ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 12 October 1895. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. X Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6677. Directeur-Uitgever J. WAALE, Advertentiënvan 13 regels 30 Ct«. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Loting voor den dienst der Brandweer. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiewKZEE maken bekend, dat de Loting voor den dienst der Brand weer, die volgens de bestaande Verordening uit de daarvoor benoembare ingezetenen moet geschieden, zal plaats hebben in het openbaar, op het Raadhuis, ter kamer van Burge meester >-n Wethouders, op Woensdag; den Kiden October c.k., te beginnen des voormiddags te hult twaiilf ure. Zij noodigen de ingezetenen, die op de lijst van benoem baren zijn geplaatst, uit, bij de loting tegenwoordig te zijn, en herinneren hun, dat z\j recht hebben zeiven hun lot uit de bus te nemen, en dat voor de afwezigen door een der leden van liet Dagelijksch Bestuur zal worden geloot. Zierikzee, den 10 October 1895. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. Algemeen Overzicht. De Arincninche quaestie heeft eene wending genouien, die men niet bad verwacht. De Porte "bleef weigeren gehoor te geven aan hetgeen door Frankrijk, Rusland en Engeland werd verlangd, natuurlijk alleen in de hoop, dat het nog tot eene "breuk tusschen deze drie mogendheden zou komen. Deze verwachting werd eenigszins bevestigd door het gehaspel der gezantendie het niet eens honden worden over het laatste antwoord, dat den Sultan op zijn jongste nota moest worden gegeven. Dit gedraal begon Engeland te vervelen, en ten einde meer gewicht aan zijne eischen bij te zetten, zonder tot al te krasse maatregelen over te gaan, verscheen er een Engelsche vloot van 17 oorlogs schepen bij het eiland Lernnos, in de nabijheid der Dardanellende Sultan bon daarnit zien, dat, al ■waren die schepen daar nu niet juist om reeds krachtig op te treden, Engeland, indien het dit noodzakelijk vond, er toe gereed was. Maar niet alleen Engeland, ook de Armeniërs te Konstantinopel zelf begon het getalm te verdrieten en zij besloten eene manifestatie te houden ten gunste hunner landgenooten. Deze manifestatie werd door de Turksehe politie niet toegelatenhet kwam tot eene botsing tusschen de Armeniërs en de Turken, waarbij veel bloed vloeide, en volgens de berichten ■weder vele gruweldaden door de Turken werden bedreven. Naar aanleiding van het voorgevallene, hebben de gezanten der Europeesche mogendheden «ene bijeenkomst gehouden, waarin besloten werd tot den Sultan het verzoek te richtenom de maatregelen te nemen, die noodig zijn, om te voorkomen dat de Enropeanen nadeel kunnen lijden <loor de onregelmatigheden tusschen de Armeniërs en de Turken. Evenwel, uit nadere berichten blijkt, dat Oostenrijk evenmin als Duitschland aan deze protest-nota heeft deelgenomen, terwijl de gezant der Vereenigde Staten zich ook niet bjj dit protest aansloot, maar op eigen hand namens zijne Regeering de bescherming voor de Amerikanen, die te Kon stantinopel verblijf bonden, eischte. Aanvankelijk had dit protest een gunstig gevolg, althans de Porte beloofde dadelijk maatregelen te nemen, ten einde verdere rustverstoringen te voorkomen. Maar 't schijnt toch, dat die maatregelen niet bijzonder krachtig waren, althans in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Tibizonde weder een aanval der Mohammedaansche bevolking op de Christenen plaats gehad. De toestand moet over het algemeen in het Tnrksche Rijk zeer ellendig zijn, zoo zelfs, dat tusschenkomst der Europeesche mogendheden dringend gewensebt wordt geoordeeld. Maar wie van hen zal de kat de bel aanbinden, wie de ver antwoordelijkheid op zich durven nemen, om de lont in 't kruid te werpen, en de Turksehe quaestie weer te doen ontbranden? Misschien dat de vervanging van den afgezetten groot-vizier, Said- Pacha, door Kiamil-Pacha, een verandering ten goede brengt. Deze verwisseling van persoon toch wordt zoowel te Londen als te Weenen met in stemming vernomen, want men houdt daar den nieuwen groot-vizier, op grond van zijn verleden, voor een bekwaam en bezadigd man, van wien men kan verwachten, dat hij de Armenische quaestie wel tot een bevredigende oplossing zal weten te brengen. Engelands optreden in China, waar het vol doening eischte voor de op de Christenen gepleegde moorden is met gunstigen uitslag bekroond. De Engelsche Premier eischte van de Regeering in Ohina, dat zij zich niet alleen zon bepalen tot het ophangen van eenige mannen nit het volk, maar ook den gouverneur en de hoogere ambtenaren zou straffen, die het plunderen en vernielen der zendeliDg- huizen toelaten. Om dezen eisch kracht bij te zetten, bevonden zich vier Britsche oorlogsschepen aan den mond der Jangtse-Kiang, terwijl er nog vier anderen werden verwacht. China heeft aan de eiscben van Engeland toegegeven, en den gouverneur der provincie Secbnen afgezet. Dit is natuurlijk voor de conservatieven in Engeland een groote zegepraal, en de meeste Engelsche bladen bezingen den lof van den Minister-President, die zoo krachtig tegen de Cbineesche Regeering is opgetreden en de zaak tot een zoo goed einde heeft gebracht, terwjjl hg daardoor de fout van zijn voorganger, Lord Rosebery, begaan, om Rusland, Frankrijk en Duitschland in Oost-Azië de hoofdrol te laten vervullen, terwijl Engeland zich op den achtergrond hield, weer heeft goed gemaakt. Waarschijnlijk zal er over Engelands optreden in Turkije en in China wel een hartig woordje gesproken worden wanneer het Parlement weer bijeenkomt. Was dit aanvankelijk bepaald op 18 November, thans is door Koningin Victoria een besluit uitgevaardigd, waarbij het Parlement tot 23 December wordt verdaagd. Er bestond dan ook geen enkele redenwaarom eene buitengewone najaarszitting zou noodig zijn. Waarschijnlijk zullen de afgevaardigdenwanneer er niets bizonders voorvalt, wel niet eerder bijeenkomen dan Februari, den gewonen tijd voor de opening der zitting. In FrankriJK houdt men zich, in afwachting van de tijding, dat het Franscbe leger de hoofdstad van Madagascar heeft bezet, bezig met het bezoek, dat dp Minister van Buitenlandsche Zaken van zijn Russischen ambtgenoot heeft ontvangen en het bezoek, dat President Faure aan den Russischen Grootvorst Coustantijn te Parijs bracht. Beide feiten worden natuurlijk weer aangegrepen als nieuwe bewijzen voor de innige vriendschap tusschen die twee Rijken. Ia OoMtenrlJk heeft graaf Badini, de Poolsche stadhouder van Gallicië, de Regeering aanvaard. Graaf Kielmannsegg, de Minister-President, die na de aftreding van Prins Windischgr&tz tijdelijk als Minister-President fungeerde, is weer opgetreden als gouverneur der provincie Beneden-Oostenrijk, zooals trouwens reeds lang vermoed werd, daar er geen nieuwe gouverneur was benoemd. Alvorens Gallicië te verlaten, hield graaf Badini eene rede voering in eene vergadering van grondbezitters. De MinisterrPresident bepaalde zich hoofdzakelijk tot de bespreking van den uitslag van de verkiezingen voor den Gallicischen Landdag, doch over zijne plannen liet hij zich niet nit. De Duitsch-liberale partij zal eene vergadering bonden, ten einde de houding vast te stellen, welke de liberalen jegens het Ministerie-Badini zullen aannemen. Zooals bekend is eischen zij in de eerste plaats uitbreiding van het kiesrecht en handhaving der neutrale volksschool, waartegen ook in Oostenrijk reeds meermalen aanvallen zijn gedaan. Met wantrouwen begroeten zij daarom den heer Yon Ganlich, den cleriealen schoolman, die nu weer als hoofd van het Departement van Onderwijs is opgetreden. Mocht het graaf Badini niet gelukken, over deze beide voornaamste quaes ties van deu dag tot over eenstemming te geraken met do leiders der Dnitsch- liberale partij, dan zal zjjn Ministerie op even onzekeren grondslag berusten als dat van Prins Windischgriitz, en is er weer geen sprake van het oplossen der politieke moeilijkheden, waarin Oosten rijk verkeert. Nederland. IKoMerdam, 9 Oct. Als eene bjjzonderbeid verdient gemeld te worden, dat hedenochtend door A Staat uit Zwijndrecht een mandje met prachtige groote aardbeien, op don kouden grond geteeld, aan de markt alhier werd aangevoord. Osch, 10 Oct. Het gedenkteeken op het graf van den wachtmeester G. Hoekman is hedennamiddag, in tegenwoordigheid van de leden van het kanton gerecht, van den gemeenteraad, van den korkeraad der Herv. Gem. en de officieren en deputaten van alle divisies der Kon. maréeb. in N.-Brab. onthuld. Op het Prot. kerkhof schaarden allen zich rondom het graf. Toen het dekkleed was weggenomen, hield de majoor-commandant Jhr. J. A. Boreel uit Maas tricht, eene rede, waarin hij o.a. zeide, dat dit gedenkteeken eene hulde was van de kameraden der 2e divisie Kon. Mar. Aan alle nabestaanden van Hoekman werd dit gedenkteeken als 'éeno welverdiende hulde aan den overledene aangeboden. Ten slotte voerden de burgemeester en de predikant der Herv. gemeente, J. H. Tijl, het. woord, waarin zij de verdiensten van den overledene erkenden, met de opmerking dat na zjjn dood de misdaad aan het licht kwam ?n de rust in do gemeente wederkeerde. Het grafschrift lnidt»Georard Hoekman, geboren te Goes, don 6 September 1848, werd op den •26 Maart 1893 te Osch als Wachtmeester te Paard »der Koninklijke Maréchanssóe laaghartig vermoord. Hij was een trouw dienaar en viel als slachtoffer van zijn plicht. Zjjne kameraden schonken hem >deze rustplaats". Misse. Aan den heer burgemeester dezer gemeente is door-de directie der Zeenwsche Brandwaarborg- Maatschappij, gevestigd te Zierikzee, een bedrag van f 45 toegezonden als premie voor de bemanning van de 6 brandspuiten, die bij den brand van D, de Winter hunne diensten hebben bewezen. lerseltc, Oct. In de heden avond ge houden raadsvergadering kwam een schrijven in behandeling van Gedep. Staten, naar aanleiding van het gevraagde rijks- en provinciaal subsidie voor de haven vergrooting. Blijkens dit schrijven is de Minister niet genegen om 3/s der kosten toe te staan, maar de helft der benoodigde f 35000. Gedep. Staten verklaren zich bereid het verleenen van >/4 te bevorderen, mits de gemeente bet resteerende l/i bijdrage. De Raad besloot dit of ongeveer f 9000 voor hare rekening te nemen. Verder stond zij de benoodigde geldon toe voor een nieuw onderscheidingsteeken voor de bedienende manschappen der brandweer. Tot heden bestond dit in een moeiljjk zichtbaren blikken penning, doch zal nn vervangen worden door een linnen sjerp, waarvan de kosten geraamd zjjn op 25 6 30 cent. De leden der gymnastiekvereniging alhier hebben zich vrijwillig aangeboden, om dienst te doen als een afzonderlijke groep van brandweermannen, en zij willen zich geregeld oefenen in het ving in werking stellen der brandspuit. Dit aanbod is door Burgem. en Weth. gaarne aanvaard en heden vroegen zij de benoodigde gelden voor een insigne voor deze vrijwilligers, bestaande in een linnen of wasdoeken pet, waarvan de kosten respectievelijk op 50 en 80 cent geraamd zijn. De Raad stond ook dit geld toe. Aan de buurtschieting, gehouden door de handboogschutterij Claudius Civilis", namen 30 schutters deel, n.l. 16 schutters van Claudius Civilis" te Ierseke, 5 van de Edele Handboog" van Kapelle, 1 van »Les trois Amis" van Vlake, 7 van >St. Bastiaan" van Ierseko en 1 van St. Andries" te Wemeldinge. De hoofd vogel werd geschoten door C. van Wageningen van »St. Bastiaan", de zij vogels door Jac. van Willigen van Claudius Civilis" en C. van Wageningen van »St. Bastiaan", de kallen door Jac. Kole, P. Priem en .Tac. van WilliDgeu, allen van Claudius Civilis" en de meeste kleine vogels door P. Priem van Claudius Civilis". St- All 1111 ld ml, 11 Oct. Z. E. de Commis saris der Koningin werd gisteren bij zijne aankomst in deze gemeente verwelkomd door het zanggezelschap Ontspanning door Inspanning" en het muziek gezelschap Accelerando". Z.E. beloofde aan de zang vereen iging eene herinneringsmedaille en gaf aan de muziekvereeniging eene bijdrage in geld. Talrijke vlaggen wapperden van de woningen en de schepen in de haven. Scherpeiiisse, 10 Oct. Gisteren bracht Z. E. de Commissaris der Koningin van Zeeland een bezoek aan deze gemeente. Z. E. werd met muziek ontvangen. Gedurende zijn verbljjf werden eenige muzieknummers voor het gemeentehuis uit gevoerd. Van alle gemeentegebouwen wapperden de vlaggen, evenals van verscheiden particuliere woningeu. Ter herinnering aan dit bezoek, heeft Z. E. het muziekgezelschap een medaille toegezegd. Oriiinissc, 11 Oct. Dinsdag werden de zaadbanken in de Grevelingen opengesteld. Door ruim 200 vaartuigen werd aan de visseherij deel genomen, die gemiddeld 20 ton per vaartuig vingen. Door de drukte in verband met de beperkte ruimte, bekwamen een paar vaartuigen averij. Woensdag en Donderdag was het aautal vaartuigen belangrijk minder, terwijl ook do harde wind niet gunstig op de vangst werkte. Xierikzee, 10 Oct. Gisterenavond werd ten huize van mej. de wed. Kanaar alhier gebonden de vergadering der Liberale Kiesvereeniging. Tegenwoordig waren 41 kiesgerechtigde leden. Bij afwezigheid van den heer Mr. A. J. F. Fokker werd het voorzitterschap waargenomen door den heer J. Franse. Deze noemde het opmerkelijk, dat in een betrek kelijk klein college als onzen gemeenteraad, in den laatsten tijd zoovele veranderingen voorkomen. Nog slechts korten tijd geleden moest Jhr. Mr. Boeije vervangen worden, en thans is deze ver gadering wederom bijeengeroepen tot voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming vaa Mr. baron de Vos van 8 teen wijk tot Voorzitter der Rechtbank te Arnhem. »Wjj verliezen in hem een waardig lid van den Raad, en ofschoon bij geluk mag gewenscht worden met zijne schitterende pro motie, toch zien we hem noode vertrekkenhulde en dank mag hem worden gebracht voor hetgeen hij voor deze gemeente heeft gedaan", verklaarde de heer Franse. De vergadering betuigde hare instemming met het gesprokene. Daarna werd overgegaan tot het opmaken der candidatenlijstdaarop worden geplaatst, na vooraf gaande aanbeveling, do heereu J. W. M, van Elzelingen en J. van Os. Bg de daarop gevolgde stemming verkreeg de heer van Elzelingen 25 en de beer van Os 15 stterwijl 1 briefje blanco was. Eoretgonoomde was alzoo de candidaat der ver- eeniging. Daar de heer van Elzelingen niet tegenwoordig was en zich niet verklaard had omtrent het al of niet aannemen eener mogelijke candidatuur, werd eene commissio benoemd om hem mededeeling te doen van den stand der zaak en zjjn besluit te vernemen. Do vergadering werd hierop geschorst. Bij de terugkomst der commissie werd aan de vergadering medegedeeld dat de heer van Elzelingen had gomeend te moeten bedanken voor de candidatuur. Alsnu werden opnieuw caudidaten genoemd en als zoodanig voorgesteld de heeren J. van Os en Dr. A. v. d. Hoeven. Laatstgenoemde, ter vergade ring aanwezig, bedankte voor eene eventueele candi datuur. De heer van Os was alzoo de eenige candidaat. Bij stemming verkregen de heeren van Os 19 en Dr. v. d. Hoeven 1 st., terwijl 21 briefjes in blanco waren. Hierna werd door den voorsteller van den heer van Os dions candidatuur ingetrokken en was er geen caudidaat gekozen. Naar aanleiding dezer stemming gaf de heer L. Koopman het bestuur in overweging het regle ment zóódanig te wijzigen, dat voortaan geen candidaten meer zonden genoemd worden, van wie men niet zeker wist dat zij eene candidatuur zonden aanvaarden. Besloten werd om voor ditmaal geen candidaat te stellen. Eindelijk werden eenige disenssiën gevoerd tusschen de heeren Koopman, Mr. van Geuns en Mulock Houwer, over de wenschelijkheid om, ter opwekking van het politieke leven der kiezers, een spreker uit te noodigen om in de kiesvergadering eenig onder werp van algemeen belang in te leiden, terwijl Mr. van Geuns er nog op wees dat het nuttig zou zijn om in het vervolg iemand af te vaardigen naar de algemeene vergadering der Liberale Unie. Daarna werd de vergadering gesloten. Bij kon. besl. zijn benoemd: tot lid van het bestuur der waterkeering van den cal. Leendert Abraham-polder, de heer A. Markusse; tot lid van het bestuur der waterkeering van het cal. waterschap Stavenisse, de heer M. van Luijk; tot lid van (als voren) het waterschap Walzoorden, de heer P. Adriaanse; en van de Kleine Huissens- en Eendrachtspolders, de heer W. de Klerk. De Commissaris van Politie te Goes waar schuwt voor den persoon van Lóón van Gelderen, die voorgeeft paarden-koopman te zijn, die te Goes in onderhandeling is geweest over paarden en koeien en zich verder aan oplichting heeft schuldig Het is een oude bekende der justitie. De Vereeniging van Burgemeesters" in Groningen besloot, op verzoek van de Burgemeoster- vereeuiging te Goes, mede te werken tot het totstandkomen van een algemeen Nederlandsch pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren. Te Middelburg is Maandag 1.1. een kind ge- horen, dat geheel den schedel en een gedeelte der hersenen miste; het heeft nog 36 uren na de geboorte geleefd. Het vi8schen van mosselzaad op de Ooster- Schelde, op den Dorsman, onder den wal van Stavenisse, dat eenige weken geleden met moed begonnen werd, is zeer tegengevallen. Het mossel zaad was wel in voldoende mate aanwezig geweest, doch volgens het oordeel der visschers is het grootendeels door de zoogenaamde vijfhoeken (zee sterren), die groote vijanden van schelpdieren, ver nietigd. Op het oogenblik, dat de kloine schelpdiertjes zich openen, om lucht en voedsel op te vangen, steken de zeesterren uit hare hoekon, ten getale van vijf, een menigte zuigers, waarmede zjj het kleine, weeke diertje vernietigen. Volgens de bewering der visschers zou de uitslag der vangst gunstiger geweest zgn, indien de mossel- bank drie weken vroeger geopend was, wijl men dan de zeesterren in hun verdelgingsstrijd zou vóór geweest zgn. De reden, die, volgens de Arrut. Ctde politie opgeeft voor het eerste optreden van Vrijdagavond, is de volgende: •Toen de stoet van bet Rokin den Dam opging, kwam een detachement politie onder bevel van den inspecteur Van dor Schrieck hem achterop. Een man, blijkbaar zeer verbolgen dat de politie achter de manifestanten kwam loopen, keerde zich plotseling om, haalde een broodmes uit den zak en gaf daarmee den inspecteur v. d. Schrieck een snee over de hand. Met de andere hand wilde deze zgn aanvaller grijpen, maar, daar hij hard kans liep ook in die hand gesneden te worden, liet hij hem los. Naar aanleiding van dit voorval trokken de agenten do sabel en joegen zij de menigte uiteen". Een vrij vreemde reden om er op in te slaan! Uit Barneveld meldt men dat T. v. B., die, zooals de vorige week is medegedeeld, lijdende was aan bloedvergiftiging, ten gevolge van het leggen van tabak op een wonde, reeds aan de gevolgen is overleden. Een nieuwe uitvinding! In een koffiehuis te Boxtel trad een boer, half aangeschoten, waggelende de gelagkamer binnen en bestelde een glaasje klare, hetgeen hem hij her haling geweigerd werd. De kastelein, die gaarne van het boertje verlost wilde zijn, nam zijn toevlucht tot een grap. Hij maakte hem wij6, dat er door de groote heeren in Den Haag een wetsbepaling is aangenomen, volgens welke alle twijfelachtige dronk aards voortaan gepeild moeten worden door een •klareometer." Wijst bet werktuig bij onderzoek 15 aan, hetgeen 15 »boordevolletjes" beteekent, dan is ón kastelein ón de gepeilde strafbaar. Onze leuke herbergier neemt een thermometer van den wand, plaatst hem met het bolletje in den mond van .den boer, terwjjl deze met een paar verwilderde oogen in angst afleest: 15, 16, 18, 21, 24, Halt! roept de kastelein, en de boer verwijdert zich haastig, mompelende: »Duivelsch ding! Wie dó toch uitgeprekkozeerd bee!" Eet voetstoots verkoopen van slachtvee op de Purinerender weekmarkt heeft reeds opgehouden. Door het verzet van de slagers werden do prijzen zoodanig gedrukt, dat de landlieden begrepen hebben een anderen weg te moeten inslaan. Eon lOü-tal hebben zich thans rereenigd om een fonds te vormen, waaruit eventueele vergoeding, tengevolge van afkeuring van voor de slachtbank bestemd vee, zal worden bestreden. De leden van deze vereeniging betalen daarvoor fl per verkocht beest. Tot 1 November bestaat nog gelegenheid om zich aan te slniten, zoodat het getal leden aan zienlijk kan worden. Aan den burgemeester van Purmerend, jhr. C. v. Citters. is bet eere-voorzitterschap opgedragen, en de heer J. Worp, gemeente-secretaris, is met de administratie belast. Op de herfstmarkt te Slocbteren was een varken te zien, dat het tot het kolossaal gewicht van 920 halve kilo's reeds gebracht had. In het Gooi werd een hótelbouder ge gijzeld door een paardenslachter. AanbestedingenVerkoopingen enz. Xierikzce, 11 Oct. Bjj de op gisteren door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen gehondene aanbesteding van het opnieuw delven van eenige waterleidingen in de districten Koudekerke en Scharendijke, in 5 perceelen, bg enkele inschrijving, volgens bestek No. 207, zgn aannemers geworden van het le, 2e en 3e perceel Haamsteedsche vaart van af ongeveer 50 M. Noord waarts van Verdeeheul tot op 180 M. Westwaarts van Lievensheul, van daar in Noordelijke richting tusschen de landerijen door naar den Koetenistweg tot op 100 M. Zuidwaarts van Kooimansweg en langs Koetenistweg tot aan de Groote heul in den Dapporweg, in de waterleiding van Noordwelle naar Serooskerke. over 770 630 - en 630 M. lengte, respectievelijk L. van der Have te Renesse, voor f 170, f 70 en f 76. Het 4e en 5e perceel, waterleiding langs de Zuidzijde van den Ringdijk van W No. 11 tot W No. 13, bij den Westmoerweg en de waterleiding langs de Oostzijde van Eikerzee van af B5 24, bij den Klooster- en Mooi weg tot door don dam van het perceel bouwland van - en recht voor de hofstede van H. Hanson, over 310- en 518 M. lengte, respectievelijk C. Bij de Vate te Elkerzee, voor 51 en f 89. Heden werd aan het Gebouw van het Gewestelijk Bestuur te Middelburg aanbesteed: Het herstellen en vernieuwen van ijzeren deuren der groote schutsluizen van het kanaal door Zuid- Beveland te Hansweert en te Wemeldinge". (Raming f 40.000). Er waren drie inschrijvers. Laagste was de heer A, Prins Tz. te Sliedrecht, voor f 35840. Enn<ll»o«iw en Veeteelt. De voortdurende sluiting van België voor den invoer van Nederlandsch vee, werkt zeer nadeelig op de veemarkten in Noordbrabant. In verscheidene plaatsen aan de grens waren de naj aars veemarkten, voor zoover die gehouden zjjn, van zulk een geringe beteekenis, dat de landbouwers en vetweiders zich niet meer de moeite geven hun vee nog op de markt te brengen. De handel staat zoo goed als stil. Algemeen hoopt men, dat aan dezen treurigen toestand spoedig een einde moge komen, hoewel het vooruitzicht niet erg gunstig is. Te Roozeudaal is de campagne aan de drie beetwortelsuikerfabrieken in vollen gang en alles gaat naar wensch. Ruim 20 millioen Kg. beetwortelen zijn reeds aaugevoerd, waardoor honderden arbeiders ruimschoots werk vinden. In de drie fabrieken worden tusschen dag en nacht niet minder dan 900.000 Kg. beetwortelen verwerkt. De fabrikanten klagen evenwel over het bedrog door sommige landbouwers gepleegd, die in plaats van suikerbieten, zoogenaamde >jaapjespeeën" af leveren. Mr. J. baron van der Feltz heeft aan zijn hnurboeren in de Friesche gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde 10 pCt. van de hunrsom kwijtgescholden. R E C H T S 'i, A k K M. Een rijks-veldwachter in het zondaarsbankje. Het was inderdaad treurig Dinsdag als beklaagde voor de Rotterdamsche rechtbank te zien verschijnen een man, op wiens ambtseedig proces-verbaal zoo menig strooper of andere delinquent reeds werd gevonnisd. De 55jarige D. R., rijks- veld wachter jachtopziener. gestationneerd te Haastrecht, bad zich namelijk te verantwoorden op de aanklacht, dat hij op 7 Juli j.l. te Willeskop moedwillig aan B. J. Kammisky met een zweep een gevoeligen slag zon hebben toegebracht. Beklaagde verklaart op de vragen van den president, mr. J. van Heukelom, dat bij dien morgen met den bouwman Arie Kool, uit Haastrecht, in een rijtuig langs Willeskop gereden kwam, toen hij een wielrijder zag aankomen. Op verzoek van Kool waarschuwde beklaagde den wielrijder (de heer Kammisky, werktuigkundige uit Utrecht) om zijn vaart een weinig te verminderen. Toen nu die heer daaraan geen gevolg gaf en bleef doorrijden, heeft bekl. hem, volgens zijn beweren, tot waar schuwing een slag met de zweep gegeven. De heer Kammisky houdt als getuige vol, dat hij de waarschuwing niet geboord heeft. Getuige Arie Kool verklaart zeer pertinent dat bg eerst den wielrijder gewaarschuwd heeft, en toen dit niet hielp den beklaagde verzocht zulks ook te doen. Deze gaf hieraan onmiddellijk gevolg, riep: >Vent, waarom ga je er niet af?" waarvan al evenmin notitie werd genomen. Op de vraag van beklaagde erkent deze getuige nog dat er op dat oogenblik gevaar bestond dat zij met paard en wagen van den dijk zouden zgn gevallen. Het was een angstig paard. Een derde getuige, de werkman A. v. Dijk uit Willeskop, heeft het voorval waargenomen en iemand op het rijtuig met de hand zien wenken, waarna de wielrijder van een der mannen in het rijtuig een tamelijk harden klap met de zweep kreeg. Bij monde van den Subst.-Officier, mr. H. J. H. Modderman, deed bet O. M. uitkomen, dat hg het betreurd had deze zaak aan te brengen. Van dezen beklaagde, van wien in de eerste plaats mag verwacht worden bezadigdheid en kalmte, moet dit feit beschouwd worden alB een daad van zeer groote drift. Requisitoir 14 dagen gevangenisstraf. Beklaagde noemt het vreeselijk dat tegen hem voor dit feit gevangenisstraf wordt geëischt en verzoekt dringend hem een geldboete op te leggen. Uitspraak a s. Dinsdag. iTe R k !Ï1 E E VI S. Beroepen bg de Geref. Gem. te Axel ds. H. R. Nieborg te Reeuwijk-Haastrecbt. Uit het opgemaakte viertal voor predikant der Ned. Herv. Gem. te Middelburg (vacature Heldring) is Woensdagavond door het kiescollege beroepen ds. G. Mansvelt te Scberpenzeel. J.l. Woensdag herdacht de heer G. W. A. de Veer, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Middelburg, den dag waarop bij 25 jaar geleden te Hagestein iB het ambt van predikant bevestigd werd. Van alle zjjden gewerden dien dag den geachten jubilaris blijken van deelneming en belangstelling. A.s. Zondag hoopt ds. De Veer zgn 25-jarig jubilee kerkelijk te herdenken. Z.Eerw. was van 1870 tot 1876 predikant te Hagestein, welke gemeente hg wegens ongesteldheid moest verlaten. Van 1879 tot 1883 te Bahr en Latum; van 1883 tot 1885 te St. Laurens en dient sinds 4 October 1885 de Ned. Herv. Gem. te Middelburg in bet Evangelie. Op het kerkelijk congres te Amsterdam zullen o. m. de volgende onderwerpen behandeld worden: Kamers van Arbeid". Inleider J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, lid der Eerste Kamer. De kerk en het drankmisbruik". Inleider Mr. A. R. v. d. Laar, leeraar in de Staathuishoudkunde te Zaltbommel. Do prostitutie". Inleider Dr. H. Pierson van Zetten. Hoe hebben de Hervormden zich te gedragen ten opzichte van politieke partijen, welke blijkbaar tegen Kerk en Christendom ingaan?" Inleider Dr. S. D. van Veen van Groniugen. De personen, die door de kerkelijke armenzorg bediend worden". Inleider Dr. L. Heldring van Rotterdam, en De bedienende personon bg de kerkelijke armen zorg buiten de gestichten". Inleider Dr. H. J. de Dompièrre de Chaufepié van 's Gravenhage. Voor het congres hebben zich reeds een 60tal corporaties en vereonigingen aangemeld (o. a. de Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk), die vertegen woordigers zullen 2enden. De Congres-Commissie heeft besloten de conclusiën van de inleiders niet aan stemming te onderwerpen. O M P E 1 W IJ S. Geëxamineerd voor de nuttige handwerken 4 candidaten. Toegelaten allen, nl. de damesJ. J. Baardolf te Goes, A. A. G. Marx te Middelburg, J. F. de Kraker te Hulst en C. Lagaaij te Vlissingen. Geëxamineerd voor de vrije- en orde-oefeningen 5 vrouwol. candidaten. Toegelaten 3, nl. de dames: J. F. de Kraker te Hulst, C. Lagaajj te Vlissingen en L. v. d. Weele Geëxamineerd voor de akte van bekwaamheid als onderwijzeres, art. 56a, 5 vrouwel. candidaten Toegelaten 4, nl. de dames: L. van der Weele te Schorpenisse, J. A. H. van Rassenberg te Sluis, J. J. Andriessen te Vlissingen en S. W. C. Ben dien te Vlissingen. De 17e jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bracht op: te Bruinisse f 95,70, Oosterland met Nieuwerkerk, Kapelle, Ouwerkerk, Vianen en Sir-Jan8land (giften) f 13 en Zierikzee (Ger. kerk en huizen) f 65,66. Voor de betrekking van hoofd der openbare school te Ter Aar, jaarwedde f 900, hebben zich niet minder dan 89 sollicitanten aangemeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1895 | | pagina 3