ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 19 October 1895. Eerste Blad. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Kijkjes op de Tentoonstelling van Hotel- en Reiswezen te Amsterdam. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6680. Directeur-Uitgever J. WAALE, Ad verten tiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dee Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement*- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode' Dit nummer bestaat uit twee bladen. A F K. 0>J\ D I G 1 J\ G. Suppletoire beschrijving van de Personeele IBelasting, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gezien de circulaire van den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie van den -13 September 1.1. (Prov. blad No. 92)houdende aanschrijving tot openbare afkon diging der bepalingen van de artt. 27 en 42 der wet op de Personeele Belasting van den 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4), zooals die zijn gewijzigd by de artikelen 7 en 14 der wet van den 9 April I860 (Staatsblad No. 69), omtrent de belasting naar tijdsgelang en de suppletoire aangifte; liehben goedgevonden de Ingezetenen te herinneren aan de bedoelde wetsbepalin gen, luidende als volgt Artikel 27. 1. »Die na den 15 Mei een perceel in gebruik neemt, is voor dit perceel de belasting voor de vier eerste grond slagen voor den tijd des dienstjaars, die dan nog over is, verschuldigd". 2. «Aan den belastingschuldige, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zijn dienst achter te laten, wordt onthefling verleend van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is, indien daarvan door hem binnen den tijd van eene maandvolgende op die waarin hij het perceel verliet', tegen bewijs, schriftelijk aangifte is gedaan ten kantore des ontvangers, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet". «De onthefling wordt ook verleend over het driemaande- lijksch tijdvak waarin het perceel werd verlaten, indien de belastingplichtige daarna doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander perceel, waarvoor hy belastingplichtig is, in gebruik neemt". »Bij overlijden van den belastingplichtige treden zyne erf genamen in dezelfde rechten en verplichtingen". »De aangiften, volgens het eerste en derde lid ingediend, worden als gewone bezwaarschriften aangemerkt en be handeld". 3. «De uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aan schaffing van belastingvoorwerpen der vier eerste grondslagen, na 15 Mei, zal, behalve in de gevallen by 1 hierboven vermeld, geen grond geven tot eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars". 4. «Ter zake van zoodanige voorwerpen der vyfde en zesde grondslagen, als na 15 Mei in dienst of gebruik ge- nomen of aangeschaft worden, zal de belasting naar gelang van den nog overigen tijd des dienstjaars, zijn verschuldigd, met dien verstande, dat geene verwisseling van dienstboden of paarden met anderewaarvoor geene hoogere rechten verschuldigd zijnop zich zelvetot het nogmaals aanslaan van denzellden belastingschuldige zal kunqen aanleiding geven". 5. «Het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoo danige voorwerpen van le vyfde en zesde grondslagen als aanvankelijk tot belastbare einde aangelegd of gebezigd waren, zal met aanschaffing worden gelyk gesteld, zoomede, wat aangaat de paarden derzelver geheel verliesvan het tweede viertal hunner melktanden in den loop des jaars". 6. «Naar gelang de omstandigheden eens belasting schuldige, in den luop des dienstjaars, met betrekking tot deszelfs voorwerpen van de vyfde en zesde grondslagen ver anderen, zulks, dat, volgens de tarieven van Artt. 17 en 21, de opklimming der belasting te zijren aanzien toepasselijk zoude worden, zal. ook wegens de dienstboden en paarden, aanvankelijk gehouden, die verhooging voor den nog overigen tijd des dienstjaars zyn verschuldigd". «Deze bepaling is mede van toepassing in betrekking tot de paarden, bij het opkomen van de omstandigheden, aan het einde van 7 van Art. 20 der wet vermeld". 7. «Paarden, bij verschillende personen of gezinnen in gebruik, zullen, ingeval die gelijktijdig voor een zelfde rijtuig worden gespannen, hem, die zulks doet, of wel den eigenaar of gebruiker des rytuigs, ter zake van het grooter aantal paarden, hetwelk door hem alzoo mocht zijn gebezigd, dan waren aangegeven, mede aan de opklimming der belas ting naar 6 doen onderwerpen". 8. «Hooger belastbaar gebruik van dienst- en werk» boden of paarden, aanvankelijk minder belastbaar zal de verplichting tot eene evenredige verhooging der belasting voor den nog overigen tijd des dienstjaars tengevolge hebben". 9. «De tijd, waarover de belasting loopt, zal, in be trekking tot de grondslagen, worden berekend bij vieren- deelen jaars, op het dienstjaar overschietende, zonder dat een vierendeel jaars zal kunnen worden gesplitst en zullen als vierendeelen jaars worden beschouwd de tydvakken aanvangende met primo Mei, primo Augustus, primo No vember en primo Februari". Artikel 42. «De zoodanige, welke, door eenige der omstandigheden voorzien bij Art. 27, in den loop des jaars komen te vallen onder de toepassing van het aldaar bepaalde, zullen, alvorens en naar gelang van het ontstaan dier omstandigheden en op de boete, bjj Artt. 35 en 39 der wet vastgesteld, ver plicht zijn tot het indienen van behoorlijke aangifte, des wege in voege als bij Art. 30 der wet voorgeschreven; zullende zij daarvoor een biljet ter invulling by den ontvanger kunnen bekomen". «De aangiften kunnen in gemeenten waar geen ontvanger gevestigd is, ook gedaan worden bij het gemeentebestuur, ter plaatse alwaar de belasting verschuldigd is, op biljetten, aldaar tot dat doel verkrijgbaar gesteld", den 16 October 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. Wat de WailSClien zoo vorig hebben ge- wenscht is vervuld, generaal Duchesne heeft vóór 1 October de hoofdstad van Madagascar genomen eu een voorloopig tractaat is reeds tusschen Koningin Ranavolo en den generaal gesloten. De Fransche Ministers vergaderden Zaterdag en daarin werd natunrljjk over Madagascar gesproken. De Minister van Bnitenlandsche Zaken, Hanotaux, deelde mede, dat er nog niet beslist was, wat men met Madagascar doen zou, of de Koningin al dan niet op den troon zou worden gelaten enz. Waaneer generaal Dachesne Madagascar zal verlaten is nog onzeker; de Regeering heeft de beslissing daarover aan bem zeiven over gelaten, daar hp alleen in staat is te baoordeelen, hoe lang zijne tegenwoordigheid te Taoanarivo nog wordt geöischt. Het zal dus nog wel eenige dagen duren, voordat men mot zekerheid zal ver nemen, wat de Fransche Regeering voornemens is met Madagascar te doen. Evenwel in do volgende week komt de Kamer weer bjjeen, en dan zal de Regeering wel verplicht zijn om, in antwoord op de vele interpellaties, welke daarover reeds zpn ingediend, hare plannen te dezen opzichte kenbaar te maken. Veel hangt af van de houding ran den eersten Minister der Koninginwanneer hij genoegen neemt met de gesloten overeenkomst, zal men hem met rust laten, doch mocht hp zich willen verzetten, dan wordt hij verbannen. Maar of hij zich onderwerpt of zich verzet, het Rjjk van 1 hem, die een-en-dertig jaar lang als generaal van drie achtereenvolgende Koninginnen en dictator in zijn land heeft gebeerscht, is uit; en met Rainilaiarivoni verdwijnt een man van groote gaven en van ongemeene schranderheid van het staatstooneel. Geboren op een ongeluksdag, werd hij, naar 's lands gebruik, in een hollen weg neer gelegd, waardoor kudden buffels plachten te komen; maar daar hij ongedeerd bleef, zagen de inwoners in hem een bijzouderen lieveliug der godheid en bleef hij in het leven. In zijn jeugd nam hij deel aan verschillende veldtochten tegen vijandige stammen, en schijnt hij een aandeel gehad te hebben in de samenspanning, die op 12 Mei 1863 met de worgiDg van ltadaina II eindigde. Evenwel, toen hij zijn vader als eersten Minister was op gevolgd, hadden de slaveD aan hem hnoDe vrijheid te danken en schafte hij de onmenscheljjke martelingen als vergifproef enz. af, en pastte hij de doodstraf slechts bij uitzondering toe. Iu 1868 voerde hp het Christendom in en liet hij zich met de toenmalige Koningin doopen. Steeds streefde hij er naar om den invloed der Eogelschen en die der Franschen zooveel mogelijk op _het eiland tegen elkaar in evenwicht te houden, en waarschijnlijk heeft de ex-Premier gemeeud, dat de vijand nimmer zou kunnen of durven doorzetten, of heeft hp gemeend, dat Engeland hem wel te hulp zon komen. In dit opzicht beeft hp zich zelf misleid of is bij misleid geworden. Trouwens Engeland kan niet overal tegelijk zijn. Nu reeds heeft het zich behalve met zijne eigene Koloniën, bezig te houden met Armeniö en China. Wat de toestand te Constantinopel betreft, deze is nu zoo verre verbeterd, dat de iu de kerken gevluchte Armeniërs er uit durfden komen en do rust is hersteld. De Engelscbe vertegenwoordiger had een onderhond met den Sultan, waarvan men de oplossing der quaesties verwacht, doch tot nu toe laat die zich wachtenja, er zijn er zelfs, die feen geloof slaan aan de geruststellende berichten, ie uit Turkije komen, en die den toestand nog even hachelijk als vroeger voorstellen. Ook do Russische Regeering schijnt niet op haar gemak, althans zp zond een oorlogsschip naar Tribizonde, ten einde hare onderdanen daar te beschermen. Ook in Chiiltt zal Engeland nog wel een woordje moeten medespreken» Er is nl. in Korea oen revolutie uitgebroken t^jen den koning, een zwak man, die nog maar altijd niet besluiten kan zich naar de opperheerschappij der Japanners te schikken. De koningin, die grooten invloed op den koning uitoefent, heeft men vermoord, door in het paleis te dringen, de vertrekken der koningin binnen te stormen, en haar en hare drie hofdames, benevens den hofceromoniemeestor lafhartig te dooden. De Japanners schijnen daarin de hand te hebben gehad, omdat zp veel liever met den vader des konings, die hun vriend is, te maken hebben, dan met den tegen- woordigen vorst. Do regeering der Vereenigde Staten heeft reeds een harer schepen naar Seoul gezonden en ook de Engelsche regeering heeft last gegeven dat een der schepen van haar eskader in Oost-Aziö naar Korea zal vertrekken. Wat de Russische regeering doen zal is nog niet bekend, maar toch kan men veilig aannemen, dat Rusland geen genoegen nemen zal met deze revolutiemaar daardoor tot een krachtiger optreden in Korea zal worden genoopt. Prins LobaDoff. do Rnssischo minister van buiten- landsche zaken is van Parijs, waar hij geruimon tjjd vertoefde, vertrokken naar Berlijn. Do minister uitte zijne verwondering over het werkzame en tevens zoo vredelievende Frankrijk. Toch zyn de Dnitsche bladen ook zeer tevreden over het bezoek van don Russischen ministerdie niet alleen met prins Hohenlohede kanseliermaar ook met keizer Wilhelm een onderhond had. Bijzondere politieke beteekenis wordt aan deze conferenties niet gehecht, maar toch vindt men te Berlijn het zeer aangenaam, dat de Russische minister ook daar is gekomen, nadat men in Frankrijk nog al hoog bad opgegeven, over de beteekenis van zijn bezoek daar te lande. Weldra zal in OostenrUk. de rijksdag den arbeid hervatten. De minister-president, graaf Badini, zal dan zpn program inededeelen, in de eerste plaats wat betreft de uitbreiding van het kiesrecht, de voornaamste quaestie, die tegenwoordig in Oostenrijk aan de orde is. Den 25 October zullen de Oostenrijksehe en Hongaarsche ministers te Pest bijeenkomen, ten einde te spreken over de vernieu wing van het bekende Auigleich, in 1866 tusschen Oostenrijk en Hongarije gesloten en sedert weder na afloop van dezen termijn telkens voor denzelfden tijd hernieuwd. In hoofdzaak zal bet tractaat, waarbij de verhouding tusschen de beide staten geregeld werd, gehandhaafd worden, en de onderhandelingen zullen noch te Weenen, noch te Pest aanleiding geven tot ernstige moeilijkheden. In de bijeenkomst, die de Duitsch-liberale party gehouden heeft, is besloten ook tegenover het nieuwe kabinet het vorige program te handhaven, d. w. z. dat men zal blijven verlangeu uitbreiding van het kiesrecht in vrijzinnigen geest en instandhouding der neutrale school. Noorwegen heeft nu eindelijk een ministerie dat samengesteld is uit vertegenwoordigers van alle partgen. Als minister-president treedt op de heer Hagerüp, iemand die tot heden tot geen der partijen behoortals minister van eeredienst is benoemd de heer Sverdrup, de bekende leider der gematigde party, terwijl de heer Engelhart, een der radicalen, binnenlandsche zaken zal besturen. Hoofddoel van dit ministerie is eene verzoening tusschen Zweden en Noorwegen tot stand te brengen; te hopen iB het voor beide landen, dat dit ministerie daarin slaagt. Turkije. Constantinopel, 15 Oet. De vertegen- woordigers der drie Gezantschappen, welke het hervorraings-ontwerp voor Armenië van II Mei uitwerkten, hadden gisteren een samenkomst met den Secretaris-Generaal van bnitenlandsche zaken, Munir Bey. Daarin werd een reglement betreffende het bestuur van de Armenische provinciën op- China. Zes maanden geleden viel de Fransche ambtenaar in Tonkin Lyandet met vrouw en kind in handen van Cbineesche bandieten, die bom gehangen hielden, in de hoop van een groot loBgeld. Nu eerst is het den Franschen gezant te Peking, den lieer Gérard, gelukt de Fransche familie bevrijd te krpgen. Zij is door generaal Son, bevelhebber van du Chineesche troepen aan de grenzen, overgegeven aan den consul te Langtsjou. Het was aan de door den gouverneur R msseau afgezonden troepen niet gelokt de familie uit handen der roovers te bevrpden. De angst, door de gevangenen doorgestaan, is onbeschrijfelijk. Men had mevrouw Lyandet de afgesneden tongen der te hunner bevrijding gezonden soldaten laten zien. De heer Gérard hoeft gemeld, dat er een gemengde politiedienst op de grenzen van Tonkin zal worden ingesteld. Een keizerlijk decreet verwijst alle ambtenaren, betrokken in de Christenmoorden, naar de rechtbank. Te Ku-Tsjeng zullen 17 schuldigen onthoofd worden. In een daaropvolgende bijeenkomst van de drie Gezanten met. Saïd werd het reglement goedgekeurd. Het wacht nu nog maar op de bekrachtiging van den Sultan en de Gezanten verwachten heden ant woord van Z. M. Men hoopt dat de quaestie in den loop dezer week definitief geregeld zal worden door de uitvaardiging van het Keizerlijk decreet met het reglement. In het reglement komt ook de bepaling voor, dat de Keizerlijke Commissaris, die het toezicht houdt voor het uitvoeren van hervormingen, een christen moet zijn. Engeland. Een Engelsch bijenkweeker heeft een proef ge nomen met het africhten van bijen voor het over brengen van kleine berichten. Na eenige voorloopige proefnemingen, bracht hp een aantal dier diéfen over naar de woning van een vriend op vier mijlen afstand van de zijne. Toen de diertjes, wpt aan hon nieuwe omgeving gewend waren, "weraen zij vrij gelaten in een kamer, waar een schaal met honig stond. Terwijl zij zich te goed deden, bevestigde de man op hun lichaam zeer dunne kleine rolletjes papier, waarop in zoo doch g°e<* leesbaar schrift een mededeeÜDg was geschreven. Zp werden nu in de vrije lucht losgelaten en keerden terug naar het buis van den bijenkweeker, waar hun de briefjes werden afgenomen. De papiertjes moeten zoo worden bevestigd, dat kop en vleugels vrij blijven. Mocht deze proef werkelijk aan de eischen voldoen dan zonden postbijen boven postduiven het groote voordeel hebben, dat ze onzichtbaar zpn in de vlucht en zonder belemmering over vijandelijke landen kunnen komen. Rusland. Het testament van een zonderling. In Odessa is een zonderling gestorven, die zijn ongeveer vier millioen roebels bedragend vermogen aan zjjDe vier niet in bjjzonder schitterende omstandigheden levende nichtjes heeft vermaakt. Om de jonge dames niet te verwennen door het plotselinge bezit van zulk een groot vermogen, heeft hp bepaald, bp het tes tament, dat zij, alvorens haar erfdeel in bezit te kunnen nemen, het bewijs moeten leveren gedurende vpftien maanden in dienstbare betrekkingen ge weest te zpn, door den voorzichtigeu erflater met name vermeld, en zich gedurende dien tijd goed te hebben gedragen. lederen dag van bare dienstbetrek king moet minstens twaalf diensturen hebben. Drie executeurs-testamentairs zien toe op de uitvoering van deze bepalingen. De vier dames hebben bijna terstond nadat het testament geopend werd, hare diensten aangevangen, waaraan zij zich ract grooten ijver wijden. Tot dusver hebben zp, in den loop van twee maanden, 863 huwelijksaanzoeken ontvangen; doch zij hebben verklaard hare hand slechts te zullen schenken aan XIII. 30 Sept. 1895. Verwijlen we nu slechts nog even in de afdeeling, prijkende met het opschrift «Pays divers". Dalir maakt de «Bergensche Stoombootmaatschappij te Bergen" met eene wandkaart van Noorwegea en modellen van hare steamers, benevens enkele attributen voor toeristen, propaganda voor het doen van uitstapjes in Noorwegen. Bij gemis van andere vreemde inzendingen vinden we hier terug: winkel waren uit de Grnyter's stores, benevens producten van de Vlaamsche tapijtweverij, vertegenwoordigd door de firma de Vos en Le Grand. Verder zien we: ambulance-materieel te velde, geëxposeerd door C. de Moot/, Dirigeerend Officier van Gezondheid te 's Hagevoorts zéér gewone snuisterijen, mars- kramerijen en winkelwaren, benevens nog veel ruimte. Wenden we ons thans naar de machinerieën. Het bestempelen van onzen tijd als een van ijzer, stoom en electriciteit behoort tot die weinige dingen, waarover men het vrij wel eens is. Dat karakter symboliseerden tot dusver aJle wereld tentoonstellingen van de laatste helft dezer eeuw. Ook tracht do wereldtentoonstelling in 1895 te Amsterdam dit te doen. Zij onderscheidt zich echter ook hierin van hare zusters, dat zij voor het «werktuig" eene ruimte heeft afgezonderd, welke in hare bescheidenheid nog te groot gebleken is! Dit mag echter geen reden zpn om over deze afdeeling het zwijgen te bewaren, te meer niet, omdat er nog wel wat te zien is, dat aandacht verdient. Trouwens, men behoeft nu juist geen werktuigkundige te zijn, om zich aangetrokken te gevoelen tot al die draaiende en stampende raderen en stangen. We gelooven zelfs dat de grootsche indrnk, dien wjj daarvan ontvangen, niet zoo grootsch kan zijn bij hen, die precies weten, waarvoor elk onderdeel dient. Er zijn technici, die klagen over het armoedige van de machinegalerij op déze tentoonstelling, die het eene parodie noemen op de machinegalerij van '83. We zullen onze klachten daar niet bijvoegen, want onze lezers hebben die al zoo dikwijls gehoord, en als leek zien we slechts reusachtige vliegwielen we hooren geraas, we begrijpen vau velen niet de inrichting, doch hebben stof tot het schrijven van een' tentoonstellragsindruk 1 Het toeval heeft gewilddat van een paar recente uitvindingen «oud" en «nienw" bijeen gebracht is. Zij lokken dus als van zelf tot ver gelijkingen uit. Nergens elders gaat de jeugd der dingen zóó snel voorbij als op het gebied der machines; wordt een pas uitgevonden systeem ver beterd en dit gebeurt in den regel zeer spoedig en afdoende dan heet de oorspronkelijke machine vaak binnen een paar jaar verouderd. Onbarmhartig ziet men de bewondering overgedragen op het «Dieuwere" en «nieuwste" on blijft een soort van medelijden voor het «oude", dat er toch eerst wezen moest om er het nieuwere uit te doen geboren worden, er, om zoo te zeggen, de moeder van is! Men vergeet daarbij zelfs, dat óók op het gebied der uitvindingen de eerste stap de raoeilykste is, en er jaren zoekens en peinzens, gezwegen ran de schatten gelds aan proefnemingen, zijn ten koste gelegd aan de eerst bruikbare verwezenlijking van f hetgeen de uitvinder zich als ideaal voorstelde! Hij, die, voortbouwende of althans geprikkeld door de vernuftige vinding zjjns voorgangers, hot oor- 1 spronkelijk werktuig in bruikbaarheid doet winnen, heeft vergelijkenderwijs eene vrij wat gemakkelijker en ook dankbaardor taakmaar, hoe men de 1 zaak ook beschonwe, zij, die do machine hebben toe te passen, laten zich door alle deze overwegingen niet weerhouden het «nieuwe" te aanvaarden en het «oude" naar de rariteiten kamer te verwijzen. Op merkenswaard is, bij eene vergelijking van «oud" en «nieuw", al dadelijk, dat de oudere machines in voorkomen doorgaans vrij wat meer vertoon maken dan de jongere toepassingen van het systeem en, in werking gebracht-, vrij wat meer drukte op het lijf hebben. Dit is trouwens zeer verklaarbaar. Vol making leidt tot vereenvoudigingen, die de kosten voor onderhoud en de slijtage verminderen. Een en ander is bet best waar te nemen bij de twee zéér interessante zetmachines, de, door de drukkerij van geb. Binger geïntroduceerde en in toepassing gebrachte, Linotype, (eene door Mergen- thaler hoogst vernuftig uitgevonden zetmachine, waarvan o. a. het groote gerief is, dat zij behandeld wordt gelijk de schrijfmachine, eiken regel zetsel van zelf stereotypeert, en minstens 4000 vierkanten platschrift per uur kan voortbrengen), en hare op- volgor, de Monölihe, die de heerschappij aan eerst genoemde nu reeds betwist. Eerstgenoemde trekt met hare hoogoploopende matrijzenkast en hare gecompliceerde inrichting allicht meer de aandacht van den leek, dan de zooveel eenvoudiger en minder ruimte beslaande Monoline. Wie echter de machines van naderbij beschouwt, en ze aan het werk ziet, zal dra tot de erkenning worden gebracht, dat, met alle waardeering van de Linotype, als de eerstgeboreue op dit gebied, hare opvolgster, de Monoline, in elk opzicht hare meerdere is, en bestemd schijnt om hare zuster te verdringen. Eene, niet gering te waardeeren, tegemoetkoming aan den eisch van weinig tijdroovende behandeling, ontwaart men ook bij eene vergelijking der beide soorten van koffiebrandersingezonden door de machinefabriek en ijzergieterij te Emmerik. Do ouder- wetsche machine acht hare taak vervuld, als zij de koffie heeft gebrand. De afkoeling laat zp over aan de langzame werking der natuur, en ook levert zij de koffie af, zonder haar van de vliesjes of van stof te hebben gezuiverd. De nieuwer wetsche machine daarentegen is voorzien van een elevator, die als kunstmatige af koeler en tevens tot het verwijderon der vliesjes dienst doet. De drie toepassingen der electriciteit als broa van licht, warmte en beweging, vindt men ver- eenigd in de uitstalling der fabrikanten Mijnssen <f- Co.; daar treedt de beteekenis van don elcctrischen stroom voor het huishouden der naaste toekomst aan den dag. Als beweegkracht dient hij hier voor waschtoestellen on naaimachines, als warmtebron voor kachels, komforen, kooktoestellen, strijk bouten. De hitte ontstaat door zilver- en platina- draden, in gloei gezet door den electrischen stroom en geïsoleerd met asbest. Een ketel water wordt binnen den tijd van tien minnten aan de kook gobracht. In de Fransche afdeeling is eene naai machine te zien, die door een' elcctrischen stroom wordt gedreven; de snelheid wordt, op zeer een voudige wijze door middel van pedalen geregeld. Zoolang echter slechts enkele steden in ons land op eon electrisch station knnnen bogen, zullen maar weinige Nederlandscho huisvrouwen van de practiache toepassing der electriciteit in het dagelijksch leven voordeel knnnen trekken. Dit geldt, voor zoover bet Amsterdam betreft, ook van de toepassing van het gas als warmtebron in do nijverheid. Een' eonigszins comischen indruk maakt de uitgebreide inzending gaskachels, kookfornuizen, gaskomforen, enz. van de Imperial Gasassociation, als men haar in verband brengt met hot feit, dat het gas hier O, zegge negen centen per M3. kost. Nu, misschien heeft de Imperial wel eene bpbedoeliug met hare expositie gehad, de bijbedoeling namelijk otn er de burgerij nog eens indachtig op te maken, hoe haar j door het gemeentebestuur, dat dien gasprps bepaalde, het vel over de ooren wordt gehaald! De groote motoren der beschaving en ontwikkeling ook toegang te verschaffen tot streken, waar onze vervoermiddelen nog ontbreken, is het doel dat o. a. de Fransche fabrikanten Delaunay, Belleville Co. op het oog hebben gehad. Zij geven locomobielen te bezichtigendie gedemonteerd kunnen worden tot onderdeelen van ten hoogste 120 K.G. zwaarte, zoodat zij, in stukken, per muildier, in bergstreken kunnen worden vervoerd om ter plaatse van bestemming weder in elkander te worden gezet, een denkbeeld dat naar wij mceneu óók door de bekende firma Piepel is toegepast op hare pianino's. In niet geringe mate aantrekkelijk is voor den Nederlander de étalage van de naamlooze vennootschap «Werf Conrad" te Haarlem: voortreffelijk bewerkte modellen van baggermolens met drijfbuisleiding en zandzuigers. De toestellen door do «Werf Conrad" ontworpen en geleverd, om de lastige modder weg te brengen naar eene plaats wa^r zij niet belemmert maar nattig kan wezen, zijn van velerlei aard en vinding. Merkwaardig zijn de zeewaardige en, onder eigen stoom varende, zandzuigers, dio bijv. in een haven het bodemzand opzuigen en dit in volle zee in een ommezien uitstorten, door den bodem van het laadruim, over de gansche lengte uit kleppen samengesteld, eenvoudig te openen. Bij aanwending van modderbakken kuunen aan den oevor, hetzij elevators met eramerladders, hetzij znigtoestellen met centrifugaalmachines tot verdunning der specie worden opgesteld, om deze uit de bakken over te storten in spoorwaggons. De geïllustreerde catalogus getuigt er van, hoe de «Werf Conrad" bagger machines en zandzuigers naar alle deelen der wereld zendt; naar Zuid-Frankrijk, Bretagne, Piömont, Argentinië, Tunis, Cuba, Pruisen, Rusland, Spanje. Al maakt deze uitstalling niet veel vertoon, aan Geb. Figeedie de «Werf Conrad" vestigden en bebeeren, dient eene eereplaats te worden ingeruimd onder de machinebouwers, die de welwillendheid hebben gehad, de tentoonstelling te verrijken met do voortbrengselen van hun vernuft en energie. En als we ontwaren, hoe eene fabriek als deze, in eene stad als Haarlem, die, zou men zoggen, voor groote ijzerindustrieën nn niet zóó gunstig gelegen is, en waar het ruw materiaal, voor de uitvoering der werken noodig, waarlijk ook niet in de bloem- bollengronden van O verveen gevonden wordt, als wo ontwaren, dat desniettemin de «Werf Conrad" zich eene wereldvermaardheid heeft weten te verove ren, en voor hare werken afzet vindt in landen, die zelf eene bloeiende ijzer- en seheepsindustrie bezitten, dan mogen we vragen: of onze afhankelijkheid van den vreemde, op zoo velerlei ander gebied van fabrieksnijverheid, niet voor eeu deel het gevolg is vau gebrek aan ernstig willen, van eene flauw hartigheid, die gemis aan kennis en inzicht verraadt, en liever bij de pakken neerzit, weeklagende over de ongunst der tijden en do doodende buitenlandsche concurrentie, dan moedig de handen aan het werk te slaan: te durven en te doen! Eene zelfde beschouwing zon op hare plaats zpn ook met betrokking tot de machinefabriek Breda" (Rueb Co.) voor hare inzending o. a. van eene stoomtramlocomotief. Eene speciale vermelding verdient de inzending dynamo-electrische machines der firma Willem Smit y'- Co. te Slikkerveer. Is zij niet do eenige ver tegenwoordigster der nijverheid op dit gebied iu Nederland? Aan de groote machine van Geveko Co., met haar enorm vliegwiel, ontleenen de meeste der kleinere hunne beweegkracht. Deze functie vervult de dynamo Geveke echter slechts als bijzaak. Zijn voornaamste taak is do zorg voor hot electrisch licht op de tentoonstelling. De firma Koopman ij- Co. te Amsterdam bewijst, dat men zich de woelde kan veroorlooven zijn huis electrisch te verlichtenzonder zulke reuzen- inrichtingen. Immers zjj exposeert machines voor electrisch licht, die weinig plaats innemen en elk particulier in zijne woning kan hebben. Eene aangename afwisseling tusschen al het min of meer plompe der groote machiues is de inzending van hot electro-techuisch bureau van Groeneveld ij- Co., dat eene fraaie collectie ornamenten en ornamentjes voor electrisch licht geëxposeerd heeft, zooalsbalonnetjes in allerlei vorm, kroontjes, rosetten, knoppen, glaasjes voor gloeilicht, enz. enz. In hot aardigo tentje der confiserie framjaise, met het nog aardiger verkoopstertje, wordt den bezoeker gratis een proefje van de, pas onder de oogen des publieks gefabriceerde, chocolade gepresen teerd, zonder dat het juffertjo haar goed humeur in de omgeving van donderend geraas, olielucht en zwarte machinelui schijnt kwyt te raken. Eene eigenaardige machine is die, waarmede Friedrich Krebs te Frankfurt allerlei cartonnages maakt; deze toestellen in werking ziende, zou men mesnen met machines, van menschenbanden voor zien, te doen te hebben. Interessant is het, een kijkje te nemen voor de werktafel van den heer Geister, wanneer hij bezig is het broze glas, door gloeiende hitte kneedbaar te maken, en te vervormen tot allerlei teere voor werpen, zooals thermometers, hevels, boterwegers enz. Otto Cohen te Amsterdam zond een zeer fraai bewerkt model van een sneltrein-locomotief op Vi« der ware grootte in. Weduwe Velghe te Gent hydraulische en andere persen, Haagen te Rotterdam drijfriemen, een onmisbaar bestanddeel van nagenoeg elke machine), en de firma Brathy IHnneUffe te Londen eene machine voor mineraalwater- bereiding. Eu hiermede meeuen wij aan het eind onzer indrukken te zpn. We laten het aan de muze der geschiedenis over om te boekstaven, of déze tentoonstelling al dau niet heeft beantwoord aan het doel, waartoe zij werd in het leven geroepen. Wij voor ons constateeren inmiddels: 1°. dat de expositie niet bet minste beeld geeft van het hötelwezen en vau hetgeen voor den reiziger wordt gedaan, en als Wereldtentoonstelling weinig verdienste heeft; 2°. dat het terrein achter het Rijksmuseum zich te veel getoilettoord heeft met tal van drink - gelegenheden en kermis-vermakelijkheden 3°. dat de uitgestalde waar, over het i het étiquet heeft beschaamd; 4°. dat, zonder de bofferp met het weder en zonder het schilderachtige en gezellige Oud-Hollandt, de tentoonstelling, óók in financiëelen zin, zéér zeker fiasco zon hebben gemaakt; 5°. dat het verzamelde van nijverheid, kunst en wetenschap niet bijster veel kan hebben bijgebracht tot glorie van onze ten ciude spoedende, grootsche eeuw; 6°. dat de directe en indirecte voordoelen voor de gemeentekas zéér aauzienlpk zijn, en de Amstei- damsche hotels, door het vreemdelingen-verkeer, goede zaken hebben gemaakt; 7°. dat het Oud-Eollandsch marktplein menigeen en ons zeiven, in tijden van tropische hitte, offerend® aaa Cambrinns onder het genot van Oud-Hollandsohe muziek en voorvaderlijke jolyt, vaak eene aangename verpoozing heeft bezorgd. Inmiddels loopt de tentoonstelling zoo zoetjes aan tea eiude, en wanneer de herfst ons niet eene behoorlijke dosis zonneschijn en zacht weer bezorgi, vreezea we, dat het met de nu reeds langzaam Stervende spoedig zal gedaan zjjft. De muziek spele dan den doodendans, en wij zeggen: It. I. I\

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1