, is voor bet grootste gedeelte verbrijzeld, terwijl de zuilen zijn afgeknapt. De brugwachter, het gevaar bemerkende, waarin hij zich bevond, wist door een koenen sprong in het kanaal, zich bet leven te redden, waaruit eenige rappe banden hem spoedig op het droge konden balen. De dienstbode van den landgebruiker Zijlker kwam ook met den schrik vrij. Zij stond juist voor de brug toen deze instortteeen barer melk emmers werd totaal verbrijzeld. De vaart is door dit ongeval geheel gestremd. WyniCgCVl. 16 Oct. Tea postkantore alhier had gisterenmiddag de kantoorbediende van de heeren Waltmann Co. een aangeteekenden brief in ontvangst genomen en vertrok hiermede, toen op eens oen kerel den brief nit de band rukte en daarmede op den loop ging De bediende liep hem achterna en haalde hem al spoedig in, greep hem bij don kraag, waarop de kerel den brief wegwierp. Niettegenstaande de bediende gedurende de achter volging luidkeels geroepen bad»boud den dief!" was er evenwel niemand geweest, die den dief had tegengehouden. Amsterdam, 16 Oct. Gisterenmiddag is door de diamantwerkers weer een meeting in den Parktuin" gehouden, waarin voornamelijk de ver klaring des burgemeesters, dat by verstoring der orde met kracht zal tegengaan, besproken werd. Den gezellen werd kalmte en orde aangemaand, nu de politie gereed stond om bloed te vergieten". Het comitélid van Zutfen gaf den raad, dat de stakers zich voor de fabrieken zouden verzamelen om aldus te voorkomen, dat er iemand binnenging. Voorts werd medegedeeld, dat voor enkele juweliers, die geen molens meer beschikbaar vonden op de bondsfabrieken, molens te Antwerpen beschikbaar zouden worden gesteld. Voor de 7000 stilstaande molens op 50 fabrieken boden zich Woensdag te Amsterdam slechts acht diamantwerkers aan om het werk te hervatten. Voor deze acht lieten de fabrikanten echter de molens niet draaien. Van beide zijden wordt das een afwachtende houding aangenomen. Op ieder der vier bondsfabrieken, die er nu zijn, zal het comité 3 ploegen per dag, ieder 8 uur, laten werken. Heden is er waarschijnlijk door het slechte weder geen meeting. 17 Oct. In den strijd tusscben fabriekseigenaren en werklieden op de diamant-fabrieken beginnen de werklieden langzaam aan te winnen. Heden hebben 6 fabriekseigenaren het hoofd in den schoot gelegen eu hunne fabrieken tot bonds-fabrieken gemaakt. Ruim 200 diamantbewerkers zijn reeds naar Ant werpen vertrokken, waar de beschikbare molens in buur zijn genomen. In een slijterij te Amsterdam, Rapenburger plein, is een man gevat, die een valsch bankbiljet van f 100 wilde wisselen. Bij de te Amsterdam gehouden trekking van de prijzen op certificaten Amsterdauasche Tentoon stelling, is de hoogste prijs 100,000) ten deel gevallen aan het syndicaat Boissevain-Opponbeim, dat aanvankelijk de benoodigde gelden toezegde. Bij de Rotterdamsche politie is de aanhouding verzocht van de 18-jarige dochter van een aanzienlijk ingezetene van Amsterdam, die met den koetsier harer ouders op de vlucht is. Uit een brochure van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman bljjkt, dat deze de »Vrije Uni versiteit" te Amsterdam zal verlaten. Met de ontslag aanvragen wordt alleen gewacht, ten einde alsnog de Commissie van Enquête" in de gelegenheid te stellen aan haar opdracht te voldoen. Men herinnert zich, dat op een op Seinpost" te Scheveningen gehouden vergadering der •Ver eeniging van Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grondslag" gemelde commissie werd benoemd om de klachten te onderzoeken, die geuit werden over het onderwijs, door mr. Lohman aan de Vrije Universiteit" gegeven. In zijn brochure beweert mr. Lohman, dat het verschil van inzicht op politiek terrein tusschen hem en dr. Kuyper de wezenlijke reden is waarom men 's heeren Lohman's onderwijs ongereformeerd in verdenking gebracht heeft. 'S Gravcnhage, 16 Oct. Heden vervoegde zich bij de bankiersfirma S. in de Spuistraat alhier een vreemdeling, die een niet onaanzienlijk bedrag op een kredietbrief wenschte op te nemen. Bij aandachtige beschouwing van het document werd ontdekt dat daarin vermoedelijk vervalsching had plaats gehad. De politie werd telefonisch gewaar schuwd, en toen de man, het wachten moede, wilde vertrekken, vond bij in het voorbuis twee rechercheurs. Daar bij zich niet kon legitimeeren, werd bjj in gerekend. De aangehoudene bleek in het bezit te zijn van nog meer dergelijke kredietbrieven, ge zamenlijk tot een vrij aanzienlijk bedrag. De n.an spreekt Fraasch, maar geeft zich uit voor een Engelschman. Hjj is naar de gevangenis overgebracht. Gravenhagc, 17 Oct. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting is het eindverslag over de wet op de personeele belasting uitgebracht. Bjj de voortzetting der beraadslaging omtrent de reorganisatie van de land- en tuinbonwschool verdedigden de ministers Van Houten en Bergsma de voordracht, welke de vorige repeering heeft voorbereid en waarmede, boven het wettelijk kader, een landbouw-polytechnicum wordt beoogd. Die concentratie van krachten zal in bet belang der schatkist en van bet onderwjjs zijn en de punten van aanraking zullen ten goede komen aan eene wederzijdsche breede wetenschappelijke ontwikkeling. Het peil der toelatingsexamens zal niet te laag zjjn en naast de school zullen wintertuinen en winterscbolen blijvend gesteund worden. Na replieken werd een amendement van den heer Virnly tot vestiging eener zelfstandige tuinbouw school buiten Wageningen verworpen met 58 tegen 10 stemmen en het wetsontwerp daarop aangenomen. De heer Van Limbnrg Stirum beeft eene inter pellatie aangekondigd naar aanleiding van een opslag van dynamiet op het eiland Rozenburg. Het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van Binnenlandsche Zaken in verband met de reorganisatie van bet landbouw- en tnin- bouwonderwijs werd vervolgens aangenomen. Oollgeiisplaat, 16 Oct. De b.h. Gnicbart, directeur, en J. Schotel, ingenieur van de Rotter damsche Tramwegmaatschappij, hebben dezer dagen een bezoek gebracht aan ons eiland en met invloed rijke personen in verschillende gemeenten geconfe reerd over den aanleg van een stoomtramweg van Ouddorp naar Ooltgensplaat. Naar men zegt, zou tevens het plan bestaan een stoom bootdien st te openen van Ooltgeusplaat op Numansdorp. Zooals bekend is, zal laatstgenoemde gemeente in 1896 door een stoomtramdienst met Rotterdam worden verbonden. Zaailislag, 16 Oct. Voor bet lidmaatschap van den gemeeuteraad moet herstemming plaats hebben tusschen M. do Jonge (lib.), die 75, en F. de Ruijter Sr. (a.-r.) dio 49 stemmen verkreeg. W. de Klerk Jr. (lib.) verkreeg 36 stemmen. Tei'lieuzeil. BÖ herstemming voor een lid van den gemeenteraad is gekozen de heer M. v. d. Hoek (1.) met 200. De heer P. Dees, anti-rev., had 172 stemmen. De volstrekte meerderheid bedroeg 189. Middelburg, 17 Oct. Gisteren avond werd in het lokaal der Werkmansvereeniging alhier eene zoogenaamde protestvergadering gehouden naar aanleiding van het ontslag van 5 gezellen aan de Broodfabriek alhier. De zaal was eivol. Er was vrij entrée. Door verschillende personen werd het woord gevoerd, o. a. door een der ont slagen gezellen zelve, die in het breede de aanleiding van het ontslag der 5 knechts besprak en de handelwijze van den patroon (den heer Jeronimus) tegenover hun en het overige personeel blootlegde, om eindelijk te komen op de bespreking van de minder goede kwaliteit van het brood, dat de fabriek aflevert. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen eene motie aangenomen waarbij de vergade ing uitspreekt de dringende wenschelijkheid om den heer Jeronimus (eigenaar der broodfabriek) te boycotten en om zelve tegen billijken prys eene goede kwaliteit brood te leveren en daartoe eene Coöperatieve Volksbroodbakkerij op te richten. Eene com missie van 7 leden werd benoemd om de zaak (oprichting van zulk eene bakkerij) te regelen. Bij circulaire zal allerwege steun en deelneming worden gevraagd. De bakkerij zal denkelijk in een perceel op de Wal ge opend worden. De vergadering had een vrij kalm verloop. De slager Bannet alhier heeft in de laatste dagen een gevoelig verlies geleden. Niet minder toch dan 6 stuks van zijn rundvee en een paard, allen stillende op het gehucht »het Zand" onder deze gemeente, zjjn reeds achter elkander gestorven of afgemaakt moeten worden. Vermoedelijk is de oorzaak te zoeken in het voedsel. Een veeartsenijkundig onderzoek is intusschen ingesteld. De heer J. J. Plooi van Amstel, volontair bjj de politie alhier, is met ingang van 15 dezer benoemd tot inspecteur van politie 3e klasse te Arasterdam, op eene jaarwedde van f 1000. Door den heer A. A. Mes Gz. te Middelburg is door de jury der Amsterdamsche Wereldtentoon stelling in de groep I, afdeeling B (Vloeibare stoffen) de gouden medaille behaald met zijn in zending van likeuren. Goes, 17 Oct. Voor het geval ook in Zierikzee eene voorstelling door het tooneelgerelschap onder directie van den heer Chrispijn mocht gegeven worden van een Kerst avond", volgt hier, heel in 't kort, een overzicht van den inhoud van het stuk. Ds. Marvegge, orthodox predikant, maar van nature wat opvliegend van aard, h'.-eft een zoon Arnold, die, zooals ge bruikelijk is. ook predikant worden moet. Ook is er aan huis een pupil, mej. Elly Widdin, die op hoog bevel van ds. Marvegge onderwijzeres zal wordenniettegenstaande hare voorliefde voor het tooneel. De zoon studeert evenwel in geheel andere richting dan de theologie, zoodat hij bij het examen voor predikant wordt afgewezen. Daar vader ernstig ongesteld is, zendt de zoon, uit vreeze zyn vader niet nog erger te maken, een telegram, inhoudende dat hij is geslaagd. De Kerstavond was voor den vader een geschikte gelegenheid om zijn zoon als aanstaand predikar.t te begroeten, en dit was oorzaak, dat het bedrog uitkwam. Dit gaf aanleiding tot heftige tooneelen tusschen vader en zoon, waarvan het gevolg was, dat de zoon met de pupil de ouderlijke woning verlieten. Woensdagavond vergaderde te Goes de vereeniging voor militaire tehuizen. De heer van Mille uit Bergen op Zoom was opzettelijk overgekomen om het bestuur voor zijne bemoeiingen te danken. Ontvangen f 222.82s, uitgegeven 177,99, goed slot 44,835. De militaire tehuizen te Vlissingen, Bergen op Zoom, Utrecht, Indië en het op te richten huis te Gouda, werden ondersteund. De werkliedenvereeniging »Eigen Hulp", tot onder- lingen bijstand in ziekte, mag zich in steeds toenemenden bloei verheugen. In het afgeloopen kwartaal steeg het aantal leden tot 484 en vermeerderden de buitengewone leden en de begunstigers ieder met 2. Het kapitaal der vereeniging steeg tot ongeveer f 1400 en het reservefonds tot f 253. Wüll'aar(sil(jk, 17 Oct. Bij de sociëteit •Nut en Genoegen", welke eerlang haar tien-jarig bestaan zal kunnen berdenken, zjjn thans de winter vergaderingen weder aangevangen, welke uit den aard der zaak voltalliger bezocht worden dan die in de zomermaanden. Hot getal leden is steeds min of meer toenemende, en men hoopt als gewoonlyk in Januari e. k. ook wéér de fcestvergadering te houden, welke by het publiek algemeenen bijval vindt. In de vergadering van gisterenavond achtte de voorzitter het niet ongepast, do leden op te wokken tot het vervullen van spreekbeurten, opdat die taak niet al te zeer beperkt bljjve hjj hen, die daarvoor als de aangewezen personen bekend staan. ReiICSftC. Woensdagavond bielden de leden van het alhier bestaande Ziekenfonds, onder voor zitterschap van den heer L. H. Dormaar, eene vergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental 45 bedroeg en dat was uitbetaald aan de leden die door ziekto verhinderd waren to werken eene som van f 186, terwjjl nog f 366,10 in kas is of voor elk lid een bedrag van /"8fl8&. In de 11 jaren van bet bestaan dier nuttige instelling werd aan toe lagen uitbetaald eene som van f 816. Ouwerkerk, 18 Oct. Da dag van gisteren was voor deze gemeente belangrijk en aangenaam, want op 17 dezer was het 25 jaar geleden, dat de heer W. Schoo door den raad dezer gemeente tot hoofdonderwijzer aan de openbare school werd benoemd. Gedurende dat tijdvak van 25 jaar, wijdde hij zich op zeer verdienstelijke w(jte aan de vorming van hoofd en hart der aan hem toevertrouwde jeugd. Vandaar dat de gemeenteraad hom thans bjj monde van zijn voorzitter, ook namens de heeren secretaris en ont vanger van deze plaats, een bcwjjs van waardeering aanbood in den vorm van een paar nette schilderijen, terwjjl ook andere geschenken der zijde van enkele ingezetenen aan den jubilaris werden vereerd. Vele vlaggen in ons dorp getuigden van instemming der burgers met dit feest. Een gezellige avond besloot dezen voor hem ged enk waar- digen dag, waarop ook de kinderen der beide scholen feestelijk werden onthaald. Moge het den jubilaris gegeven worden, onder het voor recht van gezonde dagen, nog lang in zjjnc betrekking alhier werkzaam te zjjn, tot tegen voor de jeugd, tot heil van de ingezetenen. Zierikzee, 18 Oct. Mr. J. Lecbner heoft zijne benoeming tot lid van onzen gemeenteraad aangenomen, Aan het personeel dor brandweer te Aagte- berke is voor de diensten, bewezen bjj den brand bij H. VeiBluis op den achtsten dezer, door de •Zeeuwsche Brandwaarborgmaatschappjj" te Zierik zee een gratificatie van f 25 geschonken. De beer C. J. v. d. Meer Mohr te Rotterdam is bevorderd tot inspecteur van politie le klasse. Tot directeur dor Gooische stoomtram is benoemd de heer P. J. van Voorst Vader, civiel- ingenieur, vroeger technisch administrateur der Oostertram. De persoon, die door don commissaris van politie te Goes onlangs is gesignaleerd als schuldig aan oplichting, is te Bergen-op-Zoom wegens dief stal gearresteerd. Het is Leon Samuel van Gelderen, oud 19 jaar, slager te Leiden. ZicrikZ/CC. 18 Oct. In de dezer dagen ver schenen 5e 6e afl. van het «Algemeen Nederiandsch FamiliebladTijdschrift voor geschiedenis, geslacht-, wapen-, zegelkunde, enz.", 12e jaargang, is het begin opgenomen vau een belangrijk artikel voor de kerk historie, hetwelk in hoogstens 4 volgende afleveringen zal voortgezet en voleindigd worden. De heer J. v. d. Baan te Wolfaartsdijk beeft, niettegenstaande zijne hoog geklommen levensjaren, nog den moed gehad, om uit grootendeels verborgen gebleven eu vertrouw bare bronnen een geschiedkundig overzicht samen te stellen over de vestigiog en verdere uitbreiding in het laatste gedeelte der 16e eeuw van de Her vormde gemeenten op de eilanden Schouwen, Duiveland en Tholen, met. opgaaf van belangwekkende mededeelingen omtrent de eerste predikers bij deze toen achtervolgens ontstane gemeenten. Moge hij de volledige uitgaaf van deze zijne geheel afgewerkte en met zorg volbrachte taak nog beleven! Naar gemeld wordt, zal in dc kolonie Wil lemsoord der Maatschappij vau Weldadigheid een coöperatieve vereeniging worden opgericht, die zich ten doel stelt de leverantie van brandstoffen, zaai en voerartikelen, kruideniers waren enz. aan de bevolking dier kolonie. Er heeft zich een voor- loopig bestuur gevormd, aan welks hoofd de heer Job van der Have, directeur der Maatschappij van Weldadigheid, staat. Een 80tal personen moeten plan hebben toe te treden. Met ingang van den len November a.s. zijn verplaatst de kommiezen bij 's rijksbelastingen L. van der Linde van Terneuzen naar Nieuwesluis, J. de Vuijst van Sas van Gent naar Terneuzen en M. Hogenstein van Amsterdam naar Sas van Gent. Met ingang van 1 Nov. a.s. zal de adspirant- ingenieur van den Rijkswaterstaat P. Hoogenboom, thans toegevoegd aan den inspecteur van den Rijks waterstaat in de le inspectie, worden gesteld onder de bevelen van den hoofdingenieur in het 1 le district, ten einde te worden toegevoegd aan den arrond.- ingenieur te Terneuzen. In de Dinsdag te Den Helder gehouden raadszitting interpelleerde de heer P. C. F. Frowein B. en W. over de schorsing der onderwijzers Janzen en Reitsma op 31 Augustes 11. Volgens art. 30 der wet op het 1. o. hadden B. en W. z. i. van die schorsing kennis moeten geven aan den raad op 3 September; zulks geschiedde niet, wat hem nu aanleiding gaf te beweren, dat de wet was onder- mjjnd en met voeten getreden, wat hij hoopte dat zich niet zou herhalen. De wethouder Vos antwoordde namens het dag. bestuur dat geen schorsing heeft plaats gehad, aangezien op 31 Augustus geen school werd gehouden er werd feest gevierd in de scholen en nu ontvingen de genoemde onderwijzers van B. en W. het verbod daarbij tegenwoordig te zyn. De heer Frowein ontkende nog dat de 31 Augustus vacantiedag was; ware dat wel het geval geweest, dan moesten de hoofden der scholen daaromtrent eeDe aanschrijving hebben ontvangen. De heer Vos beweerde, dat, waar dit niet was gebeurd, het niet meer was dan een gebrek in den vorm. Daarover het D. B. bard te vallen, achtte bij spijkers op laag water zoeken. De heer Frowein, die zich van het stellen eener motie onthield, zeide dat bij slechts heeft willen constateeren dat de «wethouder" hier de wet uiet houdt. Het bestuur der kookschool te Haarlem hoeft 20 plaatsen beschikbaar gesteld voor meisjes uit de volksklasse van 14 tot 16 jaar, die daar oen cursus van 28 lessen kunnen volgen. Betreffende de vreemde vondst vau een schip in de heide onder Hoeven (N.-Br.), schrijft men nader, dat bij het ontgraven twee antieke schotel tjes zjjn gevonden, waarvan de halte-chef te Seppe eigenaar werd. Deze heeft ze ten geschenke gegeven, één aan bet museum van bet instituut St. Louis, to Oudenbosch, het andere aan den heer Gustaaf Rivière, to Stonddaarbuiten. Wegens bet instroomende water hoeft men het ontgravingswerk moeten staken, zoodat velen, die een kykje gaan nemen, niet meer te zien krijgen dan een kuil vol water, waarboven eenige palen uitstoken. Dr. Jesse, conservator aan het museum van oudheden to Leiden, is met den burgemeester van Hoeven naar de Pagievaart geweest, om eea onder zoek in te 6tellen naar het daar gevonden schip. Zy kwamen tot do conclusie, dat bet schip Diet uit den Romciuscbeu tijd is; 'tmoet van later dateeren. De raad der gemeente Doesburg heeft 14 dezer by de behandeling dor begrooting gunstig beschikt op een adres der beide nachtwakers om bun salaris te verhoogen. Bjj hun tegenwoordig traktement van f 20 per maand waren zij verplicht ook gedurende den dag bard te werken en daardoor leed de nachtrust schade. De raad was dit met hen eens en bepaalde het traktement, nadat de voorzitter gezegd bad dat hij zeer tevreden was over den dienst, op f 21 per maand. Een 25-jarig onderwijzer, zekere E. de J., is te Rotterdam op aanwijzing van een predikant aldaar, die door hem was opgelicht, gearresteerd. Deze onderwjjzer, die zonder betrekking en zwervende is, werd reeds een paar malen des nachts in een politiebureau onder dak gebracht. Dinsdag is te Rotterdam aangekomen het met graan geladen stoomschip >Idar". Het had een diepgang van 78 decimeter en is tot heden het meest diepgaande scbip, dat den Waterweg binnenliep. De koetsier van een familie te Doorn heeft zicb op de Biltstraat te Utrecht door een pistool schot van het laven beroofd. Als iemand, die niet zwemmen kan, gevaar loopt te verdrinken, kan hij zich door een eenvoudig middel boven water houden. Men houde de banden onder water en make met de voeten dezelfde be wegingen als iemand die de trappen oploopt. Zeker zouden vele menscbenlevens behouden zijn gebleven, ware dit eenvoudig voorschrift in toe passing gebracht. - Terwjjl Hendrik De Jong zijn straf voor ge pleegde oplichting ondergaat, wordt nog steeds naar diens beide zoo geheimzinnig verdwenen vrouwen gezocht. Van het lage water der laatste dagen heeft de justitie gebruik gemaakt om in den Rijn in de omstreken van Dorenmeerd, ijverig te doen dreggen naar het lijk van Sarah Anna Juette. Dit onderzoek gaat, nu de kribben grootendeels droog lagen, vrij gemakkelijk. Echter leverde het dreggen tot heden geen resultaat. Tijdens eene voorstelling iu een sociëteit te Nijmegen, ter gelegenheid van de kermis, is een acrobaat, op een aanzielijke hoogte aan de trapeze werkende, gevallen en tusschen de muzikanten te recht gekomen. Geen hunner bekwam letsel, doch de acrobaat werd ernstig gekneusd. REKENING eu VERANTWOORDING van de Commissie tot Ondersteu ning van de Noodlijdenden van Strijenham, te Poortvliet, De Commissie, die sinds 1 Januari van dit jaar werk/aam is geweest, om in den nood eu de* be hoeften van de slachtoffers der overstrooming (30 Dec. '94) te voorzien, heeft thans hare taak ten einde gebracht. Al dadelijk na de ovorstrooming bleek het, dat het gehucht Strijenham, bewoond door een vijf en dertig gezinnen, tijdelijk oubewoonbaar zou zyn, zoodat, alle inwoners van genoemd gehucht elders een onderkomen moesten zooken. De meesten slaagden er in, onder dak te komen bij familie of kennissen de overigen, zes gezinnen, samen 50 personen tel lende, konden voorloopig gehuisvest worden in de openbare school. Aan vier van deze gezinnen werd op kosten der Commissie een onderkomen verschaft, zoodat zy 19 Jan. '95 de school konden verlaten. De beide laatste gezinnen, samen 20 personen, kon den elders niet onder dak koenen en bleven tot half April in een der drie schoollokalen gehuisvest. De polder, waarin het gehucht Strijenham ligt, heeft voor de zee open gelegen van 80 Dec. 1894 tot 1 April 1895, zoodat de huizen meer dan 180 maal meer of minder diep in 't water hebben ge staan. Vooral de hevige storm en het hooge water van 23 Jan. j.l. veroorzaakten veel schade aan de woningen. Toen daarop in Februari eene felle vorst intrad en de polder met zware yssehotsen geheel bedekt raakte, namen de verwoestingen in 't gehucht een nog grooter omvang aan. Niet te verwonderen is het, dat de Commissie over een zeer aanzienlijk bedrag moest beschikken, wilde zij in allen nood voorzien, wilde zij alles laten herstellen, wat beschadigd was, of vergoeden wat verloren was geraakt. Door de talrijke en milde bijdragen, die uit vele streken, hoofdzakelijk nit Zeeland, toestroomden, werd de Commissie in staat gesteld, genoemd doel te bereiken. Een verzoek om hulp aan de «Algemeene ver- eenigde Commissie tot leniging van rampen door Watersnood" te Amsterdam werd gunstig ontvangen, zoodat genoemde commissie een bedrag van f 2700 ter beschikking stelde van de locale commissie alhier. Door de Commissie werden de volgende bedragen ontvangen 1. Van de loc. comm. uit Tholen (stad) f 1909,48(a) 2. t> Wolfertsdyk 111,80 3. Waarde 24,04s 4. 'sGra venpolder43,10 5. Heinkenszand39,20 6. Dreischor 21,45 7. v Axel 218,90 8. St. Filipsland i> 63, 9. h t> »St.Maartensdyk» 218,50 10. St. Annaland 100, 11. v Stavenisse 96,85 12. j> Middelburg 794,40 13. den heer R. te Scherpenisse 30, 14. de gemeente Poortvliet 40, 15. de ingezetenen van Poortvliet 244,50 16. de onderteekenaars der „Bede om hulp" in 't Nieuws v. d. Dag en andere bladen131,20 17. Van den pred. der Ned. Herr. Gem. 213,73(5) 18. u Ger. o 25,60 19. In de bus, geplaatst op Strijenham 130,33 20. Van de Weezen-Armen te Poortvliet t> 1000, 21. Rente van voornoemd bedrag (20) r> 7,87 22. Van do „Alg. Ver. Comm tot leniging van Rampen door Waters nood" te Amsterdam2700, 23. Rente van voornoemd bedrag (22) 11,40 24. Een gedeelte van de opbrengst der verkochte portretten10,50 Samen vormende een totaal van 8184,99s (a) Het bedrag, genoemd onder 1, bestaat uit de volgende bedragen: Tholenf 1041,57s Goes, met omliggende plaatsen 580,42s Ouderkerk54, Oosterland50,10 Bergen op Zoom183,38 Totaal f 1909,48 (5) Door bemiddeling van den predikant der Ned Herv. Gemeente is door de Commissie bovendien eene mand met onderkleeren en dekens ter uitdeeling ontvangen. Door de Commissie zyn uitbetaald de sommen 1. Vo^r geleverd brood en winkelwaren, koffie, zeep, zout, olie, klompen, enz. f 2. Voor geleverde kleedingstoffen voor onder- eu bovenkleeren 3. Voor geleverde mansschoenen 4. steenkolen 5. Aan huishuur 6. onderstand in geld 7. Als vergoeding voor schade, geleden aan meubelen, huisraad, gereedschap, boenders, veldvruchten, enz. 8. Voor geleverde zetaardappelen 9. Aan arbeidsloon 10. Voor 't verrichte metselwerk 11. timmerwerk 12. smeftwerk 13. schilderwerk(voor- al ruiten plaatsen) 14. Aan den heer Van I. te St. Maar tensdijk voor 't houden van 't opzicht by de verrichte werkzaamheden. 15. Voor geplaatste advertentiön, voor post- en plakzegels, brief kaartoD, enz. 16. Aan verplegingskosten 17. Aan drukkosten volgende als boter, 266,73 377,56 27,70 74,20 68,60 963,58s 1490,— 135,— 65,12 2418,31 1758,93 285,53s 96,36s 41,61 8,75 7,— Samen vormende een totaal van 8184,99s De Commissie verschafte den noodlijdenden aan vankelijk hulp, door hun de noodige levensbehoeften te verstrekken, maar weldra liet zij deze wijze vau ondersteunen varen. Vooral toen de meeste mannen en jongelingen geregeld werk konden bekomen, achtte de Commissie het beter, alleen onderstand in geld te verschaffen, waarbij natuurlijk rekening gehouden werd met elks verdiensten. Toen door de strenge vorst gedurende een vijftal weken alle werkzaamheden gestaakt moesten worden, gaf de Commissie elke week pl. m. 90 aan onder stand uit. Een drietal ouden van dagen hebben ondersteuning ontvangen van 1 Jan. tot einde Juni. De vergaderingen der Commissie werden geregeld bijgewoond door afgevaardigden van de locale comitó's uit Tholen, St. Maartensdijk, Stavenisse en St. Anna- land, en in overleg met deze heeren werd door de Commissie bepaald, op welke wijze de ingekomen gelden het best besteed konden worden. De Commissie van Poortvliet neemt deze gelegen heid te baat, om haven hartelyken dank te betuigen aan de heeren afgevaardigden voor de bereidwillig heid, waarmee zij steeds haar hebben bijgestaanen aau allé comjté's en de bekende en onbekende gevers voor de ryke bjjdragen, haar toegezonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 3