ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 17 October 1805. x r. Directeur-Uitgever J. WAALE, BEKENDMAKING. COLLECTE BEKENDMAKING. AFKONDIGING. BEKENDMAKING. Verbeteringin hope. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Ameriba, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6679. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Aclvertentie-gëlden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeeeche Nieuwsbode" tot vorming van een ondersteu ningsfonds voor helioeftigen, gerechtigd tot het dragen van liet metalen kruis of de eitudel-inedaille. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op eene circulaire van het Hoofd bestuur der Vereeniging: «Trouw aan Koning en Vaderland", tot vorming van bovengenoemd ondersteuningsfonds, daar bij verzoekende, dat ook te-dezer stede wederom eene alge m eene collecte tot voormeld doel zal worden gehouden; Maakt bekend, dat op zijne uitnoodi- ging eenige ingezetenen dezer gemeente zich bereid hebben verklaard persoon lijk eene collecte te houden, welke collecte zal plaats hebben op Woensdag 23 October e.k.f des middags te 12 Hij noodigt alleu uit door het geven van milde bijdragen het vormen en onderhonden van bovengemeld onder steuningsfonds mogelijk te maken, en daardoor hunne sympathie te betuigen met het streven van bovengenoemde Vereeniging. Zierikzee, den 16 October 1895. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER var» Zierikzee, gezien de circulaires van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 24 Mei 1890 en 26 Novem ber 1891, waaruit blijkt, dat het herhaaldelijk is voorgekomen, dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuws bladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met ■verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten bi-hoeve van industriëele ondernemingen worden gelokt, terwijl hij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zjj daar niet gebruikt kunnen worden, maakt de ingezetenen opmerkzaam, dat het geraden is, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, óf zelf óf door tusschenkomst van den Burge meester hunner woonplaats, zich te wenden tot den Neder- landschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in hei bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Gedaan te Zierikzee, den 16 October 1895. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van do belasting op bedrijft- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar 1895/96, dd. 12 October II. No. 126, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belas tingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Zierikzee, den 16 October 1895. CH. W. VERMEIJS. Uitslag verkiezing voor een lid van den 4-emceiiteraad. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij de stemming, die op den 15 dezer heeft plaats gehad, ter verkiezing voor een lid van den Raad dezer gemeente, ter vervulling van de plaats opengevallen door het door den heer Mr. A. N. Baron DE VOS VAN STEENWIJK genomen ontslag, de volstrekte meerderheid van stemmen heeft verkregen, en alzoo is gekozen de heer NI r. J. LECHNER. Zierikzee, den 16 October 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. BEKEJ\ Dill AKI HG. Aangifte voor liet Bevolkings register. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor het bevolkingsregistervoorgeschreven bij Kon. Besluit van den 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141). De bepalingen van voornoemd Kouinkljjk Besluit zijn hoofdzakelijk de volgende: 1°. Zij, die hunne woonplaats naar eene andere gemeente overbrengendoen hiervan verklaring aan het gemeente bestuur, met opgaaf der gemeente, waar zjj zich wenschen tè vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats. 2U. Zij, die zich in de gemeente vestigen, doen daarvan aangifte aan het gemeentebestuur, binnen eene maand na hunne aankomst. 3". Elk lioofïl van oen (£nxin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeentebestuur van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uit gaat, inwonende clienst- en werkloden daaronder begrepen. Dezelfde kennisgeving geschiedt ook door af/onderlyk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Verzuim van een der hierboven onder 1°., 2°. of 3°. ver melde verplichtingen wordt, ingevolge Art. 9 van meergemeld Koninklijk Besluit, gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dntfcn of geldboete van ten hoogste ÏOO gulden. Bovendien is aangifte ter gemeente-secretarie verplicht, bij verhuizing binnen de gemeente. De getuigschriften van woonplaatsverandering kunnen dagelijks, gedurende de uren dat de secretarie voor het publiek is opengesteld, worden verkregen of ingeleverd. Zierikzee, den 16 October 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, cu. W. vermeijs, Burge jan snellen, Secretaris. De Minister van Financiën heeft het Voorloopig Verslag over het ontwerp tot herziening van het Personeel beantwoord. Erkend moot worden, dat hij met groote handig heid zijn ontwerp verdedigt. Eene handigheid, die zich vooral daarin openbaart, dat hij zich krachtig verweert, waar hij zich sterk gevoelt, maar luchtigjes heenglijdt over betwistbare punten. Menig gedeelte van deze uitvoerige Memorie zouden wij ten volle kunnen onderschrijvenmaar op alle punten, waaromtrent wij bedenkingen hadden, blijven wij met den Minister verschillen; wij kunnen hem bijv. niet toegeven, dat een sterker progressie, vooral te vinden in den grondslag mobilair, ondoelmatig zou zijn, en tot eene mindere opbrengst zou leiden, zooals hij beweert. Wij kunnen evenmin toegeven, dat de kinderaftrek in zijn stelsel goed is geregeld, zooals hij uitvoerig tracht aan te toonen. Wij zijn het evenmin met hem eens, dat er niets te doen zou zijn voor hen, die vroeger niet in het Patent, en thans wel in de Bedrijfsbelasting zijn aangeslagen, en die bovendien door een hoogeren aanslag in het Personeel zullen getroffen worden. Die voorbeelden zijn met andore te vermeerderen. Indien ons, vóór de behandeling der wet in de openbare vergadering, nog tijd re6t, komen wij waarschijnlijk op enkele dier punten, vooral op het laatste, terug. Thans hebben wij ons bezig to houden met een der ernstigste bezwaren tegen het ontwerp, dat de Minister geheel wegneemt? Helaas neen! waarvoor hij afdoende verbetering nog maar in uit ziekt stelt! Dat bezwaar betreft de heffing der gemeente- opcenten, die tot een hooger aantal zullen moeten geheven worden. In beginsel ziet de Minister daarin geen bezwaar. Wij ook niet. Het is een van die gedeelten zjjner Memorie, waarmede wij volkomen instemmen, waar hij zegt: >Een grooter aantal opcenten op eene billjjk gerekende belasting werkt zeker niet slechter dan een grooter aantal, toegepast op eene belasting, welke, als do tegenwoordige, èn wat de bepalingen betreft, ón wat do toepassing aangaat, zooveel te wenscben overlaat". Ook zija wij het in beginsel met den Minister geheel eens, wanneer bij zegt: »De wetgever regole de Rijksbelasting zoo goed mogelijk, en is dit gedaan, dan wordo beslist, hoe do gemeente belastingen moeten zijn, om zich op bevredigende wijze daarbjj aan te sluiten". Ia beginsel zijn beide stellingen juist, maar er zijn iu de omstandigheden bezwaren tegen de toe passing van die beginselen. Wat do laatste stolling betreft, hebben de meeste, en vooral de grootste gemeenten, geen keuze. Eu het is zeer onbillijk, dat de Minister zich op eene andere plaats in zjjno Memorie smalend uitlaat over gemeenten, »die niets beters wisten te doen, dan opceuten tot een steeds hooger bedrag te heffen". Waar elke andoro uitweg haar versperd was, het Rijk zijne uitkeeringen verminderde en aan de gemeenten steeds nieuwe en grootere uitgaven oplegde daar moesten zjj wel opcenten heffen, en zouden zij dat tot een hooger aantal moeten doon, als do herziening van het Personeel de opbrengst der belasting en daardoor ook die der opcenten deed dalen. En nu zou dit, volgons de eerste stelling, geen bezwaar hebben, indien inderdaad de nieuwe belasting volkomen billijk geregeld werd. Maar het geval kan zich voordoen, en daarop was ons bezwaar ten deze gegrond, dat er onder degenen, die hooger zouden worden aangeslagen dan vroeger en zoodanigen zullen er 2ija voorkomen, die door de bovendien verhoogde opcenten van dat hooger bedrag zwaarder gedrukt worden, dan met de billijkheid is overeen te brengen. De Minister spreekt over dit bezwaar niet. Waar schijnlijk laat bij dit na, omdat bij dan zou moeten toegeven, op dit gevolg der voorgedragen regeling niet bedacht te zijn geweest. Gelukkig komt hij zelf met een ander bezwaar. Hij wjjst er op, dat, als na de herziening van het Personeel de gemeente-belastingen gewijzigd worden, er spoedig wederom belangrijke wijzigiogen zullen moeten volgen, zoodra de nieuwe, wetteljjke regeling der gemeente-financiën tot stand komt. Om nu te gemoet te komen aan het bezwaar, dat do nieuwe personeele belasting en de gemeentelijke regelingen, op de nieuwe wet gegrond, niet tegelijk ziju in te voeren, is de Minister voornemens een middel aan te wenden, dat, als het toegepast wordt, tevens ons bezwaar uit den weg ruimt. Verbetering der finan- ciëele verhouding tusschen Rijk en gemeenten", zegt de Minister, »zal onvermijdelijk meebrengen een hooger totaal der uitkeeringen aan de gemeenten (die, volgens eene andere plaats in de Memorie, niet meer naar de opbrengst van het Personeel, maar naar een anderen maatstaf zullen berekend worden). Kon die verbetering tegelijk met de her ziening der personeele belasting worden ingevoerd, dan zou de Staat ai dadelijk de verhoogde uitgaaf doen. Nu dat niet geschiedt, kan er geen over wegend bezwaar in liggen, om een deel van hetgeen de schatkist tijdelijk bespaart (en de gemeenten dus te min ontvangen) door het onvermijdelijk uitstel van de nieuwe regeling der vorhouding tusschen Rijks- on gemeente-financiën, te gebruiken tot het weguemen der moeilijkheid, uit den overgangs toestand voortvloeiend. Worden bijv. de middelen, om een hooger bedrag aan do gezamenlijke gemeenten uit tekeeren, gevonden door conversie van Nationale Schuld, dan kunnen zij in het begin van 1896 beschikbaar zijn". Hieruit", zegt de Minister, »zou aan de gemeenten eene naar billijkheid door de wet te regelen vergoeding kunnen worden gegeven voor de vermindering, die hare inkomsten ondergaan tengevolge van de verlaging van het bedrag, waar over de opcenten worden geheven. Het heffen van een grooter aantal opcenten in 1896 dan op de kohieren van 1895 is berekend, zou buiten aan merking blijven". Hieruit blijkt, dat do Regeering denkt, spoedig met de regeling der gemeente-financiën gereed te zijn, daar zij den maatregel bljjkbaar alleen voor 1896 noodig acht. Dit buiten beschouwing latende, is het plan des Ministers als overgangs maatregel ieer voldoende. Nu het Rijk weder een nieuwe greep gaat doen in de gemeente-financiën, zullen zij door dien maatregel voorloopig in den zelfden staat gehouden worden, doordien het Rijk aan de gemeenten betaalt het verschil, dat ontstaan zal door het heffen van een zelfde getal opcenten van eene kleinere hoofdsom. Zoo de gemeenten, om de begrooting sluitend te maken, meer opcenten moeten heffen dan het vorig jaar, dan blijven die meerdere opcenten bij de verrekening buiten aan merking, m. a. w. de opbrengst daarvan vloeit geheel in de gemeentekas en wordt niet in mindering gebracht van de Rijksbijdrage. Een goed voornemen, maar helaas! niet meer dan een voornemen! Een voornemen, welks ver vulling tot zekere hoogte afhankelijk wordt gesteld van de mede voorgenomen, maar nog niet eens voorgestelde conversie der Staatsschuld. Wie zegt ons, dat niet in do staatkundige of in de financiëelo wereld zich omstandigheden zullen voordoen, die het tot stand brengen der conversie oumogeljjk maken of doen uitstellen? Eu, zoo zij slaagt, of het den Minister gegeven zal zijn, daarna eene wet te doen aannemen, waarbij de bedoelde uitkeeringen worden vastgesteld? Wij hebben allen eerbied voor de goede voor nemens van de Regeering en van de Staten-Generaal, maar zelfs, al staan zij in de wet, dan blijven toe zeggingen en vooimomecs niet meer dan dat. De wet, waarbij in 1885 de uitkeering uit het Personeel gefixeerd werd, bepaalde, dat zij vóór 1 Januari 1896 moest worden herziendat was nog meer dan een voornemen en meer dan eene toezegging: dat was een gebiedend voorschrift: dat was een middel, waarmede de wetgever, die zeer wel begreep dat hij onrecht pleegde tegenover de gemeenten met die wet, zijn geweten in slaap snste, door te doen geloovon, dat dit onrecht niet langer dan tien jaren duren zon. En wat antwoordt nu deze Minister, die de gemeenton met beloften in eene Memorie tevreden wil stellen, op de vraag naar de toe passing van dit gebiedend voorschrift? »Dat de regeling der wet van 26 Juli 1885 Staatsblad no. 1671) niet vervalt op 1 Januari 1896, maar bljjft doorloopen tot do voorgeschreven herziening zal hebben plaats gehad". Met andere woorden: de gemeenten moeten maar wachten. En in hetzelfde stuk, waarin zóó gesproken wordt over die voor geschreven herziening, meent men ernstige bezwaren uit den weg te kunnen ruimen door bet mede- deelen van maatregelen, die men in een gegoven geval zou kunnen nemen! En waartoe is dat noodig? De voorgestelde uit keering zal wel gekweten kunnen worden uit de bate dur conversie, maar zij is niet van die con versie afhankelijk! Zij berust op do maatregelen, die ten aanzien vun bet Personeel genomen worden, en daarin moet bij de wet op hot Personeel voor zien worden. Een enkel artikol, dat bet recht der gemeenten vaststelt, is voldoende. Do uitvoering is nader to regelen. En als dan de convorsio niet tot stand komt Dan draagt bet Rijk den last, en wij zonden wel eens willen vernomen, waarom bet Rjjk dit minder goed zon kunnen doen dan de gemeenten, of minder daartoe geroepen zou zjjn Zoo de wet hierin niet voorziet, is het voor nemen lofwaardig, maar bljjft het eene verbetering in hope! Rusland. Volgens de officieele mededenliugen van 3 tot 16 September (onden stijl) zjjn in de provincie Volbynië 4249 personen door de cholera aangetast, van welke 1701 zijn overleden. In het district Berdetscbew kwamen voor 57 ziekte- en 21 sterfgevallen en in de provincie Podolië 37 ziekte- en 18 sterfgevallen. Van 17 tot 23 September is in Podolië geen cholera geval meer voorgekomen. Engeland. Een onverklaarbare misdaad is te Islington (Loiiden) gepleegd, vlak bij de drukste straat, High- street, en op klaarlichten dag. Een knaapje van 2 '/a jaar, dat door zijn moeder voor eenige oogenblikken op straat was gelaten, is niet lang daarna dood op een vuilnishoop teruggevonden, geheel naakt en in een aardappelenzak. Men kan geen andere beweegreden voor deze afschuweljjke misdaad vermoeden dan begeerte naar de kleederon van het arme kind. Die kleederen zijn echter later, in een courant gepakt, teruggevonden. Waarschijnlijk had de moordenaar ze uit vrees voor ontdekking, weggeworpen. Een werkman, Gumbli genaamd, is in hechtenis genomen onder verdenking van den moord. Frankrijk. I*ar(jS< Oct. De Minister van Oorlog ont ving hedenavond een officieele depêche uit Port Louis van heden, met berichten van generaal Ducgesne uit Tananarivo van 1 Oct. Hij meldt daarin het volgende: Nadat de voor- en achterhoede op 28 en 29 Sept. in heftige gevechten waren gewikkeld geweest, werden op 30 dezer de buitengewoon versterkte borstweriugen ten oosten van Tananarivo aangetast. Ik vormde twee colonnes, waarvan de linker werd aangevoerd door generaal Metzinger en de rechter door generaal Voiron. De aanval was heftig en werd bemoeilijkt door aanvallen op onze achterhoede. Eerst te 2 uur werd eeu deol der vooruitgeschoven werken iDgenomen door de eerste brigade, terwijl generaal Voiron die ton noorden bezette. Batterijen werden toen opgesteld in de richting van het paleis en noordwaarts van do stad. Ik gaf bevel het vuur te openen en met het boinbardeuiont een aanvang te maken en was juist voornemens aan zes colonnes de bestorming te gelasten, toen uit de stad parle mentairen verschenen, met hot verzoek de vijandelijk heden te staken. Ik stemde hierin toe, onder voorwaarde, dat de stad door ons zou worden bezet. Terwijl de batterijen met de afdeeling van generaal Metzinger de stad binnentrokken, bezette Voiron de borstweriugen. Hedenochtend deed ik mijn officieelen intocht in Tananarivo en heb er mijn hoofdkwartier gevestigd. Reeds des avonds werd het verdrag geteekend. Aan onze zijde zijn 4 officieren gewond, 3 Alge- rjjnsche tirailleurs, 2 Aoessa's, 1 soldaat van het 200ste regiment en 1 van het legioen gedood, en ongeveer 50 gewond. Vier kanonnen zijn met de bajonet genomen. De Koningin heeft reeds des avonds het verdrag bekrach tigd. Ook is het door de gevolmachtigden geteekend. De Parijscbe gemeenteraad heeft een som van 10,000 francs toegestaan voor de zieke soldaten van Madagaskar, en een crediet van 20,000 francs voor de werkstakers van Carmaux. Duitschland. Te Bocbolt werden Zondagmiddag tien der bij de instorting van de fabriek verongelukte werklieden begraven. Fraaie kransen dekten in grooten getale de lijkkisten. Eene talrijke menigte volgde de droeve plechtigheid. Ongeveer een gelijk getal werklieden wordt nu nog vermist. Pioniers uit Keulen zijn thans verder met het opruimingswerk belast. Ook de eigenaar der fabriek, de Heer Beekmann, en de aannemer zijn in arrest genomen. Nederland. !S Gravcilliage, 14 Oct. Naar men mede deelt heeft j.l. Zaterdag een combinatie haar beslag gekregen tot bebouwing van het uitgestrekte thans nog als weiland gebruikte terrein gelegen achter den Bezuidenhoutscben Weg tusschen de Engelsche kerk en de Laan van Nieuw Oosteinde. Het plan bestaat er 1300 panden, deels boeren huizen, deels villa's te bonwen. Ba te 11(1 ree lit, 14 Oct. Duizenden stad- genooten en buitenlieden bezochten gisteren het tooneel van de ramp alhier. De veerbootjes voerden voortdurend zulke massa's bezoekers aau, dat, om ongevallen te voorkomen, bij de aanlegplaatsen bijzondere maatregelen moesten genomen worden. Het terrein, waar de puinhoopen van bet ingestorte huis bjjna geheel opgeruimd zijn, wordt nog steeds door de politie en wakers afgezet gebonden. Het onderzoek naar de oorzaak van de instorting en de hoedanigheid der bouwmaterialen is in vollen gang. De 86-jarige metselaar Theodorus v. d. Heuvel, wonende Leeuwenlaan 21, oen der slachtoffers van dit treurig ongeluk, is gistermorgen om 10 uur aan do gevolgen overleden. Sedert zjjn opname in het Ziekenhuis kwam bjj niet weder bij kennis. lliddelburg. Naar aanleiding van het ont slag van 5 knechts, uitmakende den nachtploeg aan de Middelburgsche Broodfabriek, is tegen Woens dagavond in het lokaal dor Werkmansvereeniging alhier eene openbare vergadering belegd, waarin door verschillende sprekers (o.a van de Veer) dat ontslag en iu verband daarmede do oprichting eener coöperatieve bakkerij hier ter stede zal besproken worden met gelegenheid tot debat. Voor do anti-rev. kiesvoreeniging »Nederland en Oranje" to Middelburg trad Dinsdagavond do pen- en woordvoerder dor Goescbe anti-rev. kies voreeniging in zake invoering van een proportioneel kiesstelsel (de hoer Van Koetsveld) op, om dat stelsel te bepleiten. De spreker lichtte breedvoerig toe wat le. even redige vertegenwoordiging is; 2o. hoe het propor tioneel stelsel werkt en beantwoordde ten slotte de vraag of het evenredige kiesstelsel den toets der anti-rev. beginselen kan doorstaan. Spreker eindigde met adhaesie te vragen voor het bekende adres der Goaiche anti-rev. kies vereeniging aan de Tweede Kamer. Na eenig debat werd met algemeene stemmen daartoe door de kiesverceniging besloten. Ilciilkcnszaild. De vorige week had de dienstmeid van den landbouwer do Jonge alhier het ongeluk bij het water putten voorover in de welput te vallen. Daar deze nog al tamelijk wijd is. werd zjj in haar val omgekeerd en kwam op haar beenen terecht, waaraan ze dan ook haar leven heeft te danken, want was ze op haar hoofd terecht gekomen, haar lot zou beslist geweest zijn, nu kwam ze met eon stevig nat pak, wat hoofdpijn en den schrik vrij. Stavenl$SC. In de Maandag 11. alhier ge houden vergadering van don gemeenteraad werd vastgesteld de begrooting voor den dienst 1896. Do inkomsten en uitgaven wijzen een cijfer aan van f 14220,87». Onder de inkomsten komen voor: van vroegere diensten f 1112,12, van gemeente-eigendommen f 180, opcenten 's rijks dir. belastingen 2198,94, (deze zijn dit jaar van 90 op 70 verminüerd), hoofdelijke omslag f 2600, haven- en kadegelden f 1000, schoolgelden f 400, bijdrage rijk onderwijs f 1300, vergoeding 4/r> personeel f 1954,06 en eene geldleening van f 300 voor het maken van eene keibestrating op den stoofdijk. Onder de uitgaven komen voor: kosten huis houdelijk bestuur f 1885, onderhoud gemeente eigendommen f 895, kosten nieuwe keibestratiDg f 3500, politie f 475, brandweer en straatverlichting f 235, geneesk. dienst en krankzinnigenverpleging ƒ395, lager onderwijs/4168,40, renten en aflossingen f 1649,25 en onvoorziene uitgaven f 273,60». De begrooting voor het plaatselijk armbestuur werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 717,32. Zierikzee, 15 Oct. Gisteren avond werd ton huize van Mcj. de Wed. Kanaar, wederom eene vergadering der Liberale Kiesvereeniging gehouden. Voorzitter Mr. A. J. F. Fokker. Tegenwoordig 39 leden. Nadat de notulen der laatste vergadering waven gelezen en goedgekeurd, verzocht de Voorzitter den Secretaris voor te lezen een gedeelte der notulen van de vergadering in Maart j.l. gehoudeD, toen door het bestuur was voorgesteld het reglement der Vereeniging in zooverre te wijzigen, dat geene candidaten voor den gemeenteraad meer zouden worden gesteld, welk voorstel toen is verworpen. Dit voorstel wordt thans opnieuw door het bestuur aan de orde gesteld. De Voorzitter verklaarde, dat het bestuur tot dit voorstel is gekomen door hetgeen op de vorige vergadering is voorgevallen, toen een gekozen candidaat heeft bedankt en de tweede de voreischte meerderheid niet heeft verkregen. Op deze wijze, meent de Voorzitter, wordt het prestige der Vereeniging bedorven. Het bestuur meent daarom, dat bet beter is, dat deze Vereeniging uit haar reglement schrappe >het stellen van candidaten voor deD gemeenteraad". Bij elke gemeenteraadsverkiezing toch neemt het ledental af, ook bij deze verkiezing. Het bestuur meent daarom, dat de aanneming van dit voorstel den bloei der Vereeniging zal bevorderen, omdat bij gemeenteraadsverkiezingen veelal persoonlijke beschouwingen veel invloed hebben. De heer Olivier zegt verbaasd te zijn dat het bestuur, na herhaalde afstemmingen, dit punt weder ter sprake brengt. Hij meent dat het voorgevallene op 1.1. Woensdagavond volstrekt geen aanleiding tot het voorstel geefter is toen geen personenstrijd gevoerd en daarom zou hij het bestuur in overweging geven dit voorstel in te trekken. De Voorzitter zegt, dat, zooals hij vroeger reeds heeft opgemerkt, het ledental steeds afneemt en dit vooral veroorzaakt wordt door het stellen van candidaten voor leden van den gemeenteraad, waarbij steeds persoonlijke kwestiën in het spel komen. Er kon echter ook hier, evenals te Middelburg, een Vereeniging worden opgericht, die zich tot de gemeenteraadsverkiezingen bepaalt. Voorts verklaart de Voorzitter ofschoon hij dit niet wil hebben aangemerkt als eene bang- i makerij dat, mocht het voorstel worden verworpen, i hjj zich op het tijdstip zijner aftreding (1 April) niet meer als bestuurslid zou verkiesbaar stellen en ook de overige bestuursleden zouden aftreden, j De heer J. A. de Bruyne is het in zekeren zin 1 met den heer Olivier eens; het voorgevallene in de laatste vergadering geeft geen voldoenden grond voor de voorgestelde wijziging. Aan het voor gevallene hebben z. i. de leden en het bestuur der Kiesvereeniging schuld; de leden, omdat zij dikwijls candidaten voorstellen, van wie men bijna zeker weet dat zij zullen bedanken en het bestuur, omdat het niet heeft gevolgd de wenk van den heer N. van den Bout; om de vergadering, na het bedanken van den eersten candidaat, te verdagen. Daarvoor was echter de tjjd te kort, maar dit was ook te wijten aan het bestuur, dat de oproeping slechts enkele dagen vóór de verkiezing heeft gedaan, terwijl het reglement 14 dagen bepaalt. Hij zal echter vóór het voorstel stemmen, omdat bjj in j *beginBel met het bestuur méégaat en het zou betreuren als de Kiesvereeniging om de eene of I andere reden mocht tenietgaan in dit liberale I district. De heer van Geuns was het in deze volkomen met bet bestuur eens. De Kiesvereeniging is inpopulair, niet in enkele kringen, maar in vele: hij zal daarvan niet mededeelen wat hem daar omtrent bekend is en dat wijt bjj alléén daaraan, j dat de Vereeniging zich ook bemoeit met de I gemeenteraadsverkiezingen. Hjj acht dus het voorstel 1 in het belang der Liberale Kiesvereeniging. j De heer Olivier zegt, dat ook een lid der ver- gadering zjjno meening heeft en die zonder den naam van optimist" te verdienen mag verkondigen. I Hjj zal echter niet medewerken om het bestuur 1 tot aftreden te dwingen en zicb alzoo buiten stemming houden. Hij blijft echter hij zijn gevoelen I en herinnert dat ook bjj het stellen van candidaten j voor de Prov. Staten wel eens strijd is gevoerd in deze vergadering. I Het voorstel rau het bestuur wordt alsnu in stemming gebracht, verkrijgt 25 st. vóór en 14 tegen, alzoo niet het vereisclite 7/3 der stemmen en is alzoo verworpen. De Voorzitter deelt nogmaals mede, dat het bestuur in April a.s. zal aftreden en spreekt den wensch uit, dat de tegenstemmers consequent zullen blijven en als or van hen tot bestuursleden mochten gekozen worden, deze ook den moed zullen hebben, niet om neven-redenen te bedanken. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zekere D., oud 18 jaar en woonachtig op het zoogenaamde Oud-Kerkhof", gelegen aan den straat weg tusschen Tolen en Poortvliet, beging Vrij dag avond de onvoorzichtigheid, om, gezeten op een zwaar beladen wagen met suikerbieten, op den Zuiddjjk den wagen te keeren, met het gevolg, dat deze omsloeg en van den dijk tuimelde. D. kwam in een sloot terecht en kreeg de volle lading op het lichaam, zoodat de ongelukkige, totaal verplet terd, onmiddellijk een ljjk was. Tot surnumerair bij de posterijen te Steen bergen is benoemd de heer M. A. J. J. Blankert van Sluis. Voor het examen van klerk bij de posterijen en de telegraphic hebben zich 59 candidaten, n.l. 43 mannelijke en 16 vrouweljjke, aangemeld; van de laatste zullen hoogstens 5 geplaatst worden. De bierbrouwerjj »de Gekroonde Valk" te Amsterdam is op de internationale tentoonstelling te Bordeaux, voor haar Stout, bekroond met een gouden medaille, zijnde de hoogste onderscheiding voor dit artikel. Te Bergen-op-Zoom hebben Zaterdag twee van de drie suikerfabrieken ten derden male de campagne moeten staken, wegens gebrek aan water. Men tracht thans uit Esschen, in België, water te trekken; gelukt dat niet, dan moet de voorraad beetwortelen aan de fabrieken naar elders vervoerd en opgewerkt worden. Gedurende 25 jaar is deze toestand nog nooit voorgekomen. Het bericht omtrent het zinkeu van de tjalk »Vier Gezustevs" in het Hellegat moet nog aange vuld worden met het volgende: Op een half uur afstauds ongeveer bemerkte de kapitein der sleep boot Antoinette" van de firma K. Bos Cz. te Sliedrecht het. naderend ongeluk. Hij stoomde aan stonds terug en heeft den schipper en zijn knecht aan boord opgenomen en te Willemstad aan den wal gebracht. De'peekoffie- of cicborei-industrie breidt zich. in Noord-Brabant meer en meer uit. Behalve dut dezen zomer bijna al de fabrieken in het pee- koffiestadje Ossendrecht vergrootingen hebben onder gaan, worden ook in andere plaatsen dergelijke fabrieken opgericht. Te Bergen op Zoom hebben de heeren Asselbergs Co. eene fabriek geopend, en de heer M. Pais, te Prinsenhage, laat eene tweede fabriek bouwen, welke met drie branders zal werken en ingericht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 1